Euphorbia trigona

Kaktüs görünümlü, zarif, yemyeşil dikenli dalları olan bir Euphorbia.

Euphorbiaceae (Sütleğengiller) familyasından bir tür. Euphorbia gurubunun tam succulent özellikli türlerinden, kaktüs benzeri ama tamamen farklı bir bitki.

Özellikleri

Dalları üç köşeli olur. O yüzden ‘trigona’ demişler. Uzun süren kurak mevsimde ya da fazla soğuk havada yapraklarını döker. Şartlar uygun olduğunda yaprak ömrü ortalama bir yıldır.

Kış soğuklarına dayanıklılığı kısa sürmek şartıyla en fazla -4C derecedir. Gelişimi daima her dalının şamdan şeklinde dallanıp budaklanmasıyla devam ederi.

Evlerde Euphorbia trogona yetiştirilmesi, bakımı

Çok güneş istese de günde sadece iki saat direkt güneş yetebiliyor. Pencere önünde bulundurmalısınız. Günde en az iki saat direkt güneşe ve pencereden gelecek esintiye ihtiyacı var. Bu şartlarda yaz boyunca gelişime devam eder. Sıcak seviyor. Serinde gelişimi durur, dinlenmeye geçer.

Euphorbia Trigona

Euphorbia Trigona. Fotoğraf: Haziran, 2010

Toprak, saksı, sulama

Toprak konusunda müşkülpesentliği yok. Ağır killi olmayan, aynı zamanda aşırı hafif gevşek olmayan topraklar uygundur.
4 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı ideal olur.

Büyüdükçe yükseldikçe fazlaca dallanıp budaklanacağından dolayı devrilmemesi için yukarda tavsiye ettiğim kökleri sağlamca tutan toprak ve ağır çömlek / seramik saksı kullanmalısınız.

Yaz boyunca toprak hafifçe kurudukça sulayın. Euphorbia trigona yazın suya çok ihtiyaç duyar. Dalların dolgunluğu, sertliği daima mükemmel olmalı. Her sulamada yönünü değiştirin ki gelişim dengeli devam etsin, sadece pencereye bakan kısımda yoğunlaşma olmasın. Kışın seyrek sulayın. Hiç sulamasanız bile hayatta kalır. Yapraklarına haftada bir iki defa su püskürtün. Euphorbiya trigona ve benzer türlerin yapraklardan su içebilme özelliği var.

Besleme, gübreleme

Genel amaçlı sıvı bitki besini haziran başından eylül başına kadar her üç sulamada bir verin. Yapraklardan besleme de çok faydalı olacaktır.

Humuslu gerçek doğal toprak kullanmışsanız bitki besininin etkisi mükemmel olur.

Çoğaltılması

İlkbahar sonuna doğru en uygun zamandır. İstanbulda mayıs sonu, haziran başı. Daha serin havada köklenme mümkün olamaz. Daha sıcakta ise hiçbir gelişim göstermemesi riski var.

Gecenin en serin saatlerinde keseceksiniz ki fazla süt akmasın. Sütü çok zehirlidir dikkat edin. Keserken gözlerinize süt fışkırmasın diye önlem alın yoksa çok zarar verir, göz sağlığınız elden gidebilir. Kestiğiniz parçaya soğuk su dökün süt akıtması hemen durur. Sonra birkaç gün açıkta bekletin (en azından 48 saat). Kesik yer kendi kendisini tedavi etmiş kabuk bağlamış olmalı. Böylece yaralı yer olmayacağından dolayı diktiğiniz zaman nem karşısında mikrop kapma / çürüme olmaz.

Hafifçe nemli toprağa dikin. Güneş alan esintili bir yerde tutun. Diktikten sonra sulamayacaksınız. Toprak iyice kurudukça hafifçe sulayacaksınız. Bir ay böyle devam edin. Bir ayın sonunda köklenme ve filizlenme gerçekleşir. Normal sulamaya geçebilirsiniz. Büyümesi hızlandığında yazın ortası gelmiştir. Öğle civarı güneşi almamalı. Sulamayı da fazla geciktirmeden zamanında yapın. Böylece çok hızlı büyüyecektir.

