Karides çiçeği, Justicia brandegeeana

Evlerde ve bahçelerde yetiştirilen, gölge uyumlu bir süs bitkisidir. Çiçekleri karidese benzediğin için bütün dünyada halk arasında karides çiçeği denir.

Genel özellikleri

Karides çiçeği Acanthaceae (Ayıpençesigiller) faimlyasından Justicia brandegeeana türüdür (eski adı Beloperone guttata). Anavatanı Brezilya’dır. Ormanlarda daha çok bulunur. Kuraklığa dayanıklıdır.

Karides çiçeği

Karides çiçeği, Justicia brandegeeana

Ortalama  1m civarlarında gelişir. İnce, esnek dallar uzatır. İyice güçlenene kadar bir değneğe bağlamak gerekiyor. Fazla uzayan dalları budayarak yetiştirmelisiniz. Zamanla gövdesi güçlenir ve desteğe ihtiyacı kalmaz. Eğer gelişimine hiç karışmazsanız hem dip sürgünleriyle yem eğilip toprağa değen dallarının köklenmesiyle zamanla çevresini genişleten bir koloni haline gelir.

Çiçek açması hava şartları uygun olduğu sürece devam eder.

Kış soğuklarına dayanıklılığı -12C derece. Tüm kıyı illerimizde bahçelere dikilebilir.

Bakımı, yetiştirilmesi

Karides çiçeği evlere iyi uyumludur. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Az güneş bile olsa sorun çıkmaz ama yeri kuvvetli aydınlık ve havadar olmalı. Fazla koyu gölge olmayan bahçelere de uygun bitkilerdendir. Biraz güneş alırsa çiçekleri daha canlı renklerde olur. En iyi, en sağlıklı gelişimi günde en az iki saat direkt güneş almasına bağlıdır.

Toprak

Sarı karides çiçeği

Sarı karides çiçeği ayrı bir türdür. Bakımı farklıdır. Resme tıklarsanız sayfasına ulaşırsınız.

Humuslu, verimli, süzek toprakta hiç gübre filan istemeden yetişebilir. Humuslu toprağı olan iyi bir bahçenin veya tarlanın toprağına ponza taşı ve kuvars kumu karıştırarak evde yetiştirebilirsiniz. Dış ortamda gerekmez (toprağı yeterince süzek ise).

Evde karides çiçeği yetiştirmek için 6 ölçü humuslu toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü kuvars kumu karışımı iyidir. Eğer hazır poşet toprak kullanacaksanız sadece 1/4 oranında ponza taşı karıştırın.

Gübre ve bitki besini istemese de saksıda yetiştirilenlere verilse iyi olur. Ayda bir gibi genel amaçlı bitki besininden, yarı ölçüde verebilirsiniz. Bu kadarı karides çiçeğine yeter.

Sulama

Sulamayı toprak biraz kurudukça yapın. Susuzluğa dayanıklı olsa da toprağı kupkuru bırakacak derecede ihmal etmeyin. Gelişimi aksayabilir. Yazın  sıcak zamanlarda bol bol sulamalısınız. Evde yetiştiriyorsanız kışın toprak bir hayli kurumadıkça sulamayın.

Budama

Evde yetiştirilmesi sorunlu olmayan karides çiçeğinin budanması da basittir ama devamlı kontrollü budama önemlidir. Daima derli toplu tutacak şekilde istediğiniz gibi budayın. Evde bulunduğu yer kışın güneş alıyorsa ve yerini sevmişse bilinçli budamalar sayesinde bütün yıl çiçeksiz kalmaz. Bahçelerde iyi bakarsanız ilkbahardan sonbahara devamlı çiçek açar. Bu sırada çiçeği geçmiş dallarını budadıkça tekrar tekrar çiçeklenecektir.

Çoğaltılması

1) İlkbaharda kökten ayırmayla çoğaltılır.
2) İlkbaharda dallarını direkt toprağa dikmekle.
3) Karides çiçeğinin toprağa yakın, uzun bir dalının bir kısmını toprağa gömerseniz köklenir. Ayrıntıları » daldırma sayfasının basit daldırma kısmından okuyun.
4) » Suda köklendirerek de çoğaltabilirsiniz.

