Eski toprakları atmayın

İlkbahar gelince ev çiçeklerinin topraklarını değiştirip eski toprakları atarız. Halbuki eski toprakları atmak yerine çok daha iyi hale getirmek mümkün.

Çiçeklerinizin toprağını değiştirince eski toprağı bir kovaya doldurun. Dışarda bir kenarda saklayın. O toprağın yarısına yakın koyun veya keçi veya sığır gübresi bulun. Onu da hazırda bekletin. Çiçeklerinize hemen kullanmayacağınız için taze olabilir. Eski (yanmış) olması hiç gerekmez.

Bu arada: kesinlikle en az orta derece asitli toprak isteyen açelya ve ormangülü için hayvan gübresi kullanmamanız ve burada anlattığım eski topraklardan da kullanmamanız gerektiğini söylemeliyim.

Her ne zaman sebze artıkları, meyve kabukları, çiçeklerinizin bozulmuş yaprakları, kuruyan kısımları, vazoluk çiçeklerinizin solmuşları vesaire şeyler olunca, sakladığınız topraktan bir parça, bu bitkisel artıklar ve biraz da gübre dibi delikli boş bir kovaya koyun karıştırın sulayın.

Her yeni karışım eklediğinizde alttakilerini iyice karıştırın. Yenileri en üste yayın ve sulayın. Kovanın dibi delik olmalı ki suyun fazlası aksın gitsin içerde zehirlenmeler oluşmasın.

Miktarlar şöyle olmalı: Eski toprak ve bitkisel artıklar eşit miktarda, gübre ise onların dörtte biri kadar.

Sebze artıkları, bitki parçaları vesaire şeyleri önce küçük parçalara ayırmalısınız.

Sulama suyu ise iki gün bekletilmiş, kloru uçmuş, tortusu dibe çökmüş olmalı. Klor çürüme aşamasını sekteye uğratabilir çünkü bakterilerin çoğunu öldürür. Suyun tortusu ise metal iyonları filan içerebiliyor. Bitkilere iyi değil. Onun için dinlendirilmiş suyun üst kısmıyla sulamalısınız.

Birkaç ay, eski toprak bitene kadar devam edin. En geç yaz ortasına kadar bitmiş olmalı. Sonra, gelecek ilkbahara kadar toprağınız iyice olgunlaşır. Bekletirken kupkuru kalmasın ara sıra sulayın. Böylece, ilkbaharda çiçeklerinizin toprağını değiştireceğiniz zaman, yeni alacağınız hazır poşet toprağı bu kuvvetli besleyici toprakla karıştırırsınız. Ya da, doğal gübreli toprak isteyen bitkilerinize bunu olduğu gibi kullanın. bunlar genelde balkon çiçekleridir. Küpe çiçeği, sardunya, siklamen vs.

Daha önce pratik kompost yapımından bahsetmiştim. Bu yukarda anlattığım belki daha avantajlı. Çünkü o usulde kompost yapımı biraz zor. Kokuşmalar, sineklenmeler yoğun olabiliyor. Sonra yanları tamamıyla delikli kova gerektiriyor. Bu usul ise çok daha temiz ve çok daha kolay olacaktır.

Ev içi bitkileri için kullanmadan önce 1/5 oranında ponza taşı ile karıştırmalısınız. Toprağını sıkıştırmanız gereken büyük, ağır bitkilere 1/4 oranında ponza taşı kullanmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Eski toprakları atmayın' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Meryem, Ankara dedi ki:

    Burada belediyenin çiçek bahçesi var. En büyük çiçekçi orası. Ponza taşını sordum yok dediler. Bazı çiçekçilerden saksılı çiçek aldığımda toprağına strafor ufalayıp koyduklarını görüyorum. ponza taşının yerini tutmasa da aynı görevi görür mü acaba? Bu sene eski topraklarıma, parktaki cinsini bilmediğim bir çamın (efedra diye tahmin ediyordum değilmiş, çalı şeklinde küçük) dibine dökülmüş kuru yapraklarını toplayıp karıştırdım. Sizce bunun toprağa faydası olur mu?
    ***
    Straforsa iyi. Genelde perlit kullanırlar. Zamanla yapısı değişip bitkilere zarar verir. Strafor iyidir. Koskoca belediye fidanlığının ponza taşı satmaması gerçekten çok ayıp, tam bir bilinçsizlik örneği. Çam türlerinin yapraklarına güvenmeyin. Bazı çamlar diğer bitkilerin hayatta kalamaması için toprağa zararlı madde karıştırıyor. Onun için karışımlarda sadece tek türe ağırlık vermeyin. Ne kadar zengin çeşitlilik olursa o kadar iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)