Euphorbia trigona

Euphorbiaceae (Sütleğengiller) familyasından Euphorbia trigona tam sukulent özellikli, kaktüs benzeri ama tamamen farklı bir bitkidir. Halk arasında Afrika süt ağacı ismiyle bilinir.

E. Trigona bitkisinin kaktüs benzeri görünümü

Euphorbia trigona özellikleri

Dalları üç köşeli olur. O yüzden ‘trigona’ demişler. Uzun süren kurak mevsimde ya da fazla soğuk havada yapraklarını döker. Şartlar ve toprak uygun olduğunda yaprak ömrü en fazla bir yıldır. Genelde 6 ay bile dayanamaz. Gübre veya bitki besinlerindeki bor elementi ne kadar az olursa yaprak ömrü o kadar uzun olur ama hiç önemli değil. E. trigona’nın gelişiminde önemli olan şey dallarının sağlıklı ve güzel görünümlü gelişmesidir. Gelişimi her dalının şamdan şeklinde dallanıp budaklanmasıyla devam eder.

Çiçek açtığı hiç görülmemiştir. Bu yüzden kısır hibrit bir bitki olduğu düşünülüyor (Wikipedia).

Kış soğuklarına dayanıklılığı kısa sürmek şartıyla en fazla -4C derece olduğu söyleniyor ama gerçekte 0C dereceye bile dayanması kesinlikle mümkün değil.

Yetiştirme, bakımı

Saatlerce süren yakıcı direkt güneşe tam uyumludur. Fakat direkt güneşi sabah saatlerinde ya da ikindiden sonra alması daha iyi olur. Zira güneşin fazlası güzelliğini azaltır ve gelişimini yavaşlatır. Ayrıca bulunduğu yer mutlaka son derece güçlü aydınlık olmalıdır. Pencere önünde bulundurmalısınız. Hızlı gelişimi için gece saatlerinde hafifçe serinliğe ya da serinlik mümkün değilse o takdirde mutlaka hava akımlarına ihtiyacı var. Bu şartlarda yaz boyunca gelişime devam eder. Sıcak seviyor. Serinde gelişimi durur ve dinlenmeye geçer. Bir de gece boyunca sıcak ve havasız ortamlar gelişimini durdurur veya sekteye uğratır.

Toprak, saksı, sulama

3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı ideal olur.

Yaz boyunca toprak yarıdan fazla kurudukça sulayın. Bundan fazla susuz bırakmayın. Çünkü hızlı ve sağlıklı gelişim için Euphorbia trigona dallarının dolgunluğu, sertliği yaz boyunca daima mükemmel olmalı. Her sulamada yönünü değiştirin ki gelişim dengeli devam etsin. Sadece pencereye bakan kısımda yoğunlaşma olmasın. Kışın seyrek sulayın. Hiç sulamasanız bile hayatta kalır.

Besleme, gübreleme

Toprak olarak torf vb özel süs bitkisi toprağı kullanmışsanız ilk yıl bitki besini vermeyin ve eylül başında toprak yıkama sulaması yapın. İkinci yıl genel amaçlı sıvı bitki besini haziran başından ağustos başına kadar her üç sulamada bir verin ve eylül başında toprak yıkama sulaması yapmak da yine şart. Humuslu gerçek doğal toprak kullanmışsanız bitki besini ya da gübre vermeye ve toprak yıkama sulaması yapmaya hiç gerek yok.

Fide üretimi

Kışın köklenmesi ve gelişim göstermesi için gece boyunca fazla serin olmayan, çok da sıcak olmayan, 18C derece ile 22C derece aralığında ısıya, gündüz saatlerinde birkaç derece daha yüksek ısıya ihtiyacı var. Ayrıca pencereden gelen güneş ışınlarının da ısıtması ile köklenmesi mümkündür. Bu şartlar olmyorsa çoğaltma işi için en iyi zaman ilkbahar sonu ya da yaz başıdır. Mesela İstanbul’da mayıs sonu – haziran ortası arası dönem.

