Kuluçka tavuğun altına başka hayvan yumurtaları koymak

Tavukların altına kuluçka döneminde başka hayvan yumurtaları hangi şartlara göre koyulabilir bilmiyorsanız hiç denememelisiniz. Aşağıdaki bilgileri mutlaka dikkate alın.

Eğer civcivlerin bakımını da ana tavuk yapacaksa bunda en önemli şey civcivlerin yumurtadan çıktıktan sonra tavuk civcivleri ve ördek civcivleri gibi yürüyebilir ve kendi başlarına yem yiyebilir olmalarıdır. Kartal, güvercin, papağan ve diğer bazı kuşların civcivleri birkaç hafta yürümez, yuvayı terk etmez ve ağızlarını açıp annelerinin yiyecek vermelerini beklerler. Bunların bakımını tavukların yapabilmesi imkânsızdır. Siz bunları yumurtadan çıktıktan sonra kendiniz özel bakım altında yetiştirmelisiniz.

Tavukların farklı hayvanları kuluçkadan çıkarıp analık etmeleri

Ördek civcivlerine tavuk ana

Cüsseye göre dikkatli seçim

Tavuğun cüssesi ile yumurta iriliği arasındaki oranlama önem taşıyor. Küçük yapılı tavuklara büyük yumurtalar olabilir ama normal veya büyük irilikteki tavukların altına (keklik, güvercin vb hayvanlardan alınan) küçük yumurtalar uygun değildir.

Normal cüsseli tavuklarda

Tavuk ırklarından bantam (cüce) olmayanlara tavuğun kendi yumurtalarına yakın irilikte yumurtalar konabilir. Çok küçük yumurtalar olmaz. Tavus kuşu, hindi gibi hayvanların yumurtaları uygundur. Küçük yapılı tavuklarda ise (mesela ligorin ve köy tavuğu) yumurta sayısının çok olmaması gerekiyor. belki ortalama 6 tane gibi.

Ördek ve kazların ve diğer su kuşlarının yumurtaları daha fazla nem istiyor. Kuluçkanın ilk haftasında önemli değil. İkinci haftasında gurk tavuğun yumurtalar üzerinde yatacağı follukta yaş ve kuru otlar karışık yayılmalı. Kurular hafifçe çoğunlukta olmalı. Üçüncü haftanın başından itibaen yaşlar biraz fazlaca olmalı. Son 5 günde ise canlı yeşil otlar daha fazla çoğunlukta olmalı.

Bantam tavuklarda

Tavukların bantamları hepsi aynı cüssede değil. Bazıları çok küçük oluyor. Serama gibi minilere en fazla güvercin yumurtası iriliğinde yumurtalar uygundur. Diğer bantamlarda normal tavuk yumurtaları bile olabilir ama sayı mutlaka az olmalı. 2, 3 veya 4 gibi. Tavuğun altına tam olarak sığacağı kadar. Yumurtanın büyüklüğüne ve bantamın iriliğine göre sayı belirlenir.

Kuluçka süresine göre uygun seçim

Civcivlerin tümünün aynı günde çıkmaları şart. Meselâ ördek ve tavuk yumurtaları karışık konursa tavuk civcivleri bir hafta önceden yumurtadan çıkar. Tavuk ayaklanan civcivleriyle dolaşmaya başlar. Sonra ördek yumurtaları açıkta kalıp soğur ve civcivler yumurta içinde ölür. Bu gibi sorunlara önlem almalısınız. Yani eğer yumurtalar karışık türlerden olacaksa, tüm civcivlerin aynı günde çıkmaları için yumurtaları aynı günlerde koymamalısınız. Örneğin tavuğun altına ördek yumurtalarını koyduktan bir hafta sonra tavuk yumurtalarını koymalısınız. Diğer hayvanların da kuluçka sürelerini öğrenip ona göre davranın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | |


'Kuluçka tavuğun altına başka hayvan yumurtaları koymak' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Oktay, Bursa dedi ki:

    Ben orta boyda bir gurk tavuğa 22 adet bıldırcın yumurtası koydum ve 15 gün sonra 22si de çıktı. Ama şart şu ki koyduğunuz tavuk çok iyi bir gurk ve hassas olması gerekir..

  2. Ahmet Gumren dedi ki:

    Ben 10 adet sülün yumurtasını Çin tavuğa bastırdım ama içim rahat değil. Ne yapmam lazım?
    ***
    Bence hiçbir şey olmaz endişeye gerek yok. Peki niçin sülün yumurtalarını aldığınız kişiye danışmadınız? Yine de bence sorun çıkmaz. Sadece Çin tavuğu yumurtaların hepsini rahatça altına alamıyorsa tek sorun bu.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)