En çok yumurtlayan tavuklar hangileri?

Bahçenizde tavuk yetiştirmek istiyorsanız.. Veya açıkta yetiştiricilikle yumurta üreticiliği yapmak istiyorsanız en uygunları hibrit yumurta tavuklarıdır. En çok yumurtlayan tavuklar bunlardır. Çünkü zor şartlara uyumda iyidirler. Hastalıklara ve pis havaya dirençleri daha yüksektir. Ve kış boyunca gündüz süresinin kısalmasında yumurtadan kesilmezler. Kışın bile yumurta vermeleri çok değerlidir.

En çok yumurtlayan tavuklar hakkında

Açık yetiştiricilikte en uygunu hibrit yumurta tavuklarıdır.

Eskiden yumurta tavuğu denince herkesin aklına ilk gelen şey Ligorin idi. Ligorinlerden sonra ikinci sırada ise halk arasında adı pek bilinmese de ligorinler kadar yaygın olan Rhode Island Red (kısa adı rir) idi.  70’li yıllarda yavaş yavaş hibritler onların yerini almaya başladı. Şimdi, günümüzde istisnasız tüm yumurta çiftlikleri sadece hibrit yumurta tavuklarını tercih ederler.

Günümüzde bu iki ırk (Ligorin ve RIR) hala yetiştiriliyor. Bulmak hiç zor değil. Çünkü zaten yumurta hibritlerinin türetilmesinde gereken temel ırkların arasında bunlar da var. Ve bu ırkların bozulmadan, safkan halinde devam etmesi hayati önem taşır. Çünkü yumurta üretim sektörünün hibrit tavukları bunlardan türetiliyor.

En çok yumurtlayan, yumurta verimi en yüksek tavuk hangisidir diye sorarsak, kastedilen şey hibrit değil ırk ise elbette en çok yumurtlayanlar Ligorinler ve Rhode Island Red tavuklarıdır. Ama hibritlerin yumurta verimleri her halükarda daha yüksektir. Öte yandan yeni hibritlerin kapalı yumurta çiftliklerinin yoğun pisliğine ve yoğun pis havasına dirençleri de onlara göre daha üst düzeydedir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.