Kudret Narı, Momordica charantia

Şifalı bitkilerden kudret narının faydası, nasıl kullanılır, nerede satılır, ilacı nasıl yapılır ve alternatif tıptaki önemi konularında yazı.

İnsanların şifalı bir bitki olarak kudretnarına değer vermesi ilkin Hindistan’da başlamış. 14. yüzyılda Çin’e ve daha sonra Çin’den batıya doğru Türkiye’ye ve Balkanlara kadar yayılmıştır. Geleneksel olarak şifalı bir bitki olması amacıyla yetiştirilir. Söz konusu ülkelerden başka birçok Asya ve Afrika ülkelerinde ve Orta Amerika bölgesinde Karaibler’de yaygın olarak yetiştirilir. İnanılamayacak derecede mucizevari faydalarından dolayı kudret narı her geçen gün daha fazla aranan şifalı bir bitkidir. Kullanıldığında şaşırtıcı sonuçlar alınan doğal bir ilaçtır.

Sınıflandırılması

Cucurbitaceae (Kabakgiller) familyasının Momordica cinsinin 60 kadar türü var. Kudret narı onlardan Momordica charantia türüdür. Hıyar, kavun, kabak gibi gelişim gösterir. Dalları ve yaprakları narin ve ince olur.

kudretnarı,meyvesi,yaprağıKudretnarı, meyvesi ve yaprağı
Familya: Cucurbitaceae (Kabakgiller)
Cins:Momordica. Tür: M. charantia.

Çeşitleri

Kudretnarı tek türdür (Momordica charantia). Birçok çeşitlerinde başlıca şu iki tip en bilinenleridir: Meyvesi 30cm kadar uzayabilen Çin çeşidi (Momordica charantia ‘Solok’) ve bizim bildiğimiz çeşidi, buna da Hindistan tipi denir.

Kudretnarının yetiştirilmesi

Aynı hıyar gibi kolayca yetiştirilebilen bir bitkidir. İlkbaharda çekirdeklerini bahçeye veya saksıya dikersiniz. Açık havayı ve güneşi sever. Toprağı humuslu, yumuşak, süzek ve iyi gübrelenmiş olmalı.

Tohumunu nereden satın alabilirsiniz? Özel satıldığını görmedim. Yaz sonundan kışa kadar satılan meyvelerinde birçok çekirdek olur. Bir meyve alarak çekirdeklerini ayırın saklayın ilkbaharda ekin.

Tohumları üçü bir arada, 10cm ara ile üçgen şeklinde ekin. Ortaya 1m’den yüksek bir sırık dikin. kudretnarı fideleri büyümeye başlayınca sırığa sarılmalarına yardım edin.

Sulama sabah ile öğle arasında yapılmalı. Aksi takdirde eğer yeri pek rüzgarlı değilse gecele çevre ıslaklığı yazın külleme hastalığına yol açar her şey mahvolur.

Zararlıları

Görebildiğim kadarıyla en büyük zararlısı külleme hastalığıdır. Açıklık olmayan, pek rüzgar almayan yerlerde yaz sıcakları başladığı zaman kudretnarı yaprakında beyaz pudra gibi görünür. Yaprakları mahveder ve bitkinin ölmesine yol açar. Küllemeyi önlemede en etkili yol şudur: Sulamayı akşamları yapmayın, sabah – öğle arasında yapın ki gece ıslaklığı olmasın. Bulunduğu çevreyi akşamları yıkamayın, ıslatmayın.

Kudret Narı’nın kullanıldığı başlıca hastalıklar

Benim fikrim, kudretnarını sağlıklı insanlar yemeli. Her gıdada bulunması mümkün olmayan protein çeşitleri içerir. Her yıl yaz sonundan kış başlangıcına kadar herkesin mutlaka birkaç kudretnarı yemesi lazım. Lezzeti çirkin olduğundan dolayı bal ile veya baskın lezzetli meyvelerle karıştırıp yiyebilirsiniz.

Kışa saklanması veya ilacı şu şekilde hazırlanır

Kudret narı saf zeytinyağı ile beraber bir şişeye konur, ağzı sıkıca kapatılır. Güneşte bir aydan daha fazla bir süre bekletilir. 40 gün veya en az 40 gün diyenler de var. Böylece ilaç hazır hale gelmiş olur.

