Kalanchoe blossfeldiana, Emel Hanım çiçeği

En çok kış aylarında çiçeklenmiş olarak satılan Kalanchoe blossfeldiana evlerde yetiştirilebilen, dayanıklı, succulent özellikli bir süs bitkisidir. Katmerli çiçek açan kültivarlarına Calandiva denir. Aydın ve Muğla çevresinde halk arasında adı Emel Hanım çiçeğidir.

Genel özellikler

Crassulaceae familyasından Kalanchoe cinsinin 125 türü var. Bunlardan Kalanchoe blossfeldiana bütün dünyada süs bitkisi sektörünün önemli bitkilerindendir. Calandiva denen katmerli çiçek açan kültivarları daha gösterişli çiçeklenir. Birçok kültivarı geliştirilmiştir. Batı ülkelerinde Christmas Kalanchoe, Florist’s Kalanchoe isimleri de verilir. Florist’s denmesi çiçekçi dükkânlarında küçük saksılarda hediyelik olarak satılmasının yaygın olmasındandır. Mini saksılarda mini bitki olarak satılırlar ama normalde yarım metreye kadar büyüyebilirler. Krasula metabolizmasına sahiptir. Bünyesinde su tutabilmesi güçlü olup geceleri havadar ortam ister.

Kalanchoe blossfeldiana yetiştirilmesi, bakımı, özellikleri hakkında bilgiler

Kalanchoe blossfeldiana

Habitat

Kalanchoe blossfeldiana’nın anavatanı Madagaskar’dır. Tsarantanana dağlarının serin yaylalarında humuslu topraklarda yetişir.

İsim

Kalanchoe kelimesi Çinceden geliyor. Kalanchoe’nin Çin’de bazı türlerinin bulunduğundan ve süs bitkisi olarak ilkin Çin’de kullanıdığından dolayı onların verdiği ad bilimsel ad olarak tercih edilmiş. Anlamı düşüp yeşerendir. Yani kırılan dalları ve yaprakları düştüğü toprakta filizlenip büyür. Burada konu olan Madagaskar kökenli türün ismi blossfeldiana ise bu türü 1932’de ilk dünyaya tanıtan Robert Blossfeld adlı Alman botanikçiyle ilgilidir.

Çiçek açması

Yılda bir defa, yaz sonu ile kış başı arasında tomurcuklanmaya başlar. Kalancholerin tomurcuk vermesi gündüz süresinin kısalmasını anlamasına bağlıdır. Bulunduğu yerde akşamleyin ışık yanıyorsa tomurcuklanmaz. Tomurcuklandıktan sonra eğer kışın soğuk yerde bırakılırsa o tomurcuklar ilkbaharda çiçeklenir. Sıcak yere alınırsa yılbaşı cıvarlarında çiçek açarlar. Bazı kalanchoe’lerin sonbaharda gelişen çiçek sapı yaz ortalarına hatta yaz sonuna kadar tomurcuk üretip çiçeklenmeye devam edebiliyor. Yılın her istenen zamanında çiçek açtırılabilmesi özel uygulamalarla günün 12-13 saatinde karanlıkta bırakılmasına bağlıdır.

Calandiva (katmerli kalanşo)

Calandiva

Kullanım

En çok küçük saksılarda çiçeklendirilmiş olarak hediyelik satış amacıyla yetiştirilir. Evlerde tam pencere önü, kayalık bahçeler ve succulent bahçeler için uygun bitkilerdendir.

Kışa dayanıklılık

-5C dereceye kadar “kuzeyli yönlerden direkt rüzgâr almaması şartıyla” rahat dayanır. Havası çok kuru olan bölgelerde 0C derecenin altında hiç dayanamayabilir. Kışın soğuğun etkisiyle yapraklarda soluk renkte kızarmalar baş gösterir. Bu bir zarar değildir. Ayrı bir güzelliktir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Az bakım isteyen bir bitkidir. Humusça çok zengin ve kumlu toprakta güçlü gelişir. Sulama serin günlerde seyrek yapılmalı. Bitlenmeye ve mantar hastalıklarına karşı dikkat ister.

Güneş ihtiyacı

Günde en az iki saat direkt güneşte yapraklarının ısınacağı ve gündüz boyu kuvvetli aydınlık olabilen yerde tutun. Özellikle de evde yetiştirecekseniz bu daha da önemlidir. Yaz ortasında öğle tepe güneşinden korumak iyi olur.

Toprak

Poşetlerde satılan, güvenilir bir marka “humus katkılı” hazır toprak almalısınız. Mutlaka humus katkılı olmalı. Köklerinin çürümemesi için kuvars kumu ve küçük taneli ponza taşı karıştırmak gerekiyor. Ölçüler şöyle:
6 ölçü humus katkılı toprak + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ince taneli ponza taşı (taneler nohuttan büyük olmamalı).
Ponza taşı bulamazsanız akvaryumculardan alacağınız kuvars kumuyla şu oranlarda karışım yapın:
3 ölçü humus katkılı toprak + 1 ölçü kuvars kumu.
Humuslu, havadar, süzek toprakta kalanchoe çok gürbüz gelişir. Büyümesi ilkbahardan yaz başına kadar hızlı olur. Yazın yavaşlayabilir. Sıcakların şiddetine göre durabilir. Yaz sıcakları sona erdiğinde tekrar gelişmeye koyulur. Sonbahar serinlerinin artmasıyla birlikte gelişim daha da hızlanır ve tomurcuklanır.

Saksı / toprak değiştirme

Yeni kalanchoe alanlar saksı çok küçük diye hemen kocaman bir saksıya dikerler. Sonra da kökleri çürür. Buna hiç gerek yok. Çok az kök geliştiriyor. Küçük saksıda iki üç yıl idare edebilir.
Diğer bitkilerden farklı olarak, toprak değiştirmeyi ilkbaharın fazla serin günleri geride kaldığı zaman yapın. Yeni saksı köklerin zarzor sığacağı kadar olmalı. Mevcut köklerinin gövdeden en üst başlangıç yeri toprak üst yüzeyiyle aynı hizada olacak şekilde dikmelisiniz. Kökler çok derinde kalmayacak. Toprak fazla nemli ise sulamayın. Sığ toprakta dik duramıyorsa devriliyorsa ağır taşlarla destekleyin. Birkaç günde toprağın nemliliği azalınca ilk sulamayı yapın.
Saksı olarak (bulabilirseniz) ağır çömlek saksı kullanmanızı tavsiye ederim. Zira kalanchoe büyüdükçe zamanla çok ağırlaşıyor ve saksı ikide birde devriliyor. Bulamazsanız dikerken saksının dibine ağır çakıl taşları koyup ara boşluklara kuvars kumu dökün. Sonra toprak doldurup dikin.

Sulama

Toprağın alkalinliliğinin artmaması için pH 7 özel içme suyuyla ya da iki gün dinlendirilip tortusu dibe çökmüş musluk suyunun üst kısmından alıp sulayın. Sulama yazın sıcak günlerde toprak üst yüzeyi hafifçe kuruduğunda, diğer zamanlarda toprak üst yüzeyi iyice kuruduğu zaman yapılmalı.

Besin verme

İlkbahardan sonbahar ortasına kadar ayda bir veya iki defa bitki besini verin. Genel kullanım, orkide besini, afrika menekşesi besini uygundur. Diğerleri zarar verebilir.

Budama

Çiçekleri geçtiği zaman ya da nisan sonu ile haziran başı arasında budayın. Yine de gür gelişim olursa ağustosta isterseniz tekrar budayabilir, o dalları da ayrı saksılarda köklendirebilirsiniz. Kesip diktiğiniz her dal sonbaharda kesinlikle tomurcuklanacaktır. Budamayı istediğiniz şekilde rahatça yapabilirsiniz. Sadece yapraksız bırakmayın.

Kalanchoe çoğaltılması

İki usul var. Her ikisinde de köklenecek parçayı direkt güneşten biraz ısınacağı ve çok havadar yerde tutmalısınız.

1) Yılın her zamanında herhangi dalını kırıp dikebilirsiniz. Kesin tutar. İlk üç ay bitki besini vermeyin.

2) Yaprak çeliğiyle kalanchoe çoğaltma açık havada kesindir. Evlerde mümkün olmayabilir. En iyi zaman nisan sonundan haziran başına kadarki dönem. Sağlıklı herhangi bir yaprağı dala bitiştiği yerden koparıp alın. Bir hafta açıkta, sık suladığınız bir çiçeğinizin dibinde, gömmeden bekletin. Sonra kökleneceği toprağa yaprak sapının bir kısmı gömülü olarak dikin. Toprak kurumadıkça sulamayın. Dokunmayın. Zamanla yavaş yavaş köklenir ve filizlenir.

Zararlıları, hastalıkları, problemleri

Kalanchoelerde kök ve dip kısım çürümeleri çok rastlanılan bir problemdir. Toprağı kuru olmadığı halde yapraklarda pörsüme, yumuşama olmuşsa bilin ki kökler çürümüştür. Gereksiz yere sulama yüzünden ve kumsuz toprak yüzünden olur. Çürümenin erişmediği sağlam yerinden kesip yeniden dikerseniz hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam eder. Bu kesindir. Hatta henüz çiçek açarken olsa ve kesip yeniden dikseniz hiçbir şey olmamış gibi bir iki hafta içinde toparlanır ve hayatına devam eder. Kısa sürede yeni kökler çıkarır.

Kök çürümesinin bir başka sebebi topraktan hiç besin alamamasıdır. Bünye kendiliğinden köklerle ilişiği kesiyor. Amacı kopup sürüklenmek ve başka yerde köklenmektir.

Bitlenmeler olabiliyor. En çok kalandivalar (katmerli çiçek açan kalanchoeler) bitlere maruz kalır. » Bitki bitleri sayfamdan bit çeşidine göre kurtulma çarelerini okuyabilirsiniz. Yapraklarda yapış yağış olma hali kesinlikle bitler yüzündendir.

Kalanchoe yapraklarında mantar hastalıkları çoğunlukla bitlerin eseridir. Bazı bitler farkedilmiyor ve sebebin bitlerden kaynaklandığı anlaşılmıyor. Güneşsiz ve esintisiz ortamlarda da yapraklarda mantar hastalıkları görülür. Bazen kararma çürüme, bazen küf gibi, tozlanma gibi oluşumlarla yaprakların bozulması şeklinde olur. Çaresi yaprakların günde en az iki saat direkt güneşte ısınması ve ortamın çok havadar, esintili olabilmesidir. Yapraklarda en hafif bir küf, toz gördüğünüzde ıslak besle silip temizlemelisiniz ki hastalık artmasın yayılmasın.

Çiçek açmaması problemi: Yılda bir defa yaz sonu ile kış başı arasında tomurcuklanır. Ama o günlerde akşamları ışık yanan bir yerde bulunuyorsa asla tomurcuklanmaz. Çünkü gündüz süresinin azalması çiçek açtırır. Eğer akşam ışığı yzünden bunu anlayamazsa tomurcuklanması mümkün değildir.

Dal kırılmaları da sık görülen problemler arasında. Çünkü kalanchoe dalları çok gevrektir. Herhangi bir etki kolayca kırılmasına neden olabilir. Kırılan dalı bir yere dikerseniz kesinlikle tutacaktır.

Yaprak sararması, gelişememe gibi problemler ya topraktan besin alamaması ya da gece havasız ve sıcak yerde kalmasından dolayıdır. Geceleri sıcak-havasız odalarda fazla bulundurmayın. Kalanchoe çok az da olsa asitli toprak seviyor. Toprağına ve sulamaya dikkat edin. Alkalinlilik yüksek olursa besin verseniz bile iyi gelişemez. Cılız kalır. Yapraklar kısa ömürlü olur.

Güneş yetersizliği: İncecik, uzun, fazlaca esnek, sarkıcı dallar problemi kalanchoenin güneşsiz kalmasının eseridir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |


'Kalanchoe blossfeldiana, Emel Hanım çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bir ara sarısını, pembesini ve kırmızısını yetiştirmiştim. Balkonumda harika bir görüntü oldu. Ancak ertesi yıl mantar bulaştı ve hepsini sökmek zorunda kaldım.

 2. Serap, İstanbul dedi ki:

  10 gün kadar önce kalanşo aldım. Eve gelince hemen saksısını değiştirip evin güneydoğu köşesine koydum. Maalesef camın önüne koyamıyorum. Bitiki besini verdim ve üzerindeki talimatlara göre suladım. Ancak şimdi üzerinde var olan çiçekleri ve tomurcukları kurumaya başladı. Bu durum çok üzülüyorum. Acaba ne yapabilirim?
  ***
  Aslında çok dayanıklı bitkidir. Sizin hatalarınız çok. Yazımı okursanız bütün hatalarınızı öğreneceksiniz. Kökler ve dip kısmı çürümüş. Çürümenin ulaşmadığı yerden kesip yeniden dikin, sulayın ve dışarda açık havada tutun. Kısa sürede toprlanacak, sağlığına kavuşacaktır.

 3. Merve, Karaman dedi ki:

  Yaklaşık bir sene kadar önce kalanchoe almıştık. İlk zamanlar harika görünüyordu. Sonra çiçekleri kurudu döküldü, çok uzamaya başladı. Babam da bir ay kadar önce çiçeği budadı. Yaprakları çok sağlıklı görünüyor. Şuan çok iyi güneş alabileceği bir yerde ama bir türlü çiçek açmıyor. Sizce çiçek açması için ne yapmamız lazım?
  ***
  Sonbaharda tomurcuklanır. Bulunduğu yer akşam aydınlık oluyorsa 100 yıl da bekleseniz çiçek açmaz.

 4. Dilek, İzmir dedi ki:

  Ben de sonbaharda kalanchoe almıştım. Balkonda duruyordu. Yaza doğru aşırı sıcaklarda çiçekleri kurudu ama yaprakları gürleşti. Yalnız üstünde siyah bişeyler var. Hastalık mıdır? Bu arada dün yeni kalanchoe aldım. 3 beyaz, 3 pembe. Bunları salonda mı tutmalıyım? Salon bitkisi mi balkon bitkisi mi anlayamadım.
  ***
  Çiçeklerinin bozulması aşırı sıcaklardan değildir. Çiçeklenmesi bitmiş olduğu içindir. Siyah noktalar hastalık mı görmeden bilemem. Eğer havadar değilse salonlarda sağlıklı gelişemez. Açık havayı ve güneşi sever.

