Gelin çiçeği (kala) Zantedeschia aethiopica

Külah biçiminde iri beyaz çiçekler açan, büyük yaprakları olan kala (gelin çiçeği) serin aylarda daha aktif gelişen yumrulu bir bitkidir. Suyu ve güneşi çok sever. Yaz ortası – yaz sonu arasında 6-7 hafta çok az su vererek dinlendirilmelidir.

Kala tek tür değildir. Bunlar birbirlerine çok benzeyen ama büyüklük ve çiçek rengi gibi farklarla birbirinden ayrılan çeşitli türlerden gelin çiçekleridir. Araceae familyasının Zantedeschia cinsindendirler. İngilizcede en yaygın iki adı Arum lilly ve Calla’dır. Türkçedeki iki yaygın adı Gelin çiçeği ve kala. Yoğurt kepçesi diyenler de var. Bu sayfanın konusu Zantedeschia aethiopica türüdür.

Genel özellikleri

– Bizde ve bütün dünyada eskiden beri en çok tanınanı iri beyaz çiçekler açan, yaprakları da iri olan gelinçiçeği Zantedeschia aethiopica’dır. Dev gelin çiçeği de denir çünkü Zantedeschia cinsinin en iri cüsseli türüdür. Gelişimi için şartlar uygun olunca boyu 1 metreyi geçebiliyor. Yaprakları iri ve gösterişli oluyor.
– Zantedeschia aethiopica’nın birkaç kültivarı vardır. Her biri burada anlattığım gibi özellikler taşımaz.
– Avrupa’da 1660’tan beri yetiştiriciliği yapılır.
Yaprak yapısı yumuşak ve hassastır. Pek uzun ömürlü değildir. Birkaç ayda sararır. Yaprak sapları da son derece gevrek, içi fazla gözenekli, sulu ve dayanıksızdır.
– Gelin çiçeğinin en iyi çiçeklenme dönemi kış ortası – yaz başı arasında 15°C derece altına pek düşmeyen, 25°C dereceyi aşmayan kış ve bahar günleridir. Yaz sıcakları başladığında artık çiçek açmazlar. Yazın susuz kaldığında tüm yapraklarını terk ederek dinlenmeye çekilir. Sonbaharda tekrar yapraklanmaya başlar. Yazın susuz bırakılmazsa dinlenmeye çekilmez ama serin aylardaki kadar coşkulu gelişim göstermez. Sonbahardan itibaren tekrar güçlü gelişmeye devam eder.
– Zehirli – toksik bitkilerdendir. Zehirliliği öldürücü derecede olmasa da dikkatli olmak gerekir.Gelin çiçeği (kala)

Habitat

Gelin çiçeği kala’nın ana vatanı Afrika kıtasının en güneyi, Güney Afrika Cunhuriyeti civarlarıdır. Sulak yerlerde, göletlerde, su birikintilerinde, derelerde, nehir kıyılarında ve çok yağmur alan az eğimli yamaçlarda yetişir. Deniz seviyesinden 2000 metreye kadar yükseltilerde de görülebilir.

Kullanım

En çok ticari alanda kesme çiçekçilikte kullanılır. Büyük beyaz çiçekleri saflığın, temizliğin sembolüdür. Resmi açılışlara, cenazelere, düğünlere, özel kutlamalara gönderilen çelenklerde gelin çiçeği çok kullanılır.
Süs bitkisi olarak özellikle bahçelerde yetiştirilir. Gelin çiçeği evde saksıda yetiştirmeye de uygundur fakat evde çiçek açmama inadı olabiliyor. Bunun için gereken bazı özel uygulamaları aşağıda okuyabilirsiniz.

Güneş ihtiyacı

Yaz mevsiminde hiçbir önemi olmadığı için güneşten korunaklı yerlere dikmek gerekmiyor. Kala yetiştirilecek yer ne kadar uzun süreli direkt güneş alırsa o kadar iyidir. Tam gölge yerlerde gereğinden uzun kof gelişim gösterir ve yapraklar ve çiçekler pek iri olamayıp çiçeklenmesi de az olur.

Kış soğuklarına dayanıklılık

 • -2C dereceye kadar, kuzeyli rüzgarları direkt alıp almamasına göre yaprakları hafif ve orta derece hasarlanmayla dayanır.
 • Daha fazla soğukta yapraklar daha fazla hasar görür ve duruma göre tüm yaprakları kurur (ilkbaharda yeniden yapraklanır ve sorunsuz çiçeklenir).
 • Toprak altı yumru kısmı -12C dereceye kadar hiç zarar görmez. Tüm kıyı illerimizde gelin çiçeği kala bahçe bitkisi olarak yetiştirilmeye uygundur.