Dallarını kesip almanız gerekiyor. Gecenin en serin saatlerinde keseceksiniz ki fazla süt akmasın. Sütü çok zehirlidir dikkat edin. Keserken gözlerinize süt fışkırmasın diye önlem alın. Kestiğiniz parçayı muslukta soğuk su altında tutarsanız süt akıtması hemen durur. Sonra birkaç gün açıkta bekletin (en azından 4 gün). Kesik yer kendi kendisini tedavi etmiş kabuk bağlamış olmalı. Böylece yaralı yer olmayacağından dolayı diktiğiniz zaman nem karşısında mikrop kapma / çürüme olmaz.

Kuruya yakın çok az nemli toprağa dikin. Güneş alan esintili bir yerde tutun. Diktikten sonra sulamayacaksınız. Toprak tamamıyla kupkuru oldukça sulayın. Bir ay böyle devam edin. Bir ayın sonunda köklenme ve filizlenme gerçekleşir. O zaman normal sulamaya geçin. Büyümesi hızlandığında yazın ortası gelmiştir. Öğle civarı güneşi almamalı. Sulamayı da fazla geciktirmeden zamanında yapın. Böylece çok hızlı büyüyecektir.

Problemleri, Hastalıkları

Yer değişikliği şoklarında eğer o esnada toprak ıslak ise köklerden başlayıp hızla ilerleyen çürüme sık görülür. Özellikle sıcak yere alışık bir Euphorbia trigona aniden daha serin bir yere götürülürse ve o sırada toprağı kupkuru değilse köklerinin ve dip kısmının çürüyeceğinden emin olun. Dolayısıyla serin ve soğuk aylarda yerini değiştirmemeye çalışın. Yine o dönemlerde (eğer evinizde ısı dengesizlikleri oluyorsa) sakın evinize yeni bir bitki almayın.

Euphorbia trigona tuzlu topraklara uyumlu olamayıp zarar görür, ölebilir. Gübre vermeyin. Bitki besinini ise aynen yukarıda anlatığım usulde verin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |

'Euphorbia trigona' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fatma, Ankara dedi ki:

  Süt ağacının dalları dolgun değil. Elimle dokunduğum zaman karton kalınlığında yan dallar. Ana gövdede renk değişikliği var. Canlı yeşil değil. Çok soluk bir yeşil. Nerede hata yapıyorum?
  ***
  Hatanız boş yere beklemek. Çünkü anlattığınıza göre kökleri ve dip kısmı çoktan çürümüş, ölmüş gitmiş. Üst kısım yavaş yavaş ölüyor. En sağlıklı yerlerinden kesip alın ve yukarıda çoğaltılması kısmında anlattığım gibi köklendirmeye çalışın.

 2. Büşra Kankurt dedi ki:

  Bir yakınım kesip ufak bir parça vermişti. Köklendirmeden sonra 7cm kadar enine boyuna ufak bir saksıya bahçe toprağı ve ponza karıştırıp aldım. Şimdi boya gidiyor. En tepede minik yapraklar var. 12cm filan oldu. Saksı değişimi yapmalı mı? Bundan sonraki süreçte ne yapmalı? Pencerenin iç kısmında tutuyorum. Pencere hep açık. Odada da vantilatör çalışıyor sıklıkla. Ortam şartları da bu şekilde.
  ***
  Bahçe toprağı sakıncalı. Saksı çok küçük olunca bu durumda ponza taşının da sayesinde işler yolunda gitmiş. Ya hemen şimdi bu birkaç gün içinde acilen doğru toprak karışımı ile 12cm saksıya aktarın ya da haziran ayına kadar hiçbir şekilde rahatsız etmeyin. Yaz sıcakları dindikten sonra sulamaları sadece toprak kupkuru oldukça yapın.

 3. Büşra, Balıkesir dedi ki:

  Eski toprağından arındırmadan oturtup etrafına mı doğru karışımı eklemeli yoksa eski toprağı arındırmalı mı? Bir de kuruyken mi değişim yapayım yoksa yeni sulanmışken mi?
  ***
  Kökleri tutunduğu topraktan hiç ayırmadan halledin. Toprak kuru iken bunu yapmanız imkansız. Kökler ve toprak darmadağın olur.

