Eminönü Çiçek Pazarı

Eminönü çiçek pazarı eskiden beri en dar gelirliden en zenginine kadar her kesimden çiçek ve bahçe meraklılarına en iyi şekilde hizmet vermeye çalışan esnafların küçük dükkanlarının olduğu bir alışveriş yeridir.

İstanbul Belediyesi buranın esnaflarına çok daha iyi imkânlar sağlamalı onları desteklemeli. Hayvan satıcıları için aynı yerde ama başka bir bölüm oluşturulmalı.

Eminönü çiçek pazarında neler satılır?

Her türlü süs bitkisinin mevsimine göre tohumları, fideleri, yumru ve soğanları satılır. Fiyatlar makuldür. Başka bir yerde 40 lira olan bir süs bitkisini burada 15 – 20 liraya alabilirsiniz. Yalnız, koçtaş ve Bauhaus gibi yerler buradan daha ucuz olmaya başladı. Dolayısıyla böyle yerler varken kimse artık Eminönü çiçek pazarını cazip bulamıyor.

Süs Bitkileri

Bakımı zor hassas tropikal bitkilerden en basit mevsimlik bahçe çiçeklerine ve ofis bitkilerine kadar çok zengin çeşitlilikte süs bitkileri bulabilirsiniz. Bazen modası geçmiş, çocukluk anılarımızda kalmış salon ve eski tip bahçe süs bitkilerine de rastlamak mümkün (devetabanı, ıtır vb). Fakat maalesef her zaman istenen bitkiler bulunmuyor. Onun için birkaç hafta aralıklarla gidip dolaşmak iyi olur. “Türkiye’de yoktur” diye düşündüğüm pekçok tropikal süs bitkilerine ve “artık demode olan, çiçekçilerde hiç bulunmayan” klasik ev çiçeklerine zaman zaman rastlayabiliyorum.

Bitki besinleri, gübreler ve vesaire

Görebileceklerinizden ibaret değil, çok bol çeşitler var. Sadece dükkanlara aradığınız maddeyi soracaksınız. Birisinde olmayan bir diğerinde muhakkak bulunuyor.

Sebze fideleri

Bahçeye dikilecek kadar büyümüş fideler genelde demetler halinde satılır.

Şifalı bitkiler

En sık rastladıklarım kudret narı ve ada soğanı.

Evcil hayvanlar

Kedi köpekten süs tavuklarına, fareden tropikal sürüngenlere, kanaryadan kekliğe, akvaryum balıklarından ördeklere kadar neredeyse her çeşit evcil hayvan bulunur. Su dolu kavanozlar içinde sülük bile satılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Eminönü Çiçek Pazarı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Thares dedi ki:

  Yıllar önce İstanbuldayken Süleymaniye Ayasofya Topkapı Sarayı herkesin hayran olduğu yerlerdi gezdik. En çok Eminönü Çiçek Pazarı beni mest etmişti. Ankarada dışkapı pazarı vardır. Eminönü çiçek pazarı kadar hareketli. Evcil hayvanların her türlüsü orada vardır. Seyyardır çoğu.. Çocuklar sırnaşıktır. Ama Eminönü çiçek pazarı öyle mi… Beni yıllar öncesine götürdünüz. Teşekkürler.

 2. Benpacella dedi ki:

  Çiçek pazarına bayıldım, yabancısı değiliz.. insanın içini açar böyle bitkili ortamlar. Yabancısı değiliz dedim de şu ‘kudret narı’nı ilk defa gördüm burda. Sülüklerin tedavi için çok faydalı hayvanlar olduğunu duymuşluğum vardı da hiç öyle satılırken görmemiştim. Hatta şu plastik kutuda görünce ilk bakışta turşu filan sandım. Okuyunca ne olduklarını anladım.
  Kafesteki hayvanlara bakmaktan ziyade acıdım çünkü çok dar kafeslerde satışa sunuluyorlar. Yazık günah.. Bizim burda da civcivleri öyle dar dar kutularda satarlar yol kenarlarında.. ve rengarenk boyanmış olarak hem de.. Bir ara bir satıcıya sordum, bu boyayı nasıl yapıyorsunuz, ömürlerini kısaltmıyor mu, hastalık vermiyor mu diye sormuştum. Satıcı da ‘biz boyayı daha yumurtadayken şırınga ile veriyoruz, ömrünü kısaltıp kısaltmadığını bilmiyoruz ama çocuklar çok seviyor’ diye bir savunma merakı ve pişkinliği ile cevap vermişti. Paranın insan hayatındaki önemini duydukça tiksinti gelir oldu millete. Hayırlı günler dilerim.

