Irvingia gabonensis (African mango)

Afrika mangosu zayıflama ilaçları Irvingia gabonensis ağacının meyvelerindeki çekirdeklerden yapılır.

Irvingiaceae familyasının Irvingia cinsinin 6 türü olup African mango zayıflama ilacı yapımında en çok kullanılanı Irvingia gabonensis’tir. Anavatanı Batı Afrika – Kamerun civarlarının tropikal yoğun nemli ormanlarıdır. 40 metre kadar yükselebilir.

Irvingia gabonensis meyveli dalları

Irvingia gabonensis meyveli dalları

Meyveleri olgunlaştığında dış kabuğu yeşildir veya sarımsıdır. Bunun hem meyvesi hem çekirdeği yenir ama ilaççılara kurutulmuş çekirdek içleri satılır. Kerestesi ayrıca değerlidir ve ihracatı yapılır.

African mango meyveleri

African mango meyveleri

Afrika mangosu (african mango) genellikle tohumla çoğaltılır. Çekirdek tam olgunlaşmış meyveden çıkarılıp birkaç gün (en az iki gün) kurutulurduktan sonra ekilir. Çimlenmesi en az iki hafta sürer. Bu usulde çimlenme oranı %80’dir.

Doğal ortamlarda kendiliğinden yetişenlerinin olgunlaşıp meyve verme çağına gelmesi 10 – 15 yıl arasında değişir. İnsanların özel yetiştirdikleri ise 2,5 yıl ile 4 yıl arasında meyve verecek kadar büyümüş olur. 40 metreye gelmesi uzun yıllar sürer. Fidanlar çok yavaş büyür. Her yıl büyümesi hızlanır. 10 metreye varması ortalama olarak 10 yılda gerçekleşir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Meyve-Yemiş

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)