 4. Elif Y. -Kırşehir dedi ki:

  Süt ağacım 4 yıl oldu dikeli. Şimdi kahverengi lekeler oluştu. Ben de üstten budadım şimdi daha kötü oldu. Düzelir mi ne yapmalıyım?
  ***
  Ya toprağı çok kötü olup kökleri çürütmeye başlamış ya da yeri ışıksız ve havasız. Yoksa yaz aylarında çok hızlı dallanır. Her yerinden çok sayıda uzayan dalların üzerinde yemyeşil birçok yapraklar olur. Sizinkinde hiçbir gelişme yok anladığım kadarıyla. Yani bir yazı ölü gibi geçirmesi çok kötü bir şey. Bu durumda zaten olanlar olmuş demektir.

 5. Ece, İstanbul dedi ki:

  Neredeyse tavana dek uzanan sütleğen ağacımda un biti oldu. Ben de arap sabunu uyguladım. Şimdi her yerde siyah lekeler var. Ne yapmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Ne yazık ki şunu yapın bunu yapın diye bir tavsiyede bulunamıyorum. Çünkü sebep gerçekte neden kaynaklıdır bilmem imkansız. Arap sabunu genellikle bitkileri mahvediyor. Bitki bitleri için etkili ilaçlar varken veya sabunu az kullanarak başka maddelerle karışım ilaç yapmak varken sırf arap sabunu kullanmak yanlış. Öte yandan bitkinizin şimdiki sorunu belki de toprağının bozulmuş olmasından kaynaklanıyordur (bu durumda kararmalarla başlayan problemin peşinden köklerde ve dip tarafta hızlı bir çürüme başlar). Bunların dışında diğer iki ihtimal: 1- Bitlerle mücedelede geç kaldığınız için bitlerin bitkinin dokularında fazla tarhibat yapmaları sonucu o kısımlarda mantar hastalıklarının türemesidir. 2- Unlu bitler ve koşnil türü bitler bitkilere virüs bulaştırır. Bunun sonucunda ise o virüslere direnci olmayan bitkiler ölür.

 6. Meryem, Ankara dedi ki:

  Süt ağacımda bu sene çok güzel gelişme vardı. Yeşillendi, yaprakları gelişti, yavru verdi lakin şimdi gövdede ufak ufak kahverengi lekeler oluşmuş. Yapraklarda da beyaz izler var. Ve yapraklarını dökmeye başlamış. Sizce sorun nedir ya da ben ne yapmalıyım? Özel kaktüs sukulent toprağına ekili.
  ***
  Lekeler çok küçük nokta gibi ise ve yapraklardaki beyaz izler de küçük noktalar gibi ise bunlar bitki bitlerinin zararı olabilir. Ama bitlenme yoksa köklerin çürümeye başladığı anlamına gelir. Sukulent toprağı diye satılan ticari zeka ürünü mamüle hiç güvenmeyin. Kendi sukulent toprağınızı kendiniz hazırlayın. Ayrıca sulamaları sürekli az miktar su ile yaptıysanız bu hatanız kökleri çürütmüştür. Ayrıntılar şu sayfada: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 7. Nuray, Kırıkkale dedi ki:

  Bir arkadaşımdan yan dal aldım 2 gün dışarda kaldı minik bir saksıya diktim tuttuğunu nasıl anlarım?
  ***
  Yanlış zaman. Tutacağını sanmıyorum. Ama güneşli pencere varsa, günde birkaç saat güneş alacaksa ve ev sıcak oluyorsa belki olabilir. Bekleyip göreceksiniz. Bir daha sadece yaza doğru deneyin. Yukarıda ayrıntıları yazılı.

 8. Reyhan, İstanbul dedi ki:

  Euphorbia kaktüsüm aynı ay içinde üç şehir değiştirdi. Şu an evim pek güneş almıyor. Bitkim canlı değil. Dalları epey güçsüz görünüyor. Toprak değişimi mi yapmalıyım?
  ***
  Bu tip bozulmalar genelde toprak altı kısmının tamamıyla çürümesinden ileri gelir. Üst sağlıklı kısımları kesip almanız ve sonra yukarıda çoğaltılması kısmında anlattığım gibi köklendirerek yenilerini elde etmeniz lazım. Ama mevsim hiç uygun değil. Yine de isterseniz deneyin. Başka yapacak bir şey yok.