Hastalıkları

Yer değişikliği şoklarında köklerden başlayıp hızla ilerleyen çürüme sık görülür. Yazın dışarda tutuyorsanız içeri almak için kışı beklemeyin. Sonbahar serinleri bile başlamadan önce, yaz sonunda eve alın. Eğer soğuğa adapte olmaya başlarsa sıcak ve havasız ev ortamına alındığında derhal çürür. Onun için yaz sonunda eve almakta acele edin böylece ev ortamına sağlığı bozulmadan uyum sağlar. Aslında güneşli bir pencere önünde tutup hiç yer değiştirmemek en iyisi.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |


'Euphorbia trigona' hakkında sorular, açıklamalar

 1. şule 24 dedi ki:

  Bende tutturacağım. Özellikle aşırı büyüdüğü için seviyorum. Doğuya bakan pencere önüne koysam hızlı büyür mü?
  ***
  Günde en az iki saat direkt güneş alırsa sorun yok. Hızlı büyümesi doğru bakım yapıldığında mümkün.

 2. şule 24 dedi ki:

  Benim suda ıslanılı olan trigona çeliğim yapraklarını tamamen döktü ama govdesi yeşil ve canlı. Acaba bu normalmi? Hala çillenmedi ne zaman çillenir?
  ***
  Yanlış zamanda yanlış uygulama. Bunun sonu ne olur hiçbir fikrim yok. Köklenmesi şartları anlattığım gibi olmalı. Başka zamanda başka usuller denemenizi tavsiye etmem.

 3. Özlem dedi ki:

  Euphorbia Trigona bitkisini yeni aldım. Toprağı hazır toprak (gevşek olandan) değiştirmem gerekiyor mu ve kaç günde su vermem gerekiyor?
  ***
  Madem yeni aldınız, saksı çok küçük değilse toprağı bu yıl değiştirmeyin gelecek yıl değiştirin. Sulama hakkında bilgi var ona göre yaz kış farklı olacak.

 4. Özlem, Manisa dedi ki:

  Bitkinin uç kısımı kahverengi bir renk almaya başladı ve yine uç kısımları incelmeye ve yumusamaya başladı. Çok mu su veriyorum acaba?
  ***
  Bakım detaylarınızı bilmeden kesin bir şey diyemem. Belki de sıcak evde kış boyunca siz köklerine ulaşmayacak derecede az su kullandınız bünye çok fazla su kaybetti.

 5. Müzeyyen, Ankara dedi ki:

  Euphorbia Trigona bitkimin toprağın hemen üstündeki gövde kısımının ortası, hemen hemen 5 cm kadar kahverengimsi bir renkte. Çiceğim pencere kenarında ve güney cephede bulunuyor. Yaprakları, yeni çıkanlar da dahil sararmaya başladı. Bir yerinde de dikeninin dibinden süt salgısı var. Hafta da bir su veriyorum neden sararmış olabilir acaba?
  ***
  Sanıyorum henüz yeni gelişmeye başlamadı. Geçen yılki yapraklarını şimdi dökmesi normaldir. Gövdenin alt kısmının yeşil rengini kaybetmesi de normal. Sulamaya gelişim başlayana kadar çok seyrek devam etmek iyi olur. Haftada bir belki fazla gelebilir. Toprak kurumuyorsa düzenli sulamalar bitkileri çürütür öldürür.

 6. Melek, İzmir dedi ki:

  Çiceğimin üst kısımlar kahvarengi oldu ve üst kısımlarda süt yok oldu bunun sebesi suyunu az verdiğimden olabilir mi? Yaz geldi ve hala aynı.
  ***
  Herhalde hiç sulamıyorsunuz ve hiç güneş almıyor. Yazık. Ben istanbuldayım. Benimki haziranın ortasında yapraklanmaya başladı. İzmirde çok daha erken başlaması lazım. Sizde bir şeyler yanlış gidiyor. Verdiğim bilgileri okuyun hatalarınızı bulun.

 7. Suna, Nevşehir dedi ki:

  Arkadaşa vermek için kestim sütü aktı elime bulaştı. Farkında olmadan çeneme sürdüm o bölge resmen yanıyor kabardı. Napmam lazım yardımcı olur musunuz?
  ***
  Bilmiyorum. Zaten herhalde şimdiye kadar geçmiştir. Bir daha keserseniz dikkat edin.

