Kuluçka tavuğun altına başka kuş yumurtaları koymak

Tavukların altına kuluçka döneminde başka kuş yumurtaları hangi şartlara göre koyarsınız? Bilmiyorsanız hiç denememelisiniz. Aşağıdaki bilgileri mutlaka dikkate alın.

Kuluçkadaki tavuğun altına başka kuş yumurtaları

Hayata prematüre başlayan civcivlere tavuklar bakamaz

Eğer civcivlerin bakımını da ana tavuk yapacaksa bunda en önemli şey civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra tavuk, hindi ve ördek civcivleri gibi hemen ve kendi başlarına yürür ve yem yer olmalarıdır.

Yumurtadan prematüre çıkan civcivler (kartal, güvercin, papağan ve diğer bazı kuşların civcivleri) birkaç hafta yürümez, yuvayı terk etmez ve ağızlarını açıp annelerinin yiyecek vermelerini beklerler. Bunların bakımını tavukların yapması imkânsızdır. Siz bunları yumurtadan çıktıktan sonra kendiniz özel bakım altında besleyip büyütmelisiniz.

Cüsseye göre dikkatli seçim

Tavuğun cüssesi ile yumurta iriliği arasındaki orantı önem taşıyor. Küçük yapılı tavuklara büyük yumurtalar olabilir ama normal veya büyük irilikteki tavukların altına keklik, güvercin vb küçük kuş yumurtaları uygun değildir.

Normal cüsseli tavuklarda

Tavuk ırklarından bantam (cüce) olmayanlara tavuğun kendi yumurtalarına yakın irilikte yumurtalar konabilir. Çok küçük yumurtalar olmaz. Tavus kuşu, hindi gibi hayvanların yumurtaları uygundur. Biraz küçük yapılı tavuklarda ise (mesela ligorin ve köy tavuğu gibi küçük cüsseli olanlar) yumurta sayısının çok olmaması gerekiyor. belki ortalama 5 tane gibi.

Bantam tavuklarda

Tavukların bantamları hepsi aynı cüssede değil. Bazıları çok küçük oluyor. Serama gibi minilere en fazla güvercin ve keklik yumurtası iriliğinde kuş yumurtaları uygundur. Diğer bantamlarda normal tavuk yumurtaları bile olabilir ama sayı mutlaka az olmalı. 2, 3 veya 4 gibi. Tavuğun altına tam olarak sığacağı kadar. Yumurtanın büyüklüğüne ve bantamın iriliğine göre sayı belirlenir.

Bantam tavuklar güvercin, keklik, bıldırcın vb pek iri olmayan kuş yumurtaları için kuluçkada idealdirler.

Su kuşlarının yumurtaları fazla nem ister

Ördek ve kazların ve diğer su kuşlarının yumurtaları daha fazla nem istiyor. Kuluçkanın ilk haftasında önemli değil. İkinci haftasında gurk tavuğun yumurtalar üzerinde yatacağı follukta yaş ve kuru otlar karışık yayılmalı. Kurular hafifçe çoğunlukta olmalı. Üçüncü haftanın başından itibaren yaşlar biraz fazlaca olmalı. Son 5 günde ise canlı yeşil otlar daha fazla çoğunlukta olmalı.

Kuluçka süresine göre uygun seçim

Civcivlerin tümünün aynı günde çıkmaları şart. Meselâ ördek ve tavuk yumurtaları karışık konursa tavuk civcivleri bir hafta önceden yumurtadan çıkar. Tavuk ayaklanan civcivleriyle dolaşmaya başlar. Sonra ördek yumurtaları açıkta kalıp soğur ve civcivler yumurta içinde ölür. Bu gibi sorunlara önlem almalısınız. Yani eğer yumurtalar karışık türlerden olacaksa, tüm civcivlerin aynı günde çıkmaları için yumurtaları aynı günlerde koymamalısınız. Örneğin tavuğun altına ördek yumurtalarını koyduktan bir hafta sonra tavuk yumurtalarını koymalısınız. Diğer hayvanların da kuluçka sürelerini öğrenip ona göre davranın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |

'Kuluçka tavuğun altına başka kuş yumurtaları koymak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Brahma tavuğa kaz yumurtası koyduk. Her gün çeviriyorum. Acaba olur mu? Ne yapmam gerek?
  ***
  Sizin çevirmeniz yanlış. Tavuk gerekeni en iyi şekilde yapar. Yapmanız gereken şey: Kaz yumurtaları daha fazla nem istediği için folluk içerisine kuru ot veya saman değil, temiz yeşil otlardan yaymalısınız. Özellikle son iki hafta içinde çok önemlidir.

 2. Muhammed Bozkurt dedi ki:

  Elimde iki tane tavus kuşu yumurtası var. Bunlarla ne yapmalıyım? Anneleri olmadan çıkarabilir miyim?
  ***
  Sorunuzun gidişatından anladığım kadarıyla gurk olmuş tavuğunuz yok, kuluçka makinanız yok.. Siz onları en iyisi tereyağında pişirip yiyin. Onlardan civciv çıkması için kuluçka lazım. En önemlisi yumurtaların sahibi tavus kuşunun bir erkek tavuş kuşu ile çiftleşmiş olması gerekir. Yoksa o yumurtalar dölsüzdür ve onlardan civciv oluşmaz. Ayrıca yumurtalar çok taze olmalı. Hiç sarsılmamış olmalı. Eğer civciv elde edebilirseniz aynen tavuk civcivleri gibi bakımını yapacaksınız.

 3. Ümit E. -Nigde dedi ki:

  Ördek gurk oldu. Altına kaz yumurtası koysam çıkarır mı?
  ***
  Evet ama az sayıda, altına tamamıyla sığacak kadar yumurta olacak.

 4. Muhammet Ö. -Ordu dedi ki:

  Hindim 9 gün kuluçkaya yatıp daha sonra tavuk yumurtasını ekleyebilir miyim? Hindi ve tavuk civcivleri aynı günde çıksınlar olur mu o şekil?
  ***
  Olabilir. Bence sakıncası yok.

 5. İsimsiz dedi ki:

  İran tavuğunun yumurtasını normal tavuğa koysak civciv çıkar mı?
  ***
  Bilmiyorum ama yumurta iriliği uygun ise ve kuluçka süresini de biliyorsanız olabilir.

 6. İsimsiz dedi ki:

  Ördeğin altına tavuk yumurtası koydum. Çıkar mı?
  ***
  Evet ama ördek yumurtaları ile karışık ise tavuk civcivleri çıkar çıkmaz alıp evde kutuda beslemeniz lazım.

 7. Berke, Yozgat dedi ki:

  Elimde 4 tane beç tavuğu yumurtası var. Gurk tavuğun altına koysam çıkartır mı?
  ***
  Eğer yumurtalar taze ve döllü ise kesinlikle evet.

 8. Osman dedi ki:

  Gurk tavuk hindi civcivlerini çıkardı tavuk hindilerle olur mu bakabilir mi?
  ***
  Evet zaten tavuklar kendi civcivlerine bile ortalama 40 gün bakar. Sonra kendi yaşam mücadelesine yönelir.

 9. Dursun Ergan dedi ki:

  Tavuğum gurk oldu 10 tane ördek yumurtası koydum. Kaç tanesi çıkar?
  ***
  Bekleyip göreceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.