Areka, Dypsis lutescens

Madagaskar kökenli Areka palmiyesi Arecaceae (Palmiyegiller) familyasından, dipten sürgünlerle çoğalma özellikli Dypsis cinsi palmiyelerdendir. Eski bilimsel adı Chrysalidocarpus lutescens idi. Yeni adı Dypsis lutescens. Fakat Areca lutescens diyenler de var.

Özellikleri

Areka palmiyesi tropikal ve subtrapikal iklim bölgelerinde park-bahçe süs bitkisi olarak yetiştirilir. Boyu genellikle 6 metreyi pek geçmez. Kökten devamlı yeni fidanlar üretir. Uzayınca kavisli eğilimli olan yaprakların uzunluğu 2-3 metre arasında değişir. Yazları salkımlar halinde sarı çiçekler açar.

Areka palmiyesi

İç mekân uyumu: İç mekânlarda geniş yer ister. Ama en önemlisi havadar ortamdır. Çünkü hava akımları olmayan yerlerde sağlıklı kalması pek mümkün değil. Yapraklar büyüdükçe eğilip çevreye yayılacağı için salonlarda, ofislerde ona göre yer ayarlanmalıdır. Yani büyüdükçe daha geniş yer gerekir.

Oda havasına etkisi: Ksilen ve tolüen gazlarını emerek havayı temizler. 2m kadar büyümüş bir areka palmiye fidanı 24 saatte 1 litre su havaya salar. Yaprak sayısı veya fidan sayısı çok olursa ona göre iyi bir hava nemlendirici vazifesi görür.

Kışa dayanıklılığı: Dış ortamda açık havada areka palmiyesi kışın en fazla -7C derece soğuğa kuzeyli rüzgarlardan korunması şartıyla dayanır (ilkbahardan beri toprağına ve yerine alışması şartıyla).

Kullanım: Bildiğimiz çit değil de görüntüyü engelleyici çit olarak çok elverişlidir (iklimi uygun memleketlerde). Bahçelerde ince zarif gövdelerini dipten çoğaltarak gelişmesi ve gövdelerinde ve yaprak saplarında sarının çeşitli renklerini taşımasıyla son derece güzel bir süs ağacıdır. İçmekanlarda salon, ofis süs bitkisi olarak kullanılır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Areka palmiyesi kentia kadar müşkülpesent değildir. Toprağına, suyuna, aşağıdaki bilgilere elinizden geldiğinizce dikkat ederek bakımını yaparsanız daha uyumludur.

Güneş ihtiyacı: Areka tam gölgeyi sevmez. Şiddetli kızgın güneşe uyum sağlar ama gelişimi yavaşlar. Yaz boyunca güneşi filtrelerseniz iyi olur. Kışın ise direkt güneş ne kadar fazla olursa o kadar iyi. Hangi palmiye olursa olsun direkt güneşe alışkın değillerse (ki yeni aldıklarınız alışık değildir) yavaş yavaş derece derece güneşe alıştırmalısınız. Yaz aylarında yeni alıp da güneşe koyarsanız yapraklar yanacaktır.

Toprak: Salonda, ofiste yetiştiriyorsanız 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü poza taşı karışımı yapmalısınız. Eğer sürekli veya yılın çoğu zamanı dışarıda tutacaksanız aşağıdaki gibi toprak karışımı yapın.

Açık havada saksıda areka yetiştirmek için hafif asitli ve nötr toprak gerekiyor (pH derecesi 6.6 – 7.5 arası). Alkalinliliği fazla olursa yapraklarının ömrü kısalır. Hem doğal besleyiciliği olan hem çok iyi süzekliği olan toprak hazırlamalısınız. Şu formüle göre: 2 ölçü humuslu gerçek toprak + 1 ölçü torf toprak + 2 ölçü iri taneli dere kumu.

