Kıvırcık tüylü tavuklar

Tavuklarda kıvırcık tüylü olmanın temelde sebebi mutasyonla ilgilidir. Kökeni Asya’dır. Cochin’lerden gelir. Her tavuk ırkında kıvırcık tüylere sahip çeşitler oluşturmanız mümkün. Bunlar süs tavukları olarak değerlendirilir.

Kıvırcık tüylü Cochin bantam

Kıvırcık bir Cochin bantam, fotoğraf: mypetchicken.com

Genel anlamda kıvırcık tüylü terimi Koşin tavuk ırkının kıvırcıklarına aittir. Yani sadece kıvırcık tavuk demekle Cochin kıvırcıkları akla gelir veya bunları kastetmişlerdir. Ama kıvırcık genini herhangi bir tavuk ırkına aktarmak mümkündür. O zaman onlar filan ırkın kıvırcık çeşidi, falan ırkın kıvırcık çeşidi gibi isimler alır.

Nasıl yapılır?

Bunun için kıvırcık bir ırkı kıvırcık olmayan bir ırkla çiftleştireceksiniz. Örnek olsun diye Ligorin diyelim. Herhangi bir kıvırcık tavuk veya horoz ile bir ligorini çiftleştirin. Sonuçta yumurtalardan çıkan civcivler kıvırcık ligorin olur. Fakat bunlar kırmadır. Yani safkan Ligorin değildir. Sonra bu kıvırcık ve kırma ligorinleri normal tüylü ligorinlerle çiftleştirin. Sonraki neslin bazıları kıvırcık, bazıları düz tüylü olur. Ve daha sonraki nesil ligorinlerden bazıları “kıvırcık tam Ligorin” olur. Nesilden nesile tümünün safkan ırk olması için tüy kıvırcıklığı hariç, diğer tüm fiziksel özelliklerine göre damızlık seçmek zorundasınız. Böylece zamanla safkan kıvırcık ligorin tavuğu çeşidini ortaya çıkarmış olursunuz.

Kıvırcık bir turken piliç

Kıvırcık Türken civcivi

Kıvırcık tüylü ırk çeşidi hakkında dikkate almanız gerekenler

Kıvırcıkla kıvırcık çiftleştirmek iyi değildir. Çünkü yeni neslin tüyleri sağlıksız olur. Irk özellikleri de farklı hale gelir. Bu yüzden bir kıvırcığı daima bir düz tüylü ile çiftleştirmek zorundasınız. Kıvırcık özelliği nesilden nesile sürekli bu şekilde devam ettirin.

Kıvırcık Polonya

Kıvırcık Polonya ırkı tavuklar

Verim meselesine gelince.. Kıvırcık tavuklarınızın yumurta verimi ve gurk olmaya yatkınlıklar hangi ırkı kıvırcıklaştırdığınıza bağlıdır. Yani mesela kıvırcık Ligorin’lerin yumurta verimi, kıvırcık Hint’lerin ise gurk olmaya yatkınlığı yüksek olur. Bunun gibi kıvırcık bir RIR tavuğu ise hem yumurta hem et verimi iyi olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.