Hibrit etlik civcivler nasıl sağlıklı normal tavuk olur

Burada konu etlik tavuk ırklarından etlik civcivler.. 40 günde büyütüp yeme amacıyla besleme hakkında değil, onları özel usullerle sağlıklı büyütüp normal bir tavuk gibi yaşatma.. Belki daha da önemlisi yeni etlik tavuk üretiminde damızlık olarak kullanma amaçlı yetiştiricilikle ilgilidir. İşte bu amaç çok farklı usulde bir civciv bakımı tekniği gerektiriyor.

Cornish Rock hibrit etlik civcivler

Cornish Rock hibrit etlik civcivler

Sağlıklı bir şekilde ergin olmaları pek mümkün olmayan Cornish Rock hibrit etlik civcivler 40 günde devleştirilir. Sonra keserek tavuk eti diye marketlere satarlar. Bunları sağlıklı yetişkin tavuk ve horoz haline getirmeye çalışmak zor olsa da mümkün. Peki niçin böyle bir amaç güdelim ki? Aşağıda üç gerekçe..

1- Hibritlerden önceki ata nesilleri ortaya çıkarmak gibi zor işlere kalkışmak için (resim 4).
2- Yepyeni etlik ırk ya da benzeri hibritler oluşturmak için, damızlık yetiştirmeyle ilgili..
3- Sadece büyüdüklerinde neye benzeyeceklerini görmek için. Aslında bunu merak edenler aşağıdaki resimlere baksın (resim 1 ve resim 2). Zor işlerle uğraşmanıza gerek yok.  Hindi kadar büyük olurlar.

Cornish Rock tavuk ve horoz etlik tavuk hibritleri

Resim 1- Cornish Rock civcivleri sağlıklı bir şekilde gelişebilir erginleşebilirlerse bu şekilde oluyorlar. Solda tavuk, sağda horoz.

Aşağı resimde ise sadece 4 aylık bir Cornish Rock horozu.

Henüz 4 aylık bir Cornish Rock

Resim 2- Henüz dört aylık Cornish Rock (horoz)

Tavuk diye yediğimiz dev civcivlerin fazla yaşamaması

Plymouth Rock ve Brahma gibi kalıcı etlik ırkların civcivleri normal bakımda sağlıklı bir şekilde yetişkin hale gelir. Ve sağlıklı tavuklar, horozlar olarak hayatlarına devam ederler. Fakat etlik tavuk endüstrisinde kullanılan (Cornish Rock) tek nesillik hibrit civcivler ve diğer hızlıca devleşen hibrit civcivler öyle değil:

1- Civcivler aşırı  obur ve tembeldir. 2- Hareketsiz gelişim devam ederse kütürüm kalırlar. 3- Bir an önce kesip satmazlarsa zaten yaşama şansları hiç yoktur.

Devleşen civciv

Resim 3- Cornish Rock civcivi başka bir etlik ırk civcivi ile aynı gün yumurtadan çıkmış. Henüz ilk haftada diğerini 4 misli geçmiş.

Büyüseler bile..

Bunları sağlıklı bir şekilde yetişkin hale getirebilseniz bile çiftleşmeleri zor olur. Çiftleşebilseler bu sefer döl aktarımı zor. O mümkün olsa bu sefer tavuğun yumurtalık kanalındaki yumurtanın döl tutması zor. Ama eğer daha civcivken çok hareketli ve çevik olma özellikleri kazanırlarsa ve büyüdüklerinde aşırı yağlanmazlarsa yumurtaların döllü olma yüzdesi fazla düşük olmaz olur. O yumurtalardan çıkan civcivler daha sağlıklı özellikler taşıyacaktır ama ana babalarından çok dede ve ninelerinin özelliklerini taşırlar. Aşağıda Cornish Rock hibritinin ana babalarının fotoğrafı:

Plymouth Rock ve Cornish Rock

Resim 4- Cornish Rock hibritinin annesi beyaz Plymouth Rock tavuğu (solda) ve babası beyaz Cornish horozu (sağda).

