Email ile dosya göndermek

Bir email iletisine iliştirerek dosya göndermek tek bir resim, sadece bir müzik dosyası veya mesela bir tane word dosyası olunca kolay. Birkaç dosyayı tek tek aynı email iletisine iliştirmek ve göndermek de pek zor değil. Ama dosya sayısı çok fazla ise bir hayli zor. Çünkü mesela yüz tane minik dosyayı tek bir email iletisi içine tek tek yüklemek belki saatleri alır. Oysa hepsini tek bir klasör içinde olarak sadece tek tıklamayla email iletisine ekleyip göndermeniz mümkün. Bunu nasıl yaparsınız, detaylar aşağıda.

Email ile dosya göndermek (çok sayıda dosyaların bir klasör içinde email yolu ile gönderilmesi)

Çok sayıda dosyayı bir tıklama ile emaile iliştirin

Bunun için göndereceğiniz dosyaları bir klasörü koyarsınız ve o klasörü sıkıştırılmış yaparsınız.

Sıkıştırılmış dosya veya klasör ya da zip dosyası yapmak

Göndereceklerinizi bir klasöre koyun. Sonra klasörün üstüne sağ tıklayan. Belirecek olan seçeneklerden “Gönder” üzerine fare okunu götürüp bekleyin. O anda yanında yeni seçenekler belirecek. Bunlardan “sıkıştırılmış klasör” üzerine tıklayın. Eğer bir uyarı yazısı çıkarsa önemsemeyin ve ondaki evet seçeneğine tıklayın. Böylece klasörün “zip” uzantılı bir kopyası oluşur. İşte bunu tek bir dosya gibi email iletinize iliştirin ve gönderin.

Gmail ile dosya göndermek

Arkadaşınıza mail yazmaya başladınız. Bir dosya veya pekçok dosya içeren bir zip klasörü iliştireceksiniz. Mail yazdığınız bölümün en aşağı kısmına bakın. Çeşitli simgeler, semboller göreceksiniz. Ataş sembolüne tıklayın.

Ataş sembolü üzerine tıkladığınızda bilgisayarınızdaki dosyayı veya zip dosyasını almanıza yardım edecek olan bir kutu açılır. Bunun yardımıyla dosyayı bulun ve üstüne tıklayın. Anında dosya yüklenmeye başlar. Beklemeniz gerekiyor. İletinizi hemen gönderirseniz dosya veya klasör yüklenmez ve göndermemiş olursunuz. Onun için acele etmeyin.

Yüklemenin bittiğini nasıl anlarsınız? Aşağı sol tarafta yüklemeye başladığınız dosyanın adı belirir. Onun sağ tarafında ise mavi bir çubuğun yavaş yavaş uzadığını görürsünüz. İşte o mavi uzar, tamamlanınca kaybolur. O zaman iletinizi gönderin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:

'Email ile dosya göndermek' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Derya, Mardin dedi ki:

    Sıkıştırıp mail üzerinden göndermeye çalışıyor ama bir türlü karşıya gitmiyor.
    ***
    Belki yüklenmesi için beklemiyorsunuzdur. Biraz bekleyip sonra gönder’e tıklayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.