Etlik tavuk yetiştiriciliği

Günümüzde marketlerde tavuk eti diye satılan şeyler tavuk değil. Et demeye bile bin şahit ister. Bunlar etlik tavuk sektörünün 40-45 günde özel bakım ile ve kimyasallı-hormonlu yemlerle, kapalı mekanlarda, güneş görmeden toprağa basmadan devleştirdiği civcivlerden başka bir şey değildir.

Etlik tavuk yetiştiriciliği konusu

Büyük firmalar var. Etlik özel hibrit civcivleri yukarıda anlattığım gibi sürekli türetip tavuk diye marketlere gönderirler. Aynı civcivleri aynı usullerle ya da benzer usullerle büyütüp satmaya çalışan küçük işletmeler daima iflas eder. Çünkü büyük şirketlerle rekabet etmeleri hiçbir şekilde mümkün değil.

Kısaca o sahte tavuk etlerine alternatif gerçek tavuk eti üreticilerine ihtiyaç var. Bu işi yapacak kişiler eğer gerektiği gibi çalışırlarsa tavuk eti üretim ve satışlarında çok iyi kâr ederler.

Organik tavuk eti üreticiliği ise hem ütopik, hem kandırmaca, hem çok zor bir iş. Ticari amaçla etlik tavuk yetiştiriciliğinde başarılı olmak isteyenler eski usul yetiştiricilik yapmalı ve tavuklarını gerçek köy tavuğu ismiyle satışa çıkarmalıdır.

Fransa’daki yetiştiricileri örnek almak gerekir. Çeşitli etlik tavuk ırklarını kendileri melezleştirerek, yıllarca üzerinde deneme çalışmaları yaparak en lezzetlisini ve en çabuk gelişenini bulmuşlar. Kendi hibritlerinin melezleme formülünü saklı tutarlar. Açıkta yetiştiricilik yaparlar. Onların yetiştirdiği gerçek tavuk etleri diğer dev civciv etleri ile hiç kıyaslanmayacak şekilde çok lezzetlidir. Piyasada özel ambalajlı olarak daha pahalıya satarlar. Marka olmuşlardır.

İzlenecek yol

Acele etmemeli. Öncelikle bu iş için kendinizi iyi bir şekilde eğitmeniz şart. Birkaç yıl titiz bir çalışma yapmanız gerekir.

Aşağıdaki adımların tamamının gerçekleşmesi birkaç yıl alacaktır. Yola tek başınıza çıkarsanız soğumanız mümkün. Eğer ortak çalışacağınız kişiler varsa küçük bir grup halinde başlamanız çok iyi olur.

1- Tavukları tanıyın.

Önce hobi olarak başlayın. Çeşitli etlik ırkları melezleştirerek doğal yiyeceklerle ve güneşli açıklık toprak arazide yetiştirdiğiniz bu tavukları eşinizle dostunuzla paylaşarak herkesten lezzeti hakkında fikir edinin. Bu sırada tavuk ırkları hakkında devamlı bilgilenin. Çalışmalarınızı düzenli olarak not edin. Hangi ırklardan hibritler ürettiğiniz takdirde daha lezzetli tavuk eti elde ediyorsunuz, hangi ırklar ve hangi hibritleriniz daha çabuk büyüyor vesaire.. Bu melezleme işlerinde kuluçka makinesi kullanacaksınız. Hangi ırkları çiftleştirdiğinizi, civcivlerin doğal şartlara uygun şekilde ve tamamen doğal yiyeceklerle kaç haftada 2 kilo geldiğini, en çok hangi melezlerin daha lezzetli olduğunu vesaire her şeyi yazacaksınız.

2- Sağlık bilgileri ve barındırma..

Açıkta tavuk yetiştiriciliği, bakımı, sağlığı, geceleri güvenli havadar kümeslerde barındırma, aşıları, ilaçları vesaire hakkında bizzat kendiniz her şeyi kendi kazanacağınız tecrübelerinizle iyi bilmek zorundasınız. Bir iki yıl boyunca bu konularda kendi tecrübelerinizle tavukları ve tavuk yetiştiriciliğini yakından tanımalısınız. Bütün bunları ancak uygulaya uygulaya hakkıyla öğrenirsiniz.

3- Yemleri tanıyın.

Etlik tavuk sektörünün -aslında civciv devleştirme sektörünün- kullandığı kimyasallı yemler insan sağlığına çok zararlıdır. Sizin yemleriniz hiçbir kimyasal katkı içermemeli. Uzun araştırmalar ve denemeler sonucunda siz kendi yem formülünüzü bulmalısınız. En basit yolu: Açıkta beslenen tavuklar kış mevsimi dışında günlük ihtiyaçlarının neredeyse yarısını, bazen fazlasını zaten kendileri çevreden bulur. Toprağı kazar topraktan bile çıkarır. Bunun dışında yem olarak en sevdikleri şey piyasadaki en ucuz buğdaydır. Bir de sebze hali gibi yerlerden anlaşarak bedavaya veya çok ucuza yığınla yeşillik alabilirsiniz fakat bunlarda tarım ilacı olabilir. Önce iyice yıkanması gerekir.