Gastrit, ülser, mide yanması gibi mide hastalıkları durumlarında

Zeytinyağı ile hazırlanmış kudretnarı terkibi sabahları aç karnına bir kaşık yenir.

Diyabet

Şeker hastalarına da tavsiye edilir ancak bu konuda uzman bir doktorun karar vermesi gerekiyor yoksa öldürücü zararları olur.

Yaraların üstüne sürülerek de kullanılır

Bir türlü kapanmayan yaraları çabucak iyileştirir. Biz buna ailece şahit olduk. Diyabet yani şeker hastalarının kapanmayan yaralarını hızla iyileştirdiği söyleniyor. Bazı iltihaplı yaraları da kısa sürede kurutur. Aylarca geçmek bilmeyen yarayı çok kısa bir sürede iyileştirir.

Kudretnarı meyveleriEminönü Çiçek Pazarı‘nda satılan kudretnarı.

Dolama iltihabında kudretnarı kullanılması

Dolama, parmaklarda, tırnak çevresinde oluşan bir iltihaplanmadır. Annemin başparmağında çıkan dolama geçmek bilmedi. Doktora gitmek zorunda kaldı. Doktor ameliyat gibi bir operasyonun kesin gerekli olduğunu söylemişti. Daha sonra bir hanım evinde hazır bulunan kudretnarı ilacından anneme verdi. Annem parmağına bu ilacı bezle sardı. birkaç gün içinde iltihap tamamen kurudu.

Tedavisi mümkün olmayan açık yaralarda nasıl tatbik edilir?

Annem, aylarca iyileşmeyen ve doktorların dahi iyileştiremediği parmağındaki “dolama” yarasını bu muhteşem ilaç ile bir haftada şöyle iyileştirdiğini anlatıyor:
Zeytinyağı ile hazırlanmış hazır ilaçtan bir parça alıp yara üzerine koymuş. Sonra yarayı bir bez ile sarmış. Günde bir defa değiştirmek, yenilemek gerekiyormuş. Bir hafta içinde yüzde yüz kesin olarak yara iyileşmiş.

İkinci örnek bir komşumuz. O da dolama sorunundan aylarca çekmişti. Birkaç kez doktorlar parmağını yarıp tedaviye çalıştılar ama hiçbir tedavi sonuç vermedi. Annemin tavsiyesi üzerine kudret narını kullandı. O da kısa sürede kurtuldu. Doktorların aylarca iyileştiremediği parmağı kudret narı bir hafta içinde sağlığına kavuşturdu.

Kudret narı ayrıca hemoroid (basur) hastalıklarında da kullanılır. Bu konuda henüz bilgim yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Sebze - Bostan

Etiketler: |


'Kudret Narı, Momordica charantia' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Süha E. -Gaziantep dedi ki:

  Ben 16 yıllık şeker hastasıyım. Bugün internetten okudum, şeker hastaları için kudret narının iyi geldiğini öğrendim. Nasıl ve nereden temin edebilirim?
  ***
  Aktarlarda, şifalı ot satıcılarında kavonoz içinde zeytinyağında olarak satılır. Ben istanbulda çok yerde gördüm. Diğer büyük şehirlerde de bulunması gerekir. Ama şeker hastalığı ciddi bir hastalık, sakın doktora danışmadan böyle alternatif tıbba yönelmeyin. Çünkü Allah korusun zaten en güvenilir ilaçlardan kullanıyorsunuz, bir de kudret narı filan kullanırsanız çok büyük zararı olabilir. İlaçlara aşırı doz aşımı etkisi verebilir.

 2. Sevde dedi ki:

  Kudret narı için netten sipariş verebileceğimiz bir adres var mı (mısır çarşısındaki hazır kavanozlardan)?
  ***
  Vardır elbet. Google’dan araştırın varsa kesin bulursunuz.

