Japon gülü, Hibiscus rosa-sinensis

Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından Japon gülü güneşi ve sıcağı sever. Aşırı sıcak iklimlere çok uygun, büyük çalı formunda ve küçük ağaç formunda gelişen bir süs bitkisidir.

Bazı özellikleri

İrice parlak kırmızı çiçekleriyle ve parlak koyu yeşil yapraklarıyla tanınan Japon gülünün farklı renklerde, yalınkat ve katmerli çiçek açan pekçok kültivarı geliştirilmiştir.

Gelişim

Güneşi ve sıcağı sever. Doğal özelliği her yerinden dallanıp budaklanarak dalların yukarıya dik uzamasıdır. 4- 5 metre cıvarlarında uzayabilir. Aslında büyük çalı formunda gelişiyor ama özel budamalarla tek gövdeli ve istenen boyda küçük bir ağaç formu kazandırılabilir. Japon gülünün bodur denen kültivarları ise çoğunlukla dallarını dimdik yukarı değil çevreye uzatarak gelişirler. Pek de bodur sayılmazlar. Bunlar saksıda küçük yapılı tutmaya daha elverişlidir.

Çiçeklenme özelliği

Ne kadar güneş alırsa çiçeklenmesi de o denli verimli olur. Gölge yerlerde çiçeklenmesi seyrek olur veya hiç çiçek açmaz. Anavatanı Güney-doğu Asya’dır. Tropikal özellikli olduğundan dolayı gece – gündüz sürelerinin uzayıp kısalmasından hiç etkilenmeden yılın her zamanı çiçek açar. Yeter ki kış boyunca sıcak ve güneşli bir yerde bulunsun. Fakat Japon gülünün çiçekleri sadece bir günlüktür.

Japon gülü - Hibiscus rosa-sinensis

Japon gülü – Hibiscus rosa-sinensis

Kış soğuklarına dayanıklılığı

Kültivarılarının kış soğuklarına dayanıklılığı farklı farklıdır. Genel olarak, sıfır ve sıfırın altında bir iki derece soğuğu yapraklarını ve en taze dallarını kaybederek atlatır. -4C ve daha fazla soğukta daha fazla zarar görür. Kültivar özelliğine göre ya dalların çoğunu kaybeder ya da dibe kadar kurur. Yaza doğru kökten yeni filizler çıkarıp hızlıca gelişir. -6C derece ve daha fazla soğuk eğer bir gün gibi uzun sürerse tamamıyla ölebilir. -12C dereceye kadar dayanan kültivarları veya hibritleri hariç.

Akdeniz kıyı kesimlerinde 4-5 metre kadar yükselebilen ağaç şeklinde gelişir. Kışın hava şartlarının gidişine göre yapraklarını dökebilir ya da gelişime devam ederek az da olsa çiçeklenmeye devam eder.

Japon gülü evlerde güneşli pencere önünde yetiştirilmeye uygundur. Ara sıra budamak, küçültmek gerekir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Japon gülü sıcağı ve güneşi çok sevse de köklerinin tam tersi serinde olmasını istiyor. Bu yüzden dip çevresinin toprağa iyi gölge sağlayacak kısa boylu yer örtücülerle kaplanmasında yarar var. Eğer saksıda yetiştiriyorsanız ve yaz boyunca evde değil güneşli ve sıcak bir terasta ya da balkonda tutuyorsanız kocaman bir saksıda yetiştirmeli ve doğal humuslu gerçek toprak kullanmalısınız. Ve toprak yüzeyini güneş ışınlarını yansıtacak açık renkli süs taşlarıyla örtmelisiniz. En iyisi ponza taşıdır. Sadece ev içinde yetiştirilen Japon güllerine bu tip kökleri serin tutucu uygulamalar pek gerekmez.

Sulama

Gelişim zamanında sık sık, toprak hiç kupkuru hale gelmeyecek sıklıkta sulayın. Kış boyunca toprak fazlaca kuruma gösterdikçe sulayın. Kışın evde çiçek açmaya devam eden Japon gülünüzü oda sıcaklığından daha soğuk su ile sulamamaya dikkat edin.

Toprak

Japon gülü doğal ve organik besleyiciliği iyi olan toprakları sever. Sürekli ev içinde yetiştirilenlere hazır poşet toprak uygundur (ayda bir defa bitki besini verme şartıyla). Açık balkon – teras saksılarında ise doğal humuslu toprak, kırmızı toprak, yanmış gübre, dişli kum ve yaprak çürüntüsü (veya yaprak çürüntüsü yerine torf ya da bolca lifli olan hazır poşet toprak) her birinden eşit oranlarda karışım yapın. İkinci yıl toprak üst yüzeyine bir defa ilkbaharda ve bir defa da yaz ortasında olmak üzere 1cm kadar yükseklikte solucan gübresi yayın ve üst yüzey toprağı kabartarak karıştırın. Daha sonraki yıl toprağı değiştirseniz iyi olur. Ya da gübrelemeyi aynen tekrarlayın.

Budama

Kış sonunda nasıl bir tarz istiyorsanız o şekilde hiç çekinmeden budayın. Yaz boyunca da o tarzın bozulmaması için gereken ufak tefek budamaları yapabilirsiniz. Saksıda evde yetiştirilen japon gülü ise kış ortasından kış sonuna kadar, ortalama bir aylık bir dinlendirmeden sonra ciddi bir budama ister. Ana gövdeyi üçte bir, yan dalları ise yarı yarıya kısaltmalısınız.

