Devetabanı

Yapraklarının güzelliği için yetiştirilen devetabanı Türkiye’de Cumhuriyet döneminin şehir hayatında en önemli içmekân süs bitkilerinin en başında geliyordu. 80’li yıllardan sonra yavaş yavaş yerini başka türlere bıraktı. Şimdi antika değeri olan ilk yerli sinema filmlerimizde devetabanını mutlaka salon, ofis ve restoran sahnelerinde görebilirsiniz.

Devetabanı bitkisinin özellikleri

Devetabanı Araceae familyasının Monstera cinsindendir. Monstera cinsinin 60 kadar türü var. Monstera deliciosa ise bu sayfada konu edilen Monstera türünün adı.

Devetabanının yaprakları

İsmi

Monstera deliciosa Latincede mōnstrum ve dēliciōsus kelimelerinden oluşmuş bir sıfat tamlamasıdır. Mōnstrum iki ayrı manaya gelir: Biri anormal, sıradışı. Diğeri canavar, dev, korkunç yaratık. Devetabanı cinsinden türlerin yapraklarının devasa boyutlarda olmasından dolayı ya da diğer bitkilerin yapraklarına göre sıradışı görünümlü olmalarından ötürü mōnstrum demişler. Bu sayfada konu ettiğim türün meyvelerinin çok güzel lezzeti olduğundan dolayı da dēliciōsus denmiş.

En yaygın yetiştirilen çeşitleri

Türkiye’de eskiden beri yaygın olarak yetiştirilen iki tipten biri has tür olan Monstera  deliciosa, diğeri ise bu türün bir varyetesidir: Monstera deliciosa var. borsigiana. Aralarındaki farkları anlamak için en kolay yol şudur: Yaprak sapının yaprağa birleşeceği yer has türde tırtıklıdır. Varyetesinde ise dümdüzdür. Diğer farklara gelince: Her iki tip de güçlü ışıkta aynı toprakta yetiştiği halde has türün yaprak sapları uzun, gövdede yaprak boğum araları son derece kısa (1cm kadar) olur ve gövde kalındır. Varyetede ise yaprak sapları daha kısa ve gövdede yaprak boğum araları 10cm kadar uzun olabiliyor. Gövde pek fazla kalınlaşmaz.

Her ikisinin de yaprakları beyazlı (variegata) çeşitleri var. Beyazlık özel hibritleme ile ilgili değil, doğal olarak mutasyon eseridir.

Habitat ve yaşam tarzı

Devetabanının anavatanı Peru’nun kuzeyi, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Meksika’nın güneyine kadar olan ülkeler. Yaşam alanı yoğun yağışlı tropikal yağmur ormanlarıdır. Balta girmemiş ormanlarda dev ağaçların arasında az ışıklı, koyu gölge yerlerde güneşe ulaşmak için küçük yapraklı ve çabuk uzar şekilde gelişim gösterir. Ağaçlara tırmanarak yeterli güneşe kavuştuğunda gövde uzaması neredeyse durur ve yeni yapraklar belki elli kat devleşmiş halde gelişir. direkt güneş almasa bile şiddetli aydınlık ortamlarda da yine dev yapraklı gelişir.

Gerçek topraklarda, killi topraklarda bile saksılarda yetişmesi mümkün olunca epifitik bitkilerden diye sınıflandırılması yanlış gibi. Aslında devetabanı hem bir epifittir hem bir toprak bitkisidir.

Köklerinin görevleri

Devetabanı ormanlarda ağaçlara tırmanırken her yeni yaprağının yanısıra kalın bir kök çıkarır. Metrelerce uzayabilen köklerin iki görevi var: Biri nemli ağaç gövdelerine yapışarak tutunmak: bu sayede bitki ağaçlara tırmanıp güneşe doğru hızla yol alır. İkinci görevi toprağa ulaşarak ihtiyaç duyduğu elementleri, mineralleri bulmak. Ağaç kabukları arasındaki ve orman zeminindeki humus zengini çürüntülerden pek istifade edemez. Bu sebeple kalın kökler orman zeminine ulaşana kadar tek parça halinde aceleyle uzamaya devam eder. Ulaştığında ise saçaklanarak daha derine gider.

Devetabanının her yaprakla birlikte geliştirdiği köklerin bir üçüncü görevi ağaca tırmanmış olan upuzun gövdenin hayvanlar tarafından yaralanması, kesilmesi, koparılması ya da mantar hastalıklarından dolayı ölmesi risklerine karşı tedbir amaçlıdır. Zaten yaşlı uzun gövdenin hayat direnci azalır. Evlerde de aynı risk söz konusu. Onun için devetabanınızın dış köklerini yeterince uzadıklarında saksıdaki toprağa gömmelisiniz. Alt kısım çürüse bile o kökler üst kısmı tam olarak besler.

