Evde Civciv Bakımı

Evde civciv besleyecekseniz, gerekli şartları sağlamadıkça (ve eğer yazın aşırı sıcak günlerinde değilseniz) civcivler daha ilk günde ölürler. Her şeyden önce sıcak bir bir kutu gerekiyor.

Evde civciv beslemek, büyütmek, kutu, ısıtıcı lamba, su verme, yem verme, temizlik konuları

Aldığımız civcivler niçin ölür?

Civcivlerin hasta olması, ölmesi çocukların beslediği civcivlerde çok sık olan bir şeydir. Çocuklar üzülür ama bir yandan da ölmelerine kendilerinin sebep olduğunu hiç kabul etmezler. Büyüklere düşen vazife buradaki bilgileri aynı şekilde uygulayarak ve neyin niçin gerektiğini çocuklara güzelce anlatarak onları hatalardan kurtarmak olmalıdır.

Civciv ölümlerini nasıl önleriz?

Civciv almadan önce aşağıda ne anlatmışsam aynen o şekilde ortam hazırlamamız kesinlikle şart. Başka şekilde evde civciv besleyemezsiniz. Kesinlikle öleceklerdir. Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden binbir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Üşümelere dikkat: Ölmemiş olabilirler

Bu ilginç durum yumurtadan yeni çıkmış civcivlerde ilk 10 veya 15 günde oluyor. 25-30C derecelerde sıcakta bile ısı yetersizliğinden dolayı ölü gibi hale gelirler. Eğer 36C derece ısı sağlarsanız dirilip herkesi şaşırtırlar. Öldü diye sokağa ya da çöpe atılan civcivlerin kızgın güneş altında güneşin ısıtmasıyla dirilip ortada dolaşmaya başladıkları sıkça duyduğumuz olaylardandır.

Civciv almak için en uygun zaman

Civcivlerin büyümesinde hava şartlarının önemli etkisi var. Sıcakta daha iyi gelişip serpilirler. Buna göre civciv almanın en uygun zamanı mayıs başıdır. Kümeslerde yaşamalarının sorun olmayacağı kadar büyümeleri haziran ayının ortaları gelir ve artık havalar ısındığı için dışarıda kümeste yaz buyunca hızla büyürler.

Evde civciv bakımı için en basit ortam ve şartlar

Yumurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket etmelerine uygun bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa bile bu ölçülere yakın olmalıdır. Akvaryum cam kutusu da uygundur.

Kutuda civciv

Sıcaklık çok önemlidir

Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Yanlardan kutuya birkaç delik açın. Akvaryum gibi cam kutularda delik açamazsınız. Bu takdirde üstteki cam levhayi biraz daha açık yerleştirin. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakacaksınız. Bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35C derece olacak. 7. günden 10. güne kadar 32 – 33C derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30C derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürün. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Civcivler bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir. Yaz mevsiminde iseniz güvercin büyüklüğüne geldiklerinde dışarıda kümeste ısıtıcı olmadan beslenebilir. Üç aylık olmadan evvel kışa girmişseniz üç ayı bitirinceye kadar kümeste ısıtma tedbirleri almanız şarttır.

Yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin kutularının zemini

Kim ne derse desin, profesyonel filan olduklarına bakmayın: Yani civcivlerin altına bıldırcın kafeslerindeki gibi bokları alta geçiren tel örgü koymayın. Ve sakın yem kutusu kullanmayın.

En kolayı ve en sağlıklısı şudur:

Kutunun dibine gazete kağıdı serin. Civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak ve anında kurutacaktır. Özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.

İlk 10 gün geçtikten sonra civcivler yemleri iyice tanımış olur. Bundan sonra zemine gazete kâğıdı üstüne temiz toprak karışımı yayın. Civciv yemlerini köşelere öbek öbek dökün. Civcivler yemleri iyice dağıtır ve alt yaygıyı devamlı eşeleyip toprağa ve talaşa karışan yem parçalarını ararlar. Bu hareketlilik civcivlerin çok sağlıklı gelişmesini sağlar. Her gün gazete kağıdını ve toprağı değiştirmeyi unutmayın.

