Kohleria eriantha

Gesneriaceae familyasından Kohleria eriantha türünün Japon küpesi ve komşu çatlatan çiçeği gibi yerel isimleri var. Anavatanı Amerika kıtalarının tropikal iklim kuşağı içinde kalan kısımlarıdır.

Kohleria eriantha yaprakları ve çiçekleri

Fotoğraf: CelySvet.cz

Özellikleri

Gesneriaceae familyasından Kohleria cinsinin ve Achimenes cinsinin bazı türleri birbirlerine çok benzer. Hatta bazı türlerin bilimsel açıdan hangi cinse bağlı olduğunu uzman yetiştiriciler bile dikkate almaz. Ayrıca Kohleria’nın birçok melezleri ve kültivarları türetilmiştir. Pembeli, turunculu, beyazlı pekçok renklerde çiçek açan çeşitleri var.

Kohleria eriantha’nın dalları sarkıcıdır. Biraz yüksek saksılarda dalları her yönden sarkar. Bu şekilde hem kadife yapraklarıyla hem kadife çiçekleriyle çok güzel bir süs bitkisidir. Yaprak iriliği çok değişkendir. Aldığı güneşe, sıcaklık derecesine, hava akımlarına, havanın nem oranına ve toprağının özelliklerine göre değişiyor. Bazen çok küçük ve dar, bazen çok iri ve geniş.. Yeşil renk tonu da tatlı zümrüt yeşilinden kurşuni yeşile çalar soluk yeşile kadar değişiklik gösterir. Yapraklar daima kadife gibidir yani yapraklar kısacık ve sıkça yamuşak tüylerle kaplıdır.

Çiçek açması

Kohleria eriantha türü (ve çeşitleri) ev bitkisi olarak eskiden beri yaygın yetiştirilir. Afrika menekşesinin iyi yetiştiği ortamlarda o da çok iyi yetişir. Fakat daha fazla sıcak ister. Ayrıca onun gibi kolayca çiçek açmaz. Biraz direkt güneşe ve sıcağa ihtiyacı vardır. Hava sıcaklığı ve güneş yeterli olduğu sürece yaz kış sürekli çiçek açar. Kışın sürekli ısıtılan evlerde güneşli pencere önlerinde kışın da çiçek açmaya devam eder. Klasik tür (çiçekleri nar çiçeği renginde olanı) güneş meselesinde fazla inatçıdır. Güneş yetersiz olursa çiçek açmaz.

Yetiştirme, bakım

Kohleria ve benzeri türler güneş ve sıcak isteyen bitkilerdendir. Yalnız, kış ayları dışında güneşi pencere tülü ile filtreleyerek güneş ışınlarının yaprakları fazla değil hafifçe ısıtmasını sağlamanız gerekiyor.

Toprağı hafif asitli, humuslu, iyi besleyici ve fazla havadar olmalı. Toprağa mutlaka ponza taşı karıştırın (3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı).

Sulamaları toprak ıslaklığını yitirip nemliliği de azalınca, çok miktarda su ile yapın. Ayrıca Kohleria için önemli bir mesele bitki besini vermektir. Yaz boyunca düzenli besin vermelisiniz. Sağlıklı olması, yaprak güzelliği ve düzenli çiçek açması için yeterince güneş ve besin takviyesi gerekiyor. Ortalama 20 günde bir ev süs bitkilerine özel sıvı bitki besinlerinin genel kullanım çeşidinden bitki besinini 1 litre suya ne kadar tavsiye edilmişse onun yarı oranında karıştırın ve ortalama 20 günde bir bununla sulayın.

Yaz aylarında can sıkıcı karman çorman bir şekilde uzar gider. Ya da dipten aşırı çoklukta dallanmış olarak sağlıksız gelişim gösterebilir. Çirkin gördüğünüz dalları dipten kesin. Bu dip budamalardan hiç korkmayın. Daha güzel, daha sağlıklı dallar geliştirip daha iyi çiçek açacaktır. Ayrıca dipten çok fazla filiz geliyorsa bir kısmını köreltmenizde yarar var.

Üretim yolları

Kohleria eriantha ve çeşitlerini yaprak çeliği ile, mini rizomları ile ve yazın kökten ayırmayla ya da herhangi bir dalını köklendirerek çoğaltabilirsiniz.

