Hosta plantaginea

Hosta kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayandığı, iri dekoratif yapraklı olduğu ve bazı çeşitleri çok güzel koktuğu için bahçe süs bitkisi olarak çok değer verilir.

Asparagaceae (kuşkonmazgiller) familyasından Hosta cinsinin 45 ana türü olup ayrıca 2500’den fazla kültivarı türetilmiş (minileri, devleri, oval ve dar yapılı yapraklıları, sarılı beyazlı çizgili yapraklı vesaire çeşitleri). Amerika’da ve İngiltere’de Hosta dernekleri bile var. Anavatanı Doğu Asya, Çin dolaylarıdır. Japonya’da yenen bitkilerdendir.

H. plantaginea yaprakları ve çiçekleri

Hosta plantaginea kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayandığı, iri dekoratif yapraklı olduğu ve çiçekleri güzel koktuğu için bahçe süs bitkisi olarak çok değer verilir. 200 küsür yıldır Avrupa’da epeyce yaygın olarak yetiştirilen en yaygın Hosta türü budur. İyi bakılırsa bir yaprağı bir insan yüzünü kapatacak kadar geniş olabiliyor. Boyu 45 cm – 70cm arasında değişir. Havası nemli olmak ve gölge yerlerde yetiştirmek kaydıyla yazın aşırı sıcak görülen memleketlere de uygundur.

Yer örtücü olarak kullanılabilir. Hosta çeşitleri güneşsiz bahçelere uygun, gölge toleranslı süs bitkilerinden olarak yetiştirilir. Bu tür kullanımını güneşi sevmez anlamında düşünmeyin. Sadece gölgeye uyum sağlayabiliyor o kadar.  Bahçelerinizin hiç güneş almayan kısımlarına dikebilirsiniz. Yazın aşırı sıcakların görülmediği memleketlerde tam gün güneşli yerlerde bile yetiştirilebilir.

Genelde yaz ortasından sonra çiçek açar (duruma göre bazen yaz ortasında, bazen yaz başında da açabilir). Çiçekleri güneşin batışıyla beraber açılır ve ertesi gün öğleye varmadan solar. Tomurcukların hepsi topluca açmadığı için günlerce çiçeksiz kalmaz. Tomurcuklar her gün peş peşe açarlar. Güzel kokusu bütün bahçeye yayılır.

Güneş ihtiyacı: En iyisi sabah erkenden birkaç saat güneş veya akşamın son iki saati. Koyu gölgede de yetişebilir ama en verimli gelişimi sabah veya akşam güneşi almasıyla olur.

Toprak ve sulama: Hem çok süzek hem çabuk kurumayan toprak istiyor. Veya sık sık sulayacaksınız. Susuz kalırsa yeni gelişen yapraklar güdük kalır ve mevcut yapraklarında kenarları kurur. Sulama sabah erken saatlerde derinlemesine yapılmalı. Hele yaz sıcaklarında üstünkörün toprak yüzeyi ıslatması hiçbir fayda etmez.
En iyi toprak karışımı: Hafif asitli veya nötr kompost toprak + yaprak çürüntüleri + eski koyun gübresi.

Hosta bitkileri en az dört yıl güçlendikten sonra kökten ayırma yöntemiyle çoğaltılır. İlkbaharda yeni uyanmaya başlarken kökten ayırmalısınız. Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Tohumlar olgunlaşınca hemen ekin. 7 – 8 günde çimlenirler. Tohumdan üretme temel türler için uygundur. Kültivarlar, hibritler tohumdan aynen devam edemez yani yeni nesiller faklı olur. Bunların kökten ayırmayla çoğaltılması tavsiye edilir.
Kökten ayrılmış bir yavrunun veya tohumdan yetişme bir fidenin tam olgun hale gelmesi bakıma ve bulunduğu yerin kış süresine göre 4 yıl ile 8 yıl arasında değişir. Tam olgun büyüklüğe gelmeden çiçek açabilirler. Çiçek açması olgunlaştığı anlamına gelmez.