Devetabanının çiçeği

Çiçeği, meyvesi

Devetabanı yaz ortasında krem rengi çiçek açar. Meyvesi bir yılda olgunlaşır. Olgun meyvesi kocaman bir muz kadar ama daha kalın, uzun çam kozalağı gibi dış yüzeyi altıgen tanelerle kaplıdır. Devetabanı meyvesinin lezzeti muz – ananas lezzetlerinin karışımına benzer. Yemek için taneli dış yüzeyi patates soyar gibi dikkatle gidermelisiniz. Dış kısmını yemeyin zehirlidir. Tam olgunlaşmamış meyvesi de zehirlidir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Kısa süreli -2C, -4C derece soğuklara dayanır ama çok risklidir. Soğuğun uzun sürmesi durumunda bütün yapraklar ve dal uçları soğuktan donar. Bu derecelerde soğuğa devetabanının hiç zarar görmeden dayanması sonbaharda başlayarak aşama aşama soğuğa alışmışsa, kuzeyli yönlerden rüzgar almıyorsa ve soğuk fazla uzun sürmezse mümkündür. Ege bölgesinde kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları hiç almayan kuytu bahçelerde ve Datça’da, Akdeniz bölgesinde ise tüm kıyı şeridi boyunca bahçelerde bütün yıl açıkta zarar görmeden yetişir.

İç mekânlarda devetabanı yetiştirilmesi, bakımı

Devetabanı yetiştirmek sadece bir iki püf noktasına dikkat etmekle gayet kolaydır. Nazlı türlerden değildir. Fazla bir hassaslığı da yok.

Işık

Toprağı ne kadar mükemmel besleyicilikte olursa olsun devetabanı yapraklarının büyüklüğü ışığın şiddetine bağlıdır. Yeri koyu gölge (loş ışıklı) olursa yapraklar küçük kalır. Direkt güneşe gerek yok ama sabahları ve ikindi sonrası güneşini alsa çok iyi olur. Öğle civarı tepe güneşine de uyum sağlar ama tasiye etmem. Hiç güneş almasa bile yapraklar devleşir. Yeter ki bulunduğu yer çok şiddetli aydınlık olabilsin.

Saksı büyüklüğü

Devetabanınızın cüssesine göre köklerin fazlasıyla rahat sığacağı genişlikte saksı lazım. Çünkü hızlıca ve fazlaca köklenir ve gövdesi uzadıkça her yaprak dibinden çıkan kalın köklerin de toprağa girmesi gerekiyor. Onlar toprak altına girince saçaklanıp çoğalırlar. Kökler ne kadar çok olursa bitki o kadar güçlü gelişir.

Sulama

Devetabanı suyun niteliğine göre hassaslık taşımaz. Sadece çok soğuk su ile sulamayın. Hava ne kadar sıcak ise sulama sıklığı da o kadar sık olmalı. Sıcak yaz aylarında toprağı kurumasa bile her gün sulamanızın zararı olmaz. Ama kesinlikle yerinin havadar olması şartıyla. Her üç ayda bir banyoda veya balkonda toprak yıkama sulaması yaparak toprağının iyice yıkanmasını sağlayın.

Toprak

Henüz küçük, pek ağırlığı olmayan devetabanları için sadece salon bitkilerine özel torf toprak tek başına yeterlidir. Ama biraz büyüdükten sonra toprağına ponza taşı karıştırmak gerekiyor. Çünkü ağırlaşan bitki toprağı sıkıştırıp köklerin fazla sıkışık kalmasına sebep olur. Bu ise ya gelişimi sekteye uğratır ya da kökleri havasız bırakıp çürütür. Eğer 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yaparsanız bunda kökler havasız kalmaz.

Saksı değişimi zamanında şu sayfayı okuyarak devetabanınızı yeni saksısına orada anlatıldığı gibi yerleştirmenizi tavsiye ederim: Yumurta kabukları saksı topraklarına. Aynen öyle yaparsanız devatabanınızın ne kadar coşkulu ve kusursuz geliştiğine şaşıracaksınız. Eğer herhangi bir hayvan gübreniz varsa saksı değiştirirken yumurta kabuklarıyla şu sayfada anlattığım gibi yapın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir? Eğer böyle yaparsanız bitki besini istemez ve olağanüstü muhteşem gelişir.

Bitki besini

Salon bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinini şişe üzerindeki suya karıştırma oranı tarifine göre ama sadece ayda bir defa verin. Bitki besininin çeşidi genel kullanım amaçlı (NPK eşit ağırlıklı) olmalıdır.

Hızlı gelişimde en önemli şeyler

Havadar toprak (yani toprağı lifli ve ponzalı olsa çok iyi olur) ve hava hareketlerinin sık sık olduğu ortam. Ortamın ve esintilerin sıcaklığı 20C / 30C dereceler aralığında olmalı. Bu çok kesin değil. Günün çoğu saatleri için geçerli. Mesela gün içinde üç dört saat 20C derecenin altına düşse ya da 30C derecenin üstüne çıksa gelişim hızı etkilenmez. Yaz aylarında sık sık yıkamak (ya da en azından ıslak bezle silmek), yaprakları ve dalları tozlardan tertemiz etmek hızlı büyümesine yardımcı olur. Yalnız, kapılar pencereler kapalı iken sakın ıslatmayın. Su fısfıslamayın.

