Keman yapraklı kauçuk (Ficus Lyrata)

Geniş, yemyeşil, parlak, keman şeklinde yaprakları dallarda sık ve yoğun görünümlüdür. Salon-ofis süs bitkisi olarak yetiştirilen Ficus türlerinin en görkemlisidir.

Ficus lyrata

Genellikle keman yapraklı kauçuk diye tanınır. Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus (incir) cinsinin Ficus Lyrata türü. Eski tür adı Ficus pandurata. Anavatanı Afrikanın batısında tropikal ormanlık bölgelerin alçak kesimleridir.

Gerektiği gibi bakımı yapıldığı takdirde bir yaprağın genişliği 30 santimi, uzunluğu 45 santimi bulur. Tropikal ve subtropikal iklime sahip yerlerde çok sevilen bir süs ağacıdır. Evlerde de kauçuk gibi yatiştirilebilir.

Ficus Lyrata doğal yaşam alanlarında hayatına epifit olarak ağaçlar üstünde başlar. Tohumlarının çimlenmesi toprakta pek mümkün olamıyor. Ancak ağaç kabukları arasında mümkün oluyor. Ağaçların üstünde bir süre büyüyen fidanlar biraz güçlenince toprağa güçlü kökler gönderir. Kökler toprağa ulaşınca büyümesi hızlanır.

Evde bakımı ya da bahçeye dikilmesi aynen » kauçuk gibi yapılmalı. Kış soğuklarına dayanıklılığı da aynıdır. Bir farkı, derin saksı kullansanız daha iyi olur. Çoğaltılması hakkında bilgi için » Ficus üretim sayfasına bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Keman yapraklı kauçuk (Ficus Lyrata)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Onur, Nişantaşı dedi ki:

  Bu bitkiyi çok seviyorum. Tanıtmanıza çok sevindim. Yalnız ülkemizde bulunması biraz zor. Yabancı bloglarda gösterilen evlerde çok güzel adeta bir şiir gibi durduğunu pek çok kere gördüm. Burada almaya kalktım. Çamlıca fidanlığında uzun aramalarım sonucu nihayet 1 tanecik buldum ama yaprakları çok kötü ve bakımsızdı alamadım. Birkaç tanınmış çiçekçiye ve fidanlığa sordum adını hiç duymadıklarını söylediler. Telefonumdan resimlerini gösterdim zaman da pek sık gelmiyor istek üzerine getiriyoruz dediler. Bildiğiniz yer varsa satıldığı lütfen paylaşın.
  ***
  Bu bitki kocaman yapraklı ve hızlı büyüyen bir tür olduğu için oldukça geniş salonlara uygundur. Seçimi ona göre yapmalısınız. O bakımsız kalmış olanı alıp büyütseydiniz keşke. Bence tekrar gidin bakın duruyorsa alın. Kışın büyümesi kuvvetli güneş alan pencere önünde bulunmasına bağlıdır. İlkbahar ve yaz aylarında ise bulunduğu yer ne kadar sık esintili oluyorsa ve güneşli oluyorsa o kadar hızlı büyür. Yazın öğle civarı güneşinden hafifçe korursanız yapraklar daha büyük olur. Ama güneşte daha sağlıklı gelişecektir. Sıcak ve esintili ortamda bol bol sulamalısınız. Bir yaz boyu iki mislinden fazla gelişebilme özelliği var.

 2. Mehmet, İzmir dedi ki:

  Bu bitkiyi İzmir’de nerede bulabiliriz? Bir bilen varsa çok istiyorum bu bitkiyi ama maalesef bulamıyorum.
  ***
  Hiçbir yerde kolay kolay bulamazsınız. İşiniz şansa kalmış.

 3. Ceyda, Ankara dedi ki:

  Benim ficus lyratam dediğiniz gibi çok çabuk gelişti ve şimdi tavana değmeye başladı. Dengesini kaybetmemesi için yukarıdan kesmem mi lazım? Tek bir sap var ve çok yapraklı. Kesmeye de kıyamıyorum açıkçası ama başka çare yoksa ve tekrar koklendirirsem süper olur.
  ***
  Evet kesebilirsiniz ve kestiğiniz kısmı birkaç parça edip köklendirebilirsiniz. Eğer haziran başında dışarı koyar ve o zaman keserseniz, açık havanın ve güneşin etkisiyle birkaç yerden dallanır.