 3. Hasan dedi ki:

  Sinopluyum, tarlama ekmeyı düşünuyorum. Bana tefarautlu bilgi istıyorum. Ne kadar tl tohumu? Olgunlaşan meyvenin kilosu ne kadar? Yetişti farz edelim, bizden ne kadar fiyatta alınacak? Bu konularda bigi yazarsanız memnun olurum.
  ***
  Sitemin içeriğinde ticari bilgiler verilmiyor. Burada sadece bitkilerin bazı temel özellikleri ve süs bitkilerinin bakımı, yetşitirilmesi ele alınır. Bu konularda sorular olursa bilmesem bile araştırır bulur cevaplarım. Sitemin ana konusu olmayan soruları cevaplayamam üzgünüm. Kudret narının bahsettiğiniz şekilde üretimi yapılıyor mu hiç duymadım. Gerçekten son derece şifalı, mucizevi bir iyileştirme özelliği var. Bundan hap veya merhem türü ilaç yapılıyor mu öncelikle bunu öğrenmeniz gerek. Yapılıyorsa üretici firmalarla iletişime geçmelisiniz. Benim bildiğim kadarıyla sadece aktarlarda birkaç kavanoz içinde az sayıda bulunuyor. Çok fazla alıcısı olan bir şey değil. En azından şimdilik.

 4. Dilay dedi ki:

  Komşumun eli kaynar suyla yanmıştı, bu ilaçtan kullandı bir hafta sonra elinde yanığın izi bile yoktu inanamadım.

 5. Celal Tütüncü dedi ki:

  Ben emekli biriyim. 36 yıldır kudret narı yetiştiriyorum. Çok hem de çok mucizevi bir nimet olduguna çok şahit oldum.

 6. Neslihan dedi ki:

  Benim annem ülseratif kolit hastası (kalın barsakta ülser var). 5 yıldır tedavi görüyor ama hastalık gittikçe ilerliyor. Kudret narının daha çok mide hastalıkları için önerildiğini okudum. Barsak için de faydası olur mu? Halis zeytin yağı içinde 1 yıl beklemesi mi gerekiyor? (Diğer sitelerde böyle yazıyor.)

 7. Sevil dedi ki:

  Ben 45 yaşında bi bayanım 10 yıldır şeker hastasıyım eşim bahçede kudret narı yetiştiriyor fakat tarifini bilmiyorum yardımcı olursanınız sevinirim teşekkürler.
  ***
  Şeker hastalığı için kullanılan ilaçların aynı etkisine sahip maddeler kudret narında da tespit edilmiş. Ancak nasıl ne ölçüde kullanılacağı doktorların belirlemesiyle olmalıymış. Şeker hastalığı tehlikeli bir hastalık. Doktora danışmadan alternatif tıp ürünlerine yönelmek bu hastalıkta çok tehlikeli olabilir. Dikkatli olmalısınız. Size sıkı bir perhiz gerekiyor. Bir de doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak. Annemden biliyorum perhiz şeker hastalığında çok çok büyük önem taşıyor. Başka hastalıklar gibi değil. Perhizi bozunca ilaçların etkisi de azalıyor. Hangi yiyeceklerden kaçınmalısınız doktorun talimatlarına harfiyyen uymak zorundasınız. Perhizinize ve ilaçlarınıza öncelik vermek şartıyla eğer şeker hastalığı için kudret narı nasıl kullanılır öğrenirseniz sakın doktorunuzun onayı ve izni olmadan kullanmayın. Çünkü madem doktorun verdiği ilaçlardaki maddelerden kudret narında da var, o halde ikisini birden kullanmak doz aşımı olur bu da hayati tehlikeye sebep olabilir. İlaçları terk edip kudret narına yönelmek ise son derece riskli ve bilinçsizce bir davranış olur.

 8. Esra dedi ki:

  Annemin sorunlarına çözüm ararken siteyle karşılaştım. Benim sorunum şu: Annem trafik kazası geçirdi ve diz altında çok parçalı kırığı oldu. Ayrıca alınan alçıdan kaynaklanan, bacağının arka kısmında yanığı gelişti. Acaba kudret narının kırığa ve yanık yarasına faydası olabilir mi? Aydınlatırsanız sevinirim.
  ***
  Ben bu konunun uzmanı değilim ama kudret narının doktorların tedavi edemediği kapanmak bilmeyen iltihaplı yaraları muzicevi bir şekilde tamamen iyileştirdiğine şahit olmuşumdur. Bilgim bu kadar. Yardımcı olamadığım için üzgünüm. Daha araştırın inşallah gereken bilgileri bulabilirsiniz anneniz şifa bulur. Öncelikle doktorun tedavisine önem vermeniz daha iyi olur.

