Hypoestes phyllostachya, çilli yaprak

Hypoestes phyllostachya, çilli yaprak fitonya ile büyük benzerlik gösteren bir süs bitkisidir. Zaten aynı familyadandırlar (Acanthaceae -Ayıpençesigiller). Fakat çilli yaprak havası az nemli yerlere de uygun olmasıyla daha uyumludur. İngilizcede puantiyeli (polka dot) ve çilli surat (freckle face) isimleriyle bilinir.

Çilli yaprak çiçeğinin boyu ortalama 30cm civarlarındadır. Hem evde hem bahçede yetiştirilebilir. Yapraklarının üst tarafı canlı renklerde olsa bile ters tarafı daha sade ve çilleri çok açık renkli olur.

Çilli yaprak çiçeğinin bakımı, özellikleri, yetiştirilmesi ve çoğaltılması hakkında bilgiler
Hypoestes phyllostachya (çilli yaprak çiçeği) kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. Sıfırın altında birkaç dereceye eğer direkt rüzgar almayan bir yerde ise çok kısa süreli olarak dayanabilir.

Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Çiçek tomurcukları belirdiğinde koparılmalıdır. Böylece daha fazla yapraklanır. Zaten çiçek açan bir çilli yaprak aniden tüm dallarıyla çiçeklenmeye girişip sonra da ölüm sürecine girebiliyor. Bazen bu kaçınılmazdır. Onun için daima çelikle yenilerini üretip yedeklerini almanız gerekir.

Hypoestes phyllostachya türünün anavatanı Madagaskar’dır. Hypoestes cinsinin Güney Afrika ve Güney Asya civarında bulunan diğer türleriyle melezleştirmeler yapılarak çeşitli hibritleri türetilmiştir. Böylece birbirinden güzel yaprak güzellikleri ve mini-bodur tipleriyle çilli yaprak çiçeğinin çeşitliliği arttırılmış.

Tamamıyla gölgeli değil, biraz güneş alan bir yerde tutmalısınız. Yoksa yapraklar gerektiği gibi güzel renklenemez. Boyunun 30cm’yi fazla geçmemesini sağlayın. Bunun için güçlü yükselen dallar 25cm olduklarında uçlarını kırın. Gücünü yan dallar oluşturmaya versin.

Toprağı asitli ve süzek olmalıdır. Yaz boyunca toprak hafifçe kurudukça sulayın. 20 günde bir genel amaçlı bitki besini verin. Sıcak günlerde her akşam üstüne su serperek serinletin.

Çilli yaprak çelikle ve tohumla çoğaltılır. Çelikler biraz yavaş köklenir. ⇒ Tepe çeliği yöntemindeki gibi çoğaltabilirsiniz. Eğer tohumlarıyla çoğaltmanız gerekiyorsa bilin ki çilli yaprak çiçeğinin tohumları 20C dereceyi pek geçmeyen serin günlerde çimlenir. Biraz da kış üşümesi geçirse iyi olur. Kışın en son don olaylarının olacağı günlerde tohumların ekmelisiniz. Ya da ilkbaharda ne kadar erken ekerseniz o kadar iyidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)