Düdüklü tencere kullanımında nelere dikkat edeceğiz?

Yemek pişirirken büyük zaman ve enerji tasarrufu sağlayan düdüklü tencerelerimiz faydalı olduğu kadar tehlikelidirler de.

Tehlikeleri: Mutfaklarda düdüklü tencere patlaması veya yanlış zamanda kapağının açılmasıyla içerisindeki sıcak yemeğin etrafa püskürmesi sonucunda ev hanımlarının yüzlerinin feci bir şekilde yanması vakaları sık yaşanan ciddi tehlikelerdir.

Avantajları işe şunlar: Yemekler az su, kızgın buhar ve oksijensiz ortam sayesinde besin değerlerini kaybetmeden ve çok daha kısa sürede pişer. Basınçlı pişirmede bazı yiyeceklerdeki toksinlerde azalma olur.

Düdüklü tencere kullanmada tavsiyeler

— Düdüklü tencereler basınçla yemek pişiren özel tasarlanmış kaplardır.
— Her kullanışta tencere içinde basınç olacağını hiçbir zaman unutmayınız. Daima dikkatli ve sabırlı kullanınız.
— Kullanma kılavuzunu okumadan asla kullanmayınız.
— Kurallarına göre kullanmadığınız durumlarda yaralanabilirsiniz, elleriniz ve yüzünüz zarar görebilir.
— Tencereyi yarıdan fazla asla doldurmayınız ve susuz yemek pişirmeyiniz.
— Tencere kapağının tam olarak kapandığını, kelepçelerin tencere eteğinin altına tamamen geçtiğini her kullanımda kontrol ediniz.
— Kabuklu ürünler kullandığınız zaman valf çıkışı tıkanabilir. Dikkatli olun.
(Yukarıdaki tavsiyeler Karaca web sitesinden alınmıştır).

Düdüklü tencerede pişirilmemesi gereken yemekler ve maddeler

Günümüzde çeşitli düdüklü tencereler var. Hangisinden almışsanız mutlaka o tencereye özel olan kullanım talimatlarını okuyarak o tip tasarım düdüklü tencerenin hangi yiyeceklerin pişirilmesine uygun olmadığını öğrenin. Burada benim söyleyeceklerim genel anlamda şunlar: Kırmızı mercimek gibi dağılıp buhar deliğini tıkayabilecek taneler, bulgur, makarna ve benzer özellikli yiyecek maddeleri düdüklü tencerede pişirilmez. Ayrıca düdüklü tencerede pilav, komposto ve reçel yapılmamalıdır. Bunlara dikkat edin.

Tarihçesi

Düdüklü tencere 1679 yılında Fransız bir fizikçi tarafından icat edilmiş fakat çok uzun yıllar boyunca sadece bilimsel bir keşif olarak kabul görmüş. Üzerinde başka ülkelerde çalışmalar yapılmış, geliştirmelerde bulunulmuş. Evlerde yemek pişirme tenceresi olarak kullanılacak ilk düdüklü tencere tasarımı 1938 yılında New York’ta yapılmış. 1939 yılında New York Dünya Fuarı’nda herkesin kullanabileceği ilk mutfaklık düdüklü tencereler tanıtılmış ve satışa sunulmuş.

Faydalanılan kaynaklar

Düdüklü tencere — Karaca yemek takımları, ev aletleri, ev tekstili, mutfak ürünleri
Pressure cooking — wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


'Düdüklü tencere kullanımında nelere dikkat edeceğiz?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kaldera dedi ki:

  Sanırım patlama hikayelerini çok dinlediğimden ben oldum olası korkarım düdüklü tencereden. Annem kullanmazdı ben de kullanamam. Ama kız kardeşim daha cesaretli çıktı. Clipso aldı. Bir tık ile açılanlardan. Acaba onda tehlike yok mudur ki? Emin olsam kullanırım büyük tasarruf.

