Kaynanadili, Opuntia

Kaktüsgiller familyasındaki türlerin en tehlikelileri Opuntia cinsinden kaynanadili benzeri kaktüslerdir. İnce küçük dikenlileri tehlikeli. Bazılarında tehlikesiz kalın dikenler ve tehlikeli ince küçük dikenler bir arada bulunur.

Kaynanadili kaktüsü

Kaynanadili kaktüsü

Opuntia cinsi kaktüslerin anavatanı kuzey ve güney Amerika kıtalarının hemen her yeridir. En çok Meksika ve civarında yaygındırlar. Kaktüslerin soğuğa en dayanıklı türleri de Opuntia’lardan bazılarıdır. Opuntia türlerini birbirinden ayırt edebilmek zor.

Yenilebilir meyvelerine Tuna denir. Bizde dikenli incir diye biliniyor (eskiden Frenk inciri de denirdi). İngilizcede Hint inciri (Indian fig) diyenler var. Türkiye’de de yetiştirilmesi mümkün, bol bol yetiştirilebiliyor, fakat istanbul’da hiçbir yerde meyvelerinin satıldığını görmedim. Belki yetiştirildiği güney şehirlerimizde manavlarda satılıyor olabilir. Dünyanın birçok ülkesinde sevilen, ciddi ekonomik değeri olan bir meyvedir.

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasındaki türlerin en tehlikelileri Opuntia cinsinden kaynanadili ve benzeri kaktüslerdir. Bunlardan bazıları kalın dikenli olup tehlikesizdirler. İnce küçük dikenlileri tehlikeli. Bazılarında tehlikesiz kalın dikenler ve tehlikeli ince küçük dikenler bir arada bulunur.

Kaynanadilinin dikenleri

Esas tehlike incecik küçük dikenlerde

Bu tehlikeli özellik eskiden İstanbul’da bahçelerde yetiştirilen kaynanadilinde fazlasıyla vardı. İncecik dikenleri elinizi hafifçe değdirseniz bile batar, kırılır içerde kalır. Battığı yerden ayıklamak çıkarmak çok zor. İçerde kalınca acı veriyor, ağrı yapıyor. Çocukluğumda bunlardan çok çekmişimdir. Yazın soluk sarı çiçekler açardı. Meyve verdiklerini hiç görmedim. Farklı bir hibritti sanıyorum. Pek fazla büyümezlerdi. Sıcak şehirlerimizdeki meyve veren türler kadar büyük gösterişli değillerdi. İnsanlar o can yakıcı bitkiyi niçin yetiştirirlermiş hiçbir zaman anlamamışımdır.

Kışa dayanıklılıkları: -35°C dereceye dayanabilen türleri var. Çoğunluk türler -7°C dereceye dayanır, tüm kıyı şehirlerimizin deniz etkisindeki alçak kesimlerinde kışın zarar görmezler. Birkaç türü -3°C dereceden fazla soğuğa pek dayanmaz.

Evde olur mu? Bir iki zarif kaynanadili türü güneşli pencere önünde yetiştirilebilir. Diğerleri evlere uygun değildir. Tavsiye edilmez. Eğer incecik diken tehlikesi giderilmiş hibritler varsa güzel. Yoksa, arasıra ağda yapıp ince dikenleri gidermelisiniz. Siz dikkatli olsanız bile misafirlerinize, meraklı çocuklara zarar verebilir.

Güneş ihtiyacı: Günde en az 4 saat direkt güneş. Daha fazla daha iyi.

Toprak: Ağır killi olmamak şartıyla fark etmez. Yalnız fazla asitli olmamalı. Hafif asitli, nötr, alkalinli her toprak olur. Güçlü gelişim istiyorsanız humuslu toprakta yetiştirmelisiniz. Ev içinde saksıda kaynanadili yetiştirmek için toprak ponza taşı ve kum ile iyice süzek kılınmış olmalı.

Sulama: Bahçelerde gerekmez. Saksılardaysa toprak ciddi ölçüde kurudukça sulayın. Yeni gelişimler varken toprak tamamıyla kuruyana kadar beklemeyin ama sulamayı sadece akşam – gece arasında, gündüzün sıcaklığı tamamıyla dinince sulayın. Aksi takdirde köklerden başlayarak çürüyebilir.

Besin: Gerçek topraklarda istemez. Yapay topraklarda yetiştiriyorsanız kaktüs besini ya da herhangi genel amaçlı besinden tariflere göre ama daha düşük dozajda vermelisiniz.

