Kentia (Howea forsteriana)

Kentia içmekân süs palmiyelerinden, eskiden beri en gözde olanıdır. Yapraklar dik yukarı gelişip çevreye pek dağılmaz ve fazla alan kaplamaz.

Arecaceae (Palmiyegiller) familyasının Howea cinsinin sadece iki türü var. Avustralya’nın doğusunda Lord Howe Adası’nda endemiktirler. Bunlardan Howea forsteriana bütün dünyaya süs bitkisi olarak dağılmıştır. İçmekanlarda yetiştirilmeye çok uyumludur. Kentia ismiyle tanınır.

Kentia palmiyesi

Kentia (Howea forsteriana)

Sadece tohumla yetiştirildiği için ve başka memleketlerde pek tohum vermedikleri için endemik olarak yetiştiği Howe adasındaki kentia palmiyelerinin tohumları toplanıp ticareti yapılır. Bu sebeple kentialar anavatanında tükenme tehlikesi altındadır. Tohumların olgunlaşması 3-4 yılı buluyor. Bunlar devamlı toplanıp alınır. Tohumların yere düşüp çimlenme imkanı olamıyor.

Özellikleri

Kentia yaprakları güçlüce yukarı doğru dik uzar. Yaprakların gelişimi tamamlanınca az açı ile yanlara eğilir. Fazla eğilmez. Yaprak saplarındaki ince uzun yaprakçıklar gelişim tamamlanınca zarifçe eğik, uçlardan sarkıcı hale gelir.

Habitat

Howe adasında kentia palmiyeleri alçak kesimlerde yaşar. İklim tropikal – subtropikal özelliklidir. Kışın 15C dereceden soğuk olmayıp yazın aşırı sıcaklar asla görülmez. Rekor sıcaklık 29C olarak kaydedilmiş. Bu sebeple kentialar aşırı sıcak yazları olan yerlere pek uygun değildir. Ancak 5 yaşını geçmiş fidanlar uyum sağlayabilir.

Açıkta yetiştirilmesi, iklim uyumluluğu

Aşırı sıcaklara ve şiddetli yakıcı güneşe dayanamadığı için Ege – Akdeniz sahil kesimlerinde bahçe bitkisi olarak tavsiye edilmez. Akdeniz bölgesinin alçak kıyı kesimlerinde kuzeye bakan cephelerde ya da ağaç gölgelerinde yetiştirilebilir. 5 yaşını aşan fidanların güneşe, sıcağa ve soğuğa dayanıklılıkları artar. Onun için 5 yaşına gelinceye kadar kentia palmiyelerini saksıda yetiştirip aşırı güneşten ve fazla soğuktan korumalısınız.

Kökleri ve gövdesi sağlamlaşmış kentialar kışın uzun sürmemek şartıyla en fazla -6C dereceye kadar soğuğa dayanır. Yine de dikkatli olunmalıdır. İstanbul’da hastane, otel gibi devamlı ısıtılan binaların dışına, hemen önüne, kuzeyli rüzgarları almayan cephelerine dikilirse kışın soğuktan etkilenmez (özellikle gövdesi sağlamlaşmış, 5 yaşını geçmiş fidanlar). Ayrıca yaz başında dikilmeleri gerekiyor ki önce kökler toprağına alışsın. Sonra da kış soğuklarına yavaş yavaş alışabilsin.

Evde, Ofiste kentia yetiştirilmesi

Çok yavaş gelişirler. Hızlı gelişimi hem çok havadar, hem biraz güneşli, hem şiddetli aydınlık yerlerde mümkündür. Bu şartlarda 10C derece serinde bile gelişime devam edebilirler. Fakat yavaş gelişimi daha iyidir. Önemli olan şey güzelliğinin bozulmadan bir köşede durmasıdır. Aşağıdaki bilgileri bu bağlamda dikkate alın.

Güneş ve hava nemi ihtiyacı

Yeni satın aldığınız kentialar eğer mevsim yaz ise ve eğer direkt güneş alacağı yerde tutarsanız şiddetli güneşten bozulurlar. Güneşi sevdiği halde bunlar hızlı büyüsün diye filtrelenmiş güneş veya özel ışıkta büyütülüyor. İlk aldığınızda güneşe yavaş yavaş alıştırmalısınız. Alıştıktan sonra bile 5 yaşına gelene kadar yaz boyunca öğle civarı güneşinden koruyun. Direkt güneş kentianın sağlıklı gelişimini sağlar. Fakat yavaş yavaş alışması lazım. Eğer hızlı gelişim istiyorsanız yaz boyunca güneşi filtrelemelisiniz. Sık sık da esinti alması lazım. Böylece daha hızlı büyür.

