Kuluçka için yumurta saklama, seçim, biriktirme

Kuluçkadan sağlıklı civcivler elde etmek ve yüzde yüze yakın başarılı olmak için yumurta seçimi, muhafaza / saklama şartları, yumurta saklama sürecindeki diziliş pozisyonları vb. bilgiler aşağıda.

Kuluçkaya yumurta saklama, biriktirme

Döllü yumurta seçimi

Kuluçkadan civciv çıkarmak için döllü yumurta lazımdır. Horozsuz tavukların yumurtalarından civciv çıkmaz. Tavukların en az 12 gün (⇒bak.) öncesinden beri horozla çiftleşmekte olmaları gerekiyor. Bir sürüde beş tavuk başına bir horoz düşmelidir. Horozlar ise genç ve sağlıklı olmalıdır. Tavuktan küçük olmamalıdır.

Tavuk genç ve olgun olmalı. On aylıktan daha genç veya birbuçuk yaşını aşmış tavukların döl tutması zor oluyor. 10 aylık ile 18 aylık arası çağdaki tavukların yumurtalarının döllülük oranı çok yüksektir. Doğal ortamda horozla yaşayan tavukların yumurtalarının döllülük oranının en yüksek olduğu zaman ise ilkbahar mevsimidir.

Kuluçka için yumurta kalitesi

Sağlıklı ortamda yaşayan, dengeli beslenen, çok zengin çeşitlilikte gıdalar alan ve böylelikle bünyelerinde hiçbir gerekli madde eksikliği olmayan tavukların yumurtalarını tercih etmelisiniz. Aksi takdirde civcivler sağlıksız ve dirençsiz olacaklardır. Yaşama şansları her şeye rağmen az olur. Tavuğun ırkı ne ise yumurta o ırkın standartlarına uygun büyüklükte olmalı. Normalinden küçük veya normalinden büyük yumurtalar, fazla yuvarlak veya fazla ince-uzun yumurtalar uygun değildir.

Sarsmayın: Yumurtaları hiçbir şekilde sarsmayın. Nakliyelerde dikkatli olun.

Yumurtaların temizliği: Bazı insanlar kuluçkaya için olan yumurtaları yıkamayı tavsiye etse de, en iyisi folluğu temiz tutmak ve yumurtaları üzerlerine pislik bulaşmadan alarak çok temiz ve serin bir yerde saklamaktır. Yumurta kabuğunun dış yüzeyinde doğal bir koruyucu tabaka vardır. Yıkayınca bu koruyucu tabaka yok olup gidiyor ve sonuçta zararlı bakterilerin yumurta içine girmeleri kolaylaşıyor.

Yumurta saklama koşulları

Yumurtaları saklayacağınız ortam 12C – 13C sıcaklık derecesine ve %75 oranında neme sahip olmalıdır. Bunun için buzdolabın ısı ayarını değiştirerek kullanabilirsiniz. Bu mümkün değilse evin bodrumunda bir yer ayarlayın. Bu da mümkün değilse evin en serin, en gölgeli tarafında uygun bir yere iki metre çukur kazarak serin ortam sağlayabilirsiniz. 13C dereceden daha sıcak olsa bile idare eder.

Yumurtaların %75 nemli ortamda beklemeleri niçin önemlidir? Çünkü kuru havalı yerlerde bekleyen yumurtaların içindeki sıvının suyunu kuru hava çeker. Böylece yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu her geçen gün büyümeye devam eder. Kuluçka süresi boyunca yumurtanın dışarı vereceği çeşitli gazlarla beraber su kaybına devam edeceğini de düşünün. Onun için kuluçka öncesi su kaybının en az olmasını sağlamak zorundasınız. Bu da nemli hava ile mümkündür.

Pozisyonları ve çevrilmeleri

Kuluçkaya başlama güne kadar uygun şartlarda beklemesi gereken yumurtaları sivri kısımlarının aşağı gelmesi şartıyla dizmeniz gerekiyor. Yumurtalar tam dik durmayacak. Günde bir defa diğer tarafı yaslanacak şekilde çevireceksiniz. Çevirme önemlidir. Günde bir defa çevirmek en az ölçüdür. Kuluçka için yumurtalarını biriktiren tavuklar bile yumurtalarını her gün itinayla çevirir.