'Hosta plantaginea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nuran Polat, İstanbul dedi ki:

  Hosta çiçeğini nasıl alabilirim?
  ***
  Satıldığını hiçbir yerde görmedim. Belki İstanbul Ağaç A.Ş. fidanlıklarında ve diğer fidanlıklarda bulabilirsiniz.

 2. Nuran Polat, İstanbul dedi ki:

  Ben hostalarımı buldum. istanbul … … bana hemen kargoyla iki türünü gönderdi. bulamayanlara duyurulur..

 3. Fuat, Kütahya dedi ki:

  Hostaların gri renklisini bulamadım.

 4. Filiz, Aydın dedi ki:

  Gri değil de ona yakın kirli beyaz renklisi Eskişehir’de Eti’nin sahibi, Kanatlı ailesinin evinin bahçesinde var. Kütahya’ya yakın diye söylemek istedim.

 5. Fuat, Kütahya dedi ki:

  Hosta meraklısı arkadaşlar: Konya Asyalale’de sanırım 6 çeşidi var. şubat ayında satışa sunuyorlarmış. Ayrıca kanada ottava’da buddgarden adlı sitede buldum. onlarca değişik çeşidi var. nasıl getirtilir bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

 6. Osman Genç dedi ki:

  Ben hostayı saksıda balkonda yetiştirmek istiyorum. güzel kokusu olandan. hangisi güzel kokuludur? saksıda yetişir mi acaba?
  ***
  Saksıda yetiştirilir evet.. Hangi çeşitleri kokulu veya kokulu değildir sadece yukarıda yazdığım kadar biliyorum.

 7. Celal S. -İzmir dedi ki:

  İki türünü buldum. Hosta ventricosa aureomarginata, agustos-zambagi..

 8. Hamza Aydemir dedi ki:

  50 cesit hosta ciceklerini hollandadan getirip turkiyede uretimini yapacagiz.
  ***
  İşlerinizde başarılar dilerim ancak burada herhangi alışveriş aracılığı yapamıyorum. Burada sadece satış yerinizin açık adresini yazabilirsiniz. Telefonlara ve email adreslerine izin veremiyorum zira çok sayıda kişi bu yolu tercih etmiş durumda ve kimin ne amaç taşıdığını bilmem imkansız.

 9. Celal S, -İzmir dedi ki:

  …’de 5 çeşit var. Biraz daha hesaplı.
  ***
  Linki verdiğiniz siteyi inceledim. Açık adres var fakat orada satış yokmuş internet üzerinden satış varmış. Diyelim ben o mahallede oturuyorum. Peki komşu olduğum firmadan niçin alışveriş yapamayacağım da internetle uğraşıp kargo bekleyeceğim? Çok saçma. Telefonları bile sabit telefon değil cep telefonu. Çok meşhur olsalar bile güvenemiyorum. Türkiye’de her kapının ardında birkaç dolandırıcı var. Kimseye güvenilmeyecek zamandayız. Böyle şeylere karşı dikkatli olmak lazım. Benim yüzümden kimsenin canı yanmasın diye artık her şeye sıkı sıkı dikkat ediyorum ve güvenemediğim takdirde web site adreslerini siliyorum. Telefonları email adreslerini zaten hep silerim.

 10. Esra dedi ki:

  Hosta bitkisi ev içinde, iç mekan bitkisi gibi yetiştirilebilir mi?
  ***
  Bilmiyorum hiç görmedim duymadım. Sadece bahçelerde gördüm. Dışmekan süs bitkilerindendir diye biliyorum.

 11. Celal S. -İzmir dedi ki:

  … Peyzaj saksıda yolladı. Şu anda bahçede toprağa diktim ama sanki yaprakları küçülmüş gibi geldi. Cam balkonda çok dikkatli sulayarak çok daha keyifliydiler. Diğer siteye parayı ödedim. Bir ay kadar sonra kalınca mısır püskülüne benzeyen kök gibi bir şeyler gönderdiler. Toprağa yeni diktim ama pek umudum yok. Ucuz etin yahnisi maalesef yavan oluyor.
  ***
  İşte onun için hiçbir firmanın adını vermiyorum. Kimsenin haksızlığa uğramasına aracı olmak istemem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)