En çok yumurtlayan tavuklar hangileri?

Kapalı yumurta üretim tesislerinde yıllık yumurta sayısı açısından farklı yumurta tavuğu ırkları ve farklı yumurta tavuğu hibritleri aralarında pek fazla fark yoktur. Ama bunlar tavuk meraklılarınca kümeslerde, bahçelerde beslenecekse veya açık yetiştiricilik (free range) yapılacaksa çok şey farkediyor.

Bahçelerde tavuk yetiştirmek istiyorsanız veya açıkta yetiştiricilikle yumurta üreticiliği yapmak istiyorsanız en uygunları hibrit yumurta tavuklarıdır. Çünkü bunlar zor şartlara uyumda iyidirler. Ve kış boyunca gündüz süresinin kısalmasında yumurtadan kesilmezler.

Açık yetiştiricilikte en uygunu hibrit tavuklardır.

Açık yetiştiricilikte en uygunu hibrit yumurta tavuklarıdır.

Eskiden yumurta tavuğu denince herkesin aklına ilk gelen şey Ligorin idi. Ve ikinci sırada halk arasında adı pek bilinmese de Rhode Island Red idi.  70’li yıllarda yavaş yavaş hibritler onların yerini almaya başladı.

Günümüzde bu iki ırk hala yetiştiriliyor. Bulmak zor değil. Çünkü zaten yumurta hibritlerinin türetilmesinde gereken temel ırkların arasında bunlar da var.

Yumurta verimi en yüksek tavuk hangisidir diye sorarsak, kastedilen şey hibrit değil ırk ise elbette en çok yumurtlayanlar Ligorinler ve Rhode Island Red tavuklarıdır. Ama hibritlerin yumurta verimleri her halükarda daha yüksektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)