Kohleria eriantha, Japon küpesi

Sevdiği şartlarda iyi bakıldığı takdirde zümrüt yeşili kadife yaprakları ve tatlı kırmızı kadife çiçekleriyle Kohleria eriantha son derece güzel bir salon çiçeğidir.

Familya: Gesneriaceae. Cins: Kohleria. Tür: Kohleria eriantha. Türkçe adları: Japon küpesi ve komşu çatlatan çiçeği. Anavatanı: Amerika kıtalarının tropikal iklim kuşağı içinde kalan kısımları. Kışa dayanıklılık: Mümkün değil. Işık: Yarı güneş veya direkt güneş. Toprak: Nötr (pH 6.5 ila 7.5)..

Kohleria eriantha yaprakları ve çiçekleri

Gesneriaceae familyasından Kohleria cinsinin ve Achimenes cinsinin bazı türleri birbirlerine çok benzer. Hatta bazı türlerin bilimsel açıdan hangi cinse bağlı olduğu uzman yetiştiriciler tarafından pek dikkate alınmaz. Kohleria’nın birçok melezleri ve kültivarları türetilmiştir.

Çiçeklenme dönemi: Kohleria eriantha türü ev bitkisi olarak eskiden beri en yaygın yetiştirilenidir. Afrika menekşesinin yaşayabildiği yerlerde yaşayabilir. Fakat onun gibi kolayca çiçeklenemez. Güneşe ve sıcağa ihtiyacı vardır. Yoksa çiçek açmaz. Hava sıcaklığı ve güneş yeterli olduğu sürece yaz kış sürekli çiçek açabilir. Kışın sürekli ısıtılan evlerde güneşli pencere önlerinde kışın da çiçek açar.

Dalları sarkıcıdır. Biraz yüksek saksılarda dalları her yönden sarkar. Bu şekilde hem kadife yapraklarıyla hem kadife çiçekleriyle çok güzel bir süs bitkisidir.

Kohleria eriantha’nın yaprak iriliği çok değişkendir. Aldığı güneşe, hava akımlarına, ısı derecesine, havanın nem oranına ve toprağının özelliklerine göre değişiyor. Bazen çok küçük ve dar, bazen çok iri ve geniş.. Yeşil renk tonu da tatlı zümrüt yeşilinden kurşuni yeşile çalar soluk yeşile kadar değişiklik gösterebilir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kohleria ve benzeri türler güneş ve sıcak isteyen bitkilerdendir. Yalnız, kış ayları dışında güneşin pencere tülü ile filtrelenerek yaprakları fazlaca değil hafifçe ısıtabilmesi sağlanmalıdır.

Toprağı hafif asitli, humuslu, iyi besleyici ve havadar olmalı. Toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız (3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza karışımı).

Sulama toprak ıslaklığını yitirip nemliliği de azalınca yapılmalı. Ayrıca Kohleria için önemli bir mesele bitki besini vermektir. Yaz boyunca düzenli besin vermelisiniz. Sağlıklı olması, yaprak güzelliği ve düzenli çiçeklenebilmesi için yeterince güneş ve besin takviyesi gerekiyor. Ortalama 20 günde bir ev süs bitkilerine özel sıvı bitki besinlerinin genel kullanım çeşidinden bitki besinini 1 litre suya ne kadar tavsiye edilmişse onun yarı oranında karıştırın ve 20 günde bir bununla sulayın.

Yaz aylarında can sıkıcı karman çorman bir şekilde uzar gider ya da dipten aşırı çoklukta dallanmış olarak sağlıksız gelişim gösterebilir. Çirkin gördüğünüz dalları dipten kesin hiç korkmayın. Daha güzel daha sağlıklı dallar çıkarıp daha iyi çiçeklenecektir. Ayrıca dipten çok fazla filiz geliyorsa bir kısmını köreltmenizde yarar var.

Çoğaltılması

Yaprak çeliği ile, mini rizomları ile ve yazın kökten ayırmayla ya da herhangi bir dalıyla çoğaltabilirsiniz.