Beyaz gelin çiçeği yetiştirilmesi, bakımı

Bahçelerde yetiştirilmesinde pek sorun yok. İç mekanlarda ise düzenli olarak çeşitli uygulamalar şart.

Bahçede

Eğer kuru yumru almışsanız bunları toprağa 5-6cm derine gömmelisiniz. Filiz gözleri sivri uçlarıyla belli olur. O kısım üste gelecek. Bahçelere kala (gelin çiçeği) yumruları güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde sonbahar aylarında, diğer yerlerde ilkbaharda dikilmelidir. Her yönden 50cm kadar çevresi gelin çiçeğinin yapraklarının gölgesinde kalacağından dolayı diğer bitkilere mesafesini en başta düşünün. İlk yıl pek fazla yapraklanmasa da sonraki her yıl daha gür ve daha iri formda gelişir. Besleyiciliği yüksek toprak istiyor. Toprağını her yıl bitkisel çürüntüler ve koyun veya keçi gübresi ile beslemelisiniz. Gelin çiçeği kocaman yaprakları ve kocaman beyaz çiçekleriyle esas güzelliğini ilkbahar aylarında sergiler. Sık sık yağmur yağmıyorsa susuz kalmamasına dikkat edin. Bol bol sulayın. Yaz başında çiçeklenmesi bittiğinde yapraklarını en dıştan kesip azaltarak çevresindeki boş kalan yerlere kısa ömürlü park/bahçe süs bitkilerinden dikebilirsiniz.

Bahçelerde kış koruması

-8C dereceden fazla soğuk yaşanan yerlerde gelin çiçeğinin dikili olduğu yerler 15cm kadar yükseklikte kuru yaprak + toprak karışımı ile örtülmelidir. Karasal iklimli ve kışları ağır don olaylarının yaşandığı yerlerde kala yumruları sonbaharda sökülüp güneşte kurutulduktan sonra perlit ile karıştırılarak bez torba içinde dışarısı kadar şiddetli soğuk olmayan, sıcaklığı 5C derece dolaylarında olan bir yerde saklanmalıdır.

Evlerde saksıda gelin çiçeği yetiştirmek

Sürekli evde tutmak iyi olmaz. Ne yaparsanız yapın hiç çiçeklenmezler. Buradaki tavsiyelere göre hareket ederseniz gelin çiçeğiniz kış boyunca evinizde sürekli çiçek açar.

Öncelikle gerekenler: Birincisi, doğal toprak ve doğal gübre kullanılmalı. Saksısı eğer eski tip çömlek saksı olursa daha iyi. İkincisi tam gelişmiş yumru gerekiyor. üçüncüsü: önceki gelişim döneminde açık havada, güneşli bir yerde, besleyici toprakta iyice güçlenmiş olması da şart. Yoksa güçten düşmüş yumrular büyük olsa bile iç mekanlarda iyi randıman göstermez.

Yumru ağustosun son haftasında doğal humuslu toprak ve yanmış koyun gübresi karışımına dikilmeli. Karışım oranları: %70 toprak + %30 gübre. Saksı büyüklüğü ise tek olgun yumru için ortalama 2 litre hacimli olması uygundur. Gelin çiçeği yumrusunu saksıda toprağa en fazla 5cm derine gömüp bolca sulayın. Saksıyı açık havada, az güneşli bir yerde tutun. Toprak az bir kuruma gösterdikçe sulayın. Yapraklanmaya başlayınca daha fazla güneşli yere alın. Hızla büyür. Sonra, ekim ayının ilk günlerinde içeri almalısınız. Evde bulunduğu yerde çok uzun süre güneş alabilirse iyi olur. Ona göre bir pencere önüne yerleştirin. İki ay içinde veya en geç ocak ayı sonuna doğru çiçek açmaya başlar.