Çoğaltılması: İlkbahar ortası – yaz başı arası dönemde dile benzeyen parçalarından kesip alın. 3 – 5 gün açıkta bekletin kesik yer kurusun kabuk bağlasın. Sonra dikin. Alt yarısı toprak altında kalacak. Diktiğinizde sulamayın. Toprak kupkuru oldukça sulayın. Yeri güneşli olmalı. Bu sayede köklenir. Fazla sık sularsanız köklenmeyip çürüyebilir. Köklendirme toprağı gerçek toprak + kum karışımı olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |


'Kaynanadili, Opuntia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Bizim buralarda bahçelerde yetiştirilir hint inciri deriz. Mayıs ayında açık sarı çiçeklerini açıp Ağustos ayında meyveleri yenilir duruma gelince kalın eldivenlerle toplanıp kabukları soyulup buzdolabında bekletilir.

 2. Ece, Ankara dedi ki:

  Ben bu yıl yedigim kaynana dili meyvesinin çekirdegini ekmiştim. 2-3 ay sonra ne göreyim küçücük küçücük kaktüsler. YUeşil 2 yaprak ortasında minicik kaktüs. :)

 3. Sancar, İzmir dedi ki:

  Benim de bitkilerle aram çok iyidir. Saksıya kaynana dili diktim ve bu bitkiye yılbaşı çiçeği aşıladım. Çok güzel çiçek açıyor tavsiye ederim. Sağlıklı çalışmalar dilerim.
  ***
  Bu çok iyi bir fikir. çünkü yılbaşı çiçeğinin kökleri çok hassas her toprağa uyum sağlayamıyor. Belki bu şekilde daha iyi yetiştirilebilir. Sağolun.

 4. Sedat, İstanbul dedi ki:

  Benim 8-9 yaşında kaynana dili yapraklarım var. Yapraklarının cilde faydalı olduğunu duydum. Bir arkadaşımın vücudunda uzun yıllar önce olmuş olan yanık izleri var. Acaba bendeki yaprakları arkadaşımın yanık izlerinin geçmesi için kullanırsam bir faydasını görebilir miyim? Eğer görebilirsem bu yaprakları nasıl kullanmam gerekir? Yani kesip içindeki sıvıyı mı kullanacam yoksa dış kabuğunu mu ya da her ikisini de mi?
  ***
  Bu tip faydalar sadece yeni yanıkların ağrısının hafifletilmesi ve iyileşmenin çabuk olması için olabiliyor. Eski yanık izlerinin geçmesi ancak ve ancak estetik cerrahi yoluyla mümkündür. Mucize tedavi yolu aramayın çünk yok.

 5. Aysel, Bursa dedi ki:

  İki senedir kaynana diline tahammül ediyorum. :) Neticesini bu baharla birlikte gördüm. Çiçek açtı. Ancak solan çiçeklerini ne yapacağımı bilemedim. İlk önce kendi kendine kuruyup düşün dedim. Daha sonra ise çiçeğin dibinden yani yaprağın ucundan kopardım gücünü oraya vermemesi için. Doğru mu yaptım bilemiyorum.
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Hiç gerek yoktu.

 6. Ceyhun, İstanbul dedi ki:

  Dün bir arkadaşımın bahçesinde farklı bir ot ile uğraşırken kaynana dilinin dikenleri koluma battı. Çıkarmaya çalıştım ama çok küçük olduğu için görünmüyor ve onlarca var. Ne yapmak lazım? Çıkarmasam zararlı olur mu?
  ***
  Cımbızla belki çıkarılabilir. Çıkmazsa zamanla bünye onları bir şekilde halleder.

 7. İnci, Muğla dedi ki:

  Diken batmasına zeytinyağ sürülür.

 8. Orçun, Denizli dedi ki:

  Geçen yıl diktiğim çok büyük olan türden kaynana dili köklenmesine rağmen hiç gelişim göstermedi. Ben de deney amaçlı üstten yatay şekilde biraz kestim. Bakalım gelişim olacak mı diye. Sizce yanlış bir uygulama mı?
  ***
  Evet yanlış yaptınız. O yaptığınız şey bir şey değiştirmez. Şartlar uygunsa ne olursa olsun gelişim gösterecektir. Haziranda eğer yeri havadar ve güneşli ise mutlaka gelişime başlar. Haziran sonunda itibaren sulamayı arttırmalısınız. Havadar ortam şart.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)