Sulama, besin verme: Toprağın ıslatıcılığı gidince sulayın. Nemini kaybetmesini beklemeyin (yoksa yaprakları pörsür ve sararmaya başlar). Musluk suyunu çok büyük kaplarda günlerce bekletip tortusunun çökmesini sağlayın. Sonra en üst kısım suyu alarak onunla sulayın ve çok sıcak günlerde onunla yapraklarına su püskürtün. Suladığınızda saksı alt tabağında fazlalık su bekletmeyin çünkü kökler çürümeye yatkındır.

Saksı değiştirdiğinizde yeni toprağında ilk yıl ayda bir defa, ikinci yıldan itibaren her üç sulamada bir genel amaçlı bitki besini verin. Özel palmiye besini bulabilirseniz o daha iyidir.

Saksı değiştirme: Acele etmeyin. Hemen satın aldığınız gibi toprak değiştirme hatasına düşmeyin. Yoksa arekanızı kaybedersiniz. Kökler saksıya sığmaz olup yumak oluşturduğunda, saksı hacminin biraz fazlası, en fazla iki misli hacimli saksıya aktarın.

Çoğaltılması

İlkbaharda kökten ayırmayla yeni arekalar elde edebilirsiniz. Kökten, rizomdan keserek ayırdığınız sürgünü diktikten sonra tam şeffaf naylona geçirin, bağlayın. Sıcak bir odada, çok aydınlık ama direkt güneş ışınları almayan bir yerde tutun. Kapalılık sayesinde içerisinin havasının yoğun nemli olması ile köklerde canlanma olur. Ayırdığınız sürgün yeterince köklü ise bir hafta kapalı tutmak yeter. Az köklü ise üç dört hafta kapalı tutmak gerekir ki yeterince köklenme olsun. Bu esnada, ilk bir haftadan sonra her gün bir saat kadar arttırarak açıp havalandırın. Naylonda kapalı iken direkt güneşten korumanız şarttır.

Areka yetiştirmede problemleri

En sık görülen problem kök çürümesidir. Sebep yanlış toprak, gereğinden büyük saksı, gereksiz sulamalar, esintisiz havasız ortamlar.

Örümcek bitler dadanırsa kötü olur. Hiç görmeseniz bile ayda bir gibi banyoya götürüp duş altında tazyikli su ile yaprakları yıkayın. Bitlenme olmuşsa ilaçlamanız gerekir.

Yaprak uç kuruması da areka palmiyelerinde yaygın görülen problemlerdendir. Sulamayı geciktirmek, direkt musluk suyuyla (klorlu, florlu suyla) sulamak, toprağına fazlaca perlit katmak, köklerin uzun zaman hiç mi hiç kurumayan sulu toprakta kalması gibi etkenler areka yapraklarının vakitsiz uç karumalarına sebep oluyor. Eski yapraklarda uç kurumaları normaldir. Doğaldır. Kuru uçlarını makasla keseceksiniz. Kuruma devam ettiği sürece kısaltmaya devam edin. Keseceğiniz yer tam kuru kısımdan olmalı. Yeşil yerinden kesmeyin.

Havası çok kuru yerlerde yazın aşırı sıcaklarda hava cereyanı yapraklara zarar verir. Buna dikkat edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Areka, Dypsis lutescens' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Arekamın baharla birlikte saksısını değiştirdim. Çünkü bana geldiğinde çok küçüktü ve pet bardaktaydı. 6 ay önce komşum hediye getirmişti. Ancak dikkatimi çeken şu oldu saksıya aldığımdan beri hiçbir büyüme yok. Sararma, kuruma vs de yok. Toprağı nemli. Kuruyunca sulamam gerektiğini de yorumlardan öğrendim. Fakat neden büyümüyor ya da çok geç büyüyen bir bitki mi anlamadım. Şu an 6 yapraklı. Bana geldiğinde 2 yapraklıydı.
  ***
  Kış boyunca epeyce büyümüş. Yerini çok sevmiş. Yerini değiştirmeyin. Gelişimin aniden durmasının sebebi kökleri alışık olduğu oda sıcaklığından sonra büyük saksı ve fazla toprak yüzünden daha serinde kalmasından dolayıdır. Havalar ısındıkça pencereleri uzun süre açık tutarak dışarının ılık esintilerinden bol bol faydalanmasını sağlayın. Ama bunu yerini değiştirmeden yapın. Havalansın diye dışarı çıkarmayın. Böylece bitki daha fazla aktifleşir ve kökleri daha hızlı uzar. Gelişimi eskisinden daha hızlı olur.