Rizomla üretim

Kohleria (ve benzeri türler) sonbaharda havalar serinlediğinde hem toprak altında hem toprak üzerinde üzeri pul pul çok küçük yapraklarla sıkıca kaplı dallar uzatır. Bunlar aslında rizomdur. Kış boyunca birçok rizom geliştirebilirler. İlkbahara kadar son derece seyrek sulayarak rizomların ana bitki ile irtibatta kalmalarını sağlayın. İlkbaharda çubuk yumruları 5-6cm parçalara ayırın. İki üç gün açıkta beklettikten sonra az bir kısmı güneşi görecek şekilde toprağa dikin. Güneşin ısıtmasıyla hem köklenir hem filizlenirler.

Kohleria rizomu

Kohleria rizomlarını kış içinde ayıracaksanız nemli perlit içinde 5C ile 8C dereceler arası soğuk ortamda 2-3 ay saklayabilirsiniz.

Kökten ayırma ile

İlkbahar ve yaz boyunca Kohleria’ları kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Ayırıp ayrı diktiğiniz köklü dallar ilk günlerde biraz cansız olurlar ama sonra canlanıp hızlıca gelişim gösterirler.

Yaprak çeliğiyle ve köksüz dallarından çeliklerle

Bu usul şiddetli yaz sıcaklarında pek uygun değil ama yine de olur. 18C derece ile 26C dereceler arasında sıcak olan günlerde veya ortamlarda daha iyi sonuç verir. Yaprakları kartlardan değil, henüz yeni olgunlaşanlardan seçin. Dallar ise herhangi dallarından kırıp alabilirsiniz. Aşağıda anlattığım gibi, dikince sulamayın.

Torf veya hazır poşet toprak ile perlit (ya da dişli kum) yarı yarıya oranlarda birbirlerine karıştırın. Aslında en güvenlisi köklendirme toprağı‘dır. Karışım toprağı saksıya doldurun ve güzelce sulayın. Kurumasına kadar bekletin. Tam kurumayacak. Nemliliği orta nemliliğin biraz altına düşmesi yeterli. Sonra çelikleri dikin ve acilen hava almayacağı şekilde bir şeffaf saklama kabına koyup kapağını kapayın. Kap yerine şeffaf torbaya geçirip hava almayacak şekilde bağlasanız da olur. Sabahleyin ilk iki saatinde ya da akşamın son iki saatinde güneş alacağı bir yerde bekletin. On güne kalmaz köklenirler. On gün dolunca akşam saatlerinde açık tutarak toprağın üst yüzeyini çok hafif sulayın. Sabaha kadar açıkta bekletin. Sabahleyin yine kapatın. Bir hafta da bu şekilde bekletince artık çelikleri saksılarına dikebilirsiniz. Bunu yaparken kökleri sakın tutunduğu topraktan arındırmayın.

Yaprak çelikleri için filizler belirene kadar kapalı bakıma devam edin.

* * *

Buradaki bilgiler Kohleria eriantha türü hakkındadır ama yetiştirme, bakım, çoğaltma bilgileri tüm benzeri türler için aynen geçerlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Kohleria eriantha' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gökçe. Gaziantep dedi ki:

  Kohleram maşallah çok güzel büyüdü. Saksısını değiştirdikten iki gün sonra soldu. Ne yapabilirim?
  ***
  Saksı değiştirirken ya kökleri çok rahatsız ettiniz (bu durumda beş on gün içinde yavaş yavaş toparlanmaya başlayacaktır) ya da kullandığınız toprak kökleri yakıp çürüten özellikteymiş (ki bu durumda toprak alt kısmı da çabucak çürür ve geç kalmadan dalların sağlam yerlerinden kesip yeni fideler köklendirmeniz gerekir).

 2. Şehri, İstanbul dedi ki:

  Bu çiçekten evde toprağı sineklendiği için dışarıya bırakılmış, ilgilenilmemiş. İsteyince çiçeği kökünden çıkarıp verdiler. Dışarıda olduğu için yapraklarında salyangoz gezmiş ve yaprakları tozluydu. Hala açmamıs tomurcukları var. Biraz temizledikten sonra kök vermesi için suya koydum. Kökten verdikleri için toprağın altına kök kısmı ne kadar girmeli? Çıkartırken kök kısmının hepsi çıkmadı, kırıldı yani çubuk şeklinde.
  ***
  Köklü bile olsa toprağa diktiğinizde hemen çürüyecektir. Şimdi çürütmeyecek toprak hazırlayana kadar suda beklesin. Torf denen salon bitkilerine uygun hazır topraktan lazım. Çok küçük bir saksıya yetecek kadar miktar yeterli. Bu torf toprağı önce iki gün suda bekletin. Sonra tozlu çamurlu suyunu süzün. Durulayıp tekrar süzün. Tepsi gibi bir şeye yayarak kurumasını bekleyin. Ama tamamıyla kupkuru olmayacak. Orta nemli olması yeterli. Sonra bu orta nemlilikteki toprağı küçük bir saksıya doldurup kohleranızı 6cm kadarlık kısmı toprak altında kalacak şekilde dikin. Toprağı hafifçe bastırın. Sakın sulamayın. Öylece saksısıyla beraber şeffaf bir naylon içine koyun ve hava almayacağı şekilde bağlayın. 25 gün boyunca hiç açmayacaksınız. Çok kuvvetli aydınlık bir pencere yakınında bekletin. Süre dolduğu zaman açın ve oda sıcaklığındaki su ile sulayın. Direkt güneş alabileceği bir yer mümkünse daha iyi. Bu süre içinde çürümezse ve ilkbahara kadar hayatta kalırsa mayıs ayında yukarıda anlatıldığı özellikte toprak karışımı yapın ve bitkiyi köklerini şimdiki toprağından arındırmadan yeni saksısına yeni toprağıyla dikin.

