Sokak benjamini (Ficus microcarpa)

Akdeniz kıyı kesimlerimizde ağaç olarak yetiştirilir. Sokak benjamini derler. Hızlı büyüyen bir ağaç, çok iyi bir gölge sağlayıcıdır. Salon-ofis süs bitkilerindendir aynı zamanda.

Genel özellikleri

Moraceae (Dutgiller) familyasının Ficus (İncir) cinsinden Ficus microcarpa türüdür. Fakat sokak benjamininin Ficus retusa türünün bir çeşidi olduğu da iddia edilir (Ficus retusa var. nitida). Bir diğer adı Ficus nitida‘dır. 15m’yi geçen büyük bir ağaç olarak gelişir. Anavatanı güneydoğu Asya, Endonezya civarlarıdır (Hindistan – Avustralya arası).

Birbirine karıştırılan iki tür arasındaki fark

Dünyanın birçok tropikal ve subtropikal iklimli bölgesinde yaygın olarak yetiştirilen sokak benjamini Ficus Microcarpa’dır. Yaprakları benjamin yaprağına benzer. Çeşidine göre yaprak genişliği ve uzunluğu değişse de yapraklarının uç kısmı sivridir. Diğer tür Ficus retusa’nın yaprakları yuvarlakça olup uçları sivri değildir.

Kullanım

İklimi uygun yerlerde parklara, büyük bahçelere ve yol kenarlarına kışın yapraklarını dökmeyen süs ağacı veya gölge sağlayıcı ağaç olması amacıyla dikilir. Enine boyuna çok hızlı gelişir. Küçük bahçelere dikilmesi tavsiye edilmez. Evlerde benjamin gibi yetiştirilebilir. Bonsaicilik alanında da birkaç çeşidi kullanılır.

Sokak benjamininin müthiş bir hızla gelişen kökleri taşları delmede, duvarların temellerini bozmada ustadır. Evlere ve yol kenarlarına en az 3m uzağa dikmelisiniz.

Sokak benjamini

Sokak benjamini

Çevre dostu ağaç

Ekosisteme çok faydalıdır. Büyük bir ağaç olunca arı vb. birçok türden böcekleri cezbeder. Bölgedeki kuşların sayısını arttırır. Tüm yıl yeşil kalan yaprakları ve sık dalları kuşların yuva yapmaları için cazip bir mekân imkânı sunuyor. Meyveleri kuşlara ve böceklere besin kaynağıdır. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerinde her yere sokak benjamini dikilmesi iyi olur.

Kışa dayanıklılığı

Kuzeyli yönlerden direkt rüzgarlara kapalı yerlerde soğuğun fazla sürmemesi şartıyla -5C dereceye kadar dayanır. Açıklık tepe yerlerde -2C dereceye zor dayanır. Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde kışın hiç zarar görmezler.

Yetiştirilmesi, bakımı

Evlerde-ofislerde aynen » Benjamin gibi bakımını yapın. Bahçelere, yol kenarlarına dikildiğinde ilk iki yıl sulamaya dikkat etmekten başka bakım istemez. Toprak çok fakirse sokak benjaminini dikmeden önce 1m³ hacminde çukur açıp verimli toprakla doldurun. Sonra fidanı dikin. Zamanla kökleri derinlere ve çevreye yayılarak besin bulma sıkıntısı çekmez. Ayrıca ilk iki yıl bitki besini, gübre verilirse iyi olur. Daha hızlı serpilecektir.

Çoğaltılması

Sokak benjami çoğaltma yollarını » Ficus türlerini çoğaltma yöntemleri sayfasından öğrenebilirsiniz. O sayfada çelikle öretim yollarından 1.si Akdeniz kıyı kesimlerinde uygulanabilir. En yaygın çoğaltma yolu 2. maddede anlattığım yoldur.

Anavatanında ve sonradan götürüldüğü Florida ve Havai’de yere düşen meyvelerden birçok sokak benjamini fidanları türer. Kuşlar vasıtasıyla tohumlar nereye gitse orada kolayca çimlenip hızla büyürler. Fakat, bizde güney illerimizde Akdeniz iklimi yazın aşırı sıcak ve yağışsız olduğundan dolayı mümkün değil. İlkbaharda yeni çimlenen tohumların hayatta kalmaları da çok zor. Bir de her Ficus türü gibi bunun da ağaçları ya erkektir ya dişidir. Dişi ağaç yakınında erkek ağaç yoksa meyvelerindeki çekirdekler çimlenebilir özellikli olmaz.