Havası çok kuru olmayan yerlerde hava nemi için özel bir şey yapmaya gerek yok. Sadece yaz boyunca çok sıcak günlerde ara sıra su fısfıslayarak günün ısı birikiminde kurtulmasını, serinlemesini sağlayın. Havası kuru yerlerde ise yaz boyunca » havayı nemlendirme sayfamda anlattığım yollardan birini mutlaka sağlamanız ve ara sıra yapraklara su fısfıslamanız şarttır. Kışın ev içi hava nemi yeterli.

Toprak, gübre

Kentya topraıı hafif asitli olursa daha sağlıklı gelişir (pH 6.1 – 6.5 arası).  Gerçi hafif alkalinli topraklarda hiç sorun olmuyor. Fakat eğer toprak asitli değilse doğal gübreler toprağın alkalinliliğini daha da yükseltip yaprakların sararmasına sebep olacağından dolayı kentia palmiyesine tavsiye edilmez. Saksılarda iç mekânlarda toprağa havadarlık ve daha fazla su süzdürebilirlik özelliği sağlanmalı. Yoksa kök çürümesi olur. Saksıda yetiştirmek için en iyi toprak suyu iyi süzdüren ve organik besleyiciliği iyi olan karışımdır:

5 ölçü humuslu iyi bir bahçe toprağı + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Diğer tavsiye: Güvenilir marka, hafif asitli, lifli hazır toprağa 1/5 oranında ponza taşı karıştırın.

Eğer topraktan, pH durumlarından anlıyorsanız koyun/keçi gübresi veya solucan gübresi ile toprak karışımı yapabilirsiniz. Zira kentia en iyi gelişimi doğal besleyiciliği olan toprakta gösterir. Bu karışımlarda pH seviyesi 7.8’i geçmemeli.

Sulama ve besin verme

Su iyice dinlendirilmiş, tortusundan arınmış olmalı. Yazın toprak biraz kurudukça, kışın biraz daha fazla kurudukça sulamalısınız. Sıcak yaz günlerinde yeri devamlı esintili ise toprak yüzeyi hafiften kurudukça sulayın. Bu tavsiyelerin dışında fazladan sulamak köklerde ve yapraklarda hastalık yapacaktır.

Besin vermeyi yazın her iki-üç sulamada bir, kışın iki ayda bir yapın. Özel palmiye besini bulursanız en iyisi budur. Yoksa genel kullanım besin, afrika menekşesi besini, orkide besini verebilirsiniz.

Saksı değiştirme

Kentialar ihtiyacından küçük saksılarda yetiştirilir. Böylece kök çürüme riskleri azalır. Kökleri saksıda sıkı yumak oluşturmadıkça saksı değiştirmeyi düşünmeyin. Zamanı geldiğinde çok az farkla biraz büyük saksıya aktarın. Saksı değiştirmeyi ilkbahar ortasında yapmalısınız.

Tohumdan yetiştirilen kentiya palmiyeleri bir saksıda iki-üç fidan olarak satılır. köklerine zarar vermeden ayırabilirseniz her birini ayrı saksıya dikin. Saksı büyüklüğü köklerin zar zor sığacağı kadar olmalı. Yoksa çürütürsünüz.

Budama

Eskiyen, bozulan yaprakları bozulmalarına göre derece derece kısaltın. Hemen tam dipten kesmeyin. Kentiya palmiyesi tek gövde olarak uzar gider. Çok uzadı kısaltayım mı diye düşünüp gövdeyi keserseniz ölür. Tepenin köklendirilmesi de mümkün değildir. Yan filiz verme, kökten sürgün verme özelliği yok.

Çoğaltılması

Kentia sadece tohumla çoğaltılır. Tohumlar havadar toprakta, hafif serinde çimlenir. Yaz sonu, sonbahar başı gibi tohumlar açık havada 1-2cm derine gömülür. Güneşin ısıtacağı hem esintili bir yerde tutulup sık sık sulanmalıdır. Tohumların çimlenmesi gelecek bahara kalabilir. Çimlendikleri zaman eğer hava çok sıcaksa direkt güneşten korumalısınız.

