Dorking tavuk ırkı

Dorking tavuk ırkı aslında İtalya köklenlidir. Fakat İngiltere’de devam etmiştir. Şimdi İngilizlerin tek safkan tavuğudur. Günümüzde nadir bulunan, nesli tükenme tehlikesinde, kendi ırkına has eşsiz özellikleri olan hayvanlardır. Geçmişi Roma imparatorluğuna, Sezar’a kadar uzar. Romalılar tarafından İngiltere’ye götürülmüşler. Dünyanın bilinen en eski evcil tavuk ırklarından biridir.

Bir Dorking horozu

Horoz Dorking

Yetiştirme amacı

Hem eti hem yumurtası için yetiştirilir. Soğuk memleketlere uygunluğu orta ve iyi arasındadır. Beyaz, oldukça lezzetli, yüksek kalitede eti olur. Yumurta verimi yılda ortalama 140 adettir. Yumurtaları beyaz ve krem rengi açık tonlarda olur.

Fiziksel özellikleri

Bedenleri diktörtgen şeklinde olup ayakları beş parmaklıdır. Horozları 4,5 kg tavukları 3,5 kg civarındadır. Bacakları oldukça kısadır. İngiltere’nin kuzeyinde gülibik, güney bölgelerinde düz ibikli çeşitleri türemiş. Renklere göre beş ayrı Dorking tavuğu vardır. Fakat en yaygını gümüş gridir. İri ve ağır oldukları halde uçma kabiliyetleri iyidir. Kulak lobları kırmızı olmasına rağmen beyaz yumurtlayan tek tavuk ırkının Dorking tavukları olduğu söyleniyor. Çünkü bütün tavuk ırklarında sadece beyaz kulak lobları olan tavuklar beyaz yumurta yapar. Ancak zamanla çok melezlenmeler olduğu için bu kural kesin hükmünü kaybetmiştir.

Dorking tavuk ırkı ve özellikleri konusu

Dorking tavukları

Tam erginleşmeleri iki yılı alır. İyi bakıldıklarında 7 yıl kadar yaşarlar. Dorking tavuklarının beş parmaklı olmaları bazı ayak problemlerine yol açabilir. Bu yüzden geceleri tünekte uyumaya alıştırılmaları gerekir.

Kışa dayanıklılığı iyidir. Sadece bazen aşırı soğuklarda büyük ibikli dorkinglerin donma riski var. Kışın açıkta bırakılmamalı, çok geniş ve bol folluklu barınaklar sağlanmalıdır. Korunma sağlandığı takdirde kışın ısının sıfırın altında 25 dereceye düştüğü bölgelerde o soğuğa rağmen yumurtlamaya devam ettikleri ve sağlıklarının yerinde olduğu kaydedilmiş.

Davranışları

Dorking tavukları sessiz ve uysal hayvanlar olmalarına rağmen çok aktiftirler. Uysal, sessiz ve zararsız olmalarından dolayı ev bahçeleri için çok uygundur. Evcilleştirilebilmeleri, eğitilebilmeleri mümkündür. Yalnız daracık alanlardan rahatsız olurlar. Çünkü aktiviteyi çok severler.

Kuluçka özelliği

Dorking tavuk ırkı gurk olmaya tam yatkındır. Yumurtlama dönemlerinde her an gurk olup kuluçkaya yatabilirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.