Bekleme, yumurta saklama süresi

Yukarıda anlattığım şartlarda sakladığınız döllü yumurtalardan en iyi verimi en fazla 7 gün beklemişlerden alırsınız. Daha fazla beklerlerse kalite mükemmelliği her gün azalır. Fakat bu sadece riski azaltmak için tedbirdir. Yani 7 günden fazla beklemiş olan yumurtalar asla kuluçkada kullanılmamalı anlamına gelmez. İyi muhafaza edilmiş yumurtaların 15 günlükleri bile kuluçkada iyi sonuç verebilir. Yine de risklidir. Hele 3 haftayı aşmış yumurtaların döllerinin canlı kalma ihtimali neredeyse sıfırdır.

Yumurtaları kuluçkaya koymadan önce

Beklettiğiniz bu “soğuk” yumurtaları gurk tavuğun altına veya kuluçka makinesine koymadan önce 20 – 25 derece dolaylarındaki oda sıcaklığında normal şartlarda bekleterek oda sıcaklığını kazanmaları sağlayın. Aniden tavuğun veya kuluçka makinesinin sıcaklığıyla karşılaşan yumurtaların kabuklarında aynen buzdolabından yeni çıkan kaplarda havanın neminin yoğunlaşarak su haline gelmesi olayı olur. Bu da yumurtaları fazlaca ıslatır ve zararlı bakterilerin işini kolaylaştırır.

Doğada nasıl oluyor?

Yabani orman tavukları kuluçkaya yatacağı güne kadar yumurtalarını böyle mi muhafaza ediyor? Elbette doğada farklıdır. Yukarıda anlatıldığı gibi değildir. Bir tavuk her gün yumurtlamaz. Dolayısıyla sayısı 7 ila 10 tane arasında değişen yumurtaların üstünde kuluçkaya yatacak olan bir yabani orman tavuğunu düşünürsek, en eski yumurtası 10 günlük veya 15 günlük olabilir. Ayrıca mevsim normalleri ne ise yumurtalar o sıcaklıkta açık havada beklemiş oluyorlar. Doğa tavukları az sayıda yumurtlar ve hepsi bitince gurk olup kuluçkaya yatarlar. Genelde bütün yumurtalardan civciv çıkar.
1- Tavuk yumurtalarını biriktirirken her gün günde en az bir defa yumurtaları kontrol eder, özenle çevirir.
2- Yabani tavukların yaşadığı tropikal güneydoğu Asya ormanlarında hava daima fazlaca nemlidir. Ve orman zemini gayet serindir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |

'Kuluçka için yumurta saklama, seçim, biriktirme' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Murat Y. -Samsun dedi ki:

  Benim genç bir tavuğum var. Gurk diyor kabatıyor ama adamakıllı yatmıyor. Gündüzleri sadece yumurtlamak için yatıyor. Akşamları gerçekten gurk tavuk gibi yatıyor ama biz tavuğu orada bir şey yer diye kümese koyuyoruz. Hemen yatması için ne yapmalıyız?
  ***
  Sizin yapabileceğiniz bir şey yok. Yumurtlamaya devam ettiğini söylüyorsunuz. Eğer gurk olsa idi yumurtadan kesilirdi ve yerinden kalkmazdı. Belki son yumurtalarıdır ve düşündüğünüz gibi gurk olmak üzeredir. Bekleyin birkaç gün sonra belli olur.

 2. Ahmet Keleş dedi ki:

  Tavuk ve mısır yumurtalarını dik değil de yan koysak çıkım sağlanmaz mı? Sonuçta tavuk ya da herhangi bir kanatlının altına da yan konuyor. Neden makinada dik durması gerekir?
  ***
  Böylesi daha iyi çünkü çevirme işi böylece daha doğru yapılır. Makinede biraz dikçe durmaları yumurtaları çevirmede kolaylık ve pratiklik açısından önemlidir.

 3. Adem D. -Mersin dedi ki:

  Tavuklarım folluğa değilde dışarıda bir yere yumurtlamışlar. Ben yaklaşık 10-15 gün sonra buldum. 30 derece sıcaklıkta bekleyen yumurta kuluçka için kullanılabilir mi?
  ***
  Gündüz boyu direkt güneşte ısınmışlarsa hiç tavsiye etmem. Değilse 15 gün fazla sıcakta beklemiş olanlar yine riskli.