Hava nemliliği

Fazlasıyla az nemli havaya (yapraklarını fazla genişletmeyerek) uyum sağlar. Türkiye’de devetabanının uyum sağlayamayacağı derecede havası kuru yer pek yok. Belki hava nemliliği çok düşük olan Mardin vb yerlerde yaz aylarında yüksek sıcaklığa oranla fazlasıyla düşük kalan nemlilik aşırı sıcak yüzünden sorun olabilir. O zaman » hava nemlendirme yollarından birini uygulamak gerekir.

 Devetabanı çoğaltma / üretme metotları

Aşağıdaki tüm usulleri ilgilendiren temel şart: Devetabanı son bir yıl boyunca mükemmel besleyici toprakta mükemmel sağlıklı gelişim göstermiş olmalı. Yoksa sonuçlar hiç de iyi olmaz.

Suda köklendirme: Uzun bir dalını en az üç boğumlu parçalara ayırıp parçaları suda bekletin. Ayrıntılı bilgi: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

Çelikle diret toprakta: Bu usul ev ortamlarında devetabanına pek uygun değil. Köklenme olur ama çok fazal zaman kaybedersiniz. En iyisi suda köklendirin.

Kökten ayırma: Yeterince güçlenmiş dip sürgünlerini ayırmayı toprak değiştireceğiniz zaman yapın.

Tek boğumlu küçük parçalarla: Suda köklendirmede ve çelikle çoğaltmada gövdeyi tek boğumlu parçalara ayırıp çoğaltmaya çalışmak biraz riskli. Çoğaltma hakkında başta değindiğim son bir yıl içinde mükemmel beslenmişlik ve mükemmel sağlıklılık bu usulde yüzde yüz gereklidir. Yoksa hiç denemeyin. Yapacaksanız parçaları önce suda köklendirin. Sonra toprağa diktiğinizde parçanın yeşil derisinin bir kısmı açıkta kalmalı ki ışıktan faydalansın. Filiz noktasının toprak dışında kalması şart değil.

Devetabanının zararlıları ve problemleri

Azotlu gübreler, azot zengini bitki besinleri kök ve gövde çürümesine neden olur. Yanlış sulama ve yanlış gübreleme yüzünden köklerden ve dip kısımdan başlayan çürümeler bitkiyi mahveder.

Güneşe alışmamış devetabanı aniden güneşe çıkarılırsa yapraklar yanar. Bundan dolayı güneşe kış aylarında alıştırmalısınız. Ya da derece derece iki ayda alıştırın.

Sonbaharda soğuklar iyice bastırana kadar dışarıda bekletip sonra sıcak ve havasız eve almak kök çürümelerine, yaprak kurumalarına sebep olur. Yaz boyu dışarıda tutuyorsanız sonbahar serinleri henüz bastırmadan önce eve almalısınız. Serine, soğuğa hiç alışkın olmayan devetabanı kışın ya da bahar başında aniden dışarı çıkarılıp bırakılırsa donup ölmese bile kökleri çürüyeceğinden büyük zarar görür. Kısaca devetabanını dışarıda bırakacağınız dönem gece ısısının 17C derecenin hiç altına düşmediği dönem olmalıdır. Karasal iklimli yerlerde geceleri çok daha fazla serin olabiliyorsa yazın hiç dışarıya çıkarmayın.

Yaprak bitleri devetabanlarını sevmez. Eğer oluyorsa fazlaca güçsüz kalmış olması ya da azotlu gübre yüzünden kof gelişmiş olması yüzündendir. Mesela örücek bit şikayetleri çok geliyor. Hiç esinti almayan, havasız, gölgeli köşelerde bir de ortam fazla nemliyse gövdede kabartılar şeklinde mantar hastalıkları oluşur. Gövdede kısım kısım çürümeler başlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Devetabanı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meral E. -Ankara dedi ki:

  Tavsiyeleriniz için çok çok çok teşekkür ederim. Sayenizde bitkilerim hakkında aklımda soru işareti kalmıyor. Deve tabanlarımın yapraklarında sararma kuruma olduğu için toprağa ponza taşı karıştırmamı önermiştiniz. Ben saksının üstünden en azından yarısına kadar ponza taşı karıştırdım. Saksı 25-30 kiloluk. Komple döküp karıştırmak zor geldi. Bu şekilde ne kadar idare eder? Yoksa komple saksıyı döküp ponza taşı hemen koymalı mıyım?
  ***
  Ponza taşı ilaç veya gübre değil ki o şekilde faydası olsun. Üstelik kökler genelde dip taraflara yönelir. Zamanla toprak sıkışır. Artan köklerle beraber fazla sıkışan toprakta süzdürebilirlik azalır. Tuzlaşma kökleri ve bitkiyi zehirleyecek kadar yükselir. Bundan dolayı ponza taşı tüm büyük salon bitkilerinin toprağına önceden karıştırılmış olmalıdır. Genel ölçüsü 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayacaksınız. Devetabanınızın durumu iyi değilse taze torf toprak ve ponza taşı karışımıyla acilen toprağını değiştirin.