 5. Hulya, Tokat dedi ki:

  Suda köklenmiş şekilde hediye aldığım “kalanchoe”m birdenbire yapraklarını dökmeye başlamıştı. Nedenini araştırmak istedim ama çiçeğimin adını bilmiyordum. Öğrenmek için gezinirken arama siteleri “sağolsun” size yönlendirdi ve en azından çiçeğimin artık bir adı var. :)

 6. Samle, İstanbul dedi ki:

  Bizim evde de kalaşo var. Sizin mercan renkli olandan vermişti bir komşumuz. Oldukça gür ve yayılarak büyüdü. Kışın balkondan içeri, pencere kenarın aldık. Bir süre sonra yapraklarını dökmeye başladı. Biz de kalanı kurtarmak düşüncesiyle tekrar balkona çıkardık. Bahar başından beri dışarıda. Çok fazla büyüme yok ama yaprak dökülmesi durdu. İki tane dal koparıp bir saksıda büyüttüm. O da oldukça hızlı büyüyor. Yapraklar diri ama hiç çiçek açmıyor. Hem sonradan çoğaltığım hem de büyük olan. Neden olabilir? Bize veren komşumuz kapalı balkonda ışığa dönük bir şekilde tutuyor ve çiçekli.
  ***
  Genellikle sonbaharda tomurcuklanır. Kışın eve alacaksanız toprağı uygun olmalı. Evdeki yeri de havadar ve güneşli olmalı. Eve almadan önce toprağının biraz kurumasını bekleyin. Islak toprakla aniden farklı şartlara geçerse kökler çürür.

 7. M. Emin, İstanbul dedi ki:

  Kalanşomun yapraklarında beyaz pamuksu bir yüzey oluştu. Elimle ovalayınca kayboluyor. Bunlar toz gibi. Acaba bir hastalık belirtisi olabilir mi? İlk başta çok ufak olan kalanşom bahar ve yaz boyunca pencere önünde kaldıktan sonra hızlı büyümeye başladı ama yaprakları iç bükey bir şekle dönüştü. ve son 5 aydır hiç çiçek açmadı. Bu sırada en az 2 kat büyüdü. Sizin fotoğragraflarınızdaki kalanşodan farklı.Bendeki çiçekleri kat kat açılıyordu.
  ***
  Toz olmadığından eminseniz hastalıktır. Kuvvetli güneş ve esinti alması lazım. Bu bitki yılda bir defa, sonbaharda tomurcuklanır.

 8. Eda, İstanbul dedi ki:

  Ben de bu çiçeklerden çok beğenerek aldım. Önce çiçekleri döküldü. Çok üstünde durmadım. Sonucta her çiçeğin bir dönemi var. Tekrar açar diye düşündüm. Salonumda duruyorlardı. Aydınlık fakat güneş görmüyor. Daha sonra yapraklar dökülmeye başladı. Dallarda ve ana gövdede kuruluk oldu. Kuru olan bölümleri kestiğimde çok şaşırdım. Resmen içi boş bir boru haline gelmişti. Sonra toprağını değiştirip güneşli yerde bekletmeme rağmen toparlayamadılar. İki tanesi öldü denebilir ama hala saksılarında duruyorlar bir umut. Üstünde yaprakları olan küçük sağlıklı bir dal kalmıştı yalnızca. Onu biraz suda bekletip diktim. İki hafta oldu. Hala sağlıklı duruyor. Toparlanmasını bekliyorum. Önerebileceğiniz şeyler veya uyarınız var mıdır? Başka ne yapabilirim?
  ***
  Güneş alması şart. Ve, eğer ev gibi kapalı mekanlarda yetiştiriyorsanız toprak iyice kurumadan sulamayacaksınız.

 9. Raika, Ordu dedi ki:

  Bende kalanşonun açık pembe renkli olanı var. Çok begenerek aldım. Daha alalı bir hafta olacak. Çiçekleri açmış. Etrafında da orta boy yaprakları var. Saksısı biraz küçük. Saksını bu ayda değiştirsem bir şey olur mu? Nasıl bir saksıya geçirmeliyim? Toprağı bu mevsimde hangi toprak olmalı?
  ***
  Saksısı küçük değil size öyle geliyor. Bu bitki çok az kök oluşturur. Bakımı, yetiştirilmesi hakkında gerekenleri yazımın içinde anlattım okuyabilirsiniz. Ev içinde bulunduruyorsanız hem güneş alabilmeli hem de toprak iyice kurumadıkça sulamamalısınız.

 10. Mehmet E. -İstanbul dedi ki:

  Çiçeğimin yapraklarındaki oluşum sanırım külleme denilen hastalık. Yaprakları dökülmeye başladı. Lütfen tamamı ölmeden yardım edin. Bazı yaprakları kendi düşüyor. Bazıları ise çürüyor. Bu beyaz iplikimsi şeyler dallarında da mevcut.
  ***
  Külleme olduğunu sanmam. Yıllarca bizim balkonda bazı bitkilerde külleme oluyor ama kolançoelere asla bulaşmıyor. Sizinkilerin sorunu bir tür mantar olsa gerek. Güneşsizlik başlıca etken. Islak bezle yaprakları silin, temizleyin ve güneşli yerde tutun.

 11. Ziva, İstanbul dedi ki:

  İki yıl önce almıştım. Çok güzel çiçekleri vardı. Bazıları çelikle, bazıları yapraktan olmak üzere çoğalttım. Tümü tuttu ve çok sağlıklı durumdalar. Besin bile verdiğim halde iki yıldır çiçek açmıyorlar. Önce salonumda cam kenarındaydı. Öğleden sonra güneş gören, oldukça aydınlık bir yerdeydiler. Sonra direkt güneş almayan bir yere geçirdim. Hatta bir tanesini de balkona koydum. Yine de hiçbirisine çiçek açtıramıyorum. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Bu zaman tomurcuklanma zamanı ama eğer akşamları ışıklı, aydınlık yerde duruyorlarsa asla tomurcuklanmazlar. Sokak lambası bile zararlı.

 12. Zeliş, Kayseri dedi ki:

  Kalonşelerimi ilkbaharda almıştım. Aldığım yerde çok güzel çiçekleri vardı. Eve getirip güneş alan bir yere camın önüne koydum. Çiçek açmadı. Saksıyı değiştirdim. Bu sefer boyu uzadı ama hiç çiçek açmıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sonbaharda tomurcuklanırlar. O tomurcuklar yaza kadar birer birer açarlar. Akşam ışıklı olan yerde tomurcuklanmazlar.

 13. Superisi, İstanbul dedi ki:

  Mayıs ayında almıştım. Çiçekleri uzun süre açık kaldı. Soldukça yenileri 2-3 ay boyunca açtı. Üç günde bir su verdim. Zaten çok az su çekiyordu. Yazın tatile giderken bir hafta gölgede bıraktım. Döndüğümde yepyeni upuzun dallar çıkardığını, büyük yaprakların ise kısmen kuruduğunu gördüm. Sonrasında yine çiçek açtı ama daha az açtı. Şimdi ise tek tük çiçek açmaya devam ediyor ama çiçekler yarım açıyor. Bu arada dalları hala uzun ve yaprakları küçücük. Büyük yapraklardan sadece 1-2 tane kaldı. Bu ay topraklarını değiştirmemin bir sakıncası olur mu? Ya da başka bir öneriniz var mı?
  ***
  Anlaşılan güneşten fazla mahrum kalmış. Normalde yaz aylarında tüm çiçeklerini açmış bitirmiş olması ve sonbaharda birsürü yeni tomurcuklar çıkarması gerekiyordu. Güneşsiz kalınca anlattığınız gibi sağlıksızca uzuyor.

 14. Hulya,Tokat dedi ki:

  Kalançoem yine yaprak dökmeye başladı. Üç ay kadar önce aynı sorun oluştuğunda yerini değiştirip salonun güneş alan, hava akımından etkilenmeyen bir yerine koymuştum. O günden bu yana neredeyse iki kat büyüdü. Çok sağlıklıydı fakat küçük yapraklar 10 gündür kopmaya başladı. Özellikle de ince dalları çırılçıplak kaldı. İyice inceledim mantar, böcek var mı diye ama yok. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Böyle yaprak dökülmesi sorunuyla hiç karşılaşmadım bilemiyorum. Normalde yazın iyice gelişerek sonbaharda tomurcuklanırlar. Sanyorum çok uygunsuz, besleyici olmayan toprak kullanıyorsunuz ve bitki besini de vermiyorsunuz. Yazımı okuyun ona göre bakımını yapın.

 15. Özlem, İzmir dedi ki:

  3-4 ay önce kalanşo almıştık. Aldığımızda çok güzel çiçekleri vardı. Bir süre daha hızla çiçek açtı. İki haftadır çiçekler solmaya başladı. Tamamen kurudular. Bu durumda ne yapmalıyım? Kuruyan çiçekleri kesmeli miyim? Keseceksem neresinden kesmeliyim?
  ***
  Çiçek sapları bellidir zaten. Onları istediğiniz yerden kesin.

 16. Canan, İstanbul dedi ki:

  Bugün kalanşo aldım. Saksısı çok küçüktü. Değiştirirken toprağının aşırı sulanmış olduğunu ve kökten çürür gibi soyulduğunu farkettim. Şimdi salona aldım. Acaba kendini kurtarabilir mi? Çürür gibi olursa üstünü diksem bu mevsimde tutar mı?
  ***
  Dip kısmı gerçekten çürümüşse hemen sağlam yerinden kesin. Bir iki gün açıkta dursun. sonra orta nemli bir toprağa dikip toprağı biraz bastırın. Güneşli pencere önünde tutun. Toprak iyice kurumadan sulamayın. Zamanla köklenir.

 17. Canan, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce de iki kalanşo almıştım. Onları cam önüne koydum. Havalar güneşli gittiğinden hemen yaprakları yandı. Onbeş günde bir kaynamış yumurta suyu veriyorum. Bayağı büyüdüler. Çiçeklerini döktüler. Yine açtı. Sanırım kalsiyum yarıyor. Ne dersiniz?
  ***
  Hayır, toprağı zaten iyiymiş. İki ay önce, ekim ayının sonu, güneşin kuvvetli etkisi olmadığı bir zamanda yapraklarının yanması ilginç. Demek ki yetiştirildiği serada hem güneş çok fazla filtreleniyormuş hem de ortam aşırı yoğun nemliymiş. Sebep budur.

 18. Asya, Ankara dedi ki:

  Bulduğum her marketten dal dal aldım. Her rengini diktim. Bir mucize gibiler. Renk renk capcanlı. Bir ay içinde renk renk açacaklar inşallah. Bir de eşime sevdirebilsem..

 19. Serap, İstanbul dedi ki:

  Daha önce mayıs ayında bu çiçek ile ilgili bir sorunumu yazmıştım. Sağ olun verdiğiniz yönlendirmeler sayesinde onları kurtarmıştım. Yaz boyunca camın önünde dışarda durdular. Havalar soğuyunca içeri aldım. Önceleri bir problem yoktu. Hatta her iki saksımda da tomurcuklar çıktı. Ancak yaklaşık 1-2 aydır saksıdaki çiçeklerden birinin yaprakları üzerine grimis tabakalar oluşmaya ve kahverengileşerek dökülmeye başladı. Evi her gün 1-2 saat havalandırım. Lütfen ölmeden onları kurtarmama yardımcı olun.
  ***
  Galiba güneşten tamamen mahrum kalmışlar. Güneş şart. Havalandırma toptan değil aralarla yapılmalı. Bu şartlar kesin gerekli. yoksa tekrar dışardaki yerlerine koymalısınız. Sadece ısı sıfırın altına düştüğünde geçici olarak içeri alırsınız.

 20. Aygen, Kastamonu dedi ki:

  Benim çiçeğim geçen sene üstünde bolca çiçekle birlikte hediye olarak geldi. Aynısından kayınvalideme de gelmişti. Çiçeler geçen sene iki kere soldu tekrar çıktı. Ancak benim çiçeğimin üstünde beyaz bite benzeyen bir şeyler var. Gerçi bit canlı olur. Bunlarda bir canlılık göremiyorum. Çok uğraştım ancak temizlenmiyor. Geçen sonbahar tümden budadım ama hala kurtulamadım. Şu anda tomurcukta. Hatta iki tanesi patlamış. Çiçeğimin yeşil kısmı açık renk. Kayınvalideminki koyu yeşil, gür ve onunki de tomurcukta. Ne yapmalıyım ki bu beyaz şeylerden kurtulayım?
  ***
  Toprağa ve güneşin derecesine göre yaprak rengi, büyüklüğü değişir. Yerinin havadar olması da daha iyi gelişmesini sağlar. Bit çeşidine göre kurtulma çarelerini öğrenmek için şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 21. Deniz, Elazığ dedi ki:

  Ben de bugün bir kalanchoe aldım. Gerçekten çok güzel bir çiçek ama nedense satılan çiçeklerin saksıları hep küçük oluyor. Daha büyük bir saksıyla değiştirsem mi bilemiyorum.
  ***
  Bu bitkide iyi bir köklenme olmuyor ki büyük saksı istesin. Hem hiç zamanı değil.

 22. G. Buldan, Ankara dedi ki:

  Benim de kalanchoe çiçeğim var. İki senedir arada bir açsa da sağlıklı yapraklarıyla gayet iyi durumda idi. Fakat iki aydır sürekli yapraklarını döküyor. Boyu çok uzadı. Uç kısımlarda çiçekleri oluyor ama yaprakları sürekli dökülüyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağı besleyemiyor. Nisan sonunda açık havaya güneşli bir yere çıkarın. İstediğiniz şekilde budayın. Mayısta hava biraz daha ısındığında tarif ettiğim gibi toprak hazırlayın ona dikin. Temmuza kadar gayet güzel bir gelişim gösterir. Bakımını burada nasıl detaylarıyla anlatmışsam ona göre yapmalısınız.

 23. Vvivident, Ankara dedi ki:

  İki saksı kalanchoe çiçeğim var. İkisi de yapraklarını dökmeye başlayınca saksılarını boşalttım meğer kökleri çürümüş. Sitenizden okuduğum kadarıyla sanırım çok sulamışım. Sağlam dallarını köklendirip yeniden diktim. Fakat balkona koyamam çok soğuk. Salonda sabah güneşi alan camın önüne koydum. Evin içi 24 derece. Tavsiyelerinize uyup kurumadan sulamıcam. Umarım çiçek açtırmayı başarabilirim.

 24. Pinksoul dedi ki:

  Pembe olan çiçeklerim sarı sarı duruyor. Sanırım haftada bir sulamam onları etkiledi. Bu noktada ne yaparsam tekrar canlanmasını sağlayabilirim? Yaprakları gayet güzel ama çiçekleri soldu.
  ***
  Çiçekler solar normaldir. Bekleyeceksiniz gelecek sonbaharda yeniden tomurcuklanacak.

 25. Asya, Ankara dedi ki:

  Dün sularken saksı taşımadı ve dalı kırıldı. Tamamen çiçekliydi. Hemen yeni bir saksıya ektim. Acaba çiçeklenmesi durur mu?
  ***
  Açmamış tomurcuklar varsa onlar hiçbir şey olmamış gibi zamanla açmaya devam ederler.