Civcivlerin gece uykusu

Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz: Civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz. Civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurken birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

Evde civciv beslemek için civciv yemi

Hazır civciv yemi bulup almalısınız. Bulamazsanız civciv beslemeyin. Bu yem çok fazla su içirir. Onun için civcivlerin her zaman, kesintisiz her saniye temiz içme suları olmasına çok dikkat edin. Dökülmüş mü bitmiş mi diye sık sık kontrol edin. Asla susuz kalmamalılar. Bir aylık olduklarında yeşil salatalık, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivler büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bunlar tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir. Elinizden geldiğince tuzsuz yiyecek sağlayın. Aşırı tuzlu olmadıkça arada sırada vermeniz gereken yemek artıklarınızın tuzunun bir zararı olmaz. Daha neler yemeliler, ⇒ şu sayfayı okuyun.

Civciv yemi bulamadıysanız

İlk 10 gün buyunca sadece haşlanmış yumurta verin. On günü atlatınca haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, bir saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur, haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çerliston biber ve su emdirilmiş ekmek kırıntıları.. Civciv yemi bulamazsanız bunlardan karışımlar yaparak verin. Bir buçuk aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

Kutudan kümese alınmaları

Bunu civcivler birbuçuk – iki aylık kadar olduğunda yapmalısınız. Kışta iseniz kümesin ısıtılması gerekir. Bu aşamada, civcivlerin hayati ihtiyaçlarından biri gerçek toprak zeminde toprak banyosu yapma alışkanlığı kazanmalarıdır. Hayatları boyunca buna devam etmeleri sağlıkları açısından şarttır. Civcivlerin ve tavukların ayrıca kümese mahkûm yaşamamaları, mümkün olduğunca geniş bir bahçede dolaşmaları şarttır. Geniş bahçe imkânınız yoksa civciv almamanızı ve tavuk besleme merakınızı ertelemenizi önemle ve ısrarla tavsiye ederim. Balkonda, terasta, daima kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmez.

Civcivler bahçede balkonda serbest yetiştirilir mi?

Kargalar kedilerden daha kurnaz olup en başarılı civciv hırsızlarıdır. Civcivleriniz kargalardan daha büyük olana kadar kargalardan ve kedilerden korumalısınız. Ayrıca farele, sansarlar ve gelincik gibi hayvanların gece saatlerinde civcivlerinizin kümeslerine girmeye çalışacaklarından emin olun ve gereken her türlü önlemi alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Evde Civciv Bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hadbmir dedi ki:

  Civcivlerimi dediğiniz gibi gündüz koymak için kümese gittim ancak tavuklar resmen civcivleri yem yiyecek gibi didiklemeye başladılar. Geri aldım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Biraz daha büyümelerini mi beklemeliyim?
  ***
  Öyle ise şu sayfadaki gibi yapmak zorundasınız başka çareniz yok: Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri

 2. Asil, Maraş dedi ki:

  Koku problemi için ne önerirsiniz? adet civciv im var. Şimdilik evdeler. Ancak dışkıları bazen koku yapıyor bazen ise ıslanınca kokuyor. Yedikleri yemden mi kaynaklanır? 0 numara civciv yemi kullanıyorum. Farklı yem denemeli miyim?
  ***
  Kutunun dibine kağıt yayın. Yemleri yem kutusunda vermek yerine tüm yüzeye bol bol serin. Her gün altlık kağıdı değiştirin. Bu sayede hiçbir şekilde koku olmaz. Zaten evde civciv bakımı böyle olur. Başka türlü olmaz.

 3. Hadbmir dedi ki:

  Merhaba civcivleri mi güçte olsa kümesin dışındaki küçük bahçede tavuklar dövmeden 3 gün tuttum bu geceleri eve çıkardım ancak çok endişeliyim bugün kümeste tavuklarla kalacaklar tavuklar gece civcivleri döver mi?
  ***
  Daha önce dövüyorlarsa sabah ortalık aydınlanınca anında dövmeye başlarlar. Hepsi ölür. Acilen kurtarın. Sabahı beklemeyin.