 3. Şule dedi ki:

  Bu hayvanat bahçesi aynı bir çöplük ya biraz temizleyin..

 4. Emir Kara dedi ki:

  Sayın Şule Hanım; bir de bardağın dolu tarafına bakın. Tüm çiçek pazarı çöplük değil. Dikkatli konuşmanızı tavsiye ederim.

 5. Gökmen dedi ki:

  Valla 32 seneden beri İstanbuldayım Fatihte.. Gene aynı kalabalık gene aynı manzara.. Ne çok pis ne çok temiz.. Milyonlarca insanın geçtiği ve savurganlaştığı bir ortam ve bu demek oluyor ki oranın kalabalıklığından ve ortamından olsa gerek standart bu; çoğu güzelliği diğer pis görünümü kapatıyor. E bu da normal. Valla cüce nara hasta kaldım. Evde 4 bonsaim var. Dostum ne kadar ıstıyorlardı o nara sordun mu?
  ***
  Küçük narlar ucuz çünkü üretilmesi çok kolay. Yani ortalama fiyat 5 lira denebilir.

 6. Elif dedi ki:

  Ben hayvan bölümünden köpek alıcaktım. Sizden köpek ırklarını seçebilmek için ve fiyatlarını belirten bir site var mı? Cevabınızı verirseniz memnun kalırım.
  ***
  Hayır, bu konuda bilgim ve tavsiyem yok.

 7. Muammer Özdemir dedi ki:

  Ben kendimi bildim bileli çiçek pazarı var ve hafta sonları da gezmek icin genelde giderim. Esnafları da mütavezi iyi kişiler ama belediye kaldırmayı istiyormuş. Buna karşıyız. Bence onlar olmalı ve bize sergi ve eylenceli gezme fırsatı verdikleri icin de odüllendirilip daha cok hak ve olanak verilmeli diyorum. İnşallah anlatabilmiştirim teşekürler.

 8. Levent T. -İstanbul dedi ki:

  Çiçeğe karşı merakım olduğundan dolayı haftada bir defa tarihi çiçek pazarını ziyaret ederim. Yalnız çiçek pazarında ilgimi çeken fiatların değişik olması ve seyyar diye tabiir ettiğimiz yani vergi mükellefi olmayan onlarca insanlar var ve yaptığım analizde esnaflar bunlardan oldukça rahatsızlar, rahatsızlıklarını defelarca Fatih belediyesinin çeşitli birimlerine gerek yazılı gerek sözlü anlatımlarına rahmen hiçbir sonuç elde edemediklerini ben bizzat takip ederek gözlemledim. Aynı başvurularda sözel olarak ben de yer aldım. Sonuca gelirsek gerçekten tarihi çiçekpazarı geçmişiyle ve şu anki konumuyla emsalsiz bir yerdir. Yalnız belirttiğim gibi burda gayriresmi, vergi mükellefi olmayan herhangi bir işgaliyesi, elektiriği, suyu olmayan bir çok insan vardır; dolayısıyla vergisini ödeyen, personel çalıştıran vergi mukellefi insanların ekmekleriyle kazançlarıyla oynamakdadırlar. Burdan FATİH BELEDİYESİNE sesleniyorum: Çiçekpazarında mağdur olan esnaflara yardımcı olunuz…