 26. Mehmet Y. -İstanbul dedi ki:

  Çok sevdiğim kalonşo çiçeğimde beyaz pamuksu lekeler çıktı. bu da yaprakların daha çürümeden düşmesine neden oluyor. Geçen sonbaharda tamamı düşmüş ve tekrar çıkmıştı. Şimdi bitkinin aşağı kısımları yapraksız ama üstlerde bayağı yaprak var. Fakat böyle giderse onlar da dökülecek. Lütfen yardım ediniz.
  ***
  Ne olduklarını bilmiyorum. Ben uzun yıllardır kalanchoe yetiştiririm hiç olmadı. Daima balkonda dururlar. Kışın İstanbul soğukları zarar vermiyor (sadece kuzeyli rüzgarlardan korunmaları lazım). Tavsiyem açık havada güneşte tutmanız. Zaten bahar geldi.

 27. Seçil, Ankara dedi ki:

  Budama konusunda biraz bilgi verebilir misiniz? ne zaman nasıl yapmalıyım? Şu an boyu çok uzadı ve dalları eğrilmeye başladı. Çiçek açmayacak gibi görünüyor. Ayrıca sadece dallarının en ust kısımlarında yapraklar var ve sayı olarak epeyce az. bu da çiçek açmasına engel olabilir mi?
  ***
  Şimdi açmaz zaten. Tomurcuklanma zamanı sonbahardır. Şimdi istediğiniz gibi budayın. Kestiğiniz her parça (dikerseniz) kolayca köklenir.

 28. Seda, İstanbul dedi ki:

  Kalanchoelerimi bauhaustan aldım. Kocaman yaprakları ve çok güzel çiçekleri var. Meğer bende de aslında varmış adını öğrenip aldıklarımla kıyaslayınca ve sizin yazınızı da okuyunca anladım. Bendekiler daha küçük yapraklı. Bauhaustan aldıklarım alırken (ocak ayında aldım) çiçekli ve bol tomurcukluydu ve hala çiçekli. Şimdi bu aşamada toprağını değiştirmeli miyim? Ya da neler yapabilirim?
  ***
  Pek fazla köklenmiyorlar onun için büyük saksı istemezler ama tarif ettiğim gibi toprak hazırlayacaksanız toprağını değiştirmek iyi olur (mayısta yapsanız daha iyi). Bakım bilgilerini detaylarıyla yazdım. Oradan okuyun.

 29. Seda, İstanbul dedi ki:

  Besin olarak ne verebilirim? Şu anda çok güzeller yanlış birşey yapmak istemiyorum.
  ***
  Genel amaçlı sıvı bitki besinleri uygundur. Ayda bir iki defa yeterli.

 30. Deniz dedi ki:

  Arkadaşımın 4 yıl önce bauhaustan aldığı kalanchoe çiçeğinden köklendirme ile bir adet kendime aldım. Arkadaşım da ben de ismini bilmiyorduk. İsmini bugün öğrendim ve hemen sitenize göz attım. Tahmin ettiğim gibi konu varmış. Arkadaşımınki daha yaşlı olduğu için benimkinden daha büyük. Ocak ayında aldım ve hemen diktim. İsmini bilmediğim için ne zaman dikmem gerektiğinide bilmiyordum. Diktikten hemen sonra tomurcuk verdi ve şimdi de çiçeklendi. Halk dilinde bu tarz çiçeklere arsız diyorlar sanırım. Kalanchoe çiçeği de öyle gibi. Güneş, rüzgar ve su sorunu pek yaşanmıyor. Biz yer sorunu yaşamadık. Güneş ve esintimiz de iyi. Fotoğraflarını göndermek istiyorum. Nasıl yapabilirim?
  ***
  Fotoğraf göndermek için en altta iletişim linkine tıklayın. Oradan email adresimi alın. Böylece fotoğraf gönderebilirsiniz.

 31. Sinem, Kocaeli dedi ki:

  İlk günlerde gayet iyi görünüyordu. Son haftada çiçekleri kurumaya, yaprakları pörsümeye başladı. Bu ilk çiçeğim. Kurtarma imkanım var mı?
  ***
  Uygunsuz yerde tutmak ve gereksiz sulamak yüzünden kökler çürümüş. Sağlam dallarını alın ıslak olmayan yeterince nemli olan toprağa dikin. Açık yavada tutun. Toprak kurudukça sulayın. Zamanla köklenir hızla büyür. Yazımı okuyun bu konuda bilgiler var.

 32. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Kalanchoe anlamı nedir lütfen bilgi verir misiniz?
  ***
  Eskilerden, Çinceden kalmış bir isim. Latince bilimsel bitki adlarından değil. Çincede düşen-büyüyen yani parça dalların toprağa düşüp köklenmesi anlamında, kopun düşen köklenip yeşeren gibi. Başka bir rivayete göre, Çinliler bu bitkinin ismini eski Hintlilerden almış (kalanka olarak), eski Hintçede anlamı parıltılı pas gibi bir şeymiş. Yaprakları allı yeşilli parlak olduğu için. Tabi eskiden oralarda bu Madagaskar türü bilinmiyordu. Onların bildiği başka Kalanchoe türleriydi.

 33. Mehmet Y. -İstanbul dedi ki:

  Daha önce yazdığım sorun aynen devam ediyor. Yapraklara yakından baktım fakat hareketli bir şey göremedim. Elimle sildiğimde ise yapraklarda leke kalıyor. Bunun için acil bir ilaç bulamazsam 3 senelik en eski çiçeğimi kaybedeceğim. Bu arada açık havada tutma şansım yok çünkü evimde balkon yok.
  ***
  Dışarda tutma imkanı yoksa güneşli pencere de mi yok? O halde işiniz zor. Bauhaus’a gidip fungicide ilaç sorun. Eminönü çiçek pazarındaki dükkanlardan da araştırabilirsiniz.

 34. Merve, İstanbul dedi ki:

  Benim kalanchoem çiçek açmış vaziyette gelmişti hediye olarak. Daha sonra çiçekler döküldü. Dört aydır güzelce haftada bir-iki suluyorum. Odamda duruyor ama ben günde 6 saat kadar pencere önüne koyuyorum. Bir türlü çiçek açmadı. Ne yapsam bilemedim. Çiçek besini falan mı alsam? Gerçi onlar da pahalı sanki. Çok acil yardımınız gerekiyor. Ucuz ve güzel bir yöntem söyleyebilir misiniz bana?
  ***
  Şimdi çiçek açmaması normal. Yaz boyunca gelişir, dallanır, budaklanır. Sonbaharda tomurcuklanır. Bu bitkinin özelliği böyledir. Açık havada güneş altında tutsanız daha sağlıklı olur. Ev içinde o kadar aşırı sıklıkta sulamanız yüzünden her an çürüyüp ölebilir.

 35. Canan, Ankara dedi ki:

  Arkadaşım vasıtasıyla kalanşolar ile tanıştım. Bir yıldan fazla onlara bakıyorum. Önceleri küçük saksılara ayrı diktim. Çiçeklenmedi. Sonra uzun saksılarda çoğalttım. Hepsi tuttu ama çiçeklenmedi. Çiçekli bitkiler için olanlardan besin veriyorum. Balkonumun duvar dibinde öğleden sonra direkt güneşin ulaştığı bir yerde yetiştiriyorum. Çiçek açması için ne yapmam lazım? Ayrıca çoğaltmayı geçen seneden kalan kalaşolar çok yaşlı gözüküyor. Onlardan vazgeçmeme gerek yok değil mi? Onlar için toprak ve saksı değişimi yapmadım ama besin veriyorum. Neden çiçek açmıyorlar?
  Bu sene Bauhaustan çiçek aldım. Hepsi çok güzel ve ucuzdu. Neden bu kadar ucuz olduğunu sordum. Bu çiçeklerin çoğaltılamadığını çünkü İsrailden geldiğini söylediler. Doğru mudur bilmem. Paşlaşmak istedim.
  ***
  Yaz sonu ile kış arasındaki dönemde çiçek tomurcukları ortaya çıkar. Sizinkilerde olmamışsa bulundukları yer geceleri aydınlık oluyordur. Yaz sonunda gündüzlerin kısaldığını anlamaları lazım ki çiçek açmaya karar versinler. Başka çaresi yok. 50 yıl da bekleseniz asla çiçek açmazlar. Ucuz bitkilere gelince, elemanlar yalan söylemiş. Bauhaus işletmecileri alış maliyetine göre perakende satış fiyatı belirliyor. Başka sebep aramayın. Ayrıca onlar mevsimlik çiçek fideleri ise zaten ucuzdur. Bazen tanesi 50 kuruş gibi 25 kuruş gibi ucuz olur.

 36. Mustafa, Konya dedi ki:

  Bende 3 tane farklı renkte kalandiva var. Çiçekli şekilde 6 ay önce aldım. Daha sonra üç çiçeği de sardunya saksısına (uzun balkon saksıları) diktim. Evde oda içinde güneş gören yerde duruyorlar. Başlangışta çiçeklenme biraz devam etti. Yaprakları gelişti. Ancek son 5 aydır hiç bir değişiklik olmuyor. Acaba küçük ayrı ayrı saksıya mı ayırmak gerekir? Bu aylarda açık havada mı durmalı?
  ***
  Madem eve alıştırmışsınız evde dursun. Hiçbir gelişim yoksa havasız kalıyorlardır. Toprağı aşırı alkalinli ise onun da payı olabilir. Verdiğim yetiştirme bilgilerini okuyun. Sonbaharda tomurcuklanırlar şimdi çiçek açma zamanı değil.

 37. Fadime, Bursa dedi ki:

  Bu çiçek tam bir harika! Bayıldım ve çiçeğe bu kadar değer veren bir site bulduğum için çok mutluyum. Hem bir sürü faydalı bilgi öğreniyorum. Çiçeğimi nasıl yetiştireceğimi buradan öğreniyorum çok teşekkürler!!!

 38. Merve, İzmir dedi ki:

  Yaklaşık 10 gün önce pazardan çok küçük bir saksının içinde kalanşo aldım. Çiçekleri yoktu. Yaklaşık 15 cm. ve saksısı da avuç içi kadar bir şeydi. Eve gelince daha büyük bir saksıya aldım toprağı suyu çabuk geçiren bir topraktı. Batı’ya bakan pencere önüne dışarıya koydum. Her akşam düzenli suluyorum. Ancak bugün yapraklı inanılmaz derecede pörsümüş. Önceden dik ve canlı olan yapraklar şimdi solgun ve sarkık. Sizce sorun nedir? Su az geliyor diye düşünerek miktarını arttırdım. Ancak bir değişiklik göremedim henüz. Kökleri çürümüş olabilir mi? Besin vs. hiç bir şey vermedim. Sadece saksısını değiştirip suladım. Güneş ışığı fazla gelmiş ya da hava çok sıcak gelmiş olabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.
  ***
  Her gün sulamak yüzünden kökleri çürümüş. Üst kısmı kesip alın bir iki gün açıkta tutun sonra aynı toprağa dikin sulamayın. Fazla güneşli olmayan yerde tutun (şimdi yaz ortası olduğundan dolayı, sadece 1 ay için). Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Böylece köklenir. Bir daha toprak sırılsıklam ıslak olduğu halde her gün her gün sulamayın. Hiçbir bitki o kadar sulu toprakta yaşayamaz. Saksılarda bataklık bitkileri bile o şartta çürüyor.

 39. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Evde bir dolu kalansom var. Bazıları çok iyi gelişiyor. Hepsi aynı yerde. Öğleden sonra güneşini direkt alan bir pencerenin arkasında duruyor. Tülüm de çok kısa olduğundan, güneş direkt üzerlerine vuruyor. Yalnız şimdiye kadar üç tanesi çürüdü. İkisi tamamen benim hatamdan kaynaklandı. Çok beğenerek aldığım ama delikleri olmayan metal saksının altında su birikmiş ve kökler çürümüştü. Bunların sağlıklı olan, henüz çürüme belirtisi göstermeyen dal çelikleriyle birkaç sağlıklı bitki elde edebildim. Geçen gün fark ettiğim bir sey: Az sulamama rağmen birinin kök kısmında çürüme olmamasına rağmen gövdede çürüme olmasıydı. Güneşe aldım belki guneşte kurur diye. Tersine bir gunde çürüme üst kısımlara doğru ilerlemiş. Ben de üzülerek yine sağlıklı dal çeliklerinden aldım ve toprağa diktim. Sağlıklı olan dallarda yine çürüme olmuş. Anlamadım neden böyle oluyor? Hepsine aynı şekilde bakıyorum. Baziları çok saglıklı. Sürekli yeni dallar çıkaranlar var ama bazılarında neden fire veriyorum?
  ***
  Her güçlü gelişim sağlıklı gelişim değildir. İnsanlarda olduğu gibi bitkilerin de bağışıklık sistemi var. Bu da hem topraktan aradığı elementleri bulabilmesine hemde hava ve ışık şartlarının fotosentezi tam yapmaya uygun olmasına bağlıdır. Kalanchoelerim en sağlıklı gelişimi çok humuslu, biraz kumlu, hafif asitli toprakta, güneş görmekle ve gece esinti alabilmekle mümkündür. Bütün bu şartlar yerinde değilse her an her şey olabilir. İyi gibi görünen gelişimlere aldanmayın. Bünyede bazı açılardan güçsüzlük vardır.

 40. Şerife, Ankara dedi ki:

  Bende birsürü var bu çiçekten. Katmerlisi, yalınkat olanı. Yalınkat ve vişne çürüğü rengi olan çiçeğimin dalları uzadı ve sarkmaya başladı. Diğerleri de uzadı, gelişti ama sadece bir tanesi öyle oldu. Gerçi askı aldım güzel görünüyor ama şaşırdım da. Bu görünen bir durum mudur?
  ***
  Evet, güneş yetersizliğinde sık görünen bir durumdur. Güzel görünümü varsa, az da olsa güneş alıyorsa, sizin için bir mahsuru yoksa sorun da yok.

 41. Kardelen, Antalya dedi ki:

  Kalanchoelerim aldığımda çiçekleri vardı. Aldığım yerde çiçekliyken çok sulayın diye açıklamalar vardı. Ben de öyle yaptım. Çiçekler bitti. Yapraklar sararmaya başladı. Çiçek dalları kurudu. Sizce öldüler mi?
  ***
  Üstünde hiçbir yeşil yaprak yoksa ölmüşlerdir. dallarda canlılık varsa bekleyin yaz sıcakları dindiğinde filizlenmeler olabilir. Bu sayfadaki bakım bilgilerine göre yetiştirin. Çiçekliyken çok sulayın tavsiyesi kesinlikle yanlış. Alakasız bitki türleriyle karıştırmışlar.

 42. Sinem, Kocaeli dedi ki:

  Çiçek açan dallar uzamaya ve ucundakiler hariç kurumaya başladı. Çirkin bir görüntüsü oldu. Budamak istiyorum. Bu mevsim uygun mudur? Nasıl ne şekilde olmalı yardımcı olmanızı rica ederim.
  ***
  Hemen istediğiniz gibi budayın. Dalları atmayın her biri kesinlikle tutacaktır. Küçük saksılara dikin. Dışarda açık havada tutun. Bunlar kışa doğru hepsi tomurcuklanır. Bunun için tek şart var o da akşam ve gece saatlerinde karanlıkta kalabilmesi.

