Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları

Kuluçka makinelerine kaz yumurtası koyan acemi kişiler tavuk yumurtalarında olduğu gibi bakım yapar ve sonuç bekler. Ama ne yazık ki civcivlerin çoğu acemilik yüzünden yumurtadan çıkamaz ve telef olur giderler. Çünkü civciv yumurta içinde gelişimini sağlıklı olarak tamamlasa bile civcivlerden bazıları yumurtadan çıkamayarak içeride havasızlıktan ölüyor.

Tavuklar ve hindiler için anlatılan bilgiler kazlar için aynı şekilde geçerli değildir. Yumurtaların diziliş pozisyonunda, ısıda ve hava nemi oranlarında ufak tefek farklılıklar var. Kuluçka makinesinde kaz civcivi üretmek ciddi bilgi ve tecrübe istiyor, tecrübeli kişilerin yardımını istiyor.

Yumurtalardan çıkan kaz civcivleri

Bugün şöyle bir soru geldi:
Ben kuluçka makinesi aldım. Kaz yumurtası koydum ve 30 günü geçmesine rağmen %30’luk verim aldım. Yumurtaların büyük bir kısmını kırdığımda kafası, gözü oluşmuş ceninler vardı. Gelişimlerini tamamlayamamışlardı. Çıkanların bir kısmı da boynu bükük ve de ters dönüyordu. Öyle olanlar öldü. Sorun nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap: Soruyu yazan kişinin kazlarının türü veya ırkı hakkında bilgisi var mıydı? Bunu belirtmemiş. Çünkü tüm kazlarda kuluçka süresi aynı değildir. 28 ila 35 gün arasında değişir. Çok iri yapılı olan kaz ırklarında 35 gündür. Belki de farklı kaz yumurtalarını makineye koymuştur. Dolayısıyla bazılarının günü dolmadığı halde 30 günde acele edip yumurtaları kırmış olabilir.

Sanıyorum makinede kaz yumurtaları için daha yüksek nemlilik sağlamış ama ısı derecesi düşük kalmıştır. Problem bu hatası yüzünden olmuş da olabilir. Ayrıca, gereğinden fazla nemlilik civcivlerin yumurtaların içinden çıkamamasına neden olur. Şöyle ki, yumurta içindeki hava boşluğu yüksek nem yüzünden hiç gelişmez ve sonuçta son günde civcivin başının serbest kalacağı bir hava boşluğu mümkün olmaz.

Yumurtadan yavaş çıkarlar

Acele etmeyin, paniğe kapılmayın. Yumurta çatlar çatlamaz civcivler hemen çıkmıyor. Yavaş yavaş çatlak genişler. Genişledikçe civcivin kasları daha geniş hareket imkanı bulur ama hareket etmede aceleci değildirler. Hasta ve halsiz gibi saatlerce beklemeleri normaldir. Bazen yumurtadan çıkma 24 saati bulur. Kazlarda böyledir. Müdahale etmeyin. Hayvanları rahatsız etmeyin.

Kaz civcivlerinin yumurtayı delememe problemi ve çaresi

Ne kadar dikkat ederseniz edin bazen kaz yumurtalarından bazılarında kabuk delinememe / çatlayamama sorunu olur. Yumurtaların çoğunun çatladığı gün birkaç saat sonra hâlâ hiç çatlamamış yumurtalar varsa, onları sarsmadan alıp kulağınıza yapıştırın ve dinleyin. İçeriden pıt pıt sesleri geliyorsa yumurtanın geniş uç kısmına küçük bir delik açın. Sonra yumurtayı durduğu pozisyonun aynısında duracak şekilde yerine koyun (son üç günde yumurtalar çevrilmez, hep aynı şekilde kalmalılar).

Nasıl deleceksiniz?

1- Işıkla kontrol edin (⇒ yardımcı konu). Yumurtada civcivin gagasına yakın herde boş yer tespit edin. Kan damarları da olmamalı.

2- Tam o noktadan delik açın. Yıldız tornavida kullanın. Çevire çevire çok hafif bastırarak, çok yavaş hareketlerle delik açmaya çalışın. Delik açılınca içeriye rahatça oksijen girer ve civciv rahatça nefes alır. Sonra yumurtayı tekrar sıcak yerine bırakın. Artık civciv rahatça oksijen alıyor ve kurtulmuştur.

