Hibrit yumurta tavukları nasıl oluşturulur?

Bilimadamlarının hybrid vigor terimi birleşmiş, bütünleşmiş kuvvetlere sahip melez anlamına gelir. Yani üstün niteliklere sahip iki farklı ırkın çiftleşmesiyle onlardan doğan melez yavrular hem anadaki hem babadaki üstün nitelikleri kendisinde birleştirmiş, bütünleşmiştir. Dolayısıyla daha üstün nitelikli olmuştur.

Hibrit melez demektir. Türkçemizde üstün kaliteli melez tavuklara melez değil hibrit dememizin sebebi bu üstünlüğün vurgulanması içindir. Süs ve yemelik bitkilerde de hibrit sözcüğü aynı amaçla kullanılır. Türkiye’nin kendi hibrit yumurta tavuklarını türetip yumurta ihracatına başlamasıyla yerli hibritlerimiz için hybrid vigor anlamında atak ismi kullanılmıştır. Yani verimlilikte atağa geçmiş anlamında.

Hibrit yumurta tavuklarının verimlilikleri sadece kendi nesilleri için geçerlidir. Bunların horozları ve tavukları çiftleştirilse yavruları aynı verimlilikte olmaz. Dolayısıyla safkan ırklardan sürekli yeni hibritlerin türetilmesi gerekiyor. Hibrit üreticileri yumurta verimliliği yüksek olan bu hibritleri civcivken ya da yarka halindeyken yumurta üretim çiftliklerine satarlar.

Herkes hibrit yumurta tavuğu türetebilir

Evet zor bir tarafı yok. Yeter ki hangi ırkları kullanacağınızı bilin ve o ırkları bulun. Bu kadar. Gerisi tavuklarla horozların çiftleşmesine ve yumurta almanıza kalmıştır. Sonrası daha basit. O yumurtalardan civciv çıkarır ve böylece hibrit tavuklar elde emiş olursunuz. Yalnız bunlar kendi ihtiyacımız için uygundur. Yumurta üretim çiftliklerinin zor şartlarına uygunlukları meçhul.

Acaba ne gerek var diye düşünüyorsanız

Yumurta ticareti yapanların ihtiyaçları için hibrit özellikleri önemlidir. Mesela açıkta yetiştiricilik yapan ve bölgesinin iklim şartlarına en uygun hibritleri arayan biri için, eğer bölgesine uygun hibrit yoksa iş başa düştü demektir. İşte buradaki bilgilere öyle çaresiz üreticilerin ihtiyacı var. Hem onlara hibrit satışı yapacak kişilerin de bilmesi gereken bir konudur. Ben aşağıda sadece ne nasıl yapılır anlaşılsın diye örnekler verdim. Hangi bölgeye hangi şartlara uyumlu tavuk gerekiyorsa onu da kendileri araştırıp bulmalı.

Önemli detaylar

Hibrit tavukları dünyaya getirmek için önce ana ve baba uygun ırklar edinmek lazım. Bunlar ise karışık melez değil, hibrit değil, safkan temiz tavuk ırklarından olmak zorunda. Gerçek doğal veya insan yapımı ırklardan olabilir ama nesli aynen devam eden düz ırk olacak. Yani kırma filan olmaması lazım.

Hangileri? Gereken şartlar her iki ırkın, özellikle horozun mensup olduğu ırkın çok iyi yumurtlayıcı olan bir ırktan olmasıdır. Tavuğun ırkının yumurta verimi iyi veya vasatın üzerinde olması yeterli. Süper olmasına gerek yok. Horozun ve tavuğun ırkı yumurta tavuklarından ya da hem eti hem yumurtası için yetiştirilenlerden olabilir. En kolay bulabileceklerimiz: Rhode island red ve Ligorin.

Horoz olarak kızıl veya kahverengi (yani koyu renklerden) olması şartıyla Rhode Island Red ırkı en uygunudur (hem kolay bulunur). Tavuk olarak ise Ligorin, Delaware, Light Sussex ve beyaz Rhode Island Red ırklarından olabilir.

Bir avantaj: Horoz koyu renk, tavuk beyaz ya da beyaza çok yakın açık renk olursa bunların çiftleşmelerinden doğacak civcivlerde dişi-erkek ayrımı yüzde yüz kesin olarak ve gayet kolayca yapılabilir. Tüm renkliler dişi, tüm beyazlar erkektir.

Bu kadar mı? Evet, bu kadar. Elde ettiğiniz hibrit civcivlerden dişileri yumurta verimi çok yüksek hibrit tavuk olurlar.

Dezavantajları: Bu sadece sizin yetiştirdiğiniz hibritler için değil dünyanın en iyi hibritleri için bile geçerlidir: Verim kaliteleri sadece kendi neslinde geçerlidir. Aynı verimde tavuk elde etmek için yine yukarıdaki aynı yol ile yeni hibritler üretilmelidir. Başka yolu yok.

Uzun vadeli sürekli bir iş olarak düşününce aslında zor bir iş

Çünkü hibritlerin anası ve babası olacak net ırkları da ayrıca, ve birbirleri ile karıştırmadan, safkanlıklarını bozmadan sürekli üretmek zorundasınız. Ya da eğer (mesela) sürekli Rhode Islan Red üreticisi birisi varsa ondan sürekli horoz almak zorundasınız. Sürekli ligorin üreten birisi varsa ondan da sürekli dişi ligorin almak zorundasınız. Yoksa bu iki ırkı siz ayrı ayrı türetip durmak zorundasınız.

Golden Comet ve Red Star

Halk arasında ziraat tavuğu denen hibritlerdir. Çok yüksek yumurta verimlilikleriyle, iri iri yumurtalarıyla, cin gibi açıkgöz olmalarıyla çok sevilen bu hibrit yumurta tavukları çabuk büyürler ve erken yumurtlamaya başlarlar.

Hibrit yumurta tavuğu

Golden Comet sık görülen renkleri.

Tavukların kahverengi çerçevesinde farklı renk tonları ve vücutlarının ağırlığı elde edildikleri ana baba ırkların özelliğine göre değişir. Yıl içinde yumurta sayısı ligorinden yüksektir. Zira ligorinler genelde kışın ara verirler (yumurta çiftliklerinde değil, daha doğal şartlarda). Golden Comet ve Red Star ise normal ev bahçesi bakımında bile kışın kısalan gündüz süresinden etkilenmez ve yumurtlamaya devam ederler. Bazen aralıksız her gün yumurtladığı için beslenmelerine çok dikkat edilmelidir. Yoksa bünyesi kolayca zayıf düşer.

Bunları etlik tavuklarla karışık besleseniz küçük cüssesine rağmen büyük tavukların lideri olur. Grupta söz hakkı onundur. Bir özelliği de yaşlandıkça yumurta veriminde önemli bir düşüş olmamasıdır. Gurk olma özellikleri bile var. İnsanlara kolay alışırlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)