Ayrıca yaşadığınız yer müsaitse kendiniz ya doğal arazilerden yeşillik hasat edebilirsiniz ya da kendiniz yeşillik olarak yonca gibi şeyler yetiştirebilirsiniz.
Hem en iyi yemlemeyi gerçekleştireceksiniz hem mümkün olduğunca az masraflı olarak temin edeceksiniz. Unutmayın ki ticarette giderler gelirden bir hayli az olmalıdır.
Yemleme konusu bu kadar basit değil. Etlenme proteinlerle olur. Tavuklar hangi yiyeceklerden hangi tür proteinleri alırlar bunları güzelce öğrenmelisiniz ve bu bağlamda yazlık kışlık yem stokları hazırlamalısınız.

4- İşletme bilgileriniz eksik kalmamalı.

İşletme ve muhasebe bilgilerini, ayrıca tavuk yetiştiriciliği hakkındaki kanun maddelerini vesaire her şeyi yine siz, bizzat kendiniz iyi öğrenin. Bütün bunları iyi bilin.

5- Piyasaları kesintisiz takip önemli.

Türkiye’de ve dünyada tavukçuluk piyasalarını ilgili kaynaklardan titizlikle takip edin.

6- Pazarlama bilgisi..

Pazarlama, satış yolları, marketçilik vesaire konularında kendinizi çok iyi geliştirin.

7- Reklâmcılık ve müşteri memnuniyeti hakkında bilincinizi arttırın.

Reklâmcılık, ürün tanıtımı, ürünleri benimsetme çalışmaları, müşteri memnuniyeti gibi meselelerde çok ciddi çalışmalar yapın. Müşteri memnuniyeti gözetmek işleri yoluna sokar. Müşteriler sadece ürün kalitesine değil hizmet kalitesine de bakar. Bunları gerçek tavuk eti üretimi hakkında işe başlamadan önce iyi öğrenin.

8- Marka olmayı hedefleyin.

Hedefiniz sıradan bir üretici değil, ciddi bir marka olmak olsun. Öyle başarılı bir marka ki, sizden sonra çocuklarınız torunlarınız sizin işinizi büyük bir iftiharla nesilden nesile devam ettirsin. Eğer bu işe başlamaya gayretiniz artarsa o zaman firma adınızın haklarını ve internette o isimle alan adı satın almayı hemen gerçekleştirin. İsim tescil vesaire ne varsa yaptırın. Firma adı olarak ismin ne olacağı önemli değil. İsim kaliteyi ve halkın tercihini arttırmaz. Tam tersine, yüksek kalite ve yüksek kaliteli hizmet ismin değerini arttırır. Marka olmak böyle olur. Kendi adınız soyadınızla bile veya köyünüzün ismiyle bile firma kurabilirsiniz. Dünyada örnekleri çok. Kendiniz bir hibrit ortaya çıkarmayı başarırsanız onun da patentini alarak firma isminizi de aynı edebilirsiniz.

9- Satışlardan önce piyasalarda ve halk arasında kendinizi tanıtın.

Piyasaya ürünlerinizi sunmadan önce merak oluşturmalısınız. Bir – iki ay önceden buna başlamalısınız. Etkili bir tanıtım – reklâm çalışmasına girişin.

10- Halka direkt satış mağazası

Daha ilk ticari faaliyetiniz başladığında, iyi görünümlü ve tanıtımı iyi yapılmış bir halka direkt – perakende satış mağazası kurmanız kesinlikle şart. Sadece kuru bir toptancı olmayın. Önce bir ana satış mağazanız olsun. Daha sonra halka direkt satış yapan başka şubeleriniz de olabilir. Eğer iyi bir başarı gösterirseniz hiç tanımadığınız insanlar sizin marka isminizle sizin şubelerinizi kurmak isteyecektir.

11- Daha işin başında iken kâr etme hırsına asla kapılmayın.

Piyasalarda küçük de olsa iyi yer edene kadar fazla kâr etmeyi düşünmeyin. Buna hiç kafanızı yormayın. Hatta zararına dahi olsa kaliteyi ve dürüst tanıtımı daima ilk planda önemli tutun. Ne kadar iyi kazanırsanız kazanın, devamlı alt yapıyı en sağlam düzeyde geliştirmeye önem verin. Eviniz, arabanız, giyiminiz, yaşam tarzınız, şubeleriniz, lüks harcamalarınız kesinlikle firmanızın maddi temellerinden birkaç adım geride olmalı.

12- Başarıyı görmede acele etmeyin.

Resmî olarak başladığınız andan itibaren hiçbir başarısızlık sizi yıldırmamalı ve kaliteden ödün verdirmemeli. İşte bunu da en başta düşünün. Bu 12. adımda anlattığım meseleyi siz en başta şimdi gerçekleşmiş gibi düşünün ve kaliteden ve dürüstlükten ödün vermeden ne gibi çözüm yolları bulmanız gerektiğini şimdiden araştırıp bulun.

Sonuç

Bu yazdıklarımın tümü, çok ciddi çalışmalarla, kararlı bir gidişatla belki üç yılda belki 7-8 yılda başarılabilir. Bismillah deyip başlarsanız, herhangi bir eksik gedik bırakmazsanız ve hırsa kapılmazsanız başarmanıza engel yok. Allahın izniyle ve yardımıyla tabii.. Büyüklerimiz demiştir ki en makbul dua fiili dua’dır. O da elinden gelen çalışmayı usule uygun şekilde yapmaktır. Kuranda da “insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” mealinde bir ayet var. Ne kadar çok çalışıp yorulduğunuz değil, ne kadar doğru, dürüst, usule uygun ve bilinçli çalıştığınız önemlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.