Kökten çürüyen saksı çiçekleri nasıl kurtarılır

Salon-ofis bitkilerinde kökten çürüme niçin olur, bitkiler nasıl kurtarılır? Kök çürümesine karşı hangi önlemler alınmalıdır? Sebepler, önlemler ve kurtarma / geri kazanma tavsiyeleri burada. Sayfanın tamamını baştan sonra sırayla okumanızı tavsiye ederim.

Niçin kökler çürüyor?

ev-ofis bitkilerinin köklerinin çürümesiyle ilgili1- Kökleri havasız bırakan ağır ve sıkı topraklar kökleri çürütebilir.
2- Gerekmediği halde düzenli sulama her yönüyle zararlıdır.
3- Kök üşümesi.
4- Hazır poşet topraklar yeni kullanıldıklarında genellikle ince kökleri çürütür.
5- Suni gübreleri veya özel bitki besinlerini yanlış kullanmak..

Kök çürümeleri sebepleri ve alınacak önlemler

Yukarıda kök çürümelerinin başlıca sebeplerini sıraladım. Aşağıda aynı maddelerin aynı sıraya göre açıklamaları ve çözüm yolları var.

1- Yanlış Toprak

Ne tür bitki olursa olsun suyu çok iyi süzdüren toprakta yetiştirmek ev, ofis gibi iç mekanlarda şart. Hangi bitkileri yetiştiriyorsanız araştırmalı ve en uygun toprak karışımını sağlamalısınız. Burada kısaca ev, ofis vb kapalı yerlerde yetiştirilen çiçeklerin topraklarına 1/5 (beşte bir) oranında ponza taşı karıştırtmanın çok faydalı olduğunu söylemeliyim.

2- Zaten fazlaca ıslak olan, hiç kurumamış olan toprağı düzenli aralıklarda tekrar tekrar sulayıp durmak

Gereğinden fazla sıklıkta sulamak, saksının altından su emdirmek yöntemiyle sulamak son derece sakıncalı sulama tarzlarıdır. Kim tavsiye ederse etsin bunları bırakın. Çoğu süs bitkileri hem gevşek ve havadar, hem yeterince nemli ama “suya doymamış” toprakları sever. Sık sulanması gerekenler de aynen böyledir. Toprak hafifçe kuruyunca bolca sulanmalı ama saksının alt deliğinden çıkan suyu toprak geri emmemeli.

3- Kök üşümesi problemi

Normalde sıfır derece soğuğa bile rahat dayanan bazı süs bitkileri sıcak hava akımlarının devamlı sağlandığı sera ortamından çıkıp ev-ofis ortamına geldiklerinde ani ısı farkı yüzünden ve seracıların kullandığı toprağın da ısı değişiminde köklere yakıcı etki yapması yüzünden kökleri çürür. Köklerdeki rahatsızlık yapraklarda sebepsiz yırtılmalara ve çatlamalara neden olabiliyor.

Ne yapmalı?

Başlıkta “kök üşümesi problemi” yazıyor diye saksıyı ısıtmaya kalkışmayın. Yapacağınız şey saksıdaki toprağı en üstten azaltmak ve sonra da saksıyı sertçe birkaç defa yere vurarak içindeki toprağın yanlara yapışık olmasından kurtarmak. Sonra bırakın ıslaklığı kurusun.

Serin ve soğuk mevsimlerde süs bitkisi almak risklidir. En iyi iki zaman yaz başı ve yaz sonudur. Yine de serin mevsimlerde alacaksanız saksıdaki toprağı inceleyin. Eğer fazla yaşlık varsa almayın. Yoksa yani toprak biraz kurumuşsa alın. Sonra 10 gün kadar hiç sulamayın ki toprağın kimyasal dengesi ve bitkinin kökleri yeni ısı şartlarına rahatça adapte olabilisin.

