Evde Civciv Bakımı

Evde civciv besleyecekseniz, gerekli şartları sağlamadıkça (ve eğer yazın aşırı sıcak günlerinde değilseniz) civcivler daha ilk günde ölürler. Her şeyden önce sıcak bir bir kutu gerekiyor.

Aldığımız civcivler niçin ölür?

Civcivlerin hasta olması, ölmesi çocukların beslediği civcivlerde çok sık olan bir şeydir. Çocuklar üzülür ama bir yandan da ölmelerine kendilerinin sebep olduğunu hiç kabul etmezler. Büyüklere düşen vazife buradaki bilgileri aynı şekilde uygulayarak ve neyin niçin gerektiğini çocuklara güzelce anlatarak onları hatalardan kurtarmak olmalıdır.

Civciv ölümlerini nasıl önleriz?

Civciv almadan önce aşağıda ne anlatmışsam aynen o şekilde ortam hazırlamamız kesinlikle şart. Başka şekilde evde civciv besleyemezsiniz. Kesinlikle öleceklerdir. Civcivleri aldıktan sonra ise hiç el sürmeyeceksiniz. Dokunmaya mecbur kalırsanız önce ellerinizi sıcak su ve sabun ile yıkanmalısınız ve tertemiz ellerinizin sıcaklığı gitmeden dokunmalısınız. Ele aldığınızda hiç sıkmamalı, yüzünüze sürmemeli ve öpmemelisiniz. Yoksa sizden binbir çeşit bakteriler civcivlere geçer ve civcivleriniz hasta olup ölür.

Üşümelere dikkat: Ölmemiş olabilirler

Bu ilginç durum yumurtadan yeni çıkmış civcivlerde ilk 10 veya 15 günde oluyor. 25-30C derecelerde sıcakta bile ısı yetersizliğinden dolayı ölü gibi hale gelirler. Eğer 36C derece ısı sağlarsanız dirilip herkesi şaşırtırlar. Öldü diye sokağa ya da çöpe atılan civcivlerin kızgın güneş altında güneşin ısıtmasıyla dirilip ortada dolaşmaya başladıkları sıkça duyduğumuz olaylardandır.

Civciv almak için en uygun zaman

Civcivlerin büyümesinde hava şartlarının önemli etkisi var. Sıcakta daha iyi gelişip serpilirler. Buna göre civciv almanın en uygun zamanı mayıs başıdır. Kümeslerde yaşamalarının sorun olmayacağı kadar büyümeleri haziran ayının ortaları gelir ve artık havalar ısındığı için dışarıda kümeste yaz buyunca hızla büyürler.

Evde civciv bakımı için en basit ortam ve şartlar

Yumurtadan yeni çıkmış 5 kadar civcivin rahatça hareket etmelerine uygun bir kutu 40 X 40 cm ebatlarında, 35 – 40 cm yüksekliğinde olmalı. Aynen bu ölçülerde olmasa bile bu ölçülere yakın olmalıdır. Akvaryum cam kutusu da uygundur.

Sıcaklık çok önemlidir

Kutunun üstüne cam bir levha konur. Üst tarafın 5’te biri açık olmalıdır. Yanlardan kutuya birkaç delik açın. Akvaryum gibi cam kutularda delik açamazsınız. Bu takdirde üstteki cam levhayi biraz daha açık yerleştirin. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakacaksınız. Bu ampul ısıtıcı vazifesi görür. Sıcaklığı ölçmek için mesela akvaryumlarda kullanılan sıcaklığı gösteren termometreden kullanacaksınız. Sıcaklık ilk 1. hafta 35C derece olacak. 7. günden 10. güne kadar 32 – 33C derece dolaylarında olacak. 10. günden sonra 15. güne kadar 30C derece olmalıdır. 15. günden 20. güne kadar 27 dereceye düşürün. Eğer yaşadığınız yerde hava çok sıcaksa ona göre ısıtıcıya özellikle gündüzleri gerek kalmaz. Civcivler bir ayı tamamlayınca yazın hiç ısıtıcıya gerek yoktur. Kışın ise iki aylık olana kadar yaşadıkları yerin sıcaklığı 18 derece altına düşmemelidir. Yaz mevsiminde iseniz güvercin büyüklüğüne geldiklerinde dışarıda kümeste ısıtıcı olmadan beslenebilir. Üç aylık olmadan evvel kışa girmişseniz üç ayı bitirinceye kadar kümeste ısıtma tedbirleri almanız şarttır.

Yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin kutularının zemini

Kim ne derse desin, profesyonel filan olduklarına bakmayın: Yani civcivlerin altına bıldırcın kafeslerindeki gibi bokları alta geçiren tel örgü koymayın. Ve sakın yem kutusu kullanmayın.

En kolayı ve en sağlıklısı şudur:

Kutunun dibine gazete kağıdı serin. Civciv yemini bolca bütün zemine yayın. Yemin bir kısmı bokları tutacak ve anında kurutacaktır. Özel civciv yemlerinin bu özelliği bir hayli işe yarıyor. Yem azaldıkça yeniden yem serpin. En az günde bir defa kutunun zeminini tamamen değiştirin.

İlk 10 gün geçtikten sonra civcivler yemleri iyice tanımış olur. Bundan sonra zemine gazete kâğıdı üstüne temiz toprak karışımı yayın. Civciv yemlerini köşelere öbek öbek dökün. Civcivler yemleri iyice dağıtır ve alt yaygıyı devamlı eşeleyip toprağa ve talaşa karışan yem parçalarını ararlar. Bu hareketlilik civcivlerin çok sağlıklı gelişmesini sağlar. Her gün gazete kağıdını ve toprağı değiştirmeyi unutmayın.

Civcivlerin gece uykusu

Küçük civcivler için ampulün gece gündüz devamlı yanması daha iyidir. Fakat dikkat etmelisiniz: Civcivlerinizin geceleri deliksiz bir uyku geçirmeleri doğaya uygun sağlıklı gelişimleri için hayati önem taşır. Bu sebeple, geceleri ampullerin önüne gölge yapan ve yanıcı olmayan bir şey koyun. Az ışık olsa bile civcivler yine uyur. İlk 20 günü atlattıklarında gece lambayı söndürebilirsiniz. Civcivler birbirlerine iyice sokularak uyurken birbirlerini ısıtırlar. Hatta aralarında daha büyük civcivler varsa küçükler onların kanatları altına girerler.

Evde civciv beslemek için civciv yemi

Hazır civciv yemi bulup almalısınız. Bulamazsanız civciv beslemeyin. Bu yem çok fazla su içirir. Onun için civcivlerin her zaman, kesintisiz her saniye temiz içme suları olmasına çok dikkat edin. Dökülmüş mü bitmiş mi diye sık sık kontrol edin. Asla susuz kalmamalılar. Bir aylık olduklarında yeşil salatalık, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivler büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bunlar tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir. Elinizden geldiğince tuzsuz yiyecek sağlayın. Aşırı tuzlu olmadıkça arada sırada vermeniz gereken yemek artıklarınızın tuzunun bir zararı olmaz. Daha neler yemeliler, ⇒ şu sayfayı okuyun.

Civciv yemi bulamadıysanız

İlk 10 gün buyunca sadece haşlanmış yumurta verin. On günü atlatınca haşlanmış yumurta, ince ince kıyılmış yeşil salata yaprakları, bir saat kadar suda bekletilip yumuşatılmış kısır yapılan ince bulgur, haşlanmış patates, ufalanmış buğday, ince parçalanmış çerliston biber ve su emdirilmiş ekmek kırıntıları.. Civciv yemi bulamazsanız bunlardan karışımlar yaparak verin. Bir buçuk aylık olduklarında artık yetişkin tavukların yediği her şeyden yiyebilirler.