 43. Ezgi, Ankara dedi ki:

  Ben bundan yaklaşık 3 sene önce aldım ve maşallah o kadar büyüdü ki şu an koca saksıya sığmıyor. Fuşya pembesi. Çok fazla büyüdüğü için, fazla dallandığı için gövde dalları taşımıyor. İple çubuğa bağlamayı denedim ama belki önerebileceğiniz bir saksı çeşidi vardır.
  ***
  Değneye bağlayarak veya budayarak siz istediğiniz gibi çözüm yolu bulun. Desteksiz dik duramayan dallara saksı çözümü olmaz. Ama saksıyla beraber devriliyor diyorsanız bu durumda ağır çömlek saksı tavsiye ederim.

 44. Ezgi, Ankara dedi ki:

  Bir aydır evde yoktum. Eşim sanırım çiçeğimi fazla sulamış geldiğimde salo numun içi yaprak doluydu. Toprağı neredeyse balçık gibi olmuş toprağının üst kısmı beyaz beyaz çürüme belirtisi göstermeye başlamıştı. Bu arada çiçeğim salonumun güney cephesi kısmında camın önünde tül perdeden sızan ışınları alıyordu. Çiçeğimde üç dal kalmış. Dallar yeşil arada küçük küçük yapraklar var. Aldım balkona çıkardım. Balkon sabah güneşi alıyor. Neredeyse 1,5 haftadır sulamıyorum. Üst toprağı iyice kurumuş ama gene de su dökmedim. Sizce bu şartlarda düzelir mi? Su vermeli miyim? Sabah güneşini direkt alıyor bir sakıncası var mı?
  ***
  Kalanchoe fazla sulamak yüzünden o hale gemez. Gerekmediği halde fazla sıklıkta sulamak ya kökleri çürütür ya hiç zarar vermez. İkisinden biri olur. Sizinkinde problem güneşsizlik ve havasızlık. Balkonda daha iyi olur. Güneş elbette alacak. Şart bir şey. Şimdi tam büyüme gelişme zamanı. Toprak biraz kurudukça sulayın. Yerini değiştirmeyin. Kış soğukları başladığında tomurcuklanmış olur. O zaman içeriye alabilirsiniz ama sulama sıklığını içerde çok seyrek tutacaksınız. Toprak tamamen kurudukça.

 45. Melis, İstanbul dedi ki:

  Uzun zaman önce kalanchoe almıştım. İlk başlarda çok çiçek açtı. Daha sonra birden bire çiçekleri kurudu ve dökülmeye başladı. Bundan sonrada bir daha açmadı. Çiçek açmadıktan sonra sulamada aksaklık yaptım. Sizce çiçek açar mı veya ne yapmalıyım?
  ***
  Her şey normal. Dışarda güneş alabileceği bir yerde tutun. Sonbahar ilerledikçe güzdüzler kısalınca yeniden tomurcuklanacak.

 46. Züleyha, Kayseri dedi ki:

  Geçen yıl her renginden kalanchoe bitkisi aldım. Çok güzellerdi. Daha sonra çiçekler kurudu, döküldü. Bitki hala çok sağlıklı. Benim sorunum çiçek açmıyor ve aşırı derecede çok yaprak var. Acaba bazı yaprakları aradan koparıp çıkarsam mı? Yapraklar koparılınca bitkiye zarar verir mi? Çiçek açması için ne yapmalıyım?
  ***
  Doğal şartlarda sonbahardan sonbahara tomurcuklanıyorlar. Bekleyeceksiniz. Yapraklarını kesmeyin azaltmayın. Sadece eğer yeni gelişen yeni dalları engelleyen yapraklar varsa, sadece onları koparın.

 47. Fatma, Malatya dedi ki:

  Benim de çok fazla Kalonchoe var. Geçen gün aldığım çiçeğin yapraklarının uç kısımları kuruyor. Ne yapmam gerekiyor? O kuru uç kısımlarını kessem olur mu?
  ***
  Kuruyan kısımları kesin. Hava değişimine adapte olamamış ama zamanla adapte olur. Güneşli pencere önünde serin yerde tutun.

 48. Gülden, İstanbul dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 1.5 ay önce bir kalanchoe alıp işyerindeki masama koymuştum. Şimdilerde yaprakları uçtan başlayarak kurumaya başladı. Toprağının yüzeyinde pamuklaşma var. Aldığımdan beri bir defa suladım. Ancak bakıyorum toprağı nemli. Çiçeklerinin olduğu dallar solmaya başladı. Çiçeğimin acil yardıma ihtiyacı var.
  ***
  Alışık olmadığı, esintisiz sıcak yere ıslak topraktayken alınınca çürümeye başlıyorlar. Muhtemelen kökler çürümüş. Yazı içindeki bilgiler belki işinize yarıyabilir.

 49. Labici, Ankara dedi ki:

  Kalanchoe çiçeğimin boyu çok uzadı. Sanırım 30 cm oldu. Ana gövde çok ince. Şimdi yeni ucunda tomurcuk oluşmuş. Saksısı artık çok küçük geliyor sanırım. değiştirmeyi düşünüyorum. Saksıyı değiştirmeden boyunu kısaltıp gövdesinin kalınlaşmasını sağlamalı mıyım? Çünkü kırılacak gibi duruyor.
  ***
  Şimdi bir şey yapmayın. Mayıs veya haziran ayında istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Kalanchoeler çok az köklenir. Büyük saksı istemez.

 50. Ayşenur, Ankara dedi ki:

  Bugün Kalanchoe çiçeğine sahip oldum. Hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Edindiğim çok faydalı bilgilerden dolayı öncelikle size teşekkür ederim. Bana alınmış olan bu çiçek çok şirin gözüküyor. Gayet sağlıklı yapraklara, çiçeklere ve tomucuklara sahip. Umarım bu güzelliği bozmadan uzun süre yetiştirebilirim. Yalnızca tek sorunum şu: Çiçeğimi nereye koyacağımı bilemedim. Balkonum kapalı olmadığı için geceleri çok soğuk oluyor. Malum kış mevsimindeyiz. Evde pencerimin önüne koyacak yerim yok. Salonumun sıcaklığı 24-25 derece, güneş alıyor. Salon masasının üzeri çiçeğime uygun yer olur mu? Yer konusunda bana yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca, bu mevsimde uygulamam gereken bir işlem var mı? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Ankara’da zaten kışın dışarda yaşayabilmesi mümkün değil. Çiçek tomurcukları başladıktan sonra çok fazla güneş almasa da olur. siz yine de pencereye mümkün olduğunca yakın bir yere koyun çünkü kışın güneş çok zayıf. Odayı çok sık havalandırın. Toprak iyice kurudukça az miktarda su ile sulayın. Fazlası içmekanlarda çürütebilir. Nisan ortasından sonra dışarıya koyabilirsiniz. Sonbaharda tekrar eve almadan önce toprağının kurumasını bekleyin ve eve alınca da 10 gn kadar hiç sulamayın böylece eve alışır. Şimdi yeni aldığınıza göre, toprağı nemli ise evde çürüme riski var. En az beş gün bulunduğu yerin penceresini günün çoğu vaktinde açık tutmalısınız. Böylece çürüme rskini en aza indirirsiniz. On güne kadar ve toprak kuruyana kadar sağlıklı kalabilirse atlattınız demektir.

 51. Dila, İstanbul dedi ki:

  Bir ay önce kalanşo aldım. İki günde bir su püskürtüyordum. Yaprakları çok dinçti. Yumuşamaya başladı. Danışmak için gittiğim seradaki kadın fazla sulamaktandır biz yirmi günde bir suluyoruz dedi. Sulamayı durdurdum ama aynı zamanda çiçekleri solmaya başlamıştı. Sıra sıra sararıp soldular. Daha fazla solmaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Su püskürtmeyi kim tavsiye etti? Kapalı ortamlardahastalık yapar. Hem kalanchoenin ihtiyacı yok. Yapraklar yumuşamışsa köklerde çürüme olmuş. Gerçi bu bitki için kök çürümesi hiç problem değil. Çünkü sağlam yerinden kesip dikerseniz hayatına kaldığı yerden devam edebiliyor. Şimdi yapmanız gereken şey, dipten ama en sağlıklı yerinden kesin, bir gün açıkta bekletin sonra dikin. Toprak çok fazla ıslak olmamalı ve dikince sulamayıp 10 gün kadar bekleyin. Kısa sürede köklenir solgun kısımlar dirilir. dökülmemiş tomurcukları kalmışsa onlar açmaya devam eder. Yeri kış boyunca hem güneşli hem çok havadar bir pencere yanı olmalı. Yazın dışarda güneşli bir yerde tutun. Koyu gölgede çok sağlıksız gelişir. Şimdiden bilin yazın ona göre bir yerde tutun.

 52. Dila, İstanbul dedi ki:

  Yanlış anlamadıysam kökünden mi keseceğim? Topraktan çıkartıp kökü temizledim. Şimdi biraz üstünden kesecek miyim? Sarı olmayan yere kadar mı yani?
  ***
  Evet, ana gövdeyi, çürümenin ulaşmadığı en sağlıklı yerden kesin. Ben böyle yaparım hiçbir sorun olmuyor tekrar kökleniyor.

 53. Arzu, İstanbul dedi ki:

  En son mesajdaki gibi benim de bir problemim var. Bu çiçekle ilgili bilgim yoktu. Suladım sürekli. Yukarıdaki gibi problem yaşadım. Çalıştığım için anneme verip ilgilenmesini istedim. O da gövdeden kesmiş. Fakat toprağa diktikten sonra sulamış susuzdur diye. Birkaç gün sonra gittiğimde verdiğim günkünden daha beter haldeydi. Çiçekler boynunu bükmüşler deyim yerindeyse. Ne yapabilirim bilmiyorum. Yardımcı olursaniz sevinirim.
  ***
  Toprak altındaki kısım çürümemiş olabilir. İlk bir iki hafta pörsümüş görünmesi normal. Söküp kontrol edin.

 54. Mine, Ankara dedi ki:

  Kalanşo çiçeği 3 ay önce hediye geldi. Adını bilmiyordum. Çiçekçiden öğrendikten sonra sitenizden çok faydalı bilgiler öğrendim. Çok teşekkürler. Geldiğinde çiçekliydi. Şimdi çiçekleri doğal olarak kuruyor. Tomurcuklar var ama az. Yaprakları daha sert ve dikti. Şimdi iyice yayıldı. Çiçeğim zarar mı gördü? Böyle olması doğal mı bilemedim.
  ***
  Yapraklar yumuşamışsa (toprak kupkuru olmadığı halde yumuşamışsa) kökleri çürümüştür. Ana gövdeyi köke yakın en sağlıklı yerinden kesip bir iki gün açıkta bekletin sonra hafif nemli toprağa dikin. Toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. Daha sonra az miktarda su verin. bahara kadar böyle idare ederseniz kurtarırsınız.

 55. Arzu, Fransa dedi ki:

  Kalanchoe çiçeği ben de aldım. Bir kanalda bu çiçeğin yapraklarının dövülüp suyunun saç diplerine sürülmesi halinde 3-5 ay içinde yeni saçlar çıktığını seyrettim. Haftada 2 defa uygulanan bu ilginç tarif saçları da gürleştiriyormuş. İki kuru incir doğranıp 10 dakika ılık suda bekletilir. Kalanchoe çiçeğinin iki büyük yaprağı da incirle birlikte havanda ezilir. Bu karışım saçları yıkamadan önce saç diplerine masaj yaparak sürülür. Boneyle kapatılıp 30 dakika bekletilir. Daha sonra yıkanır. Bu formul 3-6 ay devam ederse hem saç dökülmeleri durur hem de yeni saçlar çıkmaya başlar. Ben yapıyorum. Faydasını görmeye başladım.

 56. İbrahim, Bursa dedi ki:

  Doğum günümde bana pembe renkli bir Kalanchoe aldılar. Bizim ev çok nemli ve gece ve gündüz arası çok farklı. Acaba nemli miktarlarda kaç dereceye kadar dayanır? Tohum toplamak istiyorum. Acaba çiçeğin neresinde tohum bulurum? Ayrıca çok korkuyorum kar yağacak Afrika menekşem ile Kalanchoem ölecek diye. Zaten bizim evde geceleri 14, 15 C civarı. Yaşarlar mı? Gündüzleri ise 20, 21 C civarı.
  ***
  Kalanchoeyi ilkbahara kadar toprak adamakıllı kurudukça az miktarda su ile sulayın. Bu sayede yaşar. Tohumdan değil dallarından yapraklarından çoğaltılır. Yazı içinde bilgi var. Sıcaklık derecesi için daha iki gün önce cevap yazmıştım. O kadarcık serinde korkmayın hiçbir şey olmaz. Bizim evde 5 dereceye kadar soğuk oluyor. Maşallah hepsinin sağlıkları mükemmel.

 57. Esra K. -İzmir dedi ki:

  Yaklaşık bir ay önce kalanchoe bitkisi aldım. Haftada bir yarım su bardağı su veriyorum. Ancak yapraklarından birinin yarısının sarardığını farkettim. Evimiz çok güneş görmüyor. Malum mevsim de kış. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  O kadar zarar normaldir. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Kuruyunca da saksı içindeki toprağın üst yarısını ıslatacak miktarda az su ile sulayın. İlkbaharda dışarı güneşli bir yere alınca normal sulamaya geçebilirsiniz.

 58. Ali, Antakya dedi ki:

  Geçen yıl kışın büyük bir kalanchoe bitkisinin dibinden bır dalı koparıp küçük bir kabın içine diktim. Küçük halinde bile çok güzel çiçek açtı. Sonrasında geçen yaz onu bahçeye diktim. Daha da gelişip eski haline göre çok gelişti. Ama bahçe için yeni toprak getirtip bahçeye dağıtırken işçilerden biri tüm toprağı dikkatsizce kalanchoe üstüne döktü. Dlayısıyla yarısı kırılıp kurudu. Geriye kalan yarısını bır saksıya dikip çürük yapraklarını budadım. Bıraz toparlandı. Şu an tomurcuklar açmış durumda. Teras çatısının altında güneş görmüyor. Güneşli bir yere koymam gerekir mi? Bir de nasıl çoğaltabılırım?
  ***
  Güneşli yerde tutsanız daha iyi olur. Yaz boyunca (ekim ayına kadar) az güneşli yerde tutun. Çoğaltma konusu yazı içinde var.

 59. Azim, Kmaraş dedi ki:

  Kahramanmaraşta yazın havalar çok sıcak oluyor. Bazen 40 derecenin üzerinde. Balkonda kalanşoler bu kadar sıcağa dayanabilir mi? Yukarıda kalanşolerin günlerin uzayıp kısalmasına göre tepki verip tomurcuklanmasına etki eder demişsiniz. Kış olduğu için soğuktan çok etkilenmesinler diye (-10 olabiliyor) salona alıyorum. Genelde oturma odasını kullanıyoruz ama salonu da kullanıyoruz. Açık olan ışıklar çiçeklere gündüz hissi verir mi?
  ***
  Yazın aşırı sıcağa dayanırlar yalnız yazın öğle civarında güneş almasalar iyi olur. Evdeki lambalar bitkilere gündüz süresini uzun hissettirir. Kalanchoe böylece çiçek açmaz.

