Tarihi Eminönü Çiçek Pazarı (İstanbul) – yeri ve önemi

Eminönü çiçek pazarı eskiden beri en dar gelirliden en zenginine kadar her kesimden çiçek ve bahçe meraklılarına en iyi şekilde hizmet vermeye çalışan esnafların küçük dükkanlarının olduğu bir alışveriş yeridir. İstanbul Belediyesi Eminönü çiçek pazarı esnaflarına çok daha iyi imkânlar sağlamalı ve onları desteklemelidir. Hayvan satıcıları için aynı yerde ama başka bir bölüm oluştursalar çok iyi olur. Temizlik, düzen sağlamalılar. İstanbul’un tarihi ve nostaljik özelliklerini yansıtıcı özellik kazanmasına büyük önem vermeliler.

Eminönü Çiçek Pazarı'nın yeri
Eminönü Çiçek Pazarı Mısır Çarşısı’nın fotoğraftaki görünüme göre sol açık kısmındadır. Bayraklı yer.

Eminönü çiçek pazarında neler satılır?

Her türlü süs bitkisinin mevsimine göre tohumları, fideleri, yumru ve soğanları, çeşitli ağaç ve çalı fidanları, zirai mücadele ilaçları, çeşitli organik veya inorganik gübreler ve bitki besinlerini burada bulursunuz. Fiyatlar makuldür. Başka bir yerde 40 lira olan bir süs bitkisinin fiyatı Eminönü çiçek pazarında 15 – 20 lira civarındadır.

Ne yazık ki eski cazibesini kaybetti

Koçtaş ve Bauhaus gibi yerler buradan daha ucuz olmaya başladı. Ayrıca artık çeşitli yerlerde yeni yeni fidanlıklar var ve fiyatları gerçekten oldukça makul düzeyde tutuyorlar. Dolayısıyla böyle yerler varken kimse artık Eminönü çiçek pazarını cazip bulmuyor maalesef.

Süs Bitkileri

Bakımı zor hassas tropikal bitkilerden en basit mevsimlik bahçe çiçeklerine ve ofis bitkilerine kadar çok zengin çeşitlilikte süs bitkileri satarlar. Bazen modası geçmiş, çocukluk anılarımızda kalmış salon ve eski tip bahçe süs bitkilerine de rastlamak mümkün (devetabanı, ıtır vb). Fakat maalesef her zaman her istediğimiz bitkiyi bulamayız. Onun için birkaç hafta aralıklarla gidip dolaşmak iyi olur. “Türkiye’de yoktur” diye düşündüğüm pekçok tropikal süs bitkilerine ve “artık demode olan, çiçekçilerde hiç olmayan” klasik ev çiçeklerine zaman zaman Eminönü çiçek pazarında rastladığım oluyor.

Bitki besinleri, gübreler ve vesaire

Ortada göreceklerimizden ibaret değil, çok bol çeşitler var. Sadece dükkanlara aradığınız maddeyi sormanız gerekiyor. Birisinde olmayan bir diğerinde muhakkak bulunuyor. Orada olmadığını düşündüğünüz herhangi bir organik bitki besini, özel bir köklendirme hormonu bile dükkanların birinde mutlaka vardır.

Sebze fideleri

Bahçeye dikilecek kadar büyümüş fideler burada genelde demetler halinde satılır.

Şifalı bitkiler

En sık rastladıklarım kudret narı ve ada soğanı.

Eminönü çiçek pazarında evcil hayvan satış

Kedi köpekten süs tavuklarına, fareden tropikal sürüngenlere, kanaryadan kekliğe, akvaryum balıklarından ördeklere kadar neredeyse her çeşit evcil hayvan var. Su dolu kavanozlar içinde sülük bile satıyorlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.