 3. Şehri, İstanbul dedi ki:

  Tekrar merhaba bir önceki soru bana Ait bir sorum daha olacak dediklerinizi yaptım sudayken tomurcuklar da açmıştı. İşlemi yapalı 5 gün oldu ve çiçekler dökülmeye başladı. Bu iyi bir şey mi acaba?
  ***
  Ne iyi ne kötü. Şu an için önemli olan şey köklenip hayata tutunmasıdır.

 4. Can, Bandırma dedi ki:

  Bende bu bitkinin daha minyatür ve ince yapılı bir akrabası olan Achimenes Longiflora var. Ekim ayında artık geçtiği için söküp yumrularını bozulmaması için toprak dolu bir kavanoza koydum. Geçen gün baktığımda taze gibiydiler. Elimde uygun boyutta da bir saksı var. Ekeyim mi yoksa kavanozda kalmasının bir sakıncası olmaz mı?
  ***
  O türü şu an için bilmiyorum. En iyisi yumrulardan bir kısmını orta nemli bir toprağa sulamadan dikin. filizlenecek kısımları toprak dışında kalsın. Güneş alabileceği bir pencerenin yanında tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın. İlkbahara kadar böyle devam edin.

 5. Mihriban, Giresun dedi ki:

  Kohlerila çiçeğim iki kök halinde yana yatık olarak büyüyor. Yaprakları sağlıklı gözüküyor. Ne yapmalıyım acaba? İdeal saksı ebatı ne olmalıdır?
  ***
  Zaten öyle gelişir yani sürünür, sarkar. İdeal saksı ebatları köklerinin zor sığacağı kadar olmalıdır.

 6. Neval, İstanbul dedi ki:

  Kohleria çiçeğimi kızım geçen yıl İzmir’den getirdiğinde küçük bir fideydi. Küçük boy bir saksıya diktim. Hazır poşet toprak kullandım. Serçe parmağım kadarken üstünde tomurcuklar oluştu. Açmamak için direndi. Sanki susuz kalmış gibi cansızlaştı. O sırada saksının kenarlarından yeni sürgünler vermeye başlamış ama kendisi kurudu gitti. Bir senedir böyle. Yeni sürgün vermeye başlayınca o parmak kadar çiçek ölüyor, yenisi geliyor. Camın önünde, sıcak ortam devamlı toprağın kuruluğunu kontrol ederek suluyorum ama 1 parmak boyunu aşamadım. Ne ölüyor ne de beni güldürüyor. Nerede hata yapıyorum?
  ***
  Kohleriaların çeşitleri var. Sizinki gibi inatçıya ben de denk gelmiştim. İlla direkt güneşte ısınacak. Yoksa pek bir şey beklemeyin. Doğu cephe pencerenin tam kenarında birkaç saat sabah güneşi direkt güneş almakla güzel gelişiyor ve birsürü çiçek açıyordu. Sonra turuncu çiçeklisinden bulmuştum. O serinliğe biraz daha uyumluydu. Toprağını daha havadar yapın (havanın sıcaklığı toprağa ve köklere nüfuz edebilsin). Hem saksının hem kendisinin direkt güneşten ısınacağı bir pencere kenarında tutun.

