Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları

Ev yapımı makinelerde felaketler gerçek makinelere göre çok fazla olur. Tecrübe büyük önem taşır. Fabrika yapımı makineler ise en kralından bile olsa tecrübesiz kişiler sağdan soldan duyduklarından etkilenerek yanlış müdahalelerde bulunur ve zarara sebep olurlar. Civciv çıkım oranın düşük kalır. Acemilerin yaygın bir hatası da talimatları ciddiye almamak, makinenin kullanım kılavuzunu ciddiyetle okuma ihtiyacı duymamaktır.

Kuluçka makinesinin doğru çalışması civciv çıkım başarısında en önemli etkendir.

Burada konu bir şeyler öğretmekten ziyade kuluçka makinasının nasıl çalıştığını merak edenlere yöneliktir. Yani kuluçkanın son gününe kadar hangi ayarlarla embriyo nasıl kusursuz gelişir? Ve ayrıca civcivlerin sağ salim ve tam zamanında yumurtalardan çıkmayı başarmaları için uyulması gereken kurallar var mıdır?

Kuluçka makinelerinde olmazsa olmaz beş unsur

1- Temizlik. 2- Sıcaklık. 3- Nem. 4- Havalandırma. 5- Çevirme. Bunlardan sadece birinde bile en küçük bir kusur büyük zararlara yol açar.

Temizlik

Makineyi her kullanımdan önce ve sonra iyice temizlemeli, dezenfekte etmeli, sterilizasyonunu kusursuz yapmalısınız. Yumurtalara daima tertemiz ellerle dokunun.

Makinenin bulunduğu ortamın ısısının önemi

Kuluçka makinesini hava cereyanından ve direkt güneşten koruyun. Aynı zamanda ortamı sık sık havalandırıp temiz hava sağlayın. Makinenin çok yakınında soba, kalorifer, klima gibi ısıtıcılar, soğutucular olmaması gerekir. Odanın hava sıcaklığı ise 20C ile 30C dereceler arasında olmalıdır ki makine içinin ısısını kötü etkilenmesin. Zira makine içini havalandıran sistemin sürekli çalışması gerekiyor. Makinenizin kullanım kılavuzunu eksiksiz okuyun ve makine en iyi kaç derece ısıda olan bir mekanda çalışır öğrenin. Makinenin bulunduğu odanın ısısı da çok şeyi etkiler. Bunu aşan teknolojiye sahip bir makinanız varsa çok iyi.

Hazırlık

Yumurtalar soğukta bekletilmişse, kuluçka makinesi içine koymadan önce oda sıcaklığında bir iki saat bekleterek soğukluğunun gitmesini bekleyin. Hemen koyarsanız yumurtalar ıslanır.

Yumurtaları koymadan 24 saat önce makineyi tam gerektiği gibi çalıştırın. Kuluçka makinesi içinde nemlendirme, havalandırma, sıcaklık derecesi her şey mükemmel çalışmaya başlamalı. Hiçbir şeyin eksik kalmamasına dikkat edin. Zaman zaman kontrol edin: Unuttuğunuz bir şey var mı, yanlış giden bir şey var mı..

Yumurtaları makinede konumlandırma ve çevirme işleri

Her bir yumurtanın birbirine tam zıt iki yan yüzüne farklı işaretler koyun. A ve B gibi. İşaretlemeyi kimyasallı madde içermeyen bir kalemle yapın ki zehirlemelere yol açmasın. İşaretler sayesinde yumurtaları her çevirişte 180 derece çevirmiş olursunuz (yani tam önlü arkalı).

Yumurtaların dizilme pozisyonları: Kuluçka makinenizin sağladığı zemine göre yumurtalar ya dik durur ya da yatay. Dik duruyorlarsa, sivri uçları aşağıda olmalı. Dik pozisyon aslında tam dik değil biraz yanlamasınadır ve böylesi daha sağlıklıdır. İlk yerleştirdiğinizde her bir yumurtada aynı işaret aynı yönde olsun ki çevirmelerde karıştırmayın.

Yumurtalar 24 saat içinde düzenli aralıklarla en az üç defa çevrilmeli. 5 defa daha iyidir. 17. günün sonundan itibaren yumurtaları artık hiç çevirmemeniz gerekiyor.

Kuluçka makinesi ayarlarında mükemmel ortalamalar

Kuluçka makinesini yumurtaları yerleştirmeden bir gün önce boş iken çalıştırmaya başlayın. Aşağıdaki oranları yüzde yüz tutturmadan yumurtaları yerleştirmeyin.