 2. Zeynep, Mersin dedi ki:

  Areka palmiyesi toprak değişimi yaptım. Eski köklerinden arındırdım. Yapraklarda sararma oldu. Dallarda gevşeme oldu. Havadar bir ortama koydum. Şu an toprak kısmında az bir nemlenme kaldı ama bitki hala yaprak sararmalarına devam ediyor. Bunun için su terapisini önerir misiniz? Bitki çok inceldiği için ve artık sanırım toprağa çok tutunamadığı için şimdiki toprağından arındırmadan çürük kök varsa onları ayırıp yeni bir toprağa ekmeyi düşünüyorum. Sizce nasıl yapmalıyım?
  ***
  İş işten geçtikten sonra şimdiki toprağından arındırmadan ne yapabileceksiniz? Siz en başta kökleri eski toprağından arındırmakla zaten arekanızın ölüm fermanını imzalamışsınız. Yeni toprakta köklerin tüm hassas kısımları yanmış, çürümüş. Şimdi söküp kökleri iyice yıkayın. Çürükleri kesin. Köklendirme toprağı bu aşamada gerekli. 8 hafta köklendirme toprağı‘nda tutmalısınız ki bu sayede eğer palmiyenin durumu uygunsa yeni sağlıklı kökler geliştirebilsin. Sonrasında ise 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı hazırlayın. Palmiyenizin köklerini köklendirme toprağından hiçbir şekilde arındırmadan yeni ponzalı toprak ile esas saksısına yerleştirin. Eğer bütün bunlar size zor geldi ise hiç dokunmayın. Sadece toprakta kuruma oldukça gereğinden çok fazla su ile toprağı yıkarcasına sulayın. işe yararsa iki ay sonra belli olur.

 3. Zeynep, Mersin dedi ki:

  Kökleri çürük köklerden kurtarıp yıkamam gerektiğini söylemişsiniz. Köklendirme toprağını yaptıktan sonrada palmiyenin köklendirme toprağından hiçbir şekilde arındırmayın demişsiniz. Açıkçası biraz kafam karıştı.
  ***
  En başta kökleri bağlı oluğu topraktan koparmışsınız. Yani ince köklerin emici uçları sülüklerin ağızları gibidir. Onları koparmışsınız. Böylece yeni toprakta kökler yanmış, çürümeye başlamış. Ve muhtemelen çürüme devam ediyor. Bu yüzden o topraktan sökecek ve kökleri yıkayacaksınız. Köklendirme toprağı ise köklere hiç bir yakıcı çürütücü etki yapmaz. Bu sayede çürüme devam etmez. Bitki yeni hassas kökler uzatır. O kökler o toprağa bağlanır. Sülüklerin emici ağızları gibi hassas kök uçları köklendirme toprağındaki cisimlere tutunur, yapışırlar. Ondan sonra siz kökleri bu tertemiz topraktan yine arındırırsanız yine en baştaki hatayı tekrarlamış olursunuz. Yani hassas emici uçlar yine kopar. Ama köklerin tutunmuş yapışmış olduğu toprak ile beraber yeni saksıya yeni toprak ilavesiyle aktarırsanız hiçbir sorun çıkmayacak.