Mayıs ortasında dışarıya, iyi derecede güneş alabileceği bir yere çıkarmalısınız. Dışarıda ilk haftasını geçirdikten sonra, her üç sulamada bir, genel amaçlı bitki besini verin (yaz boyunca devam edin). Haziran sonundan itibaren gelin çiçeği daha az güneş almalı ki fazla sıcak hava ile tepe güneşinin birlikte etkisi yaprakların sağlığını bozmasın. Temmuz sonunda sulamayı bırakın ve yine açık havada direkt güneş görmeyeceği bir yere alın. Ağustos ortasına kadar susuz kalmasına rağmen yapraklar kurumamış olabilir. Saksıdan çıkarıp kökleri toprağından arındırın. Yapraklar ve kökler kuruyana kadar güneş altında kurutun. Ağustos sonunda tekrar yukarda anlattığım gibi yeni hazırlayacağınız taze toprağa dikin ve aynı şekilde devam edin.

Çoğaltılması

Gelin çiçeği sürekli dipten yavrulama özelliğine sahiptir. 3-4 yılda bir sökerek ayırabilirsiniz. Önce yaz ortasında sulamayı bırakıp yapraklarının kurumasını bekleyin. Eğer yapraklar tamamen kurumasa bile 1 aydan fazla susuz bekletmeyin. Yeterince kuruduktan sonra topraktan çıkarın. Yumruların ayrılmış olanlarını ve kolayca ayrılacak olanlarını ayırın. Keserek ayırmanız gerekenler için çok keskin bir bıçak kullanıp keserken yaralanma ve parçalanma olmamasına dikkat edin. Kesik olan yumruları toprağa dikmeden önce 3-4 gün açıkta bekletmelisiniz. Kesik yerler ıslakken dikerseniz yumru oralardan hastalık kapabilir ve çürüyebilir.

Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Gelin çiçeğinin bazı çiçekleri tohum oluşturur. Bunlar küçük bir leblebi tanesi kadar, birkaçı bir arada büyür. Tamamen olgunlaştıklarında alıp kurutun. Tohumların dış kabuklarını soymalısınız. İyice kuruduklarında kağıt mendile sarıp kavanoz içerisinde İlkbahara kadar saklayın. İlkbaharda güneş alabilen bir yerde tohumları toprağa 10cm aralıklarla çok hafif, belli belirsiz gömün. Sık sık sulayın.

 Zararlıları, problemleri

Oldukça dayanıklıdır. Toprak seçmez. Buna rağmen gelin çiçeğinizde yumru çürümesi oluyorsa mutlaka sizin ciddi hatalarınız yüzünden çürümüştür. Bu sayfadaki bilgileri okuyarak hangi şartlarda ne gibi bakım yapmışsanız farkları görüp yanlışlarınızı tespit edebilirsiniz.

Yaprak sararması gelin çiçeğinde genelde normaldir. Çünkü yapraklarının ömrü genelde 5 ayı geçmez. Yeni yapraklar gelişirken en eskileri bozuluyorsa ama yenileri daha güçlü gelişiyorsa hiç problem yok. Sararmalar fazlaca oluyorsa ve yeni yapraklar güçsüz çıkıyorsa sebepleri araştırın. İç mekanlarda havasız güneşsiz ortamlarda yapraklar bozulabilir. Hiçbir besleyiciliği olmayan ya da kimyasal dengesi bozulmuş topraklar.. Birbirlerinden çok farklı ısı ve havadarlık şartları olan mekanlar arasında ani yer değişimi.. Hava şartlarında çok ani ve çok yüksek farkla ısı değişimi..

İç mekanlarda örümcek bitler gelin çiçeği yapraklarına dadanabiliyor. Zararları ciddi olur. Yaprakların sanki tozlanmış gibi ve bazen de üzerini incecik örümcek ağları kaplanmış gibi problemler bu bitlerden kaynaklanır. Gözle görmek zor. Yapraklar güneşte ısındığı zaman hareketli olurlar. O anlarda büyüteçle bakarsanız kolayca görürsünüz.

Kaynaklar

Zantedeschia aethiopica – wikipedia.org
Zantedeschia aethiopica (arum lily) – kew.org
Zantedeschia aethiopica (L.) Spreng. – plantzafrica.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Gelin çiçeği (kala) Zantedeschia aethiopica' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sertac Yaşar, Kütahya dedi ki:

  Hediye olarak gelin çiçeği geldi. Henüz 6 ay kadar oldu. Bakımına çok dikkat ediyorum fakat yaprakların ucu karardı ve dipten çıkan yapraklar büyümeden sararıyor. Evimiz güneş alıyor, çiçek de güneş görüyor. Bu sorun için ne yapabilirim? Çok sevdiğim bir çiçek ve çürümesini istemiyorum.
  teşekkür ederim.
  ***
  Eğer eski yapraklarda kararma varsa, ama yapraklar yeşil duruyorsa kalsiyum eksikliği yoğun. Esk yapraklar da sararıyorsa besin yetersizliği var. Kalsiyum eksikliği için, üç litrelik toprağa bir tatlı kaşığı kadar tebeşir tozu suya karıştırın onunla sulayın. Besin yetersizliğine karşı ise suya karıştırılarak verilen bitki besini bulun tarif edildiği gibi kullanın. Her sulamada deniyorsa siz üç sulamada bir verin. Bence her ikisini de yapın. Önce tebeşir tozu, ondan birkaç gün sonra besin verin. Tebeşir tozunu bir defa vermek yeterli olabilir. Yazın dinlenecek, çok az sulayacaksınız. Sonbahara doğru yumruları söküp çok iyi hazırlanmış bir toprağa dikmelisiniz. Toprakta kalsiyum sağlayıcı olarak kalker taşı kırpıntıları olursa bir daha kalsiyum takviyesine gerek olmaz.

 2. Müşerref Şenler, Sapanca dedi ki:

  Gelin çiçeğimin yaprak uçlarında sararmalar oluyor ne yapmalıyım?
  ***
  Bahçede ise normaldir hava soğuklukları artıyor kış yaklaşıyor. Evde yetiştiriyorsanız yeri fazlaca havasız olabilir, toprağı güçsüz olabilir, esinti ve güneş yetersizliği yüzünden bitkide bozulma başlamış olabilir, yapraklarda bitlenme olmuş olabilir. Nerede hangi şartlarda yetiştirdiğinizi bilmediğim için tahminlerim bu kadar. Ne yapmanız gerektiği de bunlara göre değişir.

 3. Ramazan Gel, Düzce dedi ki:

  Yazıyı okuyunca kafam karıştı. bizim memleketimizde bir komşumuz kuzeye bakan yöne 3 adet beyaz kala dikti. kışın üstü tamamen kuruyor yazın bol çiçek açıyor yumru çıkarmıyor. -10 derece sınır olarak söyleniyor. kışın öyle donlar oluyorki katur kutur yürüyoruz ölçülen -5 fakat hissedilen soğuk daha fazla oluyor. mesala bu nasıl oluyor da o çiçek kökü ölmeden sağlıklı kalıyor?
  ***
  Toprak altında yumruları var. O şekilde kışın soğukta toprak altında beklerler.

 4. Beture, Baku dedi ki:

  7 yil onca kala icegi aldim . 2 yil cicek acdi 5 yildir cicek acmiyor. nedeni ne ola bilir?
  ***
  Siz bu süre içinde neler yaptınız / yapmadınız bilmeden nedenini de bilemem. Belki hep aynı saksıda aynı toprakta tuttunuz kuvvetten düştü. Belki koyu gölgede tutuyorsunuz. Belki yazın dinlendirmiyorsunuz. Temmuz ve ağustos ayları boyunca hiç sulamayın gölgeli bir yerde bekletin. Eylül ayı girince toprağını değiştirin güneşli bir yere alın bol bol sulayın.

 5. Azerbaycan dedi ki:

  Benim kalam hec cicek acmaz ne edeyim?
  ***
  En iyisi dışarda güneşli bir yerde yetiştirmeniz ve çiçek açmaya başladığı zaman eve almanızdır. Böylece evde ortalama iki boyunca çiçek açmaya devam eder. Sonra yine dışarda en az iki ay dinlendirmeniz lazım.

 6. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Dört adet değişik renklerde kala çiçeklerim var. Saksıda yetiştiriyorum. Süs bitkilerimi aldığım fidancım renkli kalaları bahçeye dik Düzce’de donmuyor, bahçemi görebilirsin diyor. Gerçektende renkli olanların dayanma imkanı olabilir mi? Beyaz kala gayet iyi bahçede oluyor.
  ***
  İlgili kaynaklara baktım çiçekçi doğru söylemiş. Beyazın da renklilerin de kış soğuklarına dayanıklılığı -12C ile -18C dereceler arasında değişir. Bu sayfayı yeni siteye aktarınca yanlış bilgileri düzeltirim. Sorduğunuz için teşekkür ederim.

