Episcia cupreata, alev menekşesi (episkiya)

Yaprakları çiçeklerinden daha güzel ve gösterişli olan alev menekşesi episkiya evlere uyumluluğu yüksek ve evde çiçek açabilen bitkilerden biridir.

Alev menekşesi Episcia cupreata yaprak güzelliği için mi yetiştirilir yoksa çiçekleri için mi? Belki ikisi de.. Ama esasen yaprak güzeli bir türdür. Çiçeği için yetiştirilecekse daha güçlü gün ışığı ve günde birkaç saat filtrelenmiş güneş gerekiyor. Kışın direkt güneş daha iyidir. Sonbaharda 7-8 hafta dinlenmesi sağlanmalıdır.

Episkiya çiçeği yetiştirilmesi, bakımı..

Episcia cupreata Gesneriaceae familyasındandır. Anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzey yarısında tam tropikal iklim bölgesinde Kolombiya, Venezuela ve Ekvador civarlarıdır. Ormanlarda orman zemininde yaşarlar. Normal gelişiminin yanısıra stolon benzeri ince dallar uzatarak o dallarda fideler üretir. Böylelikle çevreye yayılır. Saksıda yetiştirince ise bu özelliğinden dolayı çok hoş bir sarkıcı süs bitkisi halinde gelişir.

Episcia çeşitleri

Episkiya çeşitlerinden üç örnek

Çeşitlilik: Episcia cinsinin 10 kadar türü var. Episcia cupreata bunlarla melezleştirilerek pekçok hibrit ve kültivarları türetilmiş. Yapraklarının renk ve desenlilikleri ve çiçek renkleri farklı farklı birçok çeşitleri var. Hepsine kısaca ya Episcia ya da flame violet (alev menekşe) denir. Türkçede alev menekşesi denmesi pek yaygınlaşmadı. Episkiya denmesi yaygındır.

Toprak, sulama: 3 ölçü hazır poşet toprak + 2 ölçü küçük taneli ponza taşı karışımında yetiştirmelisiniz. Aksi takdirde her an kök çürümesi olabilir. Afrika menekşeleri için satılan özel karışım toprak da tam uygundur. Sulamayı toprak hafifçe kurdukça yapın. Sonbaharda yaklaşık iki ay boyunca sadece yaprakları pörsüdükçe az miktar su ile sulayarak dinlendirin. Bunu ekim ayının sonunda besin vermeyi kesip sulamayı yavaş yavaş azaltarak başlatın. Yılbaşında dinlendirmeye son verin.

Bitki besinine karşı hassastır fakat gerekiyor da. Problem olmaması için dozajı düşürüp sıklığı arttırmada yarar var. Ev bitkileri için olan genel kullanım sıvı bitki besinini suya karıştırma oranı ne kadar tavsiye edilmişse siz episkiya için dörtte bir dozaja indirerek iki haftada bir defa verin. Besinli suyu sadece saksının en kenarlarından yavaşça dökerek verin.

Temizlik: Yaprakları ev ortamlarında ıslatılmaya gelmez. dikkatli olun. Ama tozlanmaları da hiç iyi olmaz. Tozlanma olunca oda sıcaklığında su ile yıkayın. Sonra kağıt havluyu yapraklara değdirerek üzerlerindeki ıslaklığı giderin. Eğer hava soğuk değilse kısa zamanda iyice kurumaları için açık pencere önünde tutun.

Çoğaltılması tohumla, sürgün fideleri ayırmakla ve yaprak çeliği ile yapılır. En kolay ve en verimli yöntem episkiyanın her zaman ürettiği fidelerini ayırma yoludur. Diğer yöntemlerde (yani tohumla ve yaprak çeliğiyle çoğaltmada) gelişim yavaş olup bir şeye benzemeleri bir yılı alır. Ayrıca saksıda bolca çoğalıp güçten düşen, çirkinleşen episkiyaları saksıdan söküp tüm parçaları (ana kök dahil) ayrı ayrı saksılara dikerek çoğaltmanız mümkündür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)