Doğal humuslu gerçek toprak

Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, humus ve faydalı mikroorganizmalar bu toprakta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur.

Türkçede bu toprağın tek kelimelik adı yok (İngilizcede loam denir). İngilizce Türkçe sözlüklerde loam sözcüğü verimli toprak, özlü toprak diye Türkçeye çevrilmiş.

Özelliği, önemi

Bitkilerin ihtiyacı olan her türlü elementler, mineraller, humus ve faydalı mikroorganizmalar bu toprakta mükemmel dengeli bir şekilde bulunur. İçerdiği humus ve faydalı mikroorganizmalar o toprakta yaşayan bitkilerin topraktan ihtiyacı olan her şeyi sağlıklı bir şekilde almalarını sağlarlar. Çok iyi besleyicidir. Süzekliği iyi, su tutuculuğu ne az ne çok. Süs bitkilerinde kullanıldığında genelde gübre istemez. Devetabanı, yaprak güzeli (kolyos), küpe çiçeği, kauçuk, çöl kaktüsleri, amarillis ve aşk merdiveninde denemiştim sonuç mükemmeldi.

Islatıldığı zaman siyaha yakın koyu renkli olur. Çünkü içinde bitkisel çürüntüler ve humus var. Hafif ve gevşek özelliklidir. Ağır / killi olmadığı gibi kireçlilik, kıraçlık özellikleri taşımaz. Asitli veya nötr olmasa bile alkalinlilik derecesi tamamen tehlikesizdir. Çoğu yerlerde nötr veya hafif asitli olabilir. Doğu Karadeniz bölgesi aşırı yağışlı olduğu için orada bu çeşit topraklar daima asitlidir.

Nerede bulunur?

Bitki örtüsü zengin çeşitlilikte ve gürce olan doğal bir arazinin ya da bir bahçenin, çok uzun yıllar boyunca kendiliğinden oluşmuş, çok çeşitli küçük bitkilerin ve çeşitli büyük ağaçların yapraklarının, kalıntılarının birikip çürüdüğü, solucanların fazlaca bulunduğu bol humuslu, gübreli gibi besleyici üst yüzey toprağıdır. Ayrıca en faydalı şekilde dağılmış olarak kil ve kum içerir. Toprakta ağır metaller uzun yıllar boyunca otların köklerinin ve solucanların toprağı işleyip durması sonucunda iyice dağıtılmış, zararlı olabilmeleri sıfıra inmiştir.

Humuslu kara toprak

Doğal humuslu gerçek toprak

Her bitkiye uygun mu?

İçerdiği elementler, mineraller açısından evet. Fakat bazı bitkiler çok uygunsuz yerlerde yaşamaya direnerek evrim geçirmişler. Böyle değerli bir topraktan istifade edemezler. Sebep kök yapıları.
1- Tropikal yağmur ormanı ve sis ormanı bitkilerinden bazıları: Güneşten mahrum kalmamak için ağaçların yüksek dallarını tercih ederler. Kökleri açıkta gelişmeye adapte olmuştur. En bilinen örnekleri Phalaenopsis orkideleri ile guzmanya. Onlar bu toprakta olmaz. Öncelikle, bunların kökleri diğer bitkilerden daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Bakterili topraklarda kolayca hastalık kapabiliyorlar. Mantarlı ortamlarda ise dayanıklı olurlar. Kök ortamına devamlı oksijen girişi şart.
2- Etçil bitkiler. Kökleri hiç azot içermeyen kayalıklar arasında yaşamaya adapte olmuştur. Kayalarda taşlarda bulamadığı maddeleri tuzağa düşürdükleri böcekleri sindirerek alırlar. Kökler her toprakta sağlıklı olamaz. Onlara bu yüksek kaliteli toprak gerekmez.
3- Çöl ve kumsal bitkilerinin bir kısmı bu toprağa adapte olamayabilir. Bitki türüne göre uygun oranlarda ponza taşı ve kum karıştırırsanız bu türlere en uygun toprak yine budur. Bitkilerinizi iyi tanımalı ona göre toprak karışımı hazırlamalısınız.

Kullanım yerleri

Tarım arazilerinin büyük kısmı eski ormanlar ve maki alanları yok edilerek oluşturulmuştur. Oraların üst yüzey toprağı doğal humuslu verimli topraktır. Dolayısıyla bu yüzden tarımda kullanılıyor diyebiliriz.

