Kuluçka makinesindeki yumurtalara niçin delik açıyorlar?

Bir veterinerlik öğrencisi bana email yazmış ve bir video linki göndermiş. Yumurtaları niçin deliyorlar diye sormuş.
Hava boşluğu kısmından yumurtaya delik açmanın civciv çıkımında ne faydası var? Araştırdım ama çok az bilgi buldum. O bilgiler ise videodaki konu ile ilgili değildi.

1. bilgi: Yumurtada gelişen civciv son günde nefes almaya başlıyor. Yumurta kabuğu içinde yeterli oksijen alamazsa bu yüzden göğüs kaslarında kasılmalar oluyor. Bunun sonucunda kafa üst zarı delip hava boşluğuna geçiyor ve civciv orada nefes alıyor ama oranın da oksijeni yeterli olamıyor. Ve yine kaslar oksijen yetersizliğinden dolayı kasılıyor. Böylece gagaya geçici olarak yapışık bulunan koni biçimindeki ucu sivri şey devamlı yumurta kabuğuna vuruyor.. Oksijen yetersizliği yüzünden karın ve ayak kaslarında da kasılma oluyor. Yumurtada iç itiş, iç basınç artarken gagadaki sivri şey delmeyi kolaylaştırıyor ve böylece yumurta deliniyor.

Eğer kuluçkanın son günde yumurtadan gelen pıtpıt sesleri yavaşlarsa veya durursa hemen hava boşluğunun tepesinden bir iğne deliği açın ki civciv hava alsın diyorlar. Ama bu hava alış kaslardaki kasılmaları durdururmuş ve bu da çıkımı yavaşlatırmış. Tam bir çözüm değilmiş vesaire.

2. bilgi: Bu bilgi aslında bir kaz türünün civciv çıkım sorunları hakkındaydı. Çıkım günü delinmesi geciken yumurtaları dinleyin. Pıtpıt sesleri azalıp durursa hemen hava boşluğu bölgesinin tepesinden küçük bir delik açın. Civciv hava alır ve pıtpıtlara devam eder. Sonra birkaç saat bekleyin. Civciv yumurtayı delip çıkmak için hiçbir gelişim göstermediyse siz yumurtayı çok dikkatlice, zarar hiç zarar vermeden soymaya çalışın deniyor.

Yukarıdaki 1. bilgi de, 2. bilgi de meseleye çok iyi ışık tutamadı. Ama en azından bize bir fikir vermiş oldu.

Bu arada, delme işini çıkım gününde mi yapıyorlar yoksa kuluçkanın ilk gününde mi? Bunu bilmiyorum anlamadım ama galiba çıkım günü yapıyorlar. Yukarıdaki konular da bu yönde zaten.

Eğer delme meselesinde doğru bilginiz varsa lütfen aşağıya yazın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | | |

'Kuluçka makinesindeki yumurtalara niçin delik açıyorlar?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. İsimsiz dedi ki:

    Büyüklerimiz kaz yumurtasını yumurtada çatlama oldu mu yani çıkım yaklaştı mı diye tırnak ucu ile çok az kabuğu kavlatırdı. Sonraki gün biraz daha büyütür, üçüncü gün çıkar zaten. Bu kazın altındaki yumurtaya yapılan bir işlem.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.