Isı: 37,2C – 37,8C dereceler dolaylarında. Sıcaklığın günde en fazla 2 defa on-onbeş dakikayı geçemeyecek şekilde 36,5C dereceye düşmesi ve 39C dereceye çıkması hiçbir zarara yol açmaz.

Nem: 16. günün sonuna kadar % 55 düzeylerinde tutun (ıslak termometrenin gösterdiği ısı derecesi 28,5C – 31C dereceler aralığında olacak). 17. gün nemliliği %60 – %65 aralığına çıkarın. 18. gün %65 – %70 arası, 19. günden itibaren %65-%75 aralığında ve bunlara paralel olarak havalandırmanın da çok hafifçe derece derece arttırmanız gerekiyor. Bunları yaparken her iki termometrede de sıcaklık dengelerine çok dikkat edin. Ördek ve kaz yumurtalarına son günlerde daha fazla hava nemliliği gerekiyor.

Oksijen: % 20 üzerinde
Karbondioksit: %0,5 altında
Havalandırma: Dakikada 365 cm³

Termometreler: Biri içerideki havanın ısı derecesini gösterir. Diğeri (ıslak termemotre) daha düşük bir ısıyı gösterir ki bu ısı derecesi ile içerideki hava nemliliğinin oranını öğrenmiş olursunuz. Termometrelerin makine içinde bulunduğu yer doğru yer olmalıdır. Yanlış bir yerde iseler, yukarıdaki bilgilere göre doğru dereceleri gösterseler bile yumurtalar farklı ısıda ve farklı nem etkisinde kalıyor olabilirler. Ev yapımı kuluçka makinelerinde termometreleri yanlış yere koyma hatasında sonuç daima fiyaskodur, felakettir.

Yumurtaların ısınmaya başlaması

Sıcaklık gereken düzeyde görünüyorken yumurtalar konulduktan sonra ısının bir iki derece düştüğü görülür. Termostat sık sık değişir. Sakın daha sıcak olsun diye ayar değiştirmeyin. En geç 48 saat içinde termometrelerdeki derecelerin düzeldiğini göreceksiniz. Yani artık termostat daha uzun süreli sabit kalır. Çünkü ilkin yumurtalar yavaş yavaş ısınırken ortamın ısısını çektiği için, yumurtalar ısınana kadar termometreler dengesizdir. Sonraki günlerde cereyan kesilmelerinde fazla soğuyan yumurtalarda da aynı şey söz konusu olur.

Elektrik kesintisi veya arıza olursa?

Elektrik kesildiğinde kapağı açmalısınız. Çünkü:
1- Yumurta kabukları nefes alır gibi dışarı zehirli gazlar verip temiz havayı çeker. Elektrik kesintisinde havalandırma tertibatı çalışmayacağı için içeride zararlı gazlar birikir ve yumurtaların içindeki emriyolar oksijensiz kalıp ölür.
2- İçeride nemli hava yoğunlaşıp yumurta kabuklarını ıslatır ve bu da zararlı bakterilerin üremesine, civcivlerin enfeksiyon kapmalarına sebep olur.

Havalandırma ve nemlendirme

Kuluçka makinelerinde havalandırma sistemi şart. Olmazsa olmaz. Hava nemliliği sağlanmazsa havalandırma yumurtalarda fazlaca sıvı kaybına yol açar. Havalandırmayı iptal etseniz bu sefer hem içeride zehirli gazlar birikir, embriyolar zehirlenir hem ısı ve nem dağılımı sağlıklı gerçekleşmez ve her şey alt üst olur. Havalandırmanın şiddeti ve nem oranı çok hassas ölçülerde devamlı sabit tutulmalıdır. Kısaca, bu konulardaki hatalarınız sonucu civciv çıkım verimi sıfır olur. Tüm emekleriniz boşa gider.

Hava nemlendirme tertibatının sürekli dengede çalışması için su haznesinde suyun fazlaca azalmasına bile izin vermeden hiçbir zaman susuz kalmamasına dikkat edin.

Nem azlığında sonuç

Makinada nem yetersiz olunca yumurtada sıvı kaybı normalin çok üstünde olur. Yumurtanın geniş ucundaki hava boşluğu fazla büyür. Civcivler böylece içeride sıkışır ve yumurtadan çıkamazlar. Zaten sıvı eksikliği civcivlerde olumsuz ve öldürücü etkisini göstermiştir.