Ben içmekan süs bitkileri toprağı olarak da birçok türlere doğal humuslu gerçek toprak tavsiye ederim. Aşağıdaki paragraflar bununla ilgili. Yukardaki ‘her bitkiye uygun mu’ başlıklı paragraftaki bilgilere göre hareket etmelisiniz.

Saksı süs bitkileri için gereken özelliği

Daha fazla çürümtülü olsa daha iyi. Verimli toprağı olan tarlaların toprağından değil. Yeni ağaçlandırılmış orman bölgelerinin de değil. Gerçek ormanlarda karışık bitkilerin gürce yetiştiği yerlerinden almalısınız. Ya da çok ağaçlı, çok bitkili, yıllarca ihmal edilmiş bahçelerin duvar diplerinde, kuytu ve genişçe çukurumsu yerlerinden (yani rüzgarın her şeyi sürükleyip biriktirdiği yerlerinden) de alabilirsiniz.

Saksılarda kullanmadan önce iki ay genişçe bir leğende tutup zaman zaman kontol ederek solucan, böcek varsa ayıklayın. Kupkuru olmasına izin vermeyin ki solucan varsa gelişsinler belli olsunlar.

Doğal gübre karıştırmak

Her bitki için gerek yok. Kendi besleyiciliği mükemmeldir. Bitki türüne göre doğal gübre katmak icap edebilir. En iyi gübre koyun ve keçi gübresidir. Eski (yanmış) olmalı.

Evlerde saksılarda kullanılması

1/4 oranında ponza taşı ile ya da kuvars kumuyla karıştırmalısınız. Bitki ince köklü ise ponza taşı ince taneli olmalı (kuru nohut ve pirinç kadar irili ufaklı taneli). Kattığınız ponza taşı veya kuvars kumu miktarının iki misli kadar da eski koyun gübresi katsanız çok iyi olur (bu büyük bitkiler içindir -afrika menekşelerinde doğal gübre kullanmayın. Açelya, gardenya gibi asitli toprak isteyenlerde de doğal gübre kullanmayın). Açık havada (bahçe ve balkonlarda) saksılarda kullanılacaksa toprağa ponza taşı filan karıştırmak pek gerekmiyor (ama succulent türlere tavsiye ederim).

Niçin hiçbir yerde satılmıyor?

Çünkü her yerde bulunmaz. Zengin bitki örtüsü olan ormanlardan almak ise doğal çevreye çok büyük zarar verir. Özel işlemlerle oluşturmaksa çok zor. Onun için süs bitkisi toprağı olarak kompost çürüntüler satılır. Bunların bitkiler için kaydadeğer bir besleyicilikleri yoktur. Bunlarda yetiştirilen bitkilere düzenli aralıklarla bitki besini vermek gerekiyor.

Kendimiz yapabilir miyiz?

Tariflerini okudum ama bana hiç de akıllıca gelmedi. Olacak şey değil. Ancak bahçeniz varsa bahçenizin bir köşesinde oluşmasını sağlayabilirsiniz. Bahçedeki her türlü dökülen yaprakları, söktüğünüz otları, budadığınız dalları, ayıkladığınız tavuk balık vb. hayvan artıklarını her zaman oranın kendi toprağına karıştırın. Birkaç ayda bir toprağı 30cm derine kadar iyice çapalayıp alt üst edin. Oradaki yabani otları hiç sökmeyin kuruyunca onları da toprağa karıştırın. Yaz boyunca oradaki otları susuz kalmayacakları sıklıkta sulayın. Sulama solucanların çalışmalarına da gerekiyor yoksa oradan kaçarlar. Böyle uğraşmakla beşinci yıldan itibaren o köşenin toprağı ‘özellikle de solucanların sayesinde’ gereken nitelikleri kazanmış olur.

Pek yağışlı olmayan, suları aşırı kireçli ve tuzlu olan yerlerde yukarda tarif ettiğim gibi oluşturulabilse bile her bitkiye aynı faydalılıkta olabilmesi pek mümkün değil.