 9. Semra dedi ki:

  Şeker hastalığından kaynaklanan yaralara cok iyi geliyor. Ablam da şeker hastası. İki kez ayağını kesimekten kurtardı. Bitkiyi 4-5 parçaya bölüp has zeytin yağında beklet minumum 10 – 15 gün.. Her gün yarayı zeytinyağıyla temizleyip tortusuyla birlikte sürüp temiz bezle bağlayın. Yaralar hemen taze et besliyor. İnanin şahit olduk. Allahın verdiği mucize ilaç bu. Herkese acil şifalar.

 10. Dilek dedi ki:

  Benim annem de kalın bağırsak hastası. 6 kez amilyat oldu. Sonuç elde edilemedi. Bağırsakta fistül oluşmuş. Bu tıp terimi ile ama bağırsakta yırtık türkçesi. Biz de duyduk kudret narını. Zeytinyağında yapılmış kürü yediriyoruz sabahları aç karınla. Fistülde bir nevi içerdeki yara kavuşmayan yara sanırım ceraahi müdahaler bir sonuç vermedi. Acaba kudret narı Allahın bir mucizesi olup da anacım iyileşebilir mi? Yırtık düzelebilir kendini onarabilir mi? Bilgi verirseniz çok sevinirim.
  ***
  Ciddi bir durum. Ancak doktorlar yardımcı olabilir. Kudret narı bağırsak yaralarına iyi gelir mi onu bilmiyorum.

 11. Hülya dedi ki:

  Bende bir aydır basur var. Kudret narının iyi geldigini duydum. Acaba kudret narı içerek mi yoksa basura sürerek mi daha çabuk sonuç alabilirim?
  ***
  Ben bilmiyorum. Bildiklerim sadece bu sayfada yazdıklarımdan ibarettir. Bunu kudret narı satıcılarından öğrenebilirsiniz. Fakat unutmayın ki bu tür tedavi arayışlarını ancak doktorlardan hiçbir fayda görmediğiniz takdirde yapmalısınız. Sağlık ne şakaya gelir ne de ihmal etmeye.. Bu yüzden her şeyden önce konusunda uzman bir doktora başvurmanız gerekir.

 12. Anonim dedi ki:

  Yüz kırışıklığın iyi gelirmi ben 55 yaşındayım. Deneyen var mı? Varsa bana yazarsanız memnun olurum.

 13. Murat Şahin dedi ki:

  Kudret narları olmaya başladı. İsteyen olursa saf zeytin yagında veya bal içine hazırlanmış olarak temin edilir.

 14. Murat Şahin dedi ki:

  Basur için zeytinyaglı kür basur etrafına pamukla sürülür. Çok çabuk etkisini görürsünüz.

 15. Morkedi, İst dedi ki:

  Genital bölgesinden koter ameliyatı oldum. Acayip büyük yaralar açıldı. Acaba bana iyi gelir mi? Lütfen bilen varsa cevap versin.
  ***
  Yaralar protein eksikliği varsa hareketlilikten dolayı kolayca genişleyebilir. Çeşitli bitkisel ve hayvansal proteinler içeren gıda maddelerinden yemelisiniz. Hangi tür protein etkili olacaksa olur. Bu arada yaralar iltihaplanıyorsa gereken ilaçları kullanmalısınız. Önce doktorun tedavisi ve ilaçları önemli. Sonra sizin tedaviyi ciddiye almanız ve dediğim gibi gıdanıza dikkat etmeniz önemlidir.

 16. İsmail Düğücü, Lüleburgaz dedi ki:

  Ben kendim ekip yetiştiriyorum. Gercekten çok faydalı bir bitki. Kullanıcak arkadaşlara tavsiye ederim.

 17. Asena, İstanbul dedi ki:

  Bana kudret narı ‘bitkisi’ lazım nerede bulabilirim?
  ***
  Eminönü çiçek pazarında bulabilirsiniz. Ama saksıda dallı yapraklı değil, sadece turuncu hıyara benzeyen meyveleri dalından koparıldığı gibi satılır. İçindeki çekirdekleri alıp ilkbaharda ekebilirsiniz.

 18. Nesrin, İstanbul dedi ki:

  Yüzdeki sivilce izleri içinde iyileştirici bir özelliği var mı kudret narının? Ben seneler önce kullanmıştım cildimin rengi daha bir canlı ve pürüssüz olmuştu.
  ***
  Bilmiyorum. Siz madem denemişsiniz faydasını görmüşsünüz, nasıl kullandığınızı yazarsanız belki başkaları okuyup yararlanabilir.