Kuluçka makinelerinden civciv çıkım veriminin tam olması için..

Nem aşırılığında sonuç

Tam tersi aşırı nemlilik durumunda ise o hava boşluğu çok küçük kalır. Civciv ilk hareketini sağlıklı yapamaz. Zira normalde 21. günde kafa ilkin o hava boşluğunun zarını delip daha iyi hareket eder, orada hava alır ve yumurtayı oradan deler (yukarıdaki resime bakın). Yeterli boşluk yoksa içeride boğularak ölür.

Çıkım günü

Tavuklarda 21, ördek ve hindide 28 gün tamamlandığında çıkışlar başlar. Kazlarda ise kaz ırklarına göre kuluçka süresi 28 ile 35 gün arasında değişiyor. Civcivler çıkmaya başlayınca hareketlenerek henüz çıkım başlamayan yumurtaların pozisyonlarını bozabilirler. Dikkat ederek eski hallerine getirmelisiniz. Civcivlerin yumurtayı kırıp kabuktan tam kurtulmaları 5 – 10 saat sürebilir, kazlarda 24 saate kadar uzayabilir. Onun için çıkamıyorlar takılıp kaldılar diye düşünmeyin, acele etmeyin, yardımcı olmaya çalışmayın.

Yumurtalardan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat boyunca (veya en az 6 saat boyunca) tüylerini kurutmakla ve dinlenmekle vakit geçirmeli.

Sonra yeni yerlerine alıp yemlerini sularını verebilirsiniz. Yerleri geniş, iyi aydınlık ve sıcaklığı 33 – 36C dereceler dolaylarında olmalı. Mevsime göre yaşadığınız yer zaten o kadar sıcak ise ısıtıcıya gerek yok. İlgili yazı: Evde civciv bakımı

Diğer ilgili konular

1. ⇒ Yaygın kuluçka problemleri
2. ⇒ Kuluçka için yumurta saklama, seçim, biriktirme
3. ⇒ Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Kuluçka makinesinde civciv çıkım başarısı püf noktaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ahmet Altunay dedi ki:

  14. gün nem 65 64 63’lerde seyrediyor. Normal midir?
  ***
  Kesin bir şey diyemem. Makinelerin durumuna göre değişir. Özellikle havalandırmanın çalışma hızına göre. Bilgi kaynaklarında sabit bir rakam tavsiye edildiğini göremiyorum. Aslında her şeyi dosdoğru ayarlamak kişisel tecrübelere göre bir hayli profesyonellik ister. Ya da çok pahalıya patlar ama en iyisinden her şeyiyle tam otomatik bir kuluçka makinası edinmek lazım. Kuluçka makinesinde hava nemliliği oranı genel tavsiye 16. günün sonuna kadar %55 civarında tutulmasıdır. 17. gün %60 – %65 aralığına çıkarılmalı. 18. gün %65 – %70 arası, 19. günden itibaren %65-%75 aralığında ve bunlara paralel olarak havalandırmanın da çok hafifçe derece derece arttırılması gerekiyor.

 2. Beyhan, Aydın dedi ki:

  Civcivlerin çıkmasına 3 gün kala bugün tavuk bitlenmiş. Yumurtalarda da bit vardı. İlaç sıktık. Veterinerin tavsiye ettiği bir ilaç. Eşim tavuğu kaldırıp yumurtalara da sıkmış. Tavuk tekrar oturmadı. 4 ila 8 saat arasında yumurtalar açıkta kaldı. Hava 30-34 derce arasındaydı. Tavuk bir türlü oturmayınca evdeki fırına koyduk. Eski bir kazağın üzerine hafifçe nemlendirip koydum. Üzerine de hafif nemlendirerek bir bez daha koydum. Şu an ısısı 38-39 arasında. daha başka ne yapabilirim bilmiyorum. tavsiyeleriniz varsa yazar mısınız? Civcilerin bu saatten çıkma şansı var mı acaba? Biraz soğumuşlardı. Acaba şans var mı?
  ***
  Acayip bir durum. Bilmiyorum çünkü saat net değil. 4 saat ile 8 saat arasındaki fark çok büyük. 4-5 dakika deyince başka ama 4-8 saat diyorsunuz. Sadece 4 saat ise o kadar süre ve hava sıcakken hiçbir zarar olmamıştır. Ama 8 saatte fazla soğuma olmuşsa onu bilemem. Risk büyük. Ayrıca fırında yumurtalar oksijensiz kalmasın. Buna dikkat edin. Sonucu merak ediyorum. Lütfen bana bildirin.