4- Hazır topraklar birkaç ay dinlendirilmeden kullanılmamalı

Her gördüğünüz poşet topraklardan almayın. Çünkü kimyasal dengelerin tam oturması için bir süre (ara sıra alt üst ede ede) bekletme gibi çok önemli işlemlerden geçirmeden apar topar poşetlere doldurup piyasaya sürüyorlar. Bunlar ince köklü hassas bitkileri köklerini, özellikle bahçe – balkon için aldığımız çiçek fidelerinin köklerini çürütür ve fideleri öldürür. Salon-ofis bitkilerinde toprak değiştirirken kullanınca da köklerin ince uzantılarını ve en hassas yerlerini yakar, çürütür.

Kurtarma

Toprak yakması yüzünden kökleri çürüyen mevsimlik bitki fidelerini kurtarmak için genelde yapılacak bir şey yok ama salon-ofis bitkilerinin gelişmiş güçlü gövdeleri ve çok sağlam ana kökleri olduğu için, bunların ince köklerinin çürümesi -eğer ilerlemesi durdurulursa- bitki kısa sürede yeni ince kökler geliştirir. Bu iş bazen kendi kendine olur.

Çürüme başlamışsa durdurmak için sizin yapacağınız şey toprak üst yüzeyinden biraz toprak azaltmak ve sulamayı bırakmaktır. Sonra 8 hafta boyunca toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayacak ve sulamayı da az miktarda su ile yapacaksınız. Toprak kururken bitki geçirdiği şoku üzerinden atar. Bu sırada toprağın kimyasal dengesi de olumlu yönde değişir. Sonra bitki yeni ince kökler çıkarır. İşte böylece bitkiyi toprak değiştirmeden kurtarmış olursunuz.

Bir tavsiye

Eğer güvenilirliğini bilmediğiniz markalardan hazır toprak alırsanız önce dinlendirmelisiniz. Hazır poşet toprakları satın aldıktan sonra en az 3 ay havadar ve güneşli bir yerde kupkuru olmasına izin vermeden, ara sıra alt üst edip peşinden sulayarak dinlendirirseniz hiçbir zararlı etkisi kalmaz. Dinlendirme süresi ortalama 6 aydır. En az 3 ay, en fazla 1 yıl dinlendirmenizi tavsiye ederim. Çiçeklerinizin toprağını değiştirirken bu şekilde dinlendirdiğiniz toprakları kullanın.

5- Toprağa uygulanan gübre, vitamin ilaç

Salon-ofis süs bitkileri tarla-bahçe bitkilerine göre çok hassastır. Aynı suni gübrelerden kullanmamalısınız. İçmekan süs bitkileri için hazırlanmış özel bitki besinlerinden almalısınız ve kesinlikle dozajı aşmadan vermelisiniz. Yanlış kullanımlar kökleri yakar ve bitkilerinizi öldürür.

Hata yaptığınızı anladığınız anda saksıdan üst kısımdan biraz toprak azaltın. Sonra banyoda 5-10 dakika arayla bol bol su dökerek saksı altındaki deliklerden suyun akıp gitmesini sağlayın. Bu şekilde toprak yıkaması yapmanız verdiğiniz suni gübrenin veya ilacın topraktaki varlığını ve etkisini hemen hemen yok eder.

Kökler çürüyünce bitkiyi geri kazanmak

Bazen ince köklerdeki çürüme ana köklere ve bitkinin dip kısmına kadar ilerler. Bu durumda bitkiyi kurtarmak çok zordur. Hatta bazen imkansızdır. Duruma göre şansınızı deneyin.

Neler yapılabilir?

Kökleri ve dip kısmı çürümüş ama üst kısımda hala ciddi bir canlılık ve sağlıklılık var ise, önce bitkinizin türüne göre nasıl çoğaltıldığını öğrenin. Mesela çelikle üretim (ve suda köklendirme yöntemi) yollarından hangisi sizin türe uymakta ve nasıl yapılır… Veya bitkiniz yaprak çeliğiyle çoğaltılabiliyor mu.. Gereken bilgiyi öğrendikten sonra bitkinizin çürüme hastalığı ulaşmamış olan en sağlıklı parçalarından alarak tariflere göre köklendirmeye çalışın.

