Areka palmiyesi, Dypsis lutescens

Areka palmiyesinin yaprakları dev bir kuş tüyü gibi fazlaca parçalı, oldukça dekoratif ve çok zarif görünümlüdür.

Madagaskar kökenli Areka Arecaceae (Palmiyegiller) familyasından, dipten sürgünlerle çoğalma özellikli Dypsis cinsi palmiyelerdendir. Eski bilimsel adı Chrysalidocarpus lutescens. Yeni adı Dypsis lutescens.. Areca lutescens de denir.

Özellikleri

Areka palmiyesi tropikal ve subtrapikal iklim bölgelerinde park-bahçe süs bitkisi olarak yetiştirilir. Boyu 12 metreyi geçtiği söylense de 6 metreyi pek geçmez. Kökten devamlı yeni fidanlar üretir. Uzayınca kavisli eğilimli olan yaprakların uzunluğu 2-3 metre arasında değişir. Yazları salkımlar halinde sarı çiçekler açar.

İç mekân uyumu

İç mekânlarda geniş yer ister. Yapraklar büyüdükçe eğilip çevreye yayılacağı için salonlarda, ofislerde ona göre yer ayarlanmalıdır.

Areca palmiye (Dypsis lutescens)

Areca palmiye (Dypsis lutescens)

Oda havasına etkisi

Ksilen ve tolüen gazlarını emerek havayı temizler. 2 metre kadar büyümüş bir areka palmiye fidanı 24 saatte 1 litre su havaya salar. Yaprak sayısı veya fidan sayısı çok olursa ona göre iyi bir hava nemlendirici vazifesi görür.

Kışa dayanıklılığı

Dış ortamda açık havada areka palmiyesi kışın en fazla -7° C soğuğa, kuzeyli rüzgarlardan korunması şartıyla dayanır (ilkbahardan beri toprağına ve yerine alışması şartıyla).

Kullanım

1) Bildiğimiz çit değil de görüntüyü engelleyici çit olarak çok elverişlidir.
2) Bahçelerde ince zarif gövdelerini dipten çoğaltarak gelişmesi ve gövdelerinde ve yaprak saplarında sarının çeşitli renklerini taşımasıyla son derece güzel bir süs ağacıdır.
3) İçmekanlarda salon, ofis süs bitkisi olarak kullanılır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Areka palmiyesi kentia kadar müşkülpesent değildir. Toprağına, suyuna, aşağıdaki bilgilere elinizden geldiğinizce dikkat ederek bakımını yaparsanız daha uyumludur.

Güneş ihtiyacı

Areka tam gölgeyi sevmez. Şiddetli kızgın güneşe uyum sağlar ama gelişimi yavaşlar. Yaz boyunca güneşi filtrelerseniz iyi olur. Kışın ise direkt güneş ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Hangi palmiye olursa olsun direkt güneşe alışkın değillerse (ki yeni aldıklarınız alışık değildir) yavaş yavaş derece derece güneşe alıştırmalısınız. Yaz aylarında yeni alıp da güneşe koyarsanız yapraklar yanacaktır.

Toprak

Hafif asitli ve nötr toprak gerekiyor. Alkalinliliği fazla olursa yaprakların ömrü kısalır. Ev, ofis vb içmekanlarda yetiştirilen areka palmiyelerine mutlaka hem doğal besleyiciliği olan hem çok iyi süzekliği olan toprak hazırlamalısınız. Şu formüle göre:

2 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü hazır poşet toprak + 2 ölçü kuvars kumu ya da ince taneli ponza taşı.

Sulama, besin

Toprağın ıslatıcılığı gidince sulayın. Nemini kaybetmesini beklemeyin. Yaprakları pörsür ve sararmaya başlar. Musluk suyunu çok büyük kaplarda günlerce bekletin tortusu ayrılsın. Sonra en üst kısım suyu alarak onunla sulayın ve çok sıcak günlerde onunla yapraklarına su püskürtün. Suladığınızda saksı alt tabağında fazlalık su bekletmeyin kökler çürümeye yatkındır.

Saksı değiştirdiğinizde yeni toprağında ilk yıl ayda bir defa, ikinci yıldan itibaren her üç sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin. Özel palmiye besini bulabilirseniz o daha iyidir.

Saksı değiştirme

Acele etmeyin. Hemen satın aldığınız gibi toprak değiştirme hatasına düşmeyin. Yoksa arekanızı kaybedersiniz. Kökler saksıya sığmaz olup yumak oluşturduğunda, saksı hacminin biraz fazlası, en fazla iki misli hacimli saksıya aktarın.

