Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları

Ev yapımı makinelerde felaketler gerçek makinelere göre çok fazla olur. Tecrübe büyük önem taşır. Makine en kralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdahalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar. Civciv çıkım verimi bir hayli düşük kalır. Bu sayfanın konusu: Kuluçkanın son gününe kadar embriyo gelişiminin kusursuz olması ve ayrıca civcivlerin sağ salim ve tam zamanında yumurtalardan çıkmayı başarmalarına yönelik dikkat edilmesi gerekenler. Problemler ise şu sayfada anlatıldı: ⇒ Yaygın kuluçka problemleri

Aşağıdaki bilgiler hayati önem taşıyan püf noktalarıdır. Kuluçka makinesi kullanımı hakkındaki esas yazım şudur: ⇒ Kuluçka makinesinde civciv çıkarma süreci

Kuluçka makinelerinde olmazsa olmaz beş unsur

1- Temizlik. 2- Sıcaklık. 3- Nem. 4- Havalandırma. 5- Çevirme. Bunlardan sadece birinde bile en küçük bir kusur büyük zararlara yol açar.

Temizlik

Makineyi her kullanımdan önce ve sonra iyice temizlemeli, dezenfekte etmeli, sterilizasyonunu kusursuz yapmalısınız.

Makinenin bulunduğu ortam

Kuluçka makinesini hava cereyanından ve direkt güneşten koruyun. Aynı zamanda ortamı sık sık havalandırıp temzi hava sağlayın. Makinenin çok yakınında soba, kalorifer, klima gibi ısıtıcılar, soğutucular olmaması gerekir. Odanın hava sıcaklığı ise 20C ile 30C dereceler arasında olmalıdır ki makine içinin ısısını kötü etkilenmesin. Zira makine içini havalandıran sistemin sürekli çalışması gerekiyor. Makinenizin kullanım kılavuzunu eksiksiz okuyun ve makine en iyi kaç derece ısıda olan bir mekanda çalışır öğrenin. Makinenin bulunduğu odanın ısısı da çok şeyi etkiler. Bunu aşan teknolojiye sahip bir makinanız varsa çok iyi.

Sıcaklık

Tavuk, ördek, hindi vb. kümes hayvanlarının yumurtaları için kuluçkada gereken ısı ve nem türden türe değişen çok küçük farklılıklar taşır. Fakat, doğal kuluçkada sorun çıkmadığı gibi, aşağıdaki ölçüleri mükemmel tutturursanız kuluçka makinelerinde de pek bir şey fark etmez.

Yumurtaları çevirmek

Yukarıda linkini verdiğim yazımda çevirmenin nasıl olacağını anlatmıştım. Burada ele almıyorum. Diğer önemli meselelerin püf noktaları için aşağı kısmı okumaya devam edin.

Kuluçka makinesi ayarlarında mükemmel ortalamalar

Kuluçka makinesini yumurtaları yerleştirmeden bir gün önce boş iken çalıştırmaya başlayın. Aşağıdaki oranları yüzde yüz tutturmadan yumurtaları yerleştirmeyin.

Isı: 37,2C – 37,8C dereceler dolaylarında. Sıcaklığın günde en fazla 2 defa on-onbeş dakikayı geçemeyecek şekilde 36,5C dereceye düşmesi ve 39C dereceye çıkması hiçbir zarara yol açmaz.

Nem: 16. günün sonuna kadar % 55 düzeylerinde tutun (ıslak termometrenin gösterdiği ısı derecesi 28,5C – 31C dereceler aralığında olacak). 17. gün nemliliği %60 – %65 aralığına çıkarın. 18. gün %65 – %70 arası, 19. günden itibaren %65-%75 aralığında ve bunlara paralel olarak havalandırmanın da çok hafifçe derece derece arttırmanız gerekiyor.

Oksijen: % 20 üzerinde

Karbondioksit: %0,5 altında

Havalandırma: Dakikada 365 cm³

Yumurtaların ısınmaya başlaması

Sıcaklık gereken düzeyde görünüyorken yumurtalar konulduktan sonra ısının bir iki derece düştüğü görülür. Termostat sık sık değişir. Sakın daha sıcak olsun diye ayar değiştirmeyin. En geç 48 saat içinde termometrelerdeki derecelerin düzeldiğini göreceksiniz. Yani artık termostat daha uzun süreli sabit kalır. Çünkü ilkin yumurtalar yavaş yavaş ısınırken ortamın ısısını çektiği için, yumurtalar ısınana kadar termometreler dengesizdir. Sonraki günlerde cereyan kesilmelerinde fazla soğuyan yumurtalarda da aynı şey söz konusu olur.