Problemler

Kökleri ani ısı değişimine hassastır. Yazın kentia palmiyenizi dışarı koyacaksanız baharda acele etmeyin. Gece ısısı 12C dereceden daha düşük olmayacağı günleri bekleyin. Sonra tekrar içeri alacağınızda kesinlikle sonbahar serinlerinin başlamasını beklemeyin. En geç eylül ortasında içeri almalısınız. Eğer dışarda serine adapte olmaya başlarsa sıcak-havasız eve aldığınızda şoka girer ve bozulmaya başlar.

Yer değişimlerinde önceden toprağın kurumasını bekleyin. Yeni yerine götürünce ilk on gün hiç sulamayın.

Yakıcı güneşe alışık olmayan kentia yazın sıcakta aniden direkt güneşe maruz kalırsa yapraklar yanar, bozulur.

Gereğinden büyük saksılara dikilmesinde kentianın gelişimi durur. Bunun üstüne bir de toprağın havasız olması ya da devamlı ıslak kalması sonucu kökleri çürür.

Esintisiz-havasız yerlerde yapraklarda mantar hastalıklar oluşacaktır. Hastalık genelde yapraklarda noktalar şeklinde oluşur. Mutlaka sık sık açacağınız bir pencere yakınında tutmalısınız. Gereksiz sulamalar hastalıkların başlıca sebebidir.

Her çeşit bitki bitleri kentialara dadanabilir. Bunların tahribatlarını mantar hastalıkları takip eder. Devamlı iyi gözlemlemelisiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |


'Kentia (Howea forsteriana)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Naşit Tunçbüker - Mersin dedi ki:

  Kentia ile ilgli sorum su mesela 1000 adet fıdan kargo dahil bana kaça mal olur ogrenebilir miyim?

 2. Naşit Tunçbüker – Mersin dedi ki:

  Kentia ilgili bazı sorularım olacak ben bunları yetiştirmek istiyorum. 1000 adet fıdan bana ne kadar zamanda ulasır, kargo dahil hepsi kaça mal olur?
  ***
  Naşit Bey, 31 mart günü aynı sorunuza cevap vermemiştim çünkü hem bilmiyorum hem benim bitki ticareti ile bir ilgim yok.. Belki birileri ilgilenir cevaplar diye yayımlamıştım ama şimdiye kadar kimse ilgilenmedi. En iyisi büyük fidanlıklara direkt sorun. Örneğin fidanbotanik.com sitesinden onların irtibat telefonunu alarak sorabilirsiniz.

 3. Sinem Ay dedi ki:

  Ben bir hafta önce ketyamın saksısını değiştirdim ama biraz büyük bir saksıya yerleştirdim. Acaba saksısını biraz küçültsem bir sorun olur mu?
  ***
  Eğer toprak havadar yapıdaysa ve daima dışarda tutuyorsanız böyle kalsın. Eğer içerde tutuyorsanız, toprak da pek havadar değilse büyük saksı belki sorun olabilir.

 4. nevfel kütahya dedi ki:

  … …
  ***
  Havasız esintisiz yerlerde gelişme durur. uzun süre devam ederse bitki ölecektir. rüzgar lazım.

 5. Soner Perk dedi ki:

  Kentyamın uzun dalları malesef çürüdü kesmek zorunda kaldım. Boy 2 mt yi buluyordu. Şimdi ise boyu 50 cm. Sürekli yeni dal çıkıyor ancak bu boyu aşamıyor. Boy nasıl uzatılır?
  ***
  Doğru şartlar ve doğru bakım önemli. Güneş lazım. Bitki besini de ayda bir gibi şart.

 6. Seza, İzmir dedi ki:

  Kentia alalı iki ay oldu. 5 _6 yaprağını kaybettim. Õnce yaprakta kahverengi leke oluşuyor sonra bütün yaprak kuruyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Kışın iyi ısıtılan ve pencereleri pek açılmayan esintisiz havasız mekanlara süs bitkisi almamalısınız. Ani değişiklik yüzünden ölümcül şoka girerler. Sık sık açık tutacağınız ve güneş alabilen bir pencere önünde tutmalısınız.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Aynı köke bağlı iki yaprağının( en uzun yaprak) yalnızca iki tarafında sararma ve kahverengileşme var. Büyüteçle baktığımda sorun gözükmüyor. Acaba neden olabilir?
  ***
  Belki o yapraklar ömrünü tamamlamıştır. Belki bakımında hatalarınız vardır. Bu şekilde anlayabilmem mümkün değil. Bakım bilgilerini okuyup aykırı ne yaptığınızı ya da gerektiği halde neleri yapmadığınızı tespit etmelisiniz.