Saksıda yetiştirilenler kök budaması da ister. Mart sonunda veya nisan başında önce toprağın biraz kurumasını bekleyin. Sonra sökün. Kökleri topraktan arındırın. İç içe geçmiş yumaklanmış kökleri çözmeye çalışın. Sağlıksız kökleri kesin. Fazla uzun köklerin de bazılarını kesebilirsiniz. Japon gülünün kök budamasında mevcut köklerin en fazla üçte birini kesin. Daha fazlasını kesmeyin.

Çoğaltılması

Japon gülünü dallarından köklendirip çoğaltmada aşağıdaki her iki usul için en iyi zaman haziran – temmuz arasıdır.
1- İyice olgunlaşmış ama yeşilliğini kaybetmemiş tepe çeliği (10 – 15 cm kadar) alarak ⇒ suda köklendirebilirsiniz. Köklerin çıkması bir ay sürebilir. Kökler 5cm’yi geçince saksıya dikin.
2- Daha fazla odunlaşmış genç dallardan ⇒ yarı olgun dal çeliği yöntemiyle çoğaltabilirsiniz.

Bazı kültivar ve hibrit Japon gülleri yukarıdaki usullerle kolay kolay köklenmez. Veya köklenmeleri asla mümkün olmaz. Bunlar mecburen aşı ile çoğaltacaksınız. Kalem aşısı, yarma aşı, göz aşısı ve kabuk altına iliştirme ince kalem aşısı her teknik uygundur.

Problemleri

Japon güllerinin yaprak sararmalarında ilk akla gelen şey toprağının besleyiciliğinin kalmamasıdır. Bu konuda kusur yok ise diğer bir sebep köklerdeki rahatsızlıktan ileri gelebilir. Ya sıcak aylarda kökler sıcağa iyi algılayacak kadar uygunsuz topraktadır ya da hiç gerekmediği halde sürekli sırıl sıklam ıslak toprakta kökler rahatsız oluyordur.Bir diğer sebep havanın fazlaca serin olması yani üşümesidir.

Bitlenme bu türlerde sık karşılaşılan bir problemdir. Ev ortamlarında Japon güllerine sadece kar türlerinden örümcek bitler musallat olur. Çaresi ve önlemi ayda birkaç defa banyoya götürüp duşun altında yaprakların altını da üstünü de güzelce yıkamaktır. Bahçelerde ise gül bitlerine benzeyen bitler musallat oluyor. Bunlar için bit görmeseniz bile ara sıra ilaçlama yapmalısınız.

Tomurcuk dökülmeleri ise ısı şartlarındaki ani değişimden ileri gelir. Ayrıca sonbaharda havalar iyice serinlediğinde ev içi hava cereyanı japon gülünün tomurcuk dökmesine sebep olur. Evlerde bitlenmelere karşı önlme alınmazsa bitler ciddi zarar verir ve tomurcukların dökülmesine de sebep olurlar

* * *

Hibiscus rosa-sinensis, Japon gülü bitkisinin özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması ve sorunları hakkında gerekli bilgiler yukarıda verilmiştir. Daha ayrıntılı bilgilere ihtiyacınız varsa lütfen bildirin.


'Japon gülü, Hibiscus rosa-sinensis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Misafir, Ankara dedi ki:

  İlk kez evde bu güzel çiçekten yetiştireceğim. Geçenlerde seradan 2 adet farklı renklerde japon gülü satın aldım. Üzerinde tomurcukları var ve sırayla çiçekler açmaya devam ediyor. Ancak saksısı çok küçük. Çiçek ve tomurcuklarından dolayı daha büyük saksıya alamıyorum zarar görecek diye.. Saksıyı büyütmek için çiçeklenmenin bitmesini mi beklemeliyim sizce?
  ***
  Bana saksısı çok küçük diyenler genelde yeterli saksılara çok küçük diyorlar. Fincan kadar küçükse haklısınız. evinizin şartlarına iyice uyum sağlayana kadar bir ay filan bekleyin sonra kökleri bozmadan saksıdan kalıp gibi çıkarın biraz daha büyük bir saksıya dikin. Ya da gelecek yıl ilkbaharda yukarıda anlattığım gibi yapın.

 2. Hakan, İzmir dedi ki:

  Benim aşılamayla ilgili bi önerim olucak. Geçen ekim ayında küçük bir japon ağacına iki tane yaprak aşısı yapmıştım. Şu anda ikisi de yeşil durumda uçlardan minicik yaprak açmışlar. Yani yaprak aşısı da bu bitkide iyi sonuç verebiliyor.. Çiçeklerim gölgede ve çok küçükler. Bakalım seneye çiçek açacaklar mı…

 3. Hakan, İzmir dedi ki:

  Ayrıca sıvı besinleri üstünde yazdığı oranda verirseniz yapraklar çok aşırı büyüyor ve buruşup garip bir şekil alıyor…

 4. Handan, Kayseri dedi ki:

  Benim jopon gülüm gölgede duruyor sürekli boyu uzuyor ama çiçek açmıyor. Güneş gören yere mi alsam sürekli orda mı kalacak acaba? Bir de yapraklarına su püskürtmeyi kaç günde bir yapmalıyım? Toprağıda torflu toprak bahçe toprağı gereklimi saksısını değiştirip bahçe toprağıyla mı karıştırmalıyım?
  ***
  Ev içi hava nemliliği yeterli. Eğer sağlıklı gelişiyorsa toprak değiştirmeyin. Güneşsiz yerde çiçek açmaz.