 8. Enes, Sivas dedi ki:

  Evim güney cepheli. Çiçeğimi bir kaç hafta hep güneşe koydum ama yaprakları sararıp döküldü. Bu normal mi?
  ***
  Yaprakların şimdi sararması hiç normal değil. Şimdi bu bitkinin gürce büyüme zamanı. Eğer fazlaca gölgeye alıştırıp sonra güneşe çıkarmışsanız sebep budur. Ya da toprağının niteliği çok kötüdür.

 9. Eren, Ankara dedi ki:

  Çeltik yoluyla kocaman bir bitkiden ufak bir dal alarak çoğaltmıştım. Şimdi neredeyse 1 metre oldu. Yyaklaşık 2 yaşında. Tatile giderken (2 hafta önce) perdeleri çekip öyle çıkmıştım. Sanırım güneş az geldi. Geldiğimde inanılmaz derecede yapraklanmış ve boy atmış. Fakat yan taraftan çok ufak ve çılız dalları var. çoğaltılamayacak kadar ufak olduklarını düşünüyorum. Eylül ayı geldi ama yukarıdan kesip yeni bir saksıya 2-3 gün bekletip diksem uygun zaman mıdır? Bu arada direkt güneş ışığı alan (sabah 7den öğlen 14-15’e kadar) bir cam önünde yaşıyor. Gerçi bu kadar büyümeye devam ederse yere koymayı düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Kesip prçalamaya gerek yok. Büyüdükçe ana gövde sağlamlaşır. Dik duramıyorsa şimdilik bir değneğe bağlayabilirsiniz. Ara sıra güneşe bakan yönünü değiştirirseniz daha dengeli gelişir. Kesme çoğaltma işlerini haziran ayında yapmalısınız (Ankara için uygun zaman).

 10. Sema, Kıbrıs dedi ki:

  Benim odam kuzeye bakıyor ve hiç güneş olmuyor. Yazıyı okuduktan sonra güneşli saatlerde başka odanın camının önüne koyup akşamları içeri alıyordum. Şimdi sarımsı oldu ve dibi sümüklenmeye başladı. Kuratarabilir miyiz çiçeğimi? Çok üzülüyorum..
  ***
  Galiba kökleri, dip kısmı çürümüş. Bu durumda tamamıyla ölür gider. Siz hemen şimdi en sağlıklı sert yerlerinden kesip sağlıklı parçaları alın. Üç gün açıkta bekletin. Sonra hafif nemli toprağa dikin ama sulamayın. Toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın. İlkbaharda havalar ısınınca köklenir filizlenir. Havasız odalarda yaşaması zor. Hele sonbaharda serin yere alıştıktan sonra sıcak odaya alınca şoka uğruyor kökleri çürüyor. Bunlara dikkat edin. İkide birde yer değiştirmek öforbiyalara hiç yaramıyor çürüyüp ölüyorlar.

 11. Ferzan, İstanbul dedi ki:

  Bugün bir çelik çaldım ! :). Çeliği kesmeden sürgün yerinden kopardım. Çok az süt geldi. 48 saat bekletip toprağa ekeceğim ama tereddüt ettim. Genelde kesilerek alındığını bildiğim için acaba tutması için koptuğu yerden bir miktar kesmeli miyim?
  ***
  Hayır kesmeyin farketmez. Bir hafta bekletseniz daha iyi. Aslında haziran başında alsanız köklenmesi daha kesindir. Şimdi belli olmaz. Orta nemli toprağa dikin sulamayın. Toprak her kupkuru olduğunda az miktar suyla sulayın. Eviniz sıcaksa ve güneşli yer mümkünse belki birkaç haftada köklenir. Değilse anca haziran ortasına doğru köklenir, tabi eğer o zamana kadar çürümezse.

 12. ...... Antep dedi ki:

  Ben de Mayıs gibi çok küçük bir dal ekmiştim.o günden beri sadece dalın ucundan 2 küçük yaprak çıkardı. güneş alan pencere önünde. bugün acaba çürüme var mı diye merak edip bitkiyi saksıdan çıkardım. çok ince bir kökü olduğunu gördüm. toprağı çapalayıp tekrar diktim. acaba neden gelişmiyor olabilir?
  ***
  Yazın açık havada çok hızlı büyür. Kapalı yerde tutmamalıydınız. Ya da açık pencere yanında olmalıydı.