1- Rizomla üretim: Kohleria (ve benzeri türler) sonbaharda havalar serinlediğinde hem toprak altında hem toprak üzerinde üzeri pul pul çok küçük yapraklarla sıkıca kaplı dallar uzatır. Bunlar aslında rizomdur. Kış boyunca birçok rizom geliştirebilirler. İlkbahara kadar son derece seyrek sulayarak rizomların ana bitki ile irtibatta kalmalarını sağlayın. İlkbaharda çubuk yumruları 5-6cm parçalara ayırın. İki üç gün açıkta beklettikten sonra az bir kısmı güneşi görecek şekilde toprağa dikin. Güneşin ısıtmasıyla hem köklenir hem filizlenirler.

Kohleria rizomu

Kohleria rizomları nemli perlit içinde 5C ile 8C dereceler arası soğuk ortamda 2-3 ay saklanabilir.

2- Kökten ayırma ile: İlkbahar ve yaz boyunca Kohleria’ları kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Ayırıp ayrı diktiğiniz köklü dallar ilk günlerde biraz cansız olurlar ama sonra canlanıp hızlıca gelişim gösterirler.

3- Yaprak çeliğiyle ve köksüz dallarından çeliklerle Kohleria çoğaltılması:

Bu usul şiddetli yaz sıcaklarında uygun değildir. 18C derece ile 26C dereceler arasında sıcak olan günlerde veya ortamlarda yapılmalıdır. Yapraklar henüz yeni olgunlaşanlardan seçilmeli. Dallar ise herhangi dallarından kırıp alabilirsiniz. Aşağıda anlatıldığı gibi dikince sulamayacaksınız.

Torf veya hazır poşet toprak ile perlit (ya da dişli kum) yarı yarıya oranlarda birbirlerine karıştırın. köklendirme yapacağınız saksıya doldurun ve güzelce sulayın. Kurumasına kadar bekletin. Tam kurumayacak. Nemliliği orta nemliliğin biraz altına düşmesi yeterli. Sonra çelikleri dikin ve hava almayacağı şekilde bir şeffaf saklama kabına koyup kapağını kapayın. Kap yerine şeffaf torbaya geçirip hava almayacak şekilde bağlasanız da olur. Sabahleyin ilk iki saatinde ya da akşamın son iki saatinde güneş alabileceği bir yerde bekletin. On güne kalmaz köklenirler. On gün dolunca akşam saatlerinde açık toprağın üst yüzeyini çok hafif sulayın. Sabaha kadar açıkta bekletin. Sabahleyin yine kapatın. Bir hafta da bu şekilde bekletince artık çelikleri saksılarına dikebilirsiniz.

Yaprak çelikleri için filizler belirene kadar kapalı bakıma devam edin.

* * *

Buradaki bilgiler Kohleria eriantha türü hakkındadır ama yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması bilgileri tüm benzeri türler için aynen geçerlidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Menekşeler, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Kohleria eriantha, Japon küpesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Neşe, İstanbul dedi ki:

  Bende kırmızısı var. İçeride kışın da açıyor.

 2. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Bu bitki kışın bana geldiğinde çok cılız üç beş dalı vardı. Uçlarından budama yapmıştım. Şimdi çok güzel. Bol çiçekli ve sağlıklı görünüyor. Ancak toprak hizasından budama yaptığım yere kadar olan dallar hâlâ cılız. Bu dalların devamı sağlam ve kuvvetli. Kurumak üzereymiş gibi görünen ana daldan iki üç tane çok kalın ve çiçekli sürgün çıkarmış. Bu mevsimde tekrar derin budama yapayım mı? Toprak üstünden meselâ. Yoksa yeni filizlerin çıkmasını, çiçeklerin bitmesini bekleyeyim mi?
  ***
  İstediğiniz gibi budamalısınız. Yukarıda bakım bilgilerinde yazılı.

 3. Elmas, Ankara dedi ki:

  Jopon küpesi benim de var. Yanlız gelişimi çok kötü gidiyor. Yaprakları çok minik çıkıyor sanki ölecek gibi cansız. Nasıl kuvvetlendirebilirim?
  ***
  Kışın genelde böyle olur. Bu onun doğasındandır. Endişelenmeyin. İlkbaharda havalar iyice ısındığında normale dönüyor.