 5. Şinasi, Manisa dedi ki:

  Bir ay önce bir yerden yaprakları büzüşmüş, kuruma durumuna gelmiş japon gülünü alarak düzeltebilirim düşüncesiyle önce kurumakta olan kısımlarını budadım ve çok susuz bırakıldığını fark ederek yeteri derecede suladım. Şu anda aradan bir ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme olmadı. Üzerinde hiç bir yaprak yok ve tomurcuklanma olmamıştır. Yoksa bitki tamamen kurudu mu? Şu anda sadece odunsu gövde halindedir.
  ***
  Gövdesinin köke yakın bir yerini tırnağınızla ya da bıçakla hafifçe kazıyın. Eğer yeşil ve canlı doku görünüyorsa yaşıyor demektir. Eğer kahverengi, ıslak ve yumuşaksa çürümüştür atın gitsin. Yaşıyorsa güneşli ve sıcak bir yerde tutarsanız yeşerir.

 6. Suna C. -İst. dedi ki:

  Yaklaşık 1m uzunluğunda ortalama 5-8 yaşlarında bir japon gülüm var. Katmerli ve fuşya renginde. Ancak bize ilginç gelen bir durum var. Gülümüz artık toz pembe renginde! Bunun bakımıyla ilgisi var mıdır? taç yapraklarının en ortası hala fuşya.
  ***
  Toprağın özelliğinin, pH derecesinin değişmesiyle ilgili olabileceği gibi, hava sıcaklığının da etkisi olabiliyor. Toprağının alkalin derecesi zamanla sulama suyunun kireçli olması yüzünden yükselmiştir. Bu da pemve ve yakın renklerdeki çiçeklerin daha açık pembe olmasını sağlar. Ara sıra demli çay ile sulayın. Toprağı asitlileştirmek için daha başka şeyler yapmayın. En iyisi ilkbahar gelince toprağını değiştirin.

 7. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Yaz başında aldığım japon gülüm gayet sağlıklı açtı. Fakat havaların soğumasıyla şu an balkonda olan çiçeğimi soğuktan korumam gerekir mi? Onu balkonda mı bırakmalıyım yoksa içeriye mi almalıyım? Ayrıca boyu da çok uzadı. Budamalı mıyım? Böyle giderse balkona sığmayacak. Nasıl bir kış bakımı yapabilirim?
  ***
  İstanbulda kışın en fazla 0 dereceye kadar dayanır ama yaprakları bozulup dökülür. Sıfırın altında daha fazla soğuklarda ise tamamen ölür. Eve almanızı tavsiye ederim. Kış boyunca güneşli pencere önünde tutun ve toprağı kurumadıkça sulamayın yoksa çürütürsünüz.

 8. Mesude, Merzifon dedi ki:

  Evde baktığımız japon gülü yaklaşık 2m boya ulaştıktan sonra çiçeklenmeye başladı. Yaprakları aşırı derecede büyük oldu. İlk tomurcuk daha açmadan döküldüğü için saksıyı daha çok güneş gören bir yere aldık. Ama diğer tomurcuklar da birer birer dökülmeye başladı. Evimizin sıcaklığı yaklaşık 24-27 derece arasında oluyor. Çiçeğimiz için nasıl bir bakım uygulamamız gerekiyor?
  ***
  Gün içinde pencereleri sık sık açıp evi havalandırın. Evde hava sirkülasyonu olsun. gözümüzle görmüyoruz ama pencereleri açtıkça sellerin akıp gittiği gibi hava akımları kuvvetli şekilde akarak evin her yerini dolaşır. Saksıdaki toprağa bile nüfuz etmeye çalışır. Havadarlık, az da olsa esinti, ne kadar az ve kuvvetsiz olsa bile sık sık tekrarlanırsa bitkilere hayat verir. Yoksa bitkiler acı çekerler. Tomurcuklarını dökerler, kökleri çürüyebilir vesaire. Ayrıca, bu dediğimi kesinlikle uygulayın ama şunu da unutmayın: Bazı bitkiler tomurcukluyken yeri veya yönü değiştirirlirse strese girerler ve tomurcuklarını dökerler. Sizin için şu da muhtemel: Tomurcuklar büyüyene kadar hava çok soğuk değildi ve pencereleri açıyordunuz. ama tomurcuklar tam açacakken hava soğudu ve pencereleri açmaz oldunuz. işte bu havasız kalma olayı da ciddi bir problemdir.

 9. Canan, İstanbul dedi ki:

  Benim Japon gülümü ilk aldığımda 4-5 dalı olan çok sık yapraklı, yapraktan dalları gözükmeden onlarca tomurcuğu ve birkaç çiçeği olan çok cici bir çiçekti. Tüm tomurcuklar çiçek oldu, yenilerini de verdi. Sonra birden tomurcuklanmayi bırakıp uzamaya başladı. Yaprakları kocaman oldu. Artık upuzun bir dal ve koca yapraklar halinde. Durmadan da uzuyor. Eskisi gibi yoğun yapraklı ve çiçekli olması için tepesini kesip kısaltmalı mıyım? Yazınızı okudum çok güzel detaylı ancak derdimin çaresini göremedim.
  ***
  Güneşten mahrum bırakmışsınız sebep bu. Güneş alsa kışın da çiçek açmaya devam ediyor. Budama melelesi yazımda anlattığım gibi. Sizinki madem yerini sevmiş şimdi de büyüyor o halde çok fazla güneş almasını sağlarsanız ve budarsanız yeni çıkan dallar tomurcuklanıp çiçek açar.