 3. Mustafa, Kütahya dedi ki:

  Kuluçka makinemin kapağını açmadan su koyamıyorum. 4/5 günde bir su eklemek için kapağını açmamda bir sakınca var mı?
  ***
  Hayır hiçbir sakınca yok.

 4. Burak, Elazığ dedi ki:

  48’lik kukuçka makinası aldım. Harici bir ısı ve nem ölçer koydum. İkisi de aynı ayarlarda çalışıyor. 18 güne kadar ısı 37.7 civarlarında. Nem ise 50 ile 55 aralarında tuttum. Çıkım için son üç güne girdi. Isıyı 36.9 yaptım nem ise iki cihazda farklı görünüyor birinde nem 70 diğeri de ise nem 80 görünüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Isıyı düşürmenin niçin gerekli olduğunu düşündünüzse benim bilgim yok. Havalandırmada sorun olmazsa o kadar yüksek nem sorun değil.

 5. Resul, Yozgat dedi ki:

  Kuluçka makinesinde dışarıdan gelen hava ne ile stop edilecek? Makina içerisindeki lambalar fan ile çalışmasında problem var mıdır? 18 gün boyunca içeride fan devamlı çalışsa olur mu?
  ***
  Ev yapımı usulü kuluçka makinelerinin yapımı ve çalışmaları hakkında bilgim yok. Hazır makina alsanız onların zaten kullanım kılavuzu olur. Her detayı öğrenmek için tavsiyem internette kuluçka hakkında olan forum sitelerinden birine üye olmanızdır. Orada tecrübeli kişilerden şimdi hiç düşünemediğiniz çok önemli şeyleri bile öğrenirsiniz. Faydası çok büyük.

 6. Ozkan, Esendir dedi ki:

  Viyol devamlı dönerse çıkımda sorun olur mu acaba?
  ***
  Her türlü ciddi sorunlar olur.

 7. Elif, İzmir dedi ki:

  Kuluçka makinasında civciv çıkımları başladı. Fakat kabuğu çatlayan yumurta kurumuş. Neden olabilir?
  ***
  Ne gibi bir kuruma, içinde civciv var mı yok mu, civcivler hepsi sağ salim çıktı mı, bunları yazmamışsınız. Sorunuz çok eksik.

 8. Turan, Konya dedi ki:

  Gelişim ısı ayarı nem ayar kaç olmalı ve 18 günden sonra çıkım ısı nem ayar kaç olmalı?
  ***
  Yukarıdaki yazıları okuyun. Sonra da şu sayfayı okuyun: https://azbitki.com/kulucka-makinesinde-civciv-cikarma-sureci

 9. Mahir, Ankara dedi ki:

  Cimuka CT60sh makinası aldım. İlk defa çıkım alacağım. Döl kontrolü yaptım. 60 yumurtadan 39u döllü 21i dölsüz çıktı. Çıkıma 4 gün kala bir hata yaptım. Sepete aldım. Viyollerden çıkardım. Bir sıkıntı olur mu? Civcivlerim ölür mü yoksa normal olarak çıkım alır mıyım? Bugün 19. gün. Tekrar sepetlerden viyollere alayım mı yoksa böyle mi devam etsin?
  ***
  İşim bu kısmını bilmiyorum. Bu işte uzun yılların tecrübesine sahip olan kişilere sormalısınız. Bana sorsanız ısı, nem oranı, havalandırma ve havalandırmanın mükemmel çalışmasına bağlı olarak ısının ve nemin makina içinde her yere eşit dağılımı vs. her şey dört dörtlük çalışıyorsa sıkıntı olmaz derim. Son günlerde yumurtalar hareketsiz kalacak. Çevirme yok.

 10. Fadıl S. -Şanlıurfa dedi ki:

  Kuluçka makinasında fan sürekli çalışmalı mı? Isı termostatına bağlasak ara ara çalışsa olur mu?
  ***
  Makinalar tasarımlarına göre nasıl çalışması gerekiyorsa o şekilde, kullanım kılavuzunda açıklandığı gibi çalışmalıdır. En küçük bir değişiklik bile yapmamalısınız.

 11. Ali, Ankara dedi ki:

  35’lik kuluçka makinesinin ön altta iki delik var. Bunlar ne işe yarıyor?
  ***
  Kullanma kılavuzunu okuyun. Orada mutlaka yazılıdır. Taze hava girişi için olabilir.