 60. Serpil, Ankara dedi ki:

  Bizim bir kalanchoe ve bir de sümbülümüz var. Yan yana duruyorlar. Fakat minik siyah sinekler oluştu. Hangisinden oluştuğunu bulamadık. Sizce ne yapmalıyız?
  ***
  Çözümü şu sayfada: https://azbitki.com/toprak-hasereleri

 61. Aydan, Antalya dedi ki:

  Üstteki kuruyan dallarını kestiğim kalanşoemin kestiğim yerlerinde delik oluştu (yani dallarının tepesi delik ve içi hava alıyor). Alta doğru kurumaya başladı. Nasıl müdahele edebilirim? Çiçeğim ölmesin..
  ***
  Hiç problem değil. Bir yerde durur, devam etmez. Biraz daha aşağıdan budasanız daya iyi olur. Geceleri mutlaka serin esintiler almalı. Daha hızlı gelişir. Dışarda tutun.

 62. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Kalanşo çiçeğimi aldığımda üzeri çiçekliydi. Üç ay oldu. Boyuna verdi. Yaprakları çok güzel, canlı. Hatta kenarlarından bile yaprak verdi. Ama henüz çiçeği yok. Neden acaba?
  ***
  Çünkü sadece sonbaharda tomurcuklanmaya başlar. Şimdi gelişim zamanı, dallanma zamanı.

 63. Beyza, Ordu dedi ki:

  Biraz daha büyük saksıya koydum. Biraz da toprak koydum. Bir şey olmaz değil mi?
  ***
  O şekilde kökleri çürür. Küçük saksı ve sadece kökleri örtecek kadar toprak ister.

 64. Rukiye, Ankara dedi ki:

  Kalanşoların direkt güneş ışığından zarar görmediğini söylemişsiniz. Benim evim güney cephe ve sabahtan akşama kadar güneş alıyor. Kalanşolarımı çok sevdiğimden oturma odamın pencere önüne koydum ama iç tarafa. Öğleden sonra direkt güneş ışığı alıyor. Bir hafta bile olmadan yaprakları kuruyup sararmaya başladı. Ben de pencere önünden aldım. Evim çok aydınlık. Yaz aylarında direkt güneşe koymasam da ev içinde gelişir mi? Sabah güneşi mi yoksa öğlen sonrası güneş mi daha iyi gelir?
  ***
  Anlaşılan şimdiye kadar güneşten tamamıyla uzak tutmuşsunuz ve tam yaz mevsiminde güneşin en şiddetli olduğu günlerde öyle bir yere koymuşsunuz. Bu yüzden güneşten kötü etkilenmişler. Sabah veya akşam, mutlaka günde en az 3 saat direkt güneş alması lazım. Güneşe yavaş yavaş alıştırın. Daha sonra güneşten hiç mahrum etmeyin.

 65. Baran, Urfa dedi ki:

  Benim kalonchoe çiçeğimin çiçekler soldu. Yapraklarının bazıları sarardı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yazın sıcak memleketlerde gece serinlik ve esinti yoksa gelişmeleri durur. Bu hal uzun sürerse bozulmaya başlarlar. Dışarda tutmalısınız. En azından esinti olur. Yaz sıcakları dindiğinde canlanacaktır.

 66. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Kalanchoe bitkim kışın çiçeklerini çok güzel açtı. Hatta çoğaltma işlemi bile yaptım. Şu anda çiçekleri kurudu ama yaprakları çok sağlıklı. Sizce sararıp kuruyan yerleri kesmemde bir sakınca var mı?
  ***
  Hayır hiçbir sakınca yok.

 67. Bengi, Amasya dedi ki:

  Çiçek yetiştirmeye hep özenmişimdir. Bunun başlangıcı olarak yaklaşık bir ay önce büyük bir hevesle beyaz bir kalanchoe aldım. Üzerinde birsürü beyaz beyaz çiçeğiyle harika görünüyordu. 2-3 hafta sonra çiçekleri kurudu. Bu sırada (bu toprak değişimlerinden de bilgim olmadığından da) saksısının ufak geleceğini düşünüp daha büyük bir saksıya yerleştirdim. Toprağından büyükçe bir tırtıl çıktı. Daha dikkatlı inceleyince yapraklarını biraz yemiş olduğunu fark ettim. Bu sırada evde pek uygun bir yer bulamadım. Birkaç hafta sabit duramadı. En sonunda kapalı balkonda öğleden sonra güneş alan bir yere koydum. Çok güzeller. Kırmızı ve sarısını da aldım. Haftada bir kez suluyorum. Beyaz kalenchoemin üst yaprakları daha çok kurudu. Çiçeklere yakın olanlarının uçları sararmaya başladı. Endişelendiriyor beni. Yan taraflardan yeni yeni çiçekler açıyor. Neyi yanlış yaptım bilmiyorum.
  ***
  Yer değişikliklerinde her türlü bozulmalar normaldir. Ayrıca yılın bu zamanında yeni çiçeklenmiş kalanchoeler seralarda mevsimi şaşırtılmış olanlardır. Seradan, o özel ortamdan çıkınca sudan çıkmış balığa dönerler. Sabredin zamanla sizin şartlarınıza uyum sağlar.

 68. Nurgül, Gaziantep dedi ki:

  Benim kırmızı kalanchoe çiçeğim var. Tatile çıktığım zaman diliminde aşırı güneşe maruz kalıp yaprakları kurumuş. Tüm yapraklarını kestim. Ana gövde üzerinde daha önce çiçekli olan ince üç dal kaldı. Tekrar yaprak verecek gibi görünüyor. Daha hızlı gelişip eski haline gelmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Geceleri serin esinti alırsa hızlı büyür. Şimdiden sonra git gide sıcaklık düşecektir. Sabredin önümüzdeki haftalarda hızlanır.

 69. isimsiz dedi ki:

  Ben de kalanchoeların her rengini edindim. Bu yaz filizlerinden üretip eşe dosta dağıttım. Hvalar soğuyor diye içeriye aldım. Güney taraftaki cama koydum. Aradan 15 gün geçti. Çiçeklerimin yapraklarında önce yapışkan bir madde, sonra da pamukçuk oldu. Pamukçukları elleyince yani temizlerken içlerinden yumuşak sarı bir şey çıkıyor.
  ***
  İlaçlamanız lazım. Bakın: https://azbitki.com/bitler

 70. Eslem, Texas dedi ki:

  Bir hafta önce kalanchoe aldım. Doğuya bakan penceremde duruyor. Pencerenin iç tarafında. Bir defa suladım. çok güzel çiçekleri var ama aldığım günden itibaren yapraklar sararmaya başladı. Sararan yaprakları kopardım. şimdi de yaprakların üstünde küçük küçük siyah nokta gibi bişeyler ortaya çıktı. bunun sebebi nedir?
  ***
  Anlaşılan yerini sevmemiş. Gece nefes alabilmesi çok önemlidir. Gece sıcak ve esintisiz olan yerleri sevmez. Oranın iklimini bilmiyorum. Dışarda kışın dayanabilirse dışarda tutsanız daha iyi olur. Yapraklardaki sorun nedir görmeden bilemem.

 71. Eslem, Texas dedi ki:

  Burası ılıman iklim. Don olmuyor. Kışın en fazla sıcaklık 6 ve 7 dereceden daha aşağıya düşmüyor. sadece bahçem kuzeye bakıyor. Biraz ruzgarlı oluyor. Dışarı alsam rüzgarda bir sıkıntı yaşar mı acaba?
  ***
  Isı sıfırın altına hiç düşmüyorsa hiçbir sıkıntı yok. Bizim camekanlı balkonda ısı kışın bir iki defa sıfırın altına düşer (-5C gibi). Kalanchoe’ler çok iyi sağlıklılar. Yıllardır soğuktan etkilenen olmadı.

 72. Yeliz, İstanbul dedi ki:

  Geçen yıl 3 tane vardı. Bir tanesi muhteşemdi. Bonzai formunda küçük bir ağaç gibi büyüdü. Tam tepesinde 4 adet büyüleyici güzellikte fuşya pembe çiçekleri açtı. Ben dahil gören herkes hayran kalıyordu. Fakat ne olduysa çiçekleri ve yaprakları soldu. Ölmesin diye elimden geleni yaptım fakat başarılı olamadım. Sanırım fazla suladığım için çürüdü. Diğer ikisi (sarı ve kırmızı) inanılmaz güzel büyüyorlardı. Yan yana bir sepetin içersindeydi. İkisinde birden beyaz pamuklu mantar oluştu. Kolonyalı kulak çubuklarıyla düzenli olarak mantarları temizlemeye çalıştım fakat sürekli oluyordu. Sonra birgün iyice gözden çıkarttım söktüm. Köklerini komple mantar sarmıştı. Daha fazla açı çektirmeyeyim dedim ve ölmelerine izin verdim. Eşim onlara olan sevgimi bildiğinden geçenlerde bana 2 saksı daha almış. Bu seferkilere korkarak su veriyorum ve çok küçük saksıda olmalarına rağmen saksılarını değiştirmeyi düşünmüyorum. Tekrardan onları ağaç formunda nasıl büyütrbilirim? Benm yetiştirdiğim tamamen tesadüftü. Nasıl öyle olmuştu bilmiyorum. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?
  ***
  Mantar değil, pamuklu bit. Fazla hindistan cevizi lifli toprak kullanıldığında köklere de ilişiyorlar. Siz benim verdiğim toprak tarifinin aynısını yapın. İstediğiniz gibi büyümeleri bu sayede olur. Şimdi değil mayısta topraklarını değiştirin. Hatta aynı zamanda dallarından kırıp çoğaltabilirsiniz. Haziran sonuna kadar kocaman olurlar. Bu türler gece serin esinti istiyor. 24 saat sıcak yerlerde ya iyi gelişmezler ya da ölürler. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 73. Bayder, İstanbul dedi ki:

  Mayıs aylarında üç adet aldım. İlk aylarda süper büyüdüler, çiçeklendiler. Şimdilerde çiçeklerini ve büyük olan bütün yapraklarını döktü. Sadece uçlarında yeni büyümeye başlayan minik yaprakları var. Bir sallantıda dökülebilecek cansızlıkta. Sanırım bir yerde hata yapıyorum. Soğuklar gelmeye başlayınca içeriye salonuma aldım fakat ne yapacağımı bilmiyorum. Bu durum normal mi? Eski halini tekrar alabilecekler mi? Ne yapmalıyım?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri var. Okuyarak yanlışlarınızı bulun. Ayrıca belli ki özel şartlarda, doğallığına uymayan bir zamanda çiçeklendirilmiş. Oysa mayısta çiçeklerinin bir hayli azalmış olması ve yeni kuvvetli dallar geliştirmesi gerekirdi. Şimdi bahara kadar sağ tutabilirseniz sonra tarif ettiğim toprak karışımına dikin güneşli bir yerde tutun. Güçlü bir büyüme gösterir ve kışa doğru tomurcuklanır.

 74. Seren, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben bugün bir kalanchoe aldım. Nasıl bakmam gerek hiç bilmiyorum. Yani saksısını hemen değiştirmeli miyim? Ve kış olduğu için solmasından korkuyorum. Çiçeğin uzun ömürlü olması için verebileceğiniz püf noktalar var mı?
  ***
  Saksısını sakın değiştirmeyin. Yukarda bakım biligileri yazılı lütfen okuyun. “Gece boyunca sıcak ve havasız” olan odalarda bozulur. Buna dikkat edin. Serince bir odada güneşli bir pencere önünde tutarsanız iyi olur. Kış boyunca hiç bozulmaz.

 75. Mustafa, Ankara dedi ki:

  Kalanchoe geçen yıl çiçeği açmış şekilde almıştım. Bu sene 20cm oldu. saksısını baharda büyüterek değiştirdim. Çiçeğinin açmasını bekliyorum. Dengeli sulayarak hep cam önünde tuttum. Bakalım nasıl olacak. Tek baş varken şu an 12 baş verdi. Çok tomurcuk çoooook çiçek demek inşallah.

 76. Bilge, İstanbul dedi ki:

  Yazınızda sonbaharda çiçeklenir demisiniz ancak benim çiçeğim şimdi (aralık) tomurcuklandı. Yaz kış sabah güneşi alan, aydınlık, kapalı balkonda duruyor. Bu gecikme sayılır mı? Yoksa havalar bu sene çok soğumadığı icin normal diyebilir miyiz?
  ***
  Tomurcuklanması yaz sonu ile kış arasında herhangi bir zamanda olur. Yaz sonu veya daha geç tomurcuklanmasını belirleyen şart genelde yaz başında gösterdiği bir gelişimdir. Yaz başında gürce gelişebilenler yaz sonunda tomurcuklanmaya başlıyabilir. Yoksa yazın şiddetli sıcakları dindikten sonra yavaşça canlanırlar ve kışa doğru tomurcuklanırlar. Kışın başlangıcı 21 aralık olduğuna göre, sizinki sonbahar içinde tomurcuklanmış. Benimkiler de kasım sonuna doğru tomurcuklandı. Çiçeklenmeleri balkon soğuk olduğu için ilkbahara kalacak. O zamana kadar bu tomurcuklar yavaş yavaş gelişmeye devam eder.

 77. Merve, İstanbul dedi ki:

  Birkaç gün once üç tane kalanşo aldım. Balkonum teras şeklinde. Üstu kapalı. Çiçekleri kenara mı koymam gerek? Bazen çok rüzgar esiyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Kalanchoe İstanbulda kış soğuklarına dayanıklıdır. Sadece ısı sıfırın altına düştüğü zamanlar direkt kuzeyli rüzgarları alan yerde tutmamalısınız. Ve kar yağarsa üstünde kar birikmemeli.

 78. Ülkü, İstanbul dedi ki:

  Eşimin hediye olarak aldığı kalanchoe çiçeğinin ismini bugün öğrendim. ilk geldiğinde yaprakları gayet sağlıklı gözüküyordu. Şimdi birkaç yaprağı uçlarından sararmaya başladı. Ben dışarıda değil odada bakıyorum. Cam kenarında. siz ne tavsiye edersiniz? Nasıl bakmalıyım? Nereye koymalıyım? Saksılarım küçük. Değiştirmek gerekir mi? Şimdi kırmızı ve beyaz çok güzel çiçekleri var.
  ***
  Yer değişikliğinde o kadar bozulma mühim değil. Saksı değiştirmeyin. Yukarda bakım bilgileri var lütfen okuyun. Gereksiz sulamalarda kökler çürüyebilir.

 79. Defne, Fethiye dedi ki:

  Yaprakları çok küçük. Büyümeleri için ne yapabilirim?
  ***
  En iyi gelişim zamanı yaz başı ve yaz sonudur. Şimdi pek bir şey yapamazsınız.