 7. İlkay, İzmir dedi ki:

  Rizom kohleria ektim. Ne kadar surede gelişir acaba? Perdenin arkasından güneş görüyor ve sıcak bir odada.
  ***
  Rizomlar o şartlarda sıcak etkisiyle aktifleşip gelişse bile karanlık yüzünden çelimsizce az bir uzama yapıp yerinde sayarlar. Güneşi direkt alması şart. Sadece temmuz, ağustos, eylül aylarında direkt güneşten koruyun. Ama perde arkasında değil, tül arkasında olacak. Güneşi, güçlü ışığı ve sıcağı çok severler. Ayrıca rizomu şimdi uç kısmı toprak dışında kalacak, direkt güneşten ısınabilecek hale getirin. Oda içi sıcak ise çok hızlı gelişir. Bu arada bir detay daha: Rizomu direkt besleyici toprağa dikmek çok risklidir (çürüyebilir). Şu sayfadaki gibi, ama sırf kum değil kum ile gübresiz besleyicisiz torf toprak ile yarı yarıya karışım yaparsanız çürüme riskini en aza indirmiş olursunuz: Güvenli bir köklendirme usulü

 8. Merve dedi ki:

  Bir arkadaştan kohleria aldım. Bitkim 4-5 kökten oluşuyor. Aldığımda dallar 10-15cm boyunda idi. Benim evde hızla uzadı ancak daha küçük yapraklar açtı. Eski yapraklar ise sarardı, soldu, lekelendi. Çiçek tomurcuk yok. Bitkinin yapraklarına su değdirmiyorum. Bir kere oğlum su sprey yapmıştı hemen kuruladım. Perde arkasından doğu güneşi alıyor. Çiçeğim uzun ince alt yaprakları sağlıksız ve çiçeksiz. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşi direkt almazsa, yapraklar direkt güneşin ısıtıcılığına maruz kalmazsa öyle sağlıksız olur. Bir de perde arkasında saklıyorsunuz. Kohleria güneşi ve sıcağı çok sever. Başka türlü olmaz. Ayrıca soğuk odalarda güneş yaprakları ne kadar ısıtırsa ısıtsın normal gelişmek yerine rizom dallar uzatır. Bunların üstleri sarımsı veya pembemsi renkte pul pul mini yapraklarla kaplı olur. Havalar ısındığı zaman normal güzel yapraklı dallar uzatır. Soğukta uzayan rizom dalları dipten keserek 5cm parçalara bölüp onlardan yeni fideler üretebilirsiniz.

 9. Fadime dedi ki:

  Bu komşu çatlatan çiçeğini nasıl ve nereden bulabilirim?
  ***
  Çiçekçilerde satıldığını hiç görmedim. Meraklıları arasında paylaşılıyor. Çünkü çok hızlı çoğalıyor ve fazlalıkları atmak ya da birilerine dağıtmak zorunda kalıyorsunuz. İnternet ortamında satanlar var. 5 kuruş bile etmeyecek kibrit çöpünden küçük kök parçalarını üstelik sadece tanesini 25 lira ile 70 lira arasında değişen fiyatlardan satıyor kolay para düşkünü heves sömürücü fırsat düşkünleri.

 10. İsimsiz dedi ki:

  Kohlera boyuna uzuyor yan dal vermiyor. Tepesinden budayabilir miyim?
  ***
  Evet iyi olur. Geç bile kalmışsınız.

 11. Emine, Ankara dedi ki:

  Üst taraflarından sürekli açmaya devam ediyor ama alt taraflardan solmaya başlıyor. Solanları budasam yani solan yerin dibinden kessem tekrar açar mı?
  ***
  Evet zaten bu bitki öyle yetiştirilir. Kötüleşen dalları budayacaksınız. Bu sayede yeni dallar uzayacak ve onlar da çiçek açacaklar.

 12. Buse, İzmir dedi ki:

  Çoğaltmak için sadece yaprak yeterli mi?
  ***
  Evet tek başına bir yaprak. Ama uzun sürer. Her zaman başarılı olmaz. Dallarından alıp köklendirmek daha garantili ve daha çabuk sonuç verir.

 13. Gülhan, Denizli dedi ki:

  Kohleriam alt yaprakları sert, tıkır tıkır içe dönükk ve sararıyor. Yaprak koparmakdan uzun dal oldu gitti. Budasam budadığım dalı nasıl dikmem gerek? Susa köklendirilir mi?
  ***
  Uzarken yan dallar vermiyorsa bakımında hatalarınız var demektir. Belki toprağı çok kötü. Belki ışık yetersiz. Yukarıdaki bilgileri okun. Hem doğru bakım şartlarını hem de dalları nasıl köklendireceğinizi öğrenirsiniz.

 14. Nazilli dedi ki:

  Küçük filiz olarak ayırmıştık. Şimdi başka bir evde. Yaprak dipleri kahverengileşmeye başladı. Yapraklar hiç büyümedi.
  ***
  Yukarıdaki bilgileri okuyarak nasıl şartları sevdiğini öğrenin ve buna göre hatalarınızı bulun. Bitkiler odaların havasız, ışıksız, kuytu dip köşe yerlerinde yaşayamaz.