 9. Elif, Antalya dedi ki:

  Benim bitkim 5 yıllık. Terasta çardak altında çok güzel gelişiyor fakat sürekli yan dallar çıkarıyor. Boyu 2m civarı ama enini kollarımla saramayacağım kadar genişledi. Ve asıl sorunum bu kadar dalı sadece 8-10cm çapında tek bir ana gövde taşıyor. Aklım gidiyor ağırlığından yada rüzgardan kırılacak diye. Gövdeden biraz dal kırıp seyrekleştirmeye çalışıyorum ama bitkiye zarar veririm diye fazla yapmadım. Ne önerirsiniz bu durum için?
  ***
  Budamanın bitkiye bir zararı olmaz. Ama budarken öz suyu gözünüze kaçarsa çok fena zarar verir. Kör edici olacak kadar etkilidir. Sadece buna dikkat edin.

 10. Betül dedi ki:

  Süt ağacımın bazı dalları cansızlaşıp büküldü. Susuz kalma durumu yok. Birkaç dal boynu bükük. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bu tip bozulmalar toprak altı kısmının tamamıyla çürümesinden ileri gelir. Üst sağlıklı kısımları kesip almanız ve sonra yukarıda çoğaltılması kısmında anlattığım gibi köklendirerek yenilerini elde etmeniz lazım. Ama mevsim hiç uygun değil. Yine de isterseniz deneyin. Başka yapacak bir şey yok.

 11. Zeynep, Muğla dedi ki:

  Süt ağacımdan üç sene önce çoğalttım. Yaklaşık 90cm boylarına geldi. Ancak son zamanlarda gövdesinin rengi açık yeşile döndü. Oldukça dolgun yeni sürgünleri ve yaprakları da var. Sadece rengi değişti. Eski süt ağacımla aynı yerde duruyorlar ve aynı ışığı alıyorlar ama renkleri farklı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  ***
  Tepeden tırnağa ani renk değişimi olmuşsa topraktaki bozulmadan kaynaklı bir problem olabilir. Normal olan durumlara gelince, yeni gelişmiş genç dallar biraz açık tonda tatlı yeşil olur. Eski dallar ise koyu tonda metalik yeşil gibi veya zümrüt yeşilinin çok koyu tonunda olur.

 12. Emine, İzmir dedi ki:

  5 senelik süt ağacım gayet sağlıklı ve boyu oldukça uzamıştı. Birçok da yan dalları var. Bahar aylarında büyük bir saksıya diktim. Suladığımda kuruması biraz geç oluyor. Sebep bu mudur bilemiyorum. Birçok dalında dipten çürümeler başlamış. Ana dalda ve kökünde bir şey yok. Ancak gövdenin alt kısmında sararma var. Dalın uç kısımları da içi boşalmış gibi yumuşak ancak yeşil. Dip kısmı çürümeye başlayan dalların çürük kısımlarını kesip dediğiniz gibi bir gün bekletmek üzere kenara aldım. Yumuşayan uç kısımları kesmek gerekir mi kalsın mı? Ana dalı köküyle birlikte başka saksıya aktarmak istiyorum. Dipteki sarıya dönük kısım düzelir mi? Onun da uç kısmı yumuşak. Kesmek gerekir mi?
  ***
  Orasını burasını kesmek bitkiyi asla sağlığına kavuşturmayacak. Yani işe yaramaz ama bozuk yerleri kesmek lazım, o başka. Tüm dip kısmı, toprak içindeki kısmı tamamen çürümüş. Yine de belki fazla geç kalmadıysanız çürümeler sadece köklerle sınırlıdır. Belli olmaz ama dip kısmı için bence umut yok. Sebep yanlış toprak kullanmanızdır. Toprağına ponza taşı karıştırmak kesinlikle şart. Hatta şöyle bir toprak karışımı en sağlıklısıdır: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.. Ayrıca sulamaları şu usulde yapmak gerekir: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 13. Nurcan, İstanbul dedi ki:

  İki sut ağacım da cam önünde. Çok güzel gelişiyor ve çok da sağlıklı. Fakat camın hemen altında petekler var. Kış boyunca soğuk bir odam yok. Balkonum ise açık ve çok rüzgarlı. Petekten uzağa konumlandırsam karanlıkta kalacak. Bu durumda biraz karanlıkta kalmasını mı yoksa aynı yerinde kalmasını mı tercih etmeliyim?
  ***
  Aynı oda içinde, pencereden biraz uzak olmasının sakıncası yok. Hem karanlık sayılmaz. Sakın dışarı koymayın.