 4. Sernar, Ankara dedi ki:

  Resim göndermek isterdim. Çiçeğin içi sarı (tabi ciyak sarı değil) ve benekleri koyu kırmızıdır. Şu an çok çoğaldılar ve 15 gün içerisinde ayrımam ve farklı saksılara ekmem gerek. Her yıl bu şekilde fazlaca çoğalıyorlar. Komşulara da dağıtırım. İsterseniz size de vereyim fidelerden. Ama nasıl?
  ***
  Demek ki evinizde bulunduğu yeri çok sevmiş. Benim zavallı her kış soğuk yüzünden perişan oluyor. Anca mayıs sonuna doğru toparlanmaya başlıyor. Ama bu zamanda da dallarından ayırıp çoğaltmak mümkün. Sıcak yerde hızla büyür. Yukarda iletişim yazan yere tıklarsanız email adresim var. Email yoluyla resim gönderirseniz memnun olurum. Çiçeklerin rengini merak ettim.

 5. Sernar, Ankara dedi ki:

  Yıllardır bu çiçeğe bakarım de adını hiç bilmezdim. Adı da kendi gibi güzelmiş. Bendeki Japon küpesi kırmızı çiçekli ama içi sarı ve beneklidir.

 6. Çiğdem, İstanbul dedi ki:

  Annem bu çiçeğin hayranı. Aylardır adını bulmaya çalışıyorum. Bugün öğrenebildim.

 7. Eda, Çorum dedi ki:

  Annemden tomurcuklu üç kök aldım. Açmalarını bekliyorum. Çok kolay yetişen bir bitki. Annemdeki tüm sene yavru verir ve açar. Hatta o kadar çoğalıyor ki bazen çöpe gidiyor.

 8. Ceren, Balıkesir dedi ki:

  Japon küpesini ben fideden büyüttüm. Bir türlü çiçek açmıyor. Yaprakları ardarda diziliyor sık ve küçük oluyor. Ben sebebini çok fazla güneş almasına bağladım. Gölgeye aldım şimdi daha iyi. Sizce çiçek açmamasının nedeni ne olabilir?
  ***
  Yanlış sonuca bağlamışsınız. yapraklarda o tarif ettiğiniz halin güneşle ilgisi yok. Serin mevsimlerde yeri de pek sıcak değilse öyle olur. Sıcağa ihtiyacı var. Sıcak yeterli olursa yapraklar büyük olup çiçek açar. Şimdi yaz sıcakları başlamak üzere. Sıcak ve güneşli yerde tutmalısınız. Bitki besini vermeyi ihmal etmeyin. Bunlara dikkat ederseniz bol bol çiçek açar. Bıkacağınız kadar.

 9. Ceyda dedi ki:

  Yapraklarında kahverengi lekeler oldu. Kuruyor gibi. Sulama konusunda hatam yok. Neden olabilir? Direkt olarak yakıcı güneş de almıyor.
  ***
  Toprağında sorun var demektir. Toprağını değiştirin. Veya gereksiz yere sık sık suladığınız için toprak daima ıslak kalıyor ise ve yeri pek havadar değilse bu sebeplerden dolayı hastalıklanmıştır.

 10. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçegim çok güzel olmuştu. Şu an tomurcukları üzerinde çürüdü. Ne olur bana yardımcı olun lütfen.
  ***
  Sıcak seviyor. Şimdi çok güneş alan sıcak bir odada günde birkaç saat güneş alabilirse yine canlanır.

 11. Nurgül, İzmit dedi ki:

  Benim Japon küpem bir yaşında. Bir ara çok fazla çiçek açtı. Sonra sadece dalların ucundaki tohumlar açıyor. Yaprağın dala bağlandığı yerlerde de çok tomurcuk oluyor ama açamadan kuruyor. Yapraklar çok sağlıklı. Sorun ne olabilir acaba?
  ***
  Bence önemli bir sorun yok. Mevsim değişti. Çiçeklerinin sağlıklı gelişimi için gereken sıcaklık ve sıcak esintiler artık yok. Belki eğer mümkünse güneş alabilen bir pencere önünde tutarsanız ve odası fazla serin olmuyorsa, gündüz birkaç saat güneşte ısınması sağlıklı çiçek açmaya devam etmesini sağlayabilir.