3- İki üç saat içinde civcivin gücü iyice yerine gelir ve açtığınız deliği genişletir. Siz pek yardımcı olmayın. Ancak iş uzun sürüyorsa kabuktan çok küçük bir iki parça kaldırın. Elinizle sıkıp gevşeterek, ama iç zara hiç zarar vermeden çatlağın ilerlemesini sağlayın. Bu sayede civciv kedisini birkaç saat içinde kabuklardan çıkaracaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Adem Y. -Antalya dedi ki:

  Benim de kazlarım var. Kuluçka makinası aldım. Günü gelen civcivler çıkıyor. Çıkmayan yumurtaları kırıp baktığım zaman civciv oluşmuş fakat işkembesi dışında ve ölü. Bu neden olabilir?
  ***
  Bu problem için kesin ve net bir sebep söylenemez. Şu sayfadaki bilgileri okumalısınız: https://azbitki.com/yaygin-kulucka-problemleri

 2. İsimsiz dedi ki:

  Gaz yumurtadan çıktıktan sonra yemek için ne vermeliyiz?
  ***
  Normal civciv yemi olabilir. Haşlanmış yumurta sarısı, doğranmış ıspanak ve marul gibi yeşillikler. Kırlık yerlerden, tarla kenarlarından, boş arazilerden ısırgan otu bulabilirseniz kaz palazlarına bol bol verin. Bu ısırganları önce elma sirkesi karıştırdığınız suda bekletirseniz yapraklara yapışık olma ihtimali olan zararlı şeyler ayrılıp suya geçer. Bir iki saat sonra ısırganları yıkayın kazlara verin. Kars’ta kaz civcivlerine ısırgan otunun çok faydalı olduğunu söylüyorlar.

 3. Erkan Öztürkan dedi ki:

  Kaz yumurtalarım çok çamurlu. Makinaya öyle koysam sıkıntı olur mu?
  ***
  Aslında yumurtaları yıkamak hiç iyi değil ama çamurlu olması daha kötü. Makine içinde çeşit çeşit bakterilerin artmasına sebep olur. Sabunsuz temiz su ile yıkayın ve kurulayıp makineye koyun.

 4. Mehmet K. -Konya dedi ki:

  Kazın altına tavuk yumurtası konur mu?
  ***
  Bunun cevabını bilmiyorum ama hiç tavsiye etmem. Konu ile ilgili olarak şu sayfayı okuyabilirsiniz: https://azbitki.com/kulucka-tavugun-altina-baska-hayvan-yumurtalari-koymak

 5. Sayım, Karaman dedi ki:

  Kaz yumurtalarım 37 gün oldu çıkmadı. Kırdım. Çok pis kokuyordu. 30 yumurtadan 20 tanesi böyle çıktı.

 6. İsa, Samsun dedi ki:

  Üç dişi iki erkek kazım var. Kuluçka sonucunda yumurtaların yarısı boş çıkıyor. Acaba neden boş çıkar?
  ***
  Ya yumurtalar dölsüzdür ya da kuluçka için çok uzun süre saklıyorsunuzdur. Belki de saklama koşullarınız, yumurtalara yaptığınız sarsmak veya yıkamak gibi muameleler yüzünden içindeki embriyo saklama süresi içinde ölüyordur. Şu sayfayı dikkatle okuyun: Kuluçka için yumurtaların seçimi, biriktirilmesi, saklanması

 7. Murat, İstanbul dedi ki:

  Kaz yumurtalarım 28 günlük oldu. Yumurtanın dışında nemlenme ve kötü koku var. Dikey şekilde kuluçkada viyolde dönüyor. Islatma vb gibi şeyler yapmadım.
  ***
  Bunlar gösteriyor ki ısı yeterli değil. Havalandırma yok. Sürekli dikey şekilde viyolün dönmesi başka bir hata. 28 gün boş yere uğraşmışsınız.

 8. Armi, Manisa dedi ki:

  Kuluçkadan yavru çıkarımı yapıyorum. Günü tamamlayan yavrular yumurtayı kıramıyor. Kendim kırarak müdahale ettiğimde yavru yaşıyor ama kafası balon gibi şişmiş halde oluyor. Bunun sebebi neden olabilir?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Zamanla geçiyorsa problem yok demektir.

 9. Acar, İzmir dedi ki:

  Kazım gurk oldu ve ben onun altına yumurtalarını suyla yıkayıp koydum. Acaba civciv çıkar mı?
  ***
  Yıkamak çok yanlış ama deterjan filan kullanmadıysanız tehlike fazla büyük değil. Sonuç ne olur bilmiyorum. Bir daha bu hataya düşmeyin.

 10. Ahmet, Antalya dedi ki:

  Yaklaşık 2 aydır kazlarımız yumurtluyor. 1 ay önce yaklaşık 56 tane yumurta makineye koydurduk bu işle uğraşan bir yere. Ama yumurtaların hepsi dölsüz olduğu için 20. günde geri verdiler. Döl verimini nasıl arttırabiliriz?
  ***
  Dişi ve erkek kazları karışık besliyorsanız o kadar fazla sayıdaki yumurtaların tümünün dölsüz olması imkansız. İki ihtimal var: Biri siz yumurtaları yanlış koşullarda tutmuş veya fazla bekletmişsiniz ve embriyolar ölmüş. Diğer ihtimal ise onların makinesinde sorun vardı ve size yalan söylediler. Hatta makineye koymayı ya da makineyi çalıştırmayı unutmuş bile olabilirler. Yani yumurtaların içinde embriyo büyüyor mu, onuncu günde anlaşılır. 20 gün boş yere elektrik harcayıp sonra size yumurtaları iade etmeleri saçma.

