İpek çiçeği (tırnak)

Öğle güzeli, cilveli çiçeği, ipek çiçeği ve tırnak gibi yöresel adları var. Yazın güneşli yerlerde susuzluğa dayanıklı olarak cüssesinden beklenmeyen güzellikte çiçekler açar. Katmerli çiçek açan çeşitleri de türetilmiştir.

İpek çiçeği Semizotugiller (Portulacaceae) familyasının Portulaca grandiflora türüdür. Anavatanı Güney Amerika kıtasının tropikal bölgesidir. Çiçekleri soldukça onların yerinde küçük, ucu sivri tohum kapsülleri gelişir. İçlerinde çok küçük tohumlar oluşturur. Bu tohumlar kendiliğinden etrafa yayılır. İklimi uygun olan yerlerde sonraki yıl kolayca çimlenir ve bu yüzden anayurdunun dışında süs bitkisi olarak yetiştirilen yerlerde doğanın bir parçası olmuştur. Balkanlarda ve Güney Asya ülkelerinde olduğu gibi.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Mevsimlik olarak yetiştirilir. Succulent özellikli ve açık hava bitkilerinden olduğu için çok fazla güneşli yerlerde ve seyrek sulayarak yetiştirmelisiniz. İpek çiçeği gerçek anlamda succulent olmasa bile yetiştirilmesi ve bakımında aynı yol izlenmelidir.

İlkbaharda tırnak (ipek çiçeği) fideleri satın alacaksanız yaşadığınız yerde sonuncu don olayı riski geride kalmış olmalıdır. Meselâ İstanbul için Nisanın ikinci haftası girmeden önce almayın.

Fazlaca güneş ister. Aşırı güneşli balkonlarda, bahçelerin çok güneş alan, toprağı çabuk kuruyan kısımlarında çok az bakımla yetiştirmek mümkün.

İpek çiçeğini sulamada toprağa ve rüzgara göre hareket etmelisiniz. Açıklık yerlerde bir de toprak fazla kumlu ise sık sık sulamak gerekebilir. Diğer durumlarda toprak kupkuru olmadan önce sulamayın.

Toprak olarak bahçelerde her türlü toprak uygundur. Balkon saksılarında ise dişli kum karıştırılmış toprağı doğal arazi toprağı tırnaklar için en iyisidir. Bitki besini hassas bitkiler için olan sıvı bitki besinlerinden, çiçek amaçlı olacak, ortalama 20 günde bir suya karıştırarak verebilirsiniz.

Çoğaltılması tohum iledir

İpek çiçeği tohumlarını ilkbaharın ilk serin haftaları geçince ekmelisiniz. Mesela İstanbul’da nisan sonu veya mayıs başı uygundur. Daha erken ekerseniz fazla serinde çimlenmezler ve havanın daha da ısınmasını beklerler.

Toprağı eşeleyip kabartın. Sonra mini tırmıkla düzleyin. İpek çiçeği tohumlarını serpin. Yağmurlama tarzında sulayın. Fideler en az 5cm büyüdüklerinde fidelerin yerlerini değiştirebilirsiniz.

Tepe çeliği ile çoğaltılmaları

Tohumdan yetişen ipek çiçeklerinin ilkbahardaki ilk gelişimlerinde 10cm uzayan dallarının üst 5cm kısmını keserek ayrı yerlere dikerseniz köklenirler. Geri kalan köklü ana kısım ise daha fazla filizlenir, daha çok dallı olur ve bu da daha fazla çiçeklenme getirecektir. Tepe çeliği olarak aldığınız parçaları dişli kum içerisine dikin ve sulayın. Sonra ilk on gün boyunca hem az miktarda su ile, hem kum kupkuru oldukça sulayın. 20 gün geçince kumdan alıp esas yerlerine dikin.

