Devetabanı

Yapraklarının güzelliği için yetiştirilen devetabanı Türkiye’de Cumhuriyet döneminin şehir hayatında en önemli içmekân süs bitkilerinin en başında geliyordu. 80’li yıllardan sonra yavaş yavaş yerini başka türlere bıraktı. Şimdi antika değeri olan ilk yerli sinema filmlerimizde devetabanını mutlaka salon, ofis ve restoran sahnelerinde görebilirsiniz.

Devetabanı bitkisinin özellikleri

Devetabanı Araceae familyasının Monstera cinsindendir. Monstera cinsinin 60 kadar türü var. Monstera deliciosa ise bu sayfada konu edilen Monstera türünün adı.

Devetabanı monstera yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri

Devetabanının yaprakları

İsmi

Monstera deliciosa Latincede mōnstrum ve dēliciōsus kelimelerinden oluşmuş bir sıfat tamlamasıdır. Mōnstrum iki ayrı manaya gelir: Biri anormal, sıradışı. Diğeri canavar, dev, korkunç yaratık. Devetabanı cinsinden türlerin yapraklarının devasa boyutlarda olmasından dolayı ya da diğer bitkilerin yapraklarına göre sıradışı görünümlü olmalarından ötürü mōnstrum demişler. Bu sayfada konu ettiğim türün meyvelerinin çok güzel lezzeti olduğundan dolayı da dēliciōsus denmiş.

En yaygın yetiştirilen çeşitleri

Türkiye’de eskiden beri yaygın olarak yetiştirilen iki tipten biri has tür olan Monstera  deliciosa, diğeri ise bu türün bir varyetesidir: Monstera deliciosa var. borsigiana. Aralarındaki farkları anlamak için en kolay yol şudur: Yaprak sapının yaprağa birleşeceği yer has türde tırtıklıdır. Varyetesinde ise dümdüzdür. Diğer farklara gelince: Her iki tip de güçlü ışıkta aynı toprakta yetiştiği halde has türün yaprak sapları uzun, gövdede yaprak boğum araları son derece kısa (1cm kadar) olur ve gövde kalındır. Varyetede ise yaprak sapları daha kısa ve gövdede yaprak boğum araları 10cm kadar uzun olabiliyor. Gövde pek fazla kalınlaşmaz.

Her ikisinin de yaprakları beyazlı (variegata) çeşitleri var. Beyazlık özel hibritleme ile ilgili değil, doğal olarak mutasyon eseridir.

Habitat ve yaşam tarzı

Devetabanının anavatanı Peru’nun kuzeyi, Ekvador, Kolombiya, Panama ve Meksika’nın güneyine kadar olan ülkeler. Yaşam alanı yoğun yağışlı tropikal yağmur ormanlarıdır. Balta girmemiş ormanlarda dev ağaçların arasında az ışıklı, koyu gölge yerlerde güneşe ulaşmak için küçük yapraklı ve çabuk uzar şekilde gelişim gösterir. Ağaçlara tırmanarak yeterli güneşe kavuştuğunda gövde uzaması neredeyse durur ve yeni yapraklar belki elli kat devleşmiş halde gelişir. direkt güneş almasa bile şiddetli aydınlık ortamlarda da yine dev yapraklı gelişir.

Gerçek topraklarda, killi topraklarda bile saksılarda yetişmesi mümkün olunca epifitik bitkilerden diye sınıflandırılması yanlış gibi. Aslında devetabanı hem bir epifittir hem bir toprak bitkisidir.

Köklerinin görevleri

Devetabanı ormanlarda ağaçlara tırmanırken her yeni yaprağının yanısıra kalın bir kök çıkarır. Metrelerce uzayabilen köklerin iki görevi var: Biri nemli ağaç gövdelerine yapışarak tutunmak: bu sayede bitki ağaçlara tırmanıp güneşe doğru hızla yol alır. İkinci görevi toprağa ulaşarak ihtiyaç duyduğu elementleri, mineralleri bulmak. Ağaç kabukları arasındaki ve orman zeminindeki humus zengini çürüntülerden pek istifade edemez. Bu sebeple kalın kökler orman zeminine ulaşana kadar tek parça halinde aceleyle uzamaya devam eder. Ulaştığında ise saçaklanarak daha derine gider.

Devetabanının her yaprakla birlikte geliştirdiği köklerin bir üçüncü görevi ağaca tırmanmış olan upuzun gövdenin hayvanlar tarafından yaralanması, kesilmesi, koparılması ya da mantar hastalıklarından dolayı ölmesi risklerine karşı tedbir amaçlıdır. Zaten yaşlı uzun gövdenin hayat direnci azalır. Evlerde de aynı risk söz konusu. Onun için devetabanınızın dış köklerini yeterince uzadıklarında saksıdaki toprağa gömmelisiniz. Alt kısım çürüse bile o kökler üst kısmı tam olarak besler.