Problemleri

Karides çiçeğinin hiçbir problemi, zararlısı yoktur. Sadece havasız evlerde sağlığı bozulur. Yanlış toprak ve gereksiz sulamalar da buna eklenince kökleri çürür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


'Karides çiçeği, Justicia brandegeeana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zeynep B. -Marmaris dedi ki:

  Sarı karides çiçeğini nasıl temin edebilirim? Kendimin çiçeği kurudu çok üzüldüm.
  ***
  Çevrenizden bakının. Bir yerde mutlaka karşınızda çıkar.

 2. Nuray, Ankara dedi ki:

  Sarı karides çiçeğini nereden bulurum? Seralardan ya da internetten?
  ***
  Her zaman her yerde satılmıyor. Hele şimdi çok zor. İlkbahar ve yaz aylarında şansınıza herhangi bir çiçekçide karşınıza çıkabilir. İnternetten satış yapanlar açık satış yeri adresi belrtmediği için güvenmiyorum ve buradan tavsiyede bulunmuyorum.

 3. Nuray, Ankara dedi ki:

  Sarı karidese kafayı taktım. Bulamayınca da sinir oluyorum. Bende üç saksı vardı. Muhteşem büyüklükteydi. Ev değiştirince küstü ve öldü. Üç senedir arıyorum. Günün birinde karşıma çıkacağını biliyorum. En kısa zamanda dilerim. Yine de bir yerlerde var olduğunu duyarsanız yazın sevinirim.
  ***
  Maalesef satışları hiç yaygın değil. İstanbulda hayatım boyunca sadece geçen yıl bir kez bir çiçekçide görmüşümdür. Daha çok halk arasında yayılıyor.

 4. Murat, Bakü dedi ki:

  Merhaba, ben de bu çiçekten yetiştiriyorum 1 senedir. Bakımı zor değil, büyük saksı istiyor. Esas gelişimi yaz aylarında oluyor. Esintiyi ve sıcağı seviyor, soğuğa dayanıklı. Suyu çok seviyor. Sulama zamanı geldiğini bitkiden anlıyorum – sulama zamanı geldiğinde bitkinin çiçek kılıfı sarkıyor, suyunu verince düzeliyor ve içinden yeni beyaz gerçek çiçeklerini açıyor. Suyunu düzenli vermeyince gelişmiyor. Yakıcı olmayan güneşte çiçek kılıfının rengi daha gösterişli oluyor. Tohumu çiçek kılıfının yaprakçıklarının koltuğunda oluyor. İki ay önce tohumunu alıp kendi saksısına ekmiştim. Ama hala çıkmadı.

 5. Murat, Bakü dedi ki:

  … … bu yaz sadece yaprak verdi neredeyse hiç çiçek açmadı. Çiçek açtığı zamanlarda da yaprağı çok azdı. Şimdi çok güzel yaprakları var ama çiçeği yok. Yeni gelişen dallar ve yapraklar çok sıkışık durumda. Hepsi aşağı eğilmeye devam ediyor. Bitkinin kırılmasından korkuyorum. Yeniden çiçekli olması için yapabileceğim bir şey var mı? Çiçeği geçen dalları budamadım ama onlardan bir sürü yeni dallar gelişti.
  ***
  Benimkiler de şu sıralar çiçeksiz. Normal bir şey. Şimdi güçlü bir şekilde büyürler. Sıkışık olanları seyreltin yani budayın. Düzgün ve düzenli büyüyecek şekilde birkaç dal bırakın. Dik duramayanları saksıya ince bir değnek sokup bağlayın.

 6. Semahat M. -Kuşadası dedi ki:

  Karides çiçeği 2 kez aldım. İkisinde de bozuldu ve öldü. Hele bu sefer çiçekler ve yapraklar yanık gibi karardı döküldü. Dalları kırıldı. Şimdi kuru bir dal halinde. Nerede yanlış yaptım? Ne yapmalıyım?
  ***
  Ben de bu türden (Didim’de bahçeye ekili olarak) yeni yetiştiriyorum. İlkbahar başında köklendirdim. Tuttu gelişmeye başladı ama yazın çok yavaştı. Şimdi hızlı büyüyor. Yani anladığım kadarıyla şiddetli sıcak ve uzun süreli direkt güneş zarar verir. Evde bakıyorsanız yeri kesinlikle en iyi hava alan bir pencere önü olmalı. Bu şart.

 7. Ali B. -Antalya dedi ki:

  Karides çiçeği benim de var.. Hafif güneşli yerde dikili. Boyu 90 santimi buldu. Ufak bir dalından saksıya aldım. Çok çabuk köklendi. Boyu 25cm oldu boyu. Gür yapraklı ve bol dallı oldu. Suyu çok seviyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)