Zararlı değil mi? Poşetlerde satılan özel kompost /torf topraklar çok özel işlemlerden geçirilmemişse çok daha fazla zararlı olacağı kesindir (onun için her zaman güvenilir marka toprak alın diye tavsiye ediyorum). Yani humuslu doğal kara toprağın zararlılığı yok. Bilakis daha güvenli, üstelik besleyiciliği mükemmel.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Doğal humuslu gerçek toprak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Feyyaz K. dedi ki:

  Yazı güzel fakat önemli bir şeye değinmemişsiniz: Çok iyi güneş alan toprak. Saksıdaki topraktaki bitki ekilmiş olsun veya olmasın içindeki zararlı mantar vs. gibi hastalıkları yeni ekim yapmadan önce pratik olarak yok etmek için ne yapılabilir? Oksijenli su veya kükürt gibi şeyler kullanılabilir mi, nasıl?

  ***

  Üst yüzey topraklarda hastalık yapıcı zehirleyici bakteriler pek bulunmaz. Güneşle ilgisi yok. Derinlerde sıkışık kalan çürüntülere oksijen ve solucanlar ulaşmadığı için onlarda çok zararlı bakteriler faaliyette olur. Buna dikkat edilmeli.

  Toprak sadece çelikle üretim için kullanılacaksa pastörize edilmelidir.

  Toprağın strilizasyonu veya pastörize edilmesi

  Genelde toprakların sterilizsyonu iyi bir şey değildir. Ancak çok özel durumlarda gerekebiliyor. Örneğin tamamen güneşsiz ortamlarda suni ışıklandırmalarda (üstelik ültraviyole ışın veren lambalar kullanılmıyorsa) hassas bitkilerin tohumlarının, yumrularının çimlendirilmesinde, çeliklerinin köklendirilmesinde filan gerekli olabilir.

  Evlerde kullanılan fırınlarda bu iş yapılabilir. Fırın önce 180 – 200° C derece ısıtılır ve sonra toprak yayvan bir kapta içine koyulur.
  Toprak kuru olmamalı, ıslak da olmamalı, yeterince nemli, normal nemlilikte olmalı. Kap içine yayılmalı, toprak 10 cm’den daha derin olmamalı. Kabın üstü aluminyum folyo ile iyice kapatılmalı. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında yarım saat bekletilmeli. Bu süreçte ısı 200° C üstüne çıkmamalı, 180° C altına düşmemeli.

  Zararlı mikroorganizmaların çoğundan arındırmak:

  Pastorize etmek gerekmediği durumlarda.. Toprağı direkt güneş altında, tamamen kurumasına izin vermeden bekletirseniz güneşin ültraviyole ışınları pek çok zararlı mikroorganizmaları öldürür.

 2. HİSAR47, Cunda adası-Ayvalık dedi ki:

  Beş senedir evimin bahçesinde hobi amaçlı süs bitkileri yetiştiriyorum. O günden bu yana birçok peyzaj, süsbitki yetiştiriciliği gibi sitelere girdim. Amatörler için bu derece faydalı olabilecek daha başka bir site tanımıyorum. Teşekkürler, sizi kutluyorum.

  ***
  Tüm yazılarım ya kendi tecrübelerim, ya yabancı kaynaklardan araştırıp sentezlediğim bilgiler ya da ikisinin birleşimidir. Hobi olarak, elimden geldiğince titiz davranmaya çalışıyorum. Takdirinize çok sevindim teşekkür ederim.

 3. Anonim dedi ki:

  Bahçe toprağı bulmam lazım. Yeni binamızın bahçesine toprak bulup kendim düzenlemesini yapmak istiyorum. Bu arada biyologum botanik mezunuyum ama toprağı nereden bulabileceğimi bilemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Binanızın bahçesinde toprak herhalde vardır. Belki çok da işe yarar bir topraktır. Değilse düzenleyebilirsiniz. Birkaç fidanlık dolaşıp toprağınızın özelliğine göre ponza taşı, perlit, leonardit, kestane toprağı, torf gibi gereken maddeleri alabilirsiniz. Nasıl bir toprağınız var bilmediğim için fazla açıklama yapamıyorum.

