Güneşsiz evlere uygun bitkiler

Sadece güneşsiz değil, aynı zamanda gün ışığını da çok güçlü almayan pencereli odalar için uygun salon bitkileri var mı? Bu konuda birçok tavsiyeler, bitki adları bulmanız mümkün. Ben ise burada bizzat deneyip gördüğüm türlerden birkaç örnek veriyorum.

Güneşsiz ve az ışıklı mekanlara uygun salon bitkileri

Az ışıklı odalara en uygun türlerin başında Aspidistra elatior türü gelir.

Loş ışığın niteliği

Tam loş değil. Yani gündüz vakti dışarıdaki kadar çok güçlü olmayan derecede az ışığı kastediyorum. Rahatça dikiş dikebileceğiniz, rahatça ilaç kutularının minicik yazılarını okuyabileceğiniz kadar loş ışık. Uygun olmayan loş ışığa gelince: Mesela penceresi olmayan veya pencere görmeyen koridorların, hollerin ve mini pencereli banyoların loş ışığı aşağıda saydığım bitkiler için yeterli değildir.

Yetersiz ışığa uygun türler

Tecrübelerimden dolayı emin olduğum 8 tür:

9. olarak şeflera‘yı da ekleyebiliriz. Fakat iç mekanları pek sevmiyor. Yeri son derece iyi havadar değilse bozulmaya başlar.

Dış kaynaklarda ışık yetersizliğine uygunluğu hakkında çok iddialı tavsiyeler verilen birkaç tür, benim bunları ışığı zayıf yerlerde yetiştirme tecrübem yok ama doğrudur diye düşünüyorum: Zeze çiçeği, salon palmiyesi, bambu palmiye ve balık kuyruğu palmiye. Bu saydıklarımdan zeze çiçeği ışık yetersizliğinde hiç gelişim göstermez. Sadece hiç bozulmadan aylarca güzelliğini korur.

Sonra (çok iddia edilenler arasında) Dracaena marginata var. Ama bunun salt düz yeşil yapraklısı uygundur. Gerçi pek de emin değilim. Yani ışık yetersizliğinde tepeden yeni gelişim yerinde fazla kof ve ince-zayıf gelişme ve o kısımlarında eğilme ve çürümeler baş gösterme riski var. Bu tür gerçekte güneşi çok sever ve yarı çöl iklimi, güneş bitkilerindendir.

Kısmen uygun olanlar

Devetabanı Monstera deliciosa aslında güneşsiz yerlere, ışık yetersizliğine tam uygun türlerden. Tek sakıncası ışık yetersizliğinde yapraklarının küçük, gövdesinin ince kalmasıdır. Gerçi bu haliyle de gayet güzeldir.

Paşa kılıcı, biraz sağlıksızca gelişim gösterir ama yine de uygundur diye düşünebiliriz. Eğer kılıçların ince kalması, dümdüz olmaması ve bir değneğe bağlamadan dik duramamaları sizin için sorun değilse.. Bodur ve sırf yeşil olan paşa kılıçları daha uygundur.

Benjamin yerinin fazlasıyla havadar olması şartıyla uygundur. Belki pek hızlı gelişmez, az yapraklı kalabilir.

Barış çiçeği diğer kaynaklarda zayıf ışığa tam uygun diye niteliyorlar. Olabilir ama yaprakları gerektiği gibi geniş ve büyük olarak serpilemeyecektir. Çiçek açması ise ya hiç ya da daha az olacaktır.

Aşk merdiveni şeflera gibi püfür püfür havadar ortam sever. Havadarlık fazlasıyla yerindeyse ışığın derecesinin fazla önemi yok.

Antoryum uygundur ama güneş almazsa asla çiçek açmaz. Yani çiçeksiz gelişmesi sizin için problem değilse uygundur.

İpucu, püf noktası

Yaprakları çok koyu yeşil olan her tür salon bitkileri için güneşsiz, loş ışıklı mekanlara uygun diyebiliriz. Yaprakların fazla koyu yeşil olması ışığı daha iyi absorbe etmek içindir. Bir de az ışıktan daha iyi yararlanmak amacıyla klorofili fazla üretmeleri yüzündendir. Bu türler kuvvetli ışık ve güneş karşısında normal yeşil veya açık yeşil yapraklı olur. Çünkü fotosentez yaparak besin üretmek için güçlü ışıkta çok fazla klorofile ihtiyaç yoktur. Ve işte bu yüzden yaprak rengi de açık olur. Ama ışık az ise daha fazla klorofil gerekir ve sonuçta yapraklar koyu yeşil görünür.

Bu konuda örneklere gelince, yaprakları koyu yeşil olması şartıyla Peperomia türleri, dua çiçeği türleri ve bazı palmiye türleri.

Daha uygunu yapay bitkilerdir

Canlı gerçek bitkilerden kolayca ayırt edemeyeceğimiz kadar başarılı yapılmış plastik yapay bitkiler var. Ben bile bazılarını çok yakından dikkatle bakmadıkça plastikten olduklarını anlayamıyorum. Çürümez, bitlenmez, sulama istemez, güneşsiz yerlere uygun, ışık bile istemez, toprak değiştirmek istemez. Üstelik hiç endişe etmeden istediğiniz yerde konumlandırırsınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.