Fransız malları, ünlü markaları vazgeçilemez mi?

Bugünlerde Fransız malları için boykot çağrıları var. Devletler arası siyasi gerilim sonucu böyle oldu.

Yaklaşık 14 yıldır internette sosyal ortamlarda birçok boykot çağrısı yapıldığına ve hiç birinin amacına ulaşmadığına çok defa şahit oldum. Mesela Coca cola için ara sıra yapılırdı. İsrail mallarına boykotlar da öyle. Ama ne Coca cola ne de Ariel vs İsrail ürünleri boykotlardan etkilendi. Yıllar geçiyor ve bu mamüller en çok tercih edilen markalar olma özelliğini kuvvetle koruyor.

Boykot edilen Fransız malları markalarından bazılarının amblemleri

Birkaç Fransız markası amblemi

Şimdi Fransız mallarına boykot çağrısı en üst düzey yetkili kişiden, bizzat Cumhurbaşkanımız tarafından yapıldı. Halkımız ne derecede bu ürünlerden uzak duracak zamanla göreceğiz. Fransız mallarına boykot Fransa’nın Müslümanları aşağılama politikalarına tepki olarak önce birkaç İslam ülkesinde başladı. Hemen peşinden Cumhurbaşkanımız da Türkiye halkına boykot çağrısında bulundu.

Halkımızdan iktidar partisi taraftarı kişilerin bile o markalardan kolayca vazgeçeceklerini ben şahsen ummuyorum. Pek azı çağrıya uyacaktır. Çünkü marka tutkusu ağır bir bağımlılık gibi bir şey. Muhalif kesimden insanlarımızda boykota desteğin çok daha az olacağını düşünüyorum. Hele boykot çağrısı hakkında kin ve nefretin sürekli en ciddi anlamda canlı tutulmaya çalışıldığı R. T. Erdoğan’dan gelince, inadına o markalara yönelen kişiler olacağı da açık bir gerçek.

Fransız mallarından Türkiye’de en çok bilenlere gelince, yani piyasada pekçok Fransız ürünleri satılıyor ama burada en bilinenlere birkaç örnek vermek gerekirse şunlar:

Kozmetik alanda Christian Dior, Vichy, L’Oreal ve Lancome.

Giyim/aksesuar denince ilk akla gelenler Cacharel, Pierre Cardin ve Yves Saint Laurent.

Gıda alanında ise La Vache qui rit çocukluğumuzdan beri bildiğimiz ithal peynir markası.

Birçok alanda sayılamayacak kadar çok Fransız malları piyasada her yerde satılıyor ve halkımız alıyor. Bundan sonra durum değişecek mi, zaman gösterir ama ben pek sanmıyorum.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.