 80. Burcu, Ankara dedi ki:

  Benim çok güzel, renk renk, katmerli, yalınkat kalanchoe’lerim var. Kimi pimapen ile kapatılmış balkonda, kimi oturma odamda duruyor. Fakat bir iki aydır hepsinin üzerinde kül gibi bir oluşum var. Yapraklarda tek tek düşmeye başladı. Haftada bir suluyorum. Hepsinin üstünde tomurcukları var. Ne yapabilirim? Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Haftada bir sulamanız yanlış. Bırakın toprak iyice kurusun sonra sulayın. Toprak kurumadan sulamayın. Kapalı esintisiz yerlerde bitkiye fazla nem yapıyor bu da her türlü mantar hastalıklarına yol açıyor. Üzerlerine güneş gelirse mantar hastalıklarını önler. Güneş mantar hastalıklarının ilacıdır. Ayrıca hava soğuk olsa bile sık sık pencereleri açın hava alsınlar.

 81. Pınar, Van dedi ki:

  Yaklaşık 3 yıldır kalanchoe’lerim var. İlk olarak teyzemden aldığımda saksının üzerinde küçücük bir dal parçasıydı. Üzerinde siyah minicik böcekler vardı. Ben neredeyse her gün ince sulu boya fırçasıyla böceklerini temizledim. Sonra büyümeye başladı. Bir yılda boyu 30cm’e ulaştı. Ancak o minik siyah böcekler hiç bitmedi. Saksısını değiştirdim. 2-3 günde bir yapraklarını böceklerinden fırça ile arındırdım. Hatta kırmızı biberli, arap sabunu ile hazırlanan ilaçtan yaptım. Üç günde bir bununla ilaçladım. Bir ara böcekler yok olmuş gibi görünse de yine çıktılar. Çok güzel çiçek açıyor. Şimdi evimde o küçük dal parçasından çoğalttığım üç saksı kalanchoe var. Üçünde de aynı böcekler hüküm sürüyor. Böcekler önceleri yaprakların üzerinde beyaz toz zerreleri gibi görünüyorlar, olgunlaşınca siyah renkli 1mm boyuna geliyorlar ve özellikle çiçekleri kaplıyorlar. Sık sık yapraklarını yıkıyorum ama fayda etmiyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Bir öneriniz olabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
  ***
  İlaçlama fayda etmiyorsa onlar akar türü bitlerden. Normal bitki bitlerine olan hiçbir ilaç onlara tesir etmez. Floromite 240 SC adlı ilaçtan bulmanız lazım. Bulamazsanız yine fırça ile veya yıkıyarak temizleyeceksiniz. Başka çare yok.

 82. Emine, İstanbul dedi ki:

  Benim de 2-3 yıllık kalanchoelerim var. Şu sıralar üzerleri tomurcuk ve çiçek dolu. Birkaç haftadır yapraklarında sorun var. Yanmış, küflenmiş gibi garip bir şey oldu. Bu yaprakları hemen kestim ancak diğer yapraklar da birer birer aynı şekilde beyazlaşıp büzülüyor. Sonbaharda ektiğim ve tomurcuklanan çeliklerde şimdilik sorun yok ama sanki onların da yaprak formları değişecek gibi. Yaz kış açık balkonumda ve toprağı hepten kurumadan sulamıyorum. Çiçeklerimi nasıl kurtarabilirim acaba?
  ***
  Yapraklarına günde en az 2 saat direkt güneş gelmiyorsa mantar hastalıkları türemesi ve bitkiyi öldürmesi normaldir. Bitlenmiş de olabilirler. Kalanchoe’lere dadanan bazı parazitler ilk bakışta görünmez. Çok dikkatle yakından ya da büyüteçle incelerseniz görürsünüz. İlaçlamak lazım. Ama önce bit var mı emin olun.

 83. Cihan, Ankara dedi ki:

  Üç ay kadar önce 6 tane kalanşo aldım. Bitkilere binanın içinde bakıyorum. Günler gectikçe çiçekleri kurudu. Yavaş yavaş yaprakları sararıp kuruyor. Doğrudan güneş almıyor ama aydınlık bir yerde. Binanın içi ne soguk ne sıcak. Hemen hemen ev sıcaklıgında oluyor. Dün 11 tane daha kalanşo aldım. Bunları da aynı yerde besleyeceğim. Saksılarını değiştirmedim. Mayısta değiştirsem uygun mudur?
  ***
  Öncelikle yukardaki bakım bilgilerini okuyup hatalarınızı bulun derim. Evinizdeki diğer bitkiler zamanla adapte olmuşlardır ama sonbahar ve kış aylarında alınan birçok bitkiler evlere yeni gelince bozulurlar. Direkt güneşten yaprakların günde en az iki saat ısınmaları şart. Yoksa havası nemli yerlerde kışın mantar hastalıkları oluyor.

 84. Hilal, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk yıl önce kalanşo aldım. İlk zamanlar çok güzel büyük yaprakları ve çiçekleri vardı. Bir süre sonra yaprakları ve çiçekleri kurudu. Sadece gövde dalları kaldı. Suyuna ve yerine dikkat ederek tekrar dallanıp yapraklanmasını sağladım. Fakat şu an yaprakları çok küçük. Dalları ince ve gittikçe uzuyor. Zamanla kıvrılıp sarkmaya başladı. Sanki sadece boyuna büyüyor gibi. Bu konuda ne yapabilirim?
  ***
  Bahsettiğiniz sorunu ve çözümünü yukarda anlatmıştım. Güneş yetersizliği var. Okuyarak gereğini yapın. Bu sayfadaki bütün bakım bilgilerini okuyun. Budama vesaire. Gerektiği gibi yapmalısınız.

 85. Sümeyra, İstanbul dedi ki:

  Ben dün iki tane aldım. Çok güzeller. Yeni saksıya ne zaman alacağımı pek bilemedim. Mayıs ayınımı beklemem gerekiyor? Torf karışımı toprak uygunsuzmu olur? Ve bitlenmemesi için ne yapmak gerekir? Benim balkonum sadece çok az sabah güneşi görüyor. Kapalı cam balkon sizce uygun mu?
  ***
  Nisanda da yapabilirsiniz. Ne yazmışım dikkatle okuyun. Torf gibi şeyleri kuvars kumuyla karıştırmak lazım. Balkonunuz sanıyorum uygundur.

 86. İlknur Y. -Ankara dedi ki:

  Bauhaus’tan iki Kalanchoe aldım. Yazdığınız gibi saksı toprak işini hallettim. Havadar yerde duracak demişsiniz. Şu ara cam balkonda dursalar olur mu? Sabah güneş alıyor. Tek kanadı gündüzleri hep açık. Yazın da gece gündüz hep açık.
  ***
  Yerinde sorun yok. Orada gayet sağlıklı yetişir. Ama ‘yazdığınız gibi’ demişsiniz. Oysa ben alır almaz saksı toprak değiştirin diye yazmadım. Hem gereksiz hem çok riskli.

 87. İlknur Y. -Ankara dedi ki:

  Saksı denemeyecek kadar ince resmen plastik çay bardağı gibi birşeyin içindeydi aldığımda. Küçük saksılara koydum zaten. Diplerine de taş koydum. Umarım yaşarlar.
  ***
  Çok az kökleniyorlar. Minicik saksı yeterlidir.

 88. Esma, Elazığ dedi ki:

  Yaklaşık üç ay önce bir kalanso aldım. Aldığım zamanki çiçekleri soldu. Hala tomurcuklu. Yeni yapraklar oluştu. Sağlıklı görünüyor gibi. Eski büyük yapraklar cansızlaşmaya başladı. Bu önlenebiliyorsa ne yapmam gerekir? Bu yapraklarla çogalmasını saglayabilir miyim?
  ***
  Suni şartlarda çok fazla büyümüş yapraklardan üretim yapmak zor. Onlar fazla kof. Bakın sizin ortamınızda dayanamayıp bozulmaya başlamışlar. Yine de deneyebilirsiniz. Biraz dikkatli davranırsanız kesin olur.

 89. Filiz G. -Aydın dedi ki:

  Bu kışın bir kalanchoe aldım. Saksısı küçük diye büyük bir saksıya ektim. Aldığımda çiçekliydi. Şimdi çiçekleri döküldü. Sürekli küçük küçük yaprak çıkarıyor. Hiç büyümüyorlar. Çiçek de açmıyor. Nerde hata yapıyorum acaba?
  ***
  Normali budur. Yukarda her açıklama var. Lütfen okuyun. Gelecek sonbaharda yeniden tomurcuklanır.

 90. Ayşe, Sivas dedi ki:

  Mart başında aldım. Şimdi küçük siyah saksısını değiştirdim. Odam pek gunes almadigi için oda oda gezdirdim. Çicekleri soldu, kurudu. Renkleri de turucudan beyaza döner gibi oldu. Birkaç güne bir su veriyorum. Yaprakları yumuşamaya başladı. Toprağı kurusun diye cam önünde kalorifer üzerinde duruyor. Saksısını değiştirirken yaraladığımı düşünmüştüm. Her yaprağın altında yaralar gördüm. Mantar mı acaba? Ölmesin ne yapmalıyım?
  ***
  Siz ölsün diye her şeyi yapmışsınız zaten. :) Yukarda bakım bilgileri çoğaltılması vesaire ne varsa hepsini okuyun ona göre ne yapacağınıza siz karar verin.

 91. Oğuz, Yozgat dedi ki:

  Kalanşomu alalı 1 yılı geçti. Çok güzeldi. Pencere önünde duruyordu. Çiçekleri falan çok sağlıklıydı ama boyu çok uzadı. Ben de mecburen cam önünden aldım. Sanki yaprakları küçüldü. Budamam mı gerekiyor? Nasıl budarsam eski güzelliğine kavuşur?
  ***
  İstediğiniz gibi budayın. Yapraklar 1 lira kadar ise normaldir. Çiçekçilerde satılanların çok büyük yapraklı olması normal ölçüsü değil. Yukarda anlattığım gibi bakımını yapın. Yine güzelce büyür. Kısa zamanda fazla uzaması ve cılız dallı olması güneş yetersizliğindendir. Budadığınız her dal kesinlikle köklenir. İsterseniz onları ayrı saksılara dikebilirsiniz.

 92. Ceren, Antalya dedi ki:

  Kalonşomun köklerinde çürüme meydana geldiği için köklerin üstünden kestim ve yeniden diktim. Şimdi ise yaprak çıkarmak yerine diğer dallarından da kök çıkartıyor. Oşekilde köklenenleri de kırarak yeniden diktim. Ancak yaprak çıkarmıyorlar. Nerede hata yapıyor olabilirim? Güneş görüyorlar ve sulamasını da düzenli yapıyorum.
  ***
  Düzenli sulamak dışında bir hatanız yok. Sabredin. Yavaş yavaş büyümeye devam eder. Sıcaklar bastığında öğle civarı tepe güneşinden korumalısınız.

 93. Hafize, İstanbul dedi ki:

  İki ay önce mercan renkli, katmerli olanından almıştım. Büyük olan yapraklarından birkaç tane alıp saksılara diktim. Toprak olarak menekşe toprağı için aldığım karışımdan kullandım. Şu anda hafif köklenme var. Fakat çok yavaş gelişiyor. Yapraklar açık pencere önünde ve öğleden sonra çok az güneş alıyor. Sizce adam olma şansları var mı?
  ***
  Gün boyu açık havada olsa yüzde doksan ihtimalle evet.

 94. Banu, Ankara dedi ki:

  Yaprakları tozlandı. Yıkamamın bir sakıncası olur mu? Yoksa zor da olsa yapraklarını sileyim mi? Cok sık yapraklı.
  ***
  Hayır sakıncası yok. Güzelce yıkayın. Ama bunu öğleye doğru yapın ve rüzgarda tamamen kurumasını sağlayın. Saatlerce ıslak kalmamalı. Özellikle geceleyin havadar olmayan yerde yapraklar ıslak kalırsa hastalıklanır.

 95. Nurgül, Ankara dedi ki:

  … … Çiçekleri solmaya başladı. Ne yapmalıyım bilmiyorum. … …
  ***
  Nurgül Hanım çiçeklerin şimdi bu zamanda solması gayet normaldir. Üzerinde açacak başka tomurcuklar yoksa o küçük çiçek saplarını makasla kesin. İhtiyacınız olan diğer her bilgi bu sayfada ayrıntılarıyla açıklanmıştır.

 96. ayşe bursa dedi ki:

  Gece sokak lambası bunları etkiler mi acaba?
  ***
  Evet. Işık yakınsa ya da şiddetliyse çiçek açmıyorlar. Ama bunun şimdi hiç önemi yok. Eylülden itibaren önemlidir. Çünkü şimdi gündüz saatleri uzun. Kalanchoeler bu zamanlarda tomurcuklanmaz. Yaz sonu – kış sonu arasında tomurcuklanıp çiçek açarlar.

 97. merve trabzon dedi ki:

  Kalanşonun budaması nasıl yapılmalı? Makasla mı kesilmeli?
  ***
  İnce dalları makasla, kalın dalları çok keskin falçata gibi bir aletle kesmelisiniz.

 98. Cennet, Eskişehir dedi ki:

  Anneler gününde aldığım çiçeğim karıncalandı. Karıncalar yapraklarında geziyor. Çok da güzeller. Hala tomurcuğu var ve çiçekleri kurumadı. Karıncalardan nasıl kurtulabilirim acaba?
  ***
  Eczaneden Raid karıncasavar ilacı alın. Sprey şeklindedir. Bitkilere değil, toprağa değil, saksının dış yüzeyine sıkın. Ya da saksıyı koyduğunuz zemine sıkın. En kesin kurtulma çaresi budur. Acele etmelisiniz. Karıncalar kalanchoe’nin dış derisini kemirerek bitkinin ölmesine sebep olurlar.

 99. Ayşe, Bursa dedi ki:

  merhaba yaprakları yumuşadı. Köklerine baktım saçakları var ve sağlam ama yaprakları yumuşamış. Bazısı da adeta içine kapanmış gibi büzük. Neden olabilir?
  ***
  Kökleri çürümüş. Size göre sağlam görünüyor ama sağlam ve canlı olsalardı böyle olmazdı. Dallarını en sağlıklı yerinden kesip yeniden dikin.

 100. Neslihan, Sinop dedi ki:

  Benim blossfeldiana türü çiçeğimin yaprakları yumuşamış. Susuz kalmıştı ondan olabilir mi? Sulayınca düzelir mi? Biraz da kızarmış ama o güneşten oluyor sanırım. Kısa süre öğle güneşi görüyor. Yaprakları küçük gibi. İnternetten baktıklarım kocamanlar. Benimki ancak yumurta genişliğinde. Acaba ben mi bir hata yapıyorum?
  ***
  Yapraklar toprağa göre değişik boyutlarda oluyor. Bazen tırnak kadar bazen avuç içi kadar. Normali ceviz büyüklüğünde olmaları. Kocaman olmaları üreticilerin işi ama sağlıklı değil. Yazın kızarma olmaz. Kışın soğukta kızarırlar. Siz belki de çok fazla susuz bırakıyorsunuz. Kökleri çürümüşse sağlam dallarını kırıp ayrı dikmelisiniz.