Çiçek açmış bir devetabanı

Devetabanının çiçeği

Çiçeği, meyvesi

Devetabanı yaz ortasında krem rengi çiçek açar. Meyvesi bir yılda olgunlaşır. Olgun meyvesi kocaman bir muz kadar ama daha kalın, uzun çam kozalağı gibi dış yüzeyi altıgen tanelerle kaplıdır. Devetabanı meyvesinin lezzeti muz – ananas lezzetlerinin karışımına benzer. Yemek için taneli dış yüzeyi patates soyar gibi dikkatle gidermelisiniz. Dış kısmını yemeyin zehirlidir. Tam olgunlaşmamış meyvesi de zehirlidir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Kısa süreli -2C, -4C derece soğuklara dayanır ama çok risklidir. Soğuğun uzun sürmesi durumunda bütün yapraklar ve dal uçları soğuktan donar. Bu derecelerde soğuğa devetabanının hiç zarar görmeden dayanması sonbaharda başlayarak aşama aşama soğuğa alışmışsa, kuzeyli yönlerden rüzgar almıyorsa ve soğuk fazla uzun sürmezse mümkündür. Ege bölgesinde kıyı kesimlerinde kuzeyli rüzgarları hiç almayan kuytu bahçelerde ve Datça’da, Akdeniz bölgesinde ise tüm kıyı şeridi boyunca bahçelerde bütün yıl açıkta zarar görmeden yetişir.

İç mekânlarda devetabanı yetiştirme, bakımı

Devetabanı yetiştirmek sadece bir iki püf noktasına dikkat etmekle gayet kolaydır. Nazlı türlerden değildir. Fazla bir hassaslığı da yok.

Işık

Toprağı ne kadar mükemmel besleyicilikte olursa olsun devetabanı yapraklarının büyüklüğü ışığın şiddetine bağlıdır. Yeri koyu gölge (loş ışıklı) olursa yapraklar küçük kalır. Direkt güneşe gerek yok ama sabahları ve ikindi sonrası güneşini alsa çok iyi olur. Öğle civarı tepe güneşine de uyum sağlar ama tasiye etmem. Hiç güneş almasa bile yapraklar devleşir. Yeter ki bulunduğu yer çok şiddetli aydınlık olabilsin.

Saksı büyüklüğü

Devetabanınızın cüssesine göre köklerin fazlasıyla rahat sığacağı genişlikte saksı lazım. Çünkü hızlıca ve fazlaca köklenir ve gövdesi uzadıkça her yaprak dibinden çıkan kalın köklerin de toprağa girmesi gerekiyor. Onlar toprak altına girince saçaklanıp çoğalırlar. Kökler ne kadar çok olursa bitki o kadar güçlü gelişir.

Sulama

Devetabanı suyun niteliğine göre hassaslık taşımaz. Sadece çok soğuk su ile sulamayın. Hava ne kadar sıcak ise sulama sıklığı da o kadar sık olmalı. Sıcak yaz aylarında toprağı kurumasa bile her gün sulamanızın zararı olmaz. Ama kesinlikle yerinin havadar olması şartıyla. Her iki ayda bir banyoda veya balkonda toprak yıkama sulaması yaparak toprağının iyice yıkanmasını sağlayın. Yani saksının alacağı miktarının 5-6 misli fazlası su ile yavaş yavaş sulayacaksınız. Saksı alt deliklerden su akıp gittikçe toprak yıkanıyor demektir. Suda artan zehirli maddeleri böylece su çözer ve beraberinde dışarı götürür.

Toprak

Henüz küçük, pek ağırlığı olmayan devetabanları için sadece salon bitkilerine özel torf toprak tek başına yeterlidir. Ama biraz büyüdükten sonra toprağına ponza taşı karıştırmak gerekiyor. Çünkü ağırlaşan bitki toprağı sıkıştırıp köklerin fazla sıkışık kalmasına sebep olur. Bu ise ya gelişimi sekteye uğratır ya da kökleri havasız bırakıp çürütür. Eğer 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yaparsanız bunda kökler havasız kalmaz.

Saksı değişimi zamanında şu sayfayı okuyarak devetabanınızı yeni saksısına orada anlatıldığı gibi yerleştirmenizi tavsiye ederim: Yumurta kabukları saksı topraklarına. Aynen öyle yaparsanız devatabanınızın ne kadar coşkulu ve kusursuz geliştiğine şaşıracaksınız. Eğer herhangi bir hayvan gübreniz varsa saksı değiştirirken yumurta kabuklarıyla şu sayfada anlattığım gibi yapın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir? Eğer böyle yaparsanız bitki besini istemez ve olağanüstü muhteşem gelişir.

Bitki besini

Salon bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinini şişe üzerindeki suya karıştırma oranı tarifine göre ama sadece ayda bir defa verin. Bitki besininin çeşidi genel kullanım amaçlı (NPK eşit ağırlıklı) olmalıdır.

