Hacıkadın tavuğu (Gerze ) ve Fransız La Fleche

Nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Hacıkadın tavuğu ırkı Sinop ve çevresine, en çok Gerze’ye hastır. Son araştırmalara göre sayıları 50 kadardır. Sonra bu tavuk ırkının neslini kurtarma çalışmaları başladı. Şimdiye kadar (2010) sayılarının bine yakın çoğaldığını tahmin ediyorum.

Hacıkadın ve La Fleche tavuk ırkları

Üsttekiler Hacıkadın, alttakiler La Fleche

Hacıkadın tavukları ile Fransızların La Fleche ırkının aynı olduklarını iddia eden vatandaşlarımız var. Dikkatle inceleselerdi birbirlerine benzemediklerini görürlerdi. La Fleche daha iri olup iskelet yapısı farklıdır. Sadece ibik özellikleri ve renkleri benzerlik gösteriyor. Avrupa ve Amerika kaynaklarına göre La Fleche tavukları Fransa’da 1600’lü yıllardan beri mevcuttur.

Hacıkadın tavuğu ile La Fleche arasındaki farklar

Avrupalılar La Fleche tavuklarını et ve yumurta verimliliklerini arttırmak için Minorca gibi türlerle melezleştirilerek ıslah etmişler. Muhtemelen ıslah çalışmalarından önce onlar da Hacıkadın ırkının ta kendisi idiler. Fakat sonrasında La Fleche tavukları bizim Hacıkadın tavuklarına göre iri cüsseli ve yumurta verimleri iki misli kadar daha yüksek olmuş. Ayrıca La Fleche’lerin beden yapıları biraz değişiktir. Mesela bizim Hacıkadın tavuklarının gövdeleri daha dik yapılıdır. Hem Hacıkadınların boyunları daha uzun görünümlü, kuyrukları yukarı doğru daha diktir. La Fleche tavuklarının kuyrukları ise daha az diktir. Fakat geri kalan bütün özellikleri ortaktır.

Hacıkadın ve La Fleche, her iki ırkın da en ilginç özellikleri ibiklerinin V şeklinde çift boynuz gibi olmasıdır. Deri neredeyse bembeyaz, ayaklar siyahtır. Tüyleri siyah ve parlak olur.

La Fleche tavuklarının beyaz dahil çeşitli renkte çeşitleri de var. Almanlar bu ırkın bantam (cüce) çeşidini bile türetmişler.

Hacıkadın ve La Fleche tavuklarının bir başka özellikleri de Ligorinler gibi tam evcilleşememeleri, insana alışamamaları ve gurk olmalarının çok nadir görülmesidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.