 12. Ş. Polat, Ankara dedi ki:

  Bende kırmızısı var. Geçen yaz harika açtı. Bu yıl biraz cansız gibi. Baharda canlanır inşallah.

 13. İsimsiz dedi ki:

  Kohleriayı ne yaptımsa büyütemiyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşi ve sıcağı seviyor. Serin odalarda, güneşsiz köşelerde iyi bir gelişim göstermez.

 14. Miray, Antalya dedi ki:

  Benim kohleramın yaprak uçlarında kahverengi lekeler var. Sürekli uzuyor ama yaprakları çok sağlıklı görünmüyor. Şimdi budasam sizce erken mi? Önce güneşli bir yerde büyümüyordu. Şimdi gölgeye aldım.
  ***
  Kış ortasındayız. Antalya’da soba veya ısıtıcı her zaman kullanılmaz. Kohleria ise sıcak hava istiyor. Sanıyorum sebep budur.

 15. Gülay, Amasya dedi ki:

  Öğleden sonra güneş alan pencerenin önüne koydum. Yeri iyi. Tomurcuklandı. Saksısını değiştirmeli miyim? Sıcağı görünce çok fazla çoğaldı. Toprağı görünmüyor. Yaprakları da küçücük. Geçen seneki gibi değil. Besin filan veriyorum. Saksı doldu sanırım. Şimdi değiştirsem sorun olur mu? Havalar ısındı.
  ***
  Hayır hiç sorun olmaz tam zamanı ama çok da büyük saksı olmasın. Az farkla büyük bir saksıya aktarın. Hatta kökleri topraktan fazla ayırmadan ortadan ikiye bölüp iki ayrı saksı yapabilirsiniz. Ya da üç, dört saksı.

 16. Zeliha, İstanbul dedi ki:

  Ben yumrulardan yaptım 3cm büyüdü yaprakları cansız gibi. 6 taneler. Aynı saksıda pencere önünde güneş görüyor. Çok cansız duruyorlar. Hepsi aynı saksıda. Ne yapabilirim?
  ***
  İlkin cansız gibi görünürler. Cılız olurlar. Yaz sıcakları başladığında güneşin de etkisiyle gayet güçlü serpilirler ve çiçek açarlar.

 17. Bilge, Adana dedi ki:

  Kohleria tohumdan çoğaltılabilir mi?
  ***
  Evet çoğaltılabilir ama eğer tohum oluşursa.. Benimkiler hiç tohum oluşturmamıştı..

 18. İsmetcan, Bandırma dedi ki:

  Bende kohlera değilde Achimenes var. Mor çiçekli yaprakları koyu yeşil. Altı mor renk. dün küçük siyah bir menekşe saksısına 2 adet fide diktim birisinin yumrusu vardı ama öbürünün yoktu. Neyse kökleriyle birlikte 10 santimlik menekşe saksısına diktim. Boyları bir parmak kadar. Daha önce güneşte tutuldukları için yapraklarında lekeler oluşmuş ve pörsümüş ama yeni yaprakları güzel ve sağlıklı. Yaprak koltuklarında ve yeni yaprak uçlarında tomurcuklar var. İnşallah yanlışlıkla çürütmem. Zaten bir tanesinin yumrusu yoktu. Ama sonbahar soğukları başlayıpta yaprakları kururken köklerinde 3-4 tane çubuksu yumrular oluşuyor. Yumrular saksıda durabiliyor ama 10 derecenin altına inerse ölüyor diyorlar. Bu bitkiden benim anneannemde vardı kırmızı ve moru. Onunkiler herhalde hava şartlarına alışıktı. Kış soğuklarına dayanıp mart sonunda havalar 10-15-20 decelere ulaştığında uyanıyorlardı. Geçen kış hepsi öldü. Bitkim biraz gelişsin çelik alıp suya koyarak çoğaltıcam. İnşallah yumru oluşturur. Kohleria zaten achimenes sınıfından tür.
  ***
  Kışın ısı sıfıra ve sıfırın altına düşmezse yumruları veya toprak altı sürgünleri ölmez. Kışın dikkat etmek lazım. Bugünlerde açık havada, güneşli yerde çok iyi büyürler. Sadece güneş tam tepede olduğu birkaç saat boyunca güneşten korunacakları yerde olmalarını tavsiye ederim.