 4. Öznur I. -Aydın dedi ki:

  Bu toprak hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Ancak benim gibi solucanlarla arası bozuk olanlar ne yapacak? Saksımın birinde solucanlar gördüğüm için saksıyı olduğu gibi attım. Sırf bu yüzden daha fazla para vererek market toprağı alıyorum. Ancak verdiğiniz bilgiler ilgimi çekti. Bir yakınımdan çivi gibi metallerin solucanları öldürdüğünü duydum. Saksıdaki toprağa saplanıyor. Bu konuda bilgi alabilir miyim? Teşekkür ederim.
  ***
  Kullanmadan önce solucanların nasıl ayıklanması gerektiğini yazımda anlatmıştım. Öyle yaparsanız hiç solucan kalmaz, emin olun. Saksıdaki solucanlar varsa ciddiye almayın. Söylentilere de kulak asmayın. Pek zararları olmuyor. Zaten en iyi şey her yıl toprak değiştirmektir. Bir yılda da kaydadeğer zararlarının olması imkansız.

 5. Memocan, Almanya dedi ki:

  Ben Almanyada bir köyde müstakil bir evde yasiyorum. Evimizin bahcesisin bir kisminda sera yapiyoruz. Otlarla dolu bir bahce. 20 metrekarelik bir alana sera yapiyorum. Sera yapacagim alani 20 cm ya da biraz daha fazla kazdim, tüm otlari ayikladim ama kökleri derinlere iniyor. Bu otlar yeniden cikabilirler mi? Kazdigim topragin tüm taşlarını elekten gecirerek ayikladim. Un gibi bir toprak elde ettim. Bu topraga hava almasi icin ne koymaliyim (gübrenin disinda)? Taslarini ayiklamam toprak icin faydalı olmuş mudur? Yillardir kendiliginden yetisen otlardan baska bir islem yapilmamis bir topraktir. Baska neler yapmam gerekiyor?
  ***
  Toprağı o kadar ince elemekle hiç iyi etmemişsiniz. Torpak eğer killi ise ponza taşı ve perlit katsanız iyi olur. Killi değilse gerekmez. Otların yeniden çıkması önemli değil. Yeniden muhakkak olacaktır. Onları sökersiniz.

 6. Zeynep, Trabzon dedi ki:

  Trabzonda yaşıyorum. Orman kenarlarından yaprak yığınlarının altındaki çürümüş olan toprağı alsam dediğiniz toprağın özelliğini taşıyor mu? Üzeri yeni dökülmüş ya da çürümekte olan yaprak tabakasıyla kaplı olduğu için güneş görmemiş oluyor bu sıkıntı yaratır mı?
  ***
  Evet, çok iyi olur. Güneş görmemiş olması önemli değil.

 7. Cengiz, İzmir dedi ki:

  İnternettede araştırdım ama bir sonuç bulamadım. Tavsiye ettiğiniz ponza ve perliti izmirde nereden bulabilirim?
  ***
  Fidanlıklardan, seralardan bulabilirsiniz.

 8. Emel Yeniçeri dedi ki:

  Toprağim su gördüğü zaman çamur gibi oluyor. Balçık gibi toprağa ne gibi işlem yapmam gerekir çiçek ekebilmem için?
  ***
  Ponza taşı ve perlit karıştırmalısınız. Toprak çamur gibi olmayacak şekilde kuruduğu zaman derinden çapalayıp ponza taşını perliti güzelce karıştırın. En az 20 cm derine kadar karıştırmalısınız.

 9. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Bugun ilk kez bahcelerden toprak toplamaya basladim. İlk topragimi parktan aldim. Hazir capalanmislardi. Ben de ustten birkac tanesinden aldim. Yalniz toprak siyah degil, bana camurumsu ve sert geldi. Dediginiz gibi perlit ve ponza tasi karistiracagim. Mayis ayinda da bazi bitkilerimin topraklarini yenileyecegim. Hepsi bu yil aldigim bitkiler. Umarim iyi gelir. Çogu şu an torfa dikili.
  ***
  Siz o toprakları poşetlerde satılan humus katkılı kompost (torf) topraklar karıştırıp kullanın. Ponza taşı da karıştırmalısınız.

