Altuni taflan (Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’)

Celastraceae familyasından altuni taflan Euonymus japonicus türünün ‘Aureo-marginatus’ kültivarıdır.

Altuni taflan

Özellikleri

Kışı yaprağını dökmeyen, çok sık dallı bir çalıdır. Hiç budamazsanız boyu 3-4 metre uzar. Fidanları yerine iyice alıştıktan sonra susuzluğa, kuraklığa çok iyi dayanırlar.

Çit bitkisi kullanımı yaygındır. Fakat gerekli şekillendirme budamalarıyla küçük bir süs ağacı şekli almaya da tam uygundur. Nitekim 3 metre kadar boyda süs ağacı halinde parklarda görürüz.

Kış soğuklarına en fazla -20C dereceye kadar dayanır.

Altuni taflan yetiştirme

Toprak seçmemesi bu bitkinin avantajlı yönlerinden biridir. Tam gün güneşte de güneşsiz yerlerde de sorunsuz gelişir. İhmallere dayanıklı iyi bir çit bitkisidir. Fakat hava akımlarının sürekli olmadığı sokaklarda veya cephelerde yapraklarda mantar hastalıkları türer. İki-üç ayda bir ilaçlamak gerekir. Zirai mücadele ilaç dükkanlarına başvurarak altuni taflana uygun bir ilaç isteyin.

Çoğaltma, üretim

Genelde en uygun altuni taflan fidan üretim yolu yarı olgun dal çeliği yöntemidir. İlkbaharda yeni gelişmekte olan taze körpe dallar ilkbahar sonuna doğru yeterince olgunlaşıp sağlamlaştığı zaman onlardan 15-20cm çelikler hazırlayın. Sonra alt kısım yapraklarını daldan soymadan, tek tek makasla kesin. Sadece uç kısımlarda 4-5 yaprak kalsın.

Çelik almada bir püf noktası: Altuni taflan yaprakları yeşil ile sarı karışıktır. Çelik alırken yaprakların sarısı biraz az, yeşili biraz çoğunlukta olursa bunlar daha kolay köklenir. Yani bu tip yapraklı olan dallardan seçin.

Hazırladığınız çelikleri 8cm alt kısımları toprak altında kalacak şekilde ⇒ köklendirme toprağı‘na dikmelisiniz. Sonra neyi nasıl yapacaksınız, ⇒ yarı olgun dal çeliği sayfasındaki bilgilere göre devam edin.

Yaz sonuna kadar yeterince kök salmış olurlar. O zaman tek tek geliştirme saksılarına, uygun toprak ile aktarın. Aktarırken kökleri sakın tutunduğu köklendirme toprağından ayırmayın. Bu şekilde mini altuni taflan fidanları yeni saksılarında en az 6 ay gelişim göstermeden önce esas yerlerine dikmeyin veya satışa çıkarmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |

'Altuni taflan (Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Arda, İstanbul dedi ki:

  Duvar kenarına ektim yapıya zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum öyle bir zararının olabileceğini hiç duymadım.

 2. Canan, Kayseri dedi ki:

  Bir sıra altuni taflanı bahçemde iki yıldır bulunduğu yerden bahçemin başka bir yerine nakletmek istiyorum. Mümkün mü? Ne zaman nasıl yapabilirim?
  ***
  Şimdi tam sırasıdır diyecektim ama kışın çok ağır don olayları yaşanan bölgelerde bu iş kış sonunda yapılmalıdır. Sökerken köklerinin en az beşte ikisi hiç zarar görmesin. Bu yeterli. Yani fazla uzun köklerin kesilmesinde bir sakınca yok.

 3. Canan, Kayseri dedi ki:

  Taflanların yer değişikliğini dün yaptım. Bundan sonraki adım budama mıdır? Budamayı ne zaman yapayım?
  ***
  Orada sanıyorum nisan başına kadar sıfırın altında soğuk olur. Eğer gerekli görüyorsanız budamaları sıfırın altında soğuk olabilecek riskli günleri atlatınca yapın.

 4. Zehra, Mersin dedi ki:

  Bitkimi henüz aldım daha çok küçük. Henüz 15-20 cm boylarında. Bakımını nasıl yapmalıyım?
  ***
  Ev için düşündüyseniz uygun değil. Park-bahçe bitkilerindendir. Bu şartlarda gayet uyumludur. Ama saksı ortamını pek sevmez. Saksıda yetiştirecekseniz kökleri serin sevdiği için büyük saksı kullanın. Toprağı ise torf toprak + arazi toprağı eşit oranlarda karışım yapın. Gübre filan istemez. Bu yıl yaz boyunca toprağı kurudukça sulayın. İhimalci olmayın. Yarı güneşli bir yerde tutun. Gelecek yıl daha dayanıklı olacaktır.

 5. Meltem, İzmir dedi ki:

  Karadenizde Taflan-Karayemiş adıyla bilinen bitkiyi Urla’da bahçede batı cephesine duvar dibine diktik, yanlarında arada mesafe olmak üzere kartopu ağaççıkları var ancak 4 yıldır gelişme göstermediği gibi bu sene yapraklarında kuruma oldu bazı yapraklar aşağı bakar durumda cansız görünüyor,önerilerinizi alabilirsem sevinirim
  ***
  Bahsettiğiniz bitki taflan değil ve aralarında akrabalık bile yok. Üstelik bir de batı cephesi yaz boyunca günün en sıcak saatlerinde güneş alır ve çok daha fazla sıcak olur. Zaten Akdeniz iklimine tavsiye edilmeyen bitkilerdendir. Buralarda toprak genellikle yüksek alkalinlidir. Kardeniz’de ise genelde asitli, bazı yerlerde nötrdür. Ayrıca Urla vesaire buraların kış soğukları o bitkinin kış soğuklama ihtiyacına pek uygun değil. Kendi sayfası: Kara yemiş, Prunus laurocerasus

 6. Ekin, İzmir dedi ki:

  Geçen sene Ağustos ayında aldığım altuni taflan fidanım hiç büyümedi hatta yeşil yaprağı bile kalmadı sapsarı şu an. Kökleri sağlam görünüyor. Ne yapmalıyım sizce?
  ***
  Acilen o topraktan söküp doğal bir toprağa dikin ve kesinlikle sürekli dışarıda açık havada tutun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.