 10. Limon, İstanbul dedi ki:

  Benim çelikle üretilmiş minik bir japon gülüm var. Sağlıklı canlı yaprakları var. Ama bir süredir üzerinde uçuşan minik beyaz sinekler görüyorum. haftada 1-2 defa yıkasam da durum aynı. Zirai ilaç kullanmak istemiyorum, ne yapabilirim?
  ***
  Bunlar çok tehlikeli parazitler. İlaçlamak şart. İlk hafta iki günde bir, sonra haftada bir devam edin. Bitler tamamen yok olana kadar devam edin. Kimyasallı özel ilaç alırsanız aynı şey onun için de geçerlidir. Kendi yapabileceğiniz zararsız ilaç tarifleri şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 11. Seda Barut dedi ki:

  Bir hafta oldu yaprak aşısı yaptım 10 tane kadar kurumamışlar. Üzerindekini ne zaman acmam lazım?
  ***
  Beş hafta bekleseniz iyi olur.

 12. Eylem, Ankara dedi ki:

  Komşumun çiçeğindeki yapraklar halen koyu yeşil olmasına rağmen benim çiçeğimin büyük yaprakları büyük ihtimalle sonbaharda sararıyor. Diğer yaprakları ise ton olarak çok açık. Her ikisine de ben bakıyorum ve toprakları kurumadan su vermiyorum. Yaprakların renginin açılmasının nedeni ne olabilir?
  ***
  Yapraklarındaki sararmalar, renk bozuklukları sanıyorum havasızlıktandır. Esinti sağlayın. Japon gülü yeterince kuvvetli aydınlık, biraz da güneşli ve yeterli sıcaklıkta olan yerde bütün yıl yeşil kalır. Veya toprağı artık besleyemiyordur. Genel amaçlı bitki besini vermeye ayda bir devam edin. Hiçbir şey işe yaramıyorsa serin bir yerde bahara kadar dinlendirin ve nisan sonunda toprağını değiştirin.

 13. Pir Ali, Trabzon dedi ki:

  iki saksı japon gülü aldım. daha önce hiç japon gülü bakmadım. japon gülleri üretim saksısında. saksılarını değiştirmemin mahsuru var mıdır? Trabzonda sahildeyim. Balkonda mı bakmam gerekir yoksa odada mı?
  ***
  Yanlış zamanda almışsınız. Hem kışın dışarda bırakırsanız belki Trabzon’un yumuşak ikliminde donmazlar ölmezler ama tüm yaprakları dökülecektir burası kesin. Evde tutmanız daha iyi olur. Günün çoğu zamanında pencereleri açık tutmalısınız evde iyi bir hava akımı olmalı. Saksıları değiştirmeye gelince, kökleri hiç rahatsız etmeden saksı değiştirin. Bu zamanda köklerin rahatsız edilmesi riskli. İsterseniz ilkbaharı bekleyin.

 14. Özge Ö. KKTC dedi ki:

  Japon gülümü bitlerden temizleyemiyorum. Bu yaz çiçeklenmesi de çok az oldu. Her yeni tomurcuk larvalarla dolu sanki, açamadan eriyor. Sürekli ilaçlama yapıyorum ve yoğun bit olan (Beyaz,kabuklu bit) yerleri kesiyorum ama yeniden oluşuyor. Tüm gövdeden kesmiştim. buna rağmen yeni çıkan dallardan yine bitler üredi. Ne yapabilirim acaba? Denemediğim ilaç kalmadı da diyebilirim. Yine kesmeli miyim?
  ****
  İlaçlamayı yanlış yapıyorsunuz. Mutlaka işe yarar. Yeter ki iki üç gün arayla devam edin. On gün sonra ilaçlamayı yavaş yavaş seyrekleştirin haftada bire indirin. daha sonra her iki haftada bir ilaçlayın. Tamamen yok olunca ilaçlamayı bırakın. Çevrede o bitleri barındıran bitkiler varsa yine japon gülünüze bulaşacaklardır.

