Kışın ve yazın mevsimlere göre tavuk bakımı

Mevsimlere göre tavuk bakımı farklı uygulamalar ister. Yazın tavuk bakımı basittir. Ama kışın ve ilkbaharda birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Mevsime göre yiyeceklere gelince, ayrı bir sayfada detaylı olarak okuyabilirsiniz:  ⇒ Tavuk yemleri, tavuklara ve civcivlere uygun yiyecekler

Mevsimden mevsime tavuk bakımı

İlkbahar bakımı

Kış sonundan itibaren enerji verici yiyecekleri azaltıp proteinli-vitaminli yiyecekleri ve yeşillikleri arttırın. Ve daha hareketli olmalarına imkan sağlayın. Bu sayede tavukların hem yumurta verimi artar hem gurk olma olasılığı yükselir.

Yumurtlamanın en yüksel verimli olduğu dönem bu dönemdir. Dolayısıyla proteinli, vitaminli, mineralli yiyecek çeşitliliği hayati önem taşır. Yoksa tavukların sağlığı tehlikeye girer.

Yaz bakımı

Yumurtlama sıklığına göre yiyecek vermeyi ilkbahardaki gibi veya biraz daha basitçe devam ettirin. Kümes temizliğine daha fazla dikkat edin. Toprak banyosuna bu dönemde çok daha fazla ihtiyaçları var.

Tavukların sıcakta ağızları açık dolaşmaları

Bir problem değildir. Gurk ve kuluçkada olan tavuklarda daha sık görülür. Bunu sıcak havada bünyelerindeki aşırı ısınmayı azaltmak için yaparlar. Vücutlarında kemik içlerine kadar uzanan hava sistemleri ve hava keseleri var. Sık sık nefes alıp vererek vücutlarındaki ısının hava ile dışarı taşınmasını sağlıyorlar. Ağızlarının açık olması bünyelerindeki havalandırma sisteminin daha iyi çalışması içindir.

Ağızlarını açık tutmaktan başka, nemli ve serin toprakta eşelenip debelenme suretiyle toprak banyosu yaparak kendilerini serinletmeye ayrıca ihtiyaçları vardır.

Sonbaharda tavuk bakımı

Yine ilkbahardaki gibi ciddi bir yemleme rejimi uygulayın. Çünkü bu dönemde tavuk bünyesinde hem tüy değişimi hem kış için yapılanmalar olur. Gıdalarını eksiksiz almaları şart.

Kış bakımı

Bölgenizde kış soğukları ne kadar fazla ise tavuk bakımına o derecede daha ciddi özel göstermelisiniz.

Tavuklarımızı genellikle ısıtıcı bir alet olmayan kümeslerde ya da ahır, odunluk gibi yerlerde tutarız. Açık havada dolaşmaları gerektiği için kışın daima soğukta kalırlar. Bu şartlara göre bünyeleri güçlü olmak zorunda. Yani ne yiyecekleri çok önemlidir. Açıkta dolaşma şansı olan tavuklar ise kışın çevrede eskisi gibi böcek bulamaz. Protein eksikliği çekerler. Ayrıca hava soğuk olduğu için enerji verici gıdalara ihtiyaçları normalden kat kat daha fazladır.

Kış boyunca neler yedirmeli?

Enerji ihtiyaçları için kavrulmamış ay çekirdeklerini (ve hatta kenevir) öğütün veya ezin. Bu şekilde yemiyorlarsa haşlanmış patatesle karıştırıp tavuklara yedirin. İçine az miktarda ıslatılmış ekmek karıştırın. Çok fazla soğuk yerlerde buna biraz da tahin karıştırmak iyi olur. Bunlardan başka, tavuklarınız hangi enerji (kalori) veren yiyecekleri seviyorsa onlardan da vermeniz iyi olur. Kavun karpuz çekirdekleri vesaire.

Protein ihtiyaçları için kasaplardan alacağınız et artıklarını, yağlı kenarları verebilirsiniz. Bunu çok severler. Etli yemek artıklarından verebilirsiniz (yalnız çok tuzlu olmamalı). Soya fasulyesiyle hazırlanmış yiyecekler.. Az miktarda ceviz içi.. Ucuza veya bedavaya bulabilirseniz karides, balık vb. deniz mahsulleri tavukların bünyelerini kuvvetleştirir.

Bunlardan başka, her zaman verdiğiniz buğday ve yeşillik de olacak tabii. Temiz su her zamanki gibi önlerinden asla eksik olmamalı.

Saat saat besleme programı

Sabahleyin enerji veren yiyecekleri buğdayla beraber. Öğle saatlerinde proteinli yiyecekler ve yeşillikler. Akşama doğru enerji verici yiyecekler ve buğday..

Tavuklarınızın karda dolaşmalarını sağlayın.