 7. Nuran, Yunanistan dedi ki:

  Bendeki kala ciceginin icinde kucuk toplar olustu onlar tohum mu? ne yapmaliyim? Yapraklari cok sarardi.
  ***
  Küçük toplar toprakta mı oluştu? Toprakta yumrular oluşur. Kala böyle çoğaltılır. Şimdi yaz sıcakları başlayınca kalalar dinlenmeye geçiyor. Yaprak sararmaları normal. Tamamen kuruyacaklar. Topraktaki yumrular canlı kalır. Saksıda yetiştiriyorsanız gölgeli bir yerde tutun sadece toprak kupkuru oldukça az miktar su ile sulayın. Ağustos sonunda tekrar güneşli yere alın bol bol sulamaya başlayın.

 8. Rukiye, Almanya dedi ki:

  Benim calla çiçeğim yaprakları veya çiçeği dibinden çürümeye başladı. Sarı calla çiçeğim diğerleri gibi dış kısmı sarı değil yeşil. Acaba cinsi mi böyle yoksa ilerde değişir mi? Bu arada çiçekleri evde besliyorum.
  ***
  Bozulanı sulamayı bırakın. Ağustos sonuna kadar sulamayın. Yukardaki bilgileri okuyun. Sarı olanı hakkında bir şey diyemiyorum.

 9. Gül dedi ki:

  Benim oğlum kala gülünün yaprağını ağzına aldı ve bağırdı. ben de dilimi vurdum çok acı ve yandırıcıydı. eşm de bakdı. korkduk. doktora getdik. 2 gün oldu dilimizdeki keyime geçmiyor. gülün terkibi haqqında ne bilirsiz? zehrli olmasından korkduk.
  ***
  Evet Araceae familyasından bitkilerin tümü zehirlidir. Ama madem iki gün geçmiş artık korkulacak şey yok. Dilinizdeki keyime bugün yarın geçer merak etmeyin.

 10. İsimsiz dedi ki:

  Hediye olarak mor kala çiçeği aldım. ufak bir saksıda. nasıl sulamam gerekiyor? saksısını hemen değiştirmeli miyim?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri var. Saksısını değiştirmeyin.

 11. Nurlan, Azerbaycan dedi ki:

  Benim kala cicegimi kisda eve getirdikden sonra yapraklari curudu. Dibinde birkac tane yumru cikti. ne yapabilirim?
  ***
  Dibinde yumrular mı var yoksa filizlendi yaprak çıkarıyor mu demek istediniz? Yapraklanıyorsa serin ama çok güneşli bir yerde tutun ilkbahara kadar yavaş yavaş gelişsin. Yapraklanma yoksa yumrular toprağın altında kalsın. Çok serin bir yerde tutun. Toprak iyice kurudukça sulayın. İlkbharda canlanır.

 12. Aygül, Azerbaycan dedi ki:

  Beyaz kala çiçeğinin anlamı nedir? Neyin sembolü olabilir? Özel bir anlamı var mı?
  ***
  Toplum kültürlerine göre değişiyor. Bazı yerlerde cenazelerde çok tercih edilir. Bazı yerlerde düğünlerde çok tercih edilir. Hediye edilmesinde iletilmek istenen mesaj da buna göre değişebilir. Genelde düğün hazırlığı mesajı gibi düşünülebilir. Bir de muhteşem güzelliğin sembolü olduğu, hediye edilmesindeki mesajın da seni çok güzel buluyorum anlamına geldiğini söyleyenler var. Böyle şeylerden mesaj çıkarmak bence yanlış.

 13. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Kala bitkisinin yumrularının topraktaki derinliği yaklaşık kaç santimdir? Bahçedeki kalayı kökünden ayırıp çoğaltayım istedim. 5-10 santim derinde köklerini göremedim. Zarar verebilirim diye daha fazla da kazmadım. Bu mevsime yumrular ayrılabilir mi? Bir de dipten çıkan kalın sicime benzer uzantılar nedir? Kesilirse bitkiye zararı olur mu?
  ***
  Az biraz geç kalmışsınız ama yine de (İzmir için) kökten ayırma zamanıdır diyebiliriz. İstanbul, İzmir gibi kışın çok hafif don olayı yaşanan yerlerde sonbahar ilk yarısında, daha fazla soğuk olan bölgelerde kış sonunda ayırmak lazım. Sizinkileri galiba fazla derine dikmişler. Zararı yok (fazla soğuk olan yerlerde derinlik iyidir). İzmir’de en fazla 10cm derine gömülmeli. En az 5cm. Dipten çıkan uzantılar, tarif ettiğiniz şekilde, kalalarda hiç görmedim. Belki onlar başka bitkidir. Eğer kuru iseler kalanın eski kurumuş yaprak saplarının kalıntılarıdır.