Kutudan kümese alınmaları

Bunu civcivler birbuçuk – iki aylık kadar olduğunda yapmalısınız. Kışta iseniz kümesin ısıtılması gerekir. Bu aşamada, civcivlerin hayati ihtiyaçlarından biri gerçek toprak zeminde toprak banyosu yapma alışkanlığı kazanmalarıdır. Hayatları boyunca buna devam etmeleri sağlıkları açısından şarttır. Civcivlerin ve tavukların ayrıca kümese mahkûm yaşamamaları, mümkün olduğunca geniş bir bahçede dolaşmaları şarttır. Geniş bahçe imkânınız yoksa civciv almamanızı ve tavuk besleme merakınızı ertelemenizi önemle ve ısrarla tavsiye ederim. Balkonda, terasta, daima kapalı kümeslerde tavuk yetiştirilmez.

Civcivler bahçede balkonda serbest yetiştirilir mi?

Kargalar kedilerden daha kurnaz olup en başarılı civciv hırsızlarıdır. Civcivleriniz kargalardan daha büyük olana kadar kargalardan ve kedilerden korumalısınız. Ayrıca farele, sansarlar ve gelincik gibi hayvanların gece saatlerinde civcivlerinizin kümeslerine girmeye çalışacaklarından emin olun ve gereken her türlü önlemi alın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Evde Civciv Bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yılmaz, Adana dedi ki:

  Benim ampulüm yok ne yapıcam daha almadım şuanda içerisi 27 derece bu derecede ölür mü?
  ***
  İlk 10 gün tehlikeli. Ampul yerine kavanoza kaynar su koyun ve kapağını kapayın. Kutuda soba gibi işe yarar. Ara sıra değiştirin. Özellikle gece saatlerinde önemli.

 2. Zülal, İstanbul dedi ki:

  Biz 2 gün önce eve 5 tane civciv getirdik biraz büyümüşlerdi. Şuan elimize falan hiç gelmiyorlar ve çok korkuyorlar. Bende acaba yanlış mı tutuyorum diye düşünüyorum. Onlara kendimi nasıl alıştırabilirim ve nasıl tutmam gerekiyor?
  ***
  Hiç tutmamalısınız. Yukarıda yazılanları okumazsanız ve gerekenleri öğrenip yerine getirmezseniz her türlü yanlışınızda hemen ölürler.

 3. Sena, İstanbul dedi ki:

  Ben bir hafta önce civciv aldım. Annem geceleri yemek ve su koymayalım rahatça uyusunlar diyor. Ben susuz veya aç kalırlar diye korkuyorum. Nasıl yapmalıyız doğrusu nedir?
  ***
  Eğer sabah siz onlarla ilgileneceğiniz zamana kadar tam karanlıkta uyuyorlarsa annenizin dediği uygun olabilir. Ama öyle değilse su mutlaka olmalı. Önlerinde daima temiz su olması şart. Yem (civciv yemi) zaten sürekli ayaklarının altına serili olmak zorunda. Böyle yapmıyorsanız hata ediyorsunuz. Yukarıdaki bilgileri okuyup ona göre civciv besleyin. Başka türlüsü hiç iyi değil. Kutudan yem yedirmenizin çok kötü sonuçları olur.

 4. Emir, Mardin dedi ki:

  Ben çok küçük bir tabağa içmeleri için şu koydum ama hep içine girip dışkı yapıyorlar sonra içebiliyorlar. Onlar için sorun olur mu?
  ***
  Elbette sorun olur. Pis suda bakteriler, mikroplar çok büyük bir hızla çoğalırlar. Mikroplu su içirmeyin. Sütlaç kasesi gibi şey ile su koyun. Tabağa koyarsanız yürürken içine girerler.

 5. Osman Ulur dedi ki:

  Civcivimi ısıtmak için evde ampul yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Büyük bir kavanoza kaynar su koyun ve kapağını kapayın. Kutuda soba gibi işe yarar. Soğudukça değiştirin. Özellikle gece saatlerinde çok önemli.

