Dorking tavuk ırkı

Dorking tavukları günümüzde nadir bulunan, nesli tükenme tehlikesinde, kendi ırkına has eşsiz özellikleri olan hayvanlardır. İngilizlerin tek safkan tavuğudur. Aslında İtalya kökenlidir: Geçmişi Roma imparatorluğuna, Sezar’a kadar uzanıyor. Romalılar tarafından İngiltere’ye götürülmüşler. Dünyanın bilinen en eski evcil tavuk ırklarından biridir.

Yetiştirilme amacı

Hem eti hem yumurtası için yetiştirilir. Beyaz, oldukça lezzetli, yüksek kalitede eti olur. Yumurta verimi yılda ortalama 140 adettir. Yumurtaları beyaz ve krem rengi açık tonlarda olur.

Fiziksel özellikleri

Bedenleri diktörtgen şeklinde olup ayakları beş parmaklıdır. Horozları 4,5 kg tavukları 3,5 kg civarındadır. Bacakları oldukça kısadır. İngiltere’nin kuzeyinde gülibik, güney bölgelerinde düz ibikli çeşitleri türemiş. Renklere göre beş ayrı Dorking tavuğu vardır. En yaygını gümüş gridir. İri ve ağır oldukları halde uçma kabiliyetleri iyidir. Kulak lobları kırmızı olmasına rağmen beyaz yumurtlayan tek tavuk ırkının Dorking tavukları olduğu söyleniyor. Bütün tavuk ırklarında sadece beyaz kulak lobları olan tavuklar beyaz yumurta yapar. Ancak zamanla çok melezlenmeler olduğu için bu kural kesin hükmünü kaybetmiştir.

Dorking tavuğu

Tam erginleşmeleri iki yılı alabilir. İyi bakıldıklarında 7 yıl yaşayabilirler. Dorking tavuklarının beş parmaklı olmaları bazı ayak problemlerine yol açabilir. Bu yüzden geceleri tünekte uyumaya alıştırılmaları şarttır.

Kışa dayanıklılığı iyidir. Sadece bazen aşırı soğuklarda büyük ibikli dorkinglerin donma riski var. Kışın açıkta bırakılmamalı, çok geniş ve bol folluklu barınaklar sağlanmalıdır. Korunma sağlandığı takdirde kışın ısının sıfırın altında 25’e düştüğü bölgelerde o soğuğa rağmen yumurtlamaya devam ettikleri ve sağlıklarının yerinde olduğu kaydedilmiş.

Davranışları

Dorking tavukları sessiz ve uysal hayvanlar olmalarına rağmen çok aktiftirler. Uysal, sessiz ve zararsız olmalarından dolayı ev bahçeleri için çok uygundur. Evcilleştirilebilmeleri, eğitilebilmeleri mümkündür. Yalnız daracık alanlardan rahatsız olurlar. Çünkü aktiviteyi çok severler.

Kuluçka özelliği

Gurk olmaya tam yatkındır. Yumurtlama dönemlerinde her an gurk olup kuluçkaya yatabilirler.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)