Kümes (tavuk kümesi)

Kümes etinden, yumurtasından faydalanmak için beslediğimiz tavuk, hindi, ördek vb kuş türlerinden hayvanlar için geceleme barınaklarıdır. Bu barınaklar o hayvanların özelliklerine uygun olarak farklı şekillerde dizayn edilebilir. Burada konu tavuklara uygun bir kümesin nasıl olması gerektiği.

Kümes tavukların gece barındığı kulübeciklere denir.

Öncelikle bir yanlışlığa değinmek gerekiyor: Kümes tavukların sürekli beslendiği yer değil sadece gece uyuyacakları ve gündüz yumurtlama amacıyla veya yağmurdan korunmak için ara sıra içinde vakit geçirecekleri tavuk barınağıdır. Bundan dolayı kümesler küçük yapılır. Tavuklara gündüz boyunca sürekli açık havada hareketlice vakit geçirecekleri mümkün mertebe geniş, zemini toprak olan bir gezinti alanı kesinlikle gereklidir.

Kümes tasarımı

İdeal bir kümes tasarımı

İngilizce kaynaklardan internette yaptığımız araştırmalarımızda basit kümeslerden başka kümes modeli göremiyoruz. Halbuki kümes gayet sağlam olmalıdır. Tahtadan, iç kısmı basit suntalardan yapılan kümesler uzun dayanmayacağı gibi daha birkaç ay içinde tam bir bit ve kene barınağına dönüşürler. Portatif yapıda ve hazır satılan kümesler ise sadece para tuzağı.

Genişlik, yükseklik ve havalandırma

Kümeslerde hayati önem taşıyan ilk iki şart yeterli genişlik ve havadarlıktır. Çünkü tavukların solunum sistemi hastalık mikroplarına ve uçucu gazlara karşı son derece hassastır. Özellikle de kendi pisliklerinden çıkan gazlar tavuk sağlığına ciddi zarar verir. Tavuk sayısı bir ya da iki ise her yan tarafı 1m uzunluğunda, yüksekliği de en az 1m olmalı. Yani tam olarak en az 1m³ kapalı bir alan. Bu kadar büyüklükte bir kümes, içi çok temiz olması şartıyla iki tavuk için havalandırma tertibatı pek gerektirmez. Daha fazla sayıda tavuk için daha geniş ve daha yüksek kümes yapmalısınız. Tavuk sayısı çok olursa havalandırma sistemi kesinlikle şarttır. İçerinin havasını dışarıya üfleyen küçük bir pencere aspiratörü tavuklar içeride uyuduğu sürece çalışmak zorunda.

Kümes zemini ve duvarları

Kümeste zemin temizliğini hakkıyla yapmanıza uygun düz ve pürüzsüz sağlam beton zemin yapmalısınız. Duvarlar ise çatlakları olmayan sağlam tuğla üzerine sıkıca düzgün beton sıvalı olmalıdır. Duvarları daima kireç ile taze badanalı tutun.

Kümeste zemin üzerini talaş veya saman ile kaplayın. Haftada en az bir defa bu yaygıyı yenisiyle değiştirin. En az ayda bir defa zemini deterjanlı su ile adamakıllı yıkayın.  Duvarları en geç üç ayda bir defa kireç ile badana yapmanız gerekiyor. Bit vb. parazitler barınmasın diye.

Işık

Tavukların ışığa duyarlılıkları neredeyse bitkilerdeki gibidir. Mutlaka güneşin aydan aya konum değiştirmesini, mevsimsel gece-gündüz farklılıklarını algılamaları lazım. Bu sayede yumurtlama verimliliği düşmez, ilkbaharda gurk olma potansiyeli azalmaz ve tüy dökümü yanlış zamanlarda olmaz. Işığın doğru olması için yeterli genişlikte pencereler gerekir. Ama eğer siz sabah namazından sonra hava yeni aydınlanırken kümesin kapısını açacaksanız ve akşam ezanı okunmadan önce kümese kapatmaya zorlamayacaksanız içerisinin çok fazla ışıklı olmasına hiç gerek yok. Akşama doğru havanın yağmurlu-kapalı veya açık olması durumuna göre kümese girme vaktine tavuklar kendileri karar verir.