Hızlı gelişimde en önemli şeyler

Havadar toprak (yani toprağı lifli ve ponzalı olsa çok iyi olur) ve hava hareketlerinin sık sık olduğu ortam. Ortamın ve esintilerin sıcaklığı 20C / 30C dereceler aralığında olmalı. Bu çok kesin değil. Günün çoğu saatleri için geçerli. Mesela gün içinde üç dört saat 20C derecenin altına düşse ya da 30C derecenin üstüne çıksa gelişim hızı etkilenmez. Yaz aylarında sık sık yıkamak (ya da en azından ıslak bezle silmek), yaprakları ve dalları tozlardan tertemiz etmek hızlı büyümesine yardımcı olur. Yalnız, kapılar pencereler kapalı iken sakın ıslatmayın. Su fısfıslamayın.

Hava nemliliği

Fazlasıyla az nemli havaya (yapraklarını fazla genişletmeyerek) uyum sağlar. Türkiye’de devetabanının uyum sağlayamayacağı derecede havası kuru yer pek yok. Belki hava nemliliği çok düşük olan Mardin vb yerlerde yaz aylarında yüksek sıcaklığa oranla fazlasıyla düşük kalan nemlilik aşırı sıcak yüzünden sorun olabilir. O zaman » hava nemlendirme yollarından birini uygulamak gerekir.

 Devetabanı üretim metotları

Aşağıdaki tüm usulleri ilgilendiren temel şart: Devetabanı son bir yıl boyunca mükemmel besleyici toprakta mükemmel sağlıklı gelişim göstermiş olmalı. Yoksa sonuçlar hiç de iyi olmaz.

Suda köklendirme: Uzun bir dalını en az üç boğumlu parçalara ayırıp parçaları suda bekletin. Ayrıntılı bilgi: Dallı Arum türlerini suda köklendirmeyle çoğaltma

Çelikle direkt toprakta: Bu usul ev ortamlarında devetabanına pek uygun değil. Gerçi başarı yüzde yüz kesindir yani köklenme olur ama çok fazla zaman kaybedersiniz. En iyisi önce suda köklendirin.

Kökten ayırma: Yeterince güçlenmiş dip sürgünlerini ayırmayı toprak değiştireceğiniz zaman yapın.

Tek boğumlu küçük parçalarla: Suda köklendirmede ve çelikle çoğaltmada gövdeyi tek boğumlu parçalara ayırıp çoğaltmaya çalışmak biraz riskli. Çoğaltma hakkında başta değindiğim son bir yıl içinde mükemmel beslenmişlik ve mükemmel sağlıklılık bu usulde yüzde yüz gereklidir. Yoksa hiç denemeyin. Yapacaksanız parçaları önce suda köklendirin. Sonra toprağa diktiğinizde parçanın yeşil derisinin bir kısmı açıkta kalmalı ki ışıktan faydalansın. Filiz noktasının toprak dışında kalması şart değil.

Zararlıları ve problemleri

Azotlu gübreler, azot zengini bitki besinleri kök ve gövde çürümesine neden olur. Yanlış sulama tarzı ve yanlış gübreleme yüzünden köklerden ve dip kısımdan başlayan çürümeler bitkiyi mahveder.

Yaprak sararması

Deve tabanı yapraklarının 4-5 yıl hiç bozulmadan dayanma özelliği var. Yaprak sararmasının zamansız olmasında en büyük etken toprağının niteliğidir. Yanlış toprak kullanımı, bitki besinlerinin yanlış kullanımı, en çok da yanlış sulama tarzı yüzünden yapraklar sararır ve bozulur.

Güneşe alışmamış devetabanı aniden güneşe çıkarılırsa yapraklar yanar. Bundan dolayı güneşe kış aylarında alıştırmalısınız. Ya da derece derece iki ayda alıştırın.

Yer değişikliği şokları

Bu sebeple en ciddi zarar “aniden” sıcak ortamdan daha serin ortama yer değişimidir. Bu tip şok sadece devetabanına değil birçok salon bitkisinde oluyor. Anide ısı değişiminde toprak kökleri yakıp çürütmeye başlar. Çürüme köklerden ana gövdeye geçer ve devam eder.

Tam tersi soğuk veya serin ortamdan yine ani bir şekilde sıcak ortama yer değiştirince de bitkiler zarar görür. Devetabanında bu sebeple köklerde çürüme pek olmaz ama yapraklarda sararmalar görülür. Sararmaları kurumalar takip eder ve yaprakların çoğu mahvolur. Bu da elbette çok ciddi bir kayıptır. Zira bu bitkileri dekoratif yaprak güzelliği için yetiştiriyoruz.