 2. Bilge dedi ki:

  Bugun Karaca Symphony düdüklü tencere aldım. Kutudan kullanma talimatı çıkmadı. Nasıl kullanacağımı bilemiyordum. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

 3. Elif dedi ki:

  Benim başıma düdüklü tencere patlaması geldi. İçeride oturuyorduk. Mutfakta düdüklüde kuru fasulye pişiyordu. Komşumuzun küçük kızı ikide bir benden su istedi. O sırada Brezilya dizisi izliyordum. Malum dizilerin revaçta olduğu zamanlar. Dur bekle getiricem demeye kalmadı bir gümbürtü, bir patlama sesi geldi. Düdüklüden geldiğini hiç tahmin etmedik. Mutfağa bir gittik ki düdüklüdeki fasulye suyu tavanda, fasulyeler tenceredeydi. Dizi bir nevi hayatımı kurtardi. Eğer diziye dalmasaydım komşu kızına su getirmeye mutfağa gidecektim ve belki de kaynar kuru fasulye suyu yakacaktı beni. Annem de genç kızken komşularının hanımının kolu kopmuş düdüklü tencere patlayınca. Ben de yeni Karaca’nın düdüklü tenceresini aldım. Klipsolu olandan. Ama kullanma kılavuzunu bulamıyorum. Nasıl kullanıcam bana kullanan biri yardımcı olabilir mi?

 4. Başak dedi ki:

  Karaca düdüklü tencere aldım ama içinden kullanma kılavuzu çıkmadı. Yoksa ürünler sahte mi?

 5. Ebubekir Çoban dedi ki:

  Karaca düdüklü tencerenin kullanma klavuzu benim de çıkmadı. aksilik bu ya tencere yıkanırken lastiğini çıkarmışlar bir türlü takamadık kullanamıyoruz. yardım edin.
  ***
  Lastiği bir gün buzdolabında bekletirseniz küçülür kolayca takabilirsiniz diye düşünüyorum.

 6. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Ben Karacanın akıllı clipso düdüklü tenceresini dün ilk defa kullandım. Ben de sizler gibi çok korkardım ve dün yendim o korkumu. Taze fasulye pişirdim. Sadece 20 dk’da pamuk gibi oldu. Kullanım kılavuzları hiç açıklayıcı olmadığı için sizinle kullanımını paylaşmak istiyorum:
  1- Öncelikle yemeğinizi usulüne göre hazırlayın. Kapağın ağzı açık kaynadıktan sonra kapak kapama işlemine geçiniz. Yemeğin suyunu kesinlikle yarısını geçirerek koymayınız. Zaten Clipso düdüklülerde MAX. yazısı var. Oraya dikkat edin.
  2- Kapağı kapayın ve iyice kapandığından emin olun. Kapandıktan sonra kapağın ortasındaki siyah yuvarlak yere basın. Kapakları otomatik olarak kapatacak ve “click” diye bir ses duyacaksınız.
  3- Sonra “ventil” denilen yuvarlak 1-2-3 rakamlarının ve buhar işaretinin bulunduğu yeri buhar kısmına getirin. İyice kaynadığını anlayana kadar bekleyin. BBunu ventilin delik kısmından çıkan buhardan anlarsınız. Uzunca bir buhar çıkar. Bu demek oluyor ki yemeğiniz kaynamaya başladı.
  4- Kaynadıktan sonra ventilin ivmesini pişireceğinizin ne olduğuna bağlı olarak 1-2-3 rakamlarının üzerine getirip dakika tutun. Mesela ben dün taze fasulyeyi 1’de pişirdim. Zor bir şey olmadığı sürece genelde 1’i kullanıyorum.
  5- 20dk bekledikten sonra ocağın altını kapayıp 3-5 dakika bekliyorum. Yemek pişerken sakın har ateşte pişirmeyin. Orta ateşte ve tencereden taşmayacak şekilde ateşini ayarlayın.
  6- Sonra ventilin ok kısmını yavaş yavaş 1’den buhar işaretine doğru itekleyerek içindeki buharı boşaltın. Sakın ani yapmayın. Buhar elinizi ve yüzünüzü yakabilir Allah korusun.
  7- Tamamen buharı çıkardıktan sonra: Kapağın orta kısmının arkasında bulunan küçük kolu geriye çekip yavaşça kapağı açın.

 7. Kübra dedi ki:

  Benim Karaca düdüklü tencerem dün bomba gibi patladı. Mutfakta tencereye arkam dönük oturuyordum. Yüzüme yemek sıçradı. Ufak yandı ama mutfakta batmadık hiçbir yer kalmadı. Sinir krizi geçirdim. Hala silinecek çok yer var. Tavan çok fena. Dolaplar, tabak çanak her şey alt üst. Bu düdüklü kilipsli tik tak aç şikayet etcem. Nereye bilmiyorum. Yardim bekliyorum. Yüzüm yanabilirdi tamamen.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)