 15. Esra, Ankara dedi ki:

  Bana yengem ekmiş ama kök namına bir şey yoktu. Dalı çok kurudu. Üst tarafı kopartıp suya koydum. Kök salar mı?
  ***
  Olabilir ama daha sağlıklısı hafif nemli toprağa dikip hiç sulamadan 10-15 gün naylon içinde kapalı tutmaktır. Bu şekilde hem çabuk köklenir hem de kökler toprağa uyumlu gelişir. Suda köklense bile toprağa dikince o kökler toprağa uyum sağlayamadan hemen çürüyebiliyor.

 16. Nil, Ankara dedi ki:

  Bu çiçeği çok seviyorum benim de vardı ama soldu. Nasıl tekrar edinebilirim?
  ***
  Satıldığını görmedim. Meraklılar birbirleriyle paylaşıyor. Şansınıza bir tanıdığınızda görürseniz ondan bir dal istersiniz.

 17. Nermin, Zonguldak dedi ki:

  Benim kohleramın yaprakları koyu zümrüt değil de baya bir açık yeşil renkte. Bu çiçeği bir akrabamdan edindim. Onunki göz alıcı koyu zümrüttü. Gün boyu bol aydınlık mutfak camında bakıyorum. Bu farklılığın sebebi nedir?
  ***
  Alkalinli toprak, besleyicisi kalmamış toprak ve fazla süreli direkt güneş.. Bu sebeplerden herhangi biri yaprakların açık renk olmasına sebep olur. Bitki besinleri hem bitkilere faydalıdır hem de toprağın asitliliğini korur. Veya demli çay içine iki damla limon karıştırıp onunla sularsanız toprağa asitlilik kazandırırsınız. 30-40 günde bir defa yapmanız yeter.

 18. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Kohlerialarım ilk önce güzel ve sağlıklı bir şekilde büyüyor, boy atıp yanlarından fideler oluşup onlar da büyüyorlar. Tam her şey yolunda derken bir anda anaç olanın dipte kararma yapraklarında kurumalar oluyor. Bir anda anaçı kaybediyorum. Nerede yanlış yapıyorum?
  ***
  Aynı şey bir zamanlar benim de başıma gelmişti. Sebep toprakla ilgili. Kohleria çok gevşek yapılı havadar toprak ister. Salon bitkileri için olan torf toprak ile ponza taşı karışımı yaparsanız çok sağlıklı ve dayanıklı olacaklardır.

 19. Trabzon dedi ki:

  Dalında hiç kök kalmayan kohleriamı suda köklendirip toprağa diktim ancak bahsettiğiniz gibi kökleri uyum sağlayamadı. Bir dal hala suda toprağa koymaya korkuyorum. Suda köklenmiş olsa dahi çürümemesi için bahsettiğiniz köklendirme işlemini aynı şekilde uygulamalı mıyım?
  ***
  Demek ki kullandığınız toprak nasıl bir şeyse kökleri yakıp çürütüyor. Yazı içinde de dediğim gibi bu tip risklere karşı köklendirme toprağı kullanmak lazım. Köklendirme toprağında bir ay veya ilkbahara kadar kökler toprağa iyice alışsın. Sonra kökleri tutunduğu topraktan hiç ayırmadan esas saksısına doğru bir toprak karışımı ile aktarın.

 20. Sinan, Konya dedi ki:

  Bende aldım kohleria çiçeğinden fakat üst kısmında yapraklarında kararma olmuş. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Yanlış zaman. Bir daha evinize yeni bitki alacaksanız sadece ilkbahar sonu/ yaz başı döneminde alın. Diğer zamanlarda almamalısınız.

 21. Selim, Uşak dedi ki:

  Benim bitkilerim sürekli güneşe doğru eğiliyor. İki tür jester ve persian carpets güneşe doğru eğilmedi. Diğerlerini sürekli döndürüyorum yamru yumru olmasın diye. Benim sorum neden yaprak kıvırıyorlar. Yapraklar kurumuyor ama kıvrım kıvrım eğri büğrü bir şey oluyor. Bir de çok dal yapmıyor elimdeki türler. Tek dalda bir sürü yaprak ilerliyor.
  ***
  Kohleria güneşi ve sıcağı sever. Kışın yeterince sıcak olmayan odalarda hızlıca yapraksız çubuk rizomlar uzatır. Eğer böyle olmadıysa, yapraklar kıvrık ve yumuşak ise kökleri ve dip kısımları çürümüş demektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.