 2. Eda, İstanbul dedi ki:

  Devetabanım bir süre önce hastalandı. Önce bitlendi ve kenarlarında sararmalar ve kararmalar olmaya başladı. Bitlerini arap sabunu, sirke ve sarımsakla yok ettim bir şekilde. Toprağını da değiştim. Ama çok aşırı olmamakla beraber devam etti bu kararma ve sararma problemi (sadece uçlarında). Yine de bir çiçekçiye götürdüm. Bakıma aldılar. 5-6 gün sonra geri alabildim ve baya kötü durumdaydı. Çok fazla kararmış. Yeni çıkardığı bebekler de kararmış. Toprağını değişip gübreleme yapmışlar. 1 aydır evde, sulamasını 2 haftada 1 yapıyorum. Zaten küçükken alıp evde büyüttüm, sulamayla ilgili sararma gibi bir problemi olmamıştı 1-2 yıldır. Yine de bir tık azalttım. Şu an sürekli yeni bebekler veriyor ama her büyüyen kısa sürede kararıyor. Bugün de tekrar bitlendiğini gördüm. Hastalıktan sonra oldu sanırım. Nasıl tedavi edebilirim? https://www.hizliresim.com/l3bqpml https://www.hizliresim.com/o9seg8k https://www.hizliresim.com/e2mdf1d
  ***
  Çiçekçilere güvenmekle hata ediyorsunuz. Onlar sadece satıcıdır. Bu işlerden zerre kadar anlamazlar ve anlamaları da hiç gerekmiyor. Sadece “bilmiyorum” demeyi bilmeleri iyi olurdu ama bunu da yapmıyorlar. Yanlış toprak, yanlış gübreleme yapmışlar. Yeni yaprakların kararmalarının sebebi bu. Yukarıda nasıl toprak karışımı yapmanız gerektiği yazılı. Başka türlüsü hiç güvenli olmaz. Bitlenmeler için, bitler tamamıyla yok oluncaya kadar yaprakların altını, üstünü ve yaprak saplarını haftada üç dört kez ıslak bezle silin. Ya da Avirmec EC adlı ilaçtan kullanacaksınız (fena zehirli gaz saldığı için ilaçlamayı sabahleyin dıraşıda yapmalı ve akşama kadar dışarıda bekletmelisiniz). Çocukluğumdan beri devetabanısız hayatım geçmedi. 55 yaşındayım. Bitlendiklerini hiç görmedim. Ama buradan bana yazıp bildiriyorlar. Siz de bitlendi diyorsunuz. Benim için garip bir gerçek. Bitkileri ıslak bezle silmeye devam edin. Odada yerleri ve pencereleri dezenfektanlı deterjanlarla tertemiz tutun. Ayrıca bitkilerinizi şu şekilde sulamanız şart ki yapraklarda kararma filan olmasın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 3. Yıldız, İstanbul dedi ki:

  Monstera bitkisini iki ay kadar önce aldım. Saksını değiştirdim. İki tane delikli yaprak çıkardı. Yaprakları çok büyük değil ama bolca dal var. Ama sanırım saksı boyutunda bir hata yaptım. Küçük saksıya diktim ve toprağını sıradan bir toprak kullandım. Tekrar saksısını değiştirsem daha büyük bir saksıya eksem yanlış mı yapmış olurum?
  ***
  Madem sağlıklı bir şekilde gelişmeye devam ediyor mayısa kadar rahatsız etmeyin. Nasıl toprak istediği yukarıda yazılı. Büyük saksıya geçirirken köklerini şimdiki toprağında arındırmaya çalışmayın. Yoksa fena zarar görür.

 4. Okan, Bursa dedi ki:

  Hava kökü kesiminin bitkiye bir zararı olur mu?
  ***
  Onların birkaçının uzayıp toprağa girmelerini sağlarsanız bitkiye büyük faydası olur. Boşta kalan fazlalıkları kesmenizde sakınca yok.