 15. Fevzi, İstanbul dedi ki:

  Benim iki adet japon gulum var. Yazın bahçemde ve buyuk saksı içinde olup kışın donmasın diye saksılarını değiştirdim, derin saksıya aldım. Birini üst kattaki camekenli diğerini camekenli bahçe balkonuma aldım. Bol su verdim alttan bir kısmı aktı. Her geçen gün yaprakları buruşmaya başladı çiçekleri buruşup kurudu, yaprakları dökülmeye başladı. Hava alamadıklarını düşünüp gündüz camları uzun süreli açık bıraktım. çok farklı bir iyileşme olmadı. Daha sonra cam kenerına içeri aldım. Üst kattaki çiçeğin yapraklarının yarısı kurudu diğer kalanlar da buruştu. alt kattaki salona aldığım çiçek yaprakları daha diri ve canlı sadece çiçekleri soldu. Bu japongülü çiçeklerimi çok seviyor ve kazanmak istiyorum. Çünkü geçen sene iki büyük bir metre boyunda japongülü çiçeğimi kendimce dışarıda poşetlerle koruma altına aldım fakat koruyamadım kuruttum. bunları kurutmak istemiyorum. Bu süreçten sonra yapmam gereken işlem nedir, kurtarırsam bundan sonraki kışlara nasıl ve ne şekilde hazırlayabilirim?
  ***
  Uygunsuz zamanda toprak değiştirerek kökleri rahatsız etmişsiniz. Hava soğuyunca içeri almak yanlış. Sonbahar serinleri başlamadan önce içeri almak lazım yoksa soğuğa adapte olan bitkiler aniden sıcak ve havasız ortama girince ölümcül şoka uğrarlar ölürler. Çok az sulayarak bekleyin. Belki ilkbaharda canlanırlar. Ayrıca japon gülü alacaksanız mayıs / haziran aylarında almalısınız daha geç almayın sizin yere alışmaları çok zor olur.

 16. Arif Ç. -Kayseri dedi ki:

  Üç dört yıldır hiç çiçek açmayan japon gülüne nasıl çiçek açtırabilirim? Evde bakıyorum.
  ***
  Çiçek açması için gün içinde en az 8 saat çok şidddetli aydınlık ve bu 8 saat içinde en az 3 saat direkt güneş.. İşte bu şartları sağlayabilirseniz çiçek açar. Ayrıca gün içinde mümkün olduğunca sık esinti sağlamalısınız.

 17. Feyza, İzmir dedi ki:

  Aldığım japon gülü ortasından kırıldı. Kırılan kısmı nasıl tutturabilirim?
  ***
  Köklenmesi çok zor. Büyük değilse kırık yer muhtemelen bir yıllıktır. Hemen dikin. Açık havada sabah güneşi ve rüzgar alan bir yerde olursa zamanla köklenebilir. Fazla büyükse dallı budaklı ise 15 – 20cm dallarını dikin.

 18. İlhame, Bakü dedi ki:

  Japon gulumun yapraklari az inksaf ediyor. Onun yapraklarinin iyi ve cabuk buyumesi icin ne yapmaliyim?
  ***
  Güneşi, sıcağı seviyor. 20 günde bir bitki besini verin.

 19. Aynur, Baku dedi ki:

  Annemin Güzel bir bahçesi var. Bu aralarda annem sitelerin birinden yurt dışından bu gülün tohumlarını sipariş vermiş. Ama nasıl becerileceyini bilmiyor. Men de sizden yardım istiyorum. Tohum halinde almış. Nasıl olucak, nasıl ekmeli? Suya mı koymalı yoksa direkt toprağa mı ekmeli? Sulaması nasıl olucak? Ne zaman ekmem lazım? Yardım etseniz sevinerik.
  ***
  Tohumları hemen toprağa eksin. En fazla 1cm derine gömün. Tohumlar sıcakta çimleniyor. Güneşin ısıttığı hem rüzgarlı bir yerde tutun. Toprak hafiften kurudukça sulayın. Bahçeye dikmek istiyorsanız hangi tür hibiscus aldığınıza göre kış soğuklarına dayanıklılıkları değişir dikkatli olun.

 20. Uğur, Kocaeli dedi ki:

  Benim japon gülüm altı dal anaçtan oluşuyor. yeri ise 7 saat bol güneş gören ikindiden sonra gölge bir yer. üç anaç dalda yapraklarda kuruma var. öbürleri gayet sağlıklı görünüyor. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  O dalları yarıdan fazla kısaltarak budayın. Tam öğle vaktinde (saat 12 – 2 arasında) yaz boyunca direkt güneş almamalı. Bitki besini verin. Esinti de lazım. Dışarıda ise sorun yok. Evde ise açık pencere yanında tutun.

 21. Koray, İstanbul dedi ki:

  Haziran ayında bodrumda bahceye dikilmiş bir japon gulunden 15 cm uzunlugunda tepe dalı alıp köklendirmek üzere suya koydum. Hala üzerinde beyaz tomurcuklar belirmesi haricinde değisiklik olmadı. Tomurcuklar da yok olmaya basladı. Ama ilk gunku diriliğini koruyor. Suda bekletmeye devam mı? Yoksa topraga mı dikmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Köklenmesi çok zor bir tür. Bir de rüzgarsız yerde tutarsanız aylarca da bekleseniz hiçbir köklenme olmaz. İsterseniz hemen dikip dışarıda, sabah veya akşam güneşinde 1-2 saat ısınacağı bir yerde tutun.

 22. Nuray H. -Bodrum dedi ki:

  Merhabalar japon gülümün uç dalları 10 cm kadar beyazlaştı ve açacak olan tomurcuklar dökültü nasıl bir çözüm…
  ***
  Beyazlık problemini tarif etmemişsiniz ve dolayısıyla anlamadım. Didim’de japon güllerinde hiç mantar hastalıklarına rastlamadım ama olabilir de. Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/virusler-mantarlar Bitlenme var ise mutlaka ilaçlamalısınız: https://azbitki.com/bitler

 23. Samire, Baku dedi ki:

  Selamlar. Benim yapon gulum cicek acmadan tomurcukken dokuluyor. ruzgarli yerde de diyil yeri, biti de yok ama nedense dokuluyor. Lutfen yardimci olun.
  ***
  Güneş ve esinti (rüzgar) alabilmeli. Ayrıca ayda bir defa bitki besini verseniz iyi olar.