 10. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Onerdiginiz KTS marka toprak,Tekzen Yapi Market’te var. 20 lt lik iki torba aldim bulunca.:) Diger markalarinki gibi yapis yapis ve islak degil. Agac kabuklari gibi yararli birkac karisim da gordum. Yeni bitkilerimi bu topraga dikiyorum. Simdiye kadar gordugum en iyi torf. Haftaya ic mekan bitkilerimin bir kisminin topraklarini yenileyecegim. Ponza tasi, perlit, Kts topragim var.:) Biraz da bahce topragi bulabilirsem ne mutlu bana. :)
  ***
  KTS de bazen çok ıslak çıkıyor. Ne olursa olsun en azından bir hafta on gün bir leğende iyice havalandırmanızı, yaşsa yaşlığı azaldığında topakları ufalamanızı tavsiye ederim. Perlit bu tür topraklarda zamanla adeta betonlaşma etkisi yapıyor diye gördüm. Zaten içmekanlara hiç uygun değil tozları jelleşme yapıyor aşırı su tutucu özellik kazndırıyor ve bir yıl içinde toprağı beton gibi ediyor. Ponzadan şaşmayın. Bitkileri dikince bir buçuk ay sonra aydan aya hafif dozajda bitki besini vermekte yarar var. Ama bu sayfada anlattığım doğal humuslu gerçek toprakta ilk yıl hatta iki yıl besin gerekmez.

 11. Selahattin K. -Mersin dedi ki:

  2 yıldır çiçieğimi büyütmeye çalışıyorum. Yazılarınızı okuyunca sebebini anladım. Hazır toprağın iyi olacağını söylediler ben de öyle yaptım. Meğerse kökleri hiç gelişmemiş. En kısa zamanda verdiğiniz bilgilerde yararlanacam. teşekürler… bilgiler çok anlaşılır ve yararlı…
  ***
  Köklerin gelişmemesi evde havasız bir köşede tuttuğunuz için olabilir. Eğer açık havada dışarda tuttuğunuz bir bitkiden bahsediyorsanız haklısınız. Açık havada saksılarda yetiştirilen bitkilere en yararlı toprak yazımda anlattığım gibi yerlerin üst yüzey toprağıdır. Biraz da eski koyun gübresi katarsanız çok iyi gelişirler. Esinti her zaman şart unutmayın. Havasız ortamlar bitkilere uygun değil.

 12. Uğur dedi ki:

  Bahçemdeki saksılarda yetiştirmeye çalıştığım bitkilerde (domates,bezelye,karpuz,patates vs.) torf, bahçe toprağı, kuru sığır gübresi karışımını kullanıyorum. Sizce bunların miktarları ne olmalı? Bir de bahçemdeki toprağı kendi yaptığım ile eledim. Bu konuda ne dersiniz?
  ***
  Eski sığır gübresini orantısız kullanabilirsiniz. Zararı olmaz. Ne kadar çok, o kadar iyi. Bahçe toprağı her bahçede farklı olabilir bir şey diyemiyorum ama (eğer killi ise) torf ile karıştırmakla iyi etmişsiniz. Üçü bir arada iyi bir karışım yapmışsınız. Fakat elemek zarar verebilir. Şöyle: Eğer toz gibi kısmını kullanmışsanız kökleri havasız bırakır kök çürütücü bakterilerin türemesine sebep olur.

 13. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  İyi fermente olan keçi gübresi özellikle sulandığı zaman sizce kötü koku yayar mı?
  ***
  Hayır yaymıyor. Hiçbir eski (yanmış) gübre pis kokmaz.

 14. Süleyman K. -Yozgat dedi ki:

  Merhaba Erdal Bey. Evvelâ sorulara çok kısa sürede cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Üyelik vs gibi ticari kaygı gütmeden sitenizde sorularıma cevap almak ayrıca mutluluk verici, takdirle karşılıyorum. Sorum şu: İç mekan için önerdiğiniz saksı harçları genel geçer bir tarif olup bütün bitkilerde kullanılır mı?
  Antoryum, Ponsetya, Spatifilyum, Sansaveria, Hoya, Benjamin (alaca ve yeşil), Telgraf, Difenbahya, Şeflera, Kauçuk bitkileri yetiştiriyorum. Bunların topraklarını ve saksılarını baharda değiştirmeyi planlıyorum inşallah. Dolayısıyla bu saksılarda kullanacağım karışımları sipariş etmem gerekecek. Vereceğiniz tariflere göre detaylıca çalışma yaparak bir sipariş listesi hazılayacağım ve internetten temin etmeye çalışacağım. Yardımcı olursanız sevinirim. Selamlar..
  ***
  Bunları internette bulamazsınız. Size güvenilir yerlerden güvenilir marka poşet topraklarından almanızı tavsiye ederim. Ben de gerçek toprakları son birkaç yıldır bulamıyorum onlardan alıyorum. işe yarıyor. düzenli aralıklarla bitki besini vermek şartıla tabi.

