Eski torfları atmayın

İlkbahar gelince salon çiçeklerinin topraklarını değiştirip eski torfları atarız. Halbuki atmak yerine başka şekillerde kullanmamız mümkün. Detaylar başlıklar halinde aşağıda.

Malç olarak kullanım

Bahçesi olanlar bahçe bitkilerinin diplerinde eski torfları malç yerine kullanabilir. Toprak yüzeyine en az 2cm kalınlığında boşluksuz yayarak değerlendirmiş olursunuz.

Köklendirme toprağı haline getirmek

Bu iş için eski torfu bir iki gün suda bekletin. Mesela bir kovayı en fazla yarısına kadar torf ile doldurun. Sonra su doldurun.  Kova tam dolsun. En az 24 saat geçince süzüp temiz su ile durulayın. Sonra da temiz bir yere yayarak kurutun. Kullanım detayları için ⇒ köklendirme toprağı sayfasındaki bilgileri okuyun.

Yeni torf ile karıştırmak

Yine eski torfu önceden yıkamış, kurutmuş olmalısınız. Ama bu usulde her durumda yıkamak önemli değil. Özellikle Yucca ve kauçuk gibi çok dayanıklı türlerde yıkamış olmak hiç gerekmez.

Yeni torf ile karıştırmada önemli amaçlar var. Birinci ve geneli şudur: Yeni torfun hamlığını kırmak. Bu açıdan çok faydalıdır. Böylece bitkilerin kökleri yeni toprakta yanmaz. Karışım oranı şöyle: 3 ölçü yeni torf + 1 ölçü eski kullanılmış torf.

Diğer amaç ise hazır poşet torf toprağın niteliğine göredir. Yani üzerinde “besleyiciliği arttırılmış” gibi ibareler varsa bunlara hiç güvenmeyin. Mutlaka yıkanmış eski torf ile eşit oranlarda karıştırın. Sonuçta güvenli hale getirmiş olursunuz.

Gübre ve kompost ile kullanım

Eski torfları gübrelerle kullanmak için önce yukarıda anlattığım gibi yıkayıp kurutmuş olmamız kesilikle gereklidir. Sonra bunun iki ayrı kullanım yolu var:

1- Kuru gübreleri seyrekleştirmede

Yarasa gübresi ve hakiki güvercin gübresi gibi güçlü gübreleri sıradan yani çiftlik gübreleri gibi orta güçlü hale indirgemek amacıyla eski torf topraklarınızı değerlendirin.

Yarasa gübresine: 5 ölçü torf + 1 ölçü gübre
Güvercin gübresine: 3 ölçü torf + 1 ölçü gübre
Koyun-keçi gübrelerine: 1 ölçü torf + 1 ölçü gübre

Söz konusu oranlarda gübre ile eski torfu birbirleriyle harmanlayın. Böylece bunları sıradan çiftlik gübreleri gibi orta kuvvete indirgemiş olursunuz.

2- Kompost yapımı aşamasında

Kompost yapımında gereken kuru maddelerden olarak kullanmaya tam uygundur.

Eski torfları organik gübre yığınına..

Bu usulde önceden yıkamış olmak gerekmiyor. Bahçenizde organik gübre oluşturma köşeniz varsa o yığına rastgele dökün.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: |

'Eski torfları atmayın' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Onur Ö. -Ayvalık dedi ki:

    Bahçe toprağı taşlı ve sığ. Yerim orman kenarında. Bitkileri çok sık sulamazsam pörsüme oluyor. Malç yapmaya karar verdim. Çok miktarda dökülmüş çam yaprağı var. Malç olarak kullanabilir miyim?
    ***
    Çam yapraklarının toprağa kattığı kimyasal maddeler o toprakta diğer bitkilerin sağlıklı gelişimlerini engeller. Bu durum çam türlerine göre değişir mi veya bazı farkları var mı bilmiyorum. Kısaca evet veya hayır diye kesin bir şey diyemem ama tedbirlik olmak lazım derim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.