Evde Civciv Bakımı

Evde nasıl civciv beslenir, bakımı nasıl yapılır? Civciv kutusu, kutu ortamının lamba ile ısıtılması, civcivlerin yemlenmesi, beslenmesi hakkında temel bilgiler ve tavsiyeler.

Evde civciv besleyecekseniz, gerekli şartları sağlamadıkça (ve eğer yazın aşırı sıcak günlerinde değilseniz) civcivler daha ilk günde ölürler. Her şeyden önce sıcak bir bir kutu gerekiyor.

Aldığımız civcivler niçin ölür?

Civcivlerin hasta olması, ölmesi çocukların beslediği civcivlerde çok sık görülen bir şeydir. Çocuklar üzülür ama bir yandan da ölmelerine kendilerinin sebep olduğunu hiç kabul etmezler.

Civciv ölümleri nasıl önlenir?

Civciv almadan önce aşağıda ne anlatmışsam aynen o şekilde ortam hazırlamamız kesinlikle şart. Başka şekilde civciv besleyemezsiniz. Kesinlikle öleceklerdir. Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden binbir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Üşümelere dikkat: Ölmemiş olabilirler

Bu ilginç durum yumurtadan yeni çıkmış civcivlerde ilk 10 veya 15günde görülebiliyor. 25-30C derecelerde sıcakta bile ısı yetersizliğinden dolayı ölü gibi hale gelirler. Eğer 36C derece ısı sağlarsanız dirilip herkesi şaşırtırlar. Öldü sanılarak sokağa ya da çöpe atılan civcivlerin kızgın güneş altında güneşin ısıtmasıyla dirilip ortada dolaşmaya başladıkları sık görülen olaylardandır.

Civciv almak için en uygun zaman

Civcivlerin büyümesinde hava şartlarının önemli etkisi var. Sıcakta daha iyi gelişip serpilirler. Buna göre civciv almanın en uygun zamanı mayıs başıdır. Kümeslere alınacak kadar büyüyünceye kadar haziran ayının ortaları gelir ve artık havalar ısındığı için dışarıda kümeste yaz buyunca hızla büyürler.

Civciv bakımı için en basit ortamın ve şartların oluşturulması

Yumurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket edebilecekleri bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa da bu ölçülere yakın olabilir. Hatta biraz daha küçük olabilir. Akvaryum cam kutusu da olabilir.

Kutuda civciv besleme

Sıcaklık çok önemlidir

Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Yanlardan kutuya birkaç delik açılmalıdır. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakılır. Bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35C derece olacak. 7. günden 10. güne kadar 32 – 33C derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30C derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürebilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir. Yaz mevsiminde iseniz güvercin büyüklüğüne geldiklerinde dışarıda kümeste ısıtıcı olmadan beslenebilir. Üç aylık olmadan evvel kışa girmişseniz üç ayı bitirinceye kadar kümeste ısıtma tedbirleri almanız şarttır.

Yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin kutularının zemini

Kim ne derse desin, profesyonel filan olduklarına bakmayın: Yani civcivlerin altına bıldırcın kafeslerindeki gibi bokları alta geçiren tel örgü koymayın. Ve sakın yem kutusu kullanmayın.

En kolayı ve en sağlıklısı şudur:

Kutunun dibine gazete kağıdı serin. Civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak ve anında kurutacaktır. Özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.

İlk 10 gün geçtikten sonra civcivler yemleri iyice tanımış olur. Bundan sonra zemine gazete kâğıdı üstüne temiz toprak karışımı yayın. Civciv yemlerini köşelere öbek öbek dökün. Civcivler yemleri iyice dağıtır ve alt yaygıyı devamlı eşeleyip toprağa ve talaşa karışan yem parçalarını ararlar. Bu hareketlilik civcivlerin çok sağlıklı gelişmesini sağlar. Her gün gazete kağıdını ve toprağı değiştirmeyi unutmayın.

Civcivlerin gece uykusu

Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz: Civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz. Civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurken birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

Beslenmeleri – Civciv yemi

Hazır civciv yemi bulup almalısınız. Bulamazsanız civciv beslemeyin. Bu yem çok fazla su içirir. Onun için civcivlerin her zaman temiz içme suları olmasına çok dikkat edin. Dökülmüş mü bitmiş mi diye sık sık kontrol edin. Asla susuz kalmamalılar. Bir aylık olduklarında yeşil salatalık, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivler büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bunlar tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir. Elinizden geldiğince tuzsuz yiyecek sağlayın. Aşırı tuzlu olmadıkça arada sırada vermeniz gereken yemek artıklarınızın tuzunun bir zararı olmaz.

Civciv yemi bulamadıysanız

İlk 10 gün buyunca sadece haşlanmış yumurta verin. On günü atlatınca haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, bir saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur, haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çerliston biber ve su emdirilmiş ekmek kırıntıları.. Civciv yemi bulamazsanız bunlardan karışımlar yaparak verin. Bir buçuk aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

Kutudan kümese alınmaları

Bunu civcivler birbuçuk – iki aylık kadar olduğunda yapmalısınız. Kışta iseniz kümesin ısıtılması gerekir. Bu aşamada, civcivlerin hayati ihtiyaçlarından biri gerçek toprak zeminde toprak banyosu yapma alışkanlığı kazanmalarıdır. Hayatları boyunca buna devam etmeleri sağlıkları açısından şarttır. Civcivlerin ve tavukların ayrıca kümese mahkûm yaşamamaları, mümkün olduğunca geniş bir bahçede dolaşmaları şarttır. Geniş bahçe imkânınız yoksa civciv almamanızı ve tavuk besleme merakınızı ertelemenizi önemle ve ısrarla tavsiye ederim. Balkonda, terasta, daima kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmez.

Civcivler bahçede balkonda serbest yetiştirilir mi?

Kargalar kedilerden daha kurnaz olup en başarılı civciv hırsızlarıdır. Civcivleriniz kargalardan daha büyük olana kadar kargalardan ve kedilerden korumalısınız. Ayrıca farele, sansarlar ve gelincik gibi hayvanların gece saatlerinde civcivlerinizin kümeslerine girmeye çalışacaklarından emin olun ve gereken her türlü önlemi alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)