Ligustrum lucidum, kurtbağrı ağacı

Şehir içlerinde yol kenarlarının süs ağacı, park ve bahçelerde çit bitkisi, salonlarda dekoratif bitki ve hatta bonsai yapmaya bile son derece elverişli olan Ligustrum lucidum türü kadar uyumlu ve kullanışlı bitki az bulunur.

Kurtbağrı Oleaceae (zeytingiller) familyasının Ligustrum cinsine bağlı ağaç ve çalı şeklinde gelişen türlerin ortak adıdır. Dünyada en yaygın adı Privet’tir. Ligustrum lucidum kurtbağrı türlerinden biridir. Ana vatanı Çin’in güney yarısı bölgeleridir.

Ligustrum lucidum, kurtbağrı ağacı

Ligustrum lucidum türü 10m ağaç olabilir. Buna parlak yapraklı kurtbağrı deseler bile yapraklar pek parlak olmaz. Hafifçe parlaktır. Kışın yapraklarını dökmez. Hatta hava çok fazla soğuk gitmiyorsa kışın bile gelişime devam eder. İlkbaharda açtığı yukarı yönelik salkım halde toplu çiçekleri göze hoş görünebilir ama sabahları saldığı koku pek hoş değildir. Kurtbağrı ağacı yetiştiği yerde çevreye tohumlarını döker. Tohumların kolayca çimlenip hızlıca gelişme özelliği var.

Kış soğuklarına -12C dereceye kadar dayanır. Uzun süre güneş ve şiddetli sıcak ya da serin ve tam gölge her yere her şarta uyar.

Şehirlerde yol kenarlarında süs ağacı olarak kullanılır. 2,5 metreye kadar gövdesi dalsız bırakılır. Üstten çok fazla dallanıp budaklanır. İsteğe göre top gibi yuvarlak veya başka şekiller verilebilir. Çok hızlı gelişim gösterdiği için her yıl budamak şarttır. Özel şekil verilenler birkaç ayda bir şeklinin korunması için budanır.

Kurtbağrı – Ligustrum lucidum türünün çit bitkisi olarak kullanımı belki daha yaygındır. Fidanları dipten budama ile çok dallılaştırıldıktan sonra çit bitkisi olmak üzere satılır. En iyi çit bitkisi olacak türlerin en başta gelenlerindendir. Çit formu verildiğinde yapraklar pek irileşmez. Büyük ağaç şeklinde olunca yaprakları da büyük olur.

O kadar uyumlu bir ağaçtır ki bununla her şey yapılabilir. Evlerde hatta ofislerde benjamin gibi yetiştirilmeye tam uygun hatta ondan çok daha uyumludur (yalnız, yapraklarına kesinlikle parlatıcı sprey sıkmayın yoksa yaprakları bozulur). Evde saksıda yetişince yapraklar küçük ve kibar gelişim gösteriyor.

Ayrıca bonsaiye merak saranlara başlangıç için en uygun türdür. Her türlü budamayı, en ağır kök budamalarını bile hiç problemsiz kaldırabiliyor. Ligustrum lucidum fidanlarını fidanlıklardan kolayca bulabilirsiniz.

Kurtbağrı bonsai

Kurtbağrı bonsai

Toprak seçmez. Yalnız sulamaya dikkat edin. Özellikle de saksıda yetiştiriyorsanız yapraklar toprağın uzun süre susuz kalması durumunda pörsür ve çabucak hasar görür.

Çoğaltılması tohum iledir. Hiçbir zorluğu yoktur. Tohumlar düştüğü yerlerde kendiliğinden bile çimlenir. Fidanlar çok hızlı büyür. Yeter ki sık sık sulayın. Birkaç ayda 1m olabiliyorlar. İkinci veya üçüncü yıl tam güçlenmiş bir fidan olarak istenilen yerlere dikilebilir veya satışa çıkarılabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar, Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)