Sorunları

Güneş yetersizliği ve gerekmediği halde sulamak her türlü soruna yol açar. Ayrıca havası nemli, yağışlı bölgelerde tırnak fidelerini sık dikmemek gerekir. Dallar birbirlerine geçmiş sıklıkta olursa mantar hastalıları ve çürümeler gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Fotoğraflar


'İpek çiçeği (tırnak)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hulya - Tokat dedi ki:

  İlkbaharda bahçeye diksem (tokat karasal iklim gündüzler sıcak geceleri soğuk olur) bahçe toprağında da yetişirler mi? İkinci sorum:bu sene gayet sağlıklı fideler olarak diktiğim ipek çiçeklerimin yarısının bir ay geçmeden yaprakları cılızlaşıp soluklaştı (açık yeşil) ve beyaz tüyleri son derece fazlalaştı, Çiçeklenmeleri azaldı. Acaba fidelerde mi hastalık vardı bilemiyorum. Normalde dökülen tohumlardan çok sayıda yeni ipek yetiştirir isteyenlere verirdim. Bahsettiklerimin tohumları da ilerde cansızlaşır mı?
  ***
  Yazımın son paragrafında dediğim gibi sorunlar olabilir. Fazla güneşli bir yerde bahçede de saksıda da yetiştirilebilir. Neredeyse hiç sulamayacaksınız.

 2. Nuri, Mudanya-Bursa dedi ki:

  Bu yıl 2 defa çimledim değişik sebeplerden 3-5 kök üretebildim. Şimdi aklıma geldikçe 3-4 cm lik çeliklemeler yapıyorum nerdeyse hepsi tutuyor. İnsana neşe veren bir çiçek. Akla geldikçe sulamamız hatalıymış. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  ***
  Bana bunlar bir ay kadar önce fide halinde geldi. Bazılarının kökleri çürümüş gibiydi. Tutacaklarını sanmıyordum. Hepsi tuttu. Hiçbir kayıp yok. Toprak iyice kuruyunca suluyorum. Zaten çok çabuk kuruyor – ben toprağın kurumasına yetişemiyorum. Camekanlı balkonda güneşten adeta pişiyorlar. Ama büyümeleri çok hızlı. Güneşte kuru toprakta zarar görmüyorlar. Pörsüyorlar o kadar. Sulayınca ertesi sabah bakıyorum dirilmekle kalmayıp büyümüşler bile. Aşırı güneşli yerlere ısrarla tavsiye ederim. :)

 3. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Solmuş çiçekleri ne yapmalıyız?
  ***
  Bunun solmuş çiçekleriyle uğraşmak için deli olmak lazım. :) Görmezden gelin. başa çıkamazsınız. Solarlar açarlar solarlar açarlar… Her gün süratle devam ediyor.

 4. Gülizar, Elazığ dedi ki:

  iyi günler ben de balkonumda ipek çiçeği yetiştiriyorum ama yapraklarının arasında siyah ve koyu kahverenginde küçük böcekler türüyor. Her gün temizliyorum hatta o dalları kesiyorum yine de çözüm olmuyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  O halde ilaçlamanız gerekiyor. Ya hazır satın alın ya da şu sayfalardaki ev yapımı ilaçlardan birini uygulamalısınız: https://azbitki.com/bitler

 5. Günseli, Şanlıurfa dedi ki:

  Tohumu ekme zamanı geldiğinde saksıya küçük bir sera yapılmalı mı? daha önce bir sitede okuduğumda şubat-mart gibi ekildiğinde seraya ekilmeli ama mayısta ekiyorsanız direkt olarak ekilecek toprağa serpilmeli diye okumuştum. erken çiçek açmasını istiyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Acele etmeyin. Nisanda tohumları ekin. Öyle şeyler yapmak uymaz çürümelere sebep olur. Ancak gerçek seralarda erkenden yetiştirilebilir.

 6. Ebru, Balıkesir dedi ki:

  Tohumu ektim ama biri ayı geçmesine rağmen çok küçük filizlendi. Ne zaman büyüyüp çiçeklenecek? Yaprakları çok değişik. İpek çiçeğine benzemiyor. Yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Bekleyin havalar ısındıkça gelişimi hızlanır.