Elektrik kesintisi veya arıza olursa?

Elektrik kesildiğinde kapağı açmalısınız. Çünkü:
1- Yumurta kabukları nefes alır gibi dışarı zehirli gazlar verip temiz havayı çeker. Elektrik kesintisinde havalandırma tertibatı çalışmayacağı için içeride zararlı gazlar birikir ve yumurtaların içindeki emriyolar oksijensiz kalıp ölür.
2- İçeride nemli hava yoğunlaşıp yumurta kabuklarını ıslatır ve bu da zararlı bakterilerin üremesine, civcivlerin enfeksiyon kapmalarına sebep olur.

Bu her iki problemin civciv çıkım verimine kötü etkisi olur. Yumurtalardan bir kısım boşa gider.

Makine sıcaklık ayarlarında dengesizlikler ve kesintilerle ilgili ayrıntılı bilgi:
⇒ Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Havalandırma ve nemlendirme

Kuluçka makinelerinde havalandırma sistemi şart. Olmazsa olmaz. Hava nemliliği sağlanmazsa havalandırma yumurtalarda fazlaca sıvı kaybına yol açar. Havalandırmayı iptal etseniz bu sefer hem içeride zehirli gazlar birikir, embriyolar zehirlenir hem ısı ve nem dağılımı sağlıklı gerçekleşmez ve her şey alt üst olur. Havalandırmanın şiddeti ve nem oranı çok hassas ölçülerde devamlı sabit tutulmalıdır. Kısaca, bu konulardaki hatalarınız sonucu civciv çıkım verimi sıfır olur. Tüm emekleriniz boşa gider.

Nem azlığında sonuç

Makinada nem yetersiz olunca yumurtada sıvı kaybı normalin çok üstünde olur. Yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu fazla büyür. Civcivler böylece içeride sıkışır ve yumurtadan çıkamazlar. Zaten sıvı eksikliği civcivlerde olumsuz ve öldürücü etkisini göstermiştir.

Nem aşırılığında sonuç

Tam tersi aşırı nemlilik durumunda ise o hava boşluğu çok küçük kalır. Civciv ilk hareketini sağlıklı yapamaz. Zira normalde 21. günde kafa ilkin o hava boşluğunun zarını delip daha iyi hareket eder, orada hava alır ve yumurtayı oradan deler (yukarıdaki resime bakın). Yeterli boşluk yoksa içeride boğularak ölür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serdal, Zonguldak dedi ki:

  Ben de el yapımı kuluçka makinesi yaptım. Çıkım zamanı yumurtalar üzerine sprey ile sirke sıktım. Bir arkadaş dedi. Fakat hareket eden yumurtaların hareketi kesildi. Sizce zarar vermiş midir? Çok üzüldüm.
  ***
  Son 3-4 günde makinanın içindeki hava nemliliğini arttırmanız yumurtadaki çatlamaların daha kolay ilerlemesini sağlar. Başka hiçbir şeye gerek yok. Sirke hiçbir uzman kişiden duymadım. Galiba çoluk çocuk fikri. Güya yumurta kabuğunu eritecek. Bari sirke yerine kireç eriten madde kullanın da civcivler tamamen ölsün. Yumurta kabuğunun yapısı öyledir ki dışarıdan gelen darbelere dayanıklıdır ama içeriden en küçük bir zorlamaya karşı dayanıksızdır. Civcivin gagasının üzerinde sivri bir şey var. Günü geldiğinde civcivin nabız atar gibi gaga hareketleri sonucu o sivri sert cisim yumurta kabuğunu deler. Sonra çatlak birkaç saat içinde yayılır. Civcivin hareketleri birkaç saatte hızlanır. Bu işler kabuk delinir delinmez olmuyor. Birkaç saat sürüyor. O sırada çatlak yumurtalardan civcivlerin seslerini işitirsiniz. Gereken şey civcivin yeterli sıcaklık sayesinde güçlü olmasıdır. Çatlaklar git gide genişler ve civcivler dışarı çıkar.

 2. Ahmet Altunay dedi ki:

  14. gün nem 65 64 63’lerde seyrediyor. Normal midir?
  ***
  Kesin bir şey diyemem. Makinelerin durumuna göre değişir. Özellikle havalandırmanın çalışma hızına göre. Bilgi kaynaklarında sabit bir rakam tavsiye edildiğini göremiyorum. Aslında her şeyi dosdoğru ayarlamak kişisel tecrübelere göre bir hayli profesyonellik ister. Ya da çok pahalıya patlar ama en iyisinden her şeyiyle tam otomatik bir kuluçka makinası edinmek lazım. Kuluçka makinesinde hava nemliliği oranı genel tavsiye 16. günün sonuna kadar %55 civarında tutulmasıdır. 17. gün %60 – %65 aralığına çıkarılmalı. 18. gün %65 – %70 arası, 19. günden itibaren %65-%75 aralığında ve bunlara paralel olarak havalandırmanın da çok hafifçe derece derece arttırılması gerekiyor.