 5. Nermin, Konya dedi ki:

  Geçtiğimiz yıl kız kardeşim bana ve diğer kardeşime köklendirme yapıp saksıya ekip verdi. Şimdi toplam 4 yaprağı var ve 4. yaprak geçtiğimiz hafta açtı. Diğerlerine göre daha iri ve o tamamen açınca monsteranın gövdesi güneş yönüne doğru sanki kırılacakmış gibi tamamen eğildi. Bugün evde olduğum için saksısını değiştirmeyi düşünüyordum ama nasıl yapılacağını bulmadığım için netten araştırırken sizi ve güncel cevaplarınızı görüp sormaya karar verdim. En uygun saksı değişim zamanının nisan olduğunu yazmışsınız. Şimdi değiştirsem çiçeğim ölür mü? Ya da başka ne yapabilirim? Saksısını değiştirmeyip uzun bir çubukla bağlama yöntemiyle ayağa mı kaldırsam?
  ***
  Şimdiden ekim ayına kadar eğer sık sık ev içinde dışarısının ılık hava akımlarının dolaşmasını sağlama imkanınız varsa şimdi yapabilirsiniz. Ama saksıdan köklerini toprağından hiç dağıtmadan toprağıyla kalıp gibi çıkarın. Sonra daha büyük saksıya o kalıbı bozmadan yeni toprak ilavesiyle yerleştirin. Bu sırada ayrıca bir değnek de yerleştirmeniz iyi olur. Uzadıkça bağlamanız için gerekli.

 6. Zeynep, Urfa dedi ki:

  Bir ay önce aldığım deve tabanının yapraklarında kahverengi lekeler oluştu. Üstelik yeni yaprakları da kahverengileşiyor. Yapraklardaki bu lekelenmelerin nedeni ne olabilir?
  ***
  Yanlış toprak, yanlış konumlandırma ve yanlış sulama. Bunların sadece biri tek başına bitkiye mahvetmeye yeter. Ama genelde üç hatanın bir arada olması yaygındır. Evde bitkileri mutlaka hava akımları olan ve ışığı son derece güçlü olan yerlerde konumlandırmak lazım. Devetabanına uygun toprak yukarıda anlattığım gibi olmalı. Sulamaya gelince, herkesin yaptığı hatayı şu sayfada açıkladım: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 7. Doğukan, Aksaray dedi ki:

  Devetabanı suda köklendirmek için bir haftadan fazladır suda bekletiyorum ama kararıp hemen oralar suda eriyor. Acaba neden?
  ***
  Siz en iyisi dal hakkındaki püf noktalarını iyice öğrenin. Şu sayfa: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

 8. Elif, İstanbul dedi ki:

  2 gün önce monstrea aldım. Henüz hiç sulamadım. Kökleri saksıdan çıkıyor. Saksı değişimi yapmalıyım? Yapraklarının kenarlarında ve uçlarında çiy şeklinde damlalar var. Neden olur?
  ***
  Saksı değişimi için mayıs ayını bekleyin. Yapraklardaki damlalar topraktan fazlasıyla su aldığını gösterir. Beni sulamanıza gerek yok demek istiyor. Özelliği böyle.

 9. Cansu, İzmir dedi ki:

  merhaba. İnternetten aldığım monstera bitkisi eve geldikten 1 hafta kadar sonra yapraklarında yanık gibi kahverengi lekeler oluştu. Sebebi nedir acaba? Kurtarabilir miyim?
  ***
  Yanlış toprak, yanlış konumlandırma ve yanlış sulama. Ama bir haftada bu hale gelmesinde eğer siz toprağa dikmediyseniz veya gelir gelmez toprağını değiştirmediyseniz sizin bir hatanız söz konusu olamaz. Hemen acilen topraktan çıkarıp köklerini yıkayın. Topraktan ayırırken köklerinin zarar görmesi, kopması hiç önemli değil. Çünkü zaten bütün bünye zehirlenmeye başlamış. Sonra köklerinde biraz azaltma yapın ve suda bekletin. Suyu haftada bir defa değiştirin. Yeni beyaz kökler çıkmaya başlar başlamaz, aynen şu şekilde toprak karışımı yapın ve gereğinden küçük bir saksıya dikin: 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.. Bu toprakta ilkbahara kadar bakın. Sonra 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın ve büyük bir saksıya, köklerini kumu topraktan hiç ayırmadan aktarın.

 10. Selin, Bursa dedi ki:

  Merhaba bana yaşı olgun bir deve tabanı çeliği hediye edildi. Kökleri odunsuydu. Daha önce dış mekanda bakıldığı için ev ortamına ayak uyduramadı ve yapraklarını kaybettim. Kılcal köklerinin oluşması için suya koyduğumda odunsu kökler yumuşadı ve şu anda onları da kesmek zorunda kaldım. Elimde sadece gövde var şu anda. Bunu tekrar nasıl köklendirebilirim? Kil bilyesi perlit gibi malzemeler var elimde. Yosun harici bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Suda köklendireceksiniz. En uygunu bu. Tamamıyla havasız ve ışıksız dip köşe yerlerde tutuyorsanız elbette bozulur. Evinizde en fazla hava akımları ve en fazla kuvvetli ışık hangi pencerenizin yanında oluyorsa bitkiyi orada tutmak zorundasınız. Devetabanını suda köklendirmede püf noktaları şu sayfada: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