Sonbaharda soğuklar iyice bastırana kadar dışarıda bekletip sonra sıcak ve havasız eve almak kök çürümelerine, yaprak kurumalarına sebep olur. Yaz boyu dışarıda tutuyorsanız sonbahar serinleri henüz bastırmadan önce eve almalısınız. Serine, soğuğa hiç alışkın olmayan devetabanı kışın ya da bahar başında aniden dışarı çıkarılıp bırakılırsa donup ölmese bile kökleri çürüyeceğinden büyük zarar görür. Kısaca devetabanını dışarıda bırakacağınız dönem gece ısısının 17C derecenin hiç altına düşmediği dönem olmalıdır. Karasal iklimli yerlerde geceleri çok daha fazla serin olabiliyorsa yazın hiç dışarıya çıkarmayın.

Ayrıca yer değişikliklerinde toprak neredeyse kupkuru olmalıdır. Bu sayede yer değişikliği şoklarını en az zararlarla atlatırsınız. Yeni ortamında 10 gün kadar susuz bırakmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

Yaprak bitleri devetabanlarını sevmez

Eğer oluyorsa fazlaca güçsüz kalmış olması ya da azotlu gübre yüzünden kof gelişmiş olması yüzündendir. Mesela örümcek bit şikayetleri çok geliyor. Haftada bir gibi sıklıkla yaprakların üst ve alt yüzeylerini, yaprak saplarını ve ana gövdeyi ıslak bezle silerseniz yaprak bitleri oluşma riskinin önüne geçersiniz.

Mantar hastalığı

Hiç esinti almayan, havasız, gölgeli köşelerde bir de ortam fazla nemliyse gövdede kabartılar şeklinde mantar hastalıkları oluşur. Gövdede kısım kısım çürümeler başlar. Ama normalde devetabanı gövdesi üzerinde mini beyaz kabarcıkların oluşması normaldir. Hastalık değildir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Devetabanı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gökhan, Aydın dedi ki:

  Yeni çıkan yaprak %80 civarı kahverengi yanık gibi oldu.
  ***
  Toprağın kimyasal dengesi bozulmuştur. İlkbaharda toprağını değiştirmelisiniz.

 2. Buse, İstanbul dedi ki:

  Devetabanımın yaprakları giderek yere bırakıyor kendini. Bir kısmını bambuya tutturdum ama bu durumu engellemiyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Galiba cansızlaştığından pörsüdüğünden bahsediyorsunuz. Eğer öyleyse toprağı bozulmuş ve kökleri yakıp çürütmüştür. Bu durumda topraktan çıkarın. Kökleri yıkayın, çürükleri kesin ve yukarıda anlattığım gibi doğru toprak hazırlayana kadar suda bekletin.

 3. Berkcan, İstanbul dedi ki:

  Elimde monstera deliciosa vardı. Bahsettiğiniz gibi boğumlardan 3 yapraklı kesip suda köklendirdim. 2 ay oldu. Büyük beyaz kökler 10-15 cm civarında ve etrafı minik köklerle doldu. Şimdi toprağa geçirmeyi düşünüyorum. Elimde pomus ponza taşı, perlit ve bitki torfundan oluşan bir karışım var. Bir de torf, humus, solucan gübresi, leonardit ve perlit karışımı (%50si torf) var. Bu su köklerini güçlendirmek ve toprağa adapte etmek için hangi karışım ile ekim yapmalıyım?
  ***
  Su köklerini toprağa alıştırmak için hiçbir gübre ve bitki besini kullanılmaz. Çünkü kesinlikle öldürücü etkisi olur. Bu iş için gerçek saf torf + perlit karışımı uygundur. Gerçek saf torf yoksa perliti de kullanmayın. Eşit ölçülerde normal torf toprak + ponza taşı karışımına, şimdilik oldukça küçük bir saksıya dikmelisiniz. 6 hafta sonra yukarıda açıkladığım gibi devetabanına uygun toprak karışımı ile esas saksısına geçirirsiniz. Yeni saksıya geçirirken köklerini tutunduğu topraktan ayırmayın.

 4. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  İki gün önce suladığım Monsteramın bugün toprağında beyaz küf, tüy gibi şeyler vardı. Çevremdeki yerlerden toprak malzemesi aldım. Fakat humus katkılı bitki toprağı bulabildim sadece. Bitkimin iki yaprağı sarardı, budadım. İki tanesi sararıyor. Minik minik yerlerinde sarılık var. Ponza taşı kil bilyesi vesaire hiçbir şey bulamadım. Sizce 4-5 gün daha bekleyip internetten sipariş mi verip öylemi değiştireyim yoksa humus katkılı bu toprakla toprağı değiştirip bitki besini yeterli olur mu bahara kadar?
  ***
  Bitki besini verirseniz daha çabuk ve ani bir şekilde ölecektir. Çünkü anlattıklarınız toprağının fena halde bozulduğunu, ddevetabanınızın zehirlendiğini gösteriyor. Küf ise ışık ve hava akımları yetersizliği olan yerlerde olur. Anlaşılan yerini de hiç sevmemiş. Bu sebeplerden dolayı işiniz zor. Ponza taşı yerine beyaz strafor (ambalaj köpük maddesi) küçük parçalara bölüp kullanabilirsiniz. Bu aldığınız toprakla karıştırın. Ama mutlaka güneşli bir pencere önünde tutmalısınız. Yaz sıcakları başlayana kadar bitki besini vermeyin.