 3. Beyhan, Aydın dedi ki:

  Civcivlerin çıkmasına 3 gün kala bugün tavuk bitlenmiş. Yumurtalarda da bit vardı. İlaç sıktık. Veterinerin tavsiye ettiği bir ilaç. Eşim tavuğu kaldırıp yumurtalara da sıkmış. Tavuk tekrar oturmadı. 4 ila 8 saat arasında yumurtalar açıkta kaldı. Hava 30-34 derce arasındaydı. Tavuk bir türlü oturmayınca evdeki fırına koyduk. Eski bir kazağın üzerine hafifçe nemlendirip koydum. Üzerine de hafif nemlendirerek bir bez daha koydum. Şu an ısısı 38-39 arasında. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. tavsiyeleriniz varsa yazar mısınız? Civcilerin bu saatten çıkma şansı var mı acaba? Biraz soğumuşlardı. Acaba şans var mı?
  ***
  Acayip bir durum. Bilmiyorum çünkü saat net değil. 4 saat ile 8 saat arasındaki fark çok büyük. 4-5 dakika deyince başka ama 4-8 saat diyorsunuz. Sadece 4 saat ise o kadar süre ve hava sıcakken hiçbir zarar olmamıştır. Ama 8 saatte fazla soğuma olmuşsa onu bilemem. Risk büyük. Ayrıca fırında yumurtalar oksijensiz kalmasın. Buna dikkat edin. Sonucu merak ediyorum. Lütfen bana bildirin.

 4. Mustafa, Kütahya dedi ki:

  Kuluçka makinemin kapağını açmadan su koyamıyorum. 4/5 günde bir su eklemek için kapağını açmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Hayır hiçbir sakınca yok.

 5. Burak, Elazığ dedi ki:

  48’lik kukuçka makinası aldım. Harici bir ısı ve nem ölçer koydum. İkisi de aynı ayarlarda çalışıyor. 18 güne kadar ısı 37.7 civarlarında. Nem ise 50 ile 55 aralarında tuttum. Çıkım için son üç güne girdi. Isıyı 36.9 yaptım nem ise iki cihazda farklı görünüyor birinde nem 70 diğeri de ise nem 80 görünüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Isıyı düşürmenin niçin gerekli olduğunu düşündünüzse benim bilgim yok. Havalandırmada sorun olmazsa o kadar yüksek nem sorun değil.

 6. Resul, Yozgat dedi ki:

  Kuluçka makinesinde dışarıdan gelen hava ne ile stop edilecek? Makina içerisindeki lambalar fan ile çalışmasında problem var mıdır? 18 gün boyunca içeride fan devamlı çalışsa olur mu?
  ***
  Ev yapımı usulü kuluçka makinelerinin yapımı ve çalışmaları hakkında bilgim yok. Hazır makina alsanız onların zaten kullanım kılavuzu olur. Her detayı öğrenmek için tavsiyem internette kuluçka hakkında olan forum sitelerinden birine üye olmanızdır. Orada tecrübeli kişilerden şimdi hiç düşünemediğiniz çok önemli şeyleri bile öğrenirsiniz. Faydası çok büyük.

 7. Ozkan, Esendir dedi ki:

  Viyol devamlı dönerse çıkımda sorun olur mu acaba?
  ***
  Her türlü ciddi sorunlar olur.

 8. Elif, İzmir dedi ki:

  Kuluçka makinasında civciv çıkımları başladı. Fakat kabuğu çatlayan yumurta kurumuş. Neden olabilir?
  ***
  Ne gibi bir kuruma, içinde civciv var mı yok mu, civcivler hepsi sağ salim çıktı mı, bunları yazmamışsınız. Sorunuz çok eksik.