 11. Ferda D. -Ankara dedi ki:

  Bir hafta önce yaklaşık 60cm boyutunda bir monstera aldım. Hiçbir bilgim olmadığı için yanlış bir şey yapmamak adına su bile vermedim. Sürekli bilgi edinmek için araştırmaya giriştim. Sizi bulmasam kesin bitkin ölecekti demek ki. Çünkü herkes cocopeat, perlit eklemek gerektiğini yazmış. Neredeyse satın alacaktım. Neyse ki sizi buldum. Şimdi Ekim ayında saksı ve toprak değişimi yapmalı mıyım yoksa baharı mı beklemeliyim?
  ***
  Yanlış kopya bilgiler haddinden fazla yaygın. Cocopeat tavsiyeleri son bir yıldır bir hayli yoğun. Sebep birilerinin dışarıdan ithal etmesi ve satışları arttırma çabası. Halbuki hiç iyi bir şey değil. Perlit sadece kısa vadeli amaçla köklendirme toprağı hazırlamada iyidir ama normal saksı topraklarında tavsiye etmem. Saksı toprak değişimi için mayıs ayını beklemeniz iyi olur.

 12. Ferda D. -Ankara dedi ki:

  Cevap için çok çok teşekkür ederim,peki sadece sulama yapayım.. ayrıca herkesin söylediğinin tersine siz havalandırma,esinti ortamından bahsetmişsiniz,ben de ikindi güneşini gören pencere önüne koymuştum monsterami ve usumesinler diye hiç açmıyordum..o zaman camı açıp havalandırayım değil mi?
  ***
  O herkes kimlerse kuzey norveçli çiçekseverlerin tavsiyelerini kopyalıyorlar sanıyorum. Yani hava çok soğuk olmadıkça pencereleri açık tutmak bitkilerin sağlıklı gelişimi için önemli.

 13. Meral E. -Ankara dedi ki:

  Taşınmamızdan dolayı devetabanımın yaprakları yırtıldı. Bunları kessem nasıl olur? Kendilerine gelmeleri için ne yapmalıyım?
  ***
  İstediğiniz yerlerinden kesin. Yeni yerini severse yeni yapraklar çıkarır.

 14. Ferda D. -Ankara dedi ki:

  10 gün önce aldığım monsteramı sizin tavsiyenizle toprak ve saksı değişimi yapmadan sadece suluyorum. Yapraklarını nemli bezle siliyorum. Ancak yaprakları kıvrık durmaya başladı. Bu kıvrılmanın sebebi ne olabilir sizce? Ona göre önlem alayım.
  ***
  Yumuşama, cansızlaşma olmadıysa hiçbir problem yok. Anlaşılan sera ortamında hızlı ve kof gelişeceği şekilde yetiştirmişler. Sizin eve geldikten sonra hiçbir bozulma olmadıysa yerini sevmiş ve kofluktan kurtulmaya çalışıyor demektir. Yeni çıkaracağı yapraklarda öyle sorunlar olmayacaktır.

 15. Ferda D. -Ankara dedi ki:

  Yaprakta yumuşama yok ancak bir yaprakta leke gibi birkaç görüntü oluştu. Çok az miktarda ama artarsa ne yapayım? Ve en önemlisi sizce bunun sebebi nedir?
  ***
  Yapay hızlı geliştiriciler, özel sera ortamı gibi şartlardan sonra normal ev ortamına geldi. Onca travmalar ve şoklar sonrası her şey normaldir. Ufak tefek bozulmalar gerekten çok az. Yok sayılır. Ciddiye almayın.

 16. Duygu, Antakya dedi ki:

  Deve tabanımı 2 boy büyük saksıya aldım. Kökü büyük ve kalıp gibiydi. Hiç birbirinden ayırmadan o haliyle yeni saksıya ekip toprak ekledim. Şu an 3 haftadır yeni saksısında fakat dipten yeni yavru veren yerlere kadar sararmış durumda. Bitkim ölüyor mu? Hiç düzelme yok. Aksine sağlıklı yavru vereceğini düşündüğüm kısımlar da sarardı. Ne yapmam gerek? Saksıdan tekrar çıkarıp kökleri kontrol mü etsem? Bu arada toprağım hazır torflu. Toprak güzel. Diğer çiçeklerim sorunsuz büyüyor.
  ***
  Tarifiniz toprağın kökleri zehirlemesi gibi görünüyor. Aynı toprakta diğer bitkileriniz sorunsuz gelişiyor olsa bile ne türlerdir bilmediğim için ben yine bu toprağın devetabanınızı zehirlediğini düşünüyorum. Hem yanlış zamanda rahatsız etmişsiniz. Hava soğurken kökler aniden yoğun fazlalıkta toprak içinde çok fazla düşük ısıya maruz kalınca bozulurlar. Yine eski küçük saksısına geçirin ve toprağı yıkarcasına bol bol su dökerek sulayın. Veya kökler çürüyüp gitmişse tüm çürükleri kesin ve temiz bir toprağa küçük bir saksıya dikin. Yukarıda tarif ettiğim gibi toprak karışımı yapmanız daha iyi olur. Bundan sonra bitkilerinizi başka saksıya geçirme işini mayıstan mayısa yapın.