Çoğaltılması

İlkbaharda kökten ayırmayla yeni arekalar elde edebilirsiniz. Kökten, rizomdan keserek ayırdığınız sürgünü diktikten sonra tam şeffaf naylona geçirin, bağlayın. Sıcak bir odada, çok aydınlık ama direkt güneş ışınları almayan bir yerde tutun. Kapalılık sayesinde içerisinin havasının yoğun nemli olması ile köklerde canlanma olur. Ayırdığınız sürgün yeterince köklü ise bir hafta – on gün kapalı tutmak yeter. Az köklü ise üç dört hafta kapalı tutmak gerekir ki yeterince köklenme olsun. Bu esnada, ilk bir haftadan sonra her gün bir saat kadar arttırarak açıp havalandırın. Naylonda kapalı iken direkt güneşten korumanız şarttır.

Problemleri

En sık görülen problem kök çürümesidir. Sebep yanlış toprak, gereğinden büyük saksı, gereksiz sulamalar, esintisiz havasız ortamlar.

Örümcek bitler dadanırsa kötü olur. Hiç görmeseniz bile ayda bir gibi banyoya götürüp duş altında tazyikli su ile yaprakları yıkayın. Bitlenme olmuşsa ilaçlamanız gerekir.

Yaprak uç kuruması da areka palmiyelerinde yaygın görülen problemlerdendir. Sulamayı geciktirmek, direkt musluk suyuyla (klorlu, florlu suyla) sulamak, toprağına fazlaca perlit katmak, köklerin uzun zaman hiç mi hiç kurumayan sulu toprakta kalması gibi etkenler areka yapraklarının vakitsiz uç karumalarına sebep oluyor. Eski yapraklarda uç kurumaları normaldir. Doğaldır. Kuru uçlarını makasla keseceksiniz. Kuruma devam ettiği sürece kısaltmaya devam edin. Keseceğiniz yer tam kuru kısımdan olmalı. Yeşil yerinden kesmeyin.

Havası çok kuru yerlerde yazın aşırı sıcaklarda hava cereyanı yaprkalara zarar verir. Buna dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Areka palmiyesi, Dypsis lutescens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Miray, Bursa dedi ki:

  Areca ve kentia bitkileri çok benziyor. Ofisimizde bir bitki var ama hangisi, emin olamadım. Karşılaştırdığımızda en ayırt edici özelliği nedir bu bitkilerin?
  ***
  Aslında arada belirgin fark var. Areka daha zarif görünümlü yapraklar dikdörtgen gibi görünümlü, kentia daha sert ve yuvarlakça görünümlü. Resimleri kıyaslayın:
  Kentia: https://azbitki.com/resim/2011/01/kentia-palmiye.jpg
  Areca: https://azbitki.com/resim/2011/01/arekapalmiye.jpg

 2. Yılmaz, Sakarya dedi ki:

  Site için çok teşekkürler müthiş bir site hazırlamışsınız emeğinize sağlık…

 3. Hakan, İzmir dedi ki:

  Arekam salonda duruyor. Biraz yapraklarını kaybetmeye başladım. Yavaş yavaş kuruyor sanırım. Bu soğuk günlerde balkona çıkarmam doğru olur mu?
  ***
  Bugünlerde hava fazla soğuk. Bekleyin biraz düzelsin. Ayrıca güneye bakan cephe varsa zarar görmez. Yoksa kuzeyli rüzgarları alması çok riskli. Çünkü sanıyorum eviniz sıcak. Kışın dışarda olabilmesi için yazdan beri açık havaya, sonbaharda derece derece soğuğa alışık olması lazım. Kış ortasında aniden dışarı çıkarmak zarar verebilir.

 4. Atilla, İstanbul dedi ki:

  Bir arekam var. Salona kuytu bir köşeye yerleştirdim. Alalı iki ay kadar oldu. İnanılmaz şekilde yeni filizlenmeler verdi ama aldığım zamanki yapraklarında bir gelişme yok. Hala aynı boyda. Areka ne kadar zamanda boy atar?
  ***
  Eski yapraklarda bir gelişme olmaz. Her yaprağın bir gelişim limiti var. Eskiler o limiti doldurmuş. İyi bakarsanız her yeni yaprak bir öncekinden daha gösterişli olacaktır. Bunun zamanla değil doğru bakımla ilgisi var.

