Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek

Yumurta üretim çiftliklerinde ortalama bir yıl süreyle kesintisiz aşırı sömürüden dolayı fena halde yıpranan tavuklar ıskartaya ayırır. Onların yerine yeni yumurtlamaya başlamış piliçleri sömürüye alırlar. Iskartaya ayrılan tavuklar ucuz fiyattan satılır. En çok kedi-köpek maması yapımında kullanılırlar. Bazen semt pazarlarında canlı halde satıldıklarını da görürüz.

Iskartaya ayrılan yumurta tavukları

Sömürü, ağır çile, azap ve acılarla geçen bir hayat.

Niçin ıskartaya ayırırlar?

Yumurta tavuklarına doğal bir yaşam sunarsanız verimlerinde ciddi bir düşüş 4. yıl başlar. Hibritlerde 5. veya 6. yıl başlar. Yani yumurta üretim çiftliklerinde ıskartaya ayrılan tavuklar henüz 1,5 ya da 2 yaşında genç tavuklardır. Dolayısıyla ıskartaya ayrılmalarının esas sebebi verimsizlik yaşına gelmeleri değildir. Sürekli sömürülmekten mütevellit tükenmişlik sendromu gibi geçici bir şeydir. Birkaç hafta iyi bir bakımla gayet iyi hale gelirler. Fakat aynı ağır ve zor şartlara artık dirençleri eskisi gibi yüksek olmaz. Yani son derece pis havası olan o ortamlara artık uygun değildirler. Rahat nefes alacakları ortamda sorun çıkmaz. Bunları alıp bahçenizde iyi bir bakımla birkaç haftada sağlıklarına kavuşturabilirsiniz. En geç bir ay içinde tekrar yumurtlamaya başlarlar. Hem onlara iyi bir yaşam ortamı sunarsınız hem de yumurtlamaya gayet güzel devam ederler.

Iskartaya ayrılan tavukların hayatını kurtarmak

Alırken dikkat edeceğiniz şey hasta olmamalarıdır. Çünkü ıskartaya ayrılan tavukların bünyeleri oldukça yıpranmış ve çok zayıftır. İyileştirmeniz mümkün olmaz. Veya çok zor. Tedavi edeceğinizden eminseniz alın. Eğer hareketleri canlı ise, çevreye ilgileri varsa hasta değildirler. Aldıktan sonra ise gagalarına dikkat edin. Genellikle gaga uçları kesiktir. Bazılarının kesikleri fazladır ve yerdeki taneleri kavrayamazlar. Bundan dolayı böyle sakat gagalılara yemleri bir kap içinde vermelisiniz.

Tırnakları fazla uzamışsa kısaltın. Devamlı kapalı yerde olunca hayvanların tırnakları normalden fazla uzayabiliyor. Tüyleri bir hayli eksilmiş olabilir. Birkaç ayda çok güzel tüylerle kaplanırlar. İyi beslemeniz gerekiyor.

İlkin şaşkın olabilirler. Sadece üç veya dört gün içinde bahçenize adapte olup neşe ile ortalıkta dolaşmaya başlarlar. Yeter ki yemsiz susuz kalmasınlar. Çok çabuk iyileşip bomba gibi sağlıklı olacaklardır.

Hayatı kurtarılmış bir tavuk

Ve mutlu son..

Hayatında hiç toprağa basmamış, hiç güneş görmemiş, temiz hava nedir asla solumamış olan bu hayvanlardan bir tane bile olsa alsanız, hayatını kurtarsanız, ona güzel bir hayat sunsanız fena mı? Kim bilir sevabı da ne kadar büyüktür.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |

'Iskartaya ayrılan yumurta tavuklarını iyileştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Selma Arsuz dedi ki:

  Ekim ayında aldığım beş tavuğumdan bir tanesi (adı Nazlı) ilk 1,5 ayda toplamda 20 tane klavuz küçüklüğünde yumurtladı. Onunla birlikte aldığım tavuklar aralıksız her ay 22/26 arası yumurtlarken Nazlı aylardır yumurtlamıyor. Aralıklı zamanlarda bıldırcın yumurtası küçüklüğünde dört kez yumurtladı. İştahlı, canlı, sağlıklı. Her gün sabah erkenden follukta oturuyor ama aylardır yumurtlamıyor. Nedenini araştırıyorum ama bilgi bulamıyorum.
  ***
  Yumurtlama organlarıyla ilgili bir problem vardır. Tedavisini bilmiyorum. Bence yapacağınız şey onu güzel bir evcil hayvan gibi yaşadığı sürece beslemeniz.

 2. Ali, Bursa dedi ki:

  Gagaları kesilmiş. Tekrar uzar mı?
  ***
  Bu durum tavuğun yaşına ve ırkına göre değişiyor. Hepsinde uzamaz. Kesin bir şey söz konusu değil.

 3. Ömer dedi ki:

  Ben de baktığım yumurta tavuklarını erkek veya dişi ömür boyu bakacağım inşallah. Kesmek yok. Ve yeni civciv almam. Sağda solda denk gelir se alıp bakarım talep oluşturmadan.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.