Habeş (Silkie) Tavuğu

Süs tavuklarından Silkie ırkının en ayırt edici özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden Silkie denmiş. Bizde Habeş deniyor ama Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

Tarihçesi

Silkie ırkının kökenleri tam olarak bilinmiyor. İlkin 13. yüzyılda Marco Polo Çin’de beyaz kürklü ve siyah derili tavuklar gördüğünü yazmış.

Kısa sürede büyük evrimleri: Bu tavuklarda zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepelik tüyler olmadığı ve bacaklarının tüylü olmadığı belirtiliyor. Son 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal ırk sadece beyaz tüylü olduğu halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.

Görünümleri ve yapıları

Tüyleri hiçbir tavuk ırkında olmayan bir yapıda olur. İpek gibi olup kürke de benzetilir ama soğuktan koruyucu değildir. Bu yüzden Babeşler ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına iyi uyum sağlayamazlar.

Beyaz Silkie

Irk olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değillerdir. Normal cüsseli tavuklardan olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm silkiler bantam olarak kabul edilir. Oysa silkilerin bantam tipi ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantam olup orijinal Habeşler daha çok Avrupa’da bulunur. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Standart olarak kabul edilmiş ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.

Başlıca iki alt ırkı vardır: sakallı ve sakalsız.. Yani gaga altı tüy topağı olanlar ve olmayanlar. Bu tüyler kulak loblarını örter.

Bütün silkilerde ibik ceviz tipi olup küçüktür ve gaga altı ibikleri koyu renklidir. Kulak lobları türkuaz mavisi olur. Derisi siyah, eti koyu gridir. Ayakları beş parmaklıdır.

Evcil hayvan olarak beslenmesi

Sakin, uysal, insana yakın bir hayvandır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvan olarak en çok beğenilen tavuk ırkıdır. Çinliler bundan geleneksel bir çorba yapsalar da Habeş tavukları çoğunlukla eti için beslenmez. Uysal, cana yakın, sıcakkanlı evcil hayvan oldukları için, güzellikleri için ve kuluçkaya çok fazla eğilimli oldukları için rağbet görürler. Bazı Silkilerin horozlarının dahi kuluçkaya yattıklarını farklı bölgelerden farklı tecrübeli kişiler anlatıyor. Yani ender görülen bir şey değil.

Habeşlerin yumurta verimi ve kuluçka özelliği

Gurk olmasına zemin sağlanmazsa yılda 100 kadar yumurta verebilir. Fakat sık sık gurk olmaları mümkün olduğu için yumurtadan kesilmeleri de buna bağlı olarak sık gerçekleşebilir. En azından şubattan temmuza kadar çok kuvvetli ihtimal.

Sarı Habeş (Silkie)

Türkiye’de kuluçka konusunda Habeş (Silkie) tavuklarının çok da elverişli olmadıklarını beyan eden tecrübeli kişiler var. ABD’de ise kuluçkaya yatmada aşırı olmaları ile şöhret olmuşlardır. Kuluçkaya oturmada çok inatçı oldukları, yumurta bulamazlarsa benzeri cisimlerin üstünde oturdukları, hatta hiçbir şey yoksa bile oturmaya devam ettikleri batı ülkelerinde meşhur. Bunun sebebi belki o kişilerin hep bantam (cüce) Silkilerden tercih etmiş olmalarıdır. Çünkü bantam tavuklar genelde hangi ırk olursa olsun bütün dünyada kuluçkaya fazla yatkınlıkları ile bilinirler.

Bununla beraber Habeşlerde kuluçka dönemlerinin kısa olduğu, gündüzlerin uzamasının sona erdiği haziran sonlarına kadar sürdüğü bazı tecrübeli kişilerce anlatılıyor. Ayrıca altında normal boyuttaki tavuk yumurtalarından belki ancak üç dört tane barındırabilmesi başka bir problem.

Habeşlerin sadece bantam tipleri değil normal sayılanları da küçük yapılı oldukları için keklik gibi kuşların yumurtlarından civciv elde etmede uygun bir kuluçka tavuğudur. İri tavukların altına küçük kuş yumurtalarını kuluçkaya koymak tavsiye edilmez.

Bazı yerlerde Habeşlerin iyi anaç tavuk olduklarından bahsediliyor. Bazı yerlerde birden bire civcivlerine karşı ilgiyi kestiğinden dolayı kuluçkaya elverişliliği iyi olsa da analıkta iyi olmadığı belirtiliyor. Bu bilgi net değil zira her tavuk ırkında tavukların civcivlere analık etmeleri 40. günden sonra her an kesilebilir. İşte bu belirtilmemiş. Yani Habeşler 40 gün dolmadan analıktan soğuyorsa haklılar. 40 gün dolduktan sonrayı kastediyorlarsa bilgisiz oldukları anlaşılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)