Son Önemli Tavsiyeler

1- Git gide ağırlaşarak gelişin-büyüyen bitkiler (kauçuk, difenbahya, paşakılıcı, Atatürk çiçeği, devetabanı, Kalanchoe ve Aloe vera gibi) toprağı değiştirilmese bile, herhangi bir değişiklik veya besin takviyesi vs. yapılmasa bile günün birinde aniden köklerde çürüme başlayarak bozulabilirler. En çok difenbahyada görülen bir problemdir. Sebep toprağın bitkinin ağırlığı yüzünden zamanla iyice sıkışması ve sıkışma etkisiyle hem köklerin havasız kalması hem de ince köklerin ezilmelere, hastalıklara maruz kalmalarıdır. Bu bitkilerde sıkışma şu sebeplerle daima olur: Ağır bitkilerin çeşitli etkilerle sağa sola devrilir gibi olup toprağı sıkıştırmaları.. Bu çok sık olur. Mesele rüzgarın itmesi veya sizin saksıyı başka bir yere taşımanız gibi sebeplerle siz farketmeseniz de toprakta sıkışmalar olur.

Toprağın kökleri sıkıştırıp havasız bırakmasına kesin çözüm ise bu tip bitkilerin toprağını hazırlarken, toprağı (kendi miktarına göre) 1/4 ölçü ponza taşı ile iyice karıştırmaktır.

2- Saksıya toprak koymadan önce en alt kısma odun kömürü parçaları koymak çürümeleri büyük ölçüde engeller. Toprağa gerçek torf karıştırmak da aynı etkiyi sağlar (gerçek torf yurdumuzda bulunmaz, ayrıca kompost topraklara bizde yanlış olarak torf derler bunu bilin).

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:


'Kökten çürüyen saksı çiçekleri nasıl kurtarılır' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Rıdvan Durmaz dedi ki:

  “Saksıya toprak koymadan önce en alt kısma kömür parçaları koymak çürümeleri büyük ölçüde engeller.” önerisinde ben kömür bulamadığım için mangal kömürü koydum. Bir problem olur mu yoksa mutlaka bildiğimiz kömür mü kullanmalıyım?
  ***
  Kesin bir şey diyemiyorum. Deneyin en azından hiçbir zararı olmaz.

 2. Seher Koşan dedi ki:

  Benim çiçeğim camgüzeli ama fazla suladığım için kökleri çürümüş. Toprağı değiştirsem çürümekten kurtarabilir miyim?
  ***
  Cam güzeli için gerçekte en sağlıklı toprak bahçe topraklarıdır. Biraz da ponza taşı karıştırsanız (yüzde 30 oranında) çok iyi olur. Humuslu doğal toprak (ormanlardan bahçelerde kazıp alabilirsiniz) hem zararsızdır hem hazır karışım topraklardan daha fazla besin içerir ve besini bünyesinde tutar. Bir iki yıl boyunca hariçten besin takviyesi bile gerektirmez.
  Sağlam dallarını kesip bol perlitli toprağa dikin. Toprak nemli ise sulamayın. Perlit bulamazsanız pek farketmez ama olsa daha iyi olur. Sonra naylonla kaplayın veya üstüne kavanoz geçirin. Direkt güneş almayan çok aydınlık bir ortamda en geç iki haftada köklenirler. Sonra normal toprağa dikin.

 3. Sebahat Gökbulut dedi ki:

  Ben hobi olarak evimde çiçek bakıyorum ancak bu işte acemiyim. Birçok siteyi inceledim ama sorularıma yanıt bulamadım. Benim sorunum hazır olarak aldığım saksı topraklarımın uzun süredir sulamadığım halde kurumaması. Neden böyle bir şey oluyor? Toprağın kalitesinden mi kaynaklanıyor ya da benim yanlış yaptığım bir şey mi var?
  ***
  Sabahat Hanım, siz yanlış bir şey yapmıyorsunuz. En iyi toprak karışımı için bu yazımı https://azbitki.com/dogal-humuslu-toprak okumanızı ve oradaki mükemmel karışım tavsiyemi kendiniz yapmanızı tavsiye ederim.