 6. Nurullah, Bursa dedi ki:

  Civcivlerin 1 aylıktan biraz daha büyüdükleri zaman pire yapabileceklerini öğrendim. Bu doğru mu? İkinci sorum ise ben civcivlerime ampul kutusunu kesip yemlik yaptım bu yanlış mı? Yere dökersem kakalarıyla beraber yerler ve hasta olurlar diye korkuyorum.
  ***
  Civcivlerin altlığı hiç değiştirilmezse o ıslaklıktan dolayı her türlü pislik ve pis koku olur. Normaldir. Üşenmeyip her gün altlığı değiştirmeniz lazım. Zaten aylarca evde besleyemezsiniz. En fazla 40 gün. Yemlik yanlış. Civciv yemini yere serpeceksiniz. Her açıdan en sağlıklısı bu.

 7. Bartın dedi ki:

  Civcivlerin altına kum konur mu?
  ***
  Olur. Hiçbir zararı yok. Faydalıdır. Yemi de kum üzerine serpin.

 8. İrem, Bursa dedi ki:

  3 tane civcivim var. Daha yeni aldım. Sürekli sularını değiştiriyorum ve civciv yemi şu an alamadım. İnce kısırlık bulgur verdim yiyorlar. Gece lambam yok. Haziran ayındayız sıkıntı olur mu? 15 gün kutuda besleyin dediler. Bahçeli bir evim var. Kümese geçirmeyi düşünüyorum. Sürekli suyun içerisinde dip dibe uyuyorlar. Islandıkları için suyu yeni koyup onları kurulayıp tekrar kutuya koyuyorum. Bu arada evde 5 tane kedim var. Sadece 1 tanesi çok ilgili başlarında yatıyor ve onu gördükçe civcivler uyumuyor. Kedi taşıma kabında şu an besliyorum.
  ***
  İrem Hanım baştan sona her şey yanlış. Zaten siz bu satırları okuyana kadar ölmüş olurlar. Yukarıda nasıl anlatılmışsa öyle olmak zorunda. Başka yolu yok. Her şeyi dört dörtlük aynı şekilde önceden hazırlamadıkça bir daha civciv almayın.

 9. Sıla, Osmaniye dedi ki:

  Altı tane civcivimin bir tanesinin dışkısında kan var. O civcive ne yapmalıyım? Diğerlerine gelirse onlara da bulaşır mı? Dört beş günlükler.
  ***
  Bu tip sorunlarda pek bilgim yok ama bulaşıcı bir hastalık olduğunu sanmıyorum. Öyle olsa zaten bir gün içinde hepsini hastalık etkisi altına alırdı. Muhtemelen iç organlarında sakatlık gibi bir sorun vardır. Hemen iyileşme olmazsa o civciv hiç büyümez ve en fazla 15-20 gün yaşar.

 10. Ece, İzmit dedi ki:

  merhaba 1 tane civcivim var lambayla ısıtıyordum. Sanıyorum ki yem verirken lamba aşağı indi hafif fark etmedim. Civcivde fazla temas etmiş. Kafasının yanında su toplamış gibi bir şişlik var dokununca içe göçüyor. Ne yapmam gerekiyor acaba? Lambadan olduğunu düşünüyorum ama eminde değilim. 1-2 saat içinde oluştu.
  ***
  Yanma yüzünden olmuştur. Ama çabuk geçer. Bir şey yapmaya gerek yok.

 11. Burak, İstanbul dedi ki:

  Yorumlarda kutudan yem yemeyi bahsetmişsiniz kutudan kastınız nedir? Civciv yemliği mi? Ayrık bacak civciv için ne uygulamalıyım?
  ***
  Evet yemlik kullanmayın. Yemlerini önlerindeki yemlikten kolayca yemeye alışık yetişenler büyüyünce birbirlerini yiyor. Örnekleri çok görülen bir şey. Ayrık bacak için bacakları yaralamayacak şekilde iple bağlayın. İki bacak olması gereken yakınlıkta pozisyona gelecek şekilde ip ile birbirlerine yakın dursunlar. Bu sadece on gün gibi bir sürede problem düzelir.