 4. Hadbmir dedi ki:

  Civcivlerin kanatları neden düşer?
  ***
  Ya hastalıktan ya da sıcaklık yetmezliğinden olur.

 5. Elif, Samsun dedi ki:

  Merhabalar ben bugün iki tane civciv alacağım. Hava çok sıcak olduğu için annem lamba filan kullanmamam gerektiğini söylüyor. Ben ise üşüyüp hasta olacağını sanıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kuluçka devresinde yumurtalar nasıl sıcak tutuluyorsa yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin de o şekilde özellikle ilk 5 günde hemen hemen aynı sıcaklıkta tutulmaları şart. Anneniz yanılıyor. Bunlara ana tavuk yok ki üşüdükleri zaman altına alıp ısıtsın. Hava ne kadar sıcak olursa olsun en azından gece boyunca lamba ile veya sıcak su dolu kavanoz ile kutu içinin ısınmasını sağlamak lazım.

 6. Veyis E. -Viyana dedi ki:

  Civcivleri ne zaman bahçeye bırakmam lazım?
  ***
  En azından güvercin kadar gelişmiş olmaları lazım. Yoksa martı, karga gibi kuşlar bunları hemen alır götürür. Kediler de tehlike.

 7. Mehmet, Kaya dedi ki:

  13 günlük sasso etlik civciv aldım ısıtma lamba ile içerisi 24 ile 26 arası bir sıkıntı olur mu?
  ***
  En tehlikeli dönemi atlatmışlar. Isıtmak için lamba kullanıyorsunuz. Bu durumda sorun olmaz. Ama 24-26 dediğiniz ısı evin değil kutunun içinin ısısı ise yeterli olmayabilir. Civcivlerde neşesizlik, hareketsizlik, yem yememe, lambanın yanından ayrılmama gibi haller varsa kutuya bir iki lamba daha koyun. Keyifleri ve iştahları yerindeyse gerek yok.

 8. Mehmet, Kaya dedi ki:

  Cevap için teşekkür ederim. Yeme içmede sıkıntı yok keyifleri yerinde. Yine de her ihtimale karşı lamba wattını yükselterek iç sıcaklığı 29-30 a çıkarttım. Yeterli midir?
  ***
  Rahatça dolaşıp neşe ile yem yeme çabasında iseler sıcaklık vesaire her şey yolunda ve fazlasıyla yeterli demektir.

 9. Gamze, İstanbul dedi ki:

  Yorumlarınızı okudum her bir soruya cok güzel açıklayıcı net cevaplar vermişsiniz. bazı cevaplarınız beni güldürdü. sanırım civcivleri cok seviyorsunuz. :) kolay gelsin iyi günler dilerim.
  ***
  Teşekkür ederim. Civciv sevgisi değil de insanları “canlı” varlıklara karşı duyarlı olmaya sevk etmeye çalışmak desek daha doğru olur.

 10. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Civcivlerim suya girebilir mi?
  ***
  Hayır.

 11. Didem, Gaziantep dedi ki:

  Yeni kuluçkadan çıkan 2 günlük civcivler kaşınmaya başladılar ne yapmalıyım?
  ***
  Bitlenme mi var, yoksa bir şey alerji mi yapıyor, ben bilemem. Siz kontrol edin. Veya veterinerlere danışın.

 12. Enes, Mardin dedi ki:

  Yeni civciv aldım her gün onları dışarıya çıkarıp Güneş altında bırakıyorum ve uyuyorlar bir sorun olur mu?
  ***
  Evet sorun olur.

 13. edies dedi ki:

  Civcivlerim hareketsiz, gözünü sürekli kapatıyorlar. Soğuk alındığından şüpheliyiz. Ne yapmalıyız?
  ***
  Yukarıda anlattığım gibi ısıtıcılı kutu lazım. Aynen o şekilde olmalıdır.