 19. Nesrin, İstanbul dedi ki:

  Cildime iyi geldi. Ben her akşam zeytinyağlı kudretnarı karışımını yüzüme sürüp yaklaşık 1-2 saat bekledikten sonra bol suyla yıkıyordum. Birkaç ay devam ettim cildim çok daha hoş görünüyordu ama şimdi sivilce izlerim var acaba izlere de faydası var mı bunu araştırıyorum. Merak ettiğim bir şey daha var babam geçen yıl iş kazası geçirmişti eli yandı birkaç kez ameliyat oldu aradan 1 yıl geçtikten sonra bile bu karışımı kullansa yanık ve yara izine faydası olur mu acaba?
  ***
  Eskiden beri devam eden sivilce izlerini hiçbir ilaç hiçbir krem geçirmez. Bunun için özel cerrahi usuller vardır. Yara izleri de öyle, merhemle kremle ilaçla geçmezler. Hafif yara izleri birkaç yılda kayboluyor ya da farkedilmez şekilde düzeliyor. Daha ağırları ömür boyu devam eder.

 20. Ceren Tezcan dedi ki:

  merhaba ben 3 hafta önce bacağımın arkasından ameliyat oldum. oldukça büyük dikiş izi var. bunun görürümünü nasıl azaltabilirim? yardımcı olursanız çok sevinirim.

 21. Kadriye, Ş.Urfa dedi ki:

  Kudret narı kırışıklara iyi geli mi?

 22. Sinem, İstanbul dedi ki:

  8 yıldır reflü hastasıyım. kudret narını dün denemeye karar verdim fakat sabahları aç karnına içtiğim mide koruyucum da var. ikisini içmem zararlı olur mu?
  ***
  Peki kudret narının reflü hastalığına iyi geleceğinden emin misiniz? Bildiğim kadarıyla kudret narı çok özel proteinler içeriyor birçok yaralara iyi geliyor. Reflünün yara ile ilgisi yok.
  Cevabıma gelince: Kudret narı ve diğer şifalı bitkiler tansiyon, şeker hastalığı, guatr hastalıkları vb hastalıklar için kullanılacaksa önce doktora danışmak lazım. O tür hastalıklarda hem ilaç hem şifalı bitki bir arada olursa şu iki şeyden biri olur: 1- Şifalı bitki ile ilaç aynı maddelere veya aynı etkilere sahip olunca sanki aşırı dozda ilaç almışsınız gibi kötü etkisi olur. 2- Birbirlerinin etkilerini nötralize ederler sonuçta ne ilacın etkisi olur ne de şifalı bitkinin. Sizin ilacınız hormon dengeleriyle veya kan basıncıyla ilgili bir ilaç değil gibi görünüyor. O halde bence kudret narını da yemenizde bir sakınca yok. Ama siz benim bu sözlerimi ciddiye almayın kesinlikle doktora danışmalısınız.

 23. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bitkisel ilaçları ‘nasıl olsa doğal ve zararı olmaz’ düşüncesiyle kullanmak uçurum kenarı gibi birşeydir. Her an düşebilirsiniz ama düşmeyebilirsiniz de.. Sonuçta bütün ilaçlar da bitkilerden ya da doğadaki herhangi bir maddeden elde ediliyor. İlaçların prospektüsünde hangi maddeden ne kadar olduğu ve ne kadar kullanmanız gerektiği yazılıdır ama içtiğiniz x bitkisinin 1 bardağı neyi ne kadar ihtiva eder bu belli değildir. Midenize çok iyi gelen bir bitki belki böbreğinize yükleniyor olabilir, yada karaciğerinize. bence tercih etmemek gerekir.

 24. Özgül, Denizli dedi ki:

  Ben 29 yaşindayim ve 6 yildir ülseratif kolit hastaliğiyla uğraşiyorum. bu hastaliktan tamamen kurtulan var mi? varsa nasil kurtuldu lütfen yazsin. her gün lavman yapmak cok zor.

 25. Fatih, İstanbul dedi ki:

  Sakın yanık için kudret narı gibi bir hata yapmayın. Kuruyunca yaraya yapışıyor. Sonra onu çıkarmaya çalıştığımda deriyi kaldırıyor. Ticari amaç güdüp de iyi şeyler yazanları Allaha havale ediyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)