 5. Merve, Ankara dedi ki:

  İnternetten deve tabanı aldım. Saksısının altına baktığımda kökleri çıkmıştı. Sonra saksısını değiştirdim. Alalı 5 ay oldu. Hiç yeni yaprak vermedi. Neden olabilir acaba? Çok karanlık loş bir ortamda da durmuyor. İkindi güneşinde ise yapraklarını bol ışık alabileceği pencere kenarına alıyorum. fısfıs da yapıyorum. Sağlıksız değil güzel ve canlı görünüyor ama sadece geldiğinden beri yeni yaprak vermedi daha.
  ***
  Hatalarınız, “çok karanlık olmayan yer” dediğiniz yer galiba bitkiler için oldukça ışıksız. İkide birde yer değiştirmeniz ise çok ciddi bir hata. Yerini hiç değiştirmemeniz lazım. Hem güneşli, hem çok güçlü aydınlık hem de çok havadar olan bir pencere yanında tutun ve yerini hiç değiştirmeyin. Su fısfıslamak da yanlış. Şehir efsanesi kabilinden yanlış inanç. Hatta kapalı, havasız mekanlarda su fısfıslamak bitkilere zarar verir. Hastalık yapar. Hiç gelişmemesine gelince, ya evinizin şartları ya da toprağın ve köklerinin şu anki durumu ile ilgilidir. Ama 5 aydır sağlıklı kalması çok iyi. Hiçbir problem yok diyebiliriz. Benim devetabanlarım yaz sonundan beri hiç gelişim göstermediler. Dışarıda durdukları için normal. Ev içinde ise evin ısı ve havadarlık şartlarına göre durum değişir. Kısaca bunu dert etmeyin. Her şey yolunda. Dediğim gibi doğru yerde konumlandırın. İlkbaharda havalar iyice ısınınca pencereleri açık tutarak ılık bahar havası sağlarsanız aktifleşip gelişim gösterecektir.

 6. Selin, İstanbul dedi ki:

  Yazın aldığımız devetabanı bol ışık alan bir yerde duruyor. Aldığımızdan beri toprak ve saksı değiştirmedim. Hiçbir sıkıntısı yoktu. Yaklaşık 2 haftadan beri birkaç yaprakta kahverengi lekeler var. Fotoğrafta görebilirsiniz.Fazla sulamadan olduğu söylendi ama emin olamadım size sormak istedim. Kökler de iyice uzayıp saksıdan dışarı çıktı. Bu mevsimde kendi toprağından ayırmadan yeni toprak ilave ederek bir boy büyük saksıya alabilir miyim? https://www.hizliresim.com/hxp1dbx
  ***
  Bu tip problemler toprağın bozukluğuyla ilgilidir. Az veya fazla sıklıkta sulama yüzünden değil, “az miktarda su” ile sulama yüzünden toprak zamanla fena halde bozuluyor. Sonuçta etkisi yapraklarda yer yer yanmalar, kararmalar, kayverengileşmeler, uçlardan ve kenarlardan kurumalar vb zararlar şeklinde kendisini gösterir. Sulama yaptığınız zaman saksının alt deliklerinden dışarı su çıkmalıdır ki toprakta kendiliğinden artan zelirli maddeleri de dışarıya sürüklesin. Ayrıca saksı o suda beklememelidir. Sulama sıklığını ise sayılı gün aralıklarıyla değil, toprağın kurumasına göre yapmalısınız. Kesintisiz sürekli aşırı ıslak duran topraklarda kökler sağlıklı kalamaz. Saksı değiştirmeye gelince nisan ayını beklemeniz iyi olur. Ama problem hızla artıyorsa şimdi yapın.

 7. Selin, İstanbul dedi ki:

  Eski topraktan tamamen arındırarak mı saksı değişimi yapmalıyım?
  ***
  Problem her yaprakta ilerlemişse evet. Değilse sadece en alttan ve en kenarlardan biraz toprak azaltmalısınız.