 19. Filiz, Adana dedi ki:

  Merhaba benim kırmızı içi beyaz beneklisi var. Hangi vitaminleri sever?
  ***
  En iyisi Afrika menekşeleri için satılan özel bitki besininden verin. Bundan bulamazsanız orkide besini de olur.

 20. Emel, Kmaraş dedi ki:

  Benim japon küpem sadece incecik bir dal. Ucunda beş altı yaprak var. İki tane çiçeği var. Hiç büyümüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Eğer toprağında problem yoksa, gelişmemesi öncelikle yerinin havadar olmamasından kaynaklanır yani havadar ve esintili yer şart. İkinci planda önem taşıyan faktör ise bu bitki güneş ışınlarıyla ısınınca hızlı ve sağlıklı gelişir. Güneşten mahrum etmemelisiniz.

 21. Emel, Adana dedi ki:

  Kohleria rizomunu topraktan alıp daha sonra ekmek istesem hangi koşullarda saklamam gerekir?
  ***
  Uzun süre saklamaya gelmez. Hiç denemeyin.

 22. İsimsiz dedi ki:

  Ben bu çiçekten dal aldım. 15 gündür suda bekletiyorum. Hafif köklenmiş gibi. Diksem mi biraz daha beklesem mi acaba?
  ***
  Suda köklendirmeye çalışmak yanlış. Bir saksıya oldukça nemli ama hiç ıslak olmayan toprak doldurup dalı dikin. Sulamayın. Hava almayacak şekilde naylonla kapatın. Ya da hava almayan kapaklı sebze saklama kutusuna koyabilirsiniz. 10 gün içinde köklenir. Daha sonra bir on gün boyunca sadece gündüzleri kapalı tutun. Bu şekilde 20 gün geçince iyice köklenmiş olur. Sonra direkt güneş alabileceği bir pencere yanında tutun. Çiçek açabilmesi güneşe ve sıcağa bağlıdır.

 23. Kohleriasever sw dedi ki:

  Kohleria kırmızı renk çiçeklerim var. Tohum oluşturduklarını düşünüyorum. Tohumun olgunlaştığını nasıl anlayabilirim? Zaman zaman solan çiçeklerden bal gibi yapış yapış bir sıvı damlamış olarak görüyorum. Bu bitkiye zararlı bir şey midir?
  ***
  Maalesef şu an için tohum oluşturması hakkında bilgim yok. O sıvı yapraklara veya dallara bulaşırsa mutlaka hastalık yapar. Gördükçe ıslak bezle silmelisiniz.

 24. Selin, Bandırma dedi ki:

  Ben arkadaşımdan Kohleria’nın tepe çeliğinden alıp 3 hafta kadar önce bir kaba dikip üzerini streç film ile kapatmıştım. Biraz pörsür gibi oldu. 2 hafta gibi açtım. Yaprakları sağlam gibiydi ama güneş yanıkları olmuştu. 3. hafta yaprakları iyice canlanıp renk aldı. Ama sorun şu ki gelişme göremiyorum. Toprağını biraz eşeledim kök de yapmış. Saçaklar görmüştüm. Acaba yumru oluşturuyor da o yüzden mi gelişmiyor?
  ***
  Yumru oluşturmaz ve gelişmemesinin bununla ilgisi yok. Gelişmesi (ve çiçeklenmesi) direkt güneş ışınlarıyla ısınmasına ve yerinin havadar olmasına bağlı. Bu şartlar çok önemlidir.

 25. Melisa, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Benim çiçeğimin gelişimi gayet iyiydi. Üzeri çiçekliyken toprak değiştirmeye kalktım. Sanırım köklere zarar verdim. Şimdi bütün yapraklarını bıraktı çok solgun duruyor. Güçlükle bulduğum fideyi sabırla büyüttüm. Nasıl geri kazanabilirim?
  ***
  Saksıdan üst kısım toprağı azaltın. 5-6 hafta boyunca toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın. Bu arada şimdi birkaç dalını alıp köklendirmek için birka çyol deneyin. Ana bitki ölse bile birinden biri köklenmiş kurtulmuş olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)