 17. Hilal B. -İstanbul dedi ki:

  Canım monsteram 2 ay önce saksısı çok dar geldiği için saksı ve cocopeat kullanarak toprak değişimi yaptım. Bütün yaprakları boynunu büktü. Bazı yaprakları karardı ve çürüdü. Şu an ne yapmalıyım?
  ***
  Elinizde hala Hindistan cevizi torfu yani cocopeat varsa acilen çöpe atın. Bitkinizi sökün ve köklerini iyice yıkayın. Sade yapılı bir torf toprak bulana kadar suda bekletin. Yukarıdaki toprak kısmını okuyun. Ayrıca şu iki sayfayı da mutlaka okumalısınız:
  1- Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak
  2- Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 18. Elif, İzmir dedi ki:

  Devetabanı bitkisinin arkadaşım kendi saksısından çıkartıp kökleriyle birlikte getirdi. Kökleri kısa olduğu için saksıya koymak istemedim. Ayrıca yaprakları da yeni olmasa bile açık yeşil ve küçük kalmışlar. Internette 15cm kök uzunluğu olana kadar yeni saksıya almayın yazıyor. Şu an hava kökü dışarıda kalıcak şekilde suda bekletiyorum kök gelişimi sağlar umuduyla. Güneş ışığını en çok alan balkona koydum soğuk mevsimde bulunduğumuz için. Bitkimin ölmemesi için ne yapmalıyım? Suya sıvı gübre dökmenin zararı var mı ya da daha sonra saksıya aldığımda sıvı gübre kullanabilir mi? 1 gün dışarıda kaldı 2 gündür suda bekliyor.
  ***
  Dışarıda tutmanıza gerek yok. Zaten salon bitkisidir. Ponza taşı ve torf karışımı yapıp saksıya dikin ve evde güneş alacağı bir pencere yanında tutun. Kışı boyunca toprakta yavaş yavaş köklenir. Suda bekletmeye gelince, 15cm kök uzatması gerekir diye kim yazmışsa kesinlikle yanlış. 40 yıldır devetabanlarıyla uğraşıyorum. Öyle bir şey yok. İsterseniz suda biraz köklenmesine kadar bekletebilirsiniz ama en iyisi kökler çıkmaya başlar başlamaz saksıya dikmektir. Böylece kökler toprağa uyumlu gelişir. Suda bekletmek özellikle sıcak aylarda gerekir. Şimdi zaten hem de dışarıda soğukta köklenmesi pek mümkün değil. Bitki besini filan sakın vermeyin. Ancak saksısında güzelce köklenir, gelişime başlar, o zaman vermeye başlayın.

 19. Nur, Mersin dedi ki:

  Aldığımda monsteramın yapraklarının çoğu yırtıktı. Altta minik ve kalp seklinde küçük küçük yaprakları var ve hiç gelişmiyor. Sebep yırtık yapraklar mıdır?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Devetabanı sürekli durmadan gelişen bir bitki değildir. Ayrıca evde havasız kuytu köşelerde tutuyorsanız aylarca hiçbir gelişme göstermemesi normaldir. Yukarıda yazdığım gibi doğru toprakta ve doğru şartlarda yetiştirmelisiniz. O zaman sorun kalmaz.

 20. Aliye, KKTC dedi ki:

  Bahçemde devetabanlarım var. Arkadaşım balkonunda saksıda bakmak için çelik istiyor. Bu vakitte versem suya koyup köklendirse olur mu?
  ***
  Olur. Köklenmese bile sapasağlam ilkbahara çıkar. Çünkü denemiştim. Çok kişi denemiştir. Bana yazanlar olmuştu. Aylarca suda hiç köklenmese bile bozulmuyor. Belki sizin orada hava fazla soğuk olmadığı için köklenebilir. Veya ilkbahara kadar evde tutsun.