 4. faruk b. van dedi ki:

  Benim ataks cinsi tavuklarım var fakat horozlar farklı. Kuluçkada ne tur civciv çıkar? Yani civciv cinsi tavuğa mı horoza mı bağlı?
  ***
  Her ikisine bağlı. İkisinin karışımı olacaktır.

 5. Faruk, İstanbul dedi ki:

  Hocam bizim yazlıkta yaklaşık 50 tavuğum ve 3 horozumuz var fakat biri çok farklı bir ırk böyle şapkalı gibi ve çok şirin bir hayvan bu tavuğumuzu gurk yapmak istiyorum bu konuda birden fazla sorularım var bana gerekirse ücreti mukabilinde telefon ile canlı destek olma şansınız varmıdır? Yoksa sorular.
  1. Cinsi nedir foto atmak istiyorum (sultana benzetiyorum)
  2. Geçen senenin civcivi olduğu için Gürkan okurum
  3. Kümesten ayırıp özel bir alanı 10m2 kadar tel örgü ile çevirip sıkıntı olurmu yani horozssuzluktan dolayı
  4. 7-8 yumurta olana kadar o tamamen doğal sıcakta yumurtalar bozulurmu – güneş almasın diye folun üstü güneş almayacak şekilde kapatalımmı
  5. Bir tavuk 8-10m2 yerde hapisken diğerlerini gezerken görünce sıkıntıya girmezmi
  6. Yaklaşık 10 günlük yumurtlama sürecinde her yumurtadan sonra horoza ihtiyaç duyarmı?
  ***
  Maalesef her farklı görünümlü tavuk özel bir ırktan olamıyor. Binlerce çeşit kırma, karışık tavuklar var. Bunu kuluçkaya yatırmak için hiç uğraşmayın çünkü civcivleri aynısı olmaz. Kendi yumurtasından çıkan civciv bile farklı olabilir. Diğer sorularınıza tek tek cevap veremiyorum özür dilerim. Hepsi tavuklarla ilgili sayfalarda açıklanmıştır.

 6. Ercan D. -Antalya dedi ki:

  Kışın 15 gün bekletilen yumurtadan civciv çıkar mı?
  ***
  Doğru şartlarda saklanmışlarsa olabilir. Aslında fazla gecikmiş. Bekletme süresinin en son sınırında.

 7. Adem, Trabzon dedi ki:

  Benim 1 yaşında gurk tavuğum var tüyünü attı ve gurk oldu. Çok fazla tüyü yok. Fazla alamaz diye az yumurta koydum ama aldı. Bugün üçünçü günü. Yumurda eklemek istiyorum. Bir sakıncası olur mu?
  ***
  Tavuklar için yumurta sayısı ideali iri cüsseliler için 12 – 15 arasında değişir. Orta cüsselilere 7-9 arası, hibrit yumurta tavukları gibi küçük cüsselilere ise en fazla 5 yumurtadır. Buna göre yumurta sayısında hata yapmamalısınız. Eğer uygunsa şimdi yeni yumurtalar ekleyebilirsiniz. Üç gün fark olacak. İlk civcivler 24 saat içinde fazlaca hareketli hale gelip tavuğu kalkmaya, kalan yumurtaları terk etmeye mecbur bırakırlar. Onun için ilk civcivler iyice hareketlendiğinde onları alıp evde lambalı kutuda üç gün belseyin. Sonraki civcivler çıkıp tamamıyla hareketlendikleri zaman kutuda beslediklerinizi tavuk gece uyurken kanatlarının arasına yerleştirin.

 8. Batuhan, İzmir dedi ki:

  Yumurtalarının sağlam olup olmadığını öğrenmek için suya soktum ve hepsi dibe battı. Suya sokmak yumurtalarda yan etki yapar mı?
  ***
  Evet kesinlikle çok zararlı bir şey.

 9. Ömer, Konya dedi ki:

  Buzdolabında en fazla 1 gün beklemiş döllü yumurtadan civciv çıkar mı? Yumurtaların ďöl oranı yüksek. 3 tavuğa 1 horoz olarak besliyorum.
  ***
  Buzdolabında bekletmemelisiniz. Sadece bir gün belki bir şey olmaz ama bir daha yapmayın. Bir gün bile buzdolabında bekletmeyin.

