Etlik tavuk yetiştiriciliği

Marketlerde tavuk diye satılan hormonlarla devleştirilmiş 40 günlük civciv etleri toplumumuzda obezite başta olmak üzere birçok sağlık sorunlarını her geçen yıl kat kat arttırmakta. Gerçek tavuk eti üreticilerine büyük ihtiyaç var.

Günümüzde marketlerde tavuk eti diye satılan şeyler tavuk değil. Et demeye bile bin şahit ister. Bunlar 40-45 günde özel bakım ile ve kimyasallı-hormonlu yemlerle devleştirilmiş civcivlerden başka bir şey değildir.

Büyük firmalar var. Etlik özel hibrit civcivleri yukarıda anlattığım gibi sürekli türetip tavuk diye marketlere gönderirler. Aynı civcivleri aynı usullerle ya da benzer usullerle büyütüp satmaya çalışan küçük işletmeler daima iflas eder. Büyük şirketlerle rekabet edebilmeleri hiçbir şekilde mümkün değil.

Kısaca o sahte tavuk etlerine alternatif gerçek tavuk eti üreticilerine ihtiyaç var. Ancak bunlar (eğer gerektiği gibi çalışırlarsa) tavuk eti üretim ve satışlarında kâr edebilir.

Organik tavuk eti üreticiliği ise hem ütopik, hem kandırmaca, hem çok zor bir iş. Ticari amaçla etlik tavuk yetiştiriciliğinde başarılı olmak isteyenler eski usul yetiştiricilik yapmalı ve tavuklarını gerçek köy tavuğu ismiyle satışa çıkarmalıdır.

Fransa’daki yetiştiriciler kısmen örnek alınabilir: Çeşitli etlik tavuk ırklarını kendileri melezleştirerek, yıllarca üzerinde deneme çalışmaları yaparak en lezzetlisini ve en çabuk gelişenini bulmuşlar. Kendi hibritlerinin melezleme formülünü saklı tutarlar. Açıkta yetiştiricilik yaparlar. Onların yetiştirdiği gerçek tavuk etleri diğer dev civciv etleri ile hiç kıyaslanmayacak şekilde çok lezzetlidir. Piyasada özel ambalajlı olarak daha pahalıya satılır. Marka olmuşlardır.

İzlenecek yol

Acele etmemeli. Günümüzde ne yazık ki herkes anında büyük kâr peşinde. Millet neredeyse emeksiz yemek peşinde. Öncelikle bu iş için kendinizi iyi bir şekilde eğitmeniz şart. Birkaç yıl titiz bir çalışma yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Aşağıdaki adımların tamamının gerçekleşmesi birkaç yıl alabilir. Yola tek başınıza çıkarsanız soğumanız mümkün. Eğer ortak çalışacağınız kişiler varsa küçük bir grup halinde başlamanız çok iyi olur. Dört kişilik grup iyi bir gruptur.

1- Tavukları tanıyın. 
Önce hobi olarak başlayın. Çeşitli etlik ırkları melezleştirerek doğal yiyeceklerle yetiştirdiğiniz ve güneşli açıklık toprak arazide yetiştirdiğiniz bu tavukları eşinizle dostunuzla paylaşarak herkesten lezzeti hakkında fikir edinin. Bu sırada tavuk ırkları hakkında devamlı bilgilenin. Hangi ırklardan hibritler ürettiğiniz takdirde daha lezzetli tavuk eti elde ediyorsunuz, hangi ırklar ve hangi hibritleriniz daha çabuk büyüyor vesaire.. Bu melezleme işlerinde kuluçka makinesi kullanacaksınız. Hangi ırkları çiftleştirdiğinizi, civcivlerin doğal şartlara uygun şekilde ve tamamen doğal yiyeceklerle kaç haftada 2 kilo geldiğini, en çok hangi melezlerin daha lezzetli olduğunu vesaire her şeyi yazacaksınız.

2- Sağlık bilgileri ve barındırma..
Açıkta tavuk yetiştiriciliği, bakımı, sağlığı, geceleri güvenli kümeslerde barındırılması, aşıları, ilaçları vesaire hakkında bizzat kendiniz her şeyi kendi kazanacağınız tecrübelerinizle iyi bilmek zorundasınız. Bir iki yıl boyunca bu konularda bizzat kendi tecrübelerinizle tavukları ve tavuk yetiştiriciliğini yakından tanımalısınız. Bütün bunları ancak uygulaya uygulaya hakkıyla öğrenebilirsiniz.

3- Yemleri tanıyın.
Etlik tavuk sektöründe -aslında civciv devleştirme sektöründe- kullanılan kimyasallı yemler insan sağlığına çok zararlıdır. Sizin yemleriniz hiçbir kimyasal katkı içermemeli. Uzun araştırmalar ve denemeler sonucunda siz kendi yem formülünüzü bulmalısınız. En basit yolu: Açıkta beslenen tavuklar kış mevsimi dışında günlük ihtiyaçlarının yarısını zaten kendileri çevreden bulur. Toprağı kazar topraktan bile çıkarır. Bunun dışında yem olarak en sevdikleri şey piyasadaki en ucuz buğdaydır. Bir de sebze hali gibi yerlerden anlaşarak bedavaya veya çok ucuza yığınla yeşillik alabilirsiniz fakat bunlarda tarım ilacı olabilir. Önce iyice yıkanması gerekir.
Ayrıca yaşadığınız yer müsaitse kendiniz ya doğal arazilerden yeşillik hasat edebilirsiniz ya da kendiniz yeşillik olarak yonca gibi şeyler yetiştirebilirsiniz.
Hem en iyi yemlemeyi gerçekleştireceksiniz hem mümkün olduğunca az masraflı olarak temin edeceksiniz. Unutmayın ki ticarette giderler gelirden çok daha az olmalıdır.
Yemleme konusu bu kadar basit değil. Etlenme proteinlerle olur. Tavuklar hangi yiyeceklerden hangi tür proteinleri alırlar bunları güzelce öğrenmelisiniz ve bu bağlamda yazlık kışlık yem stokları hazırlamalısınız.