 8. Nevfel, Kütahya dedi ki:

  Kentia camın yanında sadece sabah güneşi alıyor (perdeden süzülerek) ve her gün cam acık havalanıyor. Ancak alt boyu kısa olan filiz yapraklarında sararmalar ve kurumalar mevcut ve yavaş yavaş ilerliyor. Besin gübresi vermeye başladım haftada bir. Acaba doğru mu yapıyorum veya ne yapabilirim başka? Sararan yaprakları budasam olur mu?
  ***
  Hastalık yoksa sararmalar biraz daha ilerleyip cansızlık başlayana kadar bekleyin sonra kesin. Hastalık gibi emareler varsa şimdi kesin. Kentia dipten filiz vermez. Veriyorsa kentia değil, areka’dır. Eğer areka ise dip yavruların sizde bozulmasının sebebi, önceleri sera ortamında her şey (ısı, havalandırma) dört dörtlük yerinde iken coşkun bir şekilde sürgün vermeye başlamış. Sizin evde ise o şartlar olmadığından dolayı körpe sürgünler bozulmaya başlamış. Problem değil. Yeni yerine adapten olduktan sonra, birkaç ay veya bir yıl içinde tekrar yavru vermeye başlar. Ama eğer sizinki kentia ise o küçük yapraklar ana bitkinin en eski yapraklarıdır. Şimdi bozulmaları gayet normaldir.

 9. irfan, istanbul dedi ki:

  Kentia ve Areka akraba bitkiler mi? Çok benziyorlar. Ben bizdekinin hangisi olduğuna karar veremedim. Farkları nedir?
  ***
  Saksıda birkaç kök ise, dipten biraz eşeleyin. Birbirlerine bağlantılı iseler kentia değildir. O tip çoğalma özelliği arekalarda var. Kentialar sadece tohumla çoğaltılır. Bir saksıda birkaç tane ise her biri ayrı tohumdan büyümüştür. Areka ise kökten filizlenerek çoğalır durur. Büyüdüklerinden birbirlerinden ayırarak çoğaltırlar.

 10. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Benim kentiamın köklerinde çürümeler başlamış. Yukarı doğru siyah noktalar oldu. Birkaç yaprağı kahverengi ve sarı renkte. Kuruyan sararan yaprakları kestim. Şimdi ne yapmalıyım?
  ***
  Sanki ölmüş gitmiş gibi. Son çarew dışarda açık havada tutmanızdır. Başka fikrim yok. Havasız esintisiz iç mekanlarda bozuluyorlar.

 11. Esra Çamcı dedi ki:

  Design ofisimde grafik güçlü etkisinden dolayı kentia aldım fakat diblerinde siyah noktalar oluştu. Alırken de vardı bu noktalar. Şu an bitkim yapraklarından sararmaya başladı. Sağlıklı görünmüyor sanki çıtır çıtır yaprakları. Neyi var acaba? Çok sulamıyorum. Bugün komple yıkadım suyunu süzdürdüm odaya geri getirdim. Oda 20 derece geceleri daha soğuk. Ölmüş müdür?
  ***
  Ölmüş olabilir. Günümüz çiçekçilik sektörü ev ve ofis ortamlarında bitkilerin köklerini zehirleyecek nitelikte toprak kullanıyorlar. O topraklar sadece sera ortamlarında geçici olarak işe yarar. Maalesef artık böyle. Sonra insanlar gelip bana soruyor. Yani bu tip şikayetler her süs bitkisi hakkında oldukça fazla. Öyle ki pekçoğunu cevaplayamıyorum. Zamanım yetmiyor maalesef.

 12. Neslihan, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 1 sene önce aldığım kentiayı öğle-öğleden sonra güneşi alan pencerenin yakınında ışık alan ancak direk güneş ışığının değmediği köşeye koydum. Sonbahardan itibaren yapraklarında yanmalar olmaya başladı. Daha çok uç kısımlar ama yaprağın büyük kesimini kaplıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Pencereye yaklaştırın. Direkt güneş almasını sağlayın. Saksısı da güneş almalı ve ısınmalı. Böylece çok sağlıklı yeni yapraklar çıkarır. Sadece mayıs sonu -eylül ortası arasında direkt güneşi öğle saatlerinde almamalı.

 13. Korkmaz, İstanbul dedi ki:

  Kapali havuz kenarinda yasatabilir miyiz? Kentia yi ısik az havalandirma yeterli gelir mi?
  ***
  Şiddetli aydınlık lazım. Ve ayrıca kendi üzerine direkt gelmese bile mekana güneş gelmesi gerekiyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)