 7. Alper, Muğla dedi ki:

  Bugün elime bu çiçeğin tohumları geçti. Bugün eksem verim alabilir miyim?
  ***
  Bunun da çeşitleri var. Benim bildiğim eski türler sıcağı güneşi severlerdi. Şimdikiler sanki sadece ilkbaharlık gibi. Bilemiyorum. Hemen ekin deneyin bakalım nasıl bir gelişim gösterecekler.

 8. Nurgül, Antep dedi ki:

  Birkaç kök ipek çiçeğim var saksılarda. Odada öğleden sonra güneşi alan havadar cam kenarındalar. Hemen hemen her gün toprağını kurumuş görüyorum. Günlük veya iki güne bir suluyorum. Acaba çok mu su veriyorum? Bulunduğu yer uygun mu sizce?
  ***
  Evde yetiştirilebilecek bir şey değil. Toprak iyice kurudukça suluyorsunuz. Bu iyi.

 9. Alper, Muğla dedi ki:

  1 temmuzda tohumları ektim. seyrek olarak sulama yaptım. fakat hiç bir filizlenme yok. sizce biraz daha beklemeli miyim? Yoksa umudu kesmeli miyim?
  ***
  Bir şeyler ters gitmiş olmalı. Ya tohumlar birkaç yıllıktı ya da fazla derine gömdünüz. Bu bitkinin tohumlarını gömmeye gerek yok. Toprağı kabartın, düzleyin, tohumları serpip sulayın. Bu şekilde çimlenmeleri kesindir.

 10. Zeynep, Kütahya dedi ki:

  Balkonumda çok güzeller. Havalar soğuyunca kapalı balkonuma alsam ölmelerini engelleyip kışın yaşatabilir miyim?
  ***
  Hiç sanmıyorum. Tohumlarını alıp saklamalısınız. Ya da ilkbaharda yeni fideler alın.

 11. Büşra, Elazığ dedi ki:

  İpek çiçeğini büyütmek için kolay yollar var mı?
  ***
  Çok güneşli ve esintilere tamamıyla açık bir bahçe veya balkon..

 12. Mustafa Bircan dedi ki:

  Fıskiyeyle sulasak olur mu?
  ***
  Evet sakıncası yok.

 13. Gamze, Tekirdağ dedi ki:

  Benim ipek çiçeğim yeşillenmişti ama sonra bitkinin üstünde küçük, ipek çiçeğinin tohumuna benzer şeyler çıktı. Onlar çıkınca bitkiler yamulmaya başladı ve sanırım soldular. Sadece o tohum gibi şeyler kaldı. Çok iyi bakmama rağmen soldular. Ne yapabilirim?
  ***
  Bir daha hazır poşet toprak kullanmayın. Ayrıca çok güneş ve çok rüzgar istiyor. Her yerde olmuyor.

 14. Zeynep, Tekirdağ dedi ki:

  Benim ipek çiçeğim büyüyor ancak bir yandan da toprakta ipeğimsi beyaz yapılar oluşuyor. Sulamasına çok dikkat etmeme rağmen toprak beyaz yapılar oluşturmaya devam ediyor. Küflenmiyor. Toprağın içinde örümcek yok. Ne yapabilirim?
  ***
  İpek çiçeği çok fazla güneş ve rüzgar ister. Bu şartlar yoksa yetiştirmeye çalışmayın. Topraktaki şeyler bir tür mantar olabilir. Bunların bitkilere tehlikesi yok. Ama olmaları güneşin ve rüzgarın yeterli olmadığını gösterir. Ortam ipek çiçeğine uygun değildir sanıyorum.

