Hormon bezi söylentilerine sakın inanmayın

Yeni aldığımız bitkilerin bazılarının dip kısmında, ana gövdeyi çevreleyen zar gibi bir bezcik görürsünüz. Onun ne olduğunu bilmeyenler ona hormon bezi diyor. Ne olduğunu daha aşağıda resim örneğiyle yazdım. Öncelikle bilin ki o bezcik hormon bezi değildir.

Birkaç yıldır bana sık sık hormon bezi ile ilgili soru geliyor. Ama hiç kimse sorusunda o bezin gerekli olup olmadığını sormadı. Herkes bezi çıkartması gerektiği için bitkiyi saksıdan çıkardığını, bezi söktüğünü ve bitkiyi tekrar diktiğini, sonuçta bitkinin bozulduğunu, nasıl kurtarabileceğini sordu. Yani hormon bezi dedikleri şeyin çıkarılması gerektiğine kesin inanmışlar.

İnanmalarının sebebi sosyal medyada dolaşan bir söylenti. Halbuki aslı olmayan bir saçmalık. Ben de tam 11 yıldır, şimdiye kadar o şekilde birkaç bitki aldım. Bezi sökmekle hiç uğraşmadım. Bitkilerim güzelce yaşadı. Hatta daha geçen yıl ilkbaharda komşum verandası için aynen o şekilde bir küpe çiçeği almıştı. Neyse ki bez safsatasını duymamış. Ben de bir şey demedim. Ama buranın ikliminde yazın 35-40C derecede bu bitki hele saksıda, hiç yaşayamaz keşke almasaydın demiştim.

O küpe çiçeği yazın ölmedi. Şiddeti sıcak etkisiyle kötüleşti, o kadar. Sonra sonbaharda canlanmaya başladı. Geçtiğimiz ilkbaharda geçen yılki halinden daha muhteşem çiçeklerini açtı. Yine aynı saksıda, yine o bez ile olduğu halde.

Yeterince örnek yazdım. Yeni aldığınız bitkilerin çürüyüp ölmelerine o bez sebep olmuyor. Esas sebepler şunlar:

1- Yanlış topraklarda satılmaları (bu her geçen yıl daha da artmakta).
2- Yanlış zamanda yanlış bitki almanız.
3- Hiç olmayacak yerlerde konumlandırmanız.
4- Saksı değiştireceğim diye toprağı da değiştirmeye kalkışmanız ve o sırada köklere zarar vermeniz.
5- Sıcak yere alışık bitkiyi aniden soğuk yere koymanız.
6- Yanlış usullerde sulama alışkanlıklarınız.

Benim tavsiyem, bana sorarsanız sosyal medyada gördüğünüz her şeye gözünüz kapalı inanmayın.

Peki hormon bezi nedir?

Öyle bir şey yok. Bir deli bir kuyuya bir taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış.. sözünde olduğu gibi, adamın biri aslı astarı olmayan bir söylenti çıkarmış. Ve o söylentiye herkes inanmış. Sonra da çiçekseverler arasında kesin bir inanç haline gelmiş. Mesele bundan ibaret.

Bezin aslı aşağıdaki resimde gördüğünüz gibidir. Saksıda aldığınız bitki ilkin bildiğimiz mini viyollerde değil, minicik bir torbacıkta, çok az bir steril köklendirme torfu içinde köklendirilmiştir. Daha sonra o fideyi torbasıyla birlikte uygun bir saksıya, toprak ilavesiyle dikmişlerdir. Mesel bundan ibaret. Torbacığın toprak altında kalan kısmı köklerin toprağa geçmesine engel olmaz. Kendisi de zaten zamanla toprakta eriyici, çürüyüp yok olucu özelliktedir. Ama çürümese bile zararı yok. Çünkü zaten kökler onu aşmış, torak içinde ilerleyip güç kazanmışlardır.

Saksı bitkilerinde hormon bezi sandığınız maddenin ne olduğu konusu

Çiçekseverler arasında hormon bezi denen madde aslında bir çeşit viyoldür. Bunlar çeşitli ebatlarda olur. Fotoğraftaki orta boy. İçlerinde kadife çiçeği fideleri var.

Resimde gördüğünüz gibi.. Saksıda aldığınız bitkiyi ilk üreten kişi onu minicik torflu torbacıklarda köklendirmiş, sonra torbacıkla beraber saksıya dikmiş. Sonra bitki saksıda büyüyüp gövdesi kat kat kalınlaşınca gövdesinin dip kısmına göre torbacık adeta onu çevreleyen, ona sarılmış bir bez gibi görünür. Yani hormon bezi filan değil. Alakası yok. Sakın bitkinizi rahatsız etmeyin. O bez değil ama sizin saksıdan çıkarıp kökleri rahatsız etmeniz bitkiyi öldürür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: |

'Hormon bezi söylentilerine sakın inanmayın' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  bende malesef her aldığım çiçekten onu sökenlerdenim bunu öğrendiğim çok iyi oldu gerçekten bir örnekte ben vermek isterim en son aldığım bodur sardunyamda bu hatayı yaptım dediğiniz gibi köklere baya bir zarar verdimki eski sardunyalarım durmadan çiçek açarken o sardunyam yaklasık 2ay hiç çiçeklenmedi ve yaz boyunca sadece birkez çiçek açtı ve bozulan çiçeklerin ardından yeni tomukların gelmesi diğerlerine göre biraz zaman aldı bilgi için çok teşekkürler

 2. Hatice, Denizli dedi ki:

  Duyduğum okuduğum işlediğim her şey burayı okudukça tepetaklak oluyor. Geçen bir çiçeğin bezini çıkartmak için baya uğraştım. Umarım bir şey olmaz.
  ***
  Emin olun en doğru bilgiler burada Hatice Hanım.

 3. Hatice, Ankara dedi ki:

  O yazıları okuyup ben de Orkidemin kökünü açtım sünger gibi bişey vardı, çıkarıp attım, o farklı bir şey sanırım.
  ***
  Evet farklı bir şey ve bu konu ile ilgisi yok. Özel sera şartlarında lanet bir maddede saksılayıp satışa çıkarıyorlar. Normal ev ortamlarında o lanet madde orkide köklerini kesin olarak çürütür. Kimse yaşatamıyor.

 4. Işık, İstanbul dedi ki:

  Ben de farklı bir şehirden aldığım sardunyayı eve getirip bir hafta beklettikten sonra yağ tenekesine ektim. Daha önce size zeytin ağacım için yazmıştım, toprağı arındırıp ektiğimden köklerinin yandığını öğrenmiştim. Bu yüzden sardunyamı plastiğinden çıkarıp olduğu gibi ektim ve o bezi çıkarmadım ama bugün çiçeklerinde solma olunca internete baktım ve bazı yerlerde çıkarılması gerektiğini söylemişler, tam kalkıp çiçeğimi saksıdan tekrar çıkarıp bezi sökecektim ki sizin sayfanıza bakmak geldi aklıma ve her zamanki gibi iyi ki bakmışım diyorum…


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.