 4. Yasemin, İzmir dedi ki:

  Çiçeğimin kökü çürüyor. Toprağını tamamen değiştirdim ama çok üzülüyorum çiçeğimi tamamen kaybedeceğim önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Bu sayfada ve bitki sağlı kategorisindeki yazılarda önemli bilgiler verdim. Kökler havadar toprakta bulunmalı, ortam da havadar olmalı. Hazır özel toprak alıyorsanız bunları hemen kullanmak zararlı oluyor. Birkaç ay açıkta beklenip kullanırsanız çok faydasını görürsünüz kökleri çürütmez. Ayrıca toprağa beşte bir kadar ponza taşı ekleyin ki toprağın havadarlığı mükemmel olsun.

 5. Zeyno, Ankara dedi ki:

  Difenbahya çiçeği besliyorum ama son zamanlarda kökünde çürüme oluştu. Çiçeğim gözümün önünde eriyor. Ne yapmam gerek?
  ***
  Mayısa kadar toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Havadar ortamda tutun. Bu sırada besin filan vermeyin. Toprak altı kısmı çürürse üsten en sağlıklı yerinden kesip suda köklendirin.

 6. Betül - Bursa dedi ki:

  Barış çiçeğinin kökü çürüdüyse ne yapılır?
  ***
  Eğer ana gövde hükmünde olan kök kısmı çürümüşse yapılacak bir şey yok. Ama sadece ince yan kökler çürümüşse toprak değiştirilir, naylon geçirilmiş havası %100 nemli ortamda ıslak olmayan nemli toprakta dört hafta köklenmesi beklenir. Bu esnada her gün açıp yarım saat – bir saat kadar havalandırmalısınız.

 7. Buse - Ankara dedi ki:

  Birçok menekşem var ve çogaltmak için kopardıgım yaprakların saksıda kalan kısımları beyaz beyaz pamuk gibi oluyor ve sanki menekşelerimin eski saglıkları yok. En kenardaki yapraklar cansızlaşıp çürüyor. Beyaz şeyler için ne yapabilirim?
  ***
  Bence hiç gerekmediği halde tekrar tekrar suluyorsunuz sorun budur. Eğer böyle devam ederseniz kökler çürür hatta belki çürümüştür bile. Hem çoğaltmak için yaprak koparıp durmayın. Onlar kökleriyle yapraklarıyla tek bir organizma. Yaprakları kese kese ne olur o zavallıların hali? Bir saksıdan 4 ay içinde en fazla iki tane yaprak alın, ikisine de aynı gün alın.

 8. Cem - Edirne dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için cok tesekkur ederim. Bir ay once aldıgım areka çiçeğim kuruyor. Bir hafta önce saksı değişimi yaptım ve yeni toprak ılavesi ve ondan sonra kurumaya basladı. Susuz kaldıgını düşünerek haftada 2 defa suladım ve kökünde siyahlekeler olusuyor ve kuruma devam edıyor yardımıcı olursanız sevınırım tesekkurler..
  ***
  Kış ortasında toprak değiştirmeyecektiniz. Çok çok yanlış bir şey. Değiştirince de hemen sulamamak lazım. Esintili hava gerekir vesaire vesaire. Piyasada satılan poşet topraklar ise, eğer güvenilir marka değilse genellikle bitkileri zehirliyor öldürüyor. Sizinki ya bundan dolayı zehirlendi, ya da eski saksısında kökler hava alabiliyordu şimdi kökler tamamen havasız kaldı. Bir de bol bol suluyorsunuz çamur gibi toprakta kalıyor. Hiçbir bitki bunu sevmez. hele kapalı mekanlarda ölüm sebebi olur. Şunu da bilin, süs bitkiler kocaman saksılarda bozulur. Kökler ve toprak saksının içinde eşit hacim kaplamalı. Böylece çok sağlıklı olurlar.

 9. Nesrin, Muğla dedi ki:

  99 yılında aldığım yuka çiçeğim gövdesinde çürüme başladı. Gövdesi ağaç gibi tek taraftan çürüdü. elim gövdenin içine giriyor. İstanbulda yaşıyordum mayıs ayında Bodrum Turgutreisse taşındım ve yukam bu hale geldi. Çürüyen kısmın üstünden kesip suda mı bekletmeliyim yeni saksıya mı dikmeliyim?
  ***
  Kestikten sonra birkaç gün veya 1 hafta kadar açıkta bekleyin kesik yer kurusun kabuk bağlasın sonra direkt olarak toprağa dikin. İlk 1,5 ay öğle civarı güneşinden korumalısınız, bu süre içinde sulama da normale göre çok seyrek olmalı.