Kümes kapısı

Rahatça kümes içine gireceğiniz genişlikte ve yükseklikte kapı yaptırın. Çünkü sık sık içeriye girip badana ve temizlik yapacaksınız. Bunlar önemli. Kümese fare, gelincik, sansar ve yılan girmeyecek şekilde kapıyı ve kapı kenarlarını sapasağlam, dümdüz yapın. Eğreti yaslama şeylerle idare etmeye çalışmayın. Ayrıca kedi, köpek, tilki, sansar gibi hayvanların herhangi bir şekilde açamayacağı şekilde olması lazım.

Tünek

Her kümese tünek gerekmez. Sadece hafif yapılı yumurta tavukları için tünek yapın. Etlik tavuklar için çok tehlikeli. Tüneğe çıkmaları problem olmaz ama inmek için atladıklarında ayak kırılması sıkça görülen bir problem. Eğer kümes tünekli ise aynı kümeste hem etlik tavuk hem yumurtalık tavuk barındırmayın. Veya tünekleri yok edin.

Tavuk kümeslerinde kullanılan tünek ne kadar kalın olmalıdır?

Tünek kalınlığı

Tünek kalınlığının ortalama 4cm olması gerekir. 3,5cm’den daha ince veya 5cm’den daha kalın olmamalı. Metal tünek kullanmayın. Soğuğu ilettiğinden dolayı kışın ayakları fena üşütür. Hatta ayaklar donup tüneğe yapışır. Bu da çok kötü ayak yaralarına ve iltihaplara neden olur. Ağaç tünekler ise mutlaka tam pürüzsüz olmalı ki bitler barınmasın. Uygun kalınlıkta ve sağlam pvc boru da uygundur. Tüneğin yerden yüksekliği uzun kuyruklu bir horoz tünekte otururken kuyruğu yere değmeyecek kadar olması (40cm gibi) yeterlidir. Fazla yüksek olması gerekmediği gibi yumurtlayan tavuklar için riskli olur. Tünek kullanmayacaksanız folluk benzeri yatak hazırlamalısınız. Etlik tavukların kendilerini zorlamadan girebileceği kadar alçak olması gerekiyor.

Folluk

Tavuklar yumurtlamak için kuş yuvası gibi ot-saman yığınlarını severler. Hatta bir tavuğun anca girebileceği ve anca sığabileceği kadar küçük kutuları daha çok tercih ederler. Buna göre kümes içinde yerde zemin üzerinde kuş yuvası gibi folluk yapın. Üstü açık leğen gibi veya sandık gibi sadece ön tarafı açık meyve kasası içerisine saman döşemekle folluk oluşturabilirsiniz. Tavuk sayısına göre folluk düşünün. Ama aslında her tavuk aynı anda yumurtlamaz. 5 tavuk için 3, 10 tavuk için 5, 20 tavuk için 8 tane folluk yeter. Veya geniş folluk tasarlayın. Aynı anda birkaç tavuk aynı follukta yumurtlamak için oturabilirler. Bir sakıncası yok. Tüneksiz kümeslerde tavuklar geceleri follukta uyur. Kümes tüneksiz ise tavukların sığacağı genişlikte folluklar yapın.

Kümes dışında gezinti alanları

Bir küçük gezinti alanı, bir de büyük gezinti alanı lazım. Küçük olanı 2×2 ebatlarında gibi, 4m² kadar bir genişlikte ve mutlaka üstü yağmur geçirmeyecek şekilde kapalı olmalıdır. Çevresi tel örgülerle kapalı olup bahçeye açılan geniş bir kapısı olacak. Zemin ise beton ve bahçe zemininden biraz yüksek olmalı. Yağmurlu günlerde tavuklar bu küçük alanın zeminine talaş yayın ve tavukları burada kapalı tutun. Büyük gezinti alanı ise ne kadar geniş olursa o kadar iyi. Tavuklar rahatça gezebilmeli, toprakta eşinip toprak banyosu yapabilmeli ve istedikleri yerde güneşlenebilmeliler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler:

'Kümes (tavuk kümesi)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Bilal, Amasya dedi ki:

    Tavukların follukları kümesin dışında mı olmalı içinde mi? Şu an folluklar kümesin dışında kuytu bir yerde.
    ***
    İçinde olması adet olmuş ama kesin bir kural değil. Başka yerde de olabilir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.