Hibrit etlik civcivleri nasıl sağlıklı tavuklar, horozlar haline gelir?

Yem yemeleri ve hareketlilik olmak üzere iki başlık altında yazdıklarımı aynı şekilde uygulamanız gerekir.

Yem, yiyecek yeme tarzları

Öncelikli şart: Kesinlikle etlik civciv yemi vermeyin. Yoksa: Çok çabuk etlenirken kemikler iyi gelişemez ve hayvan daha cinsel olgunluğa bile gelmeden önce yetişkin tavuklardan daha iri cüsseli olur. Kemik yapısı, kemik yaşı küçük bir civcivinki ile aynıdır. Kemikler sadece kof ve iridir. Ağırlığı taşıyamaz ve civciv hareket etmek istemez. Sonunda kütürüm olur, bir daha yürüyemezler. Böylece çeşitli kalp ve damar hastalıkları yüzünden kısa sürede ölürler (onun için bu civcivler belirli bir süre içinde kesilip satılırlar).

Yemlik kutusu kullanmayın. Yemleri her yere serpin. Sürekli dolaşarak yerden yiyecek aramaya alışsınlar. En önemli şart bu aslında.

İlk on gün sadece normal civciv yemi verin. Sonra yavaş yavaş diğer yiyeceklere alıştırın. ⇒ Şu sayfada gerekli bilgiler var.

Her zaman yem vermeyin: Bahçede dolaşıp yiyecek aramaları lazım. Ot yesinler, toprakta eşinsinler, böcek kurt solucan filan bulup yesinler.

Hareketlilik

Ligorin vb. çok hareketli ve hafif yapılı ırkların civcivleri ile birlikte karışık yetiştirin. Çünkü tavuklarda birbirlerinin hareket özelliklerini benimseme, taklit etme özelliği var. Böylece etlik civcivler de hareketli olurlar. Ya taklit etme ters olursa? Hayır. Ligorinler daima lider karakterlidir. Taklitçi değil telaşlı, atılgan, aşırı araştırmacı, dikkatli, hızlı ve çevik karakterlidirler. Bu çok önemlidir. Yoksa Cornish Rock civcivleri hiç de gezip dolaşma zahmetinde bulunmak istemezler. Ama Ligorin civcivleri sayesinde kesinlikle onları taklit ederek hareketli olacaklardır.

Uzun süre uyku şart. Gündüz süresi ne kadar sürüyorsa sadece o saatler süresince yem yemeliler. Akşamdan sabaha kadar uyumaları şart. Uyku süresi esnasında bulundukları yer soğumamalı.

Geniş alanda koşuşturmalılar. Yiyecekler asla önlerinde toplu halde bulunmasın. Yeni tüyleri çıkınca mümkün olduğu kadar geniş bir alanda, mümkünse bahçede yaşamalarını sağlayın ve doğadaki gibi uykularını almalarını sağlamayı unutmayın. Yemleri çok geniş bir alana saçarak oradan oraya koşuşturup karın doyurma telaşında olmalarını sağlayın. Bunu daima böyle devam ettirin.

Kümes tüneksiz olmalı. Evde değil kümeste yaşamaya başladıklarında kümes tüneksiz olmalıdır. Tüneksiz kümes tüm etlik ırklar için daha doğrudur. Folluk gibi yerlerde uyumaları gerekiyor. Etlik tavukların tünekten atlarken ayaklarının kırılması vakaları yaygındır.

Toprak banyosuna daha civcivken alışkanlık kazanmaları hayati önem taşıyor.

Sonuç

Bütün bu uygulamalarla etlik civcivler hem aşırı yem yemeyecekler hem çok fazla hareketli olacaklar. Böylece bünyeleri obezitenin getireceği sorunlardan kurtulacak. Ergin hale geldiklerinde yine bir hayli etli olurlar ama kütürüm kalmazlar. Gayet sağlıklı olurlar. Yağlanmaları da fazla olamayacağından dolayı çiftleşmelerinde yumurtaların döllü olması daha fazla mümkün olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.