 15. Şükrü, İstanbul dedi ki:

  Açık havada saksıda yetiştirdiğim çiçeklerdeki tırtılları “Decan 2.5 EC” (0.5 cc/lt) ile, püskürterek ilaçladım ve sorun bitti.
  Saksı toprağında gördüğüm şerit kurtlarının çiçeklerin gelişimini engellediğini gözlemliyorum. Bu zararlıları gidermek için aynı ilaçla ve aynı ölçekte toprağı sulasam bitkilere zarar verir miyim?
  ***
  Bu konuda bilgim yok. ilacın üstündeki bilgilerde belgi bahsedilmiş olabilir.

 16. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Bir yolculuk sırasında geçmekte olduğumuz arazinin kırmızı toprağından bir miktar aldım. Size sormadan da bitkilerimde kullanmak istemedim. Rengi bildiğimiz kiremit gibi kıpkırmızı. Su ile karışınca çamur oluyor. Toprağın rengi besleyiciliği ve içerdiği mineraller hakkında bilgi verir mi?
  ***
  Kırmızı killi topraklar demir başta olmak üzere birçok element taşır. Bitkilere faydalıdır. Rize’de çay bitkisinin sıfır humus sırf kırmızı killi toprakta gayet güzel yetiştiğini gördüm. o toprak ıslanınca katı balçık oluyor. üstüne bassanız ayakkabınız yapışır. o derecede ağır killi. Daha fazla ürün için bir tür suni gübre kullanıyorlar. Sanıyorum sadece azot takviyesi.
  Siz doğal arazilerden kırmızı toprak bulursanız, faydasından kalitesinden şüpheniz varsa oradaki bitki örtüsünü kontrol edin. Çeşitlilik zenginse sorun yoktur. Bunu poşetlerde satılan humus katkılı hazır toprakla yarı yarıya karıştırın. ve bir miktar ince ponza taşı ile karıştırarak kullanın. Bu karışım gübreli gibi süper besleyici olur.
  Ev içi bitkileri için şu ölçüler daha uygun:
  3 ölçü humus katkılı hazır toprak + 2 ölçü kırmızı killi toprak + 1 ölçü kuvarsa kumu + 1 ölçü ince ponza taşı.

 17. Turgay, Ankara dedi ki:

  Toprak konusunda yazdıklarınızı okuduktan sonra Bauhausstan almış oduğum torfu çiçeklerimde kullanmaktan vazgeçtim. Yağıştan dolayı ıslanmış tarla (tarım yapılmış) toprağını aldım. İçindeki iri kökleri ayıklayıp ağzı kapalı bir poşet içinde 90 C lik fırında yaklaşık 12 saat tuttum. çıkartıp yayıp yaklaşık 1/5 oranında kum kattım. Şimdi bu toprağı torf la karıştırıp kullanabilir miyim? Karışım oranım ne olmalı? Ponza katmalı mıyım? Hazırlayacagım bu toprağı hem afrika menekşelerimde hem de bugüne kadar sadece torfta duran ve hiç gelişme göstermeyen hatta büyükçe birini kaybettiğim arokarya çamında ve amarillis için kullanmayı düşünüyorum. sizce uygun olur mu?
  ***
  Tarlaların topraklarının bahsettiğim gibi humuslu olacağını sanmıyorum. ama siz o toprağı salon çamında ve amarillislerde kullanabilirsiniz. Özellikle de amarillisler için en iyisidir. Afrika menekşesi için hiçbir garantisi yok. Gerçi ben yıllar önce denemişimdir bahçemizin bolca humuslu / çürüntülü toprağında güzelce gelişim göstermişti. Ama tarla toprağı çok farklıdır. Eskiden, uzun yıllar önce, belki yüz yıl iki yüz yıl önce orman arazisi olup humuslu olması şimdi de aynı etkiyi sağlayacağı anlamına gelmez. Benim son yıllarda kullanıp her defasında memnun olduğum hazır toprak markası “kts”dir. bir de “emin torf” var. ikisi de aynı özellikli. bunları herkese tavsiye ederim. Torf adıyla satılan hazır toprakların bolca lifli olması gerekir (bunlar güvenlidir). Bazı markalar siyah kum gibi. Bunları denedim bitkilere zararı oldu. Zaten böyle bir bitki toprağı olmaz. Mutlaka lifli ve çürüntülü olması lazım. Sıvı leonardit emdirilmiş, rengi siyaha dönmüş çok ince taneli perlit vb maddelerini sihirli formül gibi millete kakalıyorlar. Düpedüz sahtekarlık. Bu yolla humuslu toprak olmuyor bitkilere hiçbir faydası yok. Zararı var. Benim tavsiyem markaları ya da onlara benzeyen hazır toprakları, hangisi olursa olsun, aldıktan sonra genişçe bir leğene boşaltın birkaç hafta dinlendirin ve havalandırın. Sonra kullanın. Siyah kuma benzeyen hazır topraklardan uzak durun.