 14. Kaida dedi ki:

  2 adet 4 günlük civcivim var. kutuda besliyorum. kutunun içine sıcak su içeren kavanoz koydum. kavanozun dışına civcivlerle doğrudan teması engelleme amacıyla bir çorap geçirdim. civcivler kavanozun dibine sokulup uyuyorlar. Bir sorun olur mu?
  ***
  Sorun olmaz endişelenmeyin.

 15. Kaida dedi ki:

  Ben büyük bir hata yaptım. Beş günlük civcivlerim var. Civcivlerim nasıl yaptılar bilmiyorum ama birbirlerinin üzerine kaka yapmışlar. Ben de bunun onları hijyen açısından kötü etkileyebileceğini düşünüp ılık suyla yıkadım. Çok pişmanım. Hemen sonra saç kurutma makinasıyla kuruttum. Tüyleri kuruduktan sonra kutuda sıcak su şişesinin yanına bıraktım ve uyuyorlar. Ötüyorlar şu an. Bir şey olur mu, ne yapmalıyım? Onları kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Bilmiyorum bekleyip göreceksiniz. Sabaha sağ salim çıkarlarsa artık bir şey olmaz.

 16. Kaida dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Civcivlerimi yıkadıktan hemen sonra saç kurutma makinesiyle uzaktan sıcak ayarda kuruttum. Kutularındaki sıcak su şişesini yeniledim ve yanlarına bıraktım. Tüyleri tamamen kurudu ve titremeyi bıraktılar. Gece sık sık sıcak sularını yeniledim ve sorunsuz bir şekilde yaşamayı sürdürüyorlar. Bir sorum daha olacak, civcivlerim 6 günlükler ve onları dışarıyla etkileşimi kesmesinler diye dışarıya çıkarıyor, çimene birakıyorum. Yaklaşık on beş dakika dışarıda yanlarında bekledikten sonra geri kutularına alıp eve getiriyorum. Dışarı çıkmalarında bir sorun yok değil mi?
  ***
  Sorun yok ama kedilere dikkat edin. Kedi olmasa bile yanlarından uzaklaşmayın. Karga ve martı kuşları çok usta civciv hırsızlarıdır.

 17. Nuran dedi ki:

  Civciv almayı düşünüyorum ama büyüdükleri zaman ne yapacağımı bilmiyorum. Sizce yine de civciv almalı mıyım?
  ***
  Büyüdükleri zaman kesip yiyeceksiniz. Bu amaçla çok kişi civciv alıp büyütüyor. Marketlerdeki acayip tavuk etlerinden bin kat daha lezzetli olur.

 18. Selçuk dedi ki:

  Evde 2 tane civciv besliyoruz ve sürekli yem yiyorlar kursakları tombik tombik oluyor. Günlük yem yeme sınırı var mıdır acaba?
  ***
  Ne bulsalar yerler. Yemleri yem kaplarında değil, kutunun dibine her yere dağınık serperek verin. Yoksa yem veremediğiniz meşgul bir gününüzde birbirlerini yemeye çalışırlar. Ama yerlerden eşeleyerek yiyecek aramaya alışırlarsa birbirlerini yeme tehlikesi ortadan kalkar.

 19. Hüseyin K dedi ki:

  İki haftalık sasso civciv aldım. 100 tane yakın uyurken üst-üste çıkıyor. İlk gün 4 tanesi altta kalmış ölmüş. Neden üst üste ve birbirinin altına yanına sokuluyorlar?
  ***
  Demek ki üşüyorlar. Ortam rahat edecekleri kadar sıcak olmak zorunda.