Zararlıları, hastalıkları

Çeşitli bitki bitleri musallat olabilir. Dışarda yetiştirilenlere zararları olmaz. Evde, ofiste yetiştirilenlere örümcek bitlerle beyaz sinekler fena zarar verebilir.

Esintisiz, güneşsiz, yoğun nemli kapalı yerlerde yapraklara önce yaprak bitlerinin hafifçe zarar vermesinin ardından mantar hastalıkları yapraklarda hızla yayılır. Önlem alınmazsa önce yapraklardan, sonra ince dallardan başlayarak bitki ölecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |


'Sokak benjamini (Ficus microcarpa)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mustafa, Mersin dedi ki:

  Okulumuzun bahçesinde bu ağaçlardan mevcut. Çokda güzel gözüküyorlar. Benim merak ettiğim bu ağaçların meyveleri yeniyor mu ve bir faydası var mı?
  ***
  Meyveleri yenilmez.

 2. Sedat, İstanbul dedi ki:

  Bu ağaçtan yaprakları beyazlı olanlarından aldım. 2 hafta oluyor. Yaprak döküyordu. Şimdi azaldı fakat üzerinde beyaz beyaz pamuk gibi böcekler oluştu. Nasıl kurtulabilirim?
  ***
  Bakınız: https://azbitki.com/bitler

 3. Cemal, Kozan dedi ki:

  Ağaç hakkında bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Bu ağacı 3 yıldır fidanından yetiştirmeye çalışıyoruz. Ancak yazın çok iyi gelişmesine rağmen kışın ısı -1, -2’den itibaren donup kuruyor. Yazın tekrar yeşerebiliyor ancak her yıl aynı olay tekrarlandığı için bir türlü ağacı büyütemedik. Ne yapabilirim?
  ***
  Demek ki Kozan’da iklim uygun değil. Yapılabilecek bir şey yok.

 4. Serpil, Alanya dedi ki:

  Bu güzel bitki 25 yıl evvel saksımızda bir süs bitkisi idi. Alanya ya 1995 de bahçemize diktik. Önceleri üç bin metrekare olan bahçede hızlı gelişsede 10 yıl sonrasevimli bir ağaç olmuştu . Etrafında muz meyvesi yetiştirdik. son 7-10 yıldır bahçede meyve ağacı bitki yetiştirmemize izin vermeyecek şekilde devasa bir boyuta ulaştı. Asvalt ve betonu patlattı. Evin yol girişini engel olmaya başladı. Kesilmesini istiyorum. Soba da yakılmasına gönlüm razı değil. Acaba bu koca üç bedenden oluşan dalları kereste olarak kesilip sehba masa yapılmasına uygun mu bilemedik. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Mobilyacılıkta kullanılır mı bilmiyorum ve hiç duymadım. İncir ağacı ile aynı cinstendir. Ben geçen yıl inciri budamıştım. Sobada gayet güzel yanıyor. Siz de o ağacı kesip yakabilirsiniz. Bir işe yarar böylece. O kadar duygusal olmayın. Ficus türlerinin kökleri anlattığınız gibi çevreye zarar verir. Evlerin çok yakınına dikilmemelidir yoksa o evin temellerine büyük zarar verir. Ocağıma incir ağacı diktin deyimi incirlerin bu özelliklerinden geliyor.

 5. Soner, İskenderun dedi ki:

  Öncelikle Sokak Benjamini hakkında verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Ben çok büyük arazisi olan bir fabrikada ziraat mühendisi olarak çalışıyorum. Fabrikamızın çevresini bu ağaçla çevrelemek istiyoruz. 15000- 20000 gibi bir rakamdan bahsediyorum. Seramız ve fidanlığımız var. Bu mevsimde, bu rakamlara en hızlı nasıl ulaşabilirim? Bana yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  İnce dallarından ayrı, kalın dallarından ayrı usullerle ve her iki yolla da birkaç farklı metot izleyerek çelikleri köklendirebilirsiniz. Lütfen şu sayfadaki bilgilerin tümünü okuyun ve kendi bilgilerinizle karşılaştırarak en benimsediğiniz yolları deneyin:
  https://azbitki.com/ficus-cogaltma


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)