 18. Merve, Ankara dedi ki:

  Humuslu toprak ve killi toprak su arıtma modeli için kullanılabilir mi?
  ***
  Hayır. O iş için kum, kömür gibi şeyler kullanılır bildiğim kadarıyla.

 19. Mehmet, Kütahya dedi ki:

  Son zamanlarda cocopeat kullanımı oldukça yaygınlaştı. Siz denediniz mi? Torfla kıyaslanırsa hangisini kullanmak daha akılcı olur?
  ***
  Hindistancevizi kabuğu mamülleri sıcak seralar için uygundur. Evlerde kullanınca serin mevsimlerde kökleri tamamıyla çürütür. Üreticiler her şeyin kolayına kaçıyor. Bu da onlardan biri. Sadece sıcak seralar için uygun. Bazı uyanıklarsa internette satış yapabilmek, milleti kazıklamak ve gereksiz harcama yaptırmak için gerçek dışı şeyler uyduruyorlar. 10 kuruşluk şeyi 10 liraya satıyorlar. Her duyduğunuza inanmayın. Poşetlerde satılan hazır toprak -ama mutlaka liflilerden olmalı. Ev bitkileri için en uygunu budur. benim en memnun kaldığım iki marka KTS ve Emintorf. Eğer 1/4 oranında kuvars kumu ya da ince taneli ponza taşı karıştırırsanız çok daha sağlıklı olur. Hindistan cevizi şeyleri kullanacaksanız buna mutlaka 1/4 oranında kuvars kumu ve biraz da ince taneli ponza taşı karıştırmanızı tavsiye ederim. Ben eskiden bahçemizin humuslu köşesinin toprağını kullanırdım. Mum çiçeğinden paşakılıcına, kauçuktan kaktüslere hepsi şahane gelişirdi. Şimdi kapitalizm çağındayız. her şey için illa farklı farklı şeyler satın almamız için büyük bir psikolojik baskı ile karşı karşıyayız. Hiçbiri de ucuz değil.

 20. Ayşe, Konya dedi ki:

  Tarlaların toprakları nasıl olur acaba? Kurak bir memlekette yaşıyorum. Ormanlık arazi falan yok. Apartmanın bahçesinin toprağı da deniz kumu gibi sarı, verimsiz bir toprak gibi geldi bana. Gerçi üzerinde çam, gül, iğde, akasya vs yetişiyor ama bilemedim. Bir çam ağacının dibinden mi alsam yoksa burada şeker pancarı toprağı var. Ordan toprak alsam mı daha faydalı olur?
  ***
  Böyle belirsiz bir soruya kesin bir cevap verilemez. Ev bitkileriniz için sordu iseniz en iyisi hazır poşet topraklardan satın almanızdır.

