Lantana camara, ağaç minesi

Mini çiçekleri küçük toplar halinde bir arada, eskidikçe renk değiştiren özelliktedir. Hızlı gelişir. Nazlı bir bitki değildir.

Verbenaceae familyasının Lantana cinsinden bitkilerin 150 kadar türü ve bunlardan türetilmiş 650’yi aşkın çeşitleri vardır. En çok Lantana camara türünün çeşitleri tanınmıştır. Bizde ağaç minesi ve çalı minesi isimleri verilir. Anavatanı Güney Amerika kıtasının kuzeyi ile Kuzey Amerika kıtasının güneyidir.

Ağaç minesi ve çiçekleri

Özellikleri

Ağaç minesi mevsimlere göre değil ısı şartlarına göre sürekli çiçek açan ve devamlı çiçek açan küçük ağaç formu verilebilen orta boy bir çalıdır. 3 metreye kadar yükselebilir. Kökleri oldukça güçlü gelişerek kalın köklerle toprağın derinliklerine ulaşmaya çalışır.

Küçük çiçekler top top açar: Ağaç minesinin bir top çiçek grubunda ortada yeni açanlar açık renkte olup günden güne renk değiştirir. Böylece sürekli kenarlarda koyu renkli, merkezde açık renkli çiçekler olur. Hava sıcaklığı uygun olduğu sürece bütün yıl çiçek açabilir. Mesela Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde eğer kışın ağaç minelerini yıpratacak kadar don olayları yaşanmazsa tüm yıl kesintisiz çiçeklidir. Solmuş çiçekleri ve zayıf dalları kontrol ederek budarsanız daha iyi çiçeklenmeye devam eder.

Soğuğa dayanıklılığı -4C deredir. Lantana camara’nın -12°C dereceye kadar dayanabilen kültivarları da mevcuttur. Kışın -2°C dereceden daha fazla soğukta (ve eğer soğuk bir gün gibi uzun süreli olursa) toprak üstü kısımları kurur. Baharda kökten kuvvetli sürgünlerle yeniden gelişmeye başlar.

Lantana’lar güneşi çok sever. Yarı gölge ve az güneşli yerlere de uygundurlar.

Önemli bir özelliği de tuzlu topraklara uyumlu olmasıdır. Yani ağaç minesi deniz kenarı bahçelerinde sorunsuz gelişir. Her çeşit hayvan gübreleri ve nitratlı suni gübreler zarar vermez.

Yetiştirilmesi, bakımı

Bahçeye diktiğiniz ağaç minesini ilk yıl fazla susuz bırakmayın. Sonraki yıllarda hiç sulamasanız da olur. Saksıda yetiştiriyorsanız yaz-kış uzun süre susuz bırakmamalısınız.

Ağaç minesi bahçelerde toprak seçmez. Saksıda ise biraz su tutucu toprak gerekir. Hazır poşet toprak ile verimli bir tarlanın veya bahçenin toprağını karıştırıp kullanabilirsiniz.

Bitki besini ve gübre vermeye gelince: Bahçelerde pek ihtiyacı yok ama saksılarda şart. Her türlü doğal gübre (hayvan gübreleri) özellikle kuş gübresi saksıda yetiştirilen ağaç minelerini coşturur. Bitki besinleri de verilebilir.

Çoğaltılması

Hibritleri tohum vermez. Has türü bol bol tohum verir. Uzaktan bakıldığında koyu renkli böğürtlene benzeyen meyveler aslında toplu halde mini meyvelerdir. Kuşların da yardımıyla birçok yere dağılırlar. Bu sebeple ağaç minesi (resimde gördüğünüz has türü) Akdeniz iklimi olan yerlerde istilacı özelliktedir. Tohumları kolayca çimleniyor ve daha ilk haftalarında boyuna göre daha fazla derine güçlü bir kök uzatır. Bu sebeple de bir yerde bir tohum bir defa çimlenmişse ve iki ayı atlatmışsa artık susuzluktan ölmez.

Tohum verseler de vermeseler de ağaç minelerini henüz kartlaşmamış genç dallarından çelikle kolayca çağaltabilirsiniz. Çelikleri ilkbahar ve yaz aylarında ilkin yarı yarıya oranlarda dişli kum ile karıştırdığınız toprağa dikin. Toprağın hafifçe kuruduğunu gördüğünüzde veya her gün sulayın. Az güneşli veya gölge bir yerde birkaç haftada köklenirler. Ne olursa olsun 6 hafta dolmadan rahatsız etmeyin. Sonra esas yerlerine dikebilirsiniz.

Problemleri

Ağaç minesinin problemi, zararlısı yoktur. Bilakis kendisi problemdir. Bahçelerde çok hızlı gelişir. Sürekli budama ister. Budama zamanı ne zamandır diye sormanıza gerek yok. Ne zaman isterseniz istediğiniz ölçüde budayın. Hibrit olmayan ağaç mineleri sürekli çevreye tohum yayar. Her yerde fidanları türer. Buna meydan vermemek için meyve vermiş dalları meyveleri dökmeden kesip çöpe atmalısınız.