 101. Merve, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Mart ayında kalancho lar almıştım. Çiçeklerini döktüler ama çok geliştiler. Şimdi toprak değiştirsem ve budasam olurm mu? Yeri çok aydındık ve havadar. Camekanlı balkondalar. Yaz kış camekanlar açık. Yağmur ve çok soğuk olmadığı müddetçe.
  ***
  Orada bütün yıl açıkta kalabilir daha sağlıklı olurlar. Eylül sonunda budayıp kestiğiniz her dalı ayrı ayrı dikebilirsiniz. Kesinlikle hepsi tutar ve havaların biraz serinlemesiyle beraber serpilirler tomurcuklanırlar. Toprak değiştirmek için ilgili paragrafı okuyun. Kesin gerekli ise her zaman toprak değiştirebilirsiniz.

 102. Ali, Mersin dedi ki:

  Yaprak ve dallarda her hangi bir olumsuzluk yok. Sadece tomurcuklar sararıyor. Sizce neden olabilir?
  ***
  Yapraklarda yumuşama yoksa kökleri sağlıklıdır. O halde korkulacak bir şey yok. Önceki yerinin şartları ile ilgili bir yer yadırgama sorunu. Ama Kalanchoe çabuk adapte olur. Hem sizin şartlarınız esas sevdiği şartlar.

 103. Ali, Mersin dedi ki:

  Sıvı bitki besini versem mi? Bu günlerde Mersin çok sıcak. Güneş görmemesi için balkonda güneş almayan yere aldım.
  ***
  Hayır hava ne kadar sıcak olursa olsun güneşten mahrum etmeyin. Kalanchoe yağmur ormanı altı bitkisi değildir. Tropikal bölgelerin yaylalarına aittir. Güneşe ihtiyacı var. Sadece yazın şiddetli sıcaklarında öğle civarı güneşinden koruyun. Bitki besinini Kalanchoe’lere özellikle mayıs – ekim arasında verin. Bünyesi yeterince güç toplar ve çiçeklenmede o gücü kullanır. Şu sıralarda besin vermek gerekmiyor ama üç misli azaltılmış dozajda vermeye devam etseniz iyi olur.

 104. İsimsiz dedi ki:

  Ocak ayı başı kalanşo çiçeği aldım. Kökleri toprağın her yerini sarmış. Saksıdan ayrılıyor. Bunun için bu ay saksıyı değiştiriyem mi? Hiç toprak yok.
  ***
  Sakın bir şey yapmayın. Bu bitkilerin toprağa pek ihtiyacı yok zaten. Mayıs-haziran gibi aynı büyüklükteki saksıya köklerini biraz azaltarak taş-toprak karışımı yapıp dikin. Saksı çok az farkla büyük de olabilir.

 105. Zehra E. -Çanakkale dedi ki:

  Hepsi tomurcukta olan 10 saksı her renkte kalonşom vardı. Geçen karda kaldılar. Dün akşam içeriye aldım. Hepsi boynu bükük duruyor. Ne olur bana ölmediklerini söyleyin.
  ***
  Pişmiş gibi olan yerler çürür. Sert kalan yerleri yeniden filizlenir.

 106. Elif, izmir dedi ki:

  Benim problemim çiçeğimin bir dalında odunlaşma oldu. Ne yapacağımı bilmiyorum.
  ***
  Yaşlanan dallarda normaldir. Ama eğer yapraklarda cansızlaşma varsa o dal kurumuştur. Kesebilirsiniz. Canlı kısmı toprağa dikebilirsiniz.

 107. Ayşe Z. -Cambridge dedi ki:

  Bende de bu bitkiden var. İlk başta çok güzeldi. Kış gelince evde kökünden çürümeye başladı. Çürüyen yerlerini budadım. Kökünden itibaren 1 dal kaldı. Tomurcukları vardı. Onlar şimdi açıyor. Kökünde hala 2 parmak kadar kuruluk var ama yaprak çıkarıyor ve tomurcuklar açıyor. Sizce bu daha da büyür mü? Birkaç tane dal ve yaprak koparıp toprağa dikmiştim. Dallardan birkaç tanesi kurudu ama 3 tanesi uzadı. Dallarının altından kökler çıkıyor. Bu kökleri ne yapmam lazım? Yaprakların da ucunda köklenme başlamış. Sonu ne olacak bilemiyorum ama inşallah tutmuştur.
  ***
  Dış kısımlarında kökklenme olabilir. Zararı yok. Problem değil. Bence bir sorun yok. Bu türde tutmak, tutmamak diye bir şey söz konusu olamaz. Sadece çürümek veya çürümemekten bahsedilebilir. Eğer çürütücü bir etken olmazsa kırıp dikilen her parçası kesin köklenir.

 108. Feride Yaşar Ö. dedi ki:

  Bir ay kadar önce aldığım kalanşolarım çok sağlıklı görünüyorlar ve tepeden tırnağa çiçekteler. Ancak bazı çiçekler soldu. Solan çiçekleri kesmeli miyim? Küçük saksıdan baharda az daha büyüğe aktarsam olur mu?
  ***
  Solanları ince bir makasla kesebilirsiniz. Büyük saksıya, fazla toprağa ihtiyacı olmadığını yukarda yazmıştım.

 109. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Çiçek toprakları için belirttiğiniz akvaryumcudaki kuvars kumu yerine inşaat kumu kullanılabilinir mi? Ya da hangi çiçeklerde kullanabiliriz? Ben kısa bir süre önce bazı çiçeklerde kullandım. Sakıncası olur mu?
  ***
  Bu mesele kumun niteliğiyle ilgilidir. Dere yatağı kumlarında fazlaca kireç taşı tozları bulunur (kalın toz veya çok ince kireç taşı kırpıntıları). Deniz kumlarının bazılarında da olabiliyor. Bunun sakıncası karıştırıldığı toprağın alkalinliliğini yükseltmesi ve asitli toprak isteyen bitkileri öldürmesi.. Ya da, kireçlilik (alkalinlilik) aşırı olunca diğer birçok türlere de zarar verebilir. Bazı deniz kumlarında ise kabuklu deniz canlılarının ufalanmış kabukları fazlaca bulunur ki bunlar da kireç taşı gibi aynı yapıdadır ve etkisi aynı olacaktır. Bu sebeplerden dolayı en güvenli kum kuvars kumudur. Fakat bitkilerinizin özelliklerini ve ihtiyaçlarını biliyorsanız, mesela alkalinli toprak seven bitkileriniz varsa onlara dere kumu vb alkalinli kumlar zarar vermez.

 110. Damla denizli dedi ki:

  Daha dün aldım çiçeklerimi. Satıcı sulama yaparken çiçeklerin üstünden yapmayın suyunu üstünden verirseniz çürür dedi. Bu ne kadar doğru acaba?
  ***
  Havasız, esintisiz odalar için doğru bilgi. Benimki bahçede. Burada sık sık yağmur yağıyor. Hiçbir zarar görmez. Siz havasız esintisiz odada tutuyorsanız çiçekçinin dediği doğru.

 111. Nilgün, Kütahya dedi ki:

  Nerdeyse bütün soruları okudum ama benimkine benzer bir şey bulamadım. Zaten önce çiçeğin ismini Öğrenmek için baya vakit kaybettim. Lütfen acil cevap yazabilir misiniz? 15 aylık oğlum bu bitkinin üst yapraklarından yemiş. Zararlı mıdır? Zehirli olma özelliği var mıdır?
  ***
  Bildiğim kadarıyla zehirli değil. Bu familyanın (yani Crassulaceae) bazı türlerinden salata yapılıyor yeniliyor. Siz yine de çocukta herhanki bir rahatsızlık alameti görüyorsanız hastaneye götürüp kan tahlili filan yaptırın. Ama bu ve benzeri türlerinin hiç zehirli olmadıklarını biliyorum ben.

 112. aysel dedi ki:

  Bu çiçeğin en önemli isteği bulunduğu ortam anneminki şu an çiçekten görünmüyor ve yaprakları elim kadar sık sık açılan bir pencere önünde duruyor keşke resmini atabilsem o kadar güzel ki

 113. Şeyda M. -Ankara dedi ki:

  Sanırım kumsuz toprak yüzünden çiçeğimin yaprakları yumuşadı ama çiçek açmaya devam ediyor. Köklerinin çürüyen yerlerini kesmem gerekiyor galiba ama nasıl keseceğimi bilmiyorum. Yumuşayan yaprakları da mı kesmem gerekiyor?
  ***
  Hayır yumuşayan yaprakları kesmeyin. Kökler çürümüş. Sağlam dalları kesin başka yere dikin. Derhal köklenirler. Hiçbir şey olmamış gibi üzerindeki tomurcuklar çiçeklenmeye devam eder. Yapraklar da iyileşir.

 114. Dilara, İstanbul dedi ki:

  Kalanchoe’lara İstanbul soğuğunun kötü etki etmediğini yazmışsınız. Aynı şey calandiva cinsi için de geçerli midir acaba?
  ***
  Bu ikisi zaten aynı bitkidir. Ayrıca İstanbul’un kış soğuklarına dayanabilmeleri kuzeyli rüzgarlardan iyi korunan cephelerde mümkündür. Mesela güneye bakan pencere önleri, duvar dipleri..

 115. Özgen, Adana dedi ki:

  Merhabalar yazınızı okudum gerçekten çok faydalı oldu. Daha bugün çok imrenerek aldım bir tane sarı kalanchoe. Sizce balkonda mı kalsın yoksa eve sabah güneşi gören bir yere mi alayım?
  ***
  Evde olur da yeri çok havadar olmalı ve toprak kurumadıkça sulamamalısınız. Adana’da dışarda durabilir. Belki daha iyi olur. Şimdilik evde sevdiğiniz bir yerde tutabilirsiniz. Kötüleşme olursa yukardaki bilgilerin ışığında gerekenleri yaparsınız.

 116. Gülsüm Ö. -Ankara dedi ki:

  Merhabalar.. Ben de kalanchoe severlerdenim. Bu çiçeği her çiçeklenme döneminden sonra yeniden mi fidelemek gerekiyor acaba? Bir de bu bitkinin çiçekleri ilk alındığında çiçek sapı küçükken tekrar açtırıldığında uzun saplı oluyor. Bu da hoşuma gitmiyor. Acaba nerde hata yapıyorum?
  ***
  Hayır gerekmiyor. Uzun ömürlüdür. Diğer konuda hatanız yok. Satılırken küçük boylu olmaları doğal özellikleri değildir. Özel yapay şartlarda öyle oluyor. Ayrıca benzerini yapabilirsiniz. Şöyle: Yaz sonunda güçlü, kalın tepe dallarını kesip küçük saksılara dikin. Böylece mini boyda ama çok çiçekli olurlar. Çok kolay bir iştir. Her dal yüzde yüz tutacaktır.

 117. Ayşe, Konya dedi ki:

  Merhaba. Ben iki hafta önce kalanchoe çiçeği aldım. Fakat çiçeğim akşamları soluyor sabahları hiç solmamış gibi tekrar çiçek açıyor. Bu normal mi acaba?
  ***
  Normal değil. Öyle özelliği yok diye gördüm hep.

 118. Ferhan Eren dedi ki:

  İş yerinde iki adet kalanşomuza 8 personel birlikte bakıyoruz. Kışın çok fazla sulama istemediği için 6 günde bir sulama kararı aldık. Fakat arkadaşlar bu günlerin dışında da sulama yapmışlar. Şimdi takvimde işaretli günlerde suluyorum. Kış için bu sulama şekli uygun mudur? Bir de üst kısımda açan çiçekler kurumaya ve çiçeklerin dalları yumuşayana başladı. Yere eğilmeye başladı. Bununla ilgili olarak tavsiyeniz nedir?
  ***
  Gayet yanlış bir sulama tarzı. Ne yazık ki halk arasında bu yanlışlar çok yaygın. Hangi tür bitki olursa olsun, eğer toprağında hiç kuruma olmuyorsa sulamamak gerekiyor. Yani programlı gün aralıklarıyla değil, toprağın ıslaklık ve nem kaybına göre sulama yapmalısınız. Kalanchoe gibi succulent bitkiler kışın toprağı adamakıllı kurudukça az miktarda su ile sulanmalıdır. Çiçeklerin solması önemli değil ama yapraklarda cansızlaşma varsa toprak altı kısmı çürümüştür. Üst kısmı çürük olmayan yerden keserek başka bir saksıya az nemli bir toprağa dikerseniz kesinlikle derhal yeniden köklenerek hayatına devam eder.

 119. Sıdıka, Mersin dedi ki:

  Merhaba ben yeni bir kalanso bitkisi aldım. Saksısını değiştirirken tomurcuklu dali ucundan kirildi.Bende atmaya kıyamadım toprağa geri sapladım.Yaklasik bir ay oldu.Simdilik bir çürüme belirtisi yok. Acaba tutar mi?
  ***
  Tutmuştur bile. Bu bitkinin kırık dallarının tutmamak gibi bir özelliği yok. Kesinlikle hemen köklenirler.

 120. Gürol Y. -Ankara dedi ki:

  Merhaba. Geçen sene aldığım kalanşolar çiçek döktükten sonra birden boyları uzadı. (Yaklaşık 25 cm.) Boyları uzayınca yaprakları sararıp dökülmeye ve gövdeleri odunsu hale geldiler.Tekrar çiçeklenmeyeceklerini düşündüm ve üzüldüm. İnternette sayfanızı buldum ve kalanşolar hakkında yazılanları okuyarak bakımının nasıl yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini öğrendim. 14 saksı çiçeğim yeniden tomurcuklandı ve çiçek açmak üzereler. Emeğiniz ve faydalı bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Tüm çiçekler açtığında fotoğrafları sizinle de paylaşmak istiyorum :)

 121. Canan K. -Çorum dedi ki:

  Ben de bir sene önce çiçekleri çok hoşuma giderek almıştım ama bu sene çiçek açmıyor. boyu uzadı. sıcak oturduğum odada duruyor. bugün cicekciye sordm yerini sevmemiştir yer değiştirin dedi. salona güneş gören yere koydum fakat salonumda petekler kapalı soğukta bir şey olur mu kafam karisti.
  ***
  Yukardaki bilgileri okusaydınız keşke. Yani geceleri güçlü ışıklı olan ortamlarda asla çiçek açmaz. Güneş alması da elbette çok iyi olur ama çiçek açmasında esas etken şudur: Kalanchoe yıl içinde gündüz süresinin kısaldığı aylarda tomurcuklanır ve o tomurcuklar birkaç ay boyunca çiçeklenmeye devam eder. Siz oturma odasında tutuyorsanız, en azından akşam olduğunda üzerine ışık geçirmeyen bir karton kutu geçirin. Ya da kullanmadığınız bir odada tutun. Böylece tomurcuk vermeye girişecektir. Ayrıca çiçekçilere bir şey danışmayın çünkü onlar sadece tüccar. Mesela kasaplar veteriner değildir manavlar botanikçi değildir.