Kar ve buz içinde dolaşmaları

Kesintisiz sürekli olmazsa hiçbir zararı yok. Bilakis faydası olur. Tavuk bünyesinin daima hareketli olmaya ihtiyacı var. Hareketsiz kalmaları sağlıklarını bozar. Yemleri geniş çevreye, karların içine bile olsa yayın ki gerektiği gibi yeterli sürede gezinsinler.

İçme suyunun donmasına ve tilkilere dikkat

Erzurum gibi soğuk memleketlerde dikkat edin. Su genellikle donar. Tavuklar su içmezse çok fazla zarar görürler. Her istediklerinde su içmeleri lazım. -5C dereceden daha fazla dondurucu soğuklarda ibikler bile donabilir. Hem tepe ibiklerine hem gaga altı ibiklerine vazelin sürmeniz donmalardan korur. Ligorin gibi ne kadar uzun ibik, o kadar donma riski demektir.

Kışın tilkiler tavuk hırsızlığı yapmada daha inatçı ve daha akıllı olurlar. Sizin aklınıza gelmeyen veya tilkilerin aşamayacağını zannettiğiniz açıkları, yetersiz engelleri onlar hemen görür ve bir şekilde tavukları alıp götürürler.

Kışın tavuk bakımında nelere dikkat etmeliyiz?

Tavuklara kazak

Şaka değil. Soğuğa hiç direnci olmayan ırklara ya da bazı sebeplerden dolayı tüy dökmüş tavuklara çok soğuk memleketlerde koruyucu giysi gereklidir. Kendiniz bile örebilirsiniz. Tığ işi basit modellerle bir iki saatte halledilir.

Kışın da hareketlilik şart

Daima karlarla kaplı yerlerde tavuklarınızın yeterince hareket edebilmeleri için gezip dolaşacakları karsız yerler olmasını sağlamalısınız. İçinde kuru toprak – kül karışımı bulunan toprak banyosu leğenleri her zaman hazırda olsun.

Temizlik ve havalandırma

Kışın tavuklar kümeslerde daha fazla vakit geçirdikleri için kümes temizliğine çok daha fazla özen göstermelisiniz. Zemini her gün temiz saman veya talaş yaygısıyla yenileyin. Bitler tavuklara en fazla kışın zarar verir. Bu konuda her önlemi titizlikle almalısınız. Hava sıfırın altına düşmedikçe tavuklar soğuğa iyi dayanır. Üşümesinler diye kümeslere sıkı sıkı kapatırsanız kısa sürede çeşit çeşit hastalıklar türer. Kümes her zaman iyi havalandırılıyor olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Kışın ve yazın mevsimlere göre tavuk bakımı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zuhal, Isparta dedi ki:

  İki tane hindiden bir tanesi kümese girmeyip kümesin tepesine tümüyle. Hindinin dayanacağı sıcaklık derecesini söyleyebilir misiniz?
  ***
  Derece olarak rakam veremeyeceğim ama ABD’nin en kuzey eyaletlerinden karasal iklime sahip ve kışın Isparta’dan daha şiddetli soğuk olan yerlerde hindilerin kış boyunca tamamıyla açık havada kışı sağ salim atlattıkları söyleniyor. Buna göre sorun olmaz denebilir.

 2. Emine, Kütahya dedi ki:

  Bu sene hobi amaçlı tavuk yetiştirmeye başladım ama pek fazla bilgim yok. Tavuklarım için bahçeye tel ile kümes yaptık. Üstü örtülü. Sabah çıkıp akşama kadar dışarıda dolaşıyorlar ve akşam kümese giriyorlar. Yazı böyle rahat atlattık ama kış gelip havalar soğuyunca etrafını branda ile kapattık. Bu yeterli olur mu? Üşümelerini engelleyecek neler yedirebilirim?
  ***
  Sizin orada kışın ne kadar ağır don olayları olduğunu bilmediğim için kesin bir şey diyemem. Zaten her tavuk ırkı soğuğa aynı dayanıklıkta değildir. Ayrıca derme çapma şeylerden kümes olmaz çünkü her türlü tehlikeye açıktır. Yiyeceklere gelince, üşümemeleri için değil, soğuk havada bünyelerinin ve savunma mekanizmalarının dayanıklı olması için gıdalar düşünülmelidir. Şu iki sayfayı okumanızı tavsiye ederim:
  1 ⇒ https://azbitki.com/tavuklara-ve-civcivlere-neler-yedirmeli#kis
  2 ⇒ https://azbitki.com/kumes-tavuk-kumesi

 3. Mustafa Aycan dedi ki:

  Yazın tavukların altı serilmeli mi? Betonda bir şey olur mu?
  ***
  Altlık temizlik için yılın her zamanında olmalı ve sık sık değiştirilip yenilenmelidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.