Lasix idrar söktürücü ilaç

Lasix adlı ilaç diüretik denen ilaçlardandır. Vücutta biriken sıvıları azaltma amaçlıdır (örneğin ödem sorunlarında). Kesinlikle doktor kontrolünde kullanmalı ve doktorun izni olmadan doz azaltmaya veya doz arttırmaya gitmemelisiniz. Kalp yetmezliği durumlarında ödem önlenmesi için kullanıyorsanız ilaca ciddi bir titizlikle devam etmelisiniz.

İdrar söktürücü Lasix vb ilaçların yaşlılara zararları

Söz konusu ilacın yanı sıra hastanın diyetine normalden daha ciddi olarak önem vermesi gerekiyor. Çünkü bünyenin ihtiyacı olan önemli mineralller ve elementler bu ilaç yüzünden sürekli idrar ile birlikte vücuttan dışarı gidiyor. Organlardaki hayati önem taşıyan sıvılar da gidiyor. Yani bünyedeki elektrolit dengesi bozuluyor. Hastanın tedavisi evde devam ediyorsa hastayı sık sık doktor kontrolünden geçirmek, durum nedir gereken tahlillerle tekrar tekrar analiz ettirmek ve Lasix tedavisinin nasıl veya ne dozda devam edeceğini yeniden kararlaştırtmak şarttır.

Hastanelerin acil servislerinde Lasix iğnesi

Acil servislerde hastaya veya hasta yakınlarına hiçbir şey danışmadan tansiyon düşürmek için bu ilacı iğne şırınga ile damardan zerk eden acemi doktorlar çok. Oysa yaşlılara ve kronik hastalığı olan kişilere çok ciddi zararlar verme riski yüksektir. Acil servislerde yaşlı hastaların tansiyonunu ölçüp yüksek bulursa hemen Lasix iğnesi yapmaları neredeyse olmazsa olmaz gibi garip bir tutumdur. Yaşlı hasta kişinin bünyesi ani ve aşırı sıvı kaybetmeyi kaldırır mı? Acaba önceden ne gibi bir hastalığı vardı? Bunları sormazlar. Hasta yakınları anlatmaya çalışsa da dikkate almazlar. Anlatmak için etkili bir ısrarla açıklamaya çalışmanız gerekiyor.

Bünyeye ani bir şekilde fazlaca sıvı kaybettiren Lasix kullanımı yaşlılar için çok riskli. Elektrotların (yani iç organlardaki hayati önem taşıyan sıvılarının) azalması kalp, böbrekler ve diğer iç organlarda önemli sorunlara ve hasarlara sebep olabilir.

Yaşlı insanların organları zaten yıpranmışken, özellikle de bazı hastalıkların etkisiyle her olumsuz şarta büyük hassaslığı olan organlar çok yüksek miktarda eletrolit kaybedince büsbütün devre dışı kalma riskine sahiptir. Mesela böbreklerinde sorun olan bir yaşlı hastanın Lasix ilacı yüzünden ölme riski çok yüksektir. Ölüm birkaç gün sonra olduğundan dolayı kimse sebebinin üstünde durmaz.

Ayrıca yaşlıların bazılarında Lasix bilinç-hafıza yitimine sebep oluyor. Hasta iki gün boyunca hiçbir şey hatırlayamıyor. Bilinçsiz bir hayat sürüyor. Demek ki ani elektrolit kaybının beyne de ciddi anlamda zararı olmakta. Lasix yerine tansiyon düşürmede daha iyi ilaçlar var. Dil altına uygulanan bir ilaç bile var. Peki neden acil servislerde daima Lasix ilacını kayıtsız şartsız kullanırlar? Şaibeli bir durum.

İlacın kötü etkisine karşı tedbirler

Lasix idrar söktürücü ilacının yüksek dozda verildiği hastalarınıza iyi bakın. İki gün boyunca bol bol çorba, su ve meyve yemeleri içmeleri için kendilerini zorlayın. Çorbalar sebzeli ve etli olmalı ki hasta kaybettiği vitaminleri ve mineralleri tekrar kazansın. Hem elektrolit kaybı telafi olsun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.