Güvey kandili ağacı, Koelreuteria paniculata

Sapindaceae (Sabunağacıgiller) familyasından Koelreuteria paniculata türüne Türkiye’de güvey kandili ağacı ve bazı yerlerde altuni fener ağacı adları veriliyor. ABD’de golden rain tree (altın yağmuru ağacı) derler. Ana vatanı Çin’in doğusu ve Kore’dir.

Altuni fener (güvey kandili) ağacı

Genellikle 7m kadar uzayan küçük yapılı bir ağaçtır. Kışın yapraklarını döker. Dalları çevreye dağınık gelişir. Ağacın tepesi kubbe görünümlüdür. Bütün dünyada süs ağacı olarak yetiştirirler.

Altuni fener veya güvey kandili ağacı toprağını severse ve susuz da kalmazsa 12 metreye kadar gelişim gösterir. Eni boyu kadar olmasa da dalların çevreye dağılımı, gölge sağlayıcılığı gayet iyidir. Fakat küçük bahçelere pek uygun olmaz. Parkların ve yol kenarlarının ağaçlandırılmasında kullanılır.

Güvey kandili (fener ağacı) kış soğuklarına en fazla -30C dereceye kadar dayanır. Dolayısıyla Ankara’ya uygun süs ağaçlarındandır. Toprak seçmez ama bütün gün güneş ister.

Yaprakları çoklu yaprakçıklar bütünüdür. Yani bir yaprak ince bir dal gibi görünür. Her bir yaprak sapı üzerinde sağlı sollu yaprakçıklar dizilidir.

Güvey kandili (altuni fener) ağacının tohum kılıfları

Tohum kılıfları ve yapraklarının görünümü

Altuni fener ağacının çiçek açması ilkbahar ortası ile sonbahar başı arasındadır. Yetiştiği yerin iklim ve hava şartlarına göre çiçek açması bazen yaz sonuna gecikir. Genelde çiçeklenmeye başladıktan sonra sonbahar başına kadar devamlı çiçek açar  Yani tohum keseleri oluşmuş olduğu halde ağaçta halen yeni çiçeklenme faaliyetleri devam eder. Fakat bu süreklilik aslında ağacın yaşlanmasına ve susuz kalmamasına bağlıdır. Salkımlar halinde açtığı sarı çiçekleri gayet güzel görünür. Çiçekler solduktan sonra oluşan tohum keseleri de gösterişlidir. Önce yeşil olup zamanla kızarırlar ve çok güzel görünürler.

Güvey kandili fidanı üretimi tohum iledir. Kısa süreli de olsa tohumlar çimlenmek için kış üşümesi istiyor. Tohumlarını sonbahardan en geç kış sonuna kadar ekmelisiniz. Bu takdirde ilkbaharda çimlenmeleri garantidir. Fidanlar çok hızlı büyür. Çiçek açmaya başlamaları iklim, toprak ve sulama şartlarına göre 4 yıl ile 7 yıl arasında değişir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.