 122. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Marketten aldıgım kalanşoyu eve getirdigimde orta boy bir saksıya aldım. Tomurcuklar kuruyor. Bir iki yaprak kotu oldu kopardım. Yumusama yok ama. Sebep saksıysa tekrar kucuk saksıya koklerı rahatsız etmeden alsam duzelir mı?
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini iyice okuyun. Evet ya çok küçük bir saksıya alın ya da büyük saksıda olmasını istiyorsanız çok az toprakla ve büyük taşlarla destekleyerek büyük saksıda tutabilirsiniz. Yeri çok havadar ve çok ışıklı bir pencere önü olmalı.

 123. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Yeri aksamları kapattığım panjurlu sadece bir ya da iki saat sabah güneşi alan balkonum. Orada kalsa olur mu? Ev içinde uygun yerim yok.
  ***
  Orada da olur. Az güneşe uyum sağlıyor. Yeter ki yeri gün boyu şiddetli aydınlık ve havadar olsun.

 124. Yasemin, Aydın dedi ki:

  Onbeş gün önce kalanşo aldığımda çok canlıydı ve çiçekleri açmak üzereydi. Önce evde kapalı mekanda duruyordu. İki gün ilgilenemedim. Sonra eve geldiğimde alt yaprakları yumuşama yapmış ve uç kısımlarından kurumaya başlamıştı. Sonra hemen balkona çıkardım. İki üç saat direkt güneş görüyor. Şimdi de çiçek sapları boynunu büküyor. Köklerde kuruma yok. Çiçeğimi nasıl sağlıklı hale geri getirebilirim?
  ***
  Aldığınızdan beri toprağı hep kupkuru ise susuz kalmış demektir. Toprak kuru değilse kökleri çürümüştür. Bu problem her zaman oluyor. Sebep sizin hatalarınız değil seracıların işin kolayına kaçıp hiç uygun olmayan toprak kullanmaları. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Yapacağınız şey söküp kontrol etmek. Çürümenin ulaşmadığı yerden kesip iki gün açıkta bekletin. Sonra temiz ve uygun bir toprağa dikin. Hemen köklenir.

 125. Behiye G. -Izmir dedi ki:

  Kalanchoe yi bugün kipadan aldım. Üzerinde tomurcukları var. Balkonum batı cephesine bakıyor yani sıcak ve güneşli büyük bir balkon. Çiçekler için uygun gibi ama güneş cicegime zarar verir mi?
  ***
  Hayır. sadece, eğer direkt güneşe alışık olmadan gelişmişlerse o takdirde ufak tefek hasarlar olabilir. Ben batı cephede direkt güneş altında tutuyorum. Gayet iyiler.

 126. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba, Üç saksı katmerli bir saksı yalınkat olmak üzere dört kalanchoem var. Yaklaşık 1 aydır unlu bitle mücadele ediyorum. Katmerlilerden biri güneşsizlikten ince uzun dallara sahip. Yalınkat olansa 1 yıldır benimmle ancak boyu 10 santimi geçmedi nedense. Az yapraklı görüntüsü var. Havalar ısınınca kuzeybatı yönlü, öğleden sonra güneş alan balkona çıkarttım hepsini. Arapsabunlu karışımdan yapıp püskürttüm bir kaç kez. Ancak bitlerden mi direkt güneş ışığından mı kaynaklı yapraklar kahverengi lekelerle doldu. Özellikle yeni çıkan miniklerde çok daha yoğun lekelenmeler. Bu lekelerden ayrı olarak kabuk bağlamış gibi görünen açık kahverengi oluşumlar var. Kalanchoe budanmayı sevmezmiş dediler o yüzden budamaya korkuyorum. Katmerlileri hediye etmek için yetiştiriyorum. Şu an direkt güneş almayan kısımda duruyorlar balkonda. Nasıl kurtarabilirm çiçeklerimi?
  ***
  Bir avuç sigara tütütünü bir bardak kaynar suya bastırıp soğuyana kadar bekleyin. Sonra süzüp suyunu alın. 2 çay kaşığı karbonat karıştırın. Bu suyu yumuşak bir fırça ile bitli yerlere sürün. Hepsi kaybolur. Kalanchoe’nin dallarını kırıp dikseniz güzelce köklenirler. Tek sorun yanlış toprak. Güneşten de korkmayın. Benimkiler daima kızgın güneş altındalar. Yayla bitkisi olduklarından dolayı güneşi ve rüzgarı çok severler.

 127. Gülşah, Kocaeli dedi ki:

  Sağolun Erdal Bey. Haklısınız kullandığım hazır toprak çok kötüydü. Sularken üstte birikiyor,bir kaç dakikada ancak emiliyordu. En kısa zamanda hastalıklı dalları kırıp toprak değişimini gerçekleştireceğim. Birkaç dalı aynı saksıya dikebilirim değil mi?
  ***
  Aynı saksıya dikebilirsiniz. Köklerini hiç düşünmeyin. Dallarının birbirlerine engel olmamasını yani rahat gelişebilecekleri mesafeyi düşünün. Kalanchoe kökleri fazla uzamaz. Kırılan dalları da nemli toprağa değince hemen köklenir. Bu bitkinin ilginç özelliklerini bilince ömrünüz boyu gayet kolayca hem çoğalta çoğalta yaşatabilmeniz mümkün.

 128. Hayriye, İstanbul dedi ki:

  Kalanchoe çiçeği arıyorum yaprak uçlarından tohumu olan. Ama bulamıyorum. Çocukluğumun çiçeği.
  ***
  Yani yaprak kenarlarında bol bol mini fidecikler üretip döken türden bahsediyorsunuz sanıyorum. Meraklılar arasında çok sevilen ve hemen her succulent meraklısında olan bir tür. Mutlaka bir gün bir yerde karşınıza çıkar.

 129. Tuğba, Şanlıurfa dedi ki:

  Dediğiniz gibi kalanchoe ve kalandiva çiçeklerimi büyük saksiya aldım. Yaprakları yumuşadı. Tekrar küçük saksıya mı almalıyım?
  ***
  Dediğiniz gibi demişsiniz de, ben öyle bir şey demedim. :) Bilakis küçük saksı ve az toprak tavsiye ediyorum. Ya da büyük saksıda bol bol iri taşlarla dikmelisiniz. Sizinkilerin kökleri çürümüş. Sağlam dalları kesip yeniden dikin. Yukarıda ayrıntılı bilgiler var.

 130. Şenay Antalya dedi ki:

  Kalanşolarımda bitlenme var nasıl giderebilirim?
  ***
  İlaçlamanız şart. Bitki bitleri için özel bir ilaç olabilir veya ev yapımı ilaç olabilir.

 131. Rümeysa, İzmit dedi ki:

  kalachoe bitkimi aldıktan 6 ay sonra biraz daha büyük bir saksıya diktim. büyük saksıda olması sorun yaratır mı? çiçeğim çok fazla uzayıp dallandı ve yaprakları küçük küçük budamalı mıyım onları? direk güneş alan bir yere koymadım cam kenarında ılık bir odaya mı koysam çiçek açar?
  ***
  Büyük saksıda olması gerekmez. Zararının olup olmaması toprağın niteliğine bağlıdır. Çiçek açması için gereken şey sadece 12 saatten daha fazla sürede karanlıkta kalmasıdır. Başka çare yok. Gece ışık yakılan yerde tutuyorsanız bin yıl geçse de, ne yaparsanız yapın asla çiçek açmaz. Yukarıda bunun açıklaması var lütfen okuyun.

 132. Şeyma, Ankara dedi ki:

  Çiçeğim tomurcuklansın diye gündüz güneş alan cam kenarına koyuyorum akşam 6 dan 7 den sonrada karanlık farklı bir odaya alıyorum. Sürekli yer değiştirmem sorun oluşturur mu?
  ***
  Evet sorun olabilir. Çiçeklenmesi için Günde en az 12 saat karanlık lazım. Gündüz fazla güneşe ihtiyacı yok. Az bir parça güneş alması ve bulunduğu yerin gündüz boyunca kuvvetli aydınlık olması yeter.

 133. Su, İstanbul dedi ki:

  Cicegimin yaprakları eskisi gibi sert diri durmuyor. Yumuşak yumuşak olmaya başladı ama bir yandan yeni yapraklar da var. Bunun nedeni ne olabilir? Kökü çürümüş olabilir mi?
  ***
  Evet sadece kökleri değil toprak altı kısmı tamamıyla çürümüştür. Ana gövdenin dip kısmını kontrol edin. Çürümenin ulaşmadığı en sağlıklı yerden kesin. Üç gün açıkta bekletin. Sonra çok az nemli toprağa dikin.

 134. Sevinç D. -İstanbul dedi ki:

  Yeni kalonje çatı katı balkonumun kenarına astım. Aldığım görevli kışın da dışarıda durabileceğini söyledi. Yarı gölgeli yarı güneşli bir balkon. Sizce bu şekilde yaşayabilirler mi? Havalar soğuyunca içeri mi almalıyım acaba?
  ***
  İstanbulda ancak kuzeyli rüzgarları hiç almayan güney cephe balkonda açıkta kalabilir. Kapalı camekan balkonlarda da kışın hiç zarar görmez. Diğer durumlarda kesinlikle ölür. Bitkileri havalar soğuyunca içeri almak yanlış. Havalar soğumadan önce mesela eylül sonunda içeriye almak gerekiyor. Aksi takdirde, fazlace serin havaya yavaş yavaş uyum sağlamaya çalışmakta olan bitkiler birdenbire sıcak ve havasız mekana geçişte ölümcül şoka girerler.

 135. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Bir bayan açmaları için bir ay kadar karanlık bir yerde bir ay tutup sonra gunese alıyormuş. işe yarar mı? Yararsa bunun zamanı ne zaman olmadılır? Mesela simdi karanlık bir depoya alsam bir ay sonra cıkarsam olur mu?
  ***
  Yanlış ve zararlı. Öyle şeyler yapmayın. Bütün mesele gece süresinin gündüz süresinden daha uzun olmasının gerektiğidir. Bu zaten ekim ayıyla beraber kendiliğinden oluyor. Yapmanız gereken şey gece ışık yanan odada tutmamak. Hepsi bu.

 136. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Odada degil, balkonda sokak lambamız da pek gelmiyor. Gece panjur kapatıyorum balkonu. Ama hala açmadılar. Bu bayan işe yaradıgını ve hep yaptıgını soyluyor.
  ***
  İyi de şimdi onların çiçek açma zamanı değil. 10 yıldır bunlardan yetiştiriyorum. Hep sonbaharda ve kış aylarında tomurcuklanırlar. Doğal özellikleri böyle. Gerçi yılın her zamanında günde 13-14 saat karanlıkta kalırsa tomurcuklanır ama ben böyle yollara gerek duymadım. Bu yıl yine bugünlerde birkaçı tomurcuklanmaya başladı. Diğerleri mart ayına kadar birer birer tomurcuklanır. Kapalı tutayım derken çürümelerine sebep olabilirsiniz dikkatli olun. Bence sabredin yakında tomurcuklanırlar.

 137. Rahime Akhan dedi ki:

  İki hafta önce aldığımda çiçekleri çok canlıydı ve tomurcukları vardı. Ofisimde masamda duruyor. Az güneş ışığı alan bir yer. Bir hafta sonra sulama yaptım. İki haftada tormucuklar tamamen kurudu. Sapları elastik bir yapı alıp eğildi. Çiçek renkleri biraz soldu. Ne yapmalıyım toparlaması için?
  ***
  Yumuşama ve pörsüme susuz kalmasından dolayı değilse toprak altı kısmı tamamıyla çürümüştür. Toprak dışından en sağlıklı yerden kesip az nemli toprağa dikin.

 138. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Kalansoyu tam olarak hangi ayda akşamları kapatalım ve ne kadar devam edelim?
  ***
  Sadece geceleri ışık yakılmayan odada tutmanız yeterli. Eylül – nisan arasında herhangi bir zamanda tomurcuklanırlar. Özel şartlar oluşturarak tomurcuklandırma yılın her zamanında yapılabilir. Günde 12-13 saat kadar karanlıkta kalmalı (en fazla 15 saat yeterli). Ve gündüzleri güneş alırsa belki 4-6 hafta sürede tomurcuklanma başlar. Sonrasında özel şartlar gerekmez.

 139. Hande, Kütahya dedi ki:

  Merhaba. Bir hafta önce hediye kalanşo aldım. Cicekleri canlıydı okuduğum kadarıyla bir haftadir sadece kuruduğunda su verdim. Geceleri ışık almayacak bir yere koyuyorum gündüzleri cam kenarına güneş alması için koyuyorum güneş fazla olduğu günler aydınlık ortamda ama cam kenarından cektim. Ciceklerin kenarları biraz karardı. Tomurcukların bazıları da tamamen kurumuş. Ben de kuruyan tomurcukları dalından kestim. Sağlıklı olanları bıraktım fakat tedirgin oldum sanki günden güne solacakmış gibi geliyor. Sizce bu normal mi?
  ***
  Evet gayet normaldir. Çiçekler solar. Solanları diğerlerine zarar vermeden makas ile dikkatlice kesin. Gece gündüz yerini değiştirmek hiç iyi değil.

 140. İpek, Sakarya dedi ki:

  Merhaba, çiçeğim çok sağlıklıydı. Bu zamana kadar ve hep balkonda duruyor. Direkt güneş hiç almıyor ama gündüz hep aydınlıkta. Haftada bir defa suluyorum toprağı kurudukça. Ancak bugün baktığımda pembe çiçekleri sapsarı olmuş, yaprakları yumuşamış bir vaziyette gördüm. İki gün önce suladığımda böyle bir problemi yoktu. Bir sürü pembe çiçeği vardı şimdi hepsi solmuş bir anda. Ne olmuş olabilir ve ben ne yapmalıyım eski haline dönmesi için?
  ***
  Son sulamanız yüzünden kökler ve dip kısım çürümüş olmalı. Demek ki haftada bir gibi bir sulama çok fazla geliyormuş. Kışın güneşi bitkilerden esirgemeniz de çok hatalı. Bu durumda çürümenin ulaşmadığı yerden kesip az nemli toprağa dikin. Yazı içinde bu konu anlatılmıştı.

 141. Berna, Afyonkarahisar dedi ki:

  Kalansolarim açtı beyaz pembe olanı diğerleri de açmak üzere. Bir saksida her renginden var. Saksinin önüne karton koymuştum ışığı engellesin diye. Kalansoyu atmayı düşünüyordum iyi ki atmamisim. teşekkür ederim.

 142. Berna , Afyonkarahisar dedi ki:

  … …
  ***
  Tamam o zaten sırada bekleyen konulardandı.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)