 20. Melisa, İstanbul dedi ki:

  Benim 2 tane civcivim var 2 haftadır bizdeler. Hafta sonları onları bahçeye götürüyoruz. diğer tavukların hiçbiri onlara bir şey yapmıyor. Civcivlerin dışkılarının kokusu çıkmaya başladı ve evde olduğu için kötü oluyor balkona çıkarıyoruz arada ama korkuyoruz. 1 hafta sonra yani 3 haftalıkken kümese koysak olur mu? zaten yukarıda dediğim gibi diğer tavuklar onlara bir şey yapmadı.
  ***
  Tavukların bir şey yapmaması iyi. Genelde küçük civcivleri hiç dışlamazlar. Şimdiden alışırlarsa iyi olur. Bu sayede, büyüdüklerinde sorun çıkmaz. Ama esas tehlike kediler, fareler, kargalar ve martılardır. Bunlar civcivleri kapıp kaçırır.

 21. Melisa, İstanbul dedi ki:

  Yani şimdi onları 3 haftalıkken kümese koysam bir şey olur mu?
  ***
  Tavuklar eğer tünekte değil yerde veya folluklarda uyuyorlarsa civcivler onların altlarına girip geceyi sıcak geçirirler. Ama tünekte uyuyorlarsa civcivler soğuktan çok fena etkilenebilir. Gerçi havalar ısındı sayılır ve civcivler üç haftalık olmuş. İsterseniz bir hafta daha sabredin.

 22. Vedat, Hatay dedi ki:

  26 civcivim kutuda evin içinde 16 gündür bakıyorum. Kontrollü olarak bahçeye çıkarıp 10 gün sonra kümese lamba takıp bahçeye almayı düşünüyorum. Bahçede 4 tavuk bir horoz var. Neler tavsiye edersiniz?
  ***
  16 günlük olmuşlar. 10 gün daha evde tutabilirmişsiniz. O halde bahçedeki kümeste ısıtıcı lambaya hiç gerek yok. Hem tehlikeli dönemi atlatmış olacaklar hem de zaten yaz sıcakları başladı ve on gün sonra tam anlamıyla yaz mevsimi. Şimdi diğer tavukların yanında deneyin. Genelde küçük civcivlere hiçbir şey yapmazlar ama mutlaka dikkatli olun, iyi gözlemleyin. Zarar vermiyorlarsa fazla geç kalmadan artık onların yanında tutun. Şimdiden alışsınlar. Biraz daha büyürlerse tavuklarınız onları kabullenmez, dışlar, gagalayarak öldürmeye çalışırlar.

 23. Eda Y. -Düzce dedi ki:

  Dört gün önce 30 tane civciv aldım. Şu an 11 günlükler. Kaç gün daha kasada bakabilirim?
  ***
  Yaz sıcakları başladı ve en tehlikeli dönemi geride bırakmışlar. Kutuda baş edemeyeceğiniz zamana kadar kutuda tutun. Gece serinlerinden kötü etkilenebilirler mi diye tedbirli olmak açısından en azından 10 gün daha idare etmelisiniz.

 24. Kübra, Konya dedi ki:

  Civcivlerimden biri ishal olmuş ama kanlı ishal değil normal kahverenginde bir ishal ve iyileşmesi için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
  ***
  Hastalık olsa anında hepsinde olur ve ölürler. Herhalde yediği bir şey üzerine fazla su içmiştir. Bu durumlar gayet normaldir. Tavuklar ve kuşlar çişini kakasını bir arada karışık çıkarır. Bazen fazla sulu olmaları bu yüzden.

 25. Hamza Y. -İzmir dedi ki:

  Civcivleri saat 11 de karanlıkta bırakıp uyusunlar diye artık sabah 12de ışık gören odama alıyorum sizce güzel bir gelişim yakalarlar mı?
  ***
  Bu gidişle hepsi ölür. Günde 13 saat karanlık yanlış. 8-9 saat uyumaları yeter. Özellikle de sabahleyin doğada serçeler güvercinler saat kaçta güne başlıyorlarsa aynı saatte güne başlamaları lazım ki sağlıklı gelişip hızlı büyüsünler. Diğer bakım işlerini aynen yukarıda nasıl anlatmışsam o şekilde yapın.