Habeş (Silkie) tavuğu

Süs tavuklarından Silkie (Habeş) ırkının en ayırt edici özelliği tüylerinin ipek gibi olmasıdır. Bu yüzden Silkie adını vermişler. Habeşistan ile bir ilgisi olmayıp Çin kökenlidir.

İpek tüylü Habeş veya silkie tavukları hakkında detaylı bilgiler

Tarihçesi

Habeş tavuğu (Silkie) ırkının kökenleri hakkında yeterli bilgi yok. İlkin 13. yüzyılda Marco Polo Çin’de beyaz kürklü ve siyah derili tavuklar gördüğünü yazmış.

Kısa sürede büyük evrimleri

Habeş tavuklarında zamanla fiziksel değişimler olmuş. Çok eskilerde başlarında uzun tepelik tüyler yokmuş ve bacakları da tüylü değilmiş. Son 30 – 40 yılda ise daha da değişmişler ve orijinal ırk sadece beyaz tüylü olduğu halde şimdi birkaç değişik renkli olanları da ortaya çıkmış.

Görünümleri ve yapıları

Tüyleri hiçbir tavuk ırkında olmayan bir yapıda olur. İpek gibidir. Kürke de benzer ama soğuktan koruyucu değildir. Bu yüzden Habeş tavukları ani hava değişimlerine, kötü hava şartlarına uyum sağlamazlar.

Beyaz Habeş tavuğunun görüntüsü

Irk olarak geneli bantam yani cüce tavuklar sınıfından değildir. Ama bantam olmasalar bile fazla büyük değildirler. Yine de normal cüsseli tavuklardan olarak sınıflandırılmıştır. Bazı yerlerde yanlış olarak tüm Habeş tavuklarını bantam kabul ederler. Oysa bunların bantam tipi ayrıdır. Kuzey Amerika’da bulunan Habeş tavuklarının hemen hepsi bantamdır. Orijinal Habeş tavukları daha çok Avrupa’da bulunur. Standart ağırlıkları şöyledir: Horozlar 1.8 kg ve tavuklar 1.36 kg.

Habeş tavuğunun başlıca iki alt ırkı vardır: sakallı ve sakalsız.. Yani gaga altı tüy topağı olanlar ve olmayanlar. Bu tüyler kulak loblarını örter. Bütün Habeşlerde ibik ceviz tipi olup küçüktür ve gaga altı ibikleri koyu renklidir. Kulak lobları türkuaz mavisi olur. Derisi siyah, eti koyu gridir. Ayakları beş parmaklıdır.

Evcil hayvan olarak Habeş

Sakin, uysal, insana yakın bir hayvandır. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde evcil hayvan olarak en çok beğenilen tavuk ırkı Habeş yani Silkie’dir. Çinliler bundan geleneksel bir çorba yapsalar da Habeş tavukları çoğunlukla eti için beslenmez. Uysal, cana yakın, sıcakkanlı evcil hayvan oldukları için, güzellikleri için ve kuluçkaya çok fazla eğilimli oldukları için rağbet görürler. Bazı Silkie’lerin horozlarının dahi kuluçkaya yattıklarını farklı bölgelerden farklı tecrübeli kişiler anlatıyor. Yani ender görülen bir şey değil. Gerçekte bu özellik daha çok bamtam Habeşlere özgüdür.

Habeş tavuklarının yumurta verimi ve kuluçka özelliği

Gurk olmasına zemin sağlanmazsa yılda 100 kadar yumurta verir. Fakat sık sık gurk olmaları mümkün olduğu için yumurtadan kesilmeleri de buna bağlı olarak sık gerçekleşir. En azından şubattan temmuza kadar çok kuvvetli ihtimal.

Sarı Habeş (Silkie)

Türkiye’de kuluçka konusunda Habeş tavuğunun çok da elverişli olmadıklarını beyan eden tecrübeli kişiler var. ABD’de ise kuluçkaya yatmada aşırı olmaları ile şöhret olmuşlardır. Kuluçkaya oturmada çok inatçı oldukları, yumurta bulamazlarsa benzeri cisimlerin üstünde oturdukları, hatta hiçbir şey yoksa bile oturmaya devam ettikleri batı ülkelerinde meşhur. Bunun sebebi belki o kişilerin hep bantam (cüce) Silkilerden tercih etmiş olmalarıdır. Çünkü hangi ırk olursa olsun bantam tavuklar  kuluçkaya fazla yatkındır.

Bununla beraber Habeş tavuklarında kuluçka dönemlerinin kısa olduğu, gündüzlerin uzamasının sona erdiği haziran sonlarına kadar sürdüğü bazı tecrübeli kişilerce anlatılıyor. Ayrıca altında normal boyuttaki tavuk yumurtalarından ancak üç dört tane sığması başka bir problem.

Habeşlerin sadece bantam tipleri değil normal cüsselileri de küçük yapılı oldukları için keklik gibi kuşların yumurtalarından civciv elde etmede uygun bir kuluçka tavuğudur. İri tavukların altına küçük kuş yumurtalarını kuluçkaya koymak doğru değildir.

Bazı yerlerde Habeş tavuklarının iyi anaç olduklarından bahsederler. Bazı yerlerde de birden bire civcivlerine karşı ilgiyi kestiğinden ve dolayısıyla analıkta iyi olmadığı belirtiliyor. Bu bilgi net değil. Zira her tavuk ırkında tavukların civcivlere analık etmeleri ortalama 40. gündür. İşte bunu belirtmemişler. Yani ana bir Habeş tavuğu 40 gün dolmadan analıktan soğuyorsa haklılar. 40 gün dolduktan sonrayı kastediyorlarsa bilgisiz oldukları anlaşılır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Habeş (Silkie) tavuğu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Fatma, Adana dedi ki:

  Habeş tavuklarının eti yenir mi?
  ***
  Evet yani tavuklardan bir tavuktur. Başka bir hayvan değil.

 2. Fadime B. -Edirne dedi ki:

  Nerede bulabiliriz bu cins tavukları?
  ***
  İnternet üzerinde tavuk meraklılarının forum siteleri var. Onlara üye olursanız istediğiniz tavukları bulma imkanınız olur. Ben burada herhangi bir aracılık yapamam.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.