 15. Yaprak, Konya dedi ki:

  Halam ipek çiçeğinin büyümüş haliyle bana verdi. Cam kenarının dışına koysam çiçek açılıyor. Balkona koysam çiçek kapanıyor. Nereye koyayım? Cam kenarının dışına koysam düşecek korkuyorum.
  ***
  Çok fazla güneş alan yerde, dışarda, açık havada olmaları lazım.

 16. Reyyan, Antalya dedi ki:

  İpek çiçeğim gelişti ama yaprakları canlı değil. Solgun duruyor ve tüylendi. Antalya’da guneş varken mi gidince mi ve az derken ne miktarda sulamalıyım?
  ***
  Şiddetli güneşe de uyar yarı güneşe de uyar. Ama yeri mutlaka dışarısı olmak zorunda. Ev içleri ve camekanlı balkonlar uygun değil. Toprak kupkuru olmadıkça sulamasanız daha iyi. Eğer bulunduğu yer pek rüzgar almıyorsa sulamayı sabah – öğle arası yapmalısınız ki hastalıklanmasın. Saksıda yetiştiriyorsanız hazır topraklardan değil herhangi bir bahçenin, tarlanın toprağından kullanmalısınız.

 17. Gökçe Abay dedi ki:

  Ben dün ipek çiçeği tohumu alıp ektim. Geç mi kaldım acaba? Çiçek açar mı?
  ***
  Hayır tam zamanıdır. Tohumlar nisan ayında ekilir. Mayısa kadar ekebilirsiniz hiç sorun olmaz. Yani ipek çiçeği tohumları zaten ilkbaharda havalar biraz ısınınca çimlenir. Daha serinde çimlenemezler. Aceleye gerek yok. Sıcakta hızla büyüyüp çiçeklenirler.

 18. Pınar, Antalya dedi ki:

  Merhaba, Nisan ayının 2. haftası ektim. Ekerken tohumları çok küçük olduğu için kuru bir avuç ince toprakla karıştırıp ekiyorum. Daha homejen dağılıyor. Hepsi de çok şükür çıktı. Uçlarında tomurcuklar bile oluştu. Sanırım haftaya ilk çiçeklerini sergileyerek bizi çoşturacaklar.

 19. Aslı, Kayseri dedi ki:

  Benim 10 yılı geçkin ipek çiçeğim var. Tohum ya da fideye hiç gerek yok. İlkbaharda ipek çiçeği saksımın kurumuş çiçek artıklarını toprağın üstünden temizleyip toprağı hafifçe üstten karıştırıp suluyorum. Kendiliğinden toprakta kalmış tohumlar yeniden yeşeriyor.
  ***
  Evet benim bahçemde de aynen öyle. Kışın yok oluyorlar. Dökülmüş olan tohumlardan İlkbaharda mini mini yeniden çıkıyorlar. Ama her şeyin bir ilki olur. İnsanlar elbette başlangıç için tohum veya fide almak zorunda.

 20. İsimsiz dedi ki:

  Balkondaki ipek çiçeklerim hâlâ çiçek dolu. Geceleri hava soğuduğu için apartmanın içine camın önüne alayım diye düşündüm. Burası soğuk memleket yakında geceleri don olmaya başlar. Sizce içeri almalı mıyım yoksa dışarıda kendi haline mi bırakayım?
  ***
  Tohumunlarından mutlaka alın. Çünkü içeri alsanız bile yaşayacağını sanmam. İlkbaharda tohumlarından yeniden yetiştirirsiniz.

 21. Zeynep dedi ki:

  Mrb ipek çiçeğim hediye olarak geldi. Tohumlarını nasıl almalıyım? Üretmek istiyorum.
  ***
  Solmuş çiçeklerin yerinde kuru nohuttan biraz küçük bir tohum kapsülü oluşur. Bu kapsül tamamen kuruduğu zaman kendiliğinden açılır ve içinden çok sayıda çok küçük tohumlar dökülür. Yani o kapsül tamamen kuruduğu zaman dikkatlice alın ki içindeki tohumlar dökülmesin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)