 24. İlhame, Baku dedi ki:

  Benim japon gulumun yapraklari dokuluyor. Yardimci olursaniz sevinirim.
  ***
  Mevsim değişikliğinden dolayı üşümesi ile ilgili bir problemdir sanıyorum. Bahara kadar seyrek sulayarak dinlendirin. Ya da evde güneşli ve sıcak bir odada tam pencere kenarında tutmalısınız. Bu şartta gelişime çiçeklenmeye az da olsa devam eder.

 25. Saliha, Istanbul dedi ki:

  Benim jopon gulum bes yilik agac oldu artik budama yaptigim dallardan aciyor hiç cicek uzerinden eksik deyil evde bakiyorum. simdi budamak istiyorum kokten yukariya dogru. Budama yapmam uygun mu?
  ***
  Yukarıda budama hakkında bilgi var. Yalnız şimdi bu zaman pek uygun değil. Ama evinizin şartları uygun ise, beş yıldır kışın da bol bol çiçek açıyorsa şimdi budayabilirsiniz.

 26. Sevil, Azerbaycan dedi ki:

  Benim japon gulum pencere onundedir. iyi isiq alir. besin de verirem. tez-tez cicek acir ama bezen tomurcugu acmadan dusur. sizce neden? ben gullerime iyi baxmaga calisiram. ayda 2 defa fosfor, azot, mineral karisimi olan besin verirem.
  ***
  Besin ayda bir defa verin. 15 günde bir güzelce yıkayın. Haftada bir pencereye bakan yönünü değiştirin. Üzerine güneş geldiği zaman yeni gelişen yerlerini dikkatle inceleyin. Bitlenme yüzünden problem olabilir.

 27. Bilge A. -Ankara dedi ki:

  Bu yaz üç japon gülü fidesi alıp plastik büyük saksılara diktik. Yaz bitene kadar balkonda çiçek açtı. Gayet iyiydi. Ancak havalar soğuyunca yaprakları sarardı ve dökülmeye başladı. İçeri aldık. Kışın güneş almayan ortamda nasıl bakmalıyım? Toprağını, saksısını değiştirebilir miyim? Besin versem olur mu? Bu çiçeği çok seviyorum kurutmak istemiyorum.
  ***
  Güneşsiz esintisiz ortamlarda yaşayamaz. En iyisi (varsa) soğuk bir odada seyrek sulayarak ilkbahara kadar dinlendirmenizdir. Kışın evde yaşayabilmesi çok havadar ve çok güneşli pencere önü varsa mümkündür.

 28. Hanife K. -Isvicre dedi ki:

  Balkonda üc japon gülü yazin güzeldi. Soguklarda yapraklari dökülmeye basladi. eve aldim ücü de farkli tepki verdi. agacimsi olani bir sürü yeni filiz verdi ama yapraklar cok kücük. Kücük calimsi olan bir tanesi bahar geldi zannedip tomurcuklanip acmaya basladi. Bir tanesi inatla tohum kapsüllerini besliyor hic baska bir gelisim göstermiyor. sorum, tohum kapsullerini kesersem büyür mü? Yada kapsüllerin olgunlasmasini beklersem tohumlar ise yarar mi?
  ***
  Japon gülü mevsimlere göre değil, hava sıcaklığının ve ışık şiddetinin yeterli olmasına göre yılın her zamanında çiçek açabilir. Evde bozulmamışlarsa yerini sevmişler demektir. Gelecek yıl yine yazın dışarıda balkonda tutun ama tekrar içeri almak için sonbahar serinleri tam başlamadan önce eve alın. Bu şekilde eve alındığında yer değişikliği pek etkilemez. Tohum kapsüllerinin hepsini kesin. Dallarını da biraz kısaltın. Ayrıca bitki besini vermiyorsanız ayda bir defa vermeniz iyi olur. İhtiyaçları var.

 29. Melis Gül dedi ki:

  Japan gülü satın aldım. Üzerindeki tomurcuklar açmadan kurudu. Neden acaba? Bahçeye dikebilir miyim? Şu an verandada.
  ***
  Yer yadırgamasıyla farklı ısı sebebiyle olabilir, yerinin çok havasız olması yüzünden de olabilir. Bahçeye dikecekseniz ancak Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleri kışın bu bitkiye güvenlidir. İstanbul, Trabzon, İzmir, Aydın illerinde ise alçak kesimlerde ve kuzeyli yönlerden direkt rüzgar almayan yerlerde kışın yapraklarını dökerek hayatta kalabilir. Ankara vb illerimizde kışın bahçede hayatta kalması mümkün değildir.

 30. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Yeni aldığım japon gülünü balkonda tutuyorum. Sanırım bir gece soğuktan etkilenmiş. Tomurcukları ve yaprakları soldu döküldü. Şimdi sadece kuru dal var. Tekrar yeşermesi için ne yapmalıyım? Ağaç gibi uzamasının değil yanlara genişlemesini istiyorum. Nasıl bir bakım yapmalıyım?
  ***
  Sıcak mekanlara alışmış bitkileri aniden soğuğa çıkarınca böyle oluyor. Eve alışık bitkileri baharda dışarı çıkarmak için gece ısı 12C dereceden aşağı düşmeyen zamanın gelmesini beklemelisiniz. Artık kış soğukları yaşamayacağımız için yine balkonda dursun. Eğer kökleri soğuk şokunda çürümemişse çok yakında filizlenir. Eylül başında içeri alın. Budamalarla istediğiniz şekli verebilirsiniz.