 4. Kaan, İstanbul dedi ki:

  Ağaç A.Ş. de iç mekan bitkilerinin olduğu bölümün sonunda sağda uc tane duruyor, cok ıyı durumda degıller.

 5. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Benimki de çok büyüdü artık eve sığmıyor. Tavana değiyor ve eğim yapmaya başladı.Şu anda 2mi geçti. Yanlardan bir iki dal çıkarttı ama durdu.. Üzülüyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Korkmadan istediğiniz gibi budayın kısaltın hiçbir zarar olmaz.

 6. Yiğit dedi ki:

  İstanbul’da bu bitkiyi bulabileceğimiz bir yer var mı acaba bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Günümüzde ticari amaçla seri üretimleri yapılmıyor ve günümüz dekorasyon amaçlı bitkiler arasında değil diye biliyorum. Yani modası geçmiş bitkilerden. Belki bazı çiçekçiler kendi imkanlarıyla çoğaltıp satıyor olabilir ama rastlamak çok zor olur.

 7. Demet, İstanbul dedi ki:

  İstanbul büyük çamlıca fidanlığında buldum. Hala alamadıysanız bakabilirsiniz.

 8. Semiha, Istanbul dedi ki:

  Merhaba, bana hediye gelen bu bitki acaba keman yapraklı kauçuk mu? Internette arattığımda karşıma bu çıktı ancak benimkisinin yapraklarında kırmızılıklar mevcut, emin olamadım. Ona göre sizin yazıdaki önerilerinizi uygulamak istiyorum.
  https://www.dropbox.com/sh/lnn9jl70ih7fcp5/AABVHFZwPUsOKx3rjMbDHmmva?dl=0
  ***
  Hayır bn kroton. Yapraklar eskidikçe güzel güzel renklenir.

 9. Can, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 1.5m boyunda bir ficus lyrata’m var. Bahar başında aldığım ağacım uzun uğraşlar sonucunda en sonunda güzel bir tepe yaprağına kavuştu. Ancak tek bir gövde ve hiç dalı yok. Ben bu gövdeyi nasıl dallandırabilirim?
  ***
  Yaz boyunca veya İzmir’e göre mayıs başından ekim ayının başına kadar sürekli (7/24) dışarıda tutunca hiç durmadan gelişim gösterir. Ama evlerde bir de hiç hava akımları olmayan bir köşede duruyorsa anlattığınız gibi neredeyse hiç gelişim göstermez. Şimdi artık dışarı çıkarmak iyi olmaz ama elinizden geldiğince uzun süre açık tutabileceğiniz güneşli bir pencere yanında tutarsanız bu şartla evde kışın bile gelişim gösterir. Bunu yapamazsanız gelecek yıl mayısta dışarıya çıkarın. Yine de güzelce uzamaya devam etse bile yan dal vermeyebilir. Belli olmaz. Yan dal vermesi köklerinin çok güçlü ve fazlaca gelişmiş olmasına ve çok seveceği özellikte gübreli toprakta olmasına bağlıdır. Ya da mayıs başında dışarı çıkardığınızda tepesini keser onu ayrıca köklendirirsiniz. Alt kısım ise bu sayede birkaç güçlü filiz verir, istediğiniz gibi olur.

 10. Tuğçe, Ankara dedi ki:

  Ağustos 15’de 1 tane dal (3 yapraklı), 3 tane de tek yaprağı suya daldırdım. Yapraklardan biri köklendi ve saçaklandı. Kökler 10 cmyi geçti. Dal ve yapraklardan diğeri köklenmeye başladı. Şu anda 5 cm civarındalar. Sizce ne zaman toprağa geçirmeliyim ve toprak özellikleri, sulama, gübre/besin ışık gibi konularda nelere dikkat etmeliyim?
  ***
  Hemen dikseniz iyi olur. Havadar bir pencere kenarında tutmalısınız. Toprak yüzeyi kurumaya başladıkça sulayın. Gelecek yaza kadar bitki besini vermeyin. Köklenen tek yaprak ise filizlenmez. Ancak dal parçası ile birlikte yaprak olsaydı filizlenirdi. Bir daha yapraklarla uğraşmayın. Emekleriniz boşa gidecek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)