 14. Özge, Viyana dedi ki:

  Bende mor ve sarı iki renkte gayet sağlıklı kala çiçeği var. Çiçek açtılar ve hala açmaya devam ediyorlar. Benim sorum bu bitkiler zehirli midir?
  ***
  Evet ama zehirlilik oranını bilmiyorum. Yemezseniz hiç bir tehlikesi yok.

 15. Güldeniz, Avusturya dedi ki:

  Benim beyaz ve mor kala çiçeğim var. Beyaz olanı kötüleşti. Sizce sebebi ne olabilir? Diğerinin yapraklarından su damlıyor.
  ***
  Evleri pek sevmez. Her evde olmuyor. Bir daha almayın derim. Yapraklardan su damlatması normal bir şey.

 16. İsimsiz dedi ki:

  Benim kalam hiç çiçek açmadı. Boyu uzun. Büyük yeşil yaprakları var. Yapraklar tez solur.
  ***
  Ev ortamlarını pek sevmiyor. Dışarda tutun.

 17. Mustafa U. -Burdur dedi ki:

  Antalya’da açık alanda yetişirken Bucak’a getirip saksıya diktim. Yazın gölgeye alıp çok az suladım. Yaprakları kurumadı. Sonbaharda güneye aldım. Kışın gündüz balkona çıkarıyorum.15 gün uzakta idim,kaloriferli ortamda susuzluktan buruştu,sulayınca canlandı.Cılız çiçek açtı. Dipten guruplar halinde cılız uzun yapraklar çıkıyor. Güvercin gübresi veriyorum. Kökleri ne zaman ayırmalıyım? Cılız yapıyı canlandırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Antalya gibi yerlerde yaz sonunda, diğer yerlerde kış sonunda kökleri ayırmak gerekir. Evlerde pek iyi randıman alamazsınız. Açık havada güneşte çok güçlü gelişir. İlkbaharda (yaza doğru) havalar ısındıkça saksıyı daha az güneşli yere alırsanız hiçbir sorun çıkmaz.

 18. Az V dedi ki:

  Benim kala şimdi çiçek halinde. Ne zaman dinlendirmeliyim?
  ***
  Havalar ısındıkça gelişimi yavaşlar ama yapraklar yeşil kaldıkça da toprak altındaki yumrular gelecek baharda daha iri daha çok çiçek açmak için beslenirler güç toplarlar. Yapraklar hiç sararmazsa temmuz ortasında sökerek gölge ve serin bir yerde yapraklarla köklerin kendiliğinden yavaş yavaş kurumalarını sağlayın. Tam kuruduklarında kuru yerleri temizleyip yumruları ağustos sonuna kadar serin bir yerde saklayın. Sonra dikip sulayın.

 19. Reşid dedi ki:

  Salam men kalama burda yazılan her birin edirem yarpaqları balacadı böyümu. Eve qoymuşam teze yarpaq verib ancaq ne cicek nede yarpağı böyümu. Aldığım zaman çiçek açmayan ancaq yarpaqları böyük olur dediler.
  ***
  Çiçek açmaz demişlerse, yapraklar çok büyük oluyorsa o bitki kala değil filkulağıdır.

 20. Aynur, Gümülcine dedi ki:

  Merhaba ben gecen ilkbaharda kala almistir turuncu renk. Ama aldigim gibi cicekleri soldu birkac gun icinde ve oylece kaldi. Hic ilerleme olmadi cicekte. Yaprak filan da cikarmadi. Cicekleri gidince bi boy buyuk saksiya ektim ve butun saksi koklerle kapliydi. Sonra birkac ay yaprakları oldugu gibi durdu sanirim yaz ortalarinda miydi tam hatirlamiyorum hepsi kurudu. Soğanları hala duruyor. Kisin evde idiler ara sira suluyordum çürür diye korkudan pek sulamadim simdi ise 2 3 tane uc görünüyor ben onlari balkona cikardim ama ne yapacagimi bilmiyorum sulamali miyim ne yapmaliyim? O uclarda henuz pek ilerleme yok insallah yaprak cikarirlar diye ümit ediyorum cunku cok begenerek almistim.
  ***
  Evet elbette bol bol sulayın. Yukarıdaki bilgileri de okuyun bakımına ona göre devam edin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)