 14. Ebru, Antalya dedi ki:

  Süt kaktüsümün toprağı çok azalmıştı. Yeni toprak ekleyip suladım. Şimdi dalları cansızlaştı. Dallarının orta kısımları açık renk oldu. Normal mi? Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yeni toprak kökleri zehirleyip çürütmüş. Dipten başlayarak bitki yavaş yavaş ölecek. İş işten geçmeden önce hemen acilen topraktan çıkarın. Kökleri yıkayın. Çürük yerlerin hepsini kesin. Kurulayın ve birkkaç gün açıkta beklettikten sonra gübresiz, temiz, iri taneli kum ile karışık kuru toprağa dikin. 15 gün kuru toprakta kalsın. Sonra ise sadece toprak adam akıllı kupkuru oldukça sulayın.

 15. Nur, İstanbul dedi ki:

  Trigonam güzel büyüyor fakat 2-2.5 yıldur aynı toprak ve saksıda. Toprak ve saksı değişimi yapmalı mıyım? Yaparsam ne zaman? Minik dallardan biri büyümüyor. Nasıl büyütebilirim?
  ***
  Haziran başını bekleyin. Bir dalın büyümüyor olması hiç önem değil. Zaten yaz aylarında gelişim gösteriyorlar. Ama sürekli sıcak ve bol bol güneş alan bir odada olursa kışın da büyüyebilirler.

 16. Selma S. -Bursa dedi ki:

  Süt kaktüsüm dibinden kupkuru oldu. Yaklaşık 15-20 gündür dalları da aynı şekilde dipler kuru, uç kısımları yeşil. Kuruyan dalları kestim ama çürüme değil kuruma var. Ne yapabilirim? Boyu 70 santim kadar var.
  ***
  Toprağın zehirleyip öldürmesi sonucu her zaman çürüme olmuyor. Yapılacak bir şey yok. Bundan sonra bitkilerinizin topraklarına çok dikkatli olun.

 17. Tuğba, Hatay dedi ki:

  Süt ağacım Ağustos ayından beri benimle. İlk geldiğinde yaprakları döküldü ama şimdi toparladı boyu da baya uzadı. Ama uzayan kısımlar açık yeşil ve gövdesine göre ince. Neden olabilir? Ayrıca ilk geldiği ay toprağı karınca yuvasına dönmüştü. İçinde yüzlerce karınca vardı. İlaç sıkarak tarçın dökerek yok etmeye çalıştım yok oldular bir süre sonra. Şimdi de yaprakların altında beyaz böcekler var. Sirkeli su sıkıyordum bir kaç gün gitmediler. Neden rengi açık yeşil? Karıncalar neden oldu ve böcekler nasıl gidecek?
  ***
  Rengi önemli değil. Dallar sağlıklı ve sert mi bu önemli. Kalınlaşma ise hem uzun süre direkt güneş hem de doğru bakım gerektirir. Gerçi bu türün dalları pek kalınlaşmıyor. Karınca eski yerinde olmuş. Bir daha olmaz. Beyaz böcekler muhtemelen beyaz sinektir. Bu familyadan bitkilerin yapraklarını mahvederler. Çözüm için sayfasındaki açıklamaları okuyun: https://azbitki.com/bitler#beyazsinek

 18. Hatice, Denizli dedi ki:

  Bu ay süt ağacından çelik aldım. İlkbahara kadar dikmeyip bekletsem zarar görür mü?
  ***
  Serin bir odada hiçbir zarar görmez. Sıcak odada ise, güneşli pencere önünde tutmanız şartıyla sırf dere kumu veya ponza taşı ile saksıya dikin. Dere kumu 4-5mm gibi çok iri taneli olmalı. Kupkuru hale geldikçe sulayın. Mayıs sonuna kadar böyle devam edin. Sonra gereken toprak karışımına dikmelisiniz.