4- İşletme bilgileriniz eksik kalmamalı.
İşletme ve muhasebe bilgilerini, ayrıca tavuk yetiştiriciliği hakkındaki kanun maddelerini vesaire her şeyi yine siz, bizzat kendiniz iyi öğrenin. Bütün bunları iyi bilin.

5- Piyasaları kesintisiz takip önemli.
Türkiye’de ve dünyada tavukçuluk piyasalarını ilgili kaynaklardan titizlikle takip edin.

6- Pazarlama bilgisi..
Pazarlama, satış yolları, marketçilik vesaire konularında kendinizi çok iyi geliştirin.

7- Reklâmcılık ve müşteri memnuniyeti hakkında bilginizi bilincinizi arttırın.
Reklâmcılık, ürün tanıtımı, ürünleri benimsetme çalışmaları, müşteri memnuniyeti gibi meselelerde çok ciddi çalışmalar yapın. Müşteri memnuniyeti gözetmek işleri yoluna sokar. Müşteriler sadece ürün kalitesine değil hizmet kalitesine de bakar. Bunları gerçek tavuk eti üretimi hakkında işe başlamadan önce iyi öğrenin.

8- Marka olmayı hedefleyin.
Hedefiniz sıradan bir üretici değil, ciddi bir marka olmak olsun. Öyle başarılı bir marka ki, sizden sonra çocuklarınız torunlarınız sizin işinizi büyük bir iftiharla nesilden nesile devam ettirsin. Eğer bu işe başlamaya gayretiniz artarsa o zaman firma adınızın haklarını ve internette o isimle alan adı satın almayı hemen gerçekleştirin. İsim tescil vesaire ne varsa yaptırın. Firma adı olarak ismin ne olacağı önemli değil. İsim kaliteyi ve halkın tercihini arttırmaz. Tam tersine, yüksek kalite ve yüksek kaliteli hizmet ismin değerini arttırır. Marka olmak böyle olur. Kendi adınız soyadınızla bile veya köyünüzün ismiyle bile firma kurabilirsiniz. Dünyada örnekleri çok. Kendiniz bir hibrit ortaya çıkarabilirseniz onun da patentini alarak firma isminizi de aynı edebilirsiniz.

9- Satışlardan önce piyasalarda ve halk arasında kendinizi tanıtın.
Piyasaya ürünlerinizi sunmadan önce merak oluşturmalısınız. Bir – iki ay önceden buna başlamalısınız. Etkili bir tanıtım – reklâm çalışmasına girişin.

10- Halka direkt satış mağazası
Daha ilk ticari faaliyetiniz başladığında, iyi görünümlü ve tanıtımı iyi yapılmış bir halka direkt – perakende satış mağazası kurmanız kesinlikle şart. Sadece kuru bir toptancı olmayın. Önce bir ana satış mağazanız olsun. Daha sonra halka direkt satış yapan başka şubeleriniz de olabilir. Eğer iyi bir başarı gösterebilirseniz hiç tanımadığınız insanlar sizin marka isminizle sizin şubelerinizi kurmak isteyebilir.

11- Daha işin başında iken kâr etme hırsına asla kapılmayın.
Piyasalarda küçük de olsa iyi yer edene kadar fazla kâr etmeyi düşünmeyin. Buna hiç kafanızı yormayın. Hatta zararına dahi olsa kaliteyi ve dürüst tanıtımı daima ilk planda önemli tutun. Ne kadar iyi kazanırsanız kazanın, devamlı alt yapıyı en sağlam düzeyde geliştirmeye önem verin. Eviniz, arabanız, giyiminiz, yaşam tarzınız, şubeleriniz, lüks harcamalarınız kesinlikle firmanızın maddi temellerinden birkaç adım geride olmalı.

12- Başarıyı görmede acele etmeyin.
Resmî olarak başladığınız andan itibaren hiçbir başarısızlık sizi yıldırmamalı ve kaliteden ödün verdirmemeli. İşte bunu da en başta düşünün. Bu 12. adımda anlattığım meseleyi siz en başta şimdi gerçekleşmiş gibi düşünün ve kaliteden ve dürüstlükten ödün vermeden ne gibi çözüm yolları bulmanız gerektiğini şimdiden araştırıp bulun.

Sonuç:
Bu yazdıklarımın tümü, çok ciddi çalışmalarla, kararlı bir gidişatla belki üç yılda belki beş yılda başarılabilir. Bismillah deyip başlarsanız, herhangi bir eksik gedik bırakmazsanız ve hırsa kapılmazsanız başarmanıza engel yok. Allahın izniyle ve yardımıyla tabii.. Büyüklerimiz demiştir ki en makbul dua fiili dua’dır. O da elinden gelen çalışmayı usule uygun şekilde yapmaktır. Kuranda da “insan için ancak çalıştığının karşılığı vardır” mealinde bir ayet var. Ne kadar çok çalışıp yorulduğunuz değil, ne kadar doğru, dürüst, usule uygun ve bilinçli çalıştığınız önemlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)