 12. İbrahim, Konya dedi ki:

  El yapımı bir kuluçka makinası yaptım. Yumurta koyalı 1 gün oldu. Makinenin nemini 48-55 arası tutuyorum. İceride bir koku var. Strafor kutu kokusu diye tahmin ediyorum. Zarari olur mu? İlk kullanışım.
  ***
  Kim yapsa sonuç hep fiyasko oluyor. Daha ilk günden koku olmuş. Strafor kokusuz bir madddedir. Galiba havalandırma sistemini düşünmemişsiniz.

 13. Emrullah, Yozgat dedi ki:

  Yumurtaları 18. günden sonra çıkım aşamasına aldığımda kuluçka makinesinin içinde viyolleri çevirmek için bulunan soketi çıkarmalı mıyım?
  ***
  Bu konuda bilgim yok. Son 3-4 günde yumurtaları çevirmemek lazım.

 14. Sümeyye, Afyon dedi ki:

  Ayyıldız kuluçka makinesi kullanıyorum. Bugün yumurtaları koydum. Dınlıkla nemi 77ye ayarlamışım ve 8 saat bu şekilde makinede kaldı. Yumurtalar bozulmuş mudur? Isı ve nem ayarını olması gibi ayarlamama rağmen kapağını açmıyorum çıkım zamanı gelince civcivler içinde ölüyor ve çıkmıyor. Yumurtaların yarısında bu sorunu yaşıyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Hayır yumurtalar bozulmamıştır. Diğer sorunuza gelince: Makinanın kullanım kılavuzuna göre her şeyi gerektiği dört dörtlük yaptığınız halde sorun yaşıyorsanız bana değil makinenizin üretici firmasına sormalısınız. Bu kadar ciddi bir bozuklukta gerekeni yapmaları lazım. Hakkınızı arayın.

 15. Tuğrul Şeref dedi ki:

  El yapımı makine yaptım. İki gün oldu. Sıcaklık 55 dereceye çıktı. 2 dakika sonra makinayı kapadım. Sorun olur mu?
  ***
  İlk günlerde 39C derece bile çok fena zarar verir. Isınma felaket yüksek olmuş. Yumurtaların içini etkilemeyecek kadar kısa sürdüyse belki bir şey olmamıştır. Ama daha ikinci gündeyken bence vazgeçin. Yumurtaları yemeniz daha iyi olur. Önce her şeyin gerektiği gibi çalışıyor olmasını sağlayın ve bundan tam emin olana kadar üzerinde çalışın. Sonra yeni yumurtalar bulun.

 16. Asi, Ankara dedi ki:

  Su koyduğumda ilk 16.ya kadar 60-65 liri geçiyor. Bunu düşürmek için makinanın kapağına bir kürdan koyup sabitliyorum ama içim rahat değil doğrumu yapıyorum?
  ***
  Sıcaklık derecesi, içerideki hava akımları dolaşımı, nemlilik oranı her şey dört dörtlük yerinde olması gerekiyor. Birinin dengesizliği yüzünden tüm dengeleri bozuyorsanız yanlış yoldasınız.

 17. Bulent, Tokat dedi ki:

  Havalandırma daima açık mı kalacak?
  ***
  Evet her şey, bütün cihazlar olması gereken ölçülerde içerideki ısıyı, nemi, hava dolaşımını en iyi şekilde gereken ayarlarda tutmak zorunda.

 18. İskender, Ankara dedi ki:

  Kuluçka makinesine yumurtaları diyelim pazartesi öğlen koyduk. Pazartesi günü mü ilk gün olacak yoksa salı günümü ilk gün olacak?
  ***
  Salı günü öğlende 1 gün tamamlanmış oluyor. Yani 24 saat geçince 1 gün tamamlanmış olur. Buna göre hesaplayın.

 19. Tolga, Eskişehir dedi ki:

  Gerçekten yaptıklarınızı çok faydalı çok başarılı ve bilgilendirici buldum. Tebrik ederim. Sorularım şu şekilde…
  ***
  Tolga Bey ben de size teşekkür ederim. Dediğim gibi bilmiyorum. Sorularınızı silmemin sebebine gelince: Çünkü birçok kişi okuyacak ve farklı farklı cevaplar yazarlar. Böyle yerleri doğru bilgilere sahip kişiler okumuyor. Dolayısıyla sorulara yalan yanlış birçok cevap gelir. Bundan eminim. Onun için soruları görmemeleri daha iyi.

