Kömür karası tavuklar horozlar

Tepeden tırnağa kapkara, dış görünümleri itibarıyla her yeri siyah olan bu siyah tavuklar Endonezya kökenli ırklardandır. Yerel dilde Ayam Cemani diyorlar. Sadece tüyleri değil, ibikleri, derisi, ayakları, her yerleri, hatta etleri bile siyahtır. Endonezya’da çok pahalıya, fahiş fiyatlardan satarlar.

Her şeyi siyah tavuklar

Endonezyalılar arasında bu tepeden tırnağa siyah hayvanların kanının da siyah olduğunu söylerler ama doğru değildir. Kanları normal bildiğimiz kırmızı renkte olur.

Kullanımda amaç sadece kurbanlıktır. Belki et verimi ve yumurta verimi iyi olsa bile kurbanlık amaçla o kadar yüksek fiyattan müşterileri çıkar ki diğer amaçlar önem taşımaz. Hatta kullanım amacı kurbanlıktan ziyade iyi para kazanmaktır da diyebiliriz. Bu açıdan bakarsak, Ayam Cemani tavuk ve horozlarını üretmek çok iyi gelir getirici bir iştir.

Çeşitli amaçlarla kurban ederler. Bu yüzden manevi değeri çok yüksektir. Dolayısıyla maddi değeri de yüksek. Dini amaçlar yüzünden fazlaca rağbet edildiğinden ve çok aranılan bir ırk olmasından dolayı bu kömür karası tavuk ırkından tavuk ve horozların fiyatı oldukça yüksektir.

Herhangi bir tavuk ırkından Ayam Cemani gibi tüyleri, derisi ve ibiği siyah bireyler oluşturmak mümkündür. Bunun için kıvırcık tavuklar sayfasında anlattığım gibi çiftleştirmeler yaparsınız. Sonuçta istediğiniz ırkın rengi dışında hiçbir değişikliği olmayan ama Ayam Cemani gibi her şeyiyle simsiyah kömür karası tavuklar ve horozlar elde edersiniz.

Birçok ırkın siyah tüylü çeşitler var. Siyah tüylüler üzerinde çalışmanız sonuca daha çabuk ulaşmanızda bir avantaj olacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.