 21. Ayşe, Konya dedi ki:

  Evet ev bitkilerim için soruyorum. Hemen hemen her bitki için bir karışım veriyorsunuz. Ben o toprakları maalesef burada bulamıyorum. Ama öneriniz üzerine aldığım hazır toprağı leğen içine koyup balkonda havalandırıp öyle kullanıyorum. Menekşemde kök çürümesi vardı. Bahsettiğim havalandırılmış toprağı kullandım. Umarım yeterli olur.
  ***
  Akvaryumculardan araştırıp kuvars kumu bulursanız hazır poşet toprağa dörtte bir oranda karıştırmalısınız. Daha iyi olur. Afrika menekşesi ve barış çiçeği gibi incecik kökleri olan bitkilere üçte bir oranında karıştırın. Uzun-ağır dallı bitkilere (paşakılıcı, difenbahya, kauçuk) ponza taşı dörtte bir oranında karıştırmalısınız. Ponza taşı yerine akvaryumcularda satılan bitkili akvaryumlar için olan pişmiş kil de olur. küçük sert taş parçacıkları gibidir. Ambalajında suyun pH değerini değiştirmez diye yazılıdır. İşte o madde ponza taşı yerine kullanılabilir.

 22. Seçil, Kırklareli dedi ki:

  3 yıldır marketten almadığım çiçek kalmadı. Ne büyüdüler ne çiçek açtılar. Ponza taşı yerine çakıl taşı filan kullansak olmuyor mu? Bu torf toprak her marka olur mu?
  ***
  Her marka olabilir. Ev, salon bitkileri için iyidir. Ama bahçe-balkon bitkileri için iyi değildir. Onlar doğal toprak ister. Ponza taşı yerine çakıl taşları filan olmaz. Uymaz. Ev içi bitkilerinden özellikle büyüyüp ağırlaşan bitkiler için çok önemli. Diğerleri için olmasa da olur.

 23. Nimet, İstanbul dedi ki:

  Sizin kullandığınız marka toprağı ve torfu İstanbul’da nereden alabilirim acaba?
  ***
  Bilmiyorum artık İstanbul’da değilim. İki veya üç yıl önce Zeytinburnu-Merter civarındaki Tekzen’de görmüştüm galiba.

 24. Nimet, İstanbul dedi ki:

  Annem Adapazarı Hendek’te yaşıyor. Orada dağlarda kestane ve çam karışık ormanlar var. Sonbaharda mantar ve kestane toplamaya gitmiştik. Mantarların çok olduğu kestane ağaçlarının altındaki toprak humuslu mudur? O topraktan alsam çiçeklerime kullansam faydalı olur mu?
  ***
  Evet çok iyi bir topraktır. Tavsiye ederim.

 25. Serin, İst dedi ki:

  Solucan gübreleri satılıyor. Humus yerine bunlar kullanılabilir mi?
  ***
  Olabilir diye düşünüyorum.

 26. Emre, Konya dedi ki:

  Çam ormanından alacağım çürüntülü toprağı sebze ve saksı bitkileri için kullanabilir miyim? Fazla asitli olur mu?
  ***
  Sizin orada aşırı yağışlı bir iklim söz konusu olmadığı için sanmıyorum. Kullanabilirsiniz.

 27. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Ağustosta Trabzon’a gidiyorum. Çok güzel bakir balta girmemiş ormanlar var. Hem humuslu toprak hem de kestane toprağı alacağım.

 28. Hümeyra, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, araştırdım fakat sizin önerdiğiniz topraktan bulamadım. Hala tekzende satılıyor mudur?
  ***
  Bu sayfanın konusu olan kendinden humuslu toprak satılmaz. Ancak kendimiz bulabiliriz. Mesela ormanlarda en üst yüzey çürüntülü siyah toprak.

 29. Fahrettin, Konya dedi ki:

  Bahçe toprağım çok sert. Çok miktarda hayvan gübresi karıştırmama rağmen az susuzlukta çok derin çatlıyor ve bitkilerin köküne baskı yapıyor. İnşaattan kalma kum var karıştırsam olur mu?
  ***
  Evet olur. Önce derinden iyice çapalayın. Sonra kum ve bolca saman yayıp tekrar çapalayarak toprakla iyice karışmalarını sağlayın.

 30. Emir, Eskişehir dedi ki:

  Yıllardır köyde terk edilmiş okulun beton basketbol sahasının etrafındaki ağaç yeprakları uçuşan yapraklar bir köşelere birikip üzerinde çim ve ufak tarzlı birçok türden bir çayır oluşmuş. Ben bu çayırları kaldırıp sirkelediğim zaman sizin tarif ettiğiniz toprak çıkıyor. Bu da olur mu acaba?
  ***
  Evet olur. Aynı şey.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)