 9. Turan, Konya dedi ki:

  Gelişim ısı ayarı nem ayar kaç olmalı ve 18 günden sonra çıkım ısı nem ayar kaç olmalı?
  ***
  Yukarıdaki yazıları okuyun. Sonra da şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/kulucka-makinesinde-civciv-cikarma-sureci

 10. Mahir, Ankara dedi ki:

  Cimuka CT60sh makinası aldım. İlk defa çıkım alacağım. Döl kontrolü yaptım. 60 yumurtadan 39u döllü 21i dölsüz çıktı. Çıkıma 4 gün kala bir hata yaptım. Sepete aldım. Viyollerden çıkardım. Bir sıkıntı olur mu? Civcivlerim ölür mü yoksa normal olarak çıkım alır mıyım? Bugün 19. gün. Tekrar sepetlerden viyollere alayım mı yoksa böyle mi devam etsin?
  ***
  İşim bu kısmını bilmiyorum. Bu işte uzun yılların tecrübesine sahip olan kişilere sormalısınız. Bana sorsanız ısı, nem oranı, havalandırma ve havalandırmanın mükemmel çalışmasına bağlı olarak ısının ve nemin makina içinde her yere eşit dağılımı vs. her şey dört dörtlük çalışıyorsa sıkıntı olmaz derim. Son günlerde yumurtalar hareketsiz kalacak. Çevirme yok.

 11. Fadıl S. -Şanlıurfa dedi ki:

  Kuluçka makinasında fan sürekli çalışmalı mı? Isı termostatına bağlasak ara ara çalışsa olur mu?
  ***
  Makinalar tasarımlarına göre nasıl çalışması gerekiyorsa o şekilde, kullanım kılavuzunda açıklandığı gibi çalışmalıdır. En küçük bir değişiklik bile yapmamalısınız.

 12. Ali, Ankara dedi ki:

  35’lik kuluçka makinesinin ön altta iki delik var. Bunlar ne işe yarıyor?
  ***
  Kullanma kılavuzunu okuyun. Orada mutlaka yazılıdır. Taze hava girişi için olabilir.

 13. İbrahim, Konya dedi ki:

  El yapımı bir kuluçka makinası yaptım. Yumurta koyalı 1 gün oldu. Makinenin nemini 48-55 arası tutuyorum. İceride bir koku var. Strafor kutu kokusu diye tahmin ediyorum. Zarari olur mu? İlk kullanışım.
  ***
  Kim yapsa sonuç hep fiyasko oluyor. Daha ilk günden koku olmuş. Strafor kokusuz bir madddedir. Galiba havalandırma sistemini düşünmemişsiniz.

 14. Emrullah, Yozgat dedi ki:

  Yumurtaları 18. günden sonra çıkım aşamasına aldığımda kuluçka makinesinin içinde viyolleri çevirmek için bulunan soketi çıkarmalı mıyım?
  ***
  Bu konuda bilgim yok. Son 3-4 günde yumurtaları çevirmemek lazım.

 15. Sümeyye, Afyon dedi ki:

  Ayyıldız kuluçka makinesi kullanıyorum. Bugün yumurtaları koydum. Dınlıkla nemi 77ye ayarlamışım ve 8 saat bu şekilde makinede kaldı. Yumurtalar bozulmuş mudur? Isı ve nem ayarını olması gibi ayarlamama rağmen kapağını açmıyorum çıkım zamanı gelince civcivler içinde ölüyor ve çıkmıyor. Yumurtaların yarısında bu sorunu yaşıyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Hayır yumurtalar bozulmamıştır. Diğer sorunuza gelince: Makinanın kullanım kılavuzuna göre her şeyi gerektiği dört dörtlük yaptığınız halde sorun yaşıyorsanız bana değil makinenizin üretici firmasına sormalısınız. Bu kadar ciddi bir bozuklukta gerekeni yapmaları lazım. Hakkınızı arayın.

 16. Tuğrul Şeref dedi ki:

  El yapımı makine yaptım. İki gün oldu. Sıcaklık 55 dereceye çıktı. 2 dakika sonra makinayı kapadım. Sorun olur mu?
  ***
  İlk günlerde 39C derece bile çok fena zarar verir. Isınma felaket yüksek olmuş. Yumurtaların içini etkilemeyecek kadar kısa sürdüyse belki bir şey olmamıştır. Ama daha ikinci gündeyken bence vazgeçin. Yumurtaları yemeniz daha iyi olur. Önce her şeyin gerektiği gibi çalışıyor olmasını sağlayın ve bundan tam emin olana kadar üzerinde çalışın. Sonra yeni yumurtalar bulun.

 17. Asi, Ankara dedi ki:

  Su koyduğumda ilk 16.ya kadar 60-65 liri geçiyor. Bunu düşürmek için makinanın kapağına bir kürdan koyup sabitliyorum ama içim rahat değil doğrumu yapıyorum?
  ***
  Sıcaklık derecesi, içerideki hava akımları dolaşımı, nemlilik oranı her şey dört dörtlük yerinde olması gerekiyor. Birinin dengesizliği yüzünden tüm dengeleri bozuyorsanız yanlış yoldasınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.