 31. Sevda T. -Ürgüp dedi ki:

  Ben ilk kez bu sene japon gülü ile tanıştım. Seradan iki fidan alıp ayrı saksılara ektim. Hemen alıştılar bol çiçekler ve yapraklar vermeye başladılar. Ancak bir tanesinin tomurcuklarının üstü pütür pütür beyaz şeylerle kaplı. Sadece tomurcuklarda var yapraklarda yok. Evde kedilerimiz var kimyasal kullanamam. Ne tapmam gerek acaba?
  ***
  Islak pamukla onları silerek giderin. Yapamam diyorsanız sigara tütününden ilaç yapın. Kedilerinize hiçbir zararı olmaz. Tarifi şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 32. Alev, İstanbul dedi ki:

  Evimde iki cesit japon gülü var. Biri turuncu acıyor. Ancak fidelediğim gibi duruyor. İki dal üzerine uzayıp gidiyor. Yanlardan büyümedi. Budamalı mıyım? Nasıl ve ne zaman? Diğeri iki yıldır çiçek açmıyor.
  ***
  Yeri hem güneşli hem havadar olsa idi bol bol dallanırdı bol bol çiçeklenirdi. Doğru şartlar yoksa budamanın bir faydası olmaz.

 33. Taşkın B. -İzmir dedi ki:

  Japon gülü tohumu yurt içinden nasıl temin edebilirim?

 34. Emine Ş. -Adana dedi ki:

  Sarı japon gülümün yaprakları benek benek sararıyor. Çiçekler gayet iyi açıyor. Bitki güneşte. Güvercin gübresi, düzenli sulama ve püskürtme yapıyorum. Yaprakların hepsi hastalıklı gibi görünüyor. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Yaz sıcaklarında öğle civarı güneşi zarar verebilir. Yapraklara su püskürtmek hiç gerekmez. Belki güneş batarken o sıralarda yıkayıp günün ısı birikiminden kurtarmak iyi gelir. Yapraklardaki hastalıklar büyük bir ihtimalle güvercin gübresi yüzündendir.

 35. İrem, Ankara dedi ki:

  Bizim japon gülünün tepesi elim bir kaza dolasıyla kırıldı ve odunlaştı. O yüzden bodur kaldı. Uzamıyor. Bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı?
  ***
  Siz ne kadar kısaltmaya çalışsanız da uzar gider. Anlaşılan yerini ya da toprağını sevmemiş. Doğru bakımı doğru şartlarda yaparsanız gelişimi hızlı olur. Bir de bodur çeşitleri var. Çiçek açmaya daha fazla yatkındır. Sizinki ondan olabilir.

 36. Merve, Antalya dedi ki:

  Gövdesinden taze çıkan yapraklı minik bir dal aldım suda bekletiyorum. Henüz dalın ucunda beyaz tomurcuklar oluşmaya başladı. Bu onun köklendiğinin belirtisi mi? Köklendiğini nasıl anlıyoruz?
  ***
  Onlar kök değil. Kökler bildiğiniz kök gibi uzarlar. Daha bekleyin.

 37. Pelin T. -Aşkabat dedi ki:

  Şantiye ofisimde yeni aldığım japon gülüm aydınlık bir odada ancak güneşi direkt alamıyor. Gün içinde direkt güneş alması için dışarı çıkarmak yani yer değişikliği yarardan çok zarar mı getirir?
  ***
  Güneşten mahrum etmeniz yanlış. Bir içeri bir dışarı iyi değil. Sık sık ve uzun süre açık tutacağınız bir pencere yanında durmalı. Güneş alabilmesi önemlidir. Sadece yaz sıcakları fazla iken öğle civarı güneşini direkt almamalı.

 38. K. Akbaş, Bodrum dedi ki:

  Japon gülünün sürgünlerinde unlu bit oluşuyor. Tedavisi nedir?
  ***
  İspirto veya kolonya veya sirkeyi pamuğa emdirip onunla bastırarak silip yok edin. Tek tek uğraşın. 10-15 gün boyunca her gün kontrol ederek yeni oluşanları yine temizleyin. Böylece tamamen kurtarabilirsiniz. İlaçlar ya etkili olamıyor ya da etkili olsalar bile yapraklara ve tomurcuklara zarar veriyor. İyi bir ilaç bulmak zor.

 39. Ercan G. -Nevşehir dedi ki:

  Katmerli japon gülüm var. 5 gün önce iyi geleceğini düşünerek biraz boncuk gübre diye tabir ettiğimiz nitrat gübresi attım. Yapraklarını dökmeye başladı. Lavaboda yukarıdan su vererek aşağıdan akmasını sağlayarak suyunu değiştirmeye çalıştım ama fayda etmedi. Bunu kurtarmamak için bir öneriniz varsa hemen yazarsanız sevinirim.
  ***
  Galiba yapacağınız tek şey beklemek. Zehirlenip ölmemişse yakında yeniden filizlenir.

 40. Nursel Çelik dedi ki:

  Japon gülü çiçeğim tomurcuklanıp açıyor. Fakat bir gün açık kalıyor. O güzelim çiçeği ikinci gün sönüyor. Sebebini açıklarsanız çok sevinirim.
  ***
  Özelliği öyledir. Ben hep öyle gördüm.