 13. Kayra dedi ki:

  Geçen çoğaltma yoluyla ektiğim trigona bu sene toprağını değiştirirken köklenmediğini fark ettim. Normal mi bu?
  ***
  Demek ki yanlış bir şey yapmışsınız. Mayıs sonunda açık havada çok güneşli bir yerde toprağa dikerseniz bir ay içinde kökleniyor ve temmuzdan itibaren hızlı bir gelişim başlıyor.

 14. İsimsiz dedi ki:

  Benim trigonamın yapraklarının alt kısmında küçük beyaz lekeler var (küçük beyaz kabarcıklar). 2 senedir kurtulamıyorum. Önerebileceğiniz bir çözüm var mı?
  ***
  Yaprakları önemli değil zaten. Hem yaprakları kısa ömürlüdür. O noktalar sanıyorum dikenlerin batması yüzünden olan hasarlardır. Diken batınca süt damlacıkları çıkıyorve kuruyor. Bizde 14 senedir var bir hastalığa rastlamadım. Gerçi yapraklarını pek kontrol etmiyorum.

 15. Deniz, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce kopardığım çeliğin kopan yeri kuruduktan sonra iki gün suda beklettim. Çıkardıktan sonra hemen az sulu toprağa koydum. Şimdiye kadar halen gelişim göstermedi, sadece üzerinde çok hafifçe kararmalar oldu. Kontrol ettiğimde her şeyin normal yani çeliğin sert, toprak aşırı nemli olmamış, ve toprağa oturmuş olduğunu gördüm. Kısacası bütün bunlara rağmen neden halen bir şey yoktur merak etmekteyim. Tavsiyeniz nedir?
  ***
  Yaklaşık 15 yıldır yetiştiriyorum. Birkaç saat direkt sabah güneşi alıyor. Haziran ortası gelmeden canlanmıyor. Yani sıcağı sever. Çoğaltmayı İstanbul iklimine göre mayıs sonunda ve haziran ilk yarısında deneyin. Direkt toprağa diker ve çok güneşli ve esintili bir yerde tutarsanız kesin tutarlar. Saksılar da küçük olmalı ki köklenecek kısmı serin kalmasın.

 16. Sıla, Ankara dedi ki:

  Birkaç gün önce okulumu ziyarete gittiğimde gördüm bu bitkiyi. Oldukça uzun, dallanıp budaklanmış bir durumdaydı. Oradaki bayan küçük bir dalını söküp verdi. Birkaç gün suda bekletip toprağa ekmemi söyledi. İnternette çok araştırdım ama yeni bulabildim adını. Suda beklerken kısa sürede beyaz sivri bir şey çıktı, sanki kök gibi. Yukarıda yazdığınız gibi sudan çıkarıp açıkta mı bekletmeliyim? Yoksa iş işten geçti mi?
  ***
  Çürümediyse sorun yok. Yine bekletin. Güneşten ısınacağı bir pencere önü varsa dikebilirsiniz. Ama esas köklendirme zamanı yaz sıcaklarının yeni başladığı zamandır. O günlerde bir dal alıp direkt toprağa dikin ve açık havada, güneşli bir yerde bulundurun. Birkaç haftada köklenerek hızla büyür. Yaz sıcakları dinerken içeri almalısınız.

 17. Nazife Mersin dedi ki:

  Bana bu çiçeği arkadaşım getirdi bir metreye yakın boyu ,tek ana gövdesi var .Mart ayı gibi toprak üstündeki bölgede kahverengileşme ,yapraklarında kuruma ,dikenlerinde kararma,gövdede de sanki yumuşama oldu.Birinci sorum bitki ölüyor mu,ikincisi çoğaltma için tepesinde çıkan 5 cm kadar olan yan dallar var ama çok ince onları mı kullanayım ,yoksa gövdeyi bir kaç bölüme ayırıp çelikler mi oluşturayım.Toprağı killi ,çok çabuk kuruyor.Suyu saksının altından mı vermek daha doğru ,üstten mi.Bitkiyi öldürüsem çok üzülürüm ,çünkü arkadaşım da çoğaltamadığı için elindekini bana hediye etti.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .

 18. İdil, İstanbul dedi ki:

  Annem evinde yıllardır baktığı süt ağacını bana verdi. Gövdesi altta iki karış kahverengi ve sertti (odunsu) ama sağlıklıydı. Bir yıl sonra çürümeye başladı. Ben de olabildiğince fazla kurtarabilmek için sağlam sürgünleri budadım, kurutup diktim. Şimdi 3 tane sağlıklı, yapraklı süt ağacım büyüyor. Ancak, tepelerini de kesmek zorunda kaldığım 4 sürgün vardı. Onlar da köklendi. Üstleri kesik olduğu için uzayamıyor, yanlardan sürgün vermeye çalışıyorlar. Bunları kurtarıp uzamalarını sağlamanın bir yolu var mı? Bir videoda üstünü kesip sağlıklı bir parçayı yamadıklarını gördüm ama emin olamadım. O 4 taneyi de gözden çıkarmaya kıyamıyorum.
  ***
  Tepesi olmayanların yan dalları mutlaka çok güçlü büyür. Ama artık bundan sonra gelişim göstereceklerini sanmıyorum çünkü sonbahardayız. Gelecek yıl ilkbahar sonunda gelişime başlarlar. İstanbul iklim şartlarına göre mayıs ortasından itibaren dışarıda tutun. Açık havada öyle hızlı büyürler ki sonbahar başına kadar en az iki misli gelişmiş olurlar. Evlerde o denli hız pek mümkün değil. Eylül sonunda hava sıcak gidiyor olsa bile tekrar içeriye alın.

 19. Canan, Ankara dedi ki:

  Süt ağacım tek gövde üzerinde ve taşıyamıyor. Çok zayıf. Ne yapmalıyım? Yeni dalları budamam mı lazım? Destek olacak güçlü çubuklar bulamıyorum..
  ***
  Ucuz ıvır zıvır şeyler satılan dükkanlara gidip uzun bir oklava ya da vleda sopası alabilirsiniz. Bunlar çok sağlam. Budamanızı tavsiye etmem. Yine uzayınca yine mi budayacaksınız? Kısacık boyda bırakmanın bir anlamı kalmaz.

 20. Hatice, Ankara dedi ki:

  Trigonamın kesildiği yerde çürüme ve yumuşama oluştu. Ayrıca süt akıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Çürük yeri jilet gibi keskin ve tırtıklı olmayan bir bıçakla dümdüz kesin. Kestikten sonra kesik yerde biriken sütü kağıt havluya emdirerek giderin. Başında bekleyip beş dakika kadar buna devam edin. Sonra temiz soğuk su ile ıslatılmış bezle silin. Böylece süt akması tamamıyla kesilir.

 21. Zehra, Kocaeli dedi ki:

  Merhabalar, süt ağacımın yaprakları hafiften sararmaya başladı. Hem ana gövde hem de yan dallardaki yapraklar. Sararma yapması ve dökülmesi bir sorun mu sizce? Hastalanmış olabilir mi?
  ***
  Hayır gayet normal. Hiç endişelenmeyin. Hatta ilkbahara kadar tamamıyla yapraksız bile kalabilir. Bunlar her yıl değişik hareket ediyor. Bazen kışı az yapraklı kalarak bazen de tamamıyla yapraksız kalarak atlatırlar. Yaz doğru uyku dönemi bitip hızlı bir gelişim başlar. Yeni dallar uzarken yapraklı halde uzarlar.

 22. Hazan, Giresun dedi ki:

  Merhaba süt ağacımın bazı üst dallarında yumuşama olmaya başladı. Ve yaprakları sarardı. Bugün baktım kök kısmında da hafif sulanma ve yumuşama başlamış. Ne yapmam lazım? Bu ara çok sık yer değiştirdim onun etkisi var mıdır?
  ***
  Evet yanlış yerde bulunmasının etkisi olur. Bir de galiba gerekmediği halde sulamışsınız. Euphorbia trigona sadece yaz aylarında gelişim gösterir. Onun dışında toprak adamakıllı kurudukça çok az miktar su ile sulamak gerekir. Hatta bünye yeterince güçlü ise ona bile gerek yok. Veya soğuk etkisiyle ölmeler başlamış da olabilir. Soğuğa hiç dayanamaz. Sıfır ve sıfırın altı soğukta haşlanmış gibi olup ölür. 5C dereceden fazla soğuk yerde tutmamanız lazım. Serin veya soğuk odalarda kış boyu hiç sulamamak daha iyidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)