 8. Ayşe, Bodrum dedi ki:

  Daha önce sizin önerilerinizle tek saksıdan 7 saksıya ayırdığım deve tabanlarımın hepsi yaşıyor ve mutlu. Yardımınız için çok teşekkürler. Sadece bir tanesi son bir aydır bazı alt yapraklardan başlayarak üst yapraklara doğru kahverengi-sari lekelenmeye basladı. Neden olabilir? Bu evde baktığım saksılardan bir tanesini bu yıl bahçeye dikmek istiyorum. Bunu ne zaman, hangi ayda yapmam uygun olur?
  ***
  Bunu duyduğuma sevindim. Bildirdiğiniz için teşekkür ederim. Probleme gelince: büyük bir ihtimalle toprağın kimyasal değerlerinin bozulmasıyla ilgilidir (tuzlaşma, ec değerinin fazlaca yükselmesi problemi). Bunun çözümü toprak değiştirmek. Veya belki de hiç nefes alamadığı, fotosentez yapamadığı uygunsuz bir köşede duruyorsa ondan kaynaklanmış da olabilir. Bahçeye dikmeye gelince burada nisan sonu/mayıs başı en uygun zamandır. Yalnız kuzeydoğu rüzgarlarını alan cephede kışın buz gibi soğuk ve kupkuru rüzgar feci zarar verir. Benimki Didim’de 7 yıldır bahçede kışın dolu yağışlarından bile pek zarar görmüyor. Yeri batı – güneybatı arası bir cephe. Kuzeyli rüzgarlardan etkilenmediği için kışın -2C derece donmalarda bile zarar görmedi.

 9. Burcu, İstanbul dedi ki:

  15 gün önce monstera satın aldım geldiğinde bir yaprağında minik bir kahverengilik vardı. 5 tane de yavru vardı. Ve gelir gelmez minik uçan böcekler görmeye başladım. Bugün baktım ki diğer yapraklarda da kahve rengi lekeler olmaya başlamış. Sulamayı çok sık yapmadım 15 günde 2 kez suladım sadece. Gayet aydınlık bir yerde duruyor. Ve direkt güneş almıyor. Oda ısısı gayet iyi. Yani bu yaprakları ne yapmalıyım? Kesip uzaklaştırmalı mıyım? Sağlam kökleri alıp çeliklemeye mi gitsem yoksa hızla yayılacak ve bitki öldürecek diye korkuyorum.
  ***
  Bcöekler değil ama sizin hatalarınız öldürür. Toprakta ciddi bir kuruma olmuyorsa üç ay bile geçse sakın sulamayın. Şimdiden yani henüz kıştayken direkt güneşe alışsa çok iyi olur. Böcekler yok olana kadar her gün ıslak bezle gördüklerinizi silip giderin.

 10. Ayse, Bodrum dedi ki:

  Hasta olan deve tabanımla ilgili galiba sorunun ne olduğunu buldum. Diğer bir bitkideki örümcek akarları bulaşmış. Şimdi kahverengi yapraklarının uçlarını kestim. Arap sabunlu su yapıp sildim. Umarım kurtulur.
  ***
  Ayşe Hanım yazdıklarınızı (toprak ve diğer bitki ile ilgili kısımları çıkararak) kısalttım ama takdirleriniz için gerçekten çok çok teşekkür ederim. Esas meseleye gelince, örümcek bitlerle mücadelede en iyi yol hiçbir emarelerini görmeseniz bile ara sıra yaprakların altını, üstünü, yaprak saplarını ve ana gövdeyi ıslak bezle silmektir. Zaten bu muamele devetabanının sevdiği bir şeydir. Diğer bitkiniz için de öyle. Mesela benim bir zamanlar bir kauçuğumun en uç yapraklarında ve yeni gelişim yerlerinde olmuştu. Islak bezle sildim yok ettim. Ertesi gün baktım daha fazla peyda olmuşlar. 5-6 gün inatla devam ettim. Böylece tamamen yok olmuşlardı. Bu şekilde uğraşılabilecek bitkiler için ilaç gerekmez. Hiç görmeseniz bile varmış gibi haftada bir güzelce silmelisiniz. Ama bir defa bulaştılar mı yok olduklarından emin olana kadar her gün hatta sabah-akşam silmeye devam edin. Çok değil birkaç gün içinde biter, yok olurlar. Sabuna filan hiç gerek yok. Sadece ıslak bezle silin. İyi dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim.

 11. Bekir, İzmir dedi ki:

  Suda köklendirdiğim monsterayı toprağa ektim. Toprak inanılmaz sinek yapıyor. Bunun bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Devetabanı için zararı yok ama sinir bozucu bir şey. Toprak üst yüzeyi kupkuru olunca birkaç gün daha kuru bekletirseniz yok olurlar.

 12. Merve, İstanbul dedi ki:

  Monsteramda kahverengi lekeler ve yaprak sararması gördüğüm için saksıdan çıkarıp kökleri kontrol ettim. tahmin ettiğim gibi canlı kök neredeyse hiç kalmamış. Köklendirme için 3 anneyi de suya koydum. Kökleri çoğalınca toprağa alacağım fakat annelerden birinin gövdesi L şeklini almış. Bu şekilde toprağa dikmek ve terbiye etmek çok zor olacak. Gövde için bir öneriniz var mıdır?
  ***
  L’nin köşesinden kesin. Her iki tarafı da köklenir ve filizlenir. Yani böylece o anne iki tane olmuş olur.