 41. Özben, Manisa dedi ki:

  Dış mekanda, çim üzerinde yetiştirdiğim japon güllerim var. Soğuklar, kırağı ve don olmaya başladığında ne gibi müdahalede bulunmam gerekiyor?
  ***
  Dibini kuru yapraklarla ve toprakla örtün. Dibe kadar ana gövdeyi ve dalları bez çuval, hasır gibi şeylerle sarın.

 42. Güven Güneş dedi ki:

  Evdeki japon gülünün yapraklarında terleme gibi ve yaprağın altında su damlacıkları gibi şeyler oluşmaya başladı. Neden olabilir? Bir hastalık mıdır? Çözümü var mıdır?
  ***
  Hastalık olduğunu sanmıyorum. Esintisiz yerlerde böyle oluyor. Esinti olsa aynı terleme böyle su birikintisine sebep olmaz çünkü hava akımları hep dağıtır. Eğer yeri çok havasız ise devamlı ıslaklıklar hastalığa dönüşür. Zaten havasız yerlerde japon gülünün sağlığı bozulur. Yeni aldığınızı tahmin ediyorum. Toprakta kuruma olmadıkça sulamayın ve yerinin mümkün olduğunca havadar olmasını sağlayın.

 43. Aynur Atıcı dedi ki:

  Merhaba çok güzel japon gülüm şu sıralar yapraklarını sarartmaya başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Tam da en canlı en güçlü gelişim zamanı. Muhtemelen havasız yerde tutuyorsunuz. Ya dışarıda tutun ya da uzun süre açık tutacağınız bir pencere kenarında..

 44. Kemal K. -Denizli dedi ki:

  Benim kırmızı bir japon gülüm var. Boyu 80 cm. Gövde kalınlığı 2,5 cm. Tam bir bodur ağaç olmuştu. Ancak bu kış Denizli’de biraz sert geçti. Kalorifer yanmayan odada kışı geçirdiği için yaprakları büzüştü. Yeni yaprak çıkacak gibi görünüyor ancak hiçbir ilerleme yok. Yaprak tomurcuğu var ama hiç büyümüyor. Yaklaşık 6 aydır aynı. Köklerinde çürüme var mı diye baktım. Çürük bir kök buldum. Onu kestim tekrar diktim. Hala aynı. Dallarını hafifçe çiziyorum yemyeşil ancak 6 aydır hala yaprak vermedi. Acaba ölüyor mu? ne yapabilirim?
  ***
  Hemen dışarıya güneş alacağı bir yere koymalısınız. Sıcak rüzgarların ve güneşin sayesinde kısa sürede canlanır.

 45. Filiz dedi ki:

  Japon gülünün çiçek ömrü ne kadardır acaba? Benim çiçeğim açıyor 1 gün sonra soluyor. Normal mi?
  ***
  Özelliği öyle.. bir gün anca dayanır. Normaldir.

 46. Elif, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim japon gülüm pencere kenarında yaz kış bolca güneş ışığı alıyor. Boyunun uzaması ve dallanması sorunsuz. Yalnız yaprakları minicik. Geçen yaz satın aldığımda yaprakları normaldi ve çiçekleri vardı. Onlar döküldükten sonra sonbahardan itibaren çıkan yapraklar minicik çıkmaya başladı. Yaprakları normal boyutuna getirmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklar çok küçük kalıyorsa toprak zayıf kalmış demektir. Ya toprağı değiştireceksiniz ya da bitki besini veya gübre vereceksiniz. Suya karıştırılan bitki besinlerden (genel kullanım bitki besini) ayda bir defa verin. Çok hızlı gelişim ve çok çiçeklenme olursa o zamanlarda 15-20 günde bir defa verin.

 47. Abdullah Ç. -İzmir dedi ki:

  Yaklaşık iki sene önce çelikten ektiğim beyaz japon gülü sadece iki küçük yaprak açıyor sonrasında hiç bir gelişme göstermiyor. Kazara kırılan-dökülen bu yaprakların yerine de yine 2 yaprak açıyor. Çeliğin toprak üstünde kalan kısmı 1 cm kadar. Şu an yine iki yapraklı. Gelişmesi için önerebileceğiniz bir yöntem olursa sevinirim.
  ***
  Nerede tuttuğunuzu yazmamışsınız. Japon gülü sıcağı ve güneşi çok sever. Bir de açık havada olursa gayet hızlı büyür. Eğer evde tutuyorsanız dışarı çıkarın. Zaten dışarıda ise ve bahçeye gölge yere dikmişseniz söküp güneşli bir yere dikin.

 48. Amine, Elazığ dedi ki:

  Ben geçen yıl japon gülünden bir yeşil dal koparıp toprağa diktim. Üzerine poşet geçirip hava almayacak şekilde bağladım. 1,5-2 ayda tutu ve şu anda yarım metreyi geçti. Bol bol çiçek açtı. Yalnız tek dal halinde uzadı. Ben tepesinden kestim dalları çoğalsın. Yine aynı yöntemle ektim.

 49. Efsane, Baku dedi ki:

  Yarpaq sari leke gibi oluyur ve sonra tam saralir. Neden olabilir?
  ***
  Japon gülün bahar ve yaz ayları gibi sıcak hava istiyor. Eviniz şimdi yeterince sıcak değilse sebep budur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)