 19. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Euphorbia mammilmalis adlı kaktüs gibi bir euphorbiam var. Soğuğa dayanımı ne kadardır? Bilginiz var mı?
  ***
  -9C derece, variegata çeşidine ise -6C derece diyorlar.

 20. Zehra, Konya dedi ki:

  Süt ağacım balkondaydı. Havalar çok soğuk olduğu zamanlarda donmuş ama kökünde bir şey yoktu. Don yerlerini kestim. Sadede kökü kaldı tekrar tutar mı acaba?
  ***
  Tamamıyla ölmüştür. Yapılacak hiçbir şey yok. Konya gibi yerlerde yaz aylarında dahi dışarı çıkarmamak gerekiyor.

 21. Seda, Kıbrıs dedi ki:

  Benim süt ağacım cılız ve ana gövdesi dik duramıyor. Boyunu kısaltsam zarar görür mü?
  ***
  Budama, saksı değişimi gibi her şeyi yaz sıcakları başlarken yapın. Kıbrıs’ta sanıyorum mayıs ortası uygun zamandır. Yukarıda ihtiyacınız olan ayrıntılı bilgiler var.

 22. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Euphorbia obesa soğuklara ne kadar dayanıklı sizce bilginiz var mı?
  ***
  O tür hakkında şimdilik hiçbir bilgim yok. -1C derece demişler. Euphoria trigona için -4C diyorlar ama İstanbul’da camekanlı kapalı balkonda birkaç yıl üst üste yazın köklendirdiğim fidanları kışın -1C derece soğukta bile haşlanmış gibi olup ölmüşlerdi. Yani o tür için -1C derece diyorlarsa bence kışın +1C dereceden daha fazla soğuğa maruz kalmamalıdır.

 23. Sahra, Ankara dedi ki:

  Benim süt ağacım baya büyük. Kış ayında evimde kuzey cephe olmasına rağmen çok sulamışım. Kapalı balkondaydı. Her bir dalı, her tarafı yumuşamış. Yumuşamayan yeri kalmamış. Ne yapabilirim? Kurtarabilir miyim?
  ***
  Sulamaktan değil de fazla soğuktan donup ölmüştür. Kurtaracağınız bir hali kalmamış olduğu kesin. Sürekli ev içinde salonda durması gerekiyordu.

 24. Çağrı, Ankara dedi ki:

  Sütağacım evime geleli az bir zaman oldu. Aldığım kişi yeni suladığını belirtmişti, toprağı nemliydi. Nemliyken taşınmasının kök çürümesine neden olabileceğini bilmiyordum ben, yazınızdan öğrendim. Toprağın üzerinde kalan 4-5 cm’lik kısmı kahverengiye dönüşmüş. Sanırım bir süredir çürümekte kökleri. Doğru mudur? Bu kahverengi kısmı kessem yukarıda söylediğiniz gibi bir süre dışarıda bekletip sonra yeni toprağa diksem kurtarabilir miyim? Ağacın boyu 2metre civarında. Bu kadar dipten kestiğimde 2 metrelik bitki tekrar köklenir mi acaba? Ağacın yaprakları da cansız ve yer yer sarı, dökülmeler mevcut. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dipten kahverengileşmesi normaldir. Çürüme değil. Eğer çürüme başlamıssa dipten simsiyah kararma yavaş yavaş yukarı ilerlerken üst ince dallarında incelmeler olur. Yaprak dökülmesi hiç önemli değil. Toprak çabuk kurusun diye üstten eşeleyip biraz toprak çıkarın. Eğer eviniz gece gündüz hiç kesintisiz 20C derece üzeri sıcak olmuyorsa ıslak toprakta yer değişimi çok tehlikeli. Bir de eski yerinde sürekli sıcağa alışık ise çürüme kesindir.

 25. Nurdan İ. -Ankara dedi ki:

  Neredeyse tavana kadar uzanan süt ağacım var. Yanlardan yeni yeni süt dalları da çıkıyor. Ama bugün farkettim ki kökten başlayarak gövdesi kahverengileşmeye başlamış. Acaba hastalanıyor mu?
  ***
  Bitki yaşlandıkça aşağı kısımlarının kahverengileşmesi, odun gibi bir hal alması doğal özelliğidir. Üst kısımlarda yumuşama filan olmuyorsa hiçbir sorun yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.