 10. Melih, Manisa dedi ki:

  Tavuklara antibiyotik veriyorum. Bu ilaç tedavisi dönemideki yumurtaları makineye bassak civcivlerde sıkıntı olur mu?
  ***
  Gerçekten çok önemli bir soru sormuşsunuz. Ne yazık ki şu an için bu konuda yeterli bilgim yok. Tüm detaylarıyla araştırarak bu konuda bir sayfa hazırlamam lazım.

 11. Gazi, Afyon dedi ki:

  Kuluçka makinasına koymadan önce hindi yumurtasını kaç gün bekletir ve ne şekilde muhafıza edebiliriz?
  ***
  Yukarıdaki gibi. Aynı. Bir fark yok.

 12. Şeref, Afyon dedi ki:

  Sabaha kadar döllü yumurtalar buzdolabında beklemiş. 8-9 saat. Tavuk kuluçkada civciv çıkartır mı?
  ***
  Sadece o kadar süre ise hiçbir sorun olmaz. Uygundur.

 13. İsimsiz, Konya dedi ki:

  Benim Mısır’da ilk yumurtasını suyun içinde buldum. Üstü kapalı da olsa az miktarda su damlacıklar olmuş. O yumurtaları kuluçkaya yatacak mısırların altına koymalı mıyım yoksa koymamalı mıyım? Yeni yumurtlamaya başladı.
  ***
  Mısır hangi hayvana diyorsunuz bilmiyorum. Merak ettim. Suda beklemiş yumurtanın elverişli olup olmaması hakkında bilgim yok. Ama uzun süre suda beklediyse herhalde sakıncalıdır diye düşünüyorum.

 14. Melek, Akara dedi ki:

  Bugün pazardan aldığım köy yumurtalarını gelir gelmez makineye koydum ama sanırım dışarısı soğuk diye terleme yaptı. Fark edince temiz bir bezle kuruladım. Bir sorun olur mu?
  ***
  Daha büyük hatanız pazardan aldığınız yumurtalara güvenmenizdir. Tavuklar horozlu muydu, yumurtalar yeterince taze mi, taşımalarda yumurtalar sarsıldı mı bütün bunlara göre hareket etmek lazım. Her şey tam olsa bile yumurtacılık yapan insanların amacı döllü yumurta üretimi olmayınca sürü içinde yeterli sayıda horoz bulundurmazlar. Bu yüzden yumurtalarda dölsüzlük oranı yüksek olabilir. Esas sorunuza gelince: Soğuk yumurtalar direkt makineye konmaz. Önce oda içinde birkaç saat bekleterek oda sıcaklığına gelmelerini sağlamanız gerekir.

 15. Alper, Zonguldak dedi ki:

  Yumurtladığı yer şu mevsimde geceleri -2ye düşüyor. 1 gece kalırsa kuluçka olur mu?
  ***
  Bir gece yani birkaç saatlik ve bir defa, eğer dondurucu rüzgarları yemiyorsa hiçbir problem yok.

 16. Tuba, Mardin dedi ki:

  Yazın çok sıcak olduğu için yumurtaları buzdolabına 20 gün saklamamın kuluçka için sakıncası var mı?
  ***
  Buzdolabında soğukta yumurtalar iki gün beklerse içlerindeki emriyolar ölür. 20 gün ise, en iyi şartlarda bile çok fazla uzun bir süre. 10 günü geçmemeli.

 17. Eldar, Baku dedi ki:

  Bu uygulama Hindiler için de mi geçerlidir?
  ***
  Evet hepsi için aynı.

 18. Sedat, İzmir dedi ki:

  Yumurtaları sağlıklı koşulda saklamak istiyorum ama 7 gün saklayın demişsiniz…
  ***
  Dikkatsiz okumuşsunuz. Sadece 7 günlük yumurtalar işe yarar diye bir şey yazmadım. Lütfen tekrar okuyun. Saklama koşulları uygun ise 15 günlük yumurtalar bile gayet iyi sonuç verebiliyor.

 19. Ali, Kırşehir dedi ki:

  Makineye koymadan önce dışarda beklettiğimiz yumurtaların içinde döl olup olmadığını anlayabilir miyiz? Yani %100 verim için makineye konulacak yumurtanın kesin döllü olup olmadığını nasıl anlarız?
  ***
  Anlamanız mümkün değil. Ancak pahalı elektronik cihazlarla anlayabilirsiniz. Şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/yumurtalarin-dollu-olup-olmadigi-nasil-anlasilir


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.