 12. Hadbmir dedi ki:

  Civcivlerimi 1 haftalıkken aldım. Kutuda besliyorum. 1 aylık olmak üzereler. Annem kümese koymakta ısrar ediyor. Kümese bırakmaya korkuyorum diğer tavukların onları dövmesinden endişeleniyorum. Ne yapmalıyım? Ne zaman kümese bırakmalıyım?
  ***
  Anneniz haklı. Tavuklar civcivleri rakip görmez ve kabullenirler. Ama biraz daha büyürlerse işte o zaman kabul etmezler. Döve döve öldürürler. Hatta yara ve kan içinde kalan piliçlerin etlerini lime lime koparıp canlı canlı yerler. Yiyerek feci bir şekilde öldürürler. Onun için şimdi birkaç gün gündüzleri tavuklarının yanında onlarla karışık tutun. Sonra gece gündüz sürekli onlarla kalsınlar.

 13. Hadbmir dedi ki:

  Civcivlerimi dediğiniz gibi gündüz koymak için kümese gittim ancak tavuklar resmen civcivleri yem yiyecek gibi didiklemeye başladılar. Geri aldım. Ne yapacağımı bilemiyorum. Biraz daha büyümelerini mi beklemeliyim?
  ***
  Öyle ise şu sayfadaki gibi yapmak zorundasınız başka çareniz yok: Tavukların yeni arkadaşlarını kabullenmemeleri

 14. Asil, Maraş dedi ki:

  Koku problemi için ne önerirsiniz? adet civciv im var. Şimdilik evdeler. Ancak dışkıları bazen koku yapıyor bazen ise ıslanınca kokuyor. Yedikleri yemden mi kaynaklanır? 0 numara civciv yemi kullanıyorum. Farklı yem denemeli miyim?
  ***
  Kutunun dibine kağıt yayın. Yemleri yem kutusunda vermek yerine tüm yüzeye bol bol serin. Her gün altlık kağıdı değiştirin. Bu sayede hiçbir şekilde koku olmaz. Zaten evde civciv bakımı böyle olur. Başka türlü olmaz.

 15. Hadbmir dedi ki:

  Merhaba civcivleri mi güçte olsa kümesin dışındaki küçük bahçede tavuklar dövmeden 3 gün tuttum bu geceleri eve çıkardım ancak çok endişeliyim bugün kümeste tavuklarla kalacaklar tavuklar gece civcivleri döver mi?
  ***
  Daha önce dövüyorlarsa sabah ortalık aydınlanınca anında dövmeye başlarlar. Hepsi ölür. Acilen kurtarın. Sabahı beklemeyin.

 16. Hadbmir dedi ki:

  Civcivlerin kanatları neden düşer?
  ***
  Ya hastalıktan ya da sıcaklık yetmezliğinden olur.

 17. Elif, Samsun dedi ki:

  Merhabalar ben bugün iki tane civciv alacağım. Hava çok sıcak olduğu için annem lamba filan kullanmamam gerektiğini söylüyor. Ben ise üşüyüp hasta olacağını sanıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kuluçka devresinde yumurtalar nasıl sıcak tutuluyorsa yumurtadan yeni çıkmış civcivlerin de o şekilde özellikle ilk 5 günde hemen hemen aynı sıcaklıkta tutulmaları şart. Anneniz yanılıyor. Bunlara ana tavuk yok ki üşüdükleri zaman altına alıp ısıtsın. Hava ne kadar sıcak olursa olsun en azından gece boyunca lamba ile veya sıcak su dolu kavanoz ile kutu içinin ısınmasını sağlamak lazım.

 18. Veyis E. -Viyana dedi ki:

  Civcivleri ne zaman bahçeye bırakmam lazım?
  ***
  En azından güvercin kadar gelişmiş olmaları lazım. Yoksa martı, karga gibi kuşlar bunları hemen alır götürür. Kediler de tehlike.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.