 9. Muhammet, İstanbul dedi ki:

  İlk önce burda şunu izah etmek isderim vakıf malı kiralanmaz ama burdaki bir çok esnaf bunu yapıyor ve bu kişiler kirasını ve işkaliye parası ödedikden sonra bence problem yoktur. Biraz da bu bizim belediyemizin bir terbiyesizliği.. Çiçek pazarının tek ihtiyacı olan şeyy düzenlenmelidir ve esnaflar arasında 2 başkan olcak bir çiçek ve bir de canlı hayvan satan dükkanlardan başkan seçilip her hafda fiyatları kontrole çıkıp bakar. Bundan ötesi yokturSadece yerli ve ital malların fiyatları farklı olur bunu da bütün esnaf müşteriye söyler bu kadar. Esnafın ekmek paralarıyla fatih belediyesi oynayamaz. Bu esnaflarımıza yardımcı olun böyle güzel bir tarihi yerimiz var kıymetini bilelim.

 10. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Çiçek pazarına daha önce gitmedim ama en kısa ziyaret etmek niyetindeyim.

 11. Hakan, İstanbul dedi ki:

  Duyumlarıma göre Fatih belediyesinin tarihten silmek istediği yer.Tarihine ve kültürel değerlerine sahip çıkması ve düzenlenmesine yardımcı olması gerekirken tamamen silmeye çalışmak çok acı verici.İnşallah yakın zamanda sorunlar çözülür ve bu kültürel mirasımız olan TARİHİ ÇİÇEK PAZARI gelecek nesillere devrolur.
  ***
  Belediyenin az buçuk aklı varsa orayı daha da genişletir mesela ortadaki çim alan olduğu gibi çiçek pazarının genişletilmesinde kullanılabilir. Giriş de ücretli olursa hem belediyeye gelir olur hem çiçek pazarının kalkındırılması için kullanılır. Orası her gün binlerce ziyaretçisi olan bir yer. Belediye biraz kafasını çalıştırmalı.

 12. Sema, İstanbul dedi ki:

  Ne kadar kötü tarihi bir yeri tarihten silmek. Çok acı, canımı acıttı bu söz. Her yerde, şu günlerde daim olan bir işlem. Güzellikleri, tarihi yok et. Yap yerlerine bilmem kaç katlı binalar, AVM dediğimiz alışveriş merkezleri, suni bahçeler, çiçekler. Yollara ortalara çiçek, peyzaj yer yetmedi alt geçit duvarlarına yine peysaj adı altında bitkiler. Bu durumdan hiç hoşnut değilim ve de çok üzgünüm.
  ***
  Her belediye kendi avanesine para ve istihdam sağlama peşinde. Hiç gerekmediği halde zırt pırt kaldırım yenileme işleri de dahil. Eminönü çiçek pazarını yukarda dediğim gibi paralı yapsalar daha iyi olur. Esnafların işleri koca bir yıl içinde sadece nisan mayıs aylarında iyi o kadar. Diğer zamanlarda büyük sıkıntı içindeler. Her gün binlerce insan dolaşır kimse bir şey almaz. Esas acı olanı bu. Bari giriş paralı olsun. Cüzi bir şey. Giriş 1TL gibi. Hasılatın bir kısmını belediye alabilir bir kısmını esnafların vergilerinden, aidatlarından düşebilirler. Herkes için en güzeli bu olacak.

 13. Levent Tunc dedi ki:

  Belediye tarihi çicek pazarından canlı hayvan satışını kaldırıyormuş, esnaflara tebliğ yapılmış 10 gün içerisinde sadece akvaryum balık satışına müsahade edilicekmiş… iyi mi olur kötü mü olur bilemiyorum gerçi adı üzerinde çicek pazarı ama hayırlısı bakalım.

 14. Hayat A. -Fatih dedi ki:

  Ben inanmak istemem asla. Bizler tarihlerimizle ayaktayız. Osmanli torunlarıyız bizler. Çiçek pazarini kimse yıkamaz. O zaman aynı Allah korusun gezi parkına döner ortalık. Ama Eminönü diyince ilk ne ne gelir akla :-) Balik ekmek, çarşısı, kahvesi, çiçek pazarı.. Gezilecek güzel tarih kokan narin yerlerden bir yer.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)