 10. Özge, Zonguldak dedi ki:

  Anthoryum çiçeğimi ofiste yetiştirdiğimden sulama sıklığını kontrol edemedim sanırım. Yaprak dipleri çürüyüp kopmaya başladı. Son bir yaprak eğilmiş durumda.Giderek yukarı çıkıyormuş gibi görünen kökleri çürümüş bitki görünümü veriyor. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Tarifinize göre durum çok kötü. Bu durumda kurtarma şansı yok. Böyle problemler bitkileri hem havasız ortamda tutup hem hiç gerekmediği halde devamlı sulamaktan kaynaklanır. Başka bitkilerinizde daha dikkatli olun.

 11. Gülcan, İnegöl-Bursa dedi ki:

  Yukka çiçeğimin kökü çürümeye başladı. gövdeden su çıkıyor. ne yapabilirim? çiçeğim kurtulamaz mı?
  ***
  En sağlıklı yerlerini kesip alın bir hafta açıkta bekletin sonra bunları köklendirebilirsiniz. Eğer dip kısmında çürüme yoksa sulamayı bırakıp ilkbahara kadar sadece toprak iyice kurudukça az miktarda su dökün.

 12. İlhan, İzmir dedi ki:

  Yapraklarını çok beğenerek aldığım çiçeğin üzerinde rubusto tekli çiçek yazıyor. 1 ay yapraklar üst kısmından çok güzel çıkıyordu. şimdi çıkmıyor ve alt yapraklar çürüyerek düşüyor. Bana lütfen yardımcı olurmusunuz?
  ***
  Hangi bitki bilmiyorum. rubusto bir bitki türü değil. kesin bir şey diyemem. sadece, kışın havasız esintisiz ortamlarda bitkiler kolayca bozulabiliyor diyebilirim.

 13. Ayşen, Kıbrıs dedi ki:

  Tavana kadar büyümüş olan salon sarmaşığımın yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Sanırım kök çürümesi var. Bu mevsimde toprağını değiştirmem fayda sağlar mı? Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Kökler çürümüşse toprak değiştirmek işe yaramaz. Dalları 10 – 15 cm gibi parçalara bölün suda köklendirin sonra temiz uygun bir toprağa dikin.

 14. Ozge, Avusturalya dedi ki:

  Balkona aksam üstleri çıkarıyordum ama simdi hep balkonda tutucam teşekkürler.

 15. Amine, Konya dedi ki:

  Guzmania çiçegim kök vermiyor ne yapmalıyım?
  ***
  Bekleyeceksiniz. Usulüne uygun bakıyorsanız şimdi kış ortasındayız gündüz boyu kuvvetli aydınlık yok. pencereleri açamazsınız havasız kalır. onun için şu sıralar pek bir gelişme olmaması normal.

 16. Ender, Çorum dedi ki:

  Merhaba. Yaklaşık 3 ay önce aldığım bir difenbahya çiçeğim var. Adı Cennet:) Haftada 1-2 defa ama düzensiz su veriyorum ve her gün güneş almasını sağlıyorum. Vitamin vermedim ve toprağını değiştirmedim. Yaklaşık 2 hafta önce yaprakları sararmaya başladı. Geçen gün de gövdenin, topraktan 5 cm yukarıdan çürümeye başladığını farkettim. Bilmeden soğuk su vermişim, sanırım biraz da rüzgar almış. Cennetimi iyileştirebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Çürümeler yanlış toprak yüzünden ve gereksiz yere tekrarlanan sulamalardan olur. Çorum havasını bilmem ama ben (İstanbulda) kışın ortasında bile her gün bol bol dışardan rüzgar almasını sağlarım. Bu sayede kışın bile çok sağlıklı olarak gelişimine devam ediyor. Çürüme fazla ise üst kısmı en sağlıklı yerden kesin suda köklendirin. Saksıda kalan kısımdaki çürük kısmı kesip atın. Sulamayı azaltın havalandırmayı arttırın. Yakında dipten filizlenir.

