Hastanelerde Lasix idrar söktürücü iğne

Devlet hastanelerinin acil servislerinde her tansiyonu yüksek hastaya bol miktarda, yüksek dozda Lasix dayatılması nedendir? Zararları nelerdir? Yaşlı hastaların iç organlarını ne derecede tahrip etmektedir? Bunlar ilgili kurumlar tarafından biliniyor mu?

Lasix adlı ilaç diüretik denen ilaçlardandır. Vücutta biriken sıvıları azaltmak için kullanılır (örneğin ödem sorunlarında). Kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı ve doktorun izni olmadan doz azaltmaya veya doz arttırmaya gidilmemelidir. Kalp yetmezliği durumlarında ödem önlenmesi için kullanılıyorsa ilaca ciddi bir titizlikle devam edilmelidir. Fakat bunun yanı sıra hastanın diyetine daha ciddi olarak önem verilmelidir. Çünkü bünyenin ihtiyacı olan önemli mineralller ve elementler bu ilaç yüzünden sürekli vücuttan dışarı atılıyor. Hastanın tedavisi evde devam ettiriliyorsa hastayı sık sık doktor kontrolünden geçirmek, durum nedir gereken tahlillerle tekrar tekrar analiz ettirmek ve Lasix tedavisinin nasıl veya ne dozda devam ettirileceğini yeniden kararlaştırtmak şarttır.

Hastanelerin acil servislerinde Lasix iğnesi tansiyon düşürmek için kullanılır fakat yaşlılara karşı dikkatli olunmalı. Acil servislerde yaşlı hastaların tansiyonu ölçülüp yüksek bulunursa hemen Lasix iğnesi yapılması neredeyse olmazsa olmaz gibi garip bir tutumdur. Yaşlı hasta kişinin bünyesi ani ve aşırı sıvı kaybetmeyi kaldırabilir mi? Acaba önceden ne gibi bir hastalığı vardı? Bunlar sorulmaz. Hasta yakınları anlatmaya çalışsa da dikkate alınmaz. Anlatabilmek için ısrarla açıklamaya çalışmanız gerekiyor.

Bünyeye ani bir şekilde fazlaca sıvı kaybettiren Lasix kullanımı yaşlılar için çok riskli. Elektrotların (yani iç organlardaki hayati önem taşıyan sıvılarının) azalması kalp, böbrekler ve diğer iç organlarda önemli sorunlara ve hasarlara sebep olabilir.

Yaşlı insanların organları zaten yıpranmışken, özellikle de bazı hastalıkların etkisiyle her olumsuz şarta büyük hassaslığı olan organlar büsbütün devre dışı kalabilir. Mesela böbreklerinde sorun olan bir yaşlı hastanın Lasix ilacı yüzünden ölme riski çok yüksektir. Ölüm birkaç gün sonra olduğundan dolayı kimse sebebinin üstünde durmaz.

Ayrıca yaşlıların bazılarında Lasix bilinç-hafıza yitimine sebep oluyor. Hasta iki gün boyunca hiçbir şey hatırlayamıyor. Bilinçsiz bir hayat sürüyor. Demek ki ani elektrot kaybının beyne de ciddi anlamda zararı olmakta. Lasix yerine tansiyon düşürmede daha iyi ilaçlar var. Dil altına uygulanan bir ilaç bile var. Peki neden acil servislerde daima Lasix kayıtsız şartsız kullanılmakta? Şaibeli bir durum.

Lasix idrar söktürücü ilacının yüksek dozda verildiği hastalarınıza iyi bakın. İki gün boyunca bol bol çorba, su ve meyve yemeleri içmeleri için kendilerini zorlayın. Çorbalar sebzeli ve etli olmalı ki kaybedilen vitaminler ve minerallar tekrar kazanılabilsin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)