Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’ (Altuni taflan)

Güzel yapraklı çit bitkisi olarak kullanılan altuni taflan hakkında yetiştirilmesi ve çoğaltılmasına dair bilgiler..

Celastraceae familyasından Euonymus cinsine mensup bitkilerin hemen her türü süs çalıları olarak kullanılır. Euonymus japonicus türü onlardan biridir ve pekçok hibritleri ve kültivarları türetilmiştir. Türkiye’de altuni taflan denilen bitki Euonymus japonicus türünün ‘Aureo-marginatus’ kültivarıdır. Bizim yerli kaynaklarda adı Euonymus japonica ‘Elegantissimus Aureus’ olan altuni taflan için bir iki Akdeniz ülkesinde de aynı isim kullanılmış. Fakat bütün dünyada yaygın adı şudur: Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’.. Ve bir diğer adı Euonymus japonica var. aureomarginata‘dır. Yani esas türün kendi varyetesidir, hibrit/kültivar filan değildir diye kabul edenler de var.

Altuni taflan

Küçük çalı şeklinde tutulabildiği gibi izin verilirse 3 metreye kadar uzayabilir. Kış soğuklarına dayanıklığı -20°C derecedir. Dikildiği yerde iki üç yıl iyice köklendikten sonra kuraklıklara ve aşırı sıcaklara dayanıklılığı artar. Akdeniz bölgemizde ilk iki yıl kurak yaz günlerinde sulamaya dikkat edilmelidir. Ağır kış şartlarına sahip karasal iklimli bölgelere uygun değildir.

Toprak seçmemesi bu bitkinin avantajlı yönlerinden biridir. Tam gün güneşte de güneşsiz yerlerde de sorunsuz gelişir. İyi bir çit bitkisidir fakat hava akımlarının sürekli olmadığı sokaklarda veya cephelerde yapraklarda mantar hastalıkları türer. İki-üç ayda bir üzerlerine ilaçlı su püskürtülmelidir. Zirai mücadele ilaçları satılan yerlere başvurarak altuni taflana uygun bir ilaç isteyin.

Altuni taflan çit bitkisi olarak kullanıldığı gibi küçük bir süs ağacı olarak şekillendirilmesi de mümkündür.

Çoğaltılması: İlkbahar çok serin günlerinin bittiği, sıcak bahar günlerinin yeni başladığı zamanda ya da yaz sıcaklarının geride kaldığı zamanda (İstanbulda mayıs ortası veya eylül ortası) altuni taflan iyice olgunlaşmış olan yapraklı dallarıyla çoğaltılır. Köklendirmek için dişli kum kullanın. Çeliklerin alt kısmındaki yapraklar giderilip dikilir ve saksı olduğu gibi naylona geçirilir. Direkt güneş almayan ama kuvvetli aydınlık bir yerde, dışarıda tutulmalıdır. Toprak kurumaya başladıkça sulanır. Birkaç haftada kolayca köklenirler.

Dikkat: Birbirlerine çok benzeyen bazı Euonymus çeşitleri yaprak renk benzerliği yüzünden altuni taflan diye satılır. Aldığınız altuni taflan Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’ değilse hangi tür, hangi çeşit olduğunu  iyi bilmelisiniz. Çünkü bunlardan bazıları -35°C derece soğuklara dayanırken bazıları -15°C dereceye zor dayanır. Eğer karasal iklimli bir yerde yaşıyorsanız hangi türü almanız gerektiğini iyi bilmeli ve ona göre  memleketinizin kış şartlarına dayanıklı olmayan türleri tercih etmemelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Euonymus japonicus ‘Aureo-marginatus’ (Altuni taflan)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. sibel A. -Ankara dedi ki:

  Altuni taflan beyaz minik böceklendiyse ne yapmalı? hangi ilaç kullanılmalı?
  ***
  Bahçelerde her tür böcek olabiliyor. Her böcek zararlı değildir. Zarar verici bitler (mesela mini beyaz sinekler) varsa ilaçlamalısınız. İlaçlar çok. Aynı şekilde işe yarayan ama isimleri aynı olmayan markalar var. Çevrenizde bir zirai ilaç satıcısı yer bulun. Onlara durumu anlatın.

 2. Ümit Y. -Ankara dedi ki:

  Taflanlardaki böceklenmeler taflanlarımızı kurutuyor. Ne yapmalıyız?
  ***
  İlaçlayacaksınız. Zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışmalısınız.

 3. Ümit Y. -Ankara dedi ki:

  Taflanlarımızda beyaz çok küçük böcekler var. Üç ağacımızı kuruttu. Verdikleri ilaçlar işe yaramadı. Bilmeden veriyorlar. Hangi ilacı almalıyız?
  ***
  Önce kurmularının sebebi gerçekten böcekler mi bundan emin olmalısınız. Bitki bitleri için olan ilaçlar mutlaka işe yarar. Beyaz sinekler tek ilaçlamada yok olmaz çünkü bugünküler ölse yarın yaprakların içlerinde beslenen larvalar kelebek olup çıkar tekrar yumurta bırakırlar. Önce üç gün ara ile dört defa tekrarlayın. Sonra üç hafta boyunca haftada bir tekrarlayın.

 4. Yıldırım, İzmir dedi ki:

  Coğaltma sırasında direkt güneş almayan yerde tutun demişsiniz. Peki bahçede dikerken nasıl bir yere, güneşe mi yoksa golgeye mi dikmeliyiz? Bahçeye aktardıktan sonra sulama ve gübreleme rejimi nasıl olmalı?
  ***
  Bütün mesele köklenmesini sağlamak. Daha sonra bahçede nereye dikmeye ihtiyacınız varsa oraya dikersiniz. Bahçede tuttuğundan emin olduktan sonra, eğer kış değilse, gelişime devam edecek hava müsaitse bir defa şeker gübresi verin. Bu güzelce dallanmasını, bolca yapraklanmasını ve dolayısıyla daha fazla köklenmesini sağlar. Daha sonra esas gübrelerden verince daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde gelişime devam eder.

 5. Arda, İstanbul dedi ki:

  Duvar kenarına ektim yapıya zarar verir mi?
  ***
  Sanmıyorum öyle bir zararının olabileceğini hiç duymadım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)