 17. Berfin, Kayseri dedi ki:

  Yaklaşık 3 hafta önce yenigine aldım. Saksısını değiştirdim. Gübre ile karıştırmıştım (kanatlı gübre). Neredeyse her gün bakıyorum. Yapraklarda yavaştan kararma ve buruşma var. Çiçekleri soldu. Aldığımda bol çiçekleri vardı. Biraz canlılık ve parlaklığını kaybetti. Cam bölmeli kapalı balkonum öğleden sonra güneş alıyor. perde var önünde. Anlayamadım. Kuruyacak diye üzülüyorum.
  ***
  Güneş, sıcak ve açık hava isteyen yenigine çiçeği sıcak seralarda yetiştirilip baharda erkenden satışa çıkarılıyor. Sizin gibi alıp kapalı yerlerde perde ardında tutanlar yaşatamaz. Zaten içmekanlara pek uygun bir tür değil. Bir de o aldıklarınızın seralarda sıcağa alışık olması ve normal havaya adapte edilmeden satışa çıkarılması problemi var. Bir daha mayıs girmeden almayın ve alınca da güneşten rüzgardan korumayın.

 18. Aynur, İzmir dedi ki:

  Ben iki tane begonvil aldım. Saksıyı büyütmek istedim ama kökündeki tüm toprağı boşaltarak yeni toprağa ektim. Şimdi ikisi de kurudu gibi. Bir tanesinin tüm saksısı karınca doluydu. AAcaba toprağını mı beğenmedi? Sizce kurtarma şansım olabilir mi?
  ***
  Henüz bahar serinleri (özellikle geceleri) yoğunken siz serada sıcağa alıştırılmış bitkileri alıp şok üstüne şok olabilecek şekilde alelacele toprağını değiştirirseniz böyle olur. Güneşten ısınacağı yerde tutun. Kökleri çürümemişse iki üç hafta sonra canlanır.

 19. Hazal. İzmir dedi ki:

  Sekiz önce bahçeye çam diktik. Çok güzel büyüdüler. Bir haftadır iki tanesi sararmaya kurumaya başladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Anlaşılan son zamanlarda fazlaca susuz bırakmışsınız. sebep budur. İlk iki üç yıl susuz kalmamalarına dikkat etmelisiniz.

 20. Kezban, Konya dedi ki:

  Çiçeklerimin toprağında çok ağır bir koku var ne yapmalıyım?
  ***
  Benimkilerde de bazen oluyor. Küf gibi kötü bir koku. Ama hiçbir zararını görmedim. Güneşsiz ortamlarda daha fazla olur.

 21. Hatice D. - Seferihisar dedi ki:

  Bahçedeki 2 tane begonvil bu seneki soğuk havalar nedeniyle dondu maalesef. Kuruyan dallarını kestim. Sadece köke yakın 50 cm’lik bir kısmı kaldı. Acaba yeniden canlandırabileceğim bir yöntem var mı? Yoksa öldüler mi?
  ***
  Ölmemişlerse bir şey yapmak gerekmez. Şimdi sıcak havanın etkisiyle yakında filizlenirler. Ölmüşlerse yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Didim’de de bu kış bütün begonviller öldü. Bazıları belki 20 yıllık belki daha yaşlıydı. Benim bahçedekiler hepsi öldü galiba. Ana gövde dip kısma kadar ölü. Toprak altı kısımları canlı mı bilmiyorum ama ümidim de yok. Dipten keseceğim. Kökleri canlıysa yeşerirler.

 22. Ayşe, Antalya dedi ki:

  Şeflera çiçeğim salonumda yaşıyor. Oda yeterince aydınlık ama yaprakları aşağıya sarktı. Günden güne eriyor. Epeydir su vermiyorum çünkü toprağı nemli. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Balkonda hiç durmadı şimdiye kadar ama balkona yerleştirsem olur mu?
  ***
  Uygunsuz şartlar yüzünden köklerin emici dokuları çürümüş. Çürüme köklerin tamamına ve dallara ulaşabilir. Derhal balkona, gün içinde çok uzun süre güneşte ısınacağı bir yere koyun. Güneşin toprağı ısıtması ve devamlı yoğun havadar ortam sayesinde yeni kökler uzatır. Dip kısmı çürümüşse üstten sağlıklı kısmından kesip küçük bir saksıya dikin ve yine aynı tavsiyemi uygulayın. Bu şartlarda çok çabuk köklenir.

