Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları

Kuluçka makinelerine kaz yumurtası koyan acemi kişiler tavuk yumurtalarında olduğu gibi bakım yapar ve sonuç bekler. Ama ne yazık ki civcivlerin çoğu acemilik yüzünden yumurtadan çıkamaz ve telef olur giderler. Çünkü civciv yumurta içinde gelişimini sağlıklı olarak tamamlasa bile civcivlerden bazıları yumurtadan çıkamayarak içeride havasızlıktan ölüyor.

Tavuklar ve hindiler için anlatılan bilgiler kazlar için aynı şekilde geçerli değildir. Yumurtaların diziliş pozisyonunda, ısıda ve hava nemi oranlarında ufak tefek farklılıklar var. Kuluçka makinesinde kaz civcivi üretmek ciddi bilgi ve tecrübe istiyor, tecrübeli kişilerin yardımını istiyor.

Ayrıca, ne kadar dikkat ederseniz edin bazen kaz yumurtalarından bazılarında kabuk delinememe / çatlayamama sorunu olur. Yumurtaların çatladığı gün birkaç saat sonra hâlâ çatlamamış yumurtaları sarsmadan alıp kulağınıza yapıştırıp dinleyin. İçeriden pıt pıt sesleri geliyorsa yumurtanın geniş uç kısmına küçük bir delik açın. Sonra yumurtayı durduğu pozisyonun aynısında duracak şekilde yerine koyun (son üç günde yumurtalar çevrilmez, hep aynı şekilde kalmalılar).
Siz deldikten birkaç saat sonra çatlak büyümüyorsa iş size kalmıştır. Yumurta zarına zarar vermeden geniş uç kısmından kabuğun az bir kısmını soyacaksınız.

Bugün şöyle bir soru geldi:
Ben kuluçka makinesi aldım. Kaz yumurtası koydum ve 30 günü geçmesine rağmen %30’luk verim aldım. Yumurtaların büyük bir kısmını kırdığımda kafası, gözü oluşmuş ceninler vardı. Gelişimlerini tamamlayamamışlardı. Çıkanların bir kısmı da boynu bükük ve de ters dönüyordu. Öyle olanlar öldü. Sorun nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Mert Bey’in kaz yumurtalarında daha büyük sorunlar olmuş. Kendisine cevap verebilecek düzeyde bilgiye ve tecrübeye sahip olan kişiler varsa aşağıya yazabilirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Kaz yumurtalarından civciv çıkamama sorunları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Adem Y. -Antalya dedi ki:

  Benim de kazlarım var. Kuluçka makinası aldım. Günü gelen civcivler çıkıyor. Çıkmayan yumurtaları kırıp baktığım zaman civciv oluşmuş fakat işkembesi dışında ve ölü. Bu neden olabilir?
  ***
  Bu problem için kesin ve net bir sebep söylenemez. Şu sayfadaki bilgileri okumalısınız: https://azbitki.com/yaygin-kulucka-problemleri

 2. İsimsiz dedi ki:

  Gaz yumurtadan çıktıktan sonra yemek için ne vermeliyiz?
  ***
  Normal civciv yemi olabilir. Haşlanmış yumurta sarısı, doğranmış ıspanak ve marul gibi yeşillikler. Kırlık yerlerden, tarla kenarlarından, boş arazilerden ısırgan otu bulabilirseniz kaz palazlarına bol bol verin. Bu ısırganları önce elma sirkesi karıştırdığınız suda bekletirseniz yapraklara yapışık olma ihtimali olan zararlı şeyler ayrılıp suya geçer. Bir iki saat sonra ısırganları yıkayın kazlara verin. Kars’ta kaz civcivlerine ısırgan otunun çok faydalı olduğunu söylüyorlar.

 3. Erkan Öztürkan dedi ki:

  Kaz yumurtalarım çok çamurlu. Makinaya öyle koysam sıkıntı olur mu?
  ***
  Aslında yumurtaları yıkamak hiç iyi değil ama çamurlu olması daha kötü. Makine içinde çeşit çeşit bakterilerin artmasına sebep olur. Sabunsuz temiz su ile yıkayın ve kurulayıp makineye koyun.

 4. Mehmet K. -Konya dedi ki:

  Kazın altına tavuk yumurtası konur mu?
  ***
  Bunun cevabını bilmiyorum ama hiç tavsiye etmem. Konu ile ilgili olarak şu sayfayı okuyabilirsiniz: https://azbitki.com/kulucka-tavugun-altina-baska-hayvan-yumurtalari-koymak

 5. Sayım, Karaman dedi ki:

  Kaz yumurtalarım 37 gün oldu çıkmadı. Kırdım. Çok pis kokuyordu. 30 yumurtadan 20 tanesi böyle çıktı.

 6. İsa, Samsun dedi ki:

  Üç dişi iki erkek kazım var. Kuluçka sonucunda yumurtaların yarısı boş çıkıyor. Acaba neden boş çıkar?
  ***
  Ya yumurtalar dölsüzdür ya da kuluçka için çok uzun süre saklıyorsunuzdur. Belki de saklama koşullarınız, yumurtalara yaptığınız sarsmak veya yıkamak gibi muameleler yüzünden içindeki embriyo saklama süresi içinde ölüyordur. Şu sayfayı dikkatle okuyun: Kuluçka için yumurtaların seçimi, biriktirilmesi, saklanması

 7. Murat, İstanbul dedi ki:

  Kaz yumurtalarım 28 günlük oldu. Yumurtanın dışında nemlenme ve kötü koku var. Dikey şekilde kuluçkada viyolde dönüyor. Islatma vb gibi şeyler yapmadım.
  ***
  Bunlar gösteriyor ki ısı yeterli değil. Havalandırma yok. Sürekli dikey şekilde viyolün dönmesi başka bir hata. 28 gün boş yere uğraşmışsınız.

 8. Armi, Manisa dedi ki:

  Kuluçkadan yavru çıkarımı yapıyorum. Günü tamamlayan yavrular yumurtayı kıramıyor. Kendim kırarak müdahale ettiğimde yavru yaşıyor ama kafası balon gibi şişmiş halde oluyor. Bunun sebebi neden olabilir?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Zamanla geçiyorsa problem yok demektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.