 11. Serhat Özmen dedi ki:

  Kazlarımın 31. günü ve hava boşluğundan ışık tuttuğunda hava boşluğu bile gözükmüyor ve yumurtalarım ve anaç kazım çok kötü kokuyor. Nedeni nedir ya da ne yapmam gerek?
  ***
  Şu an için nedeni hakkında bir şey diyemem yani şimdilik bu konuda pek bilgim yok. Işıkla kontrolü 10. ve 12. günler arasında yapmalı ve dölsüz yumurtaları ayırmalıydınız.

 12. Yaşar dedi ki:

  Benim 2 tane dişi kazım var. Gurk yattılar. Bugün 46 gün oldu civciv çıkmadı. Neden olur acaba?
  ***
  Erkek kazdan bahsetmemişsiniz galiba yok. Bu durumda yumurtalar dölsüz olacağından onlarda civciv emriyo gelişimi olmaz.

 13. Zeyno, Aksaray dedi ki:

  Üç gün önce bir kaz civcivi çıktı bekliyorum hala bir gelişme yok. Hepsi birden mi çıkar yoksa önce yumurtlanan yumurta önden çıkar mı?
  ***
  Nasıl yaptınız bilmiyorum. Kazınız kuluçkaya yattığı zaman yumurtlamaya devam etmişse, aralarında kaç gün varsa ona göre yumurtadan çıkış günleri de ona göre değişir. Yumurtaları ayrı bir yerde saklamalı ve kaz kuluçkaya yattığı zaman hepsini aynı günde altına koymalıydınız.

 14. Murat, Düzce dedi ki:

  Farklı zamanlarda 3 tane kazımız gurk oldu. Koyduğumuz yumurtaların hepsi dölsüz çıktı. iki sefer kuluçka makinasına koyduk yine hepsi dölsüz çıktı. Kazların çiftleştiğini görüyoruz. Gurk yatmaya başladığı gün diğer kazlardan çıkan yumurtalardan koyduk belki saklama koşullarımızda sıkıntı vardır diye. Yine olmadı. Sorun ne olabilir?
  ***
  Galiba her şeyi denemişsiniz. Acaba yumartaları sarstınız mı? Kaz yumurtaları büyük ve ağırdır. Böyle olunca sarsıntılarda tavuk yumurtalarından daha kolay zarar görür. Hiçbir şekilde sarsmamak gerekir. Muhtemelen bu konuda da hatanız yoktur ama yine de yazmak istedim.
  Diğer faktörler:
  Kazların yaşı. En verimli dönem 2 ve 3 yaşlarıdır. Özellikle erkek kazların 2 yaşından genç olmamaları gerekir.
  Hareketlilik önemlidir. Sürekli dar alanda olmaları, uzunca gezi, yüzme hatta küçük çapta uçma aktivitelerinin hiçbiri yoksa dişi kazların yumurtalarının döllülük oranı çok düşük olacaktır.
  Bolca taptaze yeşillik yemeleri önemlidir. Karslılar ısırgan otunun kazlara çok iyi geldiğini söyler, civcivlere bile yedirirler.
  Gün ışığı süresi döllü yumurta verimi için çok önemlidir. En iyi zaman kış mevsiminin ikinci yarısı ve bahar başı dönemleridir. En geç haziran başına kadar. Gündüz süresinin fazla uzun olması döllü yumurta verimini fena düşürür. Sıcaklık da önemli. -2C derece ve daha fazla soğuk, ayrıca 25C derece ve daha fazla sıcak: Bu fazla soğuk ve fazla sıcak dereceler gün içinde ne kadar uzun sürüyorsa döl tutma o nispette azalır.
  Dişi kazlara gereken erkek kazların sayısı: İri yapılılarda 3-4 dişiye 1 erkek kaz, fazla iri olmayan, orta cüsselilerde ise 6-7 dişi kaza için 1 erkek kaz yeterlidir.
  Yemlerinde mikotoksin adlı toksik maddeler olması döllü yumurta oluşmasını engeller. Yani yiyeceklerin küflü olmaması gerekiyor. Ya da küflenmeye yüz tutmuş gibi bayat olmamalıdır. Buğday, mısır vesaire yemlerin rutubetsiz, kupkuru yerlerde tutulması gerekir.
  Dengeli beslenme, doğru beslenme hem dişi hem erkek kazlarda döllü yumurta için önem taşıyor. Ayrıca, erkek kazalarda E vitamini eksikliği olmaması için gereken yiyecekleri yedirmeli ya da özel vitaminler vermelisiniz. E vitamini yumurtaların doğru yapılanması için dişi kazlara da gerekiyor. Öte yandan E vitamininin işe yaraması için Selenyum elementinin de olması gerekiyor. Her şey tam olsa ama çinko elementi eksikliği olsa bu sefer dişi üreme hücresine ulaşması ve hücre zarından içeri girmesi gereken spermlerin hareketi ve gücü düşer. Yani kısaca yiyecek çeşitliliği, gıda çeşitliliği, zengin yem çeşitliliği gerekir.
  Not:
  Bu konularda beni uzman sanmayın. Sorunuz üzerine dış kaynaklardan araştırdım ve birkaç bilgiyi dilimize tercüme ettim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.