 23. Hanife, Antalya dedi ki:

  Begonya çiçeğinin kökleri curumus. Çiçek iyice küçüldü bu arada. Ölmesinden çok korkuyorum. Kurtarabilmek şansım var mı?
  ***
  Kökler çürümüşse dallarını en sağlıklı yerlerinden keserek suda bekletin. Köklendikleri zaman dikersiniz. Böylece kurtarmış olursunuz.

 24. Nazmiye, İstanbul dedi ki:

  Kapalı balkonumda bulunan çiçeklerim soğuğun etkisiyle önce donma şimdi de çürüme reaksiyonu verdi. Özellikle menekşem ve sansevieria hahnii(bodur paşa kılıcı) çiçeğim. Kolyoz çiçeğim de kurudu. Tekrar kazanabilme şansım var mıdır ve varsa nasıldır?
  ***
  Donmanın etkisiyle ölüp pişmiş haşlanmış gibi olurlar. Kurtarmak imkansız. Eğer paşakılıcının yapraklarından bir parça canlı kalmışsa onu yaprak çeliği yöntemiyle filizlendirebilirsiniz. Yaprak güzelinin üzerinde tohumları vardı ise onları alıp ekin.

 25. Sabriye D. -Eskisehir dedi ki:

  10 senelik iki saksı kılıçlar kökten çürüdü. Toprağını değiştirip çürüyen yerlerini kesip tekrar diktim. Fakat bir hafta sonra gene aynısı oldu. Yok olmalarını istemiyorum..
  ***
  Eğer fazla çürümemiş rizomları varsa çürük yerlerini kesip iyice yıkayın. Kuruladıktan sonra çok soğuk olmayan bir odada açıkta birkaç hafta bekletin. Rizom buruşur gibi olduğunda az nemli toprağa dikin. Toprak her ne zaman kupkru olursa az miktarda su dökün. Bu şekilde kurtarılabilir.

 26. Meltem, İstanbul dedi ki:

  Benjamin bitkim, ne yaptıysam yaprak döktü. Aldıgımda cok yapragı vardı. Şimdi birkaç tane yaprak kaldı ve onlar da ölüyor. Bitkiyi alalı 3 ay oldu. Artık sulamıyorum ve balkona koydum. Birkaç dalını budadım ama hiç süt gelmedi. Acaba ölmüş mü? Nasıl anlarım?
  ***
  Hala yapraklı dalları varsa ölmemiştir. Tam kış aylarında almışsınız. Kışın aniden sıcak ve son derece havasız odalara girince yapraklarını döküyor. Eğer dip ve kökler sağlıklı ise bundan sonra kendine gelir. Bol bol sulayın. Yaz aylarında açık havada çok hızlı gelişir. En geç eylül sonunda içeri alın. Sonbaharda dışarıda tutarsanız serin havaya alışırsa sonra sıcak odaya alırsanız yine yerini yadırgar ve tüm yapraklarını döker.

 27. Beyti. Yozgat dedi ki:

  Bitkinin başı neden kopar? Kuruma ya da çürüme yok. Çok canlı lakin kopuyor.
  ***
  Bunun yanında gelişim hızlı ve çok sağlıklı görünüyorsa sebep gelişimin kof olmasıdır. Azot zengini toprakta ya da azot gübresi verilen toprakta yetişen bitkilerde görmüşümdür. Üst kısım daha ağırdı ve rüzgar bile olmadığı halde ağırlığa dayanamayarak kırılmıştı.

 28. Büket, Mersin dedi ki:

  Alovaramın kökleri çürüdü. Ne yapmalıyım? Kurtarabilir miyim?
  ***
  Çürük kısımları kesin. Sağlıklı kalan kısmı açıkta on gün kadar bekletin. Kesik yer iyice kurumalı. Sonra çok az nemli toprağa dikin ve ilkbahara kadar sadece toprak tamamen kurudukça az miktar su verin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)