 21. Behice, İzmir dedi ki:

  Merhaba öncelikle bugüne kadar sizden edindiğim her bilgi için teşekkür ederim.Sorum biraz uzun olacak ne yazıkki. Elimde hediye bir monstera deliciosa variegata çeliği var. Variegatası oldukça az, yaprak yeşil çok hafif beyazlık var yaprak içinde. 1 haftadır suda duruyor. (Kendim ledlerle yaptığım ışıklarla bitkilerime bakıyorum çünkü bulunduğum eve hiç gün ışığı girmiyor. Elimdeki melek kanadı, aglonomea, monstera deliciosa hatta pembe telgraf ve kalp kalbe karşı çiçeği gibi havadarlık isteyen türler ve daha birçok çeşit de bu ledler ile 3-4 senedir aynı şekilde güzel yetişmekte bu yüzden koşulların iyi olduğunu düşünüyorum.) Monstera deliciosa variegata çeliğine gelecek olursam üzerinde 8-10 cm kadar ucu kırılmış bir hava kökü mevcut 2 ufak kök daha vardı ama yumuşayıp içi boşalınca onları kestim. Dalın bir gözü de var. Yaprağı cansızlaşmaya başladı bende dalın alt kısmını spaghnum yosunu ile sardım hava kökü hala suyun içerisinde duruyor. Erken olabilir ama yaprak daha da cansızlaşmadan destek çubuğuyla toprağa geçirmeli miyim yoksa bir kök emaresi görene kadar bu şekilde beklemeli miyim ? Başka bir öneriniz varsa da açığım tabikide. Eklere çeşitli bitkilerimin de fotoğraflarını koydum fikir olması için. https://www.hizliresim.com/d5ue924 https://www.hizliresim.com/kltkta9 https://www.hizliresim.com/p5ehve5 https://www.hizliresim.com/cozgpa7 https://www.hizliresim.com/to0kym3 https://www.hizliresim.com/6wxtyiy
  ***
  Sağolun ben de size teşekkür ederim. Çok kötü kesmişler. Siz ise sadece uzun kökü suda bekletmişsiniz. Ve o kök su emmede işe yaramamış. Zaten bir önemi yok. Sphagnum yosunu yanlış. Aşağıda resimde gördüğünüz gibi yapın. Yani mavi çizgi yaptığım yerden uzun kökü kesin. Kırmızı çember içinde kalan kısım tamamıyla su içinde kalmalı. F harfiyle işaretlediğim yer filizlenme yeri. Su altında kalsa bile filiz uzar. Ama belki önce köklenir ve daha sonra filiz uyanır. Belli olmaz. Tek problem dal parçasının fena yaralı olacak şekilde kesmiş olmaları. Kim yaptıysa bu işlerden hiç anlamayan biri yapmış. Eğer çürür giderse bu şekilde kestikleri için çürür.

 22. Behice, İzmir dedi ki:

  Çok net açıklamışsınız teşekkürler sabırla gözlemleyeceğim.

 23. Behice, İzmir dedi ki:

  Merhaba tekrardan. Sevindirici bir haber kökler çıkmaya başladı fakat 2 uçtan da yumuşama ve kararma başladı ne yazık ki. Bu aşamada köklendirme toprağına almalı mıyım kökler 3-4cm uzayana kadar beklemeli miyim? https://www.hizliresim.com/sb91veb
  https://www.hizliresim.com/bd94oc6
  ***
  Onlar köklenme değil. Bitkinin bir savunma mekanizması mıdır yoksa faydalı mantarların oluşumu mudur bilmiyorum ama suda beklettiğim kauçuk ve begonvil dallarını tam bu kabartıların oluştuğu aşamada toprağa dikince daima süratle köklendiklerini ve bir iki ay içinde gelişmeye (yeni yapraklar vermeye) başladıklarını görmüşümdür. Yani kök değil ama iyi bir şey. Bence köklendirme toprağına dikebilirsiniz.

 24. Gökhan, Aydın dedi ki:

  2 ay kadar önce çiçekçiden deve tabanı aldım. Çiçekçide havadar ve ışık alan bir yerde duruyordu. Evde hole karşıda aydınlık alabileceği bir yere koydum. Dün kontrol ederken kahverengi yanık gibi şeyler gördüm. Yeni yapraklar dahil. Sorun toprağında mı? Sulamada hata yaptığımı sanmıyorum.
  ***
  Evet sorun toprakta. Fazla besleyici, yani tuz oranı veya EC derecesi fazla yüksek toprakta böyle olur. Günümüz çiçekçileri ve sera üreticileri daima salonlarda bitkileri öldürecek özellikte toprak kullanıyorlar. Halkı düşünen yok. Amaçları bitkileri seralarda hızlı geliştirip bir an önce para kazanmak. EC derecesi fazla yüksek topraklar sıcak seradan sonra daha serin ortamlarda bitkileri mahvediyor. Bu arada sanıyorum ışık yetersizliği var. Holler genelde ışıksız oluyor gördüğüm kadarıyla. Bitkilerin çok güçlü ışıklı ve çok da havadar pencere yanlarında olması gerekir. Ama tarif ettiğiniz bozulma daha çok toprakla ilgili. Pahalı salon bitkilerini sadece mayıs sonunda almanızı ve topraklarını değiştirmenizi tavsiye ederim.

 25. Gökhan, Aydın dedi ki:

  Toprağı hepsini yıkayarak mı değiştirmek lazım?
  ***
  O kadarına hiç gerek yok. Köklerin yarısının eski toprağına bağlı olacağı şekilde saksıya yeni toprak ile yerleştirin. Yani eski toprağın büyük çoğunluğunu değiştirmiş olmanız yeterli.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.