'Lantana camara, ağaç minesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şeyda B. -İstanbul dedi ki:

  Bu sene tekrar mine çiçeği aldım. Sezonluk mu yoksa ben mi bakamıyorum ya da balkonum mu müsait değil? Çiçekli bir halde alıyorum. Toprağını saksısını değiştiriyorum. Fakat çiçekleri bittikçe yeni çiçekler vermiyor. Aldığım hiçbir mine çiçeğim bir dahaki bahara çıkmıyor. Balkonum kuzeye bakıyor. Oldukça havadar ve rüzgarlı.
  ***
  Rüzgarlı olması yer minesi için faydalı ama kuzeye bakan cepheler güneşsiz olur. Kışın ise dondurucu soğukları direkt alır. Mine çiçeği güneşi sever. Ne kadar uzun süreli olursa o kadar iyi. Kullandığınız toprak hazır poşet topraklarından ise yazın sıcağı kışın dondurucu soğuğu köklere ilettiği için açık havada tutulması gereken bitkilere zarar verir.

 2. Mine, İstanbul dedi ki:

  Mine çiçeğinden tohum alma zamanı var mı yoksa her solan çiçekten sonra tohum verir mi? Nasıl toplayabilirim?
  ***
  Bunların tohumları olacaksa kırmızı mercimek kadar ama yuvarlak ve birkaçı bir arada meyveler oluşur. Kuruduklarında tohumları alabilirsiniz. Meyveler oluşmuyorsa tohum da olmaz. En kolayı dallarını kırıp dikin. Köklenip çabucak büyürler.

 3. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kışın kuruyunca tekrar diğer bahar köklerinden canlanır mı?
  ***
  İstanbul’da kışa dayanıklıdır. Bazı yıllar (eğer kış fazla sert olursa) hiçbir dalı sağ kalmaz ama ilkbaharda köklerinden hızla büyür. Merak etmeyin.

 4. Jale, İstanbul dedi ki:

  Lantana camara’nın ne kendisini ne de tohumunu bulamıyorum. Ne yapmalıyım?
  ***
  Fidanlıklarda mutlaka bulursunuz. Şimdi belki olmasa bile haziranda kesindir. Özellikle de belediye fidanlıklarında.

 5. Manas, İstanbul dedi ki:

  Siyah renkli meyveleri oluyor. Meyveleri zehirli midir?
  ***
  Bu konuda bilgim yok.

 6. Necdet T. -İstanbul dedi ki:

  Tümü açık renkte ve sarı açıyor. Kırmızıya dönüştürmek istiyorum.
  ***
  Pekçok çalı minesi çeşitleri var. Bazıları sırf tek renk açar. Sizinki sarı. Bendekilerden biri de sizinki gibi sadece sarı. Dönüştürmeniz mümkün değil.

 7. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ağaç minesini bir serada gördüm ve aldım. Çok genç olmadığını düşünüyorum. Çiçekleri soldu ve dut gibi çıkıntılaŕı oluştu (açık yeşil). Bunların tohum olduğunu düşünüyorken bunların üzerinde yapışık yeşil top gibi yuvarlakların oluşup büyümekte olduğunu izliyorum. Bunların hangisi tohum? Bunları koparmalı mıyım? Bunlar tohumsa alıp saklamalı mı dikmeli mi?
  ***
  Ağaç minesi uzun ömürlüdür. Tohumlarını almanıza gerek yok ama çoğaltmak istiyorsanız olabilir tabii.. Tohumları tarif ettiğiniz gibi mini meyveler toplu halde gelişir. Tohum istemiyorsanız çiçekler solduğunda onları kesip atın. Tohumdan yetişenler çok hızlı büyürler. Eğer saksıda yetiştirecekseniz mümkün olduğunca derin saksı ve sıradan arazi toprağı kullanın. Tohumlar çimlendikten sonra bol bol sularsanız bir yılda 1 metre büyürler.

 8. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Serada sarı kırmızı renkleri olan kucuk saksılarda agaç mineleri vardı. Gorevli bunlar bodur cinsi dedi. Buyuseydi ne zamana kadar burdalar dedi. Yer minesi haric bodur cinsi var mı?
  ***
  Sarı kırmızı olanının bodurunu görmedim ama mutlaka vardır. Başka renklerde bodur denenlerden gördüm. İki renkten bahçemde var. Biri sapsarı biri lila-pembe arası renkte. Aslında daima kısa boylu kalmıyor. İncecik dallarla 2 metre kadar uzayabilirler. İnce dallar eğer bir yere dayanmazsa veya destek değneklerine bağlamazsanız dik duramayıp ya kavisli olur ya da yerde sürünür gibi gelişirler. İnce dallar iki üç yılda yavaş yavaş kalınlaşır. Kısa tutmak budamaya bağlı. Bodurlar büyükler gibi arsızca büyümez ve daha kolay kontrol altında tutulabilirler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)