 5. Konul, Baki dedi ki:

  Bügün bana bu bitkiden getirildi. Nerdeyse tüm yaprak uçları kahverengi. Saplarının yarısı sarı tonlarında. Şimdi ben bu bitkiyi sabah saat 12e kadar güneş alan açık balkonuma koysam olur mu? Zarar eder mi yapraklarına? Saksıya da üstten torf eklesem olur mu. Biraz kökleri açıkta kalmış.
  ***
  Evet bütün bunları yapın. Eylül sonundan önce tekrar içeri almayı unutmayın. Yaprak uçları için yukarda bilgi var. Neden kaynaklanır vesaire okuyun. Saplarının sarı olması areka palmiyelerinin doğal özelliğidir.

 6. Konul, Baki dedi ki:

  Saksı değişimi hangi ayda yapilmalı? Alt deliklerden bakınca kökleri görünüyor. Bugun bitkimi yikayınca fark ettim. Resimdekinden biraz uzun ama saksım resimdekinden küçük.
  ***
  Şimdi yapabilirsiniz. Tam zamanı.

 7. Zehra, İstanbul dedi ki:

  Benim Arekamın sadece bir tane kökü var. Çoğaltmak istiyorum. Gövdesinden iki tane filiz verdi ama nasıl yapacağımı bilemiyorum. Filizi kesip toprağa mı dikeceğim?
  ***
  Öyle olmaz. Kesinlikle tutmuyorlar. Bırakın beraber büyüsünler. Çok zengin ve şık görünür. Bitkileri bölüp parçalayarak kel kör bırakmak bizim insanlarımızda çok yanlış ve zararlı bir alışkanlık. Siz onlara uymayın vazgeçin.

 8. Osman, Kütahya dedi ki:

  Bir ay önce areka aldım. Ufaktan yeni filiz vermeye başlayan kökleri var. Bu süre içinde üç dal uçlardan sarardı. köklere doğru ilerledi. sonra kurudu. Ben de kestim. Bir tane büyük yaprak da aynı şekilde sararmaya başladı. Saplarında kahverengi yaralar ya da benek gibi şeyler var. Bu hastalık mıdır? öyleyse sararmanın sebebi bu mudur? nasıl tedavi ederim?
  ***
  Resimlerden anladığım kadarıyla siz esintisiz ve güneşsiz yerde tutuyorsunuz. Bu öldürücü sebeptir. Ayrıca bir de hiç gerekmediği halde ikide birde sulayıp duruyorsanız fazla yaşamaz.

 9. Hasan dedi ki:

  Geçen sene bir areca palmiyesi aldım. Çok güzel ve zarif duruyordu evde. Eve Californiya esintisi veriyordu. Ancak zamanla yaprakları kararmaya ve sonra da kurumaya başladı. 4-5 ay sonra tamamen kaybettim palmiyemi. Çöpe atmak zorunda kaldım. Buna neyin neden olduğunu hala çözemedim. Evim güneş görmüyordu ondan mı, örümcek biti mi sebep oldu bilmiyorum.
  ***
  Genelde havasızlıktan ölüyorlar. Yerleri son derece havadar olmalı. Gündüz boyunca çok şidddetli aydınlık ve biraz da güneş lazım. ama esinti öncelikli olarak hayati önem taşıyor.

 10. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Merhaba. Temmuz sonunda gelen ve gelir gelmez saksısını ve toprağını değiştirmiş olduğum areka son bir kaç haftaya kadar problemsiz görünüyordu. Ancak nerdeyse her hafta bir yaprak bloku önce hafif kahverengileşip birkaç gün içinde sararıyor. Sonraki birkaç gün de ise tamamen kuruyor. Bu durum normal midir? Yoksa bir hastalık belirtisi midir? İç kısımlardan yeni yaprak sürgünlerinin oluştuğunu gözlemliyorum. Bazıları da oluşumlarını yeni tamamlamış uçları yavaş yavaş birbirinden ayrılıyor. Önlem almam gereken bir durum var mı?
  ***
  Doğal gübre filan kullanmıştınız. Toprağın alkalin derecesi çok fazla yükselmiştir. Areka asitli toprak ister (ya da nötr). Sulamayı toprak yıkaması şeklinde yapın. Bir sonraki sulamayı normal ölçüde, besinli su ile. Böyle nöbetleşe devam edin. zamanla alkalinlikilik azalır.

 11. Derya, Maraş dedi ki:

  Areka palmiyesi hazır satılan toprağı sevmez mi? İki senedir normal topraktaydı. Değiştireli iki ay oldu. İyi görünüyor.
  ***
  Onda da olur ama riskli.

 12. Merve C. -Belcika dedi ki:

  Areka bitkim çürüdü. Acaba nasıl kurtarabilirim? … …
  ***
  Diğer sorunuzda dediğim gibi ev içinde güneşli pencer eönünde tutmalısınız. Belki güneş değil gece soğuğu zarar veriyordur (hiç alışık olmadıkları için).

 13. Tanya, Kütahya dedi ki:

  Evde iki arekam var. İkisine de aynı bakımı yapıyorum. Fakat yaklaşık bir hafta önce birinin saplarında beyaz küfe benzeyen noktalar oluşmaya başladı ve birkaç yaprağı kurudu. Ne yapmalıyim?
  ***
  Toprak daima çamur gibi ıslak ise ve gece boyu bulunduğu yer tamamıyla havasız, esintisiz ise hastalık başlar ve hızla ilerler. Gece gündüz esinti, gündüz biraz güneş sağlıklı olmalarını sağlar.

 14. Ceren dedi ki:

  Arkadaşım areka bitkisi verdi. Tek kök, iki tane yaprağı var. Kök kısmı oldukça köklü. Hemen hazır toprak alıp diktim. Hazır torf. Bir de hiç kökü olmayan areka verdi. Suya koydum. Bilmiyorum yanlış mı yaptım..
  ***
  Güneşli ve havadar bir yerde tutmalısınız. Köksüzü de hemen dikin aynı şekilde güneşli ve havadar yerde tutun. şimdi güneşin zararı olmaz. Yazın ise daha az güneş almalılar. Ama havadarlık her zaman önemli.

 15. Yasin, İzmir dedi ki:

  Arekam balkonda sabah guneşi ve bolca da hava alıyor. Eğer içeri alırsam iyi mi olur?
  ***
  Henüz yeni aldıysanız derhal içeri alın. Yoksa birkaç gün içinde büyük çapta bozulmalar olabilir. Ama eğer bir aydan fazla bir süredir balkonda idiyse bırakın orada dursun. Yine de almak isterseniz, eğer evinizde ısıtıcı kullanıyorsanız, son haftalarda areka balkonda sonbahar gece serinlerine iyice adapte olduğundan dolayı eve aldığınızda çok ciddi şok geçirip fena bozulur. İçeri almak için biraz geç kaldınız.

 16. Özgür, Belçika dedi ki:

  Merhaba. Areca türü bir çiçek aldım. Yaklaşık bir sene kadar oluyor. 150-160cm boyunda. Toprağında siyah, kahve ve beyaz tonlarında kurtçuklar var. Altı aydır devam ediyor. Yapraklarında kuruma yok. Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Benim çiçeklerimin topraklarında da çeşitli böcekler oluyor. Bir zararlarını görmedim. Endişelenmeyin derim.

 17. Ahec, Ankara dedi ki:

  Areca gövdesinde koyu olmak kaydıyla yapraklarına kadar beyaz toz gibi bir hastalık var. Çok görülen yaprakları budadım. Toprak değiştirdim ama kurtaramıyorum. Yeni çıkanlarda da var. Ne yapabilirim?
  ***
  Mutlaka güneş alabilmeli. Yeri de çok iyi havadar olmalı. Şimdi kış ama hava biraz uygun olduğu zamanlar ıslak bezle hastalıklı yerleri silip temizleyin ve açık pencere önünde iyice kuruyana kadar pencereyi açık tutun. Bu tür hastalıkların ilacı güneş ve esintidir.

 18. Zafer, İstanbul dedi ki:

  Bir gün önce iki adet Areca bitkisi aldım. Araştırmalarım sonrasında köklerde olan siyah lekelerin mantar olduğunu öğrendim. Benim her iki bitkimde de bunlar söz konusu. Bu hastalık belirtisi midir?
  ***
  Hemen her bitkinin üzerinde potansiyel mantar hastalığı olur. Eğer bitkileri havasız ve güneşsiz yerlerde tutarsanız hastalıklar aktifleşir, fazlalaşır ve bitkiyi öldürene kadar ilerler.

 19. Serkan Ekinci dedi ki:

  Bir yıl önce aldığım Arekamda köklerle birlikte dallar kuruyor. Dokunduğunuzda elinizde kalıyor saplar. Ofiste kullandığım için etrafa çok teması vardı. Onu kestim hemen. Sulamasını oldukça uygun yapıyorum ama budama konusunda emin değilim. Nasıl budanması gerekli ve ilaçlama için ne kullanmam gerekiyor?
  ***
  Serkan Bey tarifinize göre tamamen ölmüş olduğunu anladım. Budama diye bir şey olsa bile arekalara hiçbir yararı olmaz. Ancak kuruyan yerleri kesersiniz. Şunu unutmayın tüm bitkilerin en büyük ihtiyacı günün çoğu zamanında olması şartıyla esintidir. Havasız kuytu yerlerde yaşayabilmeleri mümkün değildir.

 20. Bahar K. -Edirne dedi ki:

  Selamlar. Bu güzel site için tşk. Ben doğa, yeşil, çiçek hastasıyım. Evim botanik bahçesi gibi. Balkonumda öyle. Yalnız en son aldığım limon fidanından bitkilerin çoğuna kabuklu bit bulaştı. İnternetten araştırdığım kadarıyla kesinlikle kabuklu bit sorunumuz var. Bu bitler yüzden antoryum, benjamin, v.b.5 saksı çiçeğimi kaybetti. Şimdide kocaman olan areka palmiyeme bulaştılar ve kurutmak üzereler bitkiyi. Bitkileri kuruturken şekerli bir öz salgılıyorlar etrafa. Ben öncelikle çiçekten olduğunu düşündüm bu yapışkan sıvının. Araştırınca kabuklu bitlerin yaptığını öğrendim. Areka palmiyemi ve diğer çiçekleri nasıl kurtarabilirim. İnternette PORKAN adında yazlık beyaz yağda denilen bir ilaç öneriliyordu. Fakat burada tüm eczane, botanik, tarım ilaç bayisi gibi yerlere sordum ama bir türlü bulamadım. Kothrine denilen bir ilaç verdi tarım ilaç bayisi. Henüz kullanmadım. Bu konuda acil önerinize ihtiyacım var.
  ***
  Zirai ilaçlar satan yerlere “koşnil” zararlısı için ilaç istiyorum diye sormalısınız. Sizin tarifinize göre zaten muhtemelen gereken ilacı vermişlerdir. Onu kullanın. Başka çare yok.

 21. Süleyman,Yozgat dedi ki:

  Bu mevsimde Yozgat şartlarında, yeni aldığım arekamın toprağını değiştirmem uygun olur mu? Ayrıca saksı harcına (yukarıdaki tarifin dışında) solucan gübresi, ev yapımı kompost, yanmış koyun gübresi v.b. gibi karışımlardan hangisini koymalıyım, hangisini koymamalıyım?
  ***
  Toprak değiştirmek için tam zamanı. Gübreler hakkında bir şey diyemiyorum. Bence uygun gördüğünüz gibi deneyin.

 22. Su, Muğla dedi ki:

  Tek köklü iki yapraklı arekam vardı. Köpeğim arekayı saksıdan çıkarıp parçalamış. Sadece kök ve 15cm kadar sap kaldı. Saksıya geri diktim. Düzelir mi umut var mı?
  ***
  Hiç belli olmaz. Bekleyin.

 23. Elif, Adana dedi ki:

  Areka ya özel saksı yaptırıyorum fakat boyutları hakkında bir fikrim yok. Saksı derinliği ve genişliği nedir bu konuda yardımcı olursanız size minnettar olurum.
  ***
  Derinlik en az 40 cm, genişlik de 35-40cm olursa iyidir.

 24. Nihan, Konya dedi ki:

  Geldiğinden beri mutfakta camın önünde duran ve gelişiminde de herhangi bir sorun olmayan areca bitkimi öğlene kadar güneş alan açık balkonuma çıkarmak istiyorum (kışa doğru geri almak suretiyle). Herhangi bir sorun yaşar mıyım? Çok seviyorum, kaybetmek istemem.
  ***
  Evin devamlı ılık havasına alışık arekanızı şimdi dışarı koyarsanız Konya’da sert soğuk rüzgarlar olan bahar geceleri fena çarpar. Mahvolur. Belki yazın dışarı koyabilirsiniz diyeceğim ama şiddetli sıcaklarda oranın hava nemi hiç yeterli olmaz. Bu sefer kuru-sıcak hava zarar verecektir. En iyisi daima yerinde dursun.

 25. Handan, İstanbul dedi ki:

  Bu aylarda areca’mın gelişimi yavaşladı. Ev ısısı sabit olduğundan aydınlık sürenin kısalığına bağlıyorum. Bu bitkinin bir dinlenme dönemi var mıdır? Palmiye türü olduğu için yıl boyu gelişir diye düşünüyorum. Kışın da besin düzenine devam etmeli miyim?
  ***
  Belki yavaşlamamıştır da size öyle gelmiş olabilir. Zaten yavaş gelişirler. Kışın da besin vermeye devam edin (bütün yıl boyunca ayda bir defa vermek yeterli). Güçlü ışık ve güneş ister. Yaz aylarında güneş biraz filtrelenmiş olsa iyi olur ki yapraklar pişmesin yanmasın.

 26. Aydın, Ankara dedi ki:

  Yeni aldığım areka palmiyemin yapraklarında ve dallarında kurumalar başladı. Hemen Saksıyı değiştirmemem gerektiğini geç öğrendim ve maalesef daha büyük bir saksı ile değiştirdim. Biraz da vitamin verdim ama kuruma hala devam ediyor. Saksıdan çıkarıp köklerini yıkadım. Bulunduğu yerde ışığın az olduğunu düşündüm ve çiçekler için özel satılan lambadan alıp montajını yaptım. Gündüzleri yakıp işe gidiyorum akşam söndürüyorum. Çiçeğimi canlandırabilmek için sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Anlaşılan ortam bitkilerin yaşamasına uygun değil. Bitkiler son derece havadar yer ister. Yoksa ne vitamin ne ışık hiçbir şeyin zerre kadar faydası olmaz. Bir de şu var ki (sık sık bana şikayet edilen bir problem) seracılar bitkileri sadece sera ortamında geliştirebilecek ama ev-ofis şartlarında kökleri zehirleyici yakıcı etkiye sahip topraklar kullanır. Bir de bitkiyi aldığınız dönem kış ayları ise acı son kaçınılmazdır. Bu konuda maalesef yapılacak bir şey yok. Seracılar insafa gelip kulladıkları toprakların ne b**k bir şey olduğunu kabullenirler de sağlıklı toprak karışımlarına geçerlerse durum değişebilir. 10 yıldır belki binlerce soru gelmiştir. Sebep hep aynı. Bakın Ege’de köylü çiçekçiler var. Kendileri eski usullere göre toprak hazırlıyor. Onlardan aldığım bitkilerde en küçük bir problemle karşılaşmıyorum. Ama modern(!) seracılıkta kullanılan uydur kaydır saçma sapan topraklara dikili aldığım bitkilerin yüzde doksanını ben bile yaşatamadım. Hangi tür bitki olursa olsun. Birkaç yıldır artık sadece yaza doğru bitki alırım ve toprağını değiştiririm. Anca bu şartla yaşatabiliyorum.

 27. Melike, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar, Yaklaşık 1,5 ay önce taşınmam gerekti. Taşınırken bitkimin yapraklarını strech folya ile sarıp saksının toprak kısmını gazete kağıtları ile sıkıştırarak kapattılar. Yaprakları açtık ama toprak kısmı havasız bir şekilde on gün kadar kaldı. Şuan taşınalı yaklaşık bir ay oldu. Küçük bebek yapraklar hep kurudu. Boyu 240-250 cm kadar. Bazı büyük yaprakların da uclarındaki kahverengi kısımlar sanki artıyor. Ama genel olarak yeşil, büyükler sağlıklı duruyor. Ama gecen yılın filizlerini kaybettim kurudular. Aynı hastalık büyükleri de öldürür diye çok korkuyorum. 2.5 senedir bakıyorum umarım bişey olmaz. Şu anki yeri güzel güneş de alıyor hafif esinti de yaratabiliyoruz. Nasıl kurtarabilirim bitkimi? Altaki kurumuş yaprakları kesmeli miyim yoksa kendi haline bırakıp kopup düşmelerini mi beklemeliyim? Büyük yapraklar da zaman için de kurur mu? Yaprak uclarındaki kahverengi kısımlar artar mı? Artarsa nasıl bi önlem almalıyım? Kök çürümesi ile mi karşı karşıyayım, ne yapmalıyım?
  ***
  Mayıstan itibaren eylül ortasına kadar dışarıda tutmanızı ve bol bol sulamanızı tavsiye ederim. Dışarıda tutmanız mümkün değilse evde daima veya günün çoğu vaktinde açık duracak bir pencere yanında tutmalısınız ve sulamayı dışarısı için olan tavsiyeme göre değil toprakta hafiften kuruma oldukça yapın. Kuruyan kısımları kesmenizin hiçbir sakıncası yok. Sararmaya başlayanları kesmeyin. Sararma iyice ilerledikten sonra kesin. Şu sıralar bozulma hızlı ise köklerde ölüm gerçekleşmiş demektir. Yapılacak bir şey yok. Eğer bozulma hızlı değilse ve bu tavsiyelerimi uygularsanız belki biraz daha bozulma olabilir ama yaz sonuna kadar sağlığını iyice kazanmış olur. Esas güzelleşmesi de gelecek yol olacaktır. Bir daha bitkilerle ilgili olarak hiç bir konuda ihmalci davranmamanızı tavsiye ederim. En az iki yıllda oluşmuş bir güzelleşme sadece bir iki günlük ihmal sonucu tamamıyla mahvolabiliyor.

 28. Ayse, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, 1 hafta önce areka aldım. Hava akimindan etkilendiğini söyledikleri için balkon kapısının önüne koymadım ve evim de az ışık alıyor. Yaprakları sararmaya başladı. Canlandırmak için ne yapabilirim?
  ***
  İstanbul’da hele bu zamanda en kuvvetli ev içi hava cereyanı dahi zarar vermek şöyle dursun canlandırıcı aktifleştirici etki yapar. Bu bir ağaç. Yumurtadan yeni çıkmış civciv değil ki hava akımlarından kurunması gereksin!! Ortada dolaşan bilgiler genellikle yanlış. Mesela diyelim Kanada’da kışın ortasında birisi areka için bilgi yazmış ve demiştir ki açık pencereden hava akımlarında bozuluyor dikkatli olun. Ama niçin? Çünkü -15C gibi dondurucu soğuk için uyarıda bulunmuştur. Bazıları da o bilgiyi bilinçsizce yaymıştır. Tercümelerle bizim çiçekçilere veya internetteki bilgi kopyacılarına bile ulaşmıştır. Ama bilgi eksik ve yanlış olarak yayılmıştır. Her ne ise. Ayrıca hem hava akımları lazım hem çok güçlü gün ışığı lazım. Bence eylül sonuna kadar dışarıda tutun. Evinizde bu gidişle çabucak ölecek. Belli.

 29. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Merhaba. Uzun zamandır bizimle olan iki saksı arekam var. Her ikisini de Ankara’daki Ayvalı Sera’dan yüzlerce saksı içinden beğenip seçerek almıştım. Tek farkları boylarıydı. Büyük olan aldığımda -tahminen- 120-130 cm ve bir saksıda 10-15 kök kadar, küçük olansa 70-80 cm ve bir saksıda 6-7 kök idi. Büyük olanı evime küçük olanı iş yerimdeki odama koydum. Evimiz üç cepheden de iyi güneş alıyor. Yeri havadar ve sık sık pencere açılır. Saksı harcını sizin tarif ettiğiniz şekilde hazırlamaya gayret ettim. İş yerimdeki ise yılın büyük bir bölümü doğrudan güneş alamıyor. Sulaması da evdeki kadar düzenli ve itinalı olamıyor.
  Bütün bunlara rağmen; evdeki büyük arekamın yapraklarında bozulmalar görüyorum. Yeni çıkan küçük yapraklar çok açık yeşil, neredeyse sarı. Eski yapraklarda kahverengileşme ve uçlarında kuruma çok belirgin. Bir yandan da çok uzun yeni sürgünler veriyor. Ancak yeni sürgünler de yemyeşil değil. Cansız soluk yeşil. Toprak değişimi için geçen hafta saksıdan çıkardığımda, köklerin beyaz renkte ve çok sağlıklı olduklarını, saksı altında kıvrımlanarak kuş yuvası görünümü oluşturduğunu, hatta bazı köklerin saksının tahliye deliklerinden dışarı çıktığını gözlemledim. Düzenli olarak da genel amaçlı NPK20-20-20 bitki besini kullanıyorum. Ancak iş yerimdeki areka, şartları daha kötü olmasına rağmen evdekine göre daha sağlıklı görünüyor.Bakınca güzelliğini hissettiriyor. Sebebini öğrenmek istiyorum. Yanlış yapılan nedir? İkisinin arasındaki farkın kaynağı ne?
  ***
  Bahsettiğiniz bitki besini kesinlikle yanlış. O ancak park-bahçeler için kullanılır. Saksı bitkilerine, dış mekan türleri bile olsa zarar verir. Salon-ofis süs bitkileri için hazırlanmış sıvı bitki besinlerinden 20-30 günde bir vermeniz yeter. Hatta zaten aynen tarifimdeki gibi toprak hazırlamışsanız ilk yıl hiç gerekmez bile.

 30. Fatih, Antalya dedi ki:

  Merhaba, öncelikle bu site şimdiye kadar gördüklerim sitelerle karşılaştırılamaz şekilde bilgilendirici. Çok önemli hiç bir yerde olmayan bilgiler veriyorsunuz bizim gibi hobi olarak bitki yetiştirenlere. 4 ay kadar önce areca aldım. 15 gün önce kendini salan yaprakları ve sapları (3-4 tane kadar) kökten ayırıp bir kısmını saksıya (torf+toprak karışım) bir kısmını apartman önündeki (batı cephe akşam güneş görüyor) toprak kısma diktim. dışarıya diktiğim areka ortasından yeşil sap gibi bir yaprak verse de yaprakları zamanla kahverengiye döndü ve sarkmaya başladı. saksıya diktiklerimde yapraklarda biraz sararma ve saplar eğrildi. bu arecalar yaşar mı? Ana bitki sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam ediyor.
  ***
  Takdiriniz için çok teşekkür ederim. Böyle bildirimler almak siteye yeni konular eklemem için beni motive ediyor. Antalya için mevsim hala şiddetli sıcak denecek kadar elverişsiz. Ama siz bu zamanda bitkiyi rahatsız etmişsiniz. Nisan sonu gibi yapsanız daha iyi olurdu. Ayrıca ayırdığınız kısımlar sadece yaprak sapları ise onlar yaşamayacaktır. Rizom ve benzeri sürgünlerin ayrılmasıyla çoğaltılır. Buna göre ayırdı iseniz ve sabırla ilgilenirseniz, susuz havasız bırakmazsanız önümüzdeki haftalarda sıcakların biraz azalmasıyla birlikte yavaş yavaş köklerde canlanma başlar. Tabii bu geçirdikleri iki haftada fazlaca yıpranmamışlarsa.

 31. Fatih, Antalya dedi ki:

  Cevabınız için tesekkurler . rizom olarak koklu ayirdim. Dışarıdaki sıcaktan etkilensede içeride saksıya diktigimde satardı ve kendini saldı. Birde japon şemsiyesi bitkisi için verdiğiniz tavsiyelerden sonra nerde hata yaptığımı anladim halbuki diger sitelerde tam tersi seyler okumustum ve hep cansiz olmustu japon semsiyeleri. Sizin tavsiyelere gore yeniden bi dikim yaptım 2 hafta oldu yeni dal vermeye başladı. Sonuçları yazarım.
  ***
  Sonuçları ve nasıl yaptığınızı yazmanızı bekliyorum. Çok teşekkür ederim.

 32. Beyhan, İstanbul dedi ki:

  Arekam dört ay önce aldığımda çok gür ve sağlıklıydı. Yaklaşık bir aydır toprağında çok fazla incecik beyaz kurtlar görüyorum. Yapraklarında beyaz toz görünümünde ama ellediğimde çıkmayan bulaşmayan oluşumlar var. Dalları tek tek kaybediyorum. Kurumalar var. Bol yapraklı bir bitkiydi. Şimdi ise yüzde altmışını kaybetmiş durumda. Cam önünde bol gün ışığı ve öğleden sonra güneş alıyor.
  ***
  Eğer aldığınızda saksı değiştirdi iseniz kullandığınız toprak köklere zarar vermiştir. Veya nereden aldıysanız onlar üretldiği saksıda çıkarıp kendi topraklarıyla yeniden dikmiş olabilirler ve kökler zarar görüp sizin evde bozulma devam etmiştir. Bu gibi problemlere sık rastlanıyor. Söküp kontol edin. Çürük kökleri kesin ve daha küçük bir saksıya kumlu toprak ile dikin.

 33. Öner U. -İstanbul dedi ki:

  Araka palmiyesinde beyaz mantar hastalığı var. İlacı nedir?
  ***
  Zirai ilaçlar satan bir dükkana gidip tarif edin. Ona göre ilaç verirler. Yok derlerse bahçe sülfürü (kükürt) çok az miktarda alın. Mantarlı yerleri ıslak bezle silip mantarları giderdikten sonra ıslaklık henüz kurumadan toz kükürtten hafifçe sürün. Tekrar mantar oluşumunu engeller.

 34. Nalan, Aydın dedi ki:

  Bir areka aldım ama sanırım zamanlamam biraz yanlış olmuş. Bu mevsimde toprak değiştirebilmem mümkün değil sanırım. Ponza ilave edip tekrar aynı toprağa dikerim diye düşünmüştüm. Alalı yaklaşık bir hafta oldu ve henüz hiç sulamadım. Yapraklarından problemler var. Belki öneride bulunabilirsiniz diye size danışmak istedim.
  ***
  Pahalı türleri garip topraklara dikiyorlar. Bu topraklar ise ev-ofis ortamlarında kökleri yakıyor. Onun için bu tür bitkileri mayıs ayında almak ve topraklarını değiştirmek iyi olur. Şimdi havadar yerde tutun ve toprak kurumadıkça sulamayın. Siz alalı toprağı hala sırılsıklam ıslak ise saksıdan kalıp gibi çıkarın ve öylece bekletin. Toprağı kuruyunca aynen saksısına geri yerleştirin. Verdiğiniz instagram linkinde alakasız bir cilt bakım sayfası görünüyordu. Arekanızın fotoğrafı yoktu. ama önemli değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)