 13. Gülsüm, Kütahya dedi ki:

  1 ay önce Monstera deliciosa aldım. Bitkimde bir gelişme göremiyorum. Bu normal mi? Yaprakları aldığım gibi canlı duruyor. Sararma felan da yok ama yeni bir yaprak felan da çıkmadı.
  ***
  Evet gayet normal ve her şey kesinlikle tam olarak yolunda. Şüpheniz olmasın.

 14. Bekir, İzmir dedi ki:

  Suda köklendirdiğim monsterayı toprağa ektim. Toprak inanılmaz sinek yapıyor. Bunun bitkiye zararı olur mu? Cevap olarak toprak kuru oluncaya kadar bekletin demiştiniz. Neredeyse çöl kumu gibi oldu azalmadı sinekler. Sanırım çiftleşip çiftleşip larva bırakıyorlar. İnternetten aspirin ezip suyla karıştırıp dökün diye bir şey okudum o da yardımcı olmadı. Sinek ilaci sheltox raid alıp bitkiye denk getirmeden toprağa mı sıksam?
  ***
  Toprak kupkuru olunca eşeleyip kabartın. Kalan larvalar kuru toprakta fazla yaşayamaz. Acele etmeyin. Biraz sabredin. Aspirin, şeltox gibi maddeler toprağı bozup bitkiyi öldürür.

 15. Aysel, Mersin dedi ki:

  Bahçemde büyük saksılarda devetabanları ve .. var. Gelişimlerinde sorun yok fakat toprakları kırmızı bahçe toprağı. Kolay kurumuyor. Baharda değiştirsem mi? Bu toprakta zamanla erirler mi?
  ***
  Hiç iyi etmemişsiniz. Sürekli bahçede ve koskocaman saksılarda olmaları durumunda o bitkiler için şöyle toprak karışımı uygundur:
  4 ölçü torf toprak + 2 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 2 ölçü kırmızı toprak + 1 ölçü yanmış koyun gübresi. Hepsini birbirleriyle iyice karıştırın.

 16. Betül, Eskişehir dedi ki:

  Suda köklenen devetabanı monsterayı toprağa ektim. Fakat yapraklar kendisi saldı. Topraktan çıkarıp tekrar suya koydum. Bu sefer kökler yumuşadı ve karardı. Bundan sonra tekrar kök salar mı?
  ***
  Nasıl bir toprak kullanmışsanız kökleri yakıp çürütmüş. Suda yine kök salar merak etmeyin. Ama bu sefer yukarıda anlattığım gibi doğru toprak karışımı yapın. Hatta şimdiden yapmanız daha iyi olur. Devetabanınız köklenene kadar o toprak daha güvenli hale gelir.

 17. Dilek, İzmir dedi ki:

  Deve tabanı alalı 1 yıl oldu. Gelişimi çok yavaş ilerliyor. Sadece 2 delikli yaprak verdi. Şu an yapraklarında yaralanmalar oldu. Yaprak diplerinde kahverengilikler var. Çıkan yapraklar hep küçük çıkıyor. Cam kenarında duruyor ama güneş almıyor bol ışık alıyor.
  ***
  Anlattıklarınıza göre çeşitli sorunlar var demektir. Toprağının kimyasal dengesi bozulmuş olabilir. Sulamaları muhtemelen çok hatalı yapıyorsunuzdur. Güneşten ve hava akımlarından korumak çok yanlış. lütfen yukarıdaki bakım bilgilerini okuyarak hatalarınızı bulun.

 18. Güneş, İzmir dedi ki:

  Deve tabanı çiçeği ışık almasına rağmen 4 yaprağı aşağıya doğru eğildi ve kapanır şekilde içeri doğru kıvrıldı. Yeni yaprak verdi ama 3 aydır açmadı. Toparlanması için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Işık, güneş tek başına yetmez. Hava akımları şart. Ama galiba köklerde çürümeler başlamış. Yukarıda tavsiye ettiğim şekilde yeni toprak karışımı ayarlamanız iyi olur.

 19. İsimsiz dedi ki:

  Bir buçuk ay oldu monstrea aldım. Güneş alan cam kenarında duruyor. Geldikten sonra üç yaprağı sarardı toprağı saksıyı değiştirdim. Alt tabağında su bırakıyorum. Henüz bir gelişim göstermedi. Bir yaprak çıktı başka hiç bir hareket yok. Normal mi?
  ***
  Gelişmemesi normal hatta bir ayda bir yaprak çıkarması çok hızlı anlamına bile gelir. Ama o tip sulamayla bu gidişle ölüp gider. Lütfen şu sayfayı bütün ayrıntılarıyla dikkatle okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 20. Özge, Düzce dedi ki:

  1 yıldır bol ışıklı ortamda büyüyen, neredeyse her hafta yeni bir yaprak çıkartan bitkim yer değişikliği ya da su sıklığında azalma, çoğalma, yetersiz ışık gibi hiçbir eksikliği yokken yapraklarını kıvırıyor. Genellikle büyük yapraklar aşağıya içeriye doğru ucundan kıvrılıyor. İlkbahar ayında henüz yeni genel amaçlı bitki besini verdim acaba ondan mı? Bir de toprak azalması söz konusuydu üzerine belirttiğiniz gibi toprak koydum ama yine azalmış neden acaba? Hava köklerinin birkaçı toprak üzerinde olması doğru bir durum mu?
  ***
  Problem var mı varsa nedir hiç anlamadım. Ucundan kıvrılma diyorsunuz o kadar. Yani yaprağın en uç kısmı. Ve orası 2cm kadar sivridir ve kıvrılabilir. Bu bir problem değil. Hava köklerin pozisyonlarının da ciddi bir önemi yok. İsterseniz yazı içindeki ilgili kısımları okuyun. Toprağının azalmasının sebebi ise salon bitkilerine uygun torftan değil cocopeat ile yapılan basit karışımlarda olur. Zamanla hacmi küçülür de küçülür. Komşumun saksılarında gördüm geçen yıl saksılar tam dolu iken şimdi saksıların tam yarısı boş.

 21. Ayşin dedi ki:

  Deve tabanı bitkim çok aydınlık ve havadar bir yerde duruyor. Yaprakları da çok fazla iri açıyor ama yaprak diplerinden kökler çıkmıyor. Neden acaba? Bu bir sorun mudur?
  ***
  Hayır sorun yok. Benimkilerden bir tanesi kök çıkara çıkara uzuyordu. Sonra yeni iyi bir toprak karışımı ile daha büyük bir saksıya geçirdim. Daha güzel ve daha hızlı gelişirken bir yıl boyunca yapraklar hep köksüz gelişti. Sonra sonuncu yapraktan itibaren yine kökler çıkarmaya başladı. Anlaşılan kendince ihtiyaç duyduğu zamanlarda dallarından kök uzatıyor. İlginç bir durum. Sebebini tam çözemedim ama galiba bazı şartlar karşısında gerek duymuyor.

 22. Meral, Kocaeli dedi ki:

  Bugün devetabanı bitkisi aldım. Toprağı torf toprak. Yeni alınan bitkiler ev ortamında sıkıntı çıkartabiliyor. Dikkat etmem gereken kurallar var mıdır bu bitki özelinde?
  ***
  Evet. Yukarıdaki bakım bilgilerini, toprak isteğini okumanızı tavsiye ederim.

 23. Beyza, Ankara dedi ki:

  Deve tabanımın yaprakları sarkınca endişelendim. Kökleri kontrol etmek için saksıdan çıkardım ve suya aldım. 5-6 günün sonunda köklerin neredeyse tamamı çürüdü. Toprağa mı almayıyım yoksa suda mı durmalı?
  ***
  Suda çürümesinin sebebi ya zaten çürüme aşamasında idiler ya da suya topraklı koyduysanız ondan olmuştur. Şimdi çürükleri tamamıyla temizleyip bir süre daha tertemiz suda bekletin. Toprağını aynen yukarıda anlattığım gibi hazırlayın. Perlit asla kullanmayın.

 24. Kübra, İstanbul dedi ki:

  Monsteralarımdan en büyük yapraklı olanı sarardı ve diğer yapraklarının çoğunda kenarlarda siyahlık var. Bir tane bebeği var onun da yarısından fazlası simsiyah ve tüm yaprakları aşağı bakıyor. Canlı ve mutlu görünmüyorlar. Sebebini bir türlü anlayamadım. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprak zehirlemiş. Söküp köklerini yıkayın. Çürükleri kesin. Yukarıda anlattığım gibi sağlıklı bir toprak karışımı yapıncaya kadar temiz suda bekletin.

 25. Öznur, İstanbul dedi ki:

  Devetabanımı her hafta suluyorum boyları yükseldi ancak cılız duruyor. İncecik saplarda yükseldi. Son günlerde iki yaprağında yanıklar başladı. Neden olabilir? Ne yapmalıyım? Yapraklarını nemsiz bırakmıyorum. Havadar bir yerde penceren kenarında hem hafif güneş alıyor hem de havadar bir yerde aslında.
  ***
  Her hafta düzenli sulamanız yanlış. Anladığım kadarıyla toprağın kimyasal dengesi fena halde bozulmuş. Şimdi toprağını değiştirmeniz lazım. Daha fazla güneş ve hava akımları almalı. Yapraklarına su fısfıslamayın. Ayrıca toprakta ciddi derecede kuruma görmedikçe, isterse 5 ay geçsin, sulamayın. Sulayınca ise az miktar su kullanmayın. Açıklamalar şurada yazılı: https://azbitki.com/yaygin-ve-oldurucu-sulama-hatasi


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.