  Elektronik bir makina üzerine tahmini bilgilerle hareket edemem. Eğer o konuda yazacak olsaydım tahminlerimle değil, en ince detayına kadar dünyanın bütün bilgilerini araştırıp okur ve bu sitede iyi bir sayfa oluşturmuş olurdum.

  Size tavsiyem konu ile ilgili bir forum sitesine üye olmanızdır. 12 yıl öncesinde ben tavuk ve kuluçka hakkında bir forum sitesine üye olmuştum. Ondan önce bu konularda kendimi epeyce bilgili ve bilinçli zannediyordum. Ama oradaki diğer tecrübeli üyelerin bilgilerini görünce anladım ki meğer benim o güne kadarki bildiklerim onların engin bilgisi yanında yalan yanlış ufak tefek şeylermiş.

  Bu işler düşündüğünüz gibi beyin jimnastiği ile olmaz. Tecrübeli kişilerin ellerini öpmek lazım. Yani onların bilgilerine saygı ile ihtiyaç var. Kısaca sizin bir forum sitesine üye olmanız gerekir. Oradaki tecrübeli üyelerin yazdıklarından her gün birbirinden değerli doğru bilgiler edinirsiniz.

 20. Kadri Serçe dedi ki:

  Yapay kuluçkada fan içeriye mi üfleyecek dışarıya mı?
  ***
  Bunu bilmiyorum.

 21. Yakup Yalçın dedi ki:

  Kuluçka makinesinde yumurtadan yeni çıkan bir civciv kaç saatte tam olarak kurur? 3 saat oldu hala kurumuyor.
  ***
  3-4 saatte kuruması lazım. İçeride nemlilik çok fazla yüksekse 5-6 saate uzayabilir. Acele etmeyin. Çabuk kurumamasının sebebi ıslaklığın sudan değil yumurtadaki yoğunluğu yüksek özel sıvı yüzünden olmasındandır.

 22. Cemal, Almanya dedi ki:

  Ördek yumurtası makineye koyduk. Bugün 28 gün bitti hala çıkmadı. Ne yapmalıyız?
  ***
  Ördekler hakkında bilgim yok. Lütfen tecrübeli kişiler bulun ve onlara sorun. Tavuklardan oldukça farklı olabilir. Bu arada, 28 günün dolduğundan emin olun. Çünkü çoğunluk yanlış hesaplıyor. İlk günü hatta ilk günün ilk saatini bir gün doldu bitti diye hesaplarlar. Oysa 28 gün demek 28 tane 24 saat anlamına gelir. Ama genelde 27 gün dolduğu zaman 28 gün oldu diyenler çok. Tavuklarda da aynı hatalı hesaplama var. 21 gün yerine 20 gün hesaplıyorlar. Ayrıca bu süreç çok da kesin değildir. üzerine bir 10 saat daha ekleyin.

 23. Volkan, İstanbul dedi ki:

  20 günde çıkımlar oldu ve kuruyan civcivleri aldım. Peki diğer yumurtalara zarar vermiş miyizdir acaba?
  ***
  Ters çevirmediyseniz zarar vermemişsinizdir. Yani son 4 günde yumurtaları hiç çevirmemek gerekiyor.

 24. Ayetullah A. -Elazığ dedi ki:

  Nem 60-62 olsa sıkıntı olur mu yumurta için?
  ***
  Bilemiyorum. Herkesin makinasında durumlar değişik oluyor. Siz bu konuda bir forum sitesi bulun ve oraya üye olun. Diğer tecrübeli üyelerden çok faydalı bilgiler elde edersiniz. Burası forum sitesi değil ve hiçbir üye yok.

 25. Mehmet A. -Kütahya dedi ki:

  Merhaba daha önceleri güzel çıkımlar alıyordum ama nedense yumurtaları çıkıma alıyorum civciv yumurtayı kırıyor ama kırılan kabuğun yeri kuruyup civcivin çıkmasını engelliyor. Sebebi ne olabilir? Makinam cimuka 60 lik otomatik makina. nem değerleri 70 sıcaklık 37,1 olarak ayarlıyorum (bu ayarlar çıkım esnasında?.
  ***
  Ben bilemem. Sizin tecrübeleriniz var. İyice düşünüp aksaklıkları tespit etmelisiniz. Normalde civciv birkaç saatte kabuktan çıkar. Hemen dipdiri çıkıp gezinmezler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.