Hosta plantaginea

Asparagaceae (kuşkonmazgiller) familyasından Hosta plantaginea türü Doğu Asya, Çin dolayları kökenlidir. Bütün dünyada çok sevilen bir süs bitkisi olmuştur.

Hosta plantaginea özellikleri

Hosta cinsinin 45 ana türü olup ayrıca 2500’den fazla kültivarı vardır. Minileri, devleri, oval ve dar yapılı yapraklıları, sarılı beyazlı çizgili yapraklı vesaire çeşitleri. Burada konumuz Hosta plantaginea türüdür. 200 küsür yıldır Avrupa’da epeyce yaygın olarak yetiştirilen en yaygın Hosta türü budur.

Yaprakları iricedir. Öyle ki doğru bakım şartlarında bir yaprağı bir insan yüzünü kapatacak kadar geniş olur. Boyu 45 cm – 70cm arasında değişir.

Hosta plantaginea yaprakları ve çiçekleri

Hosta plantaginea yaprakları ve çiçekleri

Çiçek açması

Genelde yaz ortasından sonra çiçek açar. Ama duruma göre bazen yaz ortasında, bazen de yaz başında çiçek açabilir. Çiçeklerini güneşin batışıyla beraber açar ve ertesi gün öğleye varmadan solar. Tomurcukların hepsi topluca açmadığı için günlerce çiçeksiz kalmaz. Tomurcuklar her gün peş peşe açarlar. Güzel kokusu bütün bahçeye yayılır.

Kullanım

Bahçelerin gölge ve tam gölge yerlerini güzel çiçek açan bitkilerle değerlendirme yönünde uygundur.  Japonya’da yenen bitkilerdendir.

İklim uyumu

Kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayandığı, iri dekoratif yapraklı olduğu ve çiçekleri güzel koktuğu için bahçe süs bitkisi olarak gerçekten takdire şayandır. Ayrıca havası nemli olmak ve gölge yerlerde yetiştirmek kaydıyla yazın aşırı sıcak olan memleketlere de uygundur.

Hosta plantaginea yetiştirme şartları

Hosta çeşitleri güneşsiz bahçelere uygun, gölge toleranslı süs bitkilerindendir. Bu tür kullanımını güneşi sevmez anlamında düşünmeyin. Sadece gölgeye uyum sağlar o kadar. Aslında sabah erkenden birkaç saat güneş veya akşamın son iki saati güneşini alması iyi olur. Ama bahçelerinizin hiç güneş almayan kısımlarına dikebilirsiniz. Yazın aşırı sıcak olmayan memleketlerde tam gün güneşli yerlerde bile sorunsuzca yetişir.

Toprak ve sulama

Hem çok süzek hem çabuk kurumayan toprak istiyor. Gerçi bahçelerde toprak seçmez. Ama toprağı ne kadar iyi işler ve hafifçe gübrelerseniz o kadar gösterişli gelişecektir.

Havanın sıcaklığına göre sık sık sulamak gerekir. Susuz kalırsa yeni gelişen yapraklar güdük kalır ve mevcut yaprakların kenarları kurur. Sulamaları sabah erken saatlerde derinlemesine yapın.

Yaz sıcaklarında üstünkörün toprak yüzeyi ıslatması hiçbir fayda etmez.

Hosta çoğaltma, üretim

Hosta bitkileri en az dört yıl güçlendikten sonra kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılır. İlkbaharda yeni uyanmaya başlarken kökten ayırmalısınız. Tohumla da Hosta fideleri üretebilirsiniz. Tohumlar olgunlaşınca hemen ekin. 7 – 8 günde çimlenirler. Tohumdan üretme temel türler için uygundur. Kültivarlar, hibritler tohumdan aynen devam edemez. Yani yeni nesiller faklı olur. Bunları kökten ayırmayla çoğaltma tavsiye edilir.

Kökten ayrılmış bir yavrunun veya tohumdan yetişme bir fidenin tam olgun hale gelmesi bakıma ve bulunduğu yerin kış süresine göre 4 yıl ile 8 yıl arasında değişir. Fakat tam olgun büyüklüğe gelmeden de çiçek açabilirler. Bu durumda, çiçek açması olgunlaştığı anlamına gelmez.

'Hosta plantaginea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Birnur, Muğla dedi ki:

  Hosta kökleri hangi ayda sürgün verir?
  ***
  İlkbaharda havalar yeterince ısındığı zamanı bekleyin. Tahminimce nisan ayı içinde. Ve daha sonra da zaman zaman sürgün verebilir.

 2. Ümit Y. -Antalya dedi ki:

  Hosta tohumu dikmenin uygun mevsimi var mıdır? Saksıda yetiştirme sonrası hangi ayda toprağa geçirilebilir?
  ***
  En iyi zaman ilkbahardır. Çünkü fidelerin kışa kadar iyice güçlenmesi gerekiyor. Tohumları 1cm kadar derine gömün. Kesinlikle açık hava şartları istiyor. Yoksa hem çimlenme aşamasında hem fide aşamasında çabucak çürür giderler. Tohumların çimlenmesi bir ayı bulabilir. Yavaş büyürler. Sürekli açık havada, gölgede tutun. Ancak bir yıl sonra yine ilkbaharda ayrı saksılara almak gerekir. Fakat Akdeniz iklimine uygun bitkilerden değildir. Kış soğuklama ihtiyacı var. Yazın şiddetli sıcakları sevmez. Eğer sıcak iklimlere uygun yeni kültivarları hibritleri üretilmişse ve temin etme imkanınız varsa onları tercih etmelisiniz.

 3. Derya, İstanbul dedi ki:

  Merhaba hosta kökleri çok uzun mudur? Bahçemde çok fazla derin toprağım yok.
  ***
  25-30cm derinlik yeterli olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.