Kışın ve yazın mevsimlere göre tavuk bakımı

Tavuk bakımında en çok kış boyunca dikkatli ve özenli olmak gerekiyor. Diğer zamanlarda genelde pek fazla özel gereksinimler olmaz.

Kış bakımı

Tavuklarımızı genellikle ısıtıcı bir alet olmayan kümeslerde ya da ahır, odunluk gibi yerlerde tutarız. Açık havada dolaşmaları gerektiği için kışın daima soğukta kalırlar. Bu şartlara göre bünyeleri güçlü olmak zorunda. Yani ne yiyecekleri çok önemlidir. Açıkta dolaşma şansı olan tavuklar ise kışın çevrede eskisi gibi böcek bulamaz. Protein eksikliği çekerler. Ayrıca hava soğuk olduğu için enerji verici gıdalara ihtiyaçları daha fazla ihtiyaçları var.

Neler yedirmeli?

Enerji ihtiyaçları için kavrulmamış ay çekirdeklerini (ve hatta kenevir) öğütün veya ezin. Bu şekilde yemiyorlarsa haşlanmış patatesle karıştırıp tavuklara yedirin. İçine az miktarda ıslatılmış ekmek karıştırabilirsiniz. Çok fazla soğuk yerlerde buna biraz da tahin karıştırmak iyi olur. Bunlardan başka, tavuklarınız hangi enerji (kalori) veren yiyecekleri seviyorsa onlardan da vermeniz iyi olur. Kavun karpuz çekirdekleri vesaire.

Protein ihtiyaçları için kasaplardan alacağınız et artıklarını, yağlı kenarları verebilirsiniz. Bunu çok severler. Etli yemek artıklarından verebilirsiniz (yalnız çok tuzlu olmamalı). Soya fasulyesiyle hazırlanmış yiyecekler.. Az miktarda ceviz içi.. Ucuza veya bedavaya bulabilirseniz karides, balık vb. deniz mahsulleri tavukların bünyelerini kuvvetleştirir.

Bunlardan başka, her zaman verdiğiniz buğday ve yeşillik de olacak tabii. Temiz su her zamanki gibi önlerinden asla eksik olmamalı.

Saat saat beslenme programı

Sabahleyin enerji veren yiyecekleri buğdayla beraber. Öğle saatlerinde proteinli yiyecekler ve yeşillikler. Akşama doğru enerji verici yiyecekler ve buğday..

Tavuklarınızın karda dolaşmalarını sağlayın.

Kar ve buz içinde dolaşmaları

Kesintisiz sürekli olmazsa hiçbir zararı yok. Bilakis faydası olur. Tavuk bünyesinin daima hareketli olmaya ihtiyacı var. Hareketsiz kalmaları sağlıklarını bozar. Yemleri geniş çevreye, karların içine bile olsa yayın ki gerektiği gibi yeterli sürede gezinsinler.

Donmalara ve tilkilere dikkat

Erzurum gibi soğuk memleketlerde dikkat edin. Su donabilir. Tavuklar su içemezse çok fazla zarar görürler. Her istediklerinde su içebilmeleri lazım. -5C dereceden daha fazla dondurucu soğuklarda ibikler donabilir. Hem tepe ibiklerine hem gaga altı ibiklerine vazelin sürmeniz donmalardan korur. Ligorin gibi ne kadar uzun ibik, o kadar donma riski demektir.

Kışın tilkiler tavuk hırsızlığı yapmada daha inatçı ve daha akıllı olurlar. Sizin aklınıza gelmeyen veya tilkilerin aşamayacağını zannettiğiniz açıkları, yetersiz engelleri onlar hemen görür ve bir şekilde tavukları alıp götürürler.

Kışın tavuk bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuklara kazak

Şaka değil. Soğuğa hiç direnci olmayan ırklara ya da bazı sebeplerden dolayı tüy dökmüş tavuklara çok soğuk memleketlerde koruyucu giysi gereklidir. Kendiniz bile örebilirsiniz. Tığ işi basit modellerle bir iki saatte halledilir.

Kışın da hareketlilik şart

Daima karlarla kaplı yerlerde tavuklarınızın yeterince hareket edebilmeleri için gezip dolaşabilecekleri karsız yerler olmasını sağlamalısınız. İçinde kuru toprak – kül karışımı bulunan toprak banyosu leğenleri her zaman olabilmeli.

Temizlik ve havalandırma

Kışın tavuklar kümeslerde daha fazla vakit geçirdikleri için kümes temizliğine çok daha fazla özen göstermelisiniz. Zemin her gün temiz saman veya talaş yaygısıyla yenilenmeli. Bitler tavuklara en fazla kışın zarar verir. Bu konuda her önlemi titizlikle almalısınız. Hava sıfırın altına düşmedikçe tavuklar soğuğa iyi dayanır. Üşümesinler diye kümeslere sıkı sıkı kapatırsanız kısa sürede çeşit çeşit hastalıklar türer. Kümes her zaman iyi havalandırılıyor olmalı.

Yaz bakımı

İlkbahar geldiğinde enerji verici yiyecekler azaltılıp proteinli-vitaminli yiyecekler ve yeşillikler arttırılmalı ve daha hareketli olmalarına imkan verilimelidir. Bu sayede tavukların hem yumurta verimi artar hem gurk olabilme olasılığı yükselir.

Tavukların sıcakta ağızları açık dolaşmaları

Bir problem değildir. Gurk ve kuluçkada olan tavuklarda daha sık görülür. Bunu bünyelerindeki aşırı ısınmayı azaltmak için yaparlar. Vücutlarında kemik içlerine kadar uzanan hava sistemleri ve hava keseleri var. Sık sık nefes alıp vererek vücutlarındaki ısının hava ile dışarı taşınmasını sağlıyorlar. Ağızlarının açık olması havalandırma sisteminin daha iyi çalışması içindir.

Ağızlarını açık tutmaktan başka, nemli ve serin toprakta eşelenip debelenme suretiyle toprak banyosu yaparak kendilerini serinletmeye ihtiyaçları vardır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)