 4. Gülhan, Bursa dedi ki:

  İki sene önce areka palmiyesi aldım. Maalesef aldıktan sonra toprağında sineklenme oldu. Ben sonbaharda toprak değişimi yaptım. Farklı ilaçlar kullandım. Ama sineklenme ve beyaz küçük böceklerden kurtulamadım. Şimdi yeniden toprak değişimi yaptım. Yerini de sevmemiş olabileceğinden (güneş az alan bir alandı) değiştirdim. Ancak köklerden kopmaya başladı. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Toprak sinekleri ve beyaz toprak bitleri her toprakta olur ve bitkilere zararları yoktur. Eğer onları öldürmeye çalışırsanız bitki ölür. Kullandığınız toprak nasıl bir şeyse bitkiyi tamamen çürütmüş. Yine de dip kısmı iyice kontrol edin. Sadece yapraklar diplerinden çürümüşse, başka bir çürüme yoksa iyi. Zamanla düzelme imkanı var. Bir daha toprak canlılarıyla uğraşmayın. Onlardan kurtuluş yok. Toprak yüzeyi adam akıllı kurumadıkça sulamazsanız zamanla sinekler tamamıyla yok olur. Veya en azından bir hayli azalırlar.

 5. Emine, İzmir dedi ki:

  Bir ay önce aldığım yaklaşık 20cm boyundaki bitkinin areka mı kentia mı olduğunu nasıl anlarım? Satıcı areka dedi ama bana yaprakları çok kalın geldi. Henüz küçük olduğu için mi böyle görünüyor acaba?
  ***
  Bu kadar küçükken ben de anlayamıyorum. 1 metre gibi büyük yapraklar çıkaracağı zaman belli olur.

 6. Rıza, Mersin dedi ki:

  Bahçede limon ağacımın altında dağ palmiyeleri çok sağlıklı yıl boyu dışarıda gelişiyor. Areka alırsam bu şekilde ona da bakabilir miyim?
  ***
  Evet tamamıyla uygundur.

 7. Efşan, Adana dedi ki:

  Yaklaşık 2.5 hafta önce bu areka palmiyesinden almıştım. 2 hafta boyunca toprağından çıkartmadım. Konumlandırdığım yere uyum sağlaması için. İlk o zaman küçük dallarında çürüme farkettim. Sapında beyaz beyaz noktacıklar vardı. Topraktan o dalı çıkarttığımda kök kısmı yumuşamış olarak kolayca elime geldi. Sonra toprak değişimi yaptım. Torf ve ponza taşı karışımıyla. Şu an farkettim hala küçük dalın sap kısmında o beyaz noktalardan var. En fazla haftada toprak kurudukça 2 defa sulama yapıyorum. Bu sorunun sebebi ne olabilir?
  ***
  Anlaşılan o ki çok fazla sıklıkta sulamışsınız. Satın aldığınızda toprağı galiba uygun değilmiş. Bütün bunlar bir araya gelince çürüme olmuş. Keşke iki haftada çürümeyi gördüğünüz anda satın aldığınız yere geri götürseydiniz. Yani ilk aldığınızda gereğinden fazla sıklıkta sulamış olsanız bile bu kadar çabuk çürümede asla sizin hatanız yok. Fakat şimdi toprağını değiştirdiğiniz için geri verme, hakkınızı arama şansınızı kaybetmiş durumdasınız. Toprakta önemli bir kuruma olduğundan emin olmadıkça sakın sulamayın. Biraz güneşli ve çok fazla havadar olan bir yerde tutmanız gerekiyor. Beyaz noktaları silin. Geceleri fazlaca nemli ve havasız olan yerlerde tutmayın. Şurada anlatığım sulama hatasına düşmeyin: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 8. Efşan, Adana dedi ki:

  Bahçedeki torf toprağımın içine kurumuş yapraklar düşmüş. Bitkilerimi ekerken akıl edemedim. Yaprakları topraktan ayırmadım. Parçalayıp içine ekledim. Toprak küflenir mi acaba? Veya bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Salon bitkilerinize bahçeden toprak kullanmayın. Kurumuş yapraklar değil toprağın kendisi zararlıdır. Yukarıda anlattığım gibi karışım yapamazsanız mutlaka sırf torf ve ponza taşı kullanın.

 9. Onur Arsuz dedi ki:

  Trendyol’dan yavru hem areka hem dağ palmiyesi almıştım. Çok benzerler. Areka ile dağ palmiyesi arasındaki görüntü ve bakım farkı nedir? Arekalarımdan ikisi 60cm uzunluğunda. Esintisiz yerde büyüttüm. Birazda fazla suladım. Şimdi bitkilerde beyaz yapışkan pamuksu oluşumlar başladı. Arap sabunu püskürttüm. Diğer arekalarımı da sadece yaz boyunca balkona çıkartsam olur mu?
  ***
  Kendi sayfasında doğal ortamındaki görünümüne ait fotoğrafa bakabilirsiniz: Chamaedorea elegans, salon palmiyesi Ama henüz mini fide iken farklı türleri ayırt edebilmek çok zor. Bakımlarına gelince hepsini de o sayfadaki bilgilere göre yetiştirmenizi tavsiye ederim. Salon bitkileri için en güvenli yaprak biti ilaçlarından biri Avirmec EC adlı ilaçtır (fakat ilaç çok ağır zehir kokusu yapıyor yani sabah saatlerinde dışarıda ilaçlamanız ve akşama kadar koku gitsin diye dışarıda bekletmeniz lazım). Esas önemi her tür bitlere etkili olması. Sabunla filan sakın bir şey yapmayın. Sabunlar çok yüksek pH değerine sahiptir. Yapraklara zararı olacağı gibi ikide birde toprağa giderse toprağın kimyasal dengesini çok kötü bozar. Son sorunuza gelince: İklim şartları orasıyla ne kadar farklıdır bilmem ama Didim’de 6,5 yıllık deneyimlerime göre salon bitkilerinin pek çoğu yazları çok sıcak olan memleketlerde dışarıda iyi gelişemiyor. Ev içinde tam yeterli havadarlık ve kontrollü güneş sağlarsanız daha güvenli. Gerçi bu palmiyeler için henüz denemedim. Genel olarak söylüyorum.

 10. Petek dedi ki:

  Geçen sene Eylül ayında aldığım arekamı kışın sulayıp kalorifer peteğinin yanında koyuyordum. Ne yazık ki un biti oluştuğunu hiç fark etmedim. Fark ettiğim zaman çok fazla istila vardı. Yine de neem yağı ile bitleri temizledim ama ne yazık ki bir türlü toparlamadı. Yaprakları sararıp duruyor. Çıkan yavrular da büyümeden açıp kuruyor. Geçen hafta toprağını değiştirdim. Bazılarının kökleri çürümüştü. Onları temizledim ve yıkadım. Toprağın içinde bir sürü beyaz yumurta gibi şeylere rastladım. Yeni toprağına diktim ama yaprak sararması devam ediyor. Kurtarabilir miyim? Ne yapmalıyım hiç bilmiyorum.
  ***
  Galiba problem bitlenmekten ibaret değil. Kök çürümeleri yanlış usul sulamalardan ve yanlış topraktan olur. Artık bekleyip göreceksiniz. Açık pencere önünde ılık hava akımlarını ne kadar uzun süre alırsa o kadar iyi. Aktifleşip yeni kökler vermesi için bu gerekli.

 11. Petek, Hatay dedi ki:

  Yani o kadar faklı bilgiler var ki bakımı için.. Genelde toprak kuruyunca su veriyorum. Sıcak bir şehirde yaşadığım için arada yapraklarını fısfıs yapıyordum. .. adında bir gübre kullandım. İyi geldiğini düşünmüyorum. Nasıl bir bakımı olmalı ve nasıl bir odada konumlanmalı bilgi verirseniz çok sevinirim.
  ***
  Havadar yer her tür bitki için şart. İnternetteki bakım bilgilerinin tümü bitkileri yaşatmak için değil kısa bir süreliğine güzelliğinin korunmasına yönelik bilgilerdir. Ki o yöndeki bilgiler bile hiç isabetli değil. Havadar yer, bitkilerin 7/24 mümkün olduğunca sık bir şekilde hava akımlarının etkisinde olması lazım. Çok güçlü ışık ikinci sırada önemli. Sabah güneşi veya ikindiden itibaren güneş almalı. Ev içi hava cereyanına maruz kalmasından hiç korkmayın. Sulama hatanız sanıyorum vardır. Ama düşündüğünüz manada değil. Şurayı mutlaka okumalısınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 12. Esin, İstanbul dedi ki:

  Areka palmiye toprak değişimi yapacağım. Bauhaus’ta satılan Yeşil bitkiler toprağı (Compo Sana marka) var sanırım hazır karışım. Direkt onu mu kullanmamı mı önerirsiniz yoksa humus toprak ve ponza taşı karışımını kendim mi yapmalıyım? Bir de humuslu toprak ve torf toprak farkı nedir? Hangisini kullanmalıyım?
  ***
  Compo sana galiba salon bitkileri için hazırlanmış, usta işi, güvenilir bir toprak. Emin değilim ama öyle gibi. Ama fiyatı çok aşırı yüksek. O kadar parayı kesinlikle hiçbir şekilde hak etmiyor. A101’de satılan torf toprak birçok türde denediğime göre muhteşem. Üstelik gerektiği gibi ucuz. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapmanız yeterli. Hatta küçük saksılarda ponza taşı hiç gerekmez (saksı 15cmX15cm ebatlarından daha fazla büyük ise toprağa ponza taşı karıştırmak gerekiyor). Hangi toprağı kullanırsanız kullanın ilk yıl bitki besini vermeyin.
  Humuslu doğal toprağa gelince: Hiçbir yerde satılmaz. Satanlar var ise hiç güvenmeyin. Kendi sayfasında belirttiğim gibi doğal yerlerden görerek, kontrol ederek kazıp alacaksınız. Ama iç mekanlarda değil dışarıda yetiştirilen bitkiler için tavsiye ederim. Bu arada yukarıdaki toprak kısmında değişiklik yaptım.

 13. Muhammed B. -Sivas dedi ki:

  Spreyle yapraklarına su sıksam bir zararı olur mu? Sularken yapraklarına su gelmemeli mi?
  ***
  Bu konuda ayrıntılı bilgileri şuradan okuyun: Yapraklara su fısfıslamak

 14. Meryem, Hatay dedi ki:

  Şehir dışına taşınan arkadaşım arekasını bana verdi. Çok sulanmış gibi geldi bana. İki hafta oldu. Toprağını havalandırmak için eşelediğimde hala dip kısmı nemli. Ve toprağı topak topak olmuş. Toprakta perlit de var. Saksı oldukça büyük. Yaprak uçlarında oldukça kuruma Var ve bazı şekilsiz büyümemiş yapraklar da mevcut.Zorunda kalmadıkça toprak ve saksı değiştirmeyin demişsiniz. Ne yapmalıyım?
  ***
  Nemli ama ıslak değil ise sulayın. Her sulamada çok su kullanın. Toprak adeta yıkansın. Saksı alt deliklerden en az 1 litre su dışarı sızsın. Dışarı giden su toprağın zehrini de götürür. Arekanızı havadar yerde tutun. Hava akımları olmayan yerde tutmayın.

 15. Öznur, Antalya dedi ki:

  Torf ve ponza taşı ile karma toprakta areka palmiyem var. Aslında büyüyor ama yaprakları homojen yeşil renkte değil. Ara ara sararmalar ve açık koyu yeşilli dalgalanmalar var. Sulama kurallarına da uyuyorum. Çok mu suluyorum az mı suluyorum anlamadım.
  ***
  Yeri çok güçlü ışıklı mı, sulamayı gerçekten doğru yapıyor musunuz, bitki besini veriyor musunuz bunların hepsi önemlidir. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 16. Hasan, İstanbul dedi ki:

  180cm boyunda bir arekam var. Geçen sene almıştım. 28 cm’lik bir plastik saksısı var. Biraz geç kalmış da olsam sonbahara girmeden saksı değiştirmek istiyorum. 40cm eninde toprak bir saksı beğendim. Herhalde kenar paylarıyla 37-38cm civarında bir ene sahip. Böyle bir saksı arekam için büyük müdür?
  ***
  Saksı çok büyük olsa bile sakıncası yok. Fakat eğer saksı değiştirirken köklerini eski toprağından ayırırsanız derhal bozulacak, mahvolacaktır. Eski toprağından hiçbir şekilde ayırmadan yeni saksıya geçirin.

 17. Beyza, İstanbul dedi ki:

  2 ay önce 80cm boylarında areka palmiyemi aldım. Eve getirince köklerine ve alttaki toprağına hiç dokunmadan yeni saksısına koydum ve yeni saksı çok az büyük olduğu için üst tarafta kalan boşluğa yeni torf toprak koydum. Kök diplerinde siyah noktalar var ve bazı köklerin dış kabukları kahverengi olup çatır çatır hale gelmiş. Yeni yapraklar geliyor ancak bazı köke yakın yapraklar kahverengi olmuş. Yaprak uçlarında da sararmalar var. Filtreli güneş ışığı alıyor. Hava sirkülasyonu mevcut. Daha sağlıklı hal alması ve ölmemesi adına ne yapmam gerekli?
  ***
  Anlattığınıza göre yerinin şartları iyi. Toprak ise tamamıyla şans işi. Bekleyip göreceksiniz. En esi yapraklardaki bozulmaları fazla ciddiye almayın. Bu arada sulamaları yanlış yapmamaya dikkat edin. Açıklaması şurada: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 18. Hasan, İstanbul dedi ki:

  Areka palmiyemi eski saksısından olduğu gibi yeni büyük saksısına geçirdim. Saksım 40x35cm boyutunda olduğu için epey büyük ve ağır. Bir önceki saksımı banyoya lavaboya götürerek altından su akmasını sağlıyordum. Bu büyük saksıda da yine altından su akıtarak sulayacağım. Fakat boyut epey büyük olduğu için salonda sulayacağım. Suyu daha kontrollü vermeyi planlıyorum. Aşırı akmayı önlemek için kaç lt civarında bir su vermem gerekir? Dün akşam 8 gibi yeni saksısına aldım. Bugün ile beraber 2 gün önce arekamı sulamıştım. Yeni toprak değişimiyle birlikte hemen su vermem gerekir mi? Size yazmadan sulamak istemedim. Ekte fotoğraflarını görebilirsiniz. Dağınık duran kozalaklar da kedim toprağı eşelemesin diyeydi. 4-5 aydır kullanıyorum. Bir sıkıntıya neden olur mu? https://r.resimlink.com/Mg8EDsXj.jpeg https://r.resimlink.com/cNdMJVj.jpeg https://r.resimlink.com/txUkhS.jpeg https://r.resimlink.com/I2yb.jpeg
  ***
  Maşallah çok güzel görünüyor. Kaç litre su gerekir ben nereden bileyim? :) Deneye deneye meseleyi çözeceksiniz. Altına daha uygun bir tabak koyun. Saksının altına gelecek şekilde 5-6 tane 3cm kadar yükseklikte eşit boylarda taşlar yerleştirin. Böylece alttan çıkan su saksının altı ile temassız kalır ve toprak o suyu geri emmez. Sizi birçok zahmetten kurtarır. Hemen sulamamakla çok iyi etmişsiniz. Daha birkaç gün veya yeni eklediğiniz toprakta ciddi bir kuruma oluncaya kadar sulamayın. Çok defa denemişimdir böyle yapınca bitkiler yeni saksısına yeni toprağına hiç bir problem çıkmadan alışıyor. Kozalakların herhangi bir zararı olmaz.

 19. Türkan, Bursa dedi ki:

  8 ay önce Bauhaus’tan 20-30cm boylarında areka palmiyesi aldım. 2 ay sonra yine Bauhaus’tan baya pahalı bir toprak aldım ve 2 boy büyük saksıya diktim. Bütün dalların ortasından yeni dallar çıkmaya başladı. Ama bir taraftan da küçük köklerde çürüme var. Ben poza taşı falan kullanmadım. Acaba bir büyük boy saksıya sizin söylediğiniz şekilde toprak ve ponza karışımı ile birlikte yeniden mi diksem? Bu kadar güzel büyürken bitkim ölür diye korkuyorum. Bu arada 3 ay kadar önce toprak içinde minik beyaz kurtçuklar vardı. ilaçlama il hepsi öldü. Bu yüzden mi yoksa yanlış sulamadan mı bilemiyorum.
  ***
  Çeşitli ihtimallere göre birkaç farklı cevap yazıyorum:
  1- Areka diye aldığınız salon palmiyeleri bazen areka türünden değil, farklı türlerden palmiyelerdir. Çoğu da birkaç tohum bir arada aynı saksıda yetişmiştir. Areka dipten filizlenerek çoğalıp dururken onlar tek gövde halde yaşamlarına devam eder. İşte bu areka olmayan salon palmiyeleri bazen bir saksıda 10 kadar birbirinden bağımsız fidanlar kökleri iç içe yetişmişlerdir. Aynı saksıda bunlardan bir kısmı güçlü gelişirken bir kısmı kök rekabetinde başarısız kalır ve ölürler. Bu gayet normaldir. Herhangi bir problemden kaynaklandığını düşünmeyin ve hiçbir şey yapmayın. Zamanla rekabette başarılı olanlardan sadece bir tanesi, en başarılısı hayatta kalacaktır. O gün geldiğinde o tek fidan tek başına ilk çoklu hale göre birkaç misli daha fazla gösterişli hale gelmiş olacak.
  2- Toprakta böcek var diye ilaçlama yapmak genellikle bitkilere çok büyük zarar verir. Topraktaki böcekleri görmezden gelmek zorundasınız. Ben öyle yapıyorum. Yıllardır (40 yıl diyebilirim) salon bitkilerinin saksılarındaki toprak böceklerinin hiçbir zararını görmedim. Ama kim ilaçlama yapsa bitkileri zarar görüyor.
  3- Kullandığınız toprak hatalı olabilir. Satış yerleri güvenilir olsa bile sattıkları mamüllere güvenmeyin. Satıcıların tavsiyelerine asla güvenmeyin. Markalara gelince, markaya değil mamülün kullanım alanına bakın: Yani çok iyi araştırmış ve ne olduğunu iyi öğrenmiş olmanız lazım. Mesela torf toprağın niteliği. Ne yazık ki park-bahçe çiçek alanları için satılan toprak düzenleyici ve aynı zamanda gübre olan torflu karışımlar salon bitkilerine uygundur diye satılmakta. Bunlar kesinlikle iç mekan saksı bitkilerinde hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Çünkü bitkileri çürütüyor. Sizin bitkinizde bu çeşit bir etki söz konusu olabilir.
  4- Eğer gelişim halindekiler çok sağlıklı ise 1. maddedeki cevabımı dikkate alın. Daha büyük saksı gerektiğini düşünüyorsanız şimdi değil mayıs ayında, kökleri topraktan hiç ayırmadan, dağıtmadan toprağıyla kalıp gibi çıkarın ve o şekilde yeni büyük saksıya ponzalı toprak karışımı ilavesiyle yerleştirin.

 20. Yıldız, İstanbul dedi ki:

  Bir hafta önce areka palmiyesi aldım. Bugün bit olduğunu farkettim. Sanırım çok yoğun değil. Tesbih ağacı yağı ile spreyleme yaptım. Yeni çıkan 2-3 tane kapalı dal var. Biri açılmak üzere. En çok onun içinden çıktı. Beyaz yapışkanlar vardı. Kapalı olduğu için çok müdahale edemiyorum. Kapalı dalları kesmeli miyim ve nasıl arındırabilirim?
  ***
  Her gün ıslak bezle silip bitleri yok edin. Yani ilk silmede kaybolsalar bile yine ortaya çıkarlar. Siz onlar bir daha ortaya çıkmadıklarından emin olana kadar ıslak bezle her gün silmeye devam edin. O yeni yaprakları kesip atarsanız çok fena hata yapmış olursunuz. Bahsettiğiniz yağı bilmiyorum. Genelde böyle şeylerin ya etkisi olmuyor ya da bitkiye zarar veriyorlar. Kesin